Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. گزارش‌ها و تصاویر از چند شهر از جمله تهران حاکی از تجمع و تظاهرات اعتراضی پراکنده است
  2. گزارش‌هایی از اعتراض‌ها در شهرهای تویسرکان، چابهار، رشت، سنندج، مراغه، شاهین‌شهر و شهرضا هم منتشر شده است
  3. گزارش شده که مأموران در تویسرکان به معترضان تیراندازی کرده‌اند
  4. حسن روحانی گفته که اعتراض آرام حق مردم است، اما دولت اغتشاش را تحمل نخواهد کرد
  5. ایران دسترسی به تلگرام و اینستاگرام را به شدت محدود و در مواردی مسدود کرده است
  6. یکی از فرماندهان پلیس تهران از دستگیری دویست نفر در جریان اعتراض‌های شنبه شب خبر داده است
  7. مسئولان استان لرستان تأیید کرده‌اند که دو نفر در جریان اعتراضات دیروز در شهر دورود کشته‌ شده‌اند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

معاون استاندار آذربایجان غربی: ده نفر دستگیر شده‌اند

علیرضا رادفر معاون استاندار آذربایچان غربی گفت "ده نفر از افرادی که قصد تحریک مردم را داشتند" در این استان دستگیر شده اند.

آقای رادفر گفت اگر این افراد بی‌گناه باشند آزاد می شوند در غیر این صورت با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد. او گفت در استان آذربایجان "اتفاق خاصی رخ نداده" و "تعداد معدودی از مردم هم که در خیابان امام ارومیه قصد تجمع داشتند با ارشادات صورت‌گرفته متفرق شدند."

تجمع معترضان در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان مراغه

تجمع معترضان در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان #مراغه در #آذربایجان_شرقی؛ ویدئو ارسالی مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی

تجمع اعتراضی در شاهین شهر

توییت جان کری در مورد اعتراضات ایران

جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در توییتر نوشت: "باید فروتن باشیم و بپذیریم که در مورد آنچه در ایران می‌گذرد کم می‌دانیم، هرچند اینقدر روشن است که این روزها متعلق به ایرانیان است نه هیچ کس دیگر. اما حق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز و بیان آرزوهایشان حقی جهانی است و دولت‌ها در همه جای دنیا باید آن را رعایت کنند."

View more on twitter

عارف: رسانه ملی نباید بلندگوی یک جریان سیاسی باشد

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس ایران در توییتر نوشته که صداوسیما باید در رفتار خود تجدیدنظر کند.

View more on twitter

شلیک گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان در شاهین‌شهر

شلیک گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان در #شاهین_شهر در استان #اصفهان؛ ویدئو ارسالی مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی

انتقاد سناتور آمریکایی از توییت‌های ترامپ

لیندسی گراهام، عضو مجلس سنای آمریکا از حزب جمهوری‌خواه گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باید کاری بیش از توییت زدن در مورد اعتراضات ایران انجام دهد. او به شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت: "تماشا کردن کافی نیست. آقای ترامپ در توییتر برای مردم ایران خیلی همدلانه می‌نویسد، اما نمی‌شود فقط توییت کرد. باید برنامه داشت."

صد نفر در اراک دستگیر شده‌اند

علی آقازاده، استاندار استان مرکزی می‌گوید صد نفر در جریان ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند.

او گفته "با تجمعات غیرقانونی به شدت برخورد خواهد شد."

View more on twitter

دادگستری استان مرکزی: آمار دقیقی از دستگیرشدگان به ما اعلام نشده

روحانی: اگر مسئله‌ای وجود دارد مردم باید بدانند

رییس جمهور ایران در جلسه هسئت دولت به وزرا و مسئولین اجرایی کشور گفت: "باید به طور روزانه با مردم مشکلات را در میان بگذارید، و اگر مسئله‌ای پیش می‌آید، مردم باید بدانند. اگر آنفلوانزا می‌آید و مشکلاتی را برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند؛ نه یک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند. اگر جنسی در کشور ما به اندازه کافی نیست و باید واردات انجام بگیرد، قبل از آنکه بازار احساس کمبود کند، مسئول مربوطه باید احساس کند و آن کمبود را جبران کند. اگر مشکلی در مؤسسات اعتباری غیرقانونی وجود دارد، قبل از هر کس رئیس بانک مرکزی باید برای مردم توضیح دهد و اگر با تلاش فراوان اقدام مثبتی انجام دادیم باید برای مردم تبیین شود. اگر مشکل زیست محیطی داریم باید برای مردم توضیح دهیم. ما باید با مردم حرف بزنیم و صحبت کنیم. هیچ مسئولی نمی‌تواند بدون ارتباط و استمداد و توضیح با مردم در کار خودش موفق باشد."

واکنش روحانی به حمایت ترامپ از اعتراض‌ها علیه حکومت ایران

حسن روحانی در واکنش به حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اعتراض‌ها علیه حکومت ایران گفت: "این آقایی که امروز در آمریکا می‌خواهد با مردم ما همدردی کند، یادش رفته که چند ماه پیش ملت ایران را تروریست نامید. این آدمی که سر تا پایش علیه ملت ایران است حق ندارد برای مردم ایران دلسوزی کند."

آقای روحانی با اشاره به تحریم‌های آمریکا و ممنوعیت صدور ویزای این کشور برای ایرانی‌ها گفت: "کسی که روزانه و به طور مداوم علیه ملت ایران تلاش می‌کند، نمی‌تواند دلسوز ملت ایران باشد. همچنین آن یکی دو کشور عرب منطقه نیز که در طول این چند سال علیه ملت ایران تلاش کردند هم نمی‌توانند برای ملت ایران دلسوزی بکنند."

روحانی: اعتراض‌ها نباید امنیت مردم را مختل کند

رئیس جمهور ایران در جلسه هفتگی کابینه گفت: "در عین حالی که از نقد استقبال می‌کنیم و دستگاه‌های مسئول کشور باید زمینه را برای انتقاد و اعتراض قانونی مردم، حتی راهپیمایی و اجتماع قانونمند آنها فراهم کنند و این حق مردم است، اما در عین حال نباید بگذاریم فضایی ایجاد شود که در آن فضا دوستداران انقلاب و مردم نگرانی برای زندگی‌ و امنیت‌شان ایجاد شود.. اگر شیوه‌ای برای بیان نقد انتخاب شود که بواسطه آن مردم در زندگی، کسب و کار، رفت و آمد و سرمایه گذاری، دچار تردید و نگرانی شوند و دشمنان ما دست‌افشانی و پایکوبی کنند، حتما شیوه ای غلط است."

روحانی
ILNA

روحانی: نقد مردم فقط به اقتصاد نیست

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت درباره اعتراض‌ها گفت: "حل برخی از این‌ مسایل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت باید برای حل این مشکلات دست به دست بدهند."

آقای روحانی گفت ریشه برخی از مشکلات اقتصادی مردم به سال‌های قبل برمی‌گردد و برخی‌ دیگر هم به همین ایام مربوط می شود و افزود: "دولت و ملت باید دست هم را گرفته و یکدیگر را یاری کنند؛ اما نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می گویند مسایل باید شفاف باشد".

اولین واکنش روحانی به اعتراض‌ها

حسن روحانی در اولین واکنش به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در جلسه امروز هیئت دولت گفت: "طبق قانون اساسی و حقوق شهروندی، مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند؛ اما در عین حال باید توجه کنیم که نحوه انتقاد و اعتراض باید به گونه‌ای باشد که پایان آن منتهی به بهتر شدن شرایط کشور و زندگی مردم شود."

View more on twitter

استفاده از ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن معترضان در تهران

برنی سندرز: دولت ایران باید به حق اعتراض مردم احترام بگذارد

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت آمریکا توئیت کرد: "این حق تمام مردم است که علیه دولتشان سخن بگویند. دولت ایران باید به این حق احترام بگذارد و به صدای هزاران ایرانی که در سراسر این کشور برای فرصت‌ها و آینده بهتر تظاهرات می‌کنند توجه نشان دهد."

It is the right of all people to speak out against their government. The government of Iran should respect this rig… twitter.com/i/web/status/9…

بخشی از برنامه امروز #شما درباره اعتراض‌ها

نماینده مجلس ایران: چهار تا آدم لاابالی را که به اموال عمومی تعرض می‌کنند، نمی توان آرام کرد

حمیدرضا کاظمی نماینده مجلس ایران امروز درباره ناآرامی‌های استان لرستانبه اعتماد آنلاین گفت: "کسانی را که علیه همه مقدسات و جایگاه‌های قانونی نظام تخریب می‌کنند و شعار می‌دهند، چطور باید آرام کرد؟ نیروی انتظامی هدایتشان می‌کند که شعار دادید متفرق شوید و آنها متفرق نمی‌شوند و شروع می‌کنند به آتش زدن، باید با آنها چه کار کرد؟ چهار تا آدم لاابالی که به اموال عمومی تعرض می‌کنند را که نمی‌توانیم بگوییم آرامشان کنید."

عضو مجمع نمایندگان استان لرستان همچنین گفت: "زمانی که طرف به اموال عمومی تعرض می‌کند نیروی انتظامی باید چه کار کند؟ باید نگاه کند؟ جریان معاند در حال مدیریت ماجرا است و مردم باید مراقب باشند که از این فضا سازی که ضد انقلاب می‌کند و به دنبال بهره برداری برای خودش است سو استفاده نکنند."

روز شنبه گزارش‌هایی از تیراندازی در شهر دورود در استان لرستان و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان منتشر شد. معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان، کشته شدن دو نفر در اعتراضات دورود را تایید کرد اما گفت که در درگیری که منجر به کشته شدن این دو ‌شده "هیچ تیری از ناحیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی ما به سمت مردم شلیک نشده است."

شعار 'مرگ بر دیکتاتور' در تهران

گزارش خبرگزاری ایلنا از وضعیت تهران

ایلنا در گزارشی درباره وضعیت تجمع‌های امروز در تهران نوشت: "خبرها حاکی از آن است که از ساعت ۱۸ بر شلوغی‌های میدان انقلاب و خیابان‌های منتهی به دانشگاه تهران بیش از پیش افزوده شده است و برخی از افراد دست به برپایی تجمعات چند نفره زده‌اند... در حال حاضر در چهارراه ولیعصر و فلسطین افراد زیادی با تجمع خود در حال شعار دادن هستند. نیروهای امنیتی و پلیس در تلاش برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان هستند."

اعلام محدودیت دسترسی به تلگرام و اینستاگرام در تلویزیون ایران

شعار علیه رهبر و رئیس جمهور ایران در چابهار

تصاویری ویدویی از تظاهرات اعتراضی در شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان منتشر شده که در آن معترضان شعار می‌دهند "این همه لشگر آمده علیه رهبر آمده". در ویدیویی دیگر صدای شعار "مرگ بر روحانی" معترضان شنیده می‌شود.

View more on twitter

جنتی: این اغتشاشات نتیجه بی‌توجهی به منکرات است

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت بسیاری از مشکلات ایران نتیجه بی‌توجهی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.

آقای جنتی همچنین گفت: "در این اغتشاشات شاهد بودیم که برخی اشرار در کنار افرادی که به مشکلات اقتصادی معترض بودند قرار گرفتند و کار را به جایی کشاندند که دشمنان کشور و بخصوص برخی مسئولان آمریکا از این اغتشاشات حمایت کردند... این اغتشاشات از جمله منکراتی هستند که دلیل به وجود آمدن آنها عدم برخورد با منکرات دیگری بوده است که عامل به وجود آمدن گرانی و ایجاد مشکلات اقتصادی بوده‌اند."

خبر فوریگزارش‌ها از تیراندازی در تجمع اعتراضی تویسرکان

گزارش‌ها و تصاویری ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از درگیری در شهر تویسرکان در استان همدان و تیراندازی به سوی معترضان حکایت دارد. بی‌بی‌سی فارسی مستقلا قادر به تأیید این گزارش‌ها نیست.

جلسه هیئت دولت ایران برگزار شد

تصاویری از جلسه امروز هیئت دولت ایران با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور، منتشر شده است. بعضی گزارش‌ها حاکی است بخشی از صحبت‌های آقای روحانیدرباره اعتراض‌های اخیر در این جلسه ضبط شده و قرار است امشب در تلویزیون ایران پخش شود.

View more on twitter

هشدار مصطفی تاجزاده به حکومت و معترضان

مصطفی تاجزاده، از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب در ایران در توییتر به حکومت و معترضان هشدار داده که اشتباهات منجر به جنگ داخلی در سوریه را تکرار نکنند.

View more on twitter

بیانیه نماینده آمریکا در سازمان ملل درباره اعتراض‌ها در ایران

دستگیری حدود دویست نفر در اعتراض‌های روز شنبه در مرکز تهران

معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران از دستگیری حدود ۲۰۰ نفر در تجمعات اعتراضی دیروز شنبه در محدوده خیابان‌های انقلاب و ولیعصر خبر داده و گقته است که این افراد قصد درگیری و تخریب اموال را داشته‌اند.

علی اصغر ناصربخت درباره تجمع‌های امروز در خیابان‌های ولیعصر و انقلاب به خبرگزاری ایلنا گفت هرگونه تجمعی بدون اخذ مجوز خلاف مقررات است و "کاری که در حال انجام شدن است خلاف قانون است".

تعطیلی متروی تئاتر شهر تهران

مسئولان متروی تهران می‌گویند ایستگاه تئاتر شهر در چهارراه ولیعصر در مرکز تهران به دلیل تجمع‌های اعتراضی تعطیل شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی در این منطقه خبر می‌دهند.

View more on twitter

انتشار 'اعترافات' منتسب به یکی از معترضان در رجا نیوز

وبسایت رجانیوز فیلمی از اعترافات منتسب به فردی را منتشر کرده و مدعی شده که او یکی از "عوامل ایجاد آشوب و ناامنی" در قزوین در هشتم دی ماه بوده.

این فرد در مصاحبه خود می‌گوید فیلم‌هایی را برای سایت‌ها در خارج از کشور ارسال می‌کرده و به او "از قبل گفته شده بود قرار است تجمعاتی برگزار شود."

تجمع در خیابان انقلاب

خبرگزاری فارس می‌گوید تجمعات پراکنده در مسیر خیابان انقلاب از جمله چهارراه ولی‌عصر "موجب به وجود آمدن ترافیک و مختل شدن عبور و مرور در ساعات شلوغی شهر در این خیابان شده است".

بنا بر این گزارش، ماموران نیروی انتظامی از قبل در چهارراه ولی عصر، پارک دانشجو، میدان فردوسی و خیابان انقلاب مستقر شده‌ بودند.

پیش از این فارس از "اغتشاش و ناآرامی" در میدان فردوسی خبر داده بود. تصاویر فارس نشان می‌دهد که پلیس از ماشین آبپاش استفاده کرده است.

تهران
fars

فرمانده انتظامی رباط کریم از دستگیری یک نفر در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر خبر داد

عبدالله پاشاکی، فرمانده انتظامی رباط کریم از دستگیری فردی در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای پاشاکی گفته: "این فرد اقدام به انتشار فراخوان تجمع اعتراضی در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام کرده و افراد را به اغتشاش تشویق می‌کرد."

ناآرامی در میدان فردوسی تهران

خبرگزاری فارس در یک توییت با انتشار تصاویری از "تشنج و ناآرامی" در حوالی میدان فردوسی تهران خبر داده است.

تهران
fars

دادستان تهران: دستگیرشدگان گفتند دچار احساسات شده‌اند

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران می‌گویدعده‌ای با "حمله به مساجد، پمپ بنزین‌ها، اماکن دولتی، تحریق و تخریب اموال عمومی" تلاش دارند امنیت کشور را به هم بزنند. آقای دولت‌آبادی از دستگیری تعدادی در اعتراض‌های اخیر خبر داده و گفت "حرکاتی از این قبیل به منظور مقابله با ارکان نظام و مخدوش کردن امنیت عمومی کشور است."

به گزارش خبرگزاری میزان دادستان تهران درباره "تظاهرات ساختارشکنانه" هشدار داد و گفت دستگیرشدگان گفته‌اند که "دچار احساسات شده و با توجه به جو ایجاد شده اقداماتی، چون آتش زدن مسجد و اماکن عمومی را عملی ساخته‌اند".

او فراخوان به شورش و تخریب اموال دولتی را جرم و مستلزم مجازات سنگین دانست و از قضات خواست با آمادگی کامل و با همکاری پلیس نسبت به تعقیب قضایی عوامل اصلی اقدام نمایند.

View more on twitter

تصاویر ارسالی مخاطبان به بی‌بی‌سی از کرمانشاه

ایسنا: روحانی امشب در تلویزیون صحبت می‌کند

در پی انتشار اخبار متناقض درباره نطق یا گفت‌وگوی تلویزیونی حسن روحانی درباره اعتراض‌هایی اخیر، ایسنا گفته است که پی‌گیری‌های این خبرگزاری حاکی است گفت‌وگوی تلویزیونی رییس جمهور امشب پخش خواهد شد.

این خبرگزاری نوشت: "دوربین‌های تلویزیونی با استقرار در نهاد ریاست جمهوری، سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی را خطاب به مردم ضبط خواهند کرد و این سخنان از صداوسیما پخش خواهد شد."

پیشتر روزنامه دولتی ایران توییت خود درباره حضور رئیس جمهور در تلویزیون را حذف کرده بود و بعضی رسانه‌ها گزارش داده بودند که آقای روحانی چنین برنامه‌ای ندارد.

شورای عالی امنیت ملی احضار علم‌الهدی را تکذیب کرد

بعد از آن که احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد احضار خود به شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد، دبیرخانه این شورا هم این خبر را شایعه خواند و گفت: "تذکر به يکی از شخصيت های کشور صحت ندارد و لازم است رسانه هاي گروهي با حفظ هشياری از انتشار شايعات اختلاف برانگيز خودداری کنند."

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما این دبیرخانه گفته "تنها مرجع اطلاع‌رسانی در مورد اخبار، مصوبات و جلسات شورای عالی امنیت ملی است و اخباری که خارج از این مسیر منتشر می‌شود، مورد تأیید نیست."

وزیر امور خارجه بریتانیا: مردم باید حق تظاهرات مسالمت‌آمیز داشته باشند

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در توییتر نوشته: "وقایع ایران را با نگرانی دنبال می‌کنیم. حیاتی است که شهروندان باید حق تظاهرات مسالمت‌آمیز داشته باشند."

View more on twitter

سپاه از عملیات برون‌مرزی برای آزادی یک گروگان خبر داد

سرتیپ محمد مارانی، فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران از عملیات برون مرزی این نیرو در خاک افغانستان برای آزاد کردن یک گروگان ایرانی خبر داده است. به گفته او گروگان‌گیران روز ۲۳ قوس/آذرماه یک مهندس شرکت جهاد نصر را بین شهرهای هامون و زابل گروگان گرفته و به ولایت نیمروز افغانستان برده بودند و خواهان پرداخت پول در قبال آزادی او شده بودند. سرتیپ مارانی گفته که سپاه این گروگان را آزاد و پنج گروگان‌گیر را دستگیر کرده استکه "اتباع بیگانه" هستند.

توییت جدید ترامپ در مورد ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در صفحه توییتر خود نوشته: "اعتراض‌های گسترده در ایران. مردم سرانجام دارند متوجه می‌شوند که پول و ثروتشان چطور دارد به سرقت می‌رود و به پای تروریسم ریخته می‌شود. بنظر می‌رسد که دیگر این وضع را تحمل نخواهند کرد. آمریکا به دقت نقض حقوق بشر را زیر نظر دارد!"

View more on twitter