Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. هشدار تند آیت‌الله خامنه‌ای به احمدی‌نژاد
  2. رئیس پلیس تهران: بدحجاب‌ها دیگر به بازداشتگاه نمی‌روند
  3. گزارش‌های مرتبط با زلزله ملارد در نزدیکی تهران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تعطیلی مدارس مشهد و البرز

در مشهد و استان البرز برخی مدارس به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شده‌اند.

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۱ در کرمان

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۱ در هجدک کرمان رخ داده است.

سرپرست مدیریت بحران استان کرمان می‌گوید این زلزله هیچ آسیب جانی یا خسارتی را به دنبال نداشته است.

خبر فوریمنابع خبری روسیه از انفجار سنت پترزبورگ خبر دادند

منابع خبری روسیه از انفجار در یک سوپرمارکت در شهر سنت پترزبورگ روسیه خبر داده‌اند.

خبرگزاری تاس در این کشور تعداد مجروحان را ده نفر اعلام کرده است. هنوز جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.

تحلیل جمشید برزگر درباره اظهارات امروز آیت‌الله خامنه‌ای

گزارش روزنامه ایران از وضعیت مدارس کرمانشاه بعد از زلزله

آتش سوزی دکل نفتی رگ سفید در گچساران بعد از دو ماه مهار شد

علم‌الهدی: جریان مقابل ما در انتخابات مهندسی شده به قدرت دست یافت

جوانفکر: اظهارات رهبر به هیچوجه دربرگیرنده احمدی نژاد و همکاران او نیست

علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای محمود احمدی نژاد، در دوران ریاست جمهوری او می‌گوید اظهارات امروز آیت‌الله علی خامنه‌ای دربرگیرنده محمود احمدی‌نژاد و همکاران او نیست.

آقای خامنه‌ای امروز چهارشنبه ۶ دی در تهران گفت: "این کسانی که کشور در اختیارشان هست یا بوده، دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند، این‌ها باید پاسخگو باشند."

آقای جوانفکر در کانال تلگرام خود در یادداشتی گفته است: "پرواضح است که مخاطب این سخنان رهبری کسانی هستند که امروز در دولت آقای روحانی، امکانات مدیریتی را در اختیار دارند و همین ها در دولت اصلاحات و سازندگی نیز باز امکانات مدیریتی کشور را در اختیار داشتند اما با این وجود به بیان سخنانی از موضع مخالفت با نظام و انقلاب می پردازند. تصریح رهبری در اینجا کاملا مشخص است و مرتبط کردن آن به دکتر احمدی نژاد مستظهر به هیچ منطق صحیحی نیست."

آقای جوانفکر مخاطب قراردادن محمود احمدی نژاد در اظهارات رهبر ایران را القائات "برخی رسانه های بیگانه از جمله شبکه بی بی سی" خوانده است.

تلگرام
TELEGRAM

وزارت اطلاعات اظهارات کریمی قدوسی را تکذیب کرد

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای اظهارات جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی ایران را تکذیب کرده است.

آقای کریمی‌قدوسی مدتی قبل گفته بود: "وزیر اطلاعات را مجبور کردند تا مصاحبه کند و بگوید که دری‌اصفهانی جاسوس نیست."

عبدالرسول دری ‌اصفهانی، یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران است که با "ارائه اطلاعات به بیگانگان" متهم شده است.

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه خود گفته است: "هرگونه اعلام نظر این وزارتخانه در خصوص مسائل و موضوعات مرتبط کاملاً تخصصی بوده و مستند به نظرات متقن کارشناسان حوزه های مختلف است."

رئیس قوه قضاییه: قانون برای همه نوشته شده

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه گفته است قانون برای همه نوشته شده "و بسیاری از این هجمه‌ها که علیه قوه قضاییه می شود ناشی از اینهاست."

او در ادامه گفته است: "دشمن بیرونی از قوه قضاییه مقتدر می هراسد. متاسفانه عده ای با فریبکاری مسئله پاسخگویی به قانون را به سمت مسایل سیاسی می‌برند تا از رسیدگی هایی قضایی پرده پوشی کنند."

در ماه‌های اخیر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و حلقه نزدیکانش به تندی از قوه قضاییه و ریاست آن انتقاد کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران امروز چهارشنبه ۶ دی گفت: "این کسانی که کشور در اختیارشان هست یا بوده، دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند، این‌ها باید پاسخگو باشند."

رهبر ایران مستقیما از محمود احمدی‌نژاد نام نبرده اما این این سخنان، هشدار به آقای احمدی‌نژاد تلقی می‌شود.

صادق آملی لاریجانی
MIZAN

کار پروژه 'تاپی' بزودی در افغانستان آغاز می‌شود

افغانستان
GMIC
میرات امانوف، رئیس اجرایی پروژه تاپی

قرار است کار احداث پروژه انتقال گاز ترکمنستان به جنوب آسیا از راه افغانستان که به "تاپی" موسوم است، اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی یعنی تا چند هفته دیگر آغاز شود.

میرات امانوف، رئیس اجرایی این پروژه در یک نشست خبری امروز در کابل گفت که کار تاپی در خاک ترکمنستان تکمیل شده و امیدوار است کار آن در افغانستان نیز تا یکسال تکمیل شود.

آقای امانوف گفت: "ما در حال حاضر مطابق برنامه آماده هستیم تا احداث پروژه را در اوایل سال ۲۰۱۸ آغاز کنیم و انتظار داریم برای نخستین بار در اوایل ۲۰۱۹ جریان واردات گاز به افغانستان آغاز شود. در هر صورت قرار است مراسم اتصال لوله‌ها در اول سال ۲۰۱۸ ولایت هرات و با حضور رهبران کشورهای عضو تاپی برگزار شود."

این پروژه ۱۰ میلیارد دلاری ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز را دارد و یکی از مهمترین خطوط لوله انتقال گاز آسیای میانه به آسیای جنوبی به شمار می‌رود.

افغانستان
GMIC
پروژه تاپی تا چند هفته دیگر در خاک افغانستان آغاز خواهد شد

مصاحبه روزنامه شرق با زهرا آیت‌اللهی

حمله انتحاری در ولایت هلمند ۱۵ زخمی به جا گذاشت

منابع محلی در ولایت هلمند در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که وقوع یک حمله انتحاری در این ولایت، ۱۵ نفر را زخمی کرده که نظامیان و غیر نظامیان را شامل می‌شود.

عمرزواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که این حمله انتحاری یک کاروان نیروهای ارتش ملی که از یک پاسگاه حرکت کرده بود را هدف قرار داد.

مقام‌های افغان گفته که این حادثه حوالی ساعت ۲ عصر امروز به وقت محلی با یک خودرو بمب گذاری شده انجام شده است.

افغانستان
BBC

مدیرعامل سیاه‌جامگان: یک بار برای همیشه قید ورزشگاه امام رضا را زدیم

دادستان تهران: این بیان که مشکل جامعه چند تار مو نیست پس باید رها شود، مردود است

باراک اوباما درباره استفاده روسای کشورها از شبکه‌های اجتماعی هشدار داد

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در مصاحبه‌ای کم سابقه پس از کناره گیری از قدرت، درباره استفاده "غیرمسئولانه" از شبکه‌های اجتماعی هشدار داده است.

آقای اوباما در مصاحبه‌ای به بی‌بی‌سی گفته است این اقدامات فهم مردم از مسائل پیچیده را دچار مشکل می‌کند و به اشاعه اطلاعات نادرست دامن می‌زند. آقای اوباما از دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا نامی نبرده اما در صحبت‌های خود گفته افرادی که در مناصب "رهبری" هستند در هنگام ارسال پیام (به شبکه‌های اجتماعی) باید با دقت عمل کنند.

شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا سردبیر مهمان برنامه امروز رادیو بی‌بی‌سی بود و آقای اوباما در همین برنامه این هشدار را داده است.

اوباما
Getty Images

تصاویری از توله یوزپلنگ ایرانی پس از انتقال به پارک پردیسان

عضو شورای شهر: یک تونل در تهران به نام مصدق نامگذاری می‌شود

وزیر کشور ایران از تهیه 'برنامه ویژه برای شرایط خاص و زلزله در تهران' خبر داد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران از برنامه ویژه‌ای برای شرایط خاص و زلزله در تهران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای رحمانی فضلی گفته است: "۲۲ استان برای پشتیبانی و ارائه خدمات به مناطق ۲۲ گانه تهران در شرایط خاص و ویژه تعیین شده‌اند."

وزیر کشور در ضمن از رئیس سازمان مدیریت بحران خواسته ضمن برگزاری مانور در تهران نسبت به نحوه پشتیبانی و خدمات رسانی استانها به تهران در "شرایط خاص" پروتکل مشخصی تهیه کند.

مطهری: بودجه فرهنگی سال آینده کمتر شده است

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران می‌گوید: بودجه فرهنگی نسبت به سال‌های قبل کمتر شده و ۰.۶ درصد کل بودجه عمومی در نظر گرفته شده است .

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای مطهری گفته: "کارهای فرهنگی خیلی به بودجه بستگی ندارد در واقع کارهای فرهنگی یعنی اینکه روحانیت کار خود را درست انجام دهد، صداوسیما کار خود را درست انجام دهد، آموزش و پرورش، وزارت علوم و دانشگاه ها هم کار خود را درست انجام دهند و الا این موسسات تاثیر زیادی ندارند."

View more on twitter

بانک مرکزی: تعداد معاملات مسکن تهران در آذر ماه افزایش یافت

بنابر اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶، به ۱۷.۸ هزار واحد مسکونی رسيد که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰.۲ درصد افزايش نشان می دهد.بر این اساس بیشترین تعداد معاملات تهران مربوط به منطقه پنج است که از جنوب به شهرک اکباتان و از شمال به شهران می‌رسد.گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶ برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات است.

بانک مرکزی
CBI

رئیس پلیس تهران: بدحجاب‌ها دیگر به بازداشتگاه نمی‌روند

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران می‌گوید: "بنا بر تدبیر فرمانده ناجا کسانی که غفلتا شئونات اسلامی را رعایت نمی‌کنند دیگر به بازداشتگاه‌ها نمی‌روند و پرونده برایشان تشکیل نمی‌شود بلکه در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و آموزش لازم را می‌بینند."

View more on twitter

چهل و شش نفر به دلیل 'خروج نادرست از ساختمان‌ها' هنگام زلزله مجروح شدند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از مصدومیت چهل و شش نفر بر اثر زلزله شب گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مهدی مهرور گفته است: "در پی زلزله 4.2 ریشتری بامداد چهارشنبه حدود ۴۶ مصدوم بر اثر فرار و خروج اضطراری از ساختمان‌ها گزارش شده که ۳ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند که این امر صدمه ناشی از تخریب و آسیب مستقیم زلزله محسوب نمی‌شود."

به دستور استاندار البرز تمامی مدارس، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها بجز امتحانات نهایی سال سوم متوسطه تعطیل شده است.

View more on twitter

برنامه امروز #شما در باره زلزله

مجلس به تشکیل وزارت شهدا و ایثارگران رای منفی داد

رهبر ایران: قوه قضاییه بی ایراد نیست؛ نباید همه را با یک چوب زد

کرمان خودرو: قیمت خودرو به زودی ارزان می‌شود

سامان فیروزی، مدیرعامل کرمان خودرو می‌گوید با باز شدن مجدد سایت ثبت سفارش خودرو و ورود خودروهای جدید به بازار "حتما قیمتهای کاذب فعلی در بازار شکسته شده و کاهش خواهد یافت."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای فیروزی گفته است: "توقف طولانی مدت ثبت سفارش واردات خودرو باعث عدم قطعیتی نسبت به آینده در بازار خودرو شده بود."

مدیرعامل کرمان خودرو بالا رفتن تعرفه واردات خودرو را هم محتمل دانسته ولی گفته این افزایش "به این مقدار که هم‌اکنون در بازار وجود دارد" نخواهد بود.

رهبر ایران: کسانی که امکانات کشور دستشان بوده حق ندارند علیه کشور حرف بزنند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز چهارشنبه ششم دی تلویحا از محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و حملات او به قوه قضاییه انتقاد کرده است.

رهبر ایران در دیداری با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفته است: "آن کسانی که همه امکانات کشور دستشان هست یا بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند."

آقای خامنه‌ای همچنین گفته است: " در جنگ باید حدس بزنید دشمن می‌خواهد چه‌کار بکند. امروز حدس زدن نیاز ندارد، هزاران توپخانه‌ دروغ‌پردازی به سمت این ملت مشغول شلیک هستند، برای اینکه مردم را ناامید و بدبین کنند و اعتماد به نفس مردم را بگیرند."

رهبر ایران در عین حال گفته: "متأسفانه در داخل هم گروهی، درست همان کار دشمن را ادامه می‌دهند؛ ناامید کردن مردم، متهم کردن، دروغ‌های شاخدار دشمن‌ساز را در ذهن مردم جا انداختن؛ این‌ها کارهایی است که عده‌ای دارند انجام می‌دهند."

این دیدار در آستانه نهم دی صورت گرفته که مقام‌های حکومتی از آن به عنوان "حماسه" یاد می‌کنند.

خامنه‌ای
LEADER.IR

تدابیر شدید امنیتی در دهمین سالگرد ترور بینظیر بوتو

هزاران نفر از هواداران حزب مردم پاکستان به مناسبت دهمین سالگرد ترور بینظیر بوتو، نخست وزیر پیشین، در مقبره او جمع شده‌اند. خانم بوتو در سال ۲۰۰۷ و در جریان یک گردهمایی انتخاباتی در اثر یک انفجار انتحاری کشته شد. بلاول بوتو زرداری، پسر خانم بوتو و رهبر فعلی حزب مردم به همراه آصف علی زرداری، همسر خانم بوتو در مراسم امروز سخنرانی خواهند کرد. تدابیر سخت امنیتی در اطراف مقبره خانوادگی بوتو در استان سند برقرار شده است. انتظار می‌رود در طول روز صدها هزار نفر در اطراف این مقبره تجمع کنند. دولت وقت گروه طالبان پاکستان را مسئول قتل خانم بوتو معرفی کرده بود.

بوتو
Getty Images

ایران: توتال و شل نفتکش‌های ما را اجاره می‌کنند

سیروس کیان ارثی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران می‌گوید که پس از اجرای قرارداد جامع اتمی ایران و قدرت‌های جهانی، شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله شرکت‌های توتال و شل نفتکش‌های این شرکت را اجاره کرده‌اند. او به کاهش نرخ‌های اجاره نفتکش‌ها اشاره کرد، اما گفت "پیش بینی‌ها از روند رو به بهبود بازار اجاره کشتی‌های نفتکش در سال ۲۰۱۸ حکایت دارد.

دیدار خبرنگاران بازداشت شده رویترز در میانمار با خانواده‌شان

اعضای خانواده و دوستان دو خبرنگار رویترز که دو هفته پیش در میانمار بازداشت شده بودند با آنها دیدار کردند. وا لون و کیاو سوئه‌وو به دادگاهی در شهر یانگون آورده شدند و حکم بازداشت آنها به مدت دو هفته دیگر تمدید شد. این دو خبرنگار به جمع‌آوری غیرقانونی اطلاعات و قصد ارائه این اطلاعات به رسانه‌های خارجی متهم هستند. بازداشت آنها به عنوان حمله به آزادی رسانه‌ها تلقی و به شدت محکوم شده است. این دو خبرنگار در مورد اقدامات ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در استان راخین گزارش تهیه می‌کردند.

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا بخوانید