Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ستایش علی کریمی از ناصر ملک‌مطیعی

علی کریمی، بازیکن سرشناس فوتبال، عکسی از خود و ناصر ملک مطیعی، بازیگر معروف سینمای قبل از انقلاب، منتشر کرده و در اینستاگرامش خطاب به آقای ملک مطیعی نوشته است اگر [تلویزیون ایران هم] او را نشان ندهد، "جایش در دل مردم خواهد بود."چند شب پیش قرار بود در یکی از شبکه‌های تلویزیون ایران "برای اولین بار بعد از انقلاب" مصاحبه‌ای با آقای ملک مطیعی پخش شود. تیزر چند ثانیه‌ای این برنامه هم پخش شده بود اما شبکه شما اعلام کرد که به دلایل فنی نمی‌تواند این برنامه را پخش کند.

View more on instagram

'زهره' خشک شده است

دیدار روحانی با خانواده یکی از ارمنیان کشته شده در جنگ ایران و عراق

اولین کریسمس موصل بعد از خروج داعش

موصل
AFP

برای اولین بار بعد از سال‌ها مراسم دعای کریسمس در کلیسای موصل برگزار شد. دومین شهر بزرگ عراق تا چند ماه پیش در اختیار نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بود.

آزادی مخالفان رییس جمهور ونزوئلا از زندان

در ونزوئلا اولین گروه از ۸۰ زندانی سیاسی که قرار بوده به مناسبت ایام کریسمس آزاد شوند، از زندان خارج شدند.

در مرحله اول ۳۶ نفر از جمله یکی از شهرداران آزاد شده‌اند. آنها متهم هستند که قصد داشته‌اند علیه نیکولاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا کودتا کنند.

نامه روحانی به پاپ برای تبریک کریسمس

رییس‌جمهور ایران در نامه‌ای به رهبر کاتولیک‌های جهان به مناسبت کریسمس، عید بسیاری از مسیحیان جهان، آرزو کرده که سال آینده میلادی سال ریشه‌کن شدن فقر و پلیدی باشد.

View more on twitter

دولت ترکیه ۱۱۰ هزار کارمند استخدام می‌کند

نخست‌وزیر ترکیه گفته است که دولت قصد دارد در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۱۰ هزار نفر را در بخش خدمات عمومی استخدام کند از جمله ۳۶ هزار معلم جدید و ۲۰ هزار خدمه پزشکی.

بعد از کودتای نافرجام در ترکیه، دولت شمار زیادی از کارکنان خود را به ظن ارتباط با جنبش گولن اخراج کرده است.

خانه امن

کریسمس در پایتخت سوریه

جوانانی که در دمشق لباس پاپانوئل پوشیده‌اند
AFP
جوانانی که در دمشق لباس پاپانوئل پوشیده‌اند

سخنگوی قوه قضاییه: درباره نازنین زاغری تصمیمی گرفته نشده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران درباره نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی در زندان اوین، گفته است که قوه قضاییه ایران با هیات اعزامی وزارت خارجه بریتانیا در سفر آنان به تهران دیداری نداشته و هنوز هم درباره خانم زاغری تصمیمی نگرفته است.

او گفته نازنین زاغری هم مانند سایر زندانیان است و اگر روزی واجد شرایط تخفیف بود، می تواند از آن برای آزادی استفاده کند.

حسین شاه‌حسینی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران درگذشت

سایت زیتون خبر داده که حسین شاه‌حسینی، عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران، معاون مهدی بازرگان در دولت موقت و نخستین رییس سازمان تربیت بدنی ایران پس از انقلاب، در ۹۰ سالگی درگذشته است.

از او به عنوان گنجینه خاطرات هفتاد سال مبارزات جریان ملی مذهبی یاد می‌شود.

آقای شاه حسینی در یکی از آخرین مصاحبه‌هایش از خاطرات زلزله بویین زهرا به بی‌بی‌سی فارسی گفت و این‌که "بی‌اعتمادی مردم به حکومت" باعث شده بود که کمکهای خود را به جای جمعیت شیر و خورشید، به غلامرضا تختی از حامیان جبهه ملی بدهند. اینجا می‌توانید صدای او را بشنوید.

View more on twitter

انتشار صدای منتسب به یک نماینده مجلس درباره حقوق ماهانه

خبرگزاری فارس، فایلی منتشر کرده که می‌گوید صدای یکی از نمایندگان رشت در مجلس است. در این فایل صوتی منتسب به غلامعلی جعفرزاده، او می‌گوید حقوقش در مجلس فقط چیزی کمتر از پنج میلیون تومان و "به اندازه یک کارمند ساده" است درحالی که وقتی در دانشگاه مشغول به کار بوده ماهانه هشت میلیون تومان می‌گرفته و "در خانه می‌خوابیده است."این اظهارات با واکنش منفی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و عده زیادی گفته‌اند که کارگران ساده با کار سخت و طاقت‌فرسا یک میلیون تا دو میلیون حقوق می‌گیرند وگاهی ماه‌ها حقوقشان عقب می‌افتد.

View more on twitter

نقل قول از سعید مرتضوی در دادگاه: 'شب بود، خسته بودم، سهو قلم شد'

به گفته مصطفی ترک‌همدانی، وکیل مدافع جمعی از شاکیان سازمان تأمین اجتماعی ایران، سعید مرتضوی، مدیرعامل پیشین این سازمان در دادگاه گفته: "چون شب بوده و خسته بوده، رقم چک‌های ضمانتی به بابک زنجانی را اشتباه نوشته است."

آقای ترک‌همدانی که وکالت پرونده شکایت از آقای مرتضوی را بر عهده دارد، گفت که آقای مرتضوی در سال 91 در ضمن واگذاری شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) به بابک زنجانی، مبلغ چکی را به‌عنوان ضمانت امضا کرده است.

به گفته آقای ترک همدانی، در شرایطی که زنجانی هنوز پولی به این سازمان پرداخت نکرده بود، از این سازمان می‌خواهد چک ضمانتی به او بدهد تا وقتی که قرارداد نوشته شد و اگر سازمان قرارداد را بهم زد، بتواند چک‌ها را به‌عنوان خسارت نقد کند.

این وکیل در ادامه افزود: "مرتضوی شبانه به ساختمان سازمان تامین اجتماعی می‌رود و چک‌های ضمانتی را به زنجانی می‌دهد. رقم چک‌ها به ین ژاپنی نوشته شده است. اما قیمت روز ین را به‌جای استعلام از بانک مرکزی از مرجعی دیگر استعلام کرده و مبلغی غیرواقعی را بر آنها می‌نویسد و وقتی هم می‌خواهند چک‌ها را بنویسند، اختلاف فاحش در نوشتن رقمش داشته‌ است."

انفجار جایگاه سوخت در دزفول

محسن هاشمی: راهپیمایی نهم دی ماه پایان فتنه بود

رییس شورای شهر تهران با بیان این که راهپیمایی نهم دی ماه "پایان فتنه" بوده، به خبرگزاری تسنیم گفته است: مقام معظم رهبری در آن مقطع با تعریف فتنه بیان کردند عده‌ای می‌آیند در لباس دوست و کارهایی انجام می‌دهند که در باطن دشمن هستند و از آن سوءاستفاده می‌کنند ضمن اینکه برخی از دشمنان نیز با لباس دوست این کارها را انجام می‌دهند و ما باید مراقب باشیم. با بصیرت و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری فتنه سرکوب و موقعیت‌سنجی مردم موجب شد اختلافات لطمه‌ای به انقلاب نزند.

View more on twitter

'بازداشت و احضار ده‌ها نفر از حامیان محمود احمدی‌نژاد'

سایت دولت بهار گزارش داده که مسئولان امنیتی و قضایی ایران، ده‌ها نفر از حامیان محمود احمدی‌نژاد در شبکه‌های اجتماعی را به دادسرا احضار کرده‌اند.

این سایت که متعلق به حامیان رییس‌جمهور پیشین ایران است، گزارش داده که در هفته‌های گذشته برخی از فعالان رسانه‌ای هوادار محمود احمدی‌نژاد بازداشت شده و در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.

به گفته این سایت، بازجویان فهرست ۱۸۸ نفره‌ای از حامیان آقای احمدی‌نژاد در شبکه‌های اجتماعی را به بازداشت‌شدگان نشان داده‌اند. گزارش شده که تلفن بعضی از این افراد قطع شده یا حساب بانکی آنها بسته شده است.

ساختار تشکیلاتی وزارت امور خارجه ایران تغییر می‌کند

وزارت امور خارجه ایران
Tasnim

ساختار تشکیلاتی وزارت امور خارجه ایران تغییر می‌کند. انتظار می‌رود که این تغییرات ساختاری از پایان ماه جاری خورشیدی به اجرا درآید.

براساس گزارش‌ها از ایران در ساختار تازه سه معاونت کنونی اروپا و آمریکا، عربی و آفریقا و معاونت آسیا و اقیانوسیه حذف و در سطح مدیر کل فعالیت خواهند کرد.

در ساختار جدید دو معاونت تازه سیاسی و دیپلماسی اقتصادی به‌وجود خواهد آمد و بدین ترتیب این وزارت خانه دارای پنج معاونت: سیاسی، اقتصادی، کنسولی- مجلس و امور ایرانیان، اداری- مالی و حقوقی‌- بین‌ المللی خواهد بود.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در سخنانی گفته است که "این تغییر ساختار در راستای چابک سازی این وزارت خانه و با هدف کاهش سطوح لایه‌های مدیریتی و پیشبرد هرچه بهتر وظایف دستگاه دیپلماسی کشور انجام می شود."

اژه‌ای: شنودها بیشتر به درخواست دولت انجام می‌شود

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، می گوید که "اگر دستگاه قضایی اطلاع یابد که کسی بدون اذن جایی را شنود می‌کند، جرم است و حتما برخورد می‌شود."

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای محسنی اژه‌ای همچنین گفت که "بخش عمده‌ای از درخواست‌های شنود توسط خود دولت یعنی وزارت اطلاعات انجام می‌شود که همه را قضات موافقت نمی‌کنند و موارد خاصی را با یک شرایط خاص و زمان محدودی اجازه می‌دهند" و افزود که "ممکن است سازمان اطلاعات سپاه هم مواردی را درخواست کند ولی عمدتا تقاضاها از طرف وزارت اطلاعات منعکس می‌شود."وی در یک نشست خبری در واکنش به پرسش خبرنگاری درباره انتقاد حسن روحانی، رئیس جمهور از شنود و استراق سمع شهروندان و اینکه آیا دستگاه قضایی از شنودهای غیرمجاز اطلاع دارد یا خیر، این سخنان را گفت.

هنگام زلزله تهران به کجا پناه می‌برید؟

سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران وابسته به شهرداری "مراکز تخلیه امن اضطراری" را به صورت جداگانه برای محله‌های مختلف شهر تهران به همراه راهنمایی برای زلزله منتشر کرده است؛ این‌که مردم محله‌های مختلف هنگام حادثه به کدام پارک‌ها یا محوطه باز مدرسه‌ها پناه ببرند. گزارش کامل را در سایت بی‌بی‌سی ببینید.

نقشه مناطق تهران
DISASTER.TEHRAN.IR

اگر تهران زلزله بیاید

رادیو؛ دلیل بزرگ‌ترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا چیست؟

آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا که در هفته‌های اخیر منطقه‌ای وسیع‌تر از تهران را سوزانده و صدها ساختمان را ویران کرده، از چه ناشی می‌شود؟ در راز دانش بشنوید: ‏

راز دانش: منشأ آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا چیست؟

'رییس مجمع تشخیص مصلحت برای درمان به خارج رفته است'

هاشمی شاهرودی
RASA
آیت‌الله هاشمی شاهرودی

در واکنش‌ به اخبار منتشر شده درباره تعطیل شدن کلاس‌های فقهی آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، و غیبت او در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرزند او توضیح داده که رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای درمان به خارج از ایران رفته است.

علا هاشمی شاهرودی به خبرگزاری مذهبی رسا گفته است: "آیت‌الله هاشمی شاهرودی برای تکمیل دوره درمانی سفری به خارج از کشور کردند و به زودی باز می‌گردند اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد و خوشبختانه در سلامت کامل هستند و به زودی به کشور باز گشته و دروس و برنامه‌ها را پیگیری می کنند."

شماری از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی از این موضوع انتقاد کرده‌اند که چرا مقام‌های عالی‌رتبه امکان درمان در بیمارستان‌های پیشرفته را دارند در حالی‌که به اعتقاد آنان، مردم عادی توان مالی کافی ندارند و حتی گاهی کم‌ترین خدمات پزشکی در اختیار زندانیان قرار نمی‌گیرد.

View more on twitter

روسیه؛ گردهمایی حامیان منتقد سرشناس دولت

آلکسی ناوالانی می‌تواند جدی‌ترین رقیب پوتین در انتخابات آینده روسیه باشد
AFP
آلکسی ناوالانی می‌تواند جدی‌ترین رقیب پوتین در انتخابات آینده روسیه باشد

حامیان آلکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف دولت روسیه در بیش از ۳۰ شهر گردهمایی‌ را برگزارکرده‌اند.

هدف از گردهمایی جمع‌کردن امضا برای آقای ناوالنی است. او برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری مارس سال آینده روسیه نیازمند جمع آوری امضا است. آقای ناوالنی گفته که در تجمع مسکو شرکت می کند.

گفته شده که او تنها سیاستمداری است که می تواند در انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه برای ولادیمیر پوتین چالش‌برانگیز باشد. کمیسون انتخابات گفته که آقای ناوالنی به دلیل سابقه کیفری، صلاحیت کاندیدا شدن در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد. اما او گفته که محکومیت او با انگیزه های سیاسی صورت گرفته بود.

شاخص هوای تهران: ناسالم

شاخص هوای تهران
http://airnow.tehran.ir/

بعد از دو روز خوشحالی شهروندان تهران از "سالم" بودن هوا شاخص دوباره "ناسالم" شده است.

آتش‌سوزی در مرکز خرید در فیلیپین

آتش سوزی
AFP

آتش سوزی در یک مرکز خرید در جزیره میندانائو چنn نفر را کشت بیم آن می رود که دست کم ۳۷ نفر در جریان آتش سوزی در یک مرکز خرید در شهر داوائو در جزیره میندانائو در فیلیپین کشته شده باشند.

آتش نشان ها ساعتها در تلاشند تا این آتش سوزی را که باعث گرفتار شدن کارکنان یک مرکز تلفن در طبقه فوقانی این مرکز خرید شده، نجات دهند. بیشتر اینجا بخوانید.

سفیر برزیل و کاردار کانادا از ونزوئلا اخراج شدند

ونزوئلا سفیر برزیل و کاردار کانادا را از این کشور اخراج کرده است. دلسی رودریگرز، رئیس مجمع قانونگذاری ونزوئلا این دو را "عنصر نامطلوب" خوانده است. او گفته که کانادا بطور مداوم در امورداخلی ونزوئلا مداخله می‌کند و برزیل در استیضاح دیلما روسف، رئیس جمهور سابق خود بطور غیرقانونی عمل کرده است. دولت برزیل گفته که این اقدام بار دیگر ماهیت اقتدارگرای دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را نشان می‌دهد. کانادا هم گفته که این اقدام باعث کاهش فشارها بر دولت ونزوئلا نخواهد شد.

برقراری آتش بس در سودان جنوبی

گروه‌های متخاصم در سودان جنوبی آتش‌بسی را که از نیمه شب گذشته به وقت محلی در این کشور برقرار شده، رعایت کرده‌اند. این آتش‌بس تازه‌ترین تلاش برای پایان دادن به جنگ داخلی در سودان است که در چهار سال گذشته این کشور را درگیر کرده است. سازمان ملل برقراری این آتش‌بس را آخرین شانس برای ایجاد صلح در سودان جنوبی خوانده است. توافقات قبلی بین سالوا کاییر، رئیس‌جمهورسودان جنوبی و ریک ماچار، رقیب او تاکنون با شکست همراه بوده است. درگیری‌ها در این کشور باعث شده که بیش از یک میلیون نفر از سودان جنوبی به کشورهای همسایه بگریزند. سازمان‌های امداد رسانی نسبت به کمبود غذا در این کشور هشدار داده‌اند.

عملیات امداد برای یافتن مفقودین توفان فیلیپین در جریان است

گروه‌های امداد در جنوب فیلیپین در جستجوی بیش از یکصد نفری هستند که در پی وقوع توفان استوایی تمبین در جزیره میندانائو ناپدید شده‌اند. بر اساس گزارش‌های دریافتی در پی رانش زمین و جاری شدن سیل بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها هزار نفر هم مجبور به تخلیه خانه‌های خود شدند. گفته شده که دهکده کوهستانی دالاما یکی از مکان‌هایی است که به شدت تحت تاثیر این توفان قرار گرفته و تقریبا بطور کامل تخریب شده است. رئیس جمهور فیلیپین برای دیدار با بازماندگان این توفان به منطقه سفر کرده است.

عذرخواهی شرکت وایس از کارمندان زن

بنیانگذاران شرکت "وایس میدیا" با انتشار بیانیه‌ای از کارکنان خود، به ویژه زنان عذرخواهی کرده‌اند که نتوانسته‌اند محیطی امن برای کار آنها فراهم کنند. آنها گفته‌اند که پشیمانند که برقرار شدن فضایی شبیه کلوپ‌های پسرانه را در شرکت تحمل کرده‌اند. نیویورک تایمز اخیرا جزئیات ده‌ها پرونده سوءرفتار جنسی و مواردی را در این شرکت منتشر کرد که به ۴ زن غرامت پرداخت شده بود. شرکت وایس می‌گوید که سه کارمند خود را به دلیل رفتار غیرقابل قبول اخراج کرده است. شرکت وایس در دهه ۱۹۹۰ با انتشار مجله پا به عرصه گذاشت، اما به مرور به یک موسسه خبری معتبر در دنیای سرگرمی تبدیل شد. شرکت والت دیزنی ۱۸ درصد سهام وایس را در اختیار دارد.

تذکر به وزیر ارشاد به دلیل تعویق نمایش فیلم 'عصبانی نیستم'

عصبانی نیستم
عصبانی نیستم

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید در مجلس ایران و ۱۲ نماینده دیگر به وزیر ارشاد در مورد تعلیق اکران فیلم "عصبانی نیستم" تذکر دادند. آقای حسین‌زاده از عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته که از اکران این فیلم دفاع کند. فیلم "عصبانی نیستم" ساخته رضا درمیشیان محصول سال ۱۳۹۲ داستان زندگی یک دانشجوی "ستاره دار" را در سال‌های ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد روایت می‌کند و به دلیل اشارات صریح سیاسی‌اش از سوی گروهی از حامیان حکومت ایران، حامی اعتراضات سال ۱۳۸۸ لقب گرفته است. این فیلم در نوبت اکران بود، اما شورای صنفی نمایش اکران آن را تا زمان نامعلومی به تعویق انداخت.

مجلس ایران طرح به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین را با دو فوریت بررسی می‌کند

نمایندگان مجلس ایران با دو فوریت طرح اعلام بیت المقدس به عنوان "پایتخت همیشگی کشور فلسطین" موافقت کردند. دو فوریت این طرح در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس با ۱۸۷رأی موافق، ۱۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر به تصویب رسید. این طرح در قالب الحاق یک تبصره به ماده یک "قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین" ارائه شده و پاسخی به تصمیم دولت آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل تلقی می‌شود.

آنچه گذشت

خلاصه‌ای از مهمترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید