Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. موضع محتاطانه فرانسه در قبال اتهام آمریکا به ایران
  2. بازجویی سازمان امنیت اسرائیل از وبلاگ نویس ایرانی پناهنده به این کشور
  3. توزیع شناسنامه های الکترونیکی در افغانستان آغاز می‌شود

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

مدارس ابتدایی تهران به دلیل آلودگی روز یکشنبه تعطیل است

با تصمیم کمیته ویژه آلودگی هوای تهران مدارس ابتدایی استان تهران و مهدهای کودک در این استان، در روز یکشنبه تعطیل خواهند بود.

فیروزکوه و دماوند از این تصمیم مستنی شده‌اند.

سفیرعمان: به زودی ویزا بین ایران و عمان لغو می‌شود

فتح خواستار برگزاری اعتراضاتی به هنگام سفر مایک پنس به بیت المقدس شد

جنبش فلسطینی فتح خواستار برگزاری اعتراضاتی به هنگام دیدارمایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا از بیت المقدس شده است. قرار است آقای پنس هفته آینده به بیت المقدس سفر کند. شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط دونالد ترامپ باعث بروز اعتراضات گسترده فلسطینیان شده است. روز گذشته درگیری های ایجاد شده بین نیروهای اسرائیلی و فلسطینی به کشته شدن ۴ فلسطینی منجر شد.

اعتراضات فلسطینی
Reuters
اعتراضات فلسطینیان
EPA

سرفصل خبرهای تلویزیون فارسی بی بی سی

در برنامه ‌های امروز خبری تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی به این موضوعات می‌پردازیم: تشکیل دولتی دست راستی در اتریش با حضور یک حزب افراطی ضد مهاجر بازجویی سرویس امنیتی اسرائیل از یک وبلاگ نویس پناهنده ایرانی به این کشور و بالا گرفتن درگیری طالبان و ارتش افغانستان در ولایت سرپل

عربستان میلیاردر فلسطینی را بازداشت کرد

صباح مصری، میلیاردر فلسطینی و رئیس بانک عربی در اردن پس از یک سفر کاری به ریاض، پایتخت عربستان، بازداشت شده است. خانواده و دوستان این میلیاردر با اعلام این خبر گفته اند که او شهروند عربستان است واز تجارسرشناس اردن بشماری می رود. خبرگزاری رویترز گفته است که مقامات سعودی اظهارنظری دراین باره نکرده اند.

'متجاوزان به کودکان در هند باید ظرف شش ماه اعدام شوند'

رئیس کمیسیون نظارت بر امنیت زنان در دهلی، پایتخت هند گفته است افرادی که به کودکان تجاوز می کنند، باید ظرف شش ماه بعد از ارتکاب این جرم اعدام شوند. سواتی مالیوال به بی بی سی گفته که او در نامه ای به نارندرا مودی، نخست وزیر این درخواست را مطرح کرده است. او این سخنان را در پنجمین سالگرد تجاوز گروهی به یک دانشجوی هندی بیان کرد. این حادثه با موجی از اعتراض در هند روبرو شد. خانم مالیوال با انتقاد گفته است که هیچ یک از مردانی که در این حادثه مجرم شناخته شدند، تاکنون اعدام نشده اند.

ترکیه در افغانستان دانشگاه مخصوص زنان می‌سازد

افغانستان
arg
وزارت آموزش عالی گفته که ساخت این دانشگاه ابتکار بانوی اول افغانستان بوده است

مقام‌های وزارت تحصیلات/ آموزش عالی افغانستان اعلام کرده که قرار است دولت ترکیه دانشگاه بین‌المللی مخصوص زنان را در کابل بسازد.

هزینه ساخت این دانشگاه ۲۵ میلیون دلار اعلام شده که درآغاز سه رشته خواهد داشت.

دولت افغانستان گفته که ساخت این دانشگاه ابتکار رولا غنی، بانوی اول افغانستان است.

به گفته عارفه پیکار، سخنگوی وزارت آموزش عالی افغانستان طرح ساخت و مکان این دانشگاه نهایی و قرار است که سنگ بنای آن بزودی گذشته شود.

