Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. واکنش جهانی نسبت به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت آن کشور به بیت‌المقدس ادامه دارد
  2. برای نخستین بار طی شصت و پنج سال گذشته رئیس جمهوری ترکیه به یونان سفر کرده است
  3. آخرین مرحله انتخابات پارلمانی نپال به عنوان معیاری برای پیشرفت دموکراسی در این کشور برگزار می‌شود

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بر اثر تیراندازی در مدرسه ای در آمریکا دو نوجوان کشته شدند

از آمریکا گزارش شده است که براثر تیراندازی در یک مدرسه در نیومکزیکو، دو نوجوان دانش آموز کشته شده‌ اند.

پلیس ایالتی گفته است که ضارب نیز کشته شده است.

این حادثه در دبیرستان آزتک در نزدیکی ناوایو رخ داده است. به گفته پلیس دبیرستان بسته شده است و تدابیر امنیتی در محل حادثه در جریان است.

خبر فوریبوریس جانسون اوایل هفته آینده به ایران می رود

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، در اوایل هفته آینده در نظر دارد تا به ایران سفر کند.

براساس گزارشها تلاش برای کمک به آزادی نازنین زاغری در محور گفتگوهای وی با مقامات ایرانی قرار دارد.

این اولین سفر آقای جانسون به ایران در سمت وزیر خارجه بریتانیا است.

نازنین زاغری-راتکلیف که دارای تابعیت ایرانی-بریتانیایی است برای گذراندن تعطیلات و دیدار با خانواده همراه دختر خردسالش به ایران سفر کرده بود، در ماه آوریل سال گذشته میلادی بازداشت و به اتهام جاسوسی محاکمه و به زندان محکوم شد. وی این اتهام را به شدت تکذیب کرده است.

خبر فوریسناتور دموکرات استعفا می‌دهد

سناتور ال فرنكن از حزب دموکرات آمریکا كه به آزار و اذیت جنسی چند زن متهم شده، اعلام کرد از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

سی سناتور روز چهارشنبه خواهان آن شدند که سناتور فرانکن کناره گیری کند.

مرکز زلزله‌نگاری ایران: وقوع زلزله در تهران طی ۴۸ ساعت آینده شایعه است

مرکز لرزه‌نگاری ایران از مردم این کشور خواسته تا به شایعه‌های منتشر شده در مورد وقوع زلزله در تهران توجه نکنند.

رئیس مرکز لرزه‌نگاری ایران هم گفته است زمین‌لرزه قابل پیش بینی نیست. او پیام‌های وقوع زلزله طی ۴۸ ساعت آینده در تهران را کذب خوانده است.

او به خبرگزاری ایلنا گفته است مرکز لرزه‌نگاری "چنین پیام‌هایی صادر نمی‌کند و کسانی که این پیام‌ها را منتشر می‌کنند در حقیقت قصد دارند با کلمات بازی کرده و ترس را در میان مردم ایجاد کنند."

ستاد اجرایی فرمان امام تخریب کافه نادری را تکذیب کرد

ستاد اجرایی فرمان امام با صدور اطلاعیه‌ای خبر تخریب کافه نادری را تکذیب کرده است.

View more on twitter

شانزده زخمی در تظاهرات کرانه باختری

تظاهرات فلسطینی‌های معترض در اراضی اشغالی کرانه باختری با واکنش خشن نیروهای امنیتی اسرائیلی مواجه شده است و دست‌کم ۱۶ نفر از آنها زخمی شده‌اند.

بنابه گزارش‌ها بیشتر زخمی‌ها با گلوله‌های لاستیکی و گاز اشک آور دچار جراحت شده‌اند، اما حداقل یک نفر هم گلوله خورده است.

تجمع در برابر سفارت سوئیس در اعتراض به تصمیم ترامپ

بیست هزار مهاجر از بازداشتگاه‌های لیبی آزاد می‌شوند

لیبی
Getty Images
انتشار تصاویری از فروش پناهجویان آفریقایی در لیبی افکار عمومی جهانیان را تکان داد

اتحادیه آفریقا می‌گوید بیست هزار مهاجر آفریقایی که در بازداشتگاه‌های لیبی نگهداری می شوند، در شش هفته آینده به کشورهای خودشان برگردانده میشوند.

