Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران
  2. در درگیری‌های خشونت بار در مناطق فلسطینی تعدادی کشته و مجروح شدند
  3. بازداشت میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

محمدرضا خاتمی: چه حکومتی ساخته ایم که یک رئیس دولتش هم سالم در نیامده؟

محمدرضا خاتمی نائب رئیس مجلس ششم گفت: "ما چه حکومتی ساخته ایم که یک رئیس دولتش هم سالم در نیامده است؟ نخست وزیرش که راس فتنه، یک رئیس مجلسش در حصر، یک رئیس مجلس‌اش مغضوب، یک رئیس مجلسش منکوب، یک رئیس جمهورش که خدا بهش رحم کرد و از دنیا رفت، یک رئیس جمهورش ممنوع التصویر، یک رئیس جمهورش منحرف و آقای روحانی هم که از الان مشخص است."

آقای خاتمی در سخنرانی خود در دانشگاه صنعتی شریف افزود: "نمی دانم چرا بررسی نمی کنید که در چه مملکتی هستیم که این قدر در راس حکومت آدم فاسد مطرح می شود؟"

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه "چیدمان سیاسی کشورمان بر اساس نظارت استصوابی است" پرسید: "آیا کسانی که در درون مجلس رفته اند و یا درون نهادهای مختلف نظام رفته اند، بعد از نظارت استصوابی پاک‌دست تر بودند یا آن زمان که [چنین] نظارتی وجود نداشت؟"

باهنر: مطالبه احمدی نژاد و یارانش این است که ما را بگیرید

محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با انتقاد از محمود احمدی نژاد و یارانش گفت: "بعضی از رفتارهایی که این آقایان که سه نفر هستند، دارند، مطالبه‌شان این است که بیایید من را بگیرید تا هزینه دیگری بر نظام تحمیل کنند."

اشاره رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری به دو یار آقای احمدی نژاد، ظاهرا متوجه حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی است.

آقای باهنر گفت دلیل عدم دستگیری این سه نفر "عدم توانایی نیست" و افزود: "اگر کسی قرار باشد محاکمه شود باید منطقی و عاقلانه این حرکت انجام شود."

وضعیت نازنین زاغری راتکلیف از جمله محورهای گفتگوی وزرای خارجه بریتانیا و ایران

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در جریان دیدارش با جواد ظریف، همتای ایرانی خود به صراحت در مورد وضعیت نازنین زاغری راتکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی گفتگو کرد. خانم زاغری در حال سپری کردن حکم مجازات ۵ سال زندان در ایران است که به "جرم" تلاش برای براندازی برای او صادر شده است.

جانسون و ظریف
Reuters

محمود عباس با معاون دونالد ترامپ دیدار نمی‌کند

ریاض مالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینی گفته که محمود عباس، رئیس دولت خودگردان با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا ملاقات نخواهد کرد و هیچ ارتباط رسمی بین فلسطینیان و مقامات آمریکایی نخواهد بود.

قرار است آقای پنس در اواخر ماه جاری میلادی به این منطقه سفر کند.

آقای مالکی این سخنان را پس از آن که محمود عباس گفت که واشنگتن دیگر میانجی صلح نیست، بیان کرد. وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطینیان گفت: "ما به دنبال میانجی جدیدی از میان برادران عرب خود و جامعه بین الملل هستیم. میانجی که بتواند به راه حل ایجاد دو کشور مستقل کمک کند."

نشست اتحادیه عرب با هدف بحث و مذاکره درباره اقدام دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل در قاهره مصر برگزار می شود.

توافق عراق و ایران برای افزایش صدور نفت از میادین نفتی کرکوک

یکی از مقامات رسمی شرکت نفت عراق از امضای توافقی بین این کشور و ایران برای صادرات ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی کرکوک خبر داده است.

وزیر نفت عراق ماه گذشته گفته بود که عراق قصد دارد تا تولید نفت خود را از میادین نفتی کرکوک به یک میلیون بشکه در روز برساند.

از حدود دو ماه پیش که نیروهای عراقی کنترل میادین نفتی کرکوک را از کردها پس گرفتند، صادرات نفت از این میادین نفتی متوقف شده بود. به نقل ازوزیر نفت عراق گفته شده که این توافق در تهران به امضا دو کشور رسیده است.

رهبر کلیسای قبطی مصر: با معاون رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم

پاپ توادروس دوم، رهبر کلیسای قبطی در مصرهرگونه ملاقاتی را با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا رد کرده است. قرار است آقای پنس اواخر ماه جاری میلادی از مصر دیدار کند. کلیسای قبطی با صدور بیانیه ای گفته که دونالد ترامپ با شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل "احساسات میلیون ها عرب را نادیده گرفته است".