این دانشگاه مخصوص زنان در تپه مرجان در مرکز شهر کابل در نزدیک مقبره ظاهر شاه و نادرشاه دو پادشاه افغانستان ساخته خواهد شد.

ده‌ها تن از ساکنان ولایت بدخشان خواستار برکناری والی شدند

افغانستان
bbc
این معترضان خواستار برکناری والی بدخشان بودند

ده‌ها تن از ساکنان ولسوالی‌های "تگاب " و " تشکان در منطقه "مشهد" مرکز ولسوالی کشم با تجمع اعتراضی خواستار برکناری احمد فیصل بیگزاد، والی بدخشان شدند.

معترضان مسیر شاهراه تخار- بدخشان را برای چندین ساعت مسدود و از رهبران حکومت وحدت ملی خواستندکه برای برکناری والی بدخشان اقدام کنند در غیر آن مسیر بدخشان-تخار را مسدود خواهند کرد.

به گفته قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان این دومین باری است که مردم بدخشان خواستار برکناری آقای بیکزاد هستند.

آقای بیکزاد درباره این تجمع اعتراضی از صحبت با بی‌بی‌سی سرباز زد.

افغانستان
BBC
این معترضان ساعتها مسیر بدخشان-تخار را مسدود کردند

برادر برانکو در راه پرسپولیس

ائتلاف احزاب راست افراطی و محافظه کار برای تشکیل دولت جدید اتریش

الکساندر فن دربلن، رئیس جمهورچپگرای اتریش با تشکیل دولت ائتلافی در این کشور موافقت کرده است. به این ترتیب اتریش تنها کشور غرب اروپا خواهد بود که یک حزب راستگرای افراطی قدرت را در آن دراختیار خواهد داشت.

رهبری دولت جدید با حزب محافظه کار مردم وسباستین کورتس سمت نخست وزیری را برعهده خواهد داشت. به این ترتیب

آقای کورتس، ۳۱ ساله جوان‌ترین رئیس دولت در اروپا خواهد شد.

اما گفته شده که بسیاری از پست های مهم دراختیار حزب آزادی قرار خواهد داشت. این حزب با مخالف مهاجرت است.

رهبران دو حزب مردم و آزادی روز گذشته برای تشکیل دولتی ائتلافی به توافق رسیدند.

سباستین کورتس، ۳۱ ساله  جوان‌ترین رئیس دولت در اروپا خواهد شد
EPA
سباستین کورتس، ۳۱ ساله جوان‌ترین رئیس دولت در اروپا خواهد شد
سباستین کورتس (راست) برای تشکیل دولت ائتلافی با هاینتس-کریستیان اشتراخه به توافق رسید
AFP
سباستین کورتس (راست) برای تشکیل دولت ائتلافی با هاینتس-کریستیان اشتراخه به توافق رسید

کره جنوبی: ظاهرا کره شمالی در هک کردن بازار تبادل ارز دیجیتال نقش داشته است

سازمان اطلاعات کره جنوبی گفته است که ظاهرا کره شمالی در هک کردن بازار تبادل ارز دیجیتال (بیت کوین) نقش داشته است. در این حمله هکری دست کم ۷ میلیون دلار( بیت کوین) به سرقت رفته و سرویس های اطلاعاتی کره جنوبی همچنین از به سرفت رفتن اطلاعات شخصی ۳۰ هزار نفر خبر دادند. تحلیل گران معتقدند که هکرهای کره شمالی احتمالا برای گریز از تحریم های اقتصادی اعمال شده به این کشوردست به این اقدام زدند. کره شمالی به دلیل توسعه برنامه تسلیحات هسته ای با تحریم های گسترده ای از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا روبرو است.

اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند

علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با صدور حکمی رئیس، دبیر و اعضای کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی را منصوب کرد. براساس این حکم فرهاد رهبر به عنوان رئیس و محمد مهدی طهرانچی به عنوان دبیر کمیسیون دائمی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند.

احضار عاملان ضرب و شتم یک دستفروش به دادسرای تهران

دادستان کل ایران عاملان ضرب و شتم یک دستفروش در یکی از خیابان های تهران توسط ماموران شهرداری را به دادسرا احضار کرد.

روز پنج شنبه ۲۳ آذر فیلمی منتشر شد که که در آن ماموران سد معبر شهرداری تهران دستفروشی را مورد ضرب وشتم قرار می دهند. پس از آن محمد صادق شیرازی، رئیس سازمان بازرسی شهرداری تهران اعلام کرد که دو مامور خاطی تا صدور رای کمیته انضباطی از کار معلق شدند.

آقای شیرازی گفته بود: "هرچند ابتدای این ماجرا و علت بروز رفتار ناهنجار از سوی ماموران انضباط شهری توسط تهیه کنندگان این کلیپ حذف شده است اما به هر حال، طبق قانون و طبق آئین نامه انضباطی موجود در این زمینه، انجام هرگونه برخورد فیزیکی توسط نیروهای رفع سدمعبر ممنوع و غیرقانونی است."

غرامت دو میلیاردی نفت تهران به علی کریمی

عراق از آغاز عملیاتی در مناطق کوهستانی علیه بقایای نیروهای داعش خبر داد

یکی از فرماندهای ارتش عراق به بی بی سی گفته که عملیاتی جدید برای پاکسازی مناطق از بقایای پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) از مناطق کوهستانی در شمال شرق کشور آغاز شده است. این عملیات با حمایت شبه نظامیان محلی و نیروهای قبیله ای انجام می شود. عراق یک هفته پیش پیروزی کامل این کشور بر نیروهای داعش را اعلام کرد، اما پیکارجویان این گروه هنوز تهدیدی برای این کشور محسوب می شوند.

گشایش تالار منیرفرمانفرمائیان، نقاش سرشناس در تهران

تالار منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، نقاش سرشناس روز گذشته درباغ نگارستان و با حضور شماری از چهره های هنری گشایش یافت. خانم فرمانفرمائیان در سال ۱۳۰۱ متولد شد.

او به مدت سه سال در مدرسه طراحی پارسونز در رشته تصویر سازی مد و پس از آن در دانشگاه کورنل تحصیل کرد.

در اواسط دهه ۱۳۳۰ به عنوان تصویرگر مد برای نشریاتی نظیر تاون، کانتری و گلامور طرح لباس می کشید و به عنوان گرافیست تجاری و طراح مد برای فروشگاههای بزرگ کار می کرد.

آثار خانم فرمانفرمائیان تاکنون در نمایشگاههای مختلف جهان از جمله موزه گوگنهایم نیویورک به نمایش درآمده است.

منیر فرمانفرمائیان
ilna
منیر فرمانفرمائیان
ilna

نیروی انتظامی ایران: گشت‌های پلیس در مناطق حاشیه‌نشین افزایش یافته

سعید منتظر المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران از افزایش گشت های پیاده، موتوری و خودرویی پلیس در مناطق حاشیه نشین خبر داده است. به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای منتظرالمهدی گفته که پلیس برای مقابله با جرم در مناطق حاشیه ای ایجاد ایستگاهها، پاسگاهها و کلانتری ها را آغاز کرده است. سخنگوی نیروی انتظامی همچنین افزوده که "اقدامات پیشگیرانه مناسبی برای مقابله با بزه در این مناطق در دست انجام است."

راهول گاندی رسما رهبری حزب کنگره را برعهده گرفت

راهول گاندی رسما ریاست حزب کنگره هند را برعهده گرفت. این حزب مهم ترین حزب مخالف هند است. آقای گاندی ۴۷ ساله جانشین مادرش سونیا گاندی شده است.

پدر، مادربزرگ و پدرپدربزرگ او همه زمانی نخست وزیر هند بودند.

راهول گاندی در زمانی دشوار رهبری حزب کنگره را برعهده گرفته است. این حزب در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۴ کمتر از ۲۰ درصد آرا را به خود اختصاص داد.

راهول گاندی
Getty Images

اعلام زمان رسیدگی به پرونده موسوم به دکل نفتی

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، پنجشنبه در یک پایگاه نظامی در جنوب واشنگتن، آنچه "شواهدی غیر قابل انکار" از کمک تسلیحاتی ایران به حوثی‌های یمن ‌خواند را جلوی دوربین رسانه‌ها قرار داد.

بیشتر درباره این موضوع بخوانید: معمای موشک حوثی‌ها؛ آیا پای ایران در میان است؟

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید