Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دیدار وزیر امور خارجه بریتانیا با روحانی
  2. محکومیت تصمیم ترامپ توسط اتحادیه عرب
  3. بودجه ۹۷ در مجلس

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اظهار تاسف کاخ سفید از خودداری دولت خودگردان فلسطین از دیدار با معاون رییس جمهور آمریکا

کاخ سفید از اینکه مقامات فلسطینی قصد دارند در سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به خاورمیانه از دیدار با او حودداری کنند اظهار تاسف کرده است. سخنگوی آقای پنس گفت: "اسباب تاسف است که مقامات حکومت خودگردان فلسطین بار دیگر از فرصت گفتگو درباره آینده منطقه استفاده نمی‌کند اما این باعث دلسردی دولت آمریکا نمی‌شود و به تلاش برای کمک به صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها ادامه خواهد داد و تیم ما برای رسیدن به صلح در خاورمیانه بسختی مشغول کار است تا برنامه‌ای در این باره تهیه کند."

پس از آن که دونالد ترامپ بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، دولت خودگردان فلسطین چنین تصمیمی را اتخاذ کرد.

سرویس اطلاعاتی آلمان دوباره چین را به استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای جمع آوری اطلاعات متهم کرد

سرویس اطلاعات داخلی آلمان جزئیاتی را منتشر کرده که چین چطور با استفاده از پروفایل‌های جعلی در شبکه های اجتماعی درباره سیاستمداران و مقامات آلمان اطلاعات جمع و سعی کرده آنها را بعنوان خبرچین استخدام کند.

سرویس اطلاعاتی آلمان همچنین دستگاه اطلاعاتی چین را متهم کرده با استفاده از لینکداین سعی کرده با حداقل ده هزار شهروند آلمانی ارتباط برقرار کند. سرویس اطلاعاتی آلمان برخی از پروفایل‌های جعلی را منتشر کرده که صاحبان آنها مدعی بودند مشاور یا مسئول استخدام هستند یا برای اندیشکده‌ها کار می‌کنند. سرویس اطلاعاتی آلمان تابستان امسال هم هشدار مشابهی داده بود.

کولایی: احمدی‌نژاد منابع کشور را به باد فنا داد

معاون وزیر شهرسازی: ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در ایران خالی از سکنه است

حمیدرضا عظیمیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: "براساس آمار به دست آمده، هم اکنون حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور خالی از سکنه است."

عظیمیان
MEHR

سفیر آمریکا در سازمان ملل 'مبارزه با ایران' را عامل وحدت آمریکا و اتحادیه عرب دانست

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، "مبارزه با ایران" را عامل وحدت ایالات متحده و اتحادیه عرب عنوان کرد.

خانم هیلی، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان، گفت که علی رغم اعتراض های اتحادیه عرب، مبارزه با ایران یکی از نقاط مشترک دو طرف است که روابط را گرم نگه می دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، که بیت المقدس را به پایتختی اسرائیل به رسمیت شناخت، اتحادیه عرب ضد آن موضع گیری کرد.

خانم هیلی گفت اولویت کشورهای عربی الان ایران است و نه مسئله فلسطین.

نیکی هیلی
AFP

فوریت‌های پزشکی: ۲۳ دانش آموز زنجانی دچار گاز گرفتگی شدند

علیرضا زراعتچی، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: "۲۳ دانش آموز زنجانی با گاز مونوکسید کربن دچار مسمومیت شدند."

به گزارش میزان، آقای زراعتچی افزود که دانش آموازان مدرسه‌ای در شهرک مهدیه زنجان دچار گاز گرفتگی شدند.

به گفته رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان حال عمومی این دانش آموزان مناسب گزارش شده است.

دادگاه نازنین زاغری به 'تعویق افتاد'

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف اعلام کرد که دادگاه امروز همسرش به تعویق افتاده است.

نازنین زاغری رتکلیف در حال گذراندن دوره محکومیت پنج ساله خود در زندان اوین تهران است.

خانم زاغری در نوروز ۱۳۹۵ هنگام بازگشت از تعطیلات و دیدار خانواده در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد.

خانم زاغری با فرزند خود به ایران سفر کرده بود. فرزندش به خانواده خانم زاغری در تهران تحویل داده شد و نازنین زاغری ابتدا به بازداشتگاهی در کرمان و سپس به اوین برده شد.

به گفته کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری، او ۱۶ مهر (۸ اکتبر) به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است.

این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که "برای براندازی نظام" تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است.

