Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. تجمع‌های اعتراضی در نقاط مختلف تهران برگزار شد
 2. کرمانشاه، شهرکرد، بندرعباس، ایذه، اراک، زنجان، ابهر، دورود، کرج، تنکابن، خرم‌آباد و چندین شهر دیگر هم شاهد تظاهرات اعتراضی بود
 3. گزارش‌ها از دورود حاکی از تیراندازی مأموران به سوی معترضان و کشته و زخمی شدن عده‌ای از آنهاست
 4. وزیر کشور ایران از معترضان خواسته برای تجمع‌های خود تقاضای مجوز کنند
 5. صداوسیما در پاسخ به انتقادها گفته که سکوت رادیوتلویزیون در قبال اعتراض‌ها در دو روز اول 'بدستور دستگاه‌های ذی‌ربط' بوده است
 6. وزیر ارتباطات ایران از مدیر تلگرام خواست جلوی فعالیت یک "کانال تلگرامی" خاص را بگیرد
 7. مدیر تلگرام در پاسخ به وزیر ارتباطات ایران گفته که اگر ادعای ترویج خشونت درست باشد، چنین کانالی مسدود می‌شود
 8. ساعتی پس از این مکالمه، کانال آمدنیوز در تلگرام از دسترس خارج شد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اختلال در دسترسی به اینترنت و تلفن در ایران

گزارش‌ها از ایران حاکی است که اینترنت گوشی‌های تلفن همراه در بعضی مناطق قطع شده و بعضی خطوط تلفن هم دچار اختلال شده است. اما این قطعی و اختلال سراسری نیست.

کانال تلگرامی آمدنیوز مسدود شد

کانال تلگرام آمدنیوز از دسترس خارج شده است. کاربران با مراجعه به این کانال با این پیام روبرو می‌شوند که این کانال دیگر در دسترس نیست. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران ساعاتی پیش بدون اشاره مستقیم به آمدنیوز، در توییتر از مدیر تلگرام خواسته بود که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" را بگیرد که به گفته او خشونت را در میان معترضان ایرانی ترویج می‌کرد. پاول دوروف، مدیر تلگرام هم در پاسخ نوشت که اگر این حرف درست باشد، تلگرام ناچار خواهد بود چنین کانالی را مسدود کند. آمدنیوز در روزهای اخیر در بعضی پست‌های خود معترضان را به پاسخ دادن به خشونت مأموران انتظامی و امنیتی فرا خوانده بود. آمدنیوز پس از توییت آقای آذری جهرمی، کانال‌های جایگزینی را به کاربران خود معرفی کرده بود. این کانال پیش از مسدود شدن حدود یک و نیم میلیون مشترک داشت.

آمدنیوز
TELEGRAM

پاول دوروف در صفحه توییتر خود ضمن تأیید مسدود شدن کانال آمدنیوز، نوشته که این کانال استفاده از کوکتل مولوتف را علیه مأموران پلیس به مشترکان خود توصیه کرده و از این طریق اصل "عدم فراخوان به خشونت" در قواعد تلگرام را نقض کرده است.

View more on twitter

گزارش از حمله به اماکن دولتی

تصاویر و گزارش‌هایی از تهران، مشهد، اراک، اهواز، دورود، گوهردشت، کرج و چند شهر دیگر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده که آتش زدن و حمله به بانک‌ها، ساختمان‌های دولتی و خودروهای نیروی انتظامی را نشان می‌دهد. از جمله خبرگزاری فارس نوشته که گروهی از معترضان "با یورش به ایستگاه اتوبوس و نرده‌های بی.آر.تی اقدام به تخریب آنها کرده و با به آتش کشیدن سطل های زباله برای سایر شهروندان مزاحمت ایجاد کردند". در بعضی ویدیوها صدای معترضان شنیده می‌شود که در باره روشن کردن آتش برای خنثی کردن اثر گاز اشک آور حرف می‌زنند.

تهران
FARS
تصویر خبرگزاری فارس از خیابان انقلاب تهران

تظاهرات در تنکابن

معترضان در شهر تنکابن (شهسوار) در استان مازندران با مأموران امنیتی درگیر شده‌اند.

View more on twitter

جزئیات بیشتر از تیراندازی در دورود

گزارش شده که تیراندازی به سوی معترضان در شهر دورود استان لرستان پس از آن بوده که عده‌ای از معترضان در مقابل ساختمان فرمانداری شهر تجمع و آتش روشن کردند. گزارش‌های تأیید نشده حاکی از کشته شدن عده‌ای از مصدومان است. تصاویری هم از جسد یک نفر منتشر شده که به نظر می‌رسد گلوله به چشم او خورده و گفته می‌شود از کسانی است که امروز در تظاهرات دورود مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

پیام فرح پهلوی در مورد ناآرامی‌ها در ایران

فرح پهلوی، ملکه سابق و همسر آخرین شاه ایران با صدور پیامی به تظاهرات اعتراضی روزهای اخیر در ایران واکنش نشان داده است. او با انتقاد شدید از عملکرد ۳۹ ساله جمهوری اسلامی ایران، نوشته: "اطمینان دارم ملت ایران که هر بار چون ققنوس برپا می‌خیزد، این بار نیز بر سختی‌ها فائق خواهد آمد و نور بر تاریکی پیروز خواهد شد". در تظاهرات روزهای اخیر در مواردی شعارهایی هم در ستایش از دوران سلطنت سلسله پهلوی داده شد.

هشدار 'منبع امنیتی' در فارس: پروژه 'کشته‌سازی' در پیش است

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از "یک کارشناس مسائل امنیتی" پیش‌بینی کرده که "رسانه‌های ضدانقلاب برای جلوگیری از سرد شدن اعتراضات در فاز بعدی وارد پروژه افزایش شدید خشونت‌های خیابانی و درنتیجه پروژه کشته‌سازی خواهند شد". او همچنین پیش‌بینی کرده که "خشونت‌های خیابانی" افزایش خواهد یافت تا جلوی سرد شدن اعتراض‌ها گرفته شود. این مطلب خبرگزاری فارس پس از آن منتشر شد که در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و گزارش‌هایی از تیراندازی در دورود و اصابت گلوله به دست کم دو نفر منتشر شده بود.

خبر فوریگزارش‌ها از تیراندازی به معترضان در دورود لرستان

گزارش شاهدان عینی و تصاویر تأیید نشده‌ای که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده از اصابت گلوله به دست کم دو نفر از معترضان در شهر دورود استان لرستان حکایت دارد. مقام‌های رسمی هنوز این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

گزارش‌ها از تیراندازی به معترضان در درود لرستان

پاسخ مدیر تلگرام به وزیر ارتباطات ایران

مدیر عامل تلگرام در پاسخ به درخواست وزیر ارتباطات ایران برای جلوگیری از فعالیت "یک کانال تلگرامی" که به گفته او معترضان را در ایران به استفاده از بمب دست ساز و اسلحه دعوت می‌کرد، در توییتر نوشته است: "دعوت به خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است، اگر چیزی که شما گفته‌اید درست باشد، ما ناچاریم چنین کانال را بدون توجه به محبوبیت و گرایش‌های سیاسی آن مسدود کنیم".

View more on twitter

پایین کشیدن تصویر رهبر ایران در ابهر

معترضان در شهر ابهر در استان زنجان عکس آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران را پایین کشیده‌اند.

View more on twitter

تظاهرات در زنجان

تصاویر ویدیویی تجمع معترضان را در زنجان نشان می‌دهد.

View more on twitter

از اعتراضات ایران چه می‌دانیم؟

 • ناآرامی‌ها روز پنجشنبه در مشهد شروع شد، هنگامی که عده‌ای در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی تجمع کردند و علیه دولت و حسن روحانی، رئیس جمهور شعار دادند. اما شعارها به مخالفت با دولت محدود نماند و شعارهایی مثل "مرگ بر دیکتاتور"، "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران" و "اسلام رو پله کردین، مردم رو ذله کردین" هم سر داده شد. فراخوان این تجمع در شبکه‌های اجتماعی، به ویژه تلگرام منتشر شده بود. مأموران امنیتی با تظاهرکنندگان برخورد کردند و بیش از ۵۰ نفر بازداشت شدند.
 • روز جمعه دامنه اعتراض‌ها به شهرهای دیگر کشید. تهران، اصفهان، کرمانشاه، رشت، قم، ساری، همدان و قزوین شاهد راهپیمایی‌های اعتراضی بودند که گاه شعارهای تندی در آنها علیه رهبران حکومت سر داده شد. "ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم" از جمله شعارهایی بود که در نقاط مختلف کشور به کرات شنیده شد. عده‌ای از تظاهرکنندگان در تهران بازداشت شدند.
 • امروز شنبه، همزمان با تجمع‌ها و راهپیمایی‌های هواداران حکومت در سالگرد راهپیمایی ۹ دی سال ۱۳۸۸، معترضان در شهرهای مختلف دوباره به خیابان آمدند. در تهران اعتراض‌ها از خیابان انقلاب و دانشگاه تهران آغاز شد و به میدان انقلاب کشید. دو ایستگاه متروی انقلاب و ولی‌عصر "به دلایل امنیتی" تعطیل شدند.
 • کرمانشاه، شهرکرد، بندرعباس،کرمان، ایذه، اراک و چندین شهر دیگر هم امروز شاهد تظاهرات اعتراضی بودند.
 • وزیر کشور ایران از معترضان خواسته برای تجمع‌های خود درخواست مجوز کنند.
 • وزیر ارتباطات ایران در توییتر از مدیر تلگرام خواست که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" خاص را بگیرد که به گفته او استفاده از بمب دست‌ساز و اسلحه را ترویج می‌کرد.

اعراض‌ها در کرمان

تجمع‌کنندگان در کرمان در انتقاد از عملکرد رهبر ایران شعار داده‌اند.

View more on twitter

پاره کردن تابلوی بسیج در اراک

معترضان در اراک تابلوی متعلق به یک پایگاه بسیج سپاه پاسداران را پاره می‌کنند.

View more on twitter

درگیری پلیس و دانشجویان جلوی ورودی اصلی دانشگاه تهران

تصاویری از درگیری مأموران با دانشجویان معترض زیر سردر دانشگاه تهران.

View more on twitter

ناآرامی در ایذه

تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، از برگزاری تجمع اعتراضی در شهر ایذه در استان خوزستان حکایت دارد.

View more on twitter

تظاهرات اعتراضی در بندرعباس

تصاویری از تجمع اعتراضی در بندرعباس هم منتشر شده که در آن تجمع کنندگان شعار می‌دهند "ایرانی باغیرت، حمایت حمایت".

View more on twitter

دادگاه از حکم رد صلاحیت آلکسی ناوالنی برای رقابت با ولادیمیر پوتین در انتخابات آتی حمایت کرد

دادگاه عالی روسیه درخواست تجدید نظر آلکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین را علیه تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات رد کرده است. این کمیسیون اعلام کرده بود که آقای ناوالنی به خاطر داشتن سابقه محکومیت برای فساد، صلاحیت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس را ندارد. قاضی دادگاه گفت که محکومیت آقای ناوالنی به دلیل اختلاس در ماه فوریه صلاحیت او را برای احراز مقام ریاست جمهوری طبق قانون اساسی رد کرده است. آقای ناولنی می گوید که پرونده مربوط به یک شرکت جنگلداری با هدف صریح جلوگیری از رقابت وی در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ساخته شده است. آقای ناولنی در واکنش به تصمیم امروز دادگاه در توییتر نوشت: "انتخابات را تحریم کنید! ما انتخابات بدون رقابت را به رسمیت نمی شناسیم". در ماه اکتبر دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که محکومیت قبلی آقای ناوالنی برای تقلب در سال ۲۰۱۴ غیر منطقی است و دستور داد که روسیه به آقای ناوالنی و برادرش غرامت بپردازد.

درخواست اجباری شدن آزمایش سن پناهجویان در آلمان

محافظه‌کاران در آلمان می‌گویند که در صورتی که درباره سن متقاضیان پناهجویی تردیدی وجود دارد، باید آزمایش سن آنها اجباری شود.

این درخواست پس از آن مطرح شده است یک پناهجوی افغان که گفته ۱۵ سال دارد یک دختر ۱۵ ساله آلمانی را به دلیل بهم زدن دوستی‌اش با ضربات چاقو به قتل رساند.

اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن، از متحدان دولت آنگلا مرکل، پیشنهاد داد که این مساله در مذاکرات ائتلاف با سوسیال دموکرات‌ها مطرح شود.

وزیر داخله ایالت بایرن می‌گوید که برای متقاضیان پناهجویی که هنگام درخواست پناهندگی ادعا می‌کنند که کودک هستند تا اخراج نشوند باید آزمایش تعیین سن انجام شود و از دست‌های‌شان با اشعه ایکس عکس‌برداری شود.

حادثه قتل دختر نوجوان آلمانی در شهر کاندل در جنوب غربی آلمان اتفاق افتاد. به گفته پلیس آلمان این پناهجوی افغان در سال ۲۰۱۶ به آلمان آمده است و چند ماهی با این دختر در ارتباط بوده است.

درخواست وزیر ارتباطات ایران از مدیر تلگرام

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در توییتر به زبان‌های فارسی و انگلیسی از پاول دوروف، مدیر تلگرام تلویحا خواسته که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" را بگیرد که به گفته او دیگران را به استفاده از بمب دستی و اسلحه دعوت می‌کند.

View more on twitter
View more on twitter

تعطیلی دو ایستگاه متروی تهران به دلایل امنیتی

به گزارش ایلنا، محسن محمدیان، مدیرکل روابط عمومی متروی تهران گفته است که ایستگاه‌های مترو انقلاب و ولیعصر تهران به دلیل تجمع‌های اعتراضی و مسائل امنیتی تعطیل شده‌اند.

شهردار تهران: هیچکدام از گسل‌های تهران فعال نشده

عزت‌الله ضرغامی: اگر مردم احساس کنند رهبری تنهاست خودشان صدایشان را بلند می‌کنند

تجمع در شهرکرد

ماشین آب‌پاش پلیس در خیابان‌های تهران

معاون امنیتی استان تهران قانون منع رفت و آمد در تهران را تکذیب کرد

رئیسی: دشمنان می‌خواهند فتنه جدید ایجاد کنند

ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی گفته است: "مردم درگیر مشکلات معیشتی و اقتصادی هستند که حتماً باید این مشکلات و موانع برطرف شود. همه مسئولان بویژه دولت باید خود را نسبت به حل این مشکلات موظف بدانند و در میدان عمل ثابت کنند که تلاش آنها برای گره گشایی از مشکلات مردم است. دو قطبی کردن جامعه در این عرصه کارساز نیست؛ زمان انتخابات گذشته است، مسئولان باید با وحدت ملی به دنبال رفع مشکلات باشند، همه بخش‌های کشور با دولت همکاری کنند و دولت هم اراده جدی داشته باشد تا گره‌ها گشوده شود. دشمنان می‌خواهند با سوار شدن بر موج مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم، فتنه جدید درست کنند؛ اما مردم هوشیار هستند و ضمن اینکه مطالبات خود را مطرح می‌کنند اجازه سوء استفاده نخواهند داد."

View more on twitter

درگیری در مقابل دانشگاه تهران

گزارش‌ها از ایران حاکی است که مأموران نیروی انتظامی با دانشجویان معترض در مقابل دانشگاه تهران درگیر شده‌اند. گروهی از اعضای بسیج هم وارد دانشگاه شده‌اند.

View more on twitter

تشدید آلودگی هوا در تهران

نظر احمد توکلی در باره تجمعات خیابانی

مراسم سالگرد 'راهپیمایی نهم دی' در ایران

به دعوت "شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی" در ایران تجمعاتی در تهران و شهرهای مختلف به مناسبت هشتمین سالگرد راهپیمایی نهم دی برگزار شده است.

در روز نهم دی ماه سال ۱۳۸۸ حامیان دولت محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه‌ای با دعوت نهادهای رسمی در واکنش به درگیری های عاشورای آن سال، در تعدادی از شهرهای ایران دست به تظاهرات زدند که به گفته صدا و سیما ایران و رسانه های نزدیک به دولت تعداد آنها "چند میلیون نفر" بوده است.آیت الله خامنه ای آن زمان گفت که راهپیمایی ۹ دی "حجت را بر همه تمام کرد".

تظاهرات مشهد
TASNIM
مشهد
تظاهرات در همدان
TASNIM
همدان
تظاهرات در قم
FARS
قم
تظاهرات
MEHR
مصلی تهران
تظاهرات
ILNA
مصلی تهران

عضو کمیسیون تلفیق: دولت برای تعدیل قیمت بنزین آماده است

مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ می‌گوید محمد باقر نوبخت در جلسه امروز کمیسیون تلفیق از آمادگی دولت برای تعدیل قیمت بنزین خبر داده است.

View more on twitter

دلیل سکوت صدا و سیما در باره تجمعات، 'دستور دستگاه‌های ذی‌ربط بود'

صدا و سیمای ایران در پاسخ به انتقادها در مورد سکوت در مورد تجمعات دو روز اخیر گفته است چنین کاری به دلیل ابلاغ "دستگاه‌های ذی‌ربط" بوده است.

یک منبع آگاه در صداوسیما به شبکه خبر گفته است نپرداختن به تجمعات دو روز گذشته به علت "ابلاغ دستگاه‌های ذیربط مبنی بر منعکس نشدن موضوع در صداوسیما صورت گرفته است."

اعتراض‌های اخیر از نگاه احمد توکلی

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس ایران و از چهره‌های سیاسی جناح اصولگرا در ایران گفته است: "بی اعتنائی برخی از دستگاه‌های دولتی به مطالبات معیشتی مردم، کار را به اعتراضات خیابانی کشانده است. هرچند باید توجه داشت در چنین تجمعاتی، گرچه شروع کننده مردمند ولی تمام کننده الزاما مردم نیستند."

دو هواپیمای دیگر به ناوگان هوایی ایران پیوست

دهمین و یازدهمین هواپیمای برجامی که از فرانسه عازم تهران شده بود امروز شنبه نهم دی در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) این دو فروند هواپیما (ای.تی.آر 72 سری 600) در مسیر خود از لوتوس به تهران، در فرودگاه آتن سوختگیری کرده بود.

با ورود این دو هواپیما، هم اکنون هشت فروند هواپیمای ای.‌تی.‌آر وارد ناوگان هواپیمایی ایران شده است.

قرار است از این هواپیماها در مسیرهای کوتاه برد استفاده شود.

هواپیماهای برجامی
IRNA

شعارهای سیاسی در تجمع میدان انقلاب تهران

خبرگزاری فارس نوشته است که شعارها در تجمع میدان انقلاب تهران سیاسی بوده است. این خبرگزاری نوشته که معترضان شعار "مرگ بر روسیه"، "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" و "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد" داده‌اند.

صادق محصولی، وزیر کشور سابق ایران از محمود احمدی‌نژاد برائت کرد

گزارش از ادامه اعتراض‌ها در کرمانشاه

شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار فیلمی در توییتر نوشته که معترضان در کرمانشاه با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.

View more on twitter

دادستان کل ایران: به پرونده سهیم بودن مسئولان و فرزندانشان در قاچاق کالا ورود کرده‌ایم

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران گفته است دادستانی به موضوع سهیم بودن بعضی از مقام‌های ایرانی و فرزاندانشان به قاچاق کالا وارد شده و "هم‌اکنون مشغول بررسی است."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای منتظری به خبرنگاران گفته است: "درباره این موضوع در روزهای آینده مفصل صحبت خواهم کرد."

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت در اواخر آذر ماه گفته بود: "چنین سخن گفتنی در شان دادستان کل کشور نیست. باید قوه قضاییه هرکس که در فساد و در قاچاق دست دارد را دستگیر کند یا مورد بازخواست قرار دهد."

این اظهارات واکنشی به سخنان قبلی دادستان کل کشور درباره دست داشتن فرزندان مقامات در قاچاق بود.

دادستان کل ایران گفته است در روزهای آینده مفصل در این باره صحبت خواهد کرد
MIZAN
دادستان کل ایران گفته است در روزهای آینده مفصل در این باره صحبت خواهد کرد

قانون جدید در نپال؛ کوهنوران نمی‌توانند به تنهایی به اورست صعود کنند

یک قانون جدید در نپال محدودیت‌هایی را برای صعود به قله اورست و کوه‌های بلند اطراف آن ایجاد کرده است؛ از جمله اینکه کوهنوردان اجازه ندارند به تنهایی به قله اورست صعود کند.

هدف از این قانون که شامل همه قله‌های در سطح اورست در کشور نپال می‌شود، ایمن کردن کوهنوردی و کم کردن آمار حوادث و مرگ کوه‌های نپال عنوان شده است.

در بخشی از این قانون جدید آمده که کوهنوردان نابینا و افرادی که دو دست یا دو پایشان قطع شده باشد، اجازه صعود به اورست را ندارند.

این محدودیت جدید با انتقادهایی رو به رو شده است.

بر اساس قانون جدید، یک راهنمای محلی باید کوهنوردان را همراهی کند.

دولت نپال امیدوار است که این قانون فرصت‌های شغلی جدیدی در نپال ایجاد کند. از سال ۱۹۲۰ میلادی بیش از ۲۰۰ نفر در اورست کشته شدند.

اورست
Getty Images
منظره قله اورست؛ جایی که از سال ۱۹۲۰ بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست دادند