به دنبال انتشار ویدیوهایی از فروش پناهجویان کشورهای آفریقایی به عنوان برده، فشارها بر دولت های آفریقایی بیشتر شده. است

شمار زیادی از کسانی که میخواهند خود را به اروپا برسانند، به صورت قاچاق و از لیبی، راهی اروپا می‌شوند.

نماینده مجلس ایران بستن مرز تمرچین را 'بی‌تدبیری' توصیف کرد

نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس ایران، دولت را به "بی تدبیری" در زمینه بستن مرز تمرچین در استان آذربایجان غربی متهم کرده است.

رسول خضری به خانه ملت - خبرگزاری مجلس - گفته اگر این مرز تا سه روز دیگر باز نشود، از وزیر کشور و رئیس جمهوری در مجلس سوال خواهد کرد.

او گفته است این مرز محل امرار معاش بیش از هفت میلیون نفر از جمله هشت هزار کولبر است.

ایران پایانه مرزی تمرچین واقع در ١٢ کیلومتری پیرانشهر را حدود دو ماه پیش و به دنبال برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، بست.

واکنش افغانستان به تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس

ارگ
arg

حکومت افغانستان در واکنش به تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آن شهر، گفته است که این تصمیم احساسات مسلمانان را جریحه‌دار کرده است. حکومت افغانستان این تصمیم را نگران‌کننده خوانده و افزوده است که هر نوع تصمیم‌گیری یک جانبه و بدون حضور فسلطینیان در این زمینه، پیامد مثبتی ندارد.

در بیانیه مطبوعاتی ارگ آمده که افغانستان خواهان تشکیل کشور مستقل فسلطین است. در این اعلامیه گفته شده که بیت المقدس قبله اولی مسلمانان است و با اهمیتی که برای دیگر ادیان هم دارد باید موقعیت آن مطابق قوانین بین‌المللی و مصوبات سازمان ملل متحد تثبیت گردد.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی هم در یک نشست خبری گفت که تصمیم دونالد ترامپ به روند صلح در خاورمیانه کمکی نمی‌کند.

شماری از سران پیشین جهادی، رئیس‌جمهوری پیشین و رئیس مجلس سنای افغانستان هم تصمیم دونالد ترامپ را محکوم کرده‌اند.

گروه طالبان هم با محکوم کردن این تصمیم در مورد بروز بالقوه خشونت و خونریزی در خاورمیانه هشدار دادند.

میراث فرهنگی: کافه نادری تخریب نمی‌شود

کافه نادری
ISNA
محوطه کافه نادری

سازمان میراث فرهنگی گفته است که "با واکنش به موقع شهرداری و میراث فرهنگی" از تخریب کافه نادری، "یکی از نوستالژی‌ترین مکان‌های تهران" جلوگیری شده است.

خبرگزاری ایسنا گفته است که طی شب گذشته، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران درهماهنگی با یگان میراث فرهنگی مرتبا به این بنا سرکشی کرد.

پیشتر به نقل ازکانال اطلاع‌رسانی سخنگوی شورای شهر تهران گزارش شده بود که "اخباری مبنی بر خطر تخریب دیوار کافه نادری در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده است، با شهردار صحبت کردم، گفت نیروهای شهرداری مستقرند و یگان میراث هم قرار است مستقر شود."

برخی گزارش‌ها حاکی از اآن بود که این بنا از اموال مصادره ای متعلق به ستاد فرمان امام است که در نظر داشته آن را تخریب کند اما به گزارش ایسنا، ساختمان مجاور به این ستاد تعلق دارد که آن را به مزایده گذاشته است.

کافه پشت پل حافظ در خبابان نادری (جمهوری فعلی) واقع شده واقع شده‌ و زمانی از پاتوق‌های مورد علاقه شاعران، نویسندگان و هنرمندان ایرانی بود. گفته می‌شود این کافه و هتل روبروی آن را یک مرد ارمنی در اوایل دهه ١٣٠٠ شمسی بنا کرده است.

ارتباط این کافه با مشاهیر معاصر ایران آن را به محلی از نظر تاریخی و فرهنگی ارزشمند تبدیل کرده است.

پیشنهاد شده است که کافه نادری و فضای آن توسط شهرداری خریداری و به یک مکان فرهنگی و تفریحی در قلب شهر تهران تبدیل شود

آرامگاه مولانا در یک دقیقه؛ گزارش تصویری

گزارش‌ واکنش‌های گسترده به تصمیم ترامپ در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی

در برنامه خبری امروز تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی واکنش‌های گسترده به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و سفر تاریخی رجب اردوغان به یونان در مقام رئیس جمهوری ترکیه می‌پردازیم:

پخش زنده

وزیر خارجه بریتانیا: غرب باید برای حل بحران‌های خاورمیانه دخالت بیشتری بکند

جانسون
PA
جانسون عدم مداخله غرب در سوریه را غیرسازنده دانسته است

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که خاتمه دادن به بحران‌ها و منازعات کنونی در خاورمیانه مستلزم دخالت بیشتر، و نه کمتر، کشورهای غربی است.

وی یادآور شده است که تصمیم بریتانیا و آمریکا برای خودداری از مداخله در جنگ داخلی سوریه پس از مشخص شدن استفاده حکومت بشار اسد از اسلحه شیمیایی باعث نشد کشورهای غربی از عواقب آن جنگ در امان بمانند بلکه برعکس، باعث گسترش جنگ، ورود گروه‌های تندور به صحنه، گسترش تروریسم به سراسر جهان و ظهور "پدیده دردناک" پناهجویان سوری شد.

در تابستان سال ٢٠١٣ و پس از کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه، پارلمان بریتانیا علیه دخالت نظامی علیه حکومت آن کشور رای داد و کنگره آمریکا نیز با دخالت نظامی در سوریه مخالفت کرد.

به گفته برخی ناظران، ادامه حکومت بشار اسد و خشونت نیروهای دولتی علیه مخالفان و غیرنظامیان به ادامه جنگ و بروز شرایطی منجر شد که گروه‌هایی مانند داعش توانستند بر اوضاع مسلط شوند.

بوریس جانسون گفته است که بازسازی سوریه نیازمند کمک مالی غرب و این نیز محتاج برگزاری انتخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل است.

عربستان سعودی انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را 'مایه سرخوردگی' دانست

پرچم سعودی
BBC

دولت عربستان سعودی در بیانیه‌ای در روز پنجشنبه تصمیم دونالد ترامپ برای "شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات متحده به اروشلیم" را "مایه سرخوردگی شدید" توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت پادشاهی سعودی "پیشتر در مورد تبعات وخیم چنین اقدام بی‌مناسبت و غیرمسئولانه‌ای هشدار داده بود." این بیانیه با "محکوم دانستن و ابراز تاسف عمیق" از تصمیم دولت آمریکا، آن را "نشانه تبعیضی بزرگ علیه حقوق تاریخی و خدشه‌ناپذیر مردم فلسطین در اورشلیم" دانسته و گفته است که این حقوق در قوانین بین‌المللی و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده است.

دولت سعودی گفته است که اگرچه اقدام آمریکا "خللی بر حقوق انکار ناپذیر و محفوظ مردم فلسطین در اورشلیم و سایر اراضی اشغالی وارد نمی‌کند اما نشانه عقبگردی تند در حرکت به سوی صلح و کنار گذاشتن موضع تاریخی ایالات متحده در رویکردی بی‌طرفانه نسبت به موقعیت اورشلیم بوده و می‌تواند باعث پیچیدگی بیشتر در اختلافات بین فلسطینیان و اسرائیل شود."

سخنگوی نظامی ایران: زرادخانه تسلیحاتی اسرائیل در آینده نزدیک متعلق به فلسطینی‌هاست

جزایری
ISNA
جزایری نابودی اسرائیل و دستیابی فلسطینیان به زرادخانه‌های آن کشور را نتیجه انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس دانسته است

در واکنش به تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود به شهر بیت‌المقدس، یک مقام نظامی جمهوری اسلامی نابودی اسرائیل و دستیابی فلسطینیان به تسلیحات آن کشور را پیش‌بینی کرده است.

سرتیپ پاسدار مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفته است که ادامه مبارزات فلسطینیان علیه اسرائیل به معنی آن است که "اشغالگران هرگز روی آرامش را نخواهند دید و راهی جز ترک این سرزمین و یا زوال و نابودی ندارند."

این مقام نظامی تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود را ناشی از "تحلیل غلط" اسرائیل و آمریکا "از شرایط ویژه منطقه و وضعیت ناهنجار ارتجاع عرب" دانسته و گفته است که "اهداف بلند مدت آنان در باره سرزمین فلسطین همچون دیگر برآوردهای آن‌ها درباره عراق، سوریه، یمن و سایر جاهای دیگر جز ناکامی در پی نخواهند داشت."

سرتیپ جزایری پیش بینی کرده است که زرادخانه تسلیحاتی اسرائیل "در آینده نزدیک متعلق به فلسطینی‌هاست و مردم آمریکا باید بدانند مشکلات آن ایام ریشه در سیاست‌های امروز حاکمان شرور کاخ سفید دارد."

گفته می‌شود اسرائیل علاوه بر تسلیحات متعارف پیشرفته، دارای زرادخانه تسلیحات اتمی است هرچند دولت آن کشور هرگز وجود چنین زرادخانه‌ای را تایید یا تکذیب نکرده است.

اسرائیل، مانند هند و پاکستان، از معدود کشورهای جهان است که پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی را امضا نکرده و در نتیجه، ملزم به تبعیت از مقررات این پیمان از جمله دادن اجازه بازرسی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست.

عراق سفیر آمریکا را احضار کرد

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ در شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، سفیر آمریکا در عراق را به وزارت امور خارجه احضار کرده است.

آیا ترامپ با فرمان تازه‌اش "فاتحه" صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را خواند؟

آیا ترامپ با فرمان تازه‌اش "فاتحه" صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را خواند؟

رهبر جمهوری اسلامی انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را "نشانه عجز و ناتوانی" دانست

در ادامه واکنش کشورهای مختلف به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای انتقال سفارت آن کشور به بیت‌المقدس، آیت الله علی خامنه ای گفته است که "ا ینکه ادعا می کنند می‌خواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام بکنند، این از عجز و ناتوانی این‌هاست."

آیت‌الله خامنه‌ای این تصمیم را دارای عواقب وخیم توصیف کرده و گفته است: "در قضیه فلسطین دست‌های اینها بسته است. با این کار بلاشک ضربه‌ی بزرگتری خواهند خورد و دنیای اسلام در مقابل اینها خواهد ایستاد."

رهبر جمهوری اسلامی پیش‌بینی کرده است که "فلسطین آزاد خواهد شد. تردیدی نبست که فلسطین آزاد خواهد شد."

رهبران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی خواستار از میان رفتن کشور اسرائیل هستند.

رئیس جمهوری ترکیه عازم یونان شد

اردوغان
g
اردوغان اولین رئیس جمهوری ترکیه است که در شصت و پنج سال گذشته به یونان می‌رود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای دیدار رسمی وارد یونان می‌شود. این نخستین سفر یک رئیس جمهوری ترکیه به یونان طی شصت و پنج سال گذشته است.

روابط این دو کشور به خاطر سوابق تاریخی و همچنین درگیر شدن در اختلافات بین جوامع یونانی و ترک قبرس در گذشته تا حد جنگ تمام عیار تنزل کرده بود اما طی بیست سال گذشته، این روابط به تدریج رو به بهبود گذاشته است.

با اینهمه، برخی تحولات اخیر درصحنه سیاست داخلی ترکیه و همچنین اظهارات آقای اردوغان باعث بروز نگرانی و ناخرسندی در یونان شده است.

ببیشتر بخوانید

رهبر حماس خواستار 'انتفاضه سوم' در واکنش به انتقال سفارت آمریکا شد

هنیه
Getty Images
هنیه از فلسطینیان برای قیام علیه شناسایی اسرائیل دعوت کرده است

اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس از فلسطینیان دعوت کرده است در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، "انتفاضه" جدیدی به راه بیندازند.

انتفاضه اول به حرکت اعتراضی و تظاهرات فلسطینیان علیه ادامه اشغال اراضی فلسطینی در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳ و توافق اسلو اطلاق می شود و انتفاضه دوم نامی است که به رشته تظاهرات فلسطینیان داده شده که در سال ۲۰۰۰ میلادی آغاز شد.

در مقابل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با ستایش از آقای ترامپ گفته است که رئیس جمهوری آمریکا "خود را با تاریخ" بیت المقدس "پیوند داده است."

تصمیم به انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس با واکنش منفی جهانی مواجه شده و شماری از متحدان سنتی آمریکا، از جمله بریتانیا، فرانسه و عربستان سعودی هم آن را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

قرار است اتحادیه عرب روز شنبه برای بررسی این موضوع یک نشست اضطراری تشکیل دهد. شورای امنیت نیز امروز این موضوع را در جلسه ویژه ای بررسی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید