Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. آغاز بررسی پرونده مصادره کتیبه‌هاى هخامنشى در دیوان عالی آمریکا
  2. 'عضو ارشد شبکه القاعده در افغانستان کشته شد'
  3. ایران یک 'ناو موشک انداز' به آب های دریای خزر انداخت
  4. دیوان عالی آمریکا اجازه اجرای کامل فرمان مهاجرتی ترامپ را صادر کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نایب رئیس مجلس: رفع حصر ساده نیست

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران، در پاسخ به سوالات دانشجویان در مورد حصر رهبران معترض به انتخابات ۱۳۸۸ گفت که "حل شدن این کار به سادگی نیست".

آقای پزشکیان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود که وی و همفکرانش در مجلس، در مورد حصر دغدغه دارند ولی حل این موضوع در اختیار آنها نیست.

وی تاکید کرد: "ما در مجلس نمی‌توانیم کار خاصی بکنیم٬ ولی در حال پیگیری هستیم تا این موضوع حل شود."

آتش‌سوزی گسترده در شمال لس‌آنجلس

حدود ۳۰ هزار نفر در دو شهر ونچورا و سنتا پائولا در جنوب کالیفرنیا به علت آتش‌سوزی گسترده‌ای که به سرعت در حال پیش‌روی است، ناچار به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

ساکنان این دو شهر که در حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال لس‌آنجلس واقع شده‌اند، نیمه شب دوشنبه با دریافت هشدار فوری آتش‌سوزی ناچار شدند منازل خود را ترک کنند.

هم‌زمان آتش‌نشان‌ها هشدار داده‌اند که با توجه به وزش باد که مسیر آتش را غیرقابل پیش‌بینی کرده و آن را به سرعت گسترش می‌دهد، قادر به مهار حریق نیستند.

در تصاویر مخابره شده از این آتش‌سوزی چندین خانه ویلایی چند میلیون دلاری دیده می‌شوند که طعمه حریق شده‌اند.

تا ظهر امروز (سه‌شنبه ۵ دسامبر) بیش از ۱۵۰ بنا دچار حریق شده‌اند و ۲۶۰ هزار نفر از ساکنان این مناطق با قطع برق روبرو شده‌اند.

هشدار ملک سلمان به ترامپ در مورد تبعات انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشدار داده که انتقال سفارتخانه ایالات متحده به بیت المقدس پیش از دسترسی فلسطینی ها و اسرائیلی ها به "صلح دائمی"، "احساسات مسلمانان را شعله ور خواهد کرد".

به گزارش رسانه های دولتی عربستان، اظهارات ملک سلمان پس از آن بیان شده که آقای ترامپ در تماسی تلفنی با او، در مورد تمایل خود برای انتقال سفارتخانه آمریکا در اسرائیل از تل آویو به بیت المقدس صحبت کرده است.

این رسانه ها نوشته اند پادشاه عربستان سعودی به رئیس جمهور آمریکا گفته است چنین اقدامی به مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها لطمه می زند و تنش در منطقه را افزایش می دهند.

ملک سلمان همچنین گفته عربستان از مردم فلسطین و حقوق تاریخی آنها حمایت می کند و افزوده: "چنین اقدام خطرناکی، با توجه به جایگاه مهم بیت المقدس و مسجدالاقصی، احتمالا احساسات مسلمانان در سرتاسر جهان را شعله ور می کند."

روسیه از شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی محروم شد

کودکان روسی و سنگاپوری از 'توانایی خواندن بیشتری برخوردارند'

نتایج یک مطالعه جدید که بر روی دانش‌آموزان ۹ تا ده ساله انجام شده نشان داده است، کودکان روسی و سنگاپوری در مقایسه با همتاهای خود در کشورهای دیگر از توانایی خواندن بیشتری برخوردارند.

این مطالعه که هر پنج سال یک بار انجام می‌شود را "انجمن بین‌المللی ارزیابی پیشرفت‌های تحصیلی" در هلند انجام داده که در آن دانش آموزان ۵۰ کشور از لحاظ توانایی خواندن مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. بر همین اساس محصلان کلاس چهارم ابتدایی در آفریقای جنوبی و مصر در این زمینه امتیاز بالایی کسب نکرده و در انتهای این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند. دانش آموزان ایران، فرانسه، اسرائیل، نیوزیلند و آمریکا نسبت به گزارش قبلی این موسسه که پنج سال پیش منتشر شد پسرفت داشته‌اند. این در حالی بود که در گزارش قبلی که سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی را دربر می‌گرفت پسران و دختران دانش‌آموز ایرانی توانسته بودند به پیشرفت قابل توجهی در این زمینه دست پیدا کنند.

این گزارش همچنین گفته است توانایی خواندن دختران در ۴۸ کشور از جمله عربستان و ایران بهتر از پسران همسن و سال خود بوده.

"انجمن بین‌المللی ارزیابی پیشرفت‌های تحصیلی" در مطالعه خود ۳۱۹ هزار دانش‌آموز را بر اساس توانایی فهم متون اطلاعاتی و ادبی مورد مقایسه قرار داده است.

در این گزارش همچنین آمده ۹۸ درصد دانش‌آموزان آمریکایی در کلاس خود کتابخانه دارند؛ این رقم برای کلاس چهارمی‌های مصر ۱۴ درصد بوده است

دانش آموزان
BBC

ولایتی: علی عبدالله صالح به سزای اعمال خود رسید

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره رئیس جمهور پیشین یمن که دیروز کشته شد: علی عبدالله صالح به سزای اعمال خود رسید. این مساله بر اساس تصمیم یمن صورت گرفت و تصمیم‌گیری‌ها ادامه خواهد یافت. آینده یمن را مردمش رقم می‌زنند، مردم یمن بیش از دو سال است در برابر بمباران بی‌امان و وحشیانه رژیم سعودی مقاومت کرده‌اند و درعین حال در داخل نیز مراقبت می‌کنند تا منافقینی که به اسم متحد بودند مبارزه را به شکست نکشانند و توطئه‌ای که توسط امارات و عربستان ساماندهی شده بود تا علی‌ عبدالله صالح بتواند از پشت به مبارزان یمن خنجر بزند شکست خورد.

غیبت سران عربستان، امارات و بحرین در اجلاس کویت

afp
AFP

پادشاه عربستان سعودی، امیر امارات متحده عربی و پادشاه بحرین در اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که امروز به میزبانی امیر کویت برگزار شد حضور نداشتند.

پادشاه عمان هم دراین اجلاس همانند نشست های اخیر حضور نداشته است.

این نخستین جلسه شورا پس از آغاز تنش میان عربستان سعودی و قطر بوده است.

طرفداران میخایل ساکاشویلی اورا از ون پلیس اوکراین آزاد کردند

طرفداران میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری سابق گرجستان، او را پس از بازداشت به ظن کمک به سازمان جنایی، از یک ون پلیس در اوکراین آزاد کرده اند.

آقای ساکاشویلی از هواداران خود در کیف، پایتخت خواسته است که از درخواست برای استیضاح پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین حمایت کنند. او که از متحدین آقای پروشنکو بود در سال ۲۰۱۵ دارای تابعیت اوکراین و فرماندار استان اودیسا شد و تابعیت گرجستان را از دست داد.

آقای ساکاشویلی تبدیل به مخالف سرسخت آقای پروشنکو شد و اورا متهم کرد که نتوانسته فساد را ریشه کن کند. پس از این اختلاف آقای پروشنکو با صدور فرمانی اورا از تابعیت اوکراین محروم کرد. مقامات اوکراین در مورد فرار آقای ساکاشویلی از دست پلیس اظهار نظر نکرده اند.

قبل از آن افسران نقابپوش آقای ساکاشویلی را که ۴۹ سال دارد از خانه اش بیرون کشیدند. یوری لوسنکو، دادستان کل اوکراین گفت که بازداشت آقای ساکاشویلی بخشی از عملیات "برای خنثی کردن طرح انتقام نیروهای طرفدار کرملین در اوکراین" است.

او اضافه کرد آقای ساکاشویلی مظنون به دریافت کمک مالی از یک گروه جنایتکار مرتبط با ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور سابق اوکراین است.

آقای ساکاشویلی در صورتی که مجرم شناخته شود، می تواند به تحمل تا پنج سال زندان محکوم شود. میخائیل ساکاشویلی که حالا فرد بدون تابعیت است با خطر استرداد به گرجستان رو به رو است.

مقام های گرجستان او را به فساد متهم می کنند. پیش از کسب سکونت در اوکراین وی برای مدت ده سال رئیس جمهوری گرجستان بود.

رئیس دانشگاه آزاد در ایران: برخی ذینفعان اجازه حذف کنکور را نمی دهند

واکنش مجری تلویزیون رسمی ایران به کشته شدن علی عبدلله صالح در یمن

وحید یامین پور مجری تلویزیون رسمی ایران در واکنش به کشته شدن علی عبدلله صالح در یمن گفته "به حال مردم یمن غبطه می خوریم که توانستند سیاستمداران خیانتکار خود را بشناسند و مجازات کنند؛ امیدوارم این فرصت برای مردم ما هم به طریق قانونی فراهم شود".

اظهار تاسف ظریف از تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره فرمان مهاجرتی ترامپ

محمدجواد ظریف در یک پیام توییتری از تصمیم دیوان عالی آمریکا درباره فرمان مهاجرتی ترامپ اظهار تاسف کرده است. آقای ظریف نوشته "دادگاه عالی آمریکا از ممنوعیت ترامپ برای ورود مسلمانان دفاع کرد و اجازه داد که به طور کامل اجرایی شود و مجوز کامل تعصب در آمریکا را صادر کرد؛ غم انگیز است".

View more on twitter

اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به جای دو روز، یک روزه برگزار شد

اولین اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس از هنگام بروز اختلاف در میان آنها بر سر قطر، امروز در کویت برگزار شد.

اجلاس برای دو روز برنامه ریزی شده بود اما با نیامدن سران برخی کشورها، به اجلاسی یک روزه تبدیل شد.

ترکیه چهارده نفر دیگر را در ارتباط با پرونده رضا ضراب دستگیر کرد

چهارده نفر دیگر در ارتباط با پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی - ترکیه ای در ترکیه دستگیر شده اند. پیش از این هم سه نفر در رابطه با همین پرونده دستگیر شده بودند.

رضا ضراب اتهاماتش درباره به کمک به ایران برای دور زدن تحریم ها و پولشویی را پذیرفته و حالا در دادگاهی در نیویورک به عنوان شاهد حاضر می شود.

او چند روز پیش درباره دخالت مستقیم رئیس جمهور ترکیه و وزیر سابق اقتصاد در دور زدن تحریم ها علیه ایران شهادت داد.

حریری رسما استعفا از نخست وزیری را پس گرفت

سعد حریری، نخست وزیر لبنان به صورت رسمی استعفایش را پس گرفته است.

آقای حریری در اولین نشست کابینه پس از بازگشت از عربستان سعودی به لبنان گفت همه اعضای دولت موافقت کرده اند که از درگیری ها در کشورهای عرب دور بمانند.

روسیه ۹ رسانه آمریکا را 'کارگزار خارجی' اعلام کرد

روسیه ۹ رسانه آمریکا را کارگزار خارجی اعلام کرده است.

این رسانه ها شامل سازمان های رسانه ای می شود که از سوی ایالات متحده آمریکا حمایت مالی می‌شوند. رادیوی صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و زیر مجموعه های آن می شود.

پارلمان روسیه اخیرا مصوبه ای در واکنش به اقدام اخیر وزارت دادگستری آمریکا برای ثبت شبکه‌ تلویزیونی "آر‌ تی" و خبرگزاری چندرسانه‌ای "اسپوتنیک" به عنوان "کارگزار" دولت روسیه تصویب کرده که این مصوبه به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور هم رسیده است.

در آمریکا معمولا اشخاصی که می خواهند به نفع یک دولت خارجی فعالیت کنند موظفند که ابتدا به عنوان "عامل" یا "کارگزار" آن دولت نزد وزارت دادگستری ثبت نام کنند، در غیر این صورت تحت پیگرد قضایی پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) قرار خواهند گرفت.

محدودیت تازه وزارت دادگستری آمریکا علیه دو رسانه روس پس از آن اعمال شد که آنها متهم شدند که در عملیات سازمان های اطلاعاتی روسیه برای پخش اخبار نادرست و "دخالت" در انتخابات سال گذشته آمریکا نقش داشته اند.

رئیس فدراسیون کشتی ایران به پیام ویدئویی نتانیاهو پاسخ داد

رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی ایران به پیام روز گذشته بنیامین نتانیاهو پاسخ داده است و گفته "شما و همفکرانتان دشمن بزرگ سرزمین ایران هستید".

آقای نتانیاهو در یک پیام ویدیویی خطاب به علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی که برای خودداری از روبرو شدن با یک کشتی‌گیر اسرائیلی در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان به حریف روس خود باخت، پیام داده که حکومت ایران "به خاک خواهد افتاد".

بیشتر بخوانید

آقای خادم در این پیام خود نوشته "گمان نکنید که در این فضا، آبی گل آلود است و قرار است از آن ماهی برای خود صید کنید.همیشه به یاد داشته باشید مردم ما از همه اقوام ، افکار، ادیان، مذاهب و سلیقه‌ها در برابر دشمن خود ، یک پیکر واحد هستند".

View more on twitter

افزایش قیمت دلار و سکه طلا در ایران

همزمان با نزدیک شدن به تعطیلات مذهبی ماه ربیع الاول در ایران گزارش ها از این کشور حاکی از افزایش قیمت سکه طلا است.

سکه طلا طرح امامی در بازار آزاد، امروز بالای یک میلیون و چهارصدو سی هزار تومان به فروش رفته است.

قیمت فروش هر دلار آمریکا هم امروز تا چهارهزار و دویست رسیده است.

مقام های بانک مرکزی ایران می گوید افزایش قیمت ارز به دلیل نزدیک شدن تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی است.

یک روحانی مقیم قم: حضور بانوان در ورزشگاه، با عفت زنان سازگار نیست

فرمانده سپاه در ایران: کودتا علیه انصارالله یمن در نطفه خفه شد

روحانی: برخی از کشورهای اسلامی نزدیکی خود را به اسرائیل بی پروا آشکار می‌کنند

irna
irna

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در تهران در جریان است گفته "برخی از کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی خود را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی پروایی آشکار می کنند".

در انتقادیی که به نظر می رسد متوجه عربستان سعودی باشد، آقای روحانی گفته "اگر برخی از این کشورها در سال های گذشته پنهانی با دشمنان اسلام در منطقه گفت وگو، تعامل و همکاری می کردند حداقل به زبان منکر بودند و آن اقدام از نظر آنها زشت، شوم، قبیح و ناپسند بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید اسرائیل دوست ما و مقاومت دشمن ما است. امروز متاسفانه تلاش می کنند این منکر بزرگ را تا به معروف تبدیل کنند. البته تردید ندارم ملت های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد".

دیوان عالی آمریکا بررسی پرونده مصادره کتیبه‌هاى هخامنشى را آغاز کرد

الواح هخامنشی در جریان کاوش های باستان‌شناسی در دهه ۱۹۳۰ در ایران کشف شده و به طور امانت در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار داشته است
Isna
الواح هخامنشی در جریان کاوش های باستان‌شناسی در دهه ۱۹۳۰ در ایران کشف شده و به طور امانت در اختیار دانشگاه شیکاگو قرار داشته است

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه بررسی پرونده ای را شروع کرد که در آن شاکیان خواهان مصادره و فروش الواح هخامنشی موجود در موزه دانشگاه شیکاگو برای گرفتن غرامتی هستند که قبلا دادگاه دیگری به آنها اعطا کرده است.

در جلسه روز دوشنبه دیوان عالی شماری از قضات نسبت به امکان مصادره این الواح برای پرداخت غرامت به قربانیان ابراز تردید کردند.

اعضای دیوان عالی تصمیم خواهند گرفت که آیا براساس قوانین فدرال امکان ضبط دارایی های یک دولت خارجی برای تامین غرامتی که دادگاه ها حق قربانیان حملات پیکارجویانه دانسته اند وجود دارد یا خیر.

بعضی از اعضای دیوان عالی در جلسه دوشنبه این سوال را مطرح کردند که آیا می توان دارایی های غیرتجاری مثل اشیای باستانی را ضبط کرد.

قاضی سونیا سوتومایور گفت به نظر می رسد این مساله ای است که کنگره باید درباره اش تصمیم بگیرد.

زکری تریپ از مقام های وزارت دادگستری روز دوشنبه در دادگاه گفت که اگر کنگره می خواست اجازه ضبط دارایی های "تاریخی و فرهنگی که برای کشوری دیگر و مردم آن اهمیت دارد" را بدهد صریحا آن را در قالب قوانین بیان می کرد اما چنین نکرده است.

ظریف درباره موارد اختلاف کشورهای ساحلی خزر: صحبت در این زمینه زود است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر به مسکو سفر کرده در پاسخ به این سوال که پنج کشور در بحث کنوانسیون دریای خزر در چه مواردی اختلاف نظر دارند، گفته است "ممکن است در مورد یک موضوع دو کشور از دو زبان مختلف یا دو عبارت متفاوت استفاده کرده باشند که باید برای رسیدن به تفاهم مذاکره شود و این که الان بگوییم بر روی کدام موضوعات تفاهم نداریم یک نوع پیش‌داوری است و صحبت در این زمینه زود است".

ایران یک 'ناو موشک انداز' به آب های دریای خزر انداخت

رسانه های ایرانی می گویند ناو موشک انداز موسوم به سپر امروز با حضور وزیر دفاع این کشور در منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش در بندرانزلی به آب های دریای خزر انداخته شد. این ناو در مدت دو سال و نیم ساخته شده است.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع ایران گفته "این ناو تمام ایرانی، تمام مراحل آزمایشات لازم را پشت سر گذاشته و نماد صلح دریایی ایران است".

هشت واحد از پانزده واحد مسکونی غیرقانونی در کاخ سعدآباد تخلیه شد

واردات شکر در ایران تا پایان سال خورشیدی ممنوع شد

علی اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی و صنایع تبدیلی وزیر کشاورزی ایرات از ممنوعیت واردات شکر و بی نیازی از آن تا پایان امسال خبر داده است.

آقای مهرفرد به خبرگزاری ایسنا گفته "اگر اواخر امسال ثبت سفارش برای واردات شکر آزاد شود، برای تأمین نیاز کشور در تابستان سال آینده خواهد بود".

علی هاشمی در یک ضرب دسته ۱۰۵ کیلوگرم، طلا گرفت

در هفتمین روز از مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان، علی هاشمی در یک ضرب دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه‌برداری قهرمانی جهان مدال طلا گرفت.

View more on twitter

دیوان عالی آمریکا اجازه اجرای کامل فرمان مهاجرتی ترامپ را داد

AFP
AFP

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه به دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اجازه داد فرمان مهاجرتی تازه او علیه شش کشور عمدتا مسلمان از جمله ایران را تا زمان رسیدگی به شکایت ها به طور کامل به اجرا بگذارد.

۷ نفر از ۹ قاضی دیوان عالی درخواست دولت برای برداشته شدن دو دستور توقف بر اجرای فرمان توسط دادگاه های اولیه را تایید کردند.

قضات دیوان عالی گفتند که فرمان می تواند تا زمانی که شکایت های حقوقی در دادگاه های تجدیدنظر بررسی می شود به طور کامل اجرا شود.

این به سومین فرمان مهاجرتی و مسافرتی دونالد ترامپ مربوط می شود که در ماه سپتامبر پس از انقضای فرمان قبلی او صادر شد.

بیشتر بخوانید

اخطارهای تازه در مورد انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که "نگران" است او به طور یکجانبه بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد.

آقای مکرون گفت هر تصمیمی در مورد موقعیت این شهر باید "در چارچوب مذاکرات میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها باشد."

شماری از رهبران کشورهای عربی پیشتر هشدار مشابهی به آمریکا دادند.

بیشتر بخوانید

'ارشدترین عضو شبکه القاعده در افغانستان کشته شد'

NDS
NDS

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که ارشدترین عضو شبکه القاعده در افغانستان با ۸۰ عضو این گروه در عملیات مشترک نیروهای افغان و بین‌المللی کشته شده است.

در اعلامیه‌ای که این اداره روز ۱۴ قوس/آذر به رسانه‌ها فرستاده، آمده که عمر خطاب مشهور به عمر منصور بعد از عمر عاصم، رهبر گروه القاعده در شبه‌جزیره هند، ارشدترین عضو این گروه بود که در افغانستان فعالیت می‌کرد و ارشدترین عضو این گروه بود که در افغانستان کشته شد.

بیشتر بخوانید

اسرائیل باز هم مراکز نظامی سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد

اسرائیل بار دیگر یک مراکز نظامی سوریه را هدف حمله قرار داده است.

خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - امروز گزارش کرده است که شب گذشته ساعت ١١:٣٠ به وقت محلی، اسرائیل چند فروند موشک به سوی "یکی از مواضع نظامی در ریف دمشق شلیک کرد." در این گزارش آمده است که سامانه ضد هوایی ارتش سوریه با این حمله مقابله کرد و موفق شد سه فروند از موشک های پرتاب شده را منهدم کند.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.