Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. شبکه خبر از کشته شدن 'حدود ۱۰ نفر' در اعتراض‌های دیشب خبر داد
  2. خبرگزاری تسنیم نوشته یک نیروی پلیس بر اثر تیراندازی کشته شده است.
  3. نماینده ایذه در مجلس کشته شدن دو نفر را در اعتراضات دیروز تأیید کرد
  4. فرماندار دورود گفت دو نفر زیر خودروی آتش‌نشانی که به دست معترضان افتاده بود کشته شدند
  5. رئیس جمهور ایران گفت که حوادث اخیر تهدیدی است که باید به فرصت تبدیل شود
  6. روسیه گفته ناآرامی‌ها مسئله داخلی ایران است و نسبت به دخالت خارجی هشدار داده است

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اخبار متناقض در مورد تلفات در نجف آباد

پایگاه اطلاع رسانی رجانیوزمدعی کشته شدن دو نیروی سپاه پاسداران در نجف آباد بر اثر تیراندازی شد.

همین وبسایت سپس، از کشته شدن دو نیروی بسیج در نجف آباد خبر داده است.

مشخص نیست که آیا اشاره این وبسایت به کشته شدن دو نیروی بسیجی، همان دو نیرویی بوده که عضو سپاه معرفی شده بودند یا نه.

این خبرها در حالی منتشر شده که خبرگزاری تسنیم، خبر کشته شدن یک مامور نیروی انتظامی در نجف آباد را تایید کرده است.

علی لاریجانی: توهین به رهبری خیلی ناصواب بود

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران با انتقاد از شعارهای معترضان در روزهای اخیر گفت: "توهین به رهبری کردن خیلی ناصواب بود."

آقای لاریجانی تاکید کرد: "حتی اگر یک نفر نیز حرف ناصواب بزند، ما همه موظف به دفاع هستیم... همه وجود ما فدای انقلاب است."

وی با انتقاد از اعتراضات صورت علیه رهبران سابق و فعلی جمهوری اسلامی افزود: "نباید دستاوردها را به خاطر چند اشکال نادیده گرفت."

گزارش‌ها از درگیری شدید در قهدریجان

تصاویر ویدیویی و گزارش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده مبنی بر این که در قهدریجان میان گروهی از معترضان و مأموران انتظامی درگیری شدید منجر به تیراندازی روی داده است. گفته شده عده‌ای در این درگیری مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند و یک پاسگاه پلیس هم به آتش کشیده شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان: یک مامور پلیس در تیراندازی در نجف‌آباد کشته شد

باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صداو سیمای ایران از شلیک به سوی ماموران پلیس در شهر نجف‌آباد استان اصفهان خبر داده است. این سایت خبری گزارش داده است که هم‌زمان با ناآرامی‌ها و اعتراضات در شهر نجف‌آباد "یک اخلال‌گر" با اسلحه شکاری به سمت ماموران نیروی انتظامی شلیک کرده که در نتیجه آن سه نفر زخمی و یک نفر کشته شده است.

در ناآرامی‌های یکشنبه در تویسرکان 'سه نفر کشته شدند'

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان از کشته شدن سه نفر در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های شهر تویسرکان خبر داده است. سعید شاهرخی گفت عده‌ای تلاش کرده‌اند که حضور مردم در خیابان‌ها را به خشونت بکشند و افزود "براساس اقدامات انتظامی و اطلاعاتی صورت‌گرفته عوامل این تحرکات شناسایی شده و برخی از افرادی که در صف مردم نفوذ کرده بودند، دستگیر شدند."

پیش از این گزارش‌های ضد و نقیضی از تعداد کشته‌ها در تویسرکان منتشر شده بود. تصاویر ویدیویی از این شهر هم کسانی را نشان می‌داد که در جریان اعتراض‌ها تیر خورده‌اند.

به گفته تلویزیون ایران تا کنون دست کم ده نفر در تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف کشته شده‌اند.

واکنش آلمان به ناآرامی‌ها در ایران

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان از مرگ معترضان در ایران ابراز نگرانی کرده و از حکومت ایران خواسته به حقوق مردم احترام بگذارد. آقای گابریل از ایران خواست که حق معترضان برای تجمع مسالمت آمیز را محترم بشمارد و گفت: "بعد از درگیری‌های چند روز اخیر بسیار مهم است که تمام طرف‌ها از اعمال خشونت‌آمیز پرهیز کنند." به گفته تلویزیون ایران در جریان ناآرامی‌ها در شهرهای مختلف بیش از ده نفر کشته شده‌اند.

