Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

مرکل از تصمیم ترامپ حمایت نمی کند

سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان می گوید که او از تصمیم رئیس جهور آمریکا "حمایت نمی کند."

استفان سیبرت گفت: "دولت آلمان از این موضع پشتیبانی نمی کند چون موقعیت اورشلیم فقط می تواند در چارچوب راه حل دو کشوری تعیین شود."

درخواست جلسه اضطراری در شورای امنیت

هشت کشور از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار نشست فوری آن در مورد تصمیم آمریکا تا پایان هفته شده اند.

به گفته دیپلمات ها فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، بریتانیا و اروگوئه خواستار این جلسه و گزارش دبیر کل سازمان ملل به شورا شده اند.

روحانی: تجاوز به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد شد

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تهران گفت: "امروز دشمنان توطئه جدیدی را در برابر مسلمانان به راه انداختند و هدف بزرگ آزادی قدس شریف را نشانه گیری کرده اند."

"قدس شریف متعلق به مسلمانان و فلسطین است و جایی نیست که کسی بخواهد در آن، در برابر افکار و احساسات مردم ایستادگی کند و این ماجراجویی جدید استکبار جهانی در منطقه است."

او افزود: "جمهوری اسلامی ایران اگر چه به حمایت از ملت‌ها بپا خواسته و خواهان حل مشکلات از طریق مذاکره است و هرگز با جابجایی مرزها در منطقه موافق نبوده، اما در برابر تجاوز استکبار نسبت به مقدسات اسلامی تحمل نخواهد داشت."

'نگرانی جدی' موگرینی

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم "نگرانی جدی" خود را نسبت به این تصمیم ابراز کرده است.

او گفت: "آرزوهای دو طرف باید برآورده شود و باید راهی از طریق مذاکرات برای حل موقعیت اورشلیم به عنوان پایتخت آینده هر دو کشور پیدا شود."

او افزود که اتحادیه اروپا به علاوه نگران "عواقب منفی این تصمیم برای چشم انداز صلح است."

ناخشنودی ترزا می

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم به جمع کسانی که از تصمیم آقای ترامپ ناراضی هستند پیوسته است.

یک سخنگوی او گفت: "ما در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل پیش از توافق در مورد موقیت نهایی آن، با آمریکا اختلاف نظر داریم."

"به عقیده ما این حرکت کمکی به چشم انداز صلح در منطقه نمی کند."

نخست وزیر بریتانیا
EPA

تظاهرات در ترکیه

رسان رمزی خبرنگار مستقر در ترکیه تصویری را در توییتر به اشتراک گذاشته که جمعیت تظاهرکنندگان در مقابل سفارت آمریکا در آنکارا، پایتخت، را نشان می دهد.

"ناقض قوانین بین المللی"

اردن می گوید که تصمیم روز چهارشنبه آقای ترامپ ناقض قوانین بین المللی است.

محمد مومنی سخنگوی دولت اردن گفت: "تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر ناقض تدابیر استوار بر قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد است."

تشدید اعتراضات فلسطینی ها در نوار غزه

تصاویر منتشر شده از نوار غزه، از تشدید تظاهرات اعتراض آمیز فلسطینی ها در واکنش به تصمیم جدید رئیس جمهور آمریکا حکایت دارند.

اسماعیا ردوان یکی از رهبران حماس، در گردهم آیی معترضان خشمگین گفت فلسطینی ها هرگزتبدیل شدن بیت المقدس به "پایتخت یکپارچه اشغاالگران" را نخواهند پذیرفت.

تظاهرات  نوارغزه
Reuters
تظاهرات نوارغزه

هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در اردن

سفارت آمریکا در امان پایتخت اردن به اتباع این کشور در مورد امکان بروز "خشونت" علیه آنها هشدار داد.

این سفارتخانه خروج کارکنان از پایتخت را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرده و از کودکان آنها خواسته فعلا به مدرسه نروند.