نازنین زاغری
FAMILY ARCHIVE

'انفجار مین باقی مانده از جنگ سه نفر از اعضای یک خانواده کشته شدند'

مراسم تشییع کوهنوردان خراسانی برگزار شد

تجمع دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت مقابل وزارتخانه

صبح امروز حدود صد نفر از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در تهران تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، در این تجمع که مقابل وزارت نفت برگزارشد، معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی به شرایط استخدامی وزارت نفت اعتراض کردند.

این دانشجویان می‌گویند باید تمهیداتی برای جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت در نظر گرفته شود.

فارغ‌التحصیلان نفت پیش از این بارها در اعتراض به شرایط استخدامی خود تجمع کرده‌اند.

دانشجویان
ILNA

دادستان تهران: یکی از بدهکاران بانک سرمایه، مدیرعامل بانک خصوصی است

محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران با اعلام این که یکی از بدهکاران بانکی که نام وی در فهرست بانک سرمایه درج شده، خود مدیرعامل یک بانک خصوصی است، گفت: "با توجه به این سمت، ادعای وی دائر بر عدم علم و آگاهی قابل پذیرش نیست و البته این فرد مدعی است به بانک سرمایه بدهکار نمی‌باشد."

به گزارش ایسنا، دادستان تهران در بیستمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران همچنین دادستان تهران اضافه کرد: "در یک پرونده اقتصادی مهم علی‌رغم اعطای وکالت تام از سوی متهم برای انتقال اموال خود به بانک ملی، بانک با ادعای این که اداره این اموال برای او امکان پذیر نمی‌باشد، تاکنون از اجرای کامل وکالت خودداری نموده است."

آقای دولت آبادی عنوان کرد که دادستانی تهران چندین سال است که در موضوع بانک‌ها ورود کرده و به همین منظور دادسرای رسیدگی به جرایم پولی – بانکی را ایجاد کرده است، از دولت و بانک مرکزی خواست در این زمینه همکاری بیشتری کنند.

دولت آبادی
ISNA

اسحاق جهانگیری در گذشت کوهنوردان ایرانی را تسلیت گفت

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در گذشت کوهنوردان ایرانی در ارتفاعات اشترانکوه را تسلیت گفت.

چند روز پیش یک گروه کوهنوردی ۱۴ نفری از مشهد، متشکل از دو زن و دوازده مرد به همراه یک کوهنورد اهل الیگودرز که به عنوان راهنما با این گروه همراه شده بود، پس از صعود به قله "کول جنون" به ارتفاع ۳۸۵۰ متر در راه بازگشت با طوفان و کولاک برف رو به رو شدند.

آخرین گزارش‌ها حاکی از کشته شدن ۸ کوهنورد و مفقود شدن یک کوهنورد دیگر است.

شش کوهنورد دیگر که موفق شده بودند خودشان را به پناهگاهی برسانند، زنده مانده‌اند.

View more on twitter

روحانی به ترکیه می‌رود

پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور از سفر حسن روحانی به استانبول ترکیه خبر داد.

View more on twitter

نجفی: شهرداری مسئول جلوگیری از نابودی کافه نادری است

محمدعلی نجفی، شهردار تهران گفت: "شهرداری مسئولیت جلوگیری از نابودی کافه نادری را برعهده داشت و در این رابطه اقداماتی را داشته ایم."

به گزارش میزان، آقای نجفی با اشاره به اقدامات انجام شده در این باره اضافه کرد: "نقشی که شهرداری در این مسئله داشت این بود که از نابودی سابقه تاریخی و فرهنگی کافه نادری به عنوان یک مکان تاریخی که از جهاتی به عنوان نماد و سمبل تلقی می‌شود، جلوگیری کند؛ به همین منظور به مجرب اینکه این مسئله را شنیدیم موضوع را پیگیری کردیم و اعضای شورای شهر نیز کمک کردند تا در نهایت جلوی این موضوع گرفته شد و برنامه قبلی به کلی منتفی شده است."

نجفی
MIZAN

محمدصالح جوکار معاون حقوقی و پارلمانی سپاه شد

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در حکمی محمدصالح جوکار را به عنوان معاون حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران انتخاب و منصوب کرد.

به گزارش میزان، جوکار که متولد ۱۳۳۶ در شهر یزد است، هنگام انقلاب مسئول بسیج یزد می‌شود، بعد از پایان دوران جنگ در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته بافت شناسی پذیرفته شد و تا سال ۱۳۸۸ فرماندهی سپاه استان‌های یزد، هرمزگان، چهارمحال بختیاری، و رئیس سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان کشور را به عهده داشت، در سال ۱۳۹۰ در نهمین دوره انتخابات مجلس به عنوان نماینده مردم یزد در مجلس انتخاب شد.

تا پیش از این محمدرضا یزدی معاون حقوقی و پارلمانی سپاه بود که در تیرماه امسال وی با حکم فرمانده کل سپاه به عنوان فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران بزرگ منصوب شد.

جوکار
MIZAN

روحانی: از روابط دوستانه و متوازن تهران_لندن استقبال می‌کنیم

دیدار علیرضا کریمی با رهبر ایران

علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آیت الله خامنه‌ای در این دیدار گفت: "من از اینکه نشان دادید جوانی از جوانهای ما حاضر است برای یک هدف بزرگ و بلند پا بر روی نفس خود بگذارد و از حق قطعی و قهرمانی مسلم صرف‌نظر کند، واقعاً احساس عزت کردم."

علیرضا کریمی در مسابقات کشتی با حریف روس، زمانی که کشتی‌گیر ۸۶ کیلوی ایران سه بر دو از حریفش پیش بود، صدای مربیان کشتی‌گیر وزن ۸۶ کیلو شنیده می‌شد که به او می‌گفتند "باید ببازی." علیرضا کریمی این کشتی را ۱۴ بر سه واگذار کرد.

کاربران شبکه‌های مجازی به انتشار این فیلم واکنش گسترده‌ای نشان دادند و با راه‌اندازی هشتگ "باید ببازی" به این موضوع پرداخته‌اند.

View more on twitter

ثبت احوال: همه زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی باید مجوز بگیرند

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت :"همه زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج می کنند ،حتما باید از استانداری ها مجوز یا پروانه ازدواج با اتباع خارجی را بگیرند."

به گزارش ایرنا، آقای ابوترابی افزود: "حسن گرفتن این مجوز این است که این زنان ایرانی می توانند برای فرزندان خود که حاصل ازدواج با اتباع خارجی است،گواهی ولادت اتباع خارجی دریافت کنند."

سخنگوی سازمان ثبت احوال همچنین تاکید کرد که فرزندان حاصل این نوع ازدواج اگر ۱۸ سال داخل ایران بمانند و این موضوع نیز توسط نیروی انتظامی و دیگر مسئولان ذیربط تایید شود ،می توانند تابع دولت ایران شوند .

در لایحه بودجه: عوارض خروج از ایران برای هر نفر۲۲۰ هزار تومان است

در لایحه بودجه سال آینده عوارض خروج از کشور برای هر نفر۲۲۰ هزار تومان تعیین شده که نسبت به ۷۵ هزار تومان سال قبل تا ۱۴۵ هزار تومان رشد دارد.

به گزارش ایسنا، اما روند دریافت عوارض خروج متفاوت خواهد بود به گونه‌ای که برای سفر اول برای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان دریافت می‌شود، اما در سفر دوم ۵۰ درصد به این عوارض افزایش یافته و به ۳۳۰ هزار تومان می‌رسد همچنین در سفر سوم و سفرهای بعدی تا صد در صد افزایش خواهد داشت.

View more on twitter

فرمانده سپاه تهران: گشت مقابله با اراذل و سرقت تشکیل می‌شود

محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه محمدرسول الله تهران بزرگ از تشکیل و فعالیت گشت‌های پیشگیری از سرقت و مقابله با اراذل و اوباش به منظور کاهش آسیب های اجتماعی در پایتخت خبر داد.

به گزارش ایرنا، سرتیپ یزدی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط بسیج و سپاه تهران برای تامین امنیت پایتخت گفت که سپاه پاسداران ایران در این زمینه با نیروی انتظامی همکاری دارد.

فرمانده سپاه تهران همچنین اضافه کرد: "آسیب‌های اجتماعی با همکاری و همراهی همه دستگاه ها قابل حل است و ما این موضوع را در مجموعه سپاه تهران کلید زدیم و یاور تمام کسانی هستیم که بخواهند در این زمینه حرکتی کنند."

یزدی
FARS

وزیر امور خارجه بریتانیا با حسن روحانی دیدار کرد

اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه به پرداخت نشدن معوقاتشان

کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه امروز برای دومین روز متوالی با تجمع در مقابل ساختمان اداری کارخانه پی‌گیر مطالبات معوقه خود شدند.

به گزارش ایلنا ،به گفته کارگران معترض علت برپایی این تجمع صنفی، پرداخت نشدن معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران بخش صنعت و کشاورزی و مشکلات کارگران بازنشسته است.

نماینده مجلس: برخی مسوولان به وعده‌های خود برای کمک به زلزله زدگان عمل نکردند

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو با اشاره به وضعیت نامناسب زلزله زدگان کرمانشاه گفت: "مگر مردم کرمانشاه گدا هستند که می‌خواهید از یارانه دیگران کم کنید و به آنها بدهید، پریشب شاهد بودم ۳۵ چادر مردم زلزله‌زده زیر برف و بوران تخریب شد و باد چادر مردم را برد و این در حالی بود که مسوول دولتی یعنی رئیس بنیاد مسکن ۴۸ ساعت است که تلفن خود را جواب نمی‌دهد."

به گزارش ایلنا، آقای فلاحت پیشه افزود: "در زلزله کرمانشاه مردم کشور سنگ تمام گذاشتند اما برخی مسوولان صرفا قول داده و عمل نکردند."

درباره زلزله کرمانشاه بیشتر بخوانید

فلاحت پیشه
ILNA

تجمع سپرده گذاران موسسات مالی واعتباری و بازنشستگان در مقابل مجلس

گروهی از سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری و همچنین جمعی از بازنشستگان کشوری و لشکری مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، معترضان که برای چندمین بار با تجمع مقابل مجلس، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت خود و پرداخت مطالبات‌شان شدند.

مجلس
ILNA

محمود صادقی: ۲۷ دانشجو در سال جاری از تحصیل محروم شدند

محمود صادقی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به آخرین وضعیت دانشجویان ستاره‌دار اعلام کرد: "در سالجاری ۱۲ نفر در مقطع دکتری و ۱۵ نفر هم در مقطع ارشد، مردود شده و اجازه ادامه تحصیل ندارند."

براین اساس ۲۷ دانشجو در سال جاری از تحصیل محروم شدند.

به گزارش ایلنا، آقای صادقی افزود: "وزارت علوم همچنان در حال رایزنی با وزارت اطلاعات و سایر مراجع ذیربط است تا مشکل این افراد حل شود."

این نماینده مجلس با انتقاد از نحوه برخورد با دانشجویان گفت: "معتقدم این روا نیست که دانشجویی به دلیلی که گفتم و یا اینکه چون در فلان فعالیت شرکت و گرایش خاصِ سیاسی دارد، از ادامه تحصیل باز بماند، لذا بر این باور هستم که عمدتا باید اصلاح رویکرد صورت بگیرد. البته ما نیز از طریق کارهای نظارتی در مجلس موضوع را پیگیری می‌کنیم، همچنان که تاکنون نیز تا حد زیادی پیگیری کرده و پاسخ گرفته‌ایم."

دانشجو
ILNA

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: بودجه دفاعلی را افزایش می‎دهیم

مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بودجه دفاعی سال ۹۷ تفاوت چندانی با سال ۹۶ ندارد، گفت: "با توجه به تهدیدات و تحولات منطقه، قطعا نمایندگان مجلس در زمان بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق، تغییراتی را به نفع بودجه نیرو‌های مسلح خواهند داشت."

به گزارش میزان، آقای ذوالنور افزود: "معتقدم در بخش‌هایی بودجه دفاعی سال ۹۷ افزایش و در بخش‌هایی شاهد محدودیت آن هستیم و در بخش‌هایی هم حذف داشته‌ایم. اما در مجموع این بودجه مشابه بودجه سال ۹۶ است."

ذوالنور
MIZAN

دانشگاه آزاد با سخنرانی یاسر هاشمی در این دانشگاه 'مخالفت کرد'

روحانی لایحه بودجه ۹۷ را به مجلس داد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امروز لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را با حضور در مجلس این کشور ارایه کرده است. او در سخنان خود گفت که هدف دولت "این خواهد بود که سالانه رشد اقتصادی بالای پنج درصد" داشته باشد.

رئیس جمهور ایران بودجه جدید را بودجه‌ای "برمبنای اشتغال فراگیر و بر مبنای رفع فقر و ایجاد عدالت" خواند و گفت که تورم در کشور "یک رقمی باقی مانده" و افزود که تلاش دولتش این است که این تک رقمی بودن تورم "ادامه" پیدا" کند.

بیشتر بخوانید

بودجه روحانی
MIZAN
View more on twitter

اتحادیه عرب تصمیم ترامپ را محکوم کرد

بیش از ۲۰ کشور عضو اتحادیه عرب تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را مورد انتقاد قرار داده‌اند و گفته‌اند این اقدام به تنش و تخاصم در منطقه خواهد انجامید.

این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا "بی‌طرفی" این کشور در روند صلح خاورمیانه را به شدت خدشه‌دار کرده؛ به طوری که تشکیلات فلسطینی رسما آمریکا را فاقد صلاحیت برای ادامه میانجی‌گری در بحران خاورمیانه دانسته‌ است و دیدار از پیش تعیین شده محمود عباس، رئیس این تشکیلات با مایک پنس، معاون دونالد ترامپ را که قرار بود طی روزهای آینده صورت گیرد را لغو کرده است.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید