Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سعید مرتضوی: قاضی محکوم کننده من، متهم به معاونت در قتل ۱۷ نفر است

  سعید مرتضوی دادستان سابق تهران، احمد شیری خان قاضی صادر کننده حکم ۲ سال زندان برای خود را "متهم به معاونت در قتل ۱۷ نفر" معرفی کرده است.

  آقای مرتضوی در نامه ای که در سایت های انصاف نیوز و دولت بهار منتشر شده آورده: "آقای احمد شیری خان رییس فعلی شعبه ۲۲ دادگاه تجدید نظر تهران به دلیل قصور و کوتاهی در سال ۱۳۸۳ که به صورت رسمی اعلام شده است متهم به معاونت در قتل عمدی ۱۷ کودک و نوجوان منطقه پاکدشت ورامین به وسیله مباشر (محمد بیجه) هستند."

  دادستان سابق تهران افزوده که این قاضی "در سال ۱۳۸۳ بازپرس پرونده جنایتکار تاریخی منطقه پاکدشت ورامین به نام بیجه بوده‌اند که با آزاد کردن مکرر این جنایتکار پس از هر بار دستگیری او توسط نیروی انتظامی، منتهی به قتل و تجاوز و آتش زدن ۱۷ نفر کودک و نوجوان این منطقه شد."

  سعید مرتضوی اخیرا به خاطر نقش خود در اعزام محسن روح الامینی، از بازداشت شدگان اعتراضات ۱۳۸۸، به بازداشتگاه کهریزک که منجر به قتل او شد، در دادگاه تجدیدنظر به ۲ سال زندان محکوم شده است.

 2. ترامپ فعلا سفارت آمریکا در اسرائیل را در تل آویو نگه می‌دارد

  nونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم گرفته است که دست‌کم تا شش ماه آینده سفارت این کشور را از تل آویو به بیت المقدس منتقل نکند. این اقدام برخلاف وعده‌ای است که او در جریان مبازرات انتخاباتی‌اش داده بود.

  کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی با تصویب قانونی به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس رای داد ولی این مصوبه به خاطر هزینه دیپلماتیک بالایی که می توانست برای آمریکا داشته باشد، از جمله واکنش شدید متحدان عرب واشنگتن، اجرایی نشد.

  روسای جمهوری آمریکا - بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما - طی دو دهه گذشته هر شش ماه یک دفعه با امضای دستورالعملی اجرای مصوبه کنگره را به تاخیر انداخته‌اند.

  آقای ترامپ که وعده داده بود سفارت را به بیت‌المقدس منتقل کند، روز پنجشنبه گذشته اجرای مصوبه کنگره را برای شش ماه دیگر به تاخیر انداخت.

  کاخ سفید در عین حال وعده داد که سفارت سرانجام به بیت المقدس منتقل خواهد شد.

 3. روحانی: دولت اجاره زلزله زدگان را پرداخت می کند

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نخستین گزارش تلویزیونی خود به مردم به توضیح عملکرد صد روزه عملکرد دولت دوازدهم پرداخت.

  وی در این گفتگو، که به صورت زنده پخش می شود، با گزارش دهی از عملکرد دولت در ارتباط با زلزله غرب ایران گفت: "خوب است صدا و سیما خدمات دولت و مردم ایران را با سایر کشورها حتی با کشورهای اروپایی و آمریکایی و پیشرفته به مقایسه بگذارد."

  آقای روحانی از جمله در مورد اسکان زلزله زدگان گفت: "[اگر] مردم بخواهند جایی را در نزدیک های خود اجاره کنند دولت اجاره را پرداخت می کند و کانکس اگر مورد نیاز مردم باشد به سرعت ساخته می شود و در هر جایی که امکان پذیر بوده کانکس تهیه کنیم این کار انجام می شود."

  وی با ذکر اینکه "ما زلزله ۷.۳ ریشتری در کشور در این سال ها و دهه های اخیر نداشتیم" افزود: "در حوادث قبلی شاهد بودم کم و بیش، در رودبار و منجیل حضور داشتم، در بم رفتم سر زدم کمک رسانی این بار از طرف مردم و دولت خیلی بهتر و ساماندهی بیشتر بود."

  گزارش تلویزیونی رئیس جمهور ایران در حال پخش از شبکه یک است.

 4. انتشار نامه سرگشاده احمدی نژاد به رهبر ایران

  محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، ضمن انتقاد از عملکرد قوای سه گانه نوشت که مقام های قضایی "در افکار عمومی به هر دلیل متهم هستند و مواضع و تکذیب های پی در پی آنان نه تنها کمکی به بهبود شرایط نکرده بلکه وضع را بدتر کرده است".

  آقای احمدی نژاد با انتقاد از "اصرار غیر عادی و غیر موجه و غیر قانونی بر مواضع شخصی و سیاسی و دخالت دادن آن مواضع در امر قضا و بهره‌برداری از قدرت قضایی در مناسبات سیاسی، شخصی و خانوادگی" افزود که این رفتار، فرصت "اصلاح وضع دستگاه قضایی" را از بین برده است.

  رئیس جمهور سابق ایران همچنین تاکید کرد که "به بهانه های مختلف و با برخوردهای خشن، راه بر هر نوع نقد و اعتراض و آزادی بیان بسته شده" و "گروهی اندک و چند خانواده مشخص" می کوشند "قدرت و مناصب اصلی" را در انحصار خود داشته باشند.

  محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر، در اظهار نظرهای گوناگون به انتقاد از وضعیت مدیریتی کشور، قوه قضاییه و "خانواده لاریجانی" پرداخته و در مقابل، با واکنش های تند مسئولان قضایی مواجه شده است.

 5. درخواست از فیسبوک و توییتر برای ارائه اسناد 'دخالت روسیه' در رفرنداوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

  از شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار فیسبوک و توئیتر خواسته شده اطلاعات و اسنادی را در ارتباط با "دخالت روسیه در رفراندوم جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا" ارائه دهند. این رفراندوم در تابستان سال گذشته میلادی انجام شد و طرفداران جدایی با اختلاف ناچیزی پیروز شدند. دیمین کالینز، رئیس کمیسیون امور فرهنگی، ورزشی و رسانه‌ای پارلمان بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته است: "بنظر من، ما حق داریم بدانیم در آن زمان (انتخابات) چه گذشت و چه فعالیت‌هایی قبل از انتخابات و در زمان مبارزات انتخاباتی انجام شد". آقای کالینز گفته از مارک زاکربزگ، مدیر عامل فیسبوک خواسته تا اطلاعاتی را در زمینه فعالیت روس‌ها در زمان رفراندوم به پارلمان بریتانیا ارائه کند. آقای کالینز همچنین گفته است: "آنها (فیسبوک) اطلاعات مشابهی را در اختیار سنای آمریکا گذاشتند و ما هم برای تحقیقات پارلمانی به چنین اطلاعاتی نیاز داریم".

 6. درخواست آزادی مقامات ارشد دولت محلی کاتالونیا

  گروهی از وزرای استقلال‌طلب کاتالونیا که به اتهام دست داشتن در تشویق به شورش دستگیر شدند از قاضی پرونده خود خواستند که از زندان آزادشان کند. یکی از مقامات ارشد دولت محلی کاتالونیا در میان این افراد است. این گروه قول داده‌اند که به اعمال حاکمیت مستقیم دولت مرکزی در کاتالونیا تن بدهند و قواعد آن را رعایت کنند، حتی اگر با آن مخالف باشند. آنها از حمایتشان از استقلال کاتالونیا عقب‌نشینی نکرده‌اند، اما گفته‌اند که از طریق مذاکره این موضوع را دنبال خواهند کرد. این افراد، نامزدهای انتخابات پارلمان کاتالونیا هستند که مادرید خواستار برگزاری آن در ماه آینده میلادی شده است.

 7. موافقت دولت سوریه با آتش‌بس در غوطه

  سازمان ملل متحد می‌گوید که دولت سوریه با آتش‌بس در منطقه غوطه در حومه شرقی دمشق که تحت کنترل شورشیان است، موافقت کرده. در دو هفته گذشته این منطقه زیر بمباران نیروهای دولتی سوریه بوده است. تصور می‌شود که هنوز ۴۰۰ هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند. در میان کسانی که در حمله‌های نیروهای دولتی کشته شده‌اند، دهها زن و کودک بوده‌اند. وضعیت ساکنان غوطه شرقی دو سال پس از شروع محاصره بسیار ناگوار است و گزارش‌هایی از مرگ بر اثر گرسنگی در این منطقه منتشر می شود.

  سازمان ملل هفته پیش در گزارشی گفت که کمبود آذوقه آنقدر شدید است که بعضی ساکنان به خوردن علف و حتی زباله روی آورده‌اند. روسیه خواستار آن شده که از دوشنبه در این منطقه آتش‌بس برقرار شود. این در حالیست که آخرین دور مذاکرات صلح سازمان ملل در ژنو امروز آغاز شده و رئیس‌جمهور سوریه نیز هیئتی برای شرکت در این مذاکرات فرستاده است.

 8. برکناری پنج مقام تاجیکستان به دلیل واردات مواد غذایی بدکیفیت

  دو مقام ارشد دولت تاجیکستان به دلیل واردات و فروش مواد غذایی بدکیفیت در بازارهای این کشور تنبیه و سه مقام دیگر از سمت‌های خود برکنار شده‌اند. به نوشته سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، نصرت الله دولت زاده، رئیس کمیته مالیات و عبدالفتاح غایب، رئیس اداره گمرک این کشور "بنا بر به طور دخلدار (شایسته) اجرا نکردن وطیفه‌های خدمتی‌شان" تنبیه شده‌اند. همچنین رئیسان آژانس استاندارد، اداره دامپزشکی وزارت کشاورزی و اداره نظارت بر وضع بهداری و همه‌گیرشناسی وزارت بهداشت تاجیکستان از سمت‌های خود برکنار شده‌اند.

  تنبیه و برکناری این افراد روز سه شنبه هفت آذر به دنبال انتقادات تند امامعلی رحمان، رئیس جمهور، از واردات قاچاقی مواد غذایی با کیفیت پایین و مشکلات جمع آوری مالیات در جلسه هیئت دولت صورت گرفته است. آقای رحمان بویژه از واردات و فروش محصولات گوشتی، گوشت مرغ و دیگر مواد شیری و گوشتی انتقاد کرده است. تاجیکستان بخش اعظمی از مواد غذایی خود را از خارج وارد می کند.

 9. هشدار رئیس‌جمهور جدید زیمبابوه به سوءاستفاده‌کنندگان مالی

  امرسون منانگاگوا، رئیس‌جمهور جدید زیمبابوه به افراد حقیقی و حقوقی که منابع مالی عمومی را به طور غیرقانونی خارج از این کشور نگهداری کرده‌اند، سه ماه فرصت داد که این پولها را بازگردانند. آقای منانگاگوا در بیانیه‌ای گفت که در پایان ماه فوریه که این فرصت تمام می‌شود دولت کسانی را که از این دستور تبعیت نکرده‌اند و اموال عمومی را بازنگرده‌اند، دستگیر و مجارات می‌کند. او هفته گذشته وعده داده بود که اقتصاد را در این کشور احیا می‌کند و با فساد مالی به عنوان یک اولویت جدی، مبارزه می‌کند.

 10. دولت بنگلادش به دنبال طرح جنجالی احداث اردوگاهی برای پناهجویان روهینگیا

  دولت بنگلادش بودجه طرح جنجالی احداث اردوگاهی برای ده‌ها هزار پناهجوی روهینگیا در یک جزیره دورافتاده را تصویب کرده است. این جزیره در برابر آب گرفتگی بشدت آسیب‌پذیر است و سطح آن را شوره‌زار پوشانده. این تردید مطرح شده که این جزیره ممکن است اصولا در حالت مد دریا قابل سکونت نباشد، اما اختصاص چندصد میلیون دلار برای احداث اردوگاه در این جزیره نشان می‌دهد که دولت بنگلادش در اجرای این طرح مصمم است. این اقدام چند روز پس از توافق دولت‌های بنگلادش و میانمار بر سر روهینگاها صورت می‌گیرد. سازمان ملل متحد تخمین زده که از ماه اوت تا کنون بیش از ۶۰۰ هزار نفر از میانمار وارد بنگلادش شده‌اند.

 11. برادر جهانگیری 'هنوز در بازداشت است'

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران امروز در یک نشست خبری گفته است که مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور این کشور هنوز در بازداشت به سر می‌برد. آقای جهانگیری نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران بود که حدود یک ماه و نیم پیش در کرمان بازداشت شد. دلیل بازداشت او بطور دقیق اعلام نشد، اما گفته شد اتهامات مالی علیه او مطرح است.

 12. سپاه دریافت سکه در دولت احمدی‌نژاد را تکذیب کرد

  View more on twitter
 13. بند مربوط به نامزدی اقلیت‌های دینی در انتخابات شوراها در کمیسیون شوراهای مجلس ایران تصویب شد

  به گفته یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ایران بخشی از طرح دوفوریتی مجلس که به اقلیت‌های دینی اجازه نامزد شدن در انتخابات شوراها را می‌دهد در این کمیسیون تصویب شده است. احمد علیرضا بیگی به خبرگزاری ایسنا گفت: "طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی در دستور کار جلسه امروز (سه‌شنبه) کمیسیون شوراها قرار گرفت و تبصره یک ماده یک این طرح به تصویب رسید که براساس آن اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند."

  دو فوریت طرح مذکور در جلسه یکشنبه مجلس تصویب شده بود. این طرح در حالی در مجلس بررسی می‌شود که عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد با دخالت شورای نگهبان تعلیق شده است.

 14. پرونده #علیرضا_بباز در کمیسیون اصل نود مجلس ایران

  بهرام پارسایی، نماینده شیراز و عضو کمیسیون اصل نود مجلس ایران از مطرح شدن پرونده علیرضا کریمی در این کمیسیون خبر داد. آقای کریمی کشتی‌گیری است که باخت اجباری‌اش به حریف روسی برای اجتناب با روبرو شدن با کشتی‌گیری از اسرائیل در روزهای اخیر خبرساز شده است. آقای پارسائی گفته: "با توجه به بازتاب منفی موضوع آقای کریمی کشتی‌گیر ایرانی که از سوی مربی ترغیب به واگذاری مسابقه شده بود، من و آقای حسین زاده شکایتی را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارائه کردیم". او گفته که قرار است مسئولان وزارت ورزش در این مورد به کمیسیون گزارش بدهند.

  واکنش‌ها به باخت اجباری آقای کریمی در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد. این واکنش‌ها از مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب تا داریوش اقبالی، خواننده معروف ایرانی را در بر می‌گیرد.

  View more on twitter
  View more on instagram
 15. تانک کرار 'آماده تحویل است'

  تانک کرار

  امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران گفته است که تانک کرار آماده تحویل به یگان‌های نیروهای مسلح این کشور است. این تانک اسفند سال گذشته رونمایی و خط تولید آن در شهر دورود استان لرستان افتتاح شد. این تانک مدل ارتقاء یافته تانک‌های تی-۷۲ روسی است که مقامات ایران می‌گویند که بطور کاملا بومی طراحی شده و ساخته می‌شود.

 16. محکومیت خوانندگان پاپ ایرانی کاهش یافت

  رئیس کل محاکم تهران به خبرنگاران گفته است که حکم محکومیت رضا صادقی، علی لهراسبی و سینا سرلک، سه خواننده پاپ ایرانی که با شکایت اردلان سرافراز، ترانه سرا و به جرم سرقت ادبی به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، به یک سال کاهش یافته است. عباس پوریانی گفته: "با توجه به واخواهی متهمان و وکلای آنها، حکم غیابی دو سال حبس تعزیری این افراد به یک سال حبس تعزیری تقلیل یافته است". ماجرای محکومیت این خوانندگان را اینجا بخوانید

 17. مذاکره برای جلوگیری از انتخابات زودرس در جمهوری ایرلند

  دو حزب اصلی جمهوری ایرلند امروز مذاکرات خود را برای جلوگیری از انتخابات زودرس در ماه آینده میلادی از سر می‌گیرند. اختلاف دو حزب در پی پافشاری حزب فیانا فیل، حزب اصلی مخالف دولت بر لزوم کناره‌گیری فرانسیس فیتزجرالد از سمت معاون نخست‌وزیر آغاز شد. حزب مخالف دولت می‌گوید که خانم فیتزجرالد هنگامی که وزیر دادگستری بوده، با موضوع جنجال بر سر افشاگری داخلی نیروی پلیس برخورد مناسبی نداشته است. حزب خانم فیتزجرالد با دریافت رأی اعتماد حزب اصلی مخالف، یک دولت اقلیت تشکیل داده چون با وجود داشتن بیشترین تعداد کرسی‌ها در مجلس، اکثریت ندارد. حزب فیانا فیل تهدید کرده که اگر خانم فیتزجرالد استعفا نکند، رأی اعتماد خود را از دولت پس می‌گیرد که در نتیجه آن برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی اجتناب ناپذیر خواهد شد.

 18. کنیا؛ سوگند ریاست جمهوری یا تاجگذاری؟

  مراسم سوگند ریاست جمهوری اوهورو کنیاتا، رئیس جمهور کنیا در استادیومی در نایروبی، پایتخت این کشور در حال اجراست. در این حال رایلا اودینگا، رهبر مخالفان می‌گوید که این مراسم در واقع نوعی تاجگذاری است، چون به گفته او آقای کنیاتا در یک انتخابات مشروع به پیروزی نرسیده است. آقای اودینگا و هوادارانش شرکت در رأی‌گیری مجدد در انتخابات را تحریم کرده بودند، اما دادگاه عالی کنیا نتیجه این رأی‌گیری را تأیید کرد. گزارش شده که تلاش تعدادی از هواداران آقای کنیاتا برای ورود به استادیوم با ممانعت پلیس مواجه شده و درگیری‌هایی به وجود آمده است. همزمان هواداران مخالفان دولت در نایروبی هم با درگیری‌هایی همراه بوده است.

 19. آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا بخوانید