Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

خبر فوریوزیر خارجه ایران سخنرانی نیکی هیلی را "نمایش" خواند

View more on twitter

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، سخنرانی نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، را "نمایش" خواند.

آقای ظریف در توییتر خود نوشته است: "وقتی در سازمان ملل بودم همین نمایش را دیدم و آنچه را هم که از آن برآمد..."

او عکس نیکی هیلی را در کنار کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا، قرار داده که در سخنانی در سازمان ملل مدعی شد آمریکا شواهد انکارناپذیری از تسلیحات کشتار جمعی عراق دارد. آمریکا بر همین اساس به عراق حمله کرد. اما بعدتر مشخص شد که ادعای آقای پاول پایه و اساسی نداشت. بیشتر بخوانید

"بخشی‌علی غلامرضایی آلماجوقی" در آپارات این هفته بی‌بی‌سی فارسی

این هفته در برنامه آپارات تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی، فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' ساخته رضا خاکشور به‌نمایش در‌می‌آید. در فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' فیلمساز به آلماجوق خراسان رفته و سراغی از احوالات بخشی‌علی غلامرضایی آلماجوقی گرفته است.

ساعات پخش و تکرار این فیلم در صفحه برنامه آپارات

View more on instagram

خبر فوریجلسه بررسی بی طرفی اینترنت در آمریکا به دلیل امنیتی 'متوقف شد'

بهرام رادان برای المپیک زمستانی به کره جنوبی رفت

نماینده ایران در سازمان ملل: دولت آمریکا برنامه‌ای برای پیشبرد اهداف خود علیه ایران دارد

نمایندگی ایران در سازمان ملل اتهامات نیکی هیلی را درباره موشک‌های ایران که یمن به عربستان پرتاب کرده است، را تکذیب کرده است.

نماینده ایران در سازمان ملل همچنین گفت: "دولت آمریکا برنامه‌ای برای پیشبرد اهداف خود علیه ایران دارد."

مهمان ناخوانده یک مراسم عروسی در مرکز هند

ورود ناگهانی یک ببر به یک مراسم عروسی در ایالت مادیا پرادش، در مرکز هند، مهمانان را مجبور به فرار کرد.

تصاویر ویدئویی که از این حادثه منتشر شده است نشان می‌دهد که وقتی یک ببر با پریدن از بالای پرچین وارد محوطه مخصوص مراسم عروسی می‌شود مهمانان وحشتزده پا به فرار می‌گذارند.

در این حادثه کسی مجروح نشده است و ببر خیلی سریع با داخل جنگل بازگشته اما مدتی بعد گزارش شده که ببر در روستای مجاور زنی را به شدت مجروح کرده است.

سازمان جنگلبانی ایالت مادیا پرادش اعلام کرده است که مسیر حرکت این حیوان را تحت نظر دارد و احتمالا این ببر به وسیله یک ببر جوان‌تر از قلمرو خود اخراج شده است.

عفو بین الملل: مصونیت آمران و عاملان قتل‌های زنجیره‌ای باید متوقف شود

سازمان عفو بین الملل به مناسبت نوزدهمین سالگرد قتل تعدادی از روشنفکران، نویسندگان و مخالفات سیاسی به دست ماموران وزارت اطلاعات با انتشار بیانیه‌ای آورده است: "خانواده‌های قربانیان نه تنها شاهد مصونیت آمران و عاملان از محاکمه و مجازات هستند،‌ بلکه خود نیز با آزار و اذیت‎های مختلف روبر هستند. آن‌ها ازحق برگزاری آزادانه و علنی مراسم یادبود برای عزیزان‌شان محروم گشته‌‌اند و به دلیل فعالیت در راستای حقیقت طلبی و دادخواهی مورد انواع اتهامات بی اساس امنیتی، بازجویی‌های خودسرانه و حتی محاکمه‌ ناعادلانه قرار گرفته‌اند."

عفو بین‌الملل خواستار تغییر رویکرد امنیتی مقامات ایران در قبال خانواده‌های قربانیان و حرکت به سمت رویکردی مبتنی بر "جبران و ترمیم جنایت‌های گذشته" است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "مقامات ایران باید به جای تاختن بر خانواده‌های دردمند، خواست‌های به حق آن‌ها در زمینه حقیقت و دادخواهی را به جا آورند و عاملان و آمران این جنایت را منطبق با استاندارهای بین‌المللی محاکمه و مجازات کنند."

قتل‌های زنجیره‌ای
Social

خبر فوریهیلی: ایران نمی تواند سلاح صادر کند

نیک هیلی در ادامه سخنان خود گفت که ایران نباید موشکی و یا سلاحی را صادر کند. تمام این سلاحهای پیدا شده نشان و ساختار ایران را برروی خود دارد و همه آنها به معنی نقض قوانین از سوی ایران است که نباید در تجارت سلاح فعالیت داشته باشد.

هیلی: تهدید ایران واقعی است

نیک هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید که متحدین خارجی آمریکا اکنون به این نتیجه رسیده اند که موضع رئیس جمهور آمریکا درباره ایران درست بوده و تهدید ایران واقعی است.

خبر فوریهیلی: ایران تامین کننده موشک حوثی‌ها از یمن به عربستان بوده است

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت ایران تامین کننده موشک حوثی‌ها از یمن به عربستان بوده و آنها این سلاح‌ها را علیه عربستان استفاده کرده‌اند.

View more on twitter

خبر فوریسازمان ملل اعلام کرده که در حال بررسی اطلاعات است

خبر فوریعربستان مدعی شده که موشک‌ها با آرم گروه صنعتی شهید باقری ایران است

خبر فوریعربستان مدعی شده که این موشک‌ها متعلق به ایران است

لحظاتی پیش از آغاز سخنان نیکی هیلی در پایگاه هوایی آنا‌کاستیا در نزدیکی واشنگتن

نیکی هیلی، سفیرآمریکا در سازملل، قرار است در برنامه‌ای درواشنگتن و درمقر سازمان اطلاعاتی ارتش آمریکا از شواهدی رونمایی کند که به گفته آمریکا نشان می‌دهد ایران تامین‌کننده موشک‌هایی بوده که حوثی‌ها اخیرا به عربستان شلیک کردند.

رویترز
Reuters(tv grab)

سفیر عربستان ایران را متهم کرد، سفیر ایران اتهامات را بی اساس خواند

خبر فوریبررسی‌ موشک‌های پرتاب شده از یمن به عربستان

خبر فوریآمریکا ایران را متهم کرد

معاون وزیر خارجه بریتانیا: گزارش آزار و اذیت کارکنان بی‌بی‌سی فارسی نگران کننده است

علی جنتی: بسیاری از استخدام‌های دولتی دوره احمدی‌نژاد غیر قانونی بود

هدیه کریسمس ایرباس

آیت‌الله مکارم شیرازی: شخصی در نامه به رهبری بی‌ انصافی کرده است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع شیعه امروز بدون نام بردن از محمود احمدی‌نژاد گفت: "شخصی به رهبر معظم انقلاب نامه ای نوشته و مملکت را به صورت ویرانه معرفی کرده است؛ در حالی که این مساله بی انصافی است و مایوس نمودن مردم کاری غلط است."

به گزارش ایرنا، آیت الله مکارم شیرازی همچنین افزود: "سیاه نمایی افتخار نیست؛ اگر نقدی هم دارید، راه اصلاح آن را نیز بیان کنید و صرف گفتن بیماری، شجاعت نیست."

آقای احمدی نژاد در نامه ای که خطاب به رهبر ایران منتشر کرده نوشته در گذشته "بارها و به صورت حضوری و یا مکتوب" مشکلات کشور را به اطلاع آیت لله خامنه ای رسانده است. وی افزوده است: "مردم با مراجعات متعدد و مکرر از سراسر ایران و با این باور که این‌جانب به حضرت‌عالی دسترسی دارم، به اصرار و به طور موکد می‌خواهند که سخن آنان و وضع کشور را به استحضار حضرت‌عالی برسانم".

وی هشدار داده که مشکلات مدیریتی و اقتصادی وضع را به جایی رسانده که "هر لحظه ممکن است کشور و مردم را با شرایط غیر قابل پیش‌بینی و مدیریت مواجه سازد" و اعتماد مردم "مدت‌هاست از خطوط قرمز عبور کرده و به صفر نزدیک شده است".

مکارم
ISNA

خبر فوری'عراق ۳۸ نفر را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرد'

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که عراق ۳۸ نفر را به اتهام عضویت در داعش و فعالیت‌های تروریستی مجرم شناخت و به دار آویخت.

نماینده رهبر در سپاه: برخی انحرافات احمدی‌نژاد به مردم گفته نشده است

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه امروز با انتقادات از سخنان محمود احمدی نژاد گفت: "برخی انحرافات احمدی‌نژاد هنوز به‌

مردم گفته نشده است."

به گزارش ایسنا، وی افزود: "عده‌ای امروز طلبکار شدند، این افراد می‌گویند چرا در آن زمان از احمدی‌نژاد حمایت کردید؟ این در حالی است که طبیعی است تا مادامی که فرد در مسیر درست است باید از آن حمایت و پشتیبانی کرد و هرگاه به انحراف رفت باید در برابر آن موضع گرفت."

آقای سعیدی اضافه کرد: "امروز آنها که بعد از ایجاد انحراف همچنان از احمدی‌نژاد و دیگران حمایت کردند باید جواب دهند."

سعیدی
ISNA

وزیر راه: ۹ تا ۱۰ میلیون نفر مردم ایران در بدترین وضعیت زندگی می‌کنند

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی گفت: "۹ تا ۱۰ میلیون نفر از مردم کشور در حاشیه شهر و در بدترین وضعیت در حال زندگی هستند."

به گزارش ایلنا، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تمام این اتفاقات ماحصل مدرنیته کردن شهرها بدون توجه به ماهیت اصلی آن است، افزود: " یعنی اصفهان را در حالی توسعه دهیم که دیگر هویت اصفهان را نداشته باشد و ایرانی بسازیم که رنگ از اصالت ایران نداشته باشد."

آقای آخوندی همچنین اضافه کرد: "تصور ما بر این است که در ۶۶ هزار هکتار بافت فرسوده، حدود ۵۰۰ واحد مسکونی قابل بازآفرینی است که نیاز به اعتبار ۵۰ هزار میلیارد تومان است که به وسیله مردم و بانک‌ها قابل تامین است."

عباس آخوندی
ILNA

فوتبال پیشکسوتان به نفع زلزله‌زدگان

جمعی از ملی پوشان سابق فوتبال ایران بعد از ظهر امروز به منظور حمایت از مردم زلزله زده کرمانشاه در ورزشگاه سر پل ذهاب بازی دوستانه‌ی‌ای با پیشکسوتان استان کرمانشاه برگزار کردند.

به گزارش مهر، بازی در نهایت با نتیجه ۴ بر ۲ به سود ملی پوشان به پایان رسید.

در این دیدار پیشکسوتانی مانند پرویز برومند، ابراهیم میرزاپور، مهرداد میناوند، سهراب بختیاری زاده، محمدرضا مهدوی، محمد نوازی، علی کریمی، حسین کاظمی، خداداد عزیزی، جواد کاظمیان حاضر شدند.

فوتبال
MEHR

والت دیزنی کمپانی فاکس قرن بیست و یکم را به مبلغ ۵۲ میلیارد دلار می‌خرد

دیزنی
DISNEY
باب ایگر، مدیر عامل دیزنی (چپ) و روپرت مرداک

شرکت دیزنی اعلام کرده است که بعد از انجام مذاکرات برای خرید بخش بزرگی از کمپانی فاکس قرن بیست و یکم به مبلغ 52 میلیارد دلار با این شرکت به توافق رسیده است.

این قرارداد شامل ۳۹% از سهم شبکه ماهواره‌ای اسکای و استودیوهای فیلمسازی فاکس قرن بیستم است.

از بقیه دارایی‌های فاکس از جمله شبکه خبری و ورزشی فاکس (فاکس نیوز و فاکس اسپورت) شرکت جدیدی تشکیل خواهد شد.

به این ترتیب گسترش امپراطوری روپرت مرداک، غول رسانه‌ای ۸۶ ساله به پایان می‌رسد.

تغییر رویه آقای مرداک و فروش دارایی‌های خود به جای خریداری آن موجب تعجب بسیاری شده است که گمان می‌کردند او تجارت خود را به پسرانش، جیمز و لاخلان واگذار خواهد کرد.

برنامه های امروز تلویزیون فارسی بی بی سی

در برنامه‌های خبری امروز تلویزیون فارسی بی بی سیصحبت های ولادیمیر پوتین در باره سوریه در کنفرانس خبری او به مناسبت پایان سال میلادی، تقاضای وزیر اطلاعات اسرائیل از عربستان سعودی و آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف ضد ایران، اظهارات رییس قوه قضائیه که محمود احمدی نژاد را به راه انداختن فتنه جدید و سیاه نمایی با هدف تضعیف نظام متهم کرده وموفقیت اولیه پزشکان بریتانیا در ژن‌درمانی برای بیماران هموفیلی از جمله موضوعات بولتن های خبری امروز تلویزیون فارسی بی بی سی است. اولین بولتن ساعت پنج عصر به وقت تهران آغاز می شود.

خبر فوریبانک مرکزی انگلستان در نرخ بهره تغییری نداد

بانک انگلستان - بانک مرکزی بریتانیا - نرخ بهره پایه را بدون تغییر در سطح ۰.۵% نگه داشت.

براساس گزارشها مقامات این بانک با اکثریت آرا اعلام کردند که تغییری در نرخ بهره ندهند.

ماه گذشته بود که این بانک پس از ده سال نرخ بهره پایه را از سطح بی‌سابقه ٠.٢٥ درصد (بیست و پنج صدم درصد) پس از ده سال به ۰.۵% افزایش داد.

فرمانده کل سپاه: در آینده نزدیک شاهد پیروزی در یمن خواهیم بود

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه اعلام کرد: "در آینده‌ای نزدیک در یمن شاهد پیروزی خواهیم بود."

به گزارش تسنیم، آقای جعفری افزود: "انقلاب اسلامی دو وجه اساسی دارد که متشکل از یک خارجی و یک بعد داخلی است. بعد خارجی انقلاب در مقاومت اسلامی که در منطقه و در حهان در حال گسترش است و پیروزی این حبهه به شکل شگفت انگیز در حال گسترش است. این پیروزی نتیجه مجاهدت بی‌وقفه جمعی از مجاهدان انقلاب اسلامی است."

جعفری
TASNIM

سندیکای کارگران شرکت واحد: رضا شهابی در زندان سکته کرده است

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی در زندان سکته کرده است.

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد، در ملاقاتی که خانواده آقای شهابی با این زندانی در روز چهاشنبه داشته است نیمه چپ صورت وی افتادگی داشته و زیر چشمش نیز فرو رفتگی خاص داشته است. آقای شهابی گفته در زندان به پزشک زندان مراجعه کرده است و پزشک به او گفته که سکته خفیف کرده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای خواستار پایان حبس این فعال کارگری شده و در بخشی از این بیانه آورده است: " علاوه بر این پزشک متخصص تشخیص داده که شهابی از نظر جسمی توان تحمل کیفر ندارد و سکته وی و نشانه های قابل مشاهده حال وی نیز گویای درستی تشخیص پزشک متخصص برای آزاد کردن شهابی می باشد. بنابراین ادامه زندان ایشان را می توان تصمیم به حذف تدریجی این کارگر زندانی تلقی کرد. رضا شهابی بنا بر آنچه گفته شد باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد. و سندیکا نهادهای امنیتی و دادستانی تهران و مسئولین زندان را مسئول حفظ جان کارگر زندانی رضا شهابی می داند."

رضا شهابی
IRANHUMANRIGHT

مجلس: سالانه ۱۷ هزار نفر در ایران در اثر سوانح جاده کشته می‌شوند

محمدرضا کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: "سالانه ۱۷ هزار نفر در کشور در اثر سوانح جاده ای جان خود را از دست می دهندکه به منظور کاهش بار جاده ها باید شبکه ریلی کشور توسعه یابد."

به گزارش ایرنا، آقای کوچی اضافه کرد که اکنون سهم حمل و نقل بار توسط شبکه ریلی کشور ۱۱ درصد است که این ظرفیت براساس برنامه چشم اندازی پیش بینی شده ۳۰ درصد است.

تصادفات
TASNIM

ضرب و شتم دستفروش؛ شهرداری تهران: دو مامور خاطی معلق شدند

درپی انتشار فیلمی که در آن ماموران سد معبر شهرداری تهران دستفروشی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند، محمدصادق شیرازی، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران اعلام کرد که دو مامور خاطی تا صدور رای کمیته انضباطی از کار معلق شدند.

به گزارش خبرگزاری بسیج، آقای شیرازی گفت: "هرچند ابتدای این ماجرا و علت بروز رفتار ناهنجار از سوی ماموران انضباط شهری توسط تهیه کنندگان این کلیپ حذف شده است اما به هر حال، طبق قانون و طبق آئین نامه انضباطی موجود در این زمینه، انجام هرگونه برخورد فیزیکی توسط نیروهای رفع سدمعبر ممنوع و غیرقانونی است."

کلانتری: نمایندگان خوزستان فکر می‌کنند با پرخاشگری می‌توانند به اهدافشان برسند

محسن هاشمی: ۷۰۰ مدرسه تهران با یک طوفان تخریب می‌شوند

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: "متاسفانه ۷۰۰ مدرسه در شهر تهران در شرایطی قرار دارند که با یک طوفان شدید تخریب می‌شوند."

به گزارش تسنیم، رئیس شورای شهر تهران به بحران زلزله در تهران اشاره کرد و گفت: "در این زمینه نیز ۸۶ ارگان دخیل هستند. در برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران باید توجه ویژه‌ای به دولت شود چرا که در این بخش باید از همکاری دولت جهت رفع مشکلات شهر استفاده شود. در سال ۱۳۴۷ نخستین برنامه شهر تهران تهیه شد و در ادامه طرح جامع شهر تهران در سال ۸۶ تهیه شد و هم‌اکنون ۱۰ سال از تدوین این طرح می‌گذرد و باید بازنگری در این طرح صورت گیرد."

محسن هاشمی
TASNIM

'مصرف بیش از حد منابع آب زیرزمینی' مهمترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه است

کامران زینال زاده، ‌رئیس پژوهشکدە مطالعات دریاچه ارومیه گفت: "مصرف بیش از حد منابع آب زیرزمینی را از مهمترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه است."

به گزارش ایسنا، آقای زینال زاده عنوان کرد که طبق آمارهای به دست آمدە، مصرف آب‌های زیر‌زمینی در حوضه دریاچه ارومیه حدود ٧٠ درصد بودە که در مقایسه با شرایط‌ محیط‌ های مشابه در سایر نقاط جهان رقم بسیار بالا و نگران‌ کنندەای است.

رئیس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه همچنین افزود: "بیماری‌زا بودن ریزگردها، کاهش حاصلخیزی اراضی کشاورزی، کاهش کیفیت آب‌های زیرزمینی، کاهش بارش و افزایش دما، همه از تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه است که متوجه ساکنان منطقه خواهد بود."

دریاچه ارومیه
ISNA

جسد آخرین کوهنورد مفقودشده مشهدی در اشترانکوه پیدا شد

رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان گفت: "جسد نهمین کوهنورد مفقودی بعد از ۷ روز جستجو در اشترانکوه استان لرستان پیدا شد."

به گزارش تسنیم، تیم کوهنوردی ۱۴ نفره از مشهد به همراه یک کوهنورد از الیگودرز ۹ روز قبل برای صعود به قلعه اشترانکوه لرستان عازم منطقه شدند که در مسیر صعود به قلعه براثر ریزش بهمن دچار حادثه شدند.

این تیم ۱۵ نفره در مسیر به چند دسته تقسیم می‌شوند. ۳ کوهنورد به دلیل بیماری که پیدا می‌کنند به پناهگاه برگشته و ۱۲ کوهنورد دیگر به مسیر خود ادامه می‌دهند و وقتی به تاریکی شب می‌خوردند دیگر راه برگشت نداشته و مسیر را ادامه داده که در این مسیر دچار حادثه شدند.

از این تیم ۱۵ نفره، ۶ نفر سالم پیدا شدند و ۹ نفر مفقود بود که در عملیاتی هفت روزه جسد کوهنوردان مفقودی پیدا شد

رییس قوه قضاییه محمود احمدی‌نژاد را به 'فتنه‌گری' متهم کرد

رییس قوه قضاییه ایران، محمود احمدی‌نژاد را به "سیاه‌نمایی" و "فتنه‌گری" علیه نظام جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت هدف القای این نکته است که رهبر ایران "در قبال مشکلات دستگاه قضایی سکوت کرده است."

صادق آملی لاریجانی گفت عمده تلاش‌ها برای بی‌اعتمادی به سیستم قضایی ایران، توسط سرویس‌های جاسوسی و امنیتی غرب و "رسانه‌های اختاپوسی" هدایت می‌شود.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید