Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر در مسکو
  2. آغاز مانور مشترک کره جنوبی و آمریکا
  3. توضیح نماینده مجلس ایران درباره انتشار فهرست گروهی از بدهکاران بزرگ بانکی
  4. تغییر جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

انتقاد کم سابقه یک نماینده مجلس از وضعیت معوقه های بانکی در ایران

دادستان تهران: دستگاه قضایی سرانجام به افراد اصلی جریان انحرافی می رسد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در واکنش به اظهارات محمود احمدی نژاد و برخی از نزدیکان او علیه قوه قضائیه که این نهاد را به سیاسی کاری و فقدان بی طرفی قضایی متهم می کنند، گفته "این توهین‌ها ناشی از واهمه آن‌ها از برخوردهای قضایی با عوامل این جریان است چرا که تحلیل آنها بر این است که دستگاه قضایی با محاکمه برخی متهمان اقداماتی را آغاز کرده و با تعقیب افراد دیگری از این جریان اقدامات قضایی را ادامه داده و سرانجام به افراد اصلی خواهد رسید".

جریان انحرافی اصطلاحی است که از اواخر دولت هشت ساله محمود احمدی نژاد از سوی منتقدان حکومتی علیه او و برخی از نزدیکان سیاسی‌اش مطرح می شد.

آقای دولت آبادی گفته "آنها به لحاظ فقدان پایگاه اجتماعی تلاش می‌کنند با سیاسی جلوه ‌دادن اقدامات قضایی، و با توسل به جنجال و هیاهو و اقداماتی سخیف، مانع از رسیدگی به اتهامات عوامل این جریان شوند".

حمید بقایی امروز در دادگاه حاضر شد

'آیت الله مکارم شیرازی دامادی به نام مدلل که تاجر شکر باشد ندارد'

.
.

دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع شیعه قم در بیانیه اعلام کرده که فردی به نام مدلل که تاجر شکر باشد داماد او نیست و ارتباطی با این مرجع ندارد.

در بیانیه دفتر آقای مکارم شیرازی آمده "مدتی است خبری سرتاپا دروغ به وسیله بدخواهان مرجعیت شیعه در بعضی از فضاهای مجازی منتشر شده است که آقایی به نام مدلل داماد حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی است و او تاجر شکر و بدهکار مهم بانکی است، در حالی که معظم له نه چنین دامادی دارد و نه حتی این شخص را دیده است".

پیش از این محمود صادقی نماینده تهران در مجلس در توییتر خود این موضوع را مطرح کرده و خواستار پاسخگویی آقای مکارم شیرازی شده بود.

بیانیه دفتر آقای مکارم شیرازی گفته "بدین وسیله اعلام می‌دارد چنانچه جناب آقای صادقی این موضوع را تکذیب و عذرخواهی نماید، مشکلی نیست، و الا از طرق قضایی قابل تعقیب است".

ایران به دلیل قتل یک شهروند ایرانی- آمریکایی رسما به آمریکا اعتراض کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته این وزارت‌خانه مراتب اعتراض رسمی ایران درخصوص قتل بیژن قیصر جوان ۲۵ ساله ایرانی در آمریکا را به دولت آن کشور ابلاغ کرده است.

آقای قاسمی درباره شیوه ابلاغ این اعتراض گفته "این اقدام در دیدار مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه با سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و با تسلیم یک یادداشت رسمی به دولت آمریکا انجام شد که در این یادداشت رسمی با اشاره به اقدام خشونت‌آمیز و غیرقابل قبول پلیس آمریکا در تیراندازی به بیژن قیصر، شهروند غیرمسلح ایرانی که به فوت وی در روز دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ در شهر مک لین در ایالت ویرجینیای آمریکا منجر شد، خواستار توضیح رسمی دولت آمریکا و روشن شدن ابعاد این حادثه تأسف‌بار و غیرقانونی شده و از آن دولت خواسته شده است عوامل این اقدام را مورد پیگیری قضایی قرار داده و خسارات وارده را جبران کنند".

معاون رئیس جمهور ایران: برای احیای دریاچه ارومیه باید از خارج استقراض کنیم

isna
isna

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست که همزمان عهده‌دار مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه است، به خبرگزاری ایسنا گفته "دریاچه ارومیه با بودجه سنواتی احیا نمی‌شود، استقراض از خارج تنها راهکار تامین منابع مالی مورد نیاز این ستاد است".

آقای کلاننتری گفته" اگر سازمان برنامه و بودجه پول ندارد، دولت اجازه دهد از منابع خارجی وام بگیریم... ما باید رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه را قانع کنیم که دریاچه ارومیه به قدری اهمیت دارد که اگر کشور در شرایط فعلی پول ندارد، برای احیای آن، وامی از خارج دریافت شود و دولت به تدریج طی ۱۰ سال آن را پرداخت کند".

معاون رئیس جمهور ایران گفته "با اینکه دولت در ماه گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت کرد اما بودجه‌ای که باید به ستاد پرداخت شود، حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان است".

آمار کشته‌های زلزله اخیر در ایران به ۵۶۹ نفر رسید

خبر فوریعلی عبدالله صالح 'کشته شده است'

وزارت کشور دولت حوثی ها در صنعا می گوید علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن کشته شده است.

خبرنگار بی بی سی فارسی که تحولات کشورهای عربی را پوشش می دهد می گوید که خودروی حامل آقای صالح در حالی که در مسیر شهر سنحان - زادگاهش- در جنوب صنعا در حرکت بوده به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته شده اند. تصاویر نشان می دهد که گلوله به سر او اصابت کرده و باعث مرگش شده است.

برادر معاون اول رئیس جمهور ایران که در بازداشت است 'به تهران منتقل شد'

'برای کسانی که با حوثی ها همکاری کردند، عفو عمومی اعلام خواهد شد'

خبرنگار بی بی سی فارسی می گوید احمد عبید بن دغر نخست وزیر دولت مستقر در عدن اعلام کرد که به زودی برای تمام کسانی که با حوثی ها همکاری کردند، در صورتی که دست از همکاری بردارند، عفو عمومی اعلام خواهد شد.

وزارت خارجه ایران: کارمندی در سفارتمان در یمن نداریم

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به گزارش ها از حمله به سفارت این کشور در یمن: هیچ گزارشی درباره این مساله دریافت نکرده‌ایم. با توجه به این‌که سفارت ایران در منطقه‌ای واقع شده که درگیری وجود دارد ممکن است که ترکش‌هایی هم به طور اتفاقی به دیوار سفارت اصابت کند. خبر آتش‌سوزی سفارت و صدمه به کارمندان صحت ندارد، ضمن این‌که ما هیچ‌ کارمندی در سفارتمان نداریم.

مشاهده سه یوزپلنگ در معرض انقراض در پارک ملی توران در ایران

ژنرال متیس وارد پاکستان شد

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، وارد اسلام آباد، پایتخت پاکستان شده است.

هدف از این دیدار تبادل نظر با مقامات پاکستانی برای مقابله با شورشان مسلح در منطقه و کمک به ثبات در افغانستان عنوان شده است.

این اولین سفر ژنرال متیس به پاکستان از زمانی است که وی تصدی پنتاگون را برعهده گرفته است.

گفته شده است که آقای متیس در نظر دارد مقامات پاکستان را تحت فشار قرار دهد تا اقدامات جدی تری در مقابله با ستیزجویان مسلح انجام دهد.

پیش از ورود آقای متیس به پاکستان خبرگزاریها به نقل از مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، گزارش کردند که وی از پاکستان خواسته است تا اقدامات جدی‌تری برای مقابله با ستیزه جویان در داخل خاک خود انجام دهد.

وی گفته است که درصورتی که پاکستان این اقدامات را انجام ندهد، آمریکا برای هدف قرار دادن آنها خود اقدام می کند.

'منشی علی عبدالله صالح می گوید که حال او خوب است'

شبکه العربیه به نقل از منشی علی عبدالله صالح گزارش داد که حال او خوب است و کشته نشده است. خبرنگار بی بی سی فارسی در بیروت که تحولات جهان عرب را گزارش می دهد می گوید وزارت کشور دولت مستقر در صنعا قرار است به زودی اطلاعیه ای درباره سرنوشت آقای صالح صادر کند.

علی لاریجانی در مسکو با رئیس مجلس دوما دیدار کرد

علی لاریجانی که در مسکو به سر می برد، در حاشیه کنفرانس بین اللملی مبارزه با مواد مخدر با ویچسلاو والودین رئیس مجلس دومای روسیه دیدار و گفت وگو کرده است.

در حال حاضر وزیر خارجه ایران هم برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی خزر در مسکو به سر می برد.

icana.ir
icana.ir

گزارش هایی تایید نشده از کشته شدن علی عبدالله صالح

منابع خبری از جمله خبرگزاری تسنیم گزارش های تایید نشده ای از" کشته شدن علی عبدالله صالح هنگام فرار به سوی استان مأرب " خبر داده اند.

'احتمال استفاده قطر از زمین‌های کیش در جام‌جهانی ۲۰۲۲'

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته "ممکن است قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ با سرمایه گذاری، از زمین‌های جزیره کیش استفاده کند".

مقام بلندپایه دولتی ایران: خودروهای ایرانی کمترین ایمنی را در بین خودروهای جهان دارند

داود کشاورزیان، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است "در حال حاضر خودروهایی که در کشور تولید می‌شوند کمترین ایمنی را در بین خودروهای جهان دارند. نمی‌دانیم چه فکری باید به فکر خودروی غیر ایمن کنیم".

معاون وزیر راه ایران ابراز امیدواری کرده وزارت اقتصاد عوارض ورود خودرو به کشور کاهش دهد تا به گفته او "خودروهای ایمن وارد کشور شود و مردم از خودروهای ایمن استفاده کنند".

جانشین فرمانده سپاه: نیروی زمینی سپاه ضامن بقای نظام ما و سایر نظام هاست

سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم معارفه جانشین جدید نیروی زمینی گفته "نیروی زمینی سپاه در مرکز تحولات قرار دارد و هرگز از مرکز اولویت‌های ما خارج نخواهد شد.همه می‌دانیم توان هوایی و موشکی قابلیت بالایی دارد اما نقش محوری اقتدار تعیین کننده که ضامن بقای نظام ما و سایر نظام هاست قدرت زمینی است".

انتقاد نماینده مجلس ایران از 'انحراف در سیستم بانکی' و 'کوتاهی قوه قضائیه' در برخورد با فساد

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس که اخیرا فهرستی از بدهکاران بزرگ بانک سرمایه را منتشر کرده به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس گفته است: "متأسفانه انحراف و فساد در سیستم بانکی کشور وجود دارد که مسئولان در برخورد با این فسادها تعلل می‌کنند".

آقای صادقی گفته "تخلف مسئولان بانک در اعطای وام‌های بدن اخذ وثیقه و تأخیر در وصول مطالباتشان و همچنین تعلل و کوتاهی قوه قضائیه در تعقیب اینها، ما را به این نتیجه رسانده اگر به عنوان نماینده مردم وارد عمل نشویم بسیاری از سرمایه‌های مردمی غارت شده و به بیت‌المال بازنمی‌گردد".

خبرگزاری ایسنا می گوید منابع آگاه آتش‌سوزی در سفارت ایران را تکذیب کردند

تبریک توییتری روحانی به سهراب مرادی قهرمان وزنه برداری جهان

روزنامه کیهان: ریاض در وحشت از شلیک بعدی از یمن است

کیهان
.

روزنامه کیهان تیتر اول شماره امروز خود را به گزارش های تازه از یمن اختصاص داده و طی آن گفته است که ریاض پایتخت عربستان سعودی در وحشت از شلیک بعدی موشک از سوی نیروی های انصارالله یمن است.

کیهان اخیرا به دلیل تیتر مشابهی، به دستور دادستانی تهران توقیف شده بود. دادستانی روزنامه کیهان را برای "بی‌توجهی به تذکر ارسالی مبنی بر رعایت مصالح و امنیت ملی" به مدت دو روز توقیف کرده بود. بیشتر بخوانید

این روزنامه در شماره امروز، صفحه اولی را که به دلیل تیتر آن دو روز توقیف شد، مجددا بازنشر کرده است.

جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه تغییر کرد

با حکم محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران، روح الله نوری که پیش از این فرماندهی قرارگاه مدینه و فرماندهی سپاه کرمان را برعهده داشته، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه شده است.

تیپ ویژه صابرین نیروی زمینی سپاه مانور برگزار کرد

خبرگزاری تسنیم گزارشی تصویری از مانور تیپ ویژه صابرین نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر کرده است. به محل برگزاری این مانور اشاره ای نشده است.

View more on twitter

ظریف عازم مسکو شد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر، عازم مسکو پاستخت روسیه شده است. این اجلاس دو روزه خواهد بود.

خبر فوریمنابع خبری از آتش سوزی در سفارت ایران در یمن خبر می دهند

برخی از منابع خبری در گزارش های امروز خود از حمله به سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن و آتش سوزی در داخل ساختمان سفارت خبر می دهند.

نماینده مجلس ایران: ۶ ھزار میلیارد تومان از بدھی بانک سرمایه مربوط به دوره احمدی نژاد است

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی که اخیرا فهرست بدهکاران عمده بانکی را منتشر کرده در مصاحبه ای به روزنامه ایران گفته است که ۶ ھزار میلیارد تومان از بدھی بانک سرمایه مربوط به دوره احمدی نژاد است.

جزئیات این گفت و گو را اینجا بخوانید.

انتقاد شدید ترامپ از پلیس فدرال در ارتباط با تحقیقات روسیه

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه در ارتباط با پرونده تحقیقات روسیه به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) حمله کرد و بار دیگر این موضوع را انکار کرد که پیش از اخراج جیمز کومی، مدیر سابق این سازمان، از او خواسته بود به تحقیقات درباره مایکل فلین دستیار ارشدش پایان دهد.

بیشتر بخوانید

آغاز مانور نظامی آمریکا و کره جنوبی چند روز پس از آزمایش موشکی کره شمالی

آمریکا و کره جنوبی از اوایل بامداد امروز (دوشنبه ۴ دسامبر/۱۳ آذر) مانور مشترک بزرگ نظامی خود را در شبه جزیره کره آغاز کردند.

در این تمرین نظامی مشترک سالانه هوایی بین دو کشور، ۲۳۰ هواپیمای نظامی شرکت دارند از جمله ۶ جنگنده رادارگریز اف-۲۲.

این مانور مشترک نظامی چند روز پس از آزمایش موشک بالیستیکی کره شمالی انجام شده است.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.