سفارت آمریکا در اردن، همچنین ارائه خدمات و فعالیت های معمول این سفارتخانه را نیز تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در آلمان و بریتانیا

دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا از اتباع این کشور در آلمان خواست مراقب امنیت خود و "آنچه در اطرافشان می گذرد" باشند.

همزمان، هشدار مشابهی نیز به اتباع ایالات متحده در بریتانیا داده شده است.

واکنش معاون اول رئیس جمهور ایران

اعلام حمایت ایپک و ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه

ایپک مهمترین لابی حامی اسرائیل در ایالات متحده و "ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه"، یک لابی دیگر حامی تل آویو، با انتشار بیانیه هایی جداگانه از تصمیم دونالد ترامپ حمایت کردند.

تیلرسون: روند انتقال سفارتخانه را فورا شروع می کنیم

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گفت این کشور "به‌فوریت روند اجرای برنامه رئیس جمهور را برای انتقال سفارتخانه ایالات متحده به بیت المقدس آغاز خواهد کرد".

وی افزود که در این روند، حفظ امنیت شهروندان آمریکایی در مناطقی که ممکن است تحت تاثیر این تصمیم قرار بگیرند، بالاترین اولویت دولت آمریکا خواهد بود.

عفو بین الملل موضع آمریکا را ناقض قوانین بین‌المللی دانست

سازمان عفو بین الملل تصمیم رئیس جمهور آمریکا در انتقال سفارت واشنگتن به بیت المقدس را "نقض تعهدات قانونی بین المللی" دانست.

مدیر بخش خاورمیانه عفو بین الملل تاکید کرد که هیچ کشوری در دنیا ضمیمه شدن بیت المقدس شرقی به اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و تصمیم اخیر آمریکا "عمیقا مساله ساز" است.

وی "زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی" از سوی آمریکا را به معنی "نادیده گرفتن کامل نقض گسترده حقوق فلسطینی‌ها" در نتیجه اقدام اسرائیل به ضمیمه کردن بیت المقدس شرقی دانست.

خبر فوریمحمود عباس اظهارات ترامپ را محکوم کرد

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت که فلسطینیان تصمیم آمریکا را محکوم می‌کنند و آن را نخواهند پذیرفت و در مقابل آن مقاومت خواهند کرد.

واکنش مصر به تصمیم ترامپ

مصر تصمیم ایالات متحده در مورد انتقال سفارتخانه خود به بیت المقدس را مردود دانست.

وزارت امور خارجه مصر با انتشار بیانیه کوتاهی تاکید کرد که این تصمیم را غیرقابل قبول می داند.

برغوتی: سخنرانی ترامپ روند صلح را نابود کرد

مصطفی برغوتی، عضو شورای فلسطین گفت که سخنرانی ترامپ یک سخنرانی "صهیونیستی" بود و او می تواند به عضویت حزب لیکود اسرائیل در آید. او گفت که حالا تصویر روشن تر شده است و مشخص است که رئیس جمهور آمریکا طرف اسرائیل را گرفته است. آقای برغوتی گفت که رهبران عرب جرئت نخواهند کرد از اقدامات آقای ترامپ حمایت کنند. آقای برغوتی گفت که تصمیم آمریکا نقطه پایانی بر روند صلح بود.

نماینده اسرائیل در سازمان ملل: دنیا از آمریکا دنباله‌روی کند

دنی دنون نماینده اسرائیل در سازمان ملل اعلام کرد: "ما از تصمیم شجاعانه رئیس جمهور آمریکا استقبال می کنیم."

وی افزود: "در سال ۱۹۴۸ پرزیدنت ترومن اولین رهبری بود که موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخت و امروز پرزیدنت ترامپ با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت ما، اشتباهی تاریخی را تصحیح کرد."

آقای دنون گفت حالا نوبت سایر کشورهای جهان است که همچون آمریکا، بیت المقدس را پایتخت اسرائیل بدانند.

کوربین: دولت بریتانیا باید محکوم کند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا (حزب اصلی مخالف دولت) به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را تهدیدی برای صلح توصیف کرد و گفت که دولت بریتانیا باید این "اقدام خطرناک" را محکوم کند.

View more on twitter

ترکیه تصمیم آمریکا را 'غیر مسئولانه' خواند

وزارت امور خارجه ترکیه اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد و آن را "غیر مسئولانه" خواند. ترکیه از آمریکا خواسته در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

وزارت خارجه ایران اقدام رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرد

وزارت امور خارجه ایران تصمیم دولت آمریکا در انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بیت المقدس را "به شدت" محکوم کرد و آن را "نقض آشکار قطعنامه های بین‌المللی" دانست.

در بیانیه وزارت خارجه آمده که این تصمیم "باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد".

این بیانیه مسئولیت ایجاد چنین تنش هایی را متوجه دولت اسرائیل دانسته است.

حماس: دروازه‌های دوزخ بروی آمریکایی‌ها در منطقه باز می‌شود

گروه فلسطینی حماس اعلام کرد که اقدام رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، "دروازه‌های دوزخ" را به روی منافع آمریکا در منطقه باز خواهد کرد.

ابراز تاسف رئیس جمهور فرانسه از تصمیم ترامپ

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس ابراز تاسف کرد.

آقای ماکرون تصمیم رئیس جمهور آمریکا را تفرقه برانگیز توصیف کرد.

وی در عین حال از طرفین مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها خواست آرامش خود را حفظ کنند.

خبر فورینتانیاهو پس از ستایش از ترامپ: فعلا تغییری در وضعیت اماکن مقدس ایجاد نمی‌شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت از "شجاعت و تصمیم خردمندانه" رئیس جمهور آمریکا ستایش کرد و گفت به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل قدمی به سوی صلح است. او اطمینان داد که تغییری فوری در وضعیت اماکن مقدس بیت المقدس ایجاد نخواهد شد. آقای نتانیاهو در پایان نطق تلویزیونی خود آقای ترامپ را مستقیما خطاب قرار داد و گفت که یهودیان برای ابد ممنون او خواهند بود.

به آتش کشیدن عکس های ترامپ در نوار غزه

در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ رای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، فلسطینیان خشمگین در رفخ واقع در جنوب نوار غزه دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات کنندگان، عکس های آقای ترامپ و بنیامین نتانیاهو و نیز پرچم اسرائیل را به آتش کشیدند.

تظاهرات فلسطینی ها در رفح
EPA
تظاهرات فلسطینی ها در رفح

واکنش دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت که با هر اقدام یکطرفه ای مخالف بوده و هست و موضوع بیت المقدس امری بسیار مهم و حساس است و باید بین فلسطینی ها و اسرائیل حل و فصل شود. او بر راه حل دو کشوری به عنوان تنها راه حل اختلافات اعراب و اسرائیل تأکید کرد و گفت بیت المقدس باید پایتخت هر دو کشور باشد. او گفت که هر کمکی از دستش بر آید به دو طرف خواهد کرد که به میز مذاکره برگردند.

مایک پنس به منطقه سفر می‌کند

آقای ترامپ در پایان سخنان خود گفت که مایک پنس، معاون او عازم سفر به منطقه خاورمیانه است تا با رهبران اسرائیل و فلسطینی ها دیدار کند.

عشروای: تصمیم ترامپ فاجعه بار است

حنان عشروای، سیاستمدار سرشناس فلسطینی گفت که اقدام آقای ترامپ در اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تصمیمی فاجعه بار و غیر قانونی است و خشم شدید فلسطینیان را بر می‌انگیزد.

ترامپ دستور تأخیر در انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را امضاء کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که آمریکا شهر بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد. او همچنین به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد که مقدمات انتقال سفارت آمریکا به این شهر را آماده کند، اما در عین حال دستوری را امضاء کرد که این انتقال را دست کم تا شش ماه عقب می اندازد.

واکنش وزیر اسرائیلی به سخنان ترامپ

نفتالی بنت، وزیر آموزش اسرائیل در واکنش به اظهارات ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت: "سپاس به رئیس جمهور آمریکا، امروز روزی درخشان برای یهودیان است".