پیشتر امام جماعت مسجد الازهر گفته بود که قصد ندارد در جریان سفر مایک پنس به مصر با او دیدار کند.

دیدار بوریس جانسون و علی لاریجانی

علی اکبر ولایتی بخشی از مراسم روز دانشجو در دانشگاه نجف‌‌آباد را مبتذل دانست

علی‌اکبر ولایتی٬ رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی٬ در بیانیه ای بخشی از مراسم روز دانشجو در دانشگاه نجف‌آباد را دور از شان دانشجو، استاد و عرصه دانشگاه و در کمال ابتذال نامید.

اخیرا فیلمی از این مراسم در فضای مجازی منتشر شد که شماری از دانشجویان پسر با موسیقی می‌رقصیدند.

آقای ولایتی تنها بخش اول مراسم را که با حضور خانواده محسن حججی، از نیروهای ایرانی کشته شده در سوریه٬ برگزار شد، مطابق با ارزش های جمهوری اسلامی نامید.

درخواست بی بی سی فارسی از بوریس جانسون برای طرح موضوع اذیت و آزار کارکنانش با مقامات ایران

در پی سفر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به تهران، بی بی سی در اطلاعیه ای از وی خواسته است موضوع اذیت و آزار کارکنان این رسانه را نیز با مقام های ایرانی مطرح کند. بی بی سی در این اطلاعیه گفته است: از وزیر خارجه بوریس جانسون می خواهیم که در ایران موضوع کارکنان بی بی سی فارسی را که تنها به علت کارشان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند با مقام های ایران در میان بگذارد. بی بی سی از مقام های ایران می خواهد به آزار و اذیت این کارکنان و خانواده های آنان خاتمه بدهد.

View more on twitter

تاکید پزشکان بریتانیایی به استفاده از اسید فولیک در تولید آرد

پزشکان ارشد بریتانیا می گویند کارخانه های تولید آرد باید مجبور شوند که از اسید فولیک استفاده کنند.

آن ها می گویند این کار می تواند میزان ضایعات نخاعی و مغزی را که سالانه هزاران کودک را تحت تاثیر قرار می دهد، به نصف برساند.

پزشکان می گویند اضافه کردن اسید فولیک به آرد سفید می تواند از مشکلات خانوادگی بیشماری جلوگیری کند.

اسید فولیک که ویتامین ب ۹ هم نامیده می شود در بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی و خون موثر است.

مجموعه گزارش‌های بی بی سی فارسی درباره وضعیت اقتصادی ایرانیان در ده سال گذشته

مجموعه گزارش های بی بی سی فارسی با عنوان خرج زندگی، بررسی آماری کاهش ۱۵ درصدی سطح رفاه در خانوار ایرانی در ده سال گذشته، را از امروز تا چهارشنبه در تلویزیون، وبسایت و رادیوی ما دنبال کنید.

عکسی که روزنامه صبح نو از آقای ظریف و یکی از همراهان وزیر خارجه بریتانیا منتشر کرد

روزنامه صبح نواین عکس را در توییتر خود منتشر کرده:

View more on twitter

مهم ترین خبرهای امروز تلویزیون فارسی بی بی سی

در مجموعه خبری تلویزیون بی بی سی فارسی امروز به این موضوعات خواهیم پرداخت: سفر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا به تهران، ادامه تنش در بیت المقدس و نوار غزه بر سر تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و سخنرانی حیدر عبادی نخست وزیر عراق در مورد پایان جنگ با داعش در این کشور.

حمید سوریان رئیس کمیسیون ورزشکاران کمیته ملی المپیک شد

نخست وزیر عراق رسما از پایان جنگ علیه داعش خبر داد

حیدرعبادی، نخست وزیر عراق رسما پایان جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) را اعلام کرد. آقای عبادی در کنفرانسی خبری در بغداد گفت که نیروهای عراقی در حال حاضر آخرین مناطقی را که در نزدیکی مرز سوریه در اختیار داعش بود، پس گرفته اند.

پایان جنگ علیه داعش در عراق در حالی اعلام شده که دو روز پیش ارتش روسیه از به پایان رساندن ماموریت خود در سوریه خبر داده و گفتند که هیچ منطقه تحت کنترل داعش در سوریه وجود ندارد.

برخی از پیکارجویان داعش در حومه شهرها پراکنده شدند و شماری دیگر که شامل نیروهای خارجی داعش می شود به مناطق مرزی ترکیه گریخته اند.

ابراز نگرانی دیده‌بان حقوق بشر نسب به امنیت شهروند آمریکایی زندانی در اوین

دیده بان حقوق بشرگفته است که انتقال شیوئه وانگ، دانشجوی دکترای آمریکایی زندانی در ایران به بند هفت زندان اوین نگرانی‌ها را نسبت به امنیت او افزایش می دهد.

دیده بان حقوق بشر به نقل از یک منبع آگاه گفته است که سه روز پیش آقای وانگ، شهروند آمریکا و دانشجوی دکترای دانشگاه پریستون به بند هفت زندان اوین منتقل و در مقابل یک نگهبان از سوی یک زندانی دیگر تهدید شد.

شیوئه وانگ در آگوست سال ۲۰۱۶ از سوی مقامات ایران بازداشت شد.

سارا لی ویتسون، مدیربخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفته: "مقامات ایران دادگاههای ناعادلانه و بدرفتاری با زندانیان را به شهروندان خود محدود نمی کنند و آن را به تبعه های خارجی نیز اعمال می کنند." به گفته خانم ویتسون "تهدید کردن شیوئه وانگ به آسیب بدنی ظلمی آشکار است".

در نوامبر سال جاری میلادی خبرگزاری صدا و سیمای ایران گفت که آقای وانگ به ایران سفر کرده بود تا اسنادی را از وزارت خارجه، کتابخانه ملی و مجلس ایران برای دولت آمریکا تهیه کند.

در سپتامبرسال جاری آقای وانگ به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

شیوئه وانگ
Reuters
شیوئه وانگ ( وسط) دانشجوی دکترای دانشگاه پریستون بود

جسد هفتمین کوهنورد مفقود در اشترانکوه پیدا شد

درخواست برای ثبت هفتم آبان به عنوان روز کوروش

به گزارش خبرگزاری ایلنا، شماری از باستان شناسان و تاریخ پژوهان ایران طی نامه ای که چندی پیش برای هادی پژوهش جهرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارفارس و مسئول کارگروه علمی و اجرایی بزرگداشت روز کوروش فرستادند، خواستار ثبت هفتم آبان ماه به عنوان روز کوروش بزرگ در تقویم رسمی کشور شدند.

پیدا شدن جسد چهارمین کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات اشترانکوه

جسد چهارمین کوهنورد مفقود شده در ارتفاعات اشترانکوه پیدا شده است. به گزارش خبرگزاری ها، نیروهای امداد و نجات استان لرستان و خراسان در دومین روز در تلاشن هستند تا ۵ کوهنورد دیگری را که مفقود شده اند، پیدا کنند.

گفته شده که سیزده روز پیش یک تیم ۱۴ نفر کوهنوردی از مشهد که متشکل از ۱۲ مرد و ۲ زن بودند به همراه یک راهنما به قصد صعود به اشترانکوه با ارتفاع ۴۰۰۰ متر به استان لرستان سفر کردند. این افراد روز گذشته دچار حادثه سقوط بهمن شدند. تاکنون جسد ۴ نفر از این گروه پیدا شده و ۶ نفر هم نجات پیدا کردند.اما هنوز ۵ نفر دیگر مفقود هستند.

این کوهنوردان از سیزده روز پیش به قصد صعود به اشترانکوه به استان لرستان سفر کردند
ilna
این کوهنوردان از سیزده روز پیش به قصد صعود به اشترانکوه به استان لرستان سفر کردند

صدور حکم محمود رضا خاوری، مدیر عامل سابق بانک ملی

هشدار عربستان نسبت به تبعات شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل

ترکی فیصل، مسئول سابق سرویس امنیتی عربستان در جریان سخنرانی در کنفرانس امنیتی بحرین نسبت به اقدام اخیر دونالد ترامپ در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داده و گفته که چنین تصمیمی باعث فعال شدن گروههای تندرو می شود و کنترل اوضاع دشوار خواهد بود.

آقای فیصل این سخنان را در جریان کنفرانس امنیتی در منامه ، پایتخت بحرین بیان کرد.

به گفته خبرنگار بی بی سی حاضر در این کنفرانس، نگرانی زیادی در بین کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد تبعات اقدام اخیر آقای ترامپ وجود دارد. این کشورها بیم آن دارند که این تصمیم رئیس جمهور آمریکا باعث بی پرواتر شدن ایران و همچنین پیکارجویان القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش ) شود.

وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس وارد تهران شد. قرار است آقای جانسون با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو کند. گفته شده که وزیر خارجه ایران در این سفر با شماری از مقامات ایرانی دیدارهایی خواهد داشت.

مطهری: مشابه ترامپ را دوره‌ای در ایران داشتیم

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.