کرملین: منع حضور ورزشکاران روسیه در المپیک زمستانی بررسی جدی می‌خواهد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین می گوید تصمیم کمیته بین المللی المپیک در مورد منع ورزشکاران روسیه از حضور در بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی در فوریه آینده نیاز به بررسی جدی دارد و نباید به آن احساساتی پاسخ داد.

آقای پسکوف گفت نتیجه گیری عجولانه قبل از تماس با ورزشکاران و کمیته بین المللی المپیک کار درستی نیست.

وی افزود مقصر دانستن مسئولان روسیه، مانند افرادی مانند ویتالی متکو، وزیر ورزش که متهم به سرپوش گذاشتن به سیستم پنهان دوپینگ در ورزش این کشور است نمی تواند محور قرار گیرد.

در همین رابطه والری راشکین، نماینده پارلمان روسیه علیه آقای میتکو شکایت رسمی کرده و گفته است او بابت آبروریزی روسیه باید عذرخواهی کند و از مدیرریت جام جهانی فوتبال سال آینده در روسیه کنار گذاشته شود.

دیروز سه شنبه پنجم دسامبر کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که به دنبال به دست آمدن شواهد مرتبط با دوپینگ ورزشکاران روسیه در جریان المپیک زمستانی ۲۰۱۴، این کشور از حضور در بازهای المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره جنوبی محروم شد.

حزب مهدی کروبی 'طبق قانون جدید احزاب مشکلی برای فعالیت ندارد'

اسماعیل گرامی مقدم، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی موسس آن است، به خبرگزاری ایلنا گفته است که این حزب طبق قانون جدید احزاب مشکلی برای فعالیت ندارد.

مهدی کروبی دبیرکل این حزب در حال حاضر در حصرخانگی است. آقای گرامی مقدم درباره رفع حصر از دبیرکل حزب اعتماد "طی ماه‌های آینده" ابراز خوشبینی کرده است.

کنفرانس مطبوعاتی ترامپ از ساعت ۹:۳۰ امشب به وقت تهران در تلویزیون بی‌بی‌سی

از ساعت ۹:۳۰ امشب به وقت تهران، کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ و ترجمه همزمان اظهارات او در مورد احتمال انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی ببینید.

خبر فوریپوتین از قصد خود برای شرکت در انتخابات سال آینده خبر داد

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است در نظر دارد در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال آینده نامزد شود.

وی این قصد خود را در جمع کارگران یک کارخانه اتومبیل سازی در "نیژنی نوگورود" اعلام کرده است.

آقای پوتین از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون یا در سمت نخست وزیر و یا به عنوان رئیس جمهور در قدرت است.

لیگ قهرمانان فوتبال آسیا؛ استقلال با الهلال عربستان هم گروه شد

قرعه کشی مرحله گروهی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا انجام شد و تیم های ایرانی که در کنفرانس غرب بازی می کنند، حریفان خود را شناختند.

استقلال در گروه دی‏ با الهلال عربستان، الریان قطر و برنده تیم‌های امارات و بحرین هم گروه شد. تراکتور سازی در گروه ای در کنار الجزیره امارات، الاهلی عربستان و برنده تیم‌های قطر و پاختاکور ایستاد و ذوب آهن اگر در پلی‌آف حریف هندی را ببرد در گروه بی به الوحده امارات و الدُحیل قطر ملحق می شود. کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین اعلام کرد بازی تیم های ایران وعربستان در زمین بی طرف برگزار می شود.

'فقط بازی‌ نماینده‌های ایران و عربستان در برابر هم در زمین بی طرف انجام می شود'

'سکوت شکنان' شخصیت سال مجله تایم شدند

مجله آمریکایی تایم شخصیت سال جاری میلادی که آخرین روزهای خود را سپری می کند به "سکوت شکنان" و "صداهایی که حرکت به جریان انداختند" اختصاص داده است.

شخصیت سال تایم اشاره به افرادی است که از آزار و اذیت جنسی که هدف آن قرار گرفته بودند، پرده برداشتند و زمینه ساز آن شدند که دیگر قربانیان آزار جنسی هم برای افشای آزارگری ها اقدام کنند.

View more on twitter

سیزده سال پس از سقوط هواپیمای نظامی خبرنگاران ایرانی 'پرونده آن به نتیجه نرسیده'

کارت خبرنگار روزنامه همشهری که در حادثه سقوط هواپیمای خبرنگاران کشته شد
tasnim
کارت خبرنگار روزنامه همشهری که در حادثه سقوط هواپیمای خبرنگاران کشته شد

عباس افشار پدر یکی از خبرنگارانی که فرزندش را در حادثه سقوط یک هواپیمای نظامی حامل خبرنگاران در ایران که دوازده سال پیش اتفاق افتاد، از دست داده به خبرگزاری ایسنا گفته که هنوز پیگیر این پرونده است.

آقای افشار گفته "می‌خواهم بدانم آن‌کسی که از نقص فنی هواپیما اطلاع داشت چرا اجازه پرواز را صادر کرد. تا جایی که اطلاع دارم من تنها کسی هستم که دیه فرزندم را نگرفتم تا پیگیر پرونده باشم. طبق چک لیستی که من از آن خبر دارم این هواپیما از دو ماه قبل از سقوط بیش از ۱۰۰ مورد نقص فنی یا فرود اضطراری داشته است حالا سوال این است که چرا به چنین هواپیمایی اجازه پرواز دادند؟ من اشتباه کردم آن موقع باید از مسئولی که بدون توجه به ایمنی پرواز اجازه ماموریت به خبرنگاران را هم داده بود، شکایت می‌کردم که این کار را انجام ندادم".

آقای افشار گفته "ما مستندات این حادثه را در اختیارداریم و شواهدی هست که باید در مقابل آن پاسخگو باشند، امیدواریم که رسیدگی به آن با سرعت بیشتری انجام شود و ما از پیگیری ان خسته نخواهیم شد".

قربانیان سقوط هواپیمای سی- ۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ۶۸ نفر خبرنگاری بودند که برای پوشش یک مانور نظامی عازم بندرعباس و سپس چابهار بودند.

این هوایپما لحظاتی پس از پرواز، در نزدیکی فرودگاه مهرآباد تهران بر فراز یک محوطه مسکونی سقوط کرد.

هوایپما در یک منطقه مسکونی تهران در نزدیکی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد
isna
هوایپما در یک منطقه مسکونی تهران در نزدیکی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد

تعداد افراد بی‌خانمان در آمریکا 'افزایش یافت'

برای اولین بار بعد از هفت سال تعداد افراد بی‌خانمان در آمریکا افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای ارائه شده توسط وزارت مسکن و شهرسازی در آمریکا، تعداد افراد بی‌خانمان در این کشور به کمتر از ۵۵۴ هزار نفر رسیده است. شهرهای مناطق غربی آمریکا نظیر لس آنجلس و نیویورک در این زمینه افزایش قابل توجهی داشته‌اند. تعداد افراد بی‌خانمان در لس آنجلس به ۵۵ هزار نفر رسیده؛ که این رقم معادل حدود ۲۵ درصد افزایش در یک سال است. شهرهای دیگر آمریکا نظیر سیاتل، سان دیه‌گو و ساکرامنتو هم در این زمینه جهش قابل توجهی داشته‌اند. بن کارسون، وزیر مسکن و شهرسازی آمریکا می‌گوید در شهرهایی نظیر لس آنجلس و نیویورک رشد اجاره بها بسیار بیشتر از درآمده بوده است و به گفته او دولت این کشور برای حل مشکل باید با گروه‌های محلی و سازمان مذهبی غیرانتفاعی همکاری کند. آقای کارسون گفته است وزارت‌خانه او تلاش‌های ویژه‌ای برای مبارزه با بی‌خانمانی کهنه سربازان داشته‌اند ولی افزایش سراسری شمار افراد بی‌خانمان ناشی از جهش در تعداد این افراد در لس آنجلس است

US homelessness
Getty Images

پیکر مرزبان ایرانی تحویل داده شد