'تیراندازی در قزوین'

فرماندهی امنیت سایبری سپاه خواهان شناسایی 'اغتشاش‌طلبان' از سوی مردم شد

فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از مردم خواست "هر گونه اخبار و اطلاعاتی اعم از عکس، فیلم، خبر، ایمیل و آدرس اینترنتی و یا شکایتی که در خصوص جریان‌های اغتشاش‌طلب از هر گروه و صنفی که در فضای مجازی اقدام به تحریک فعالیت‌های مخرب می‌کنند" دارند به سایت این مرکز ارسال کنند. این سایت چند عکس هم از کسانی که آنها را اغتشاش‌گر خوانده منتشر کرده و خواهان شناسایی آنها شده است.

معاون ترامپ درباره اعتراض‌ها در ایران: اشتباه شرم‌آور گذشته را تکرار نمی‌کنیم

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود درباره اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر ایران نوشت:

"تا زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکاست و من معاون رئیس جمهور هستم، ایالات متحده اشتباه شرم‌آور گذشته‌مان را تکرار نخواهد کرد، زمانی که دیگران (دولت قبلی) کنار ایستادند و مقاومت دلیرانه مردم ایران را که علیه رژیم بی‌رحمشان می‌جنگیدند، نادیده گرفتند... مقاومت جسورانه و روزافزون امروز مردم ایران به تمام کسانی که برای آزادی و در مقابل استبداد می‌جنگند، امید و ایمان می‌دهد. ما نباید آنها را تنها بگذاریم و این کار را نخواهیم کرد."

View more on twitter

دشواری خبررسانی از تحولات ایران

مقام‌های ایران به بی‌بی‌سی اجازه فعالیت خبری نمی‌دهند و اجازه فعالیت خبرنگاران سایر رسانه‌های بین‌المللی هم بسیار محدود است، بنابراین خبررسانی بویژه در مورد شهرهای کوچک با دشواری و کندی روبرو است.

گزارش خبرگزاری فارس درباره وضعیت تهران

خبرگزاری فارس در گزارش خود از ناآرامی‌های تهران در یک ساعت گذشته نوشت:

  • حرکت تعدادی از اغتشاش‌گران از سمت تقاطع نواب رودکی به سمت میدان انقلاب.
  • نیروی انتظامی گروه اغتشاش‌گرانی که از سمت تقاطع نواب رودکی به سمت میدان انقلاب در حال حرکت بودند متفرق کرد.
  • در محدوده چهارراه ولیعصر گروهی اندک شعارهایی ساختارشکنانه سر می‌دادند که با ورود نیروی انتظامی متفرق شدند و ناجا کنترل منطقه را در دست گرفت.

خبر فوریبیانیه وزارت اطلاعات درباره ناآرامی‌های اخیر

وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که "برخی از عناصر و اغتشاشگران معاند و محرکین ناآرامی‌های اخیر" شناسایی و تعدادی از آنها دستگیر شدند. در اطلاعیه وزارت اطلاعات آمده است: " تجمعات چند روز اخیر که به واسطه طرح برخی مطالبات به صورت آرام انجام پذیرفت، در ادامه به جهت حضور عناصر مشکوک و خشونت‌طلب به ناآرامی‌هایی تبدیل گردید و موجب وارد آمدن خسارت‌های مادی و جانی به تعدادی از هموطنان و اموال عمومی کشور شد."

وزارت اطلاعات گفته "برخی از عناصر و اغتشاشگران معاند و محرکین ناآرامی‌های اخیر، شناسایی و تعدادی از آنها دستگیر شدند و سایر عناصر نیز تحت پیگرد می‌باشند که به زودی برخورد جدی با آنها صورت خواهد گرفت." بنا بر اعلام مقام‌های ایران تا کنون صدها نفر در جریان ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران دستگیر شده‌اند.

تصاویری از ناآرامی‌های امشب در کرمانشاه

نتانیاهو: اسرائیل در اعتراض‌های ایران دست ندارد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پیامی ویدیویی اتهام دست داشتن اسرائیل در ناآرامی‌های اخیر ایران را رد کرده و آن را "خنده‌دار" خوانده است. او گفته ایرانی‌ها دنبال آزادی و عدالت هستند و به همین دلیل به خیابان‌ها آمده‌اند. آقای نتانیاهو گفت "حقوق اساسی" ایرانی‌ها دهه‌ها از آنها سلب شده و آنها الان "همه‌‌چیزشان را برای آزادی به خطر انداخته‌اند".

او گفته بسیاری از دولت‌های اروپایی در قبال اعتراض‌ها و نآارامی‌ها در ایران ساکت‌ مانده‌اند، اما او ساکت نمی‌ماند.

View more on twitter

تجمع‌های پراکنده در شهرهای مختلف ایران

علاوه بر تهران گزارش‌ها و تصاویری از تجمع و ناآرامی در بعضی شهرها از جمله خمینی‌شهر، سنندج و کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در بسیاری از شهرهایی که در روزهای گذشته شاهد ناارامی بوده، نیروهای امنیتی به صورت پرشمار حضور دارند و فضا امنیتی است.

'آتش زدن خودرو در میدان فردوسی'

خبر گزاری فارس گزارش داده است که یک خودرو در نزدیکی میدان فردوسی از سوی معترضان به آتش کشیده شده است. بنا بر این گزارش نیروهای آتش‌نشانی آتش را خاموش کرده‌اند.

گزارش فارس از مرکز تهران: تجمع پراکنده و دستگیری یک 'لیدر'

مشاهده‌ای دیگر از مرکز تهران

پیشنهاد مشاور رئیس جمهور ایران برای رسیدگی به مشکلات

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور ایران، پیشنهاد امضای طومار برای رسیدگی به مشکلات مردم را در توییتر خود به رأی گذاشته است.

View more on twitter

'صدای شعار در مرکز تهران'

خبرنگار نیویورک‌تایمز در تهران در ادامه مشاهدات خود در مرکز تهران توییت کرده است که در خیابان فلسطین دو سطل آشغال را آتش زده‌اند. به گفته او مردم در حال فرار بودند و پلیس تلاش می‌کرده آتش را خاموش کند. توماس اردبرینک می‌گوید از دور صدای شعار شنیده می‌شده.

View more on twitter

خبر فوریروسیه: ناآرامی‌ها در ایران یک مسئله داخلی است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفته است که ناآرامی‌های ایران را یک مسئله داخلی می‌داند. وزارت خارجه روسیه گفت: "این مسئله داخلی ایران است. ما امیدواریم که این وضعیت با سناریوی خونریزی و خشونت پیش نرود... مداخله بی‌ثبات‌کننده خارجی قابل قبول نیست."

در طی روزهای گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بارها در توییتر درباره اعتراض‌ها موضع‌گیری و به حکومت ایران حمله کرده است.

رئیسی: چرا مردم باید هم مشکلات معیشتی را تحمل کنند و هم آشوب را؟

ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران از اینکه مردم به گفته او باید هم مشکلات معیشتی را تحمل کنند و هم ناآرمی را انتقاد کرده است.

View more on twitter

سخنگوی سپاه: موارد بسیار کوچک‌تر از آن بوده است که نیاز به ورود سپاه باشد

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران درباره نقش سپاه در برخورد با اعتراض‌های اخیر به اعتماد آنلاین گفت: "تاکنون اعلام نیاز خاصی از جانب نیروی انتظامی برای ورود سپاه نبوده و موارد بسیار کوچک‌تر از آن بوده است که نیاز به ورود سپاه باشد."

آقای شریف گفت در برخی از شهرستان‌ها درخواست‌هایی از بخش‌هایی از بسیج برای کمک به ناجا صورت گرفته است "که از طریق سردار غیب‌پرور، رئیس محترم بسیج هماهنگی‌های لازم صورت گرفت و به دوستان کمک کردند. اما تا این لحظه شرایط و درخواستی که نیازمند به ورود سپاه باشد، گزارش نشده است."

View more on twitter

پیامدهای اقتصادی بحران کاتالونیا

وزیر اقتصاد اسپانیا هزینه بحران کاتالونیا را حدود یک میلیارد یورو تخمین زده و گفته که این مبلغ ناشی از کند شدن رشد اقتصادی کاتالونیا در پی همه‌پرسی استقلال در ماه اکتبر بود که به رغم مخالفت دولت مرکزی برگزار شد. به گفته لوئیس دگیندوس، رشد اقتصادی این منطقه از ۰.۹ درصد به ۰.۴ درصد کاهش یافته است. در پی بحران کاتالونیا، بیش از سه هزار شرکت دفاتر مرکزی خود را از این منطقه به مکان‌های دیگر منتقل کردند.

علی لاریجانی: تبلیغات به گونه‌ای شده که حق و ناحق قاطی می‌شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است: "من در اکثر دولت‌ها از زمان مرحوم شهید رجایی تا امروز به نحوی بوده و همکاری داشته‌ام. هیچ یک از افراد کابینه دزد یا فاسد نبوده‌اند. اینکه تبلیغات به گونه ای شده که حق و ناحق قاطی می‌شود، موجب بروز مشکلات در کشور می‌شود."

آقای لاریجانی گفت اشتباه در مدیریت و فساد در سیستم اداری کشور وجود دارد اما سیستماتیک نیست. او گفت: "چه در رادیو و تلویزیون و چه سایر رسانه‌ها به گونه‌ای شده که افراد به خاطر دعواهای سیاسی حرف‌هایی می‌زنند و در اذهان مردم اشتباهاتی را به وجود می‌آورند."

تجمع حامیان حکومت در زنجان

خبرگزاری تسنیم از تجمع حامیان حکومت در زنجان خبر داده و نوشته که آنها قصد دارند "تا آخرین لحظه" در صحنه بمانند و "تکلیف آشوبگران را مشخص کنند". تسنیم نوشته که نماینده ولی فقیه در زنجان (علی خاتمی) در این تجمع حضور داشته است.

زنجان
TASNIM

روحانی در توییتر: همه معترضان از جایی هدایت نشده‌اند

تصاویری از خیابان کارگر در تهران

مشاهدات خبرنگار نیویورک تایمز در تهران

توماس اردبرینک، خبرنگار نیویورک تایمز در تهران از حضور سنگین پلیس ضد شورش و استقرار نیروهای امنیتی در مرکز پایتخت خبر داده اما می‌گوید تا این زمان شاهد تجمع اعتراضی نبوده است.

View more on twitter

تجمع اعتراضی در خمینی‌شهر

به گفته یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی تجمع اعتراض‌آمیز در خمینی‌شهر در حال برگزاری است. حدود 4 صد نفر در این تجمع اعتراضی حضور دارند، به سمت فرمانداری شهر می‌روند و شعار "نترسید نترسید ما همه با هم هستیم" می دهند.

تصاویری از فضای امنیتی در اهواز

رئیس شورای شهر مشهد: استاندار اطلاعات مربوط به شروع اعتراضات از مشهد را به مردم بگوید

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد در جلسه علنی این شورا گفت: "بعضی تحلیل‌ها و نظرات در مورد چگونگی شروع اعتراضات از مشهد وجود دارد که از استاندار محترم به‌عنوان نماینده عالی دولت انتظار داریم که اطلاعات لازم را در اختیار افکار عمومی قرار دهند". به نظر می‌رسد که اشاره آقای حیدری به ابهاماتی است که در مورد سازماندهی تجمع اعتراضی روز پنجشنبه مشهد وجود دارد که جرقه رشته اعتراضات گسترده روزهای اخیر شد. گروهی از نزدیکان دولت حسن روحانی می‌گویند که تجمع مشهد از سوی چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری علیه دولت سازماندهی شده بود، اما کنترل آن از دست آنها خارج شد.

جمع شدن اعضای خانواده بازداشت شدگان در مقابل زندان اوین

تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که اعضای خانواده بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در تهران در مقابل زندان اوین جمع شده‌اند.

View more on twitter

نگاه نوه آیت الله خمینی به حوادث روزهای اخیر

علی خمینی، نوه آیت‌الله خمینی در توییتر از ساختارشکنی انتقاد و دعوت به آرامش و تعامل کرده است.

View more on twitter

اختلال اینترنت در ایران

به گفته کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران، دسترسی به اینترنت در مواردی قطع و در مواردی بسیار کند شده است.

نظر یک کاربر درباره بعضی شهرهای محل اعتراض

پیامک منع حضور در اعتراض‌ها

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از دریافت پیامک‌هایی خبر داده‌اند که آنها را از شرکت در تجمع‌های "غیرقانونی" منع می‌کند.

پیامک
BBC
پیامک
BBC

تصاویری از ناآرامی‌های دیروز در تویسرکان

جهانگیری: به امنیت کشور فکر می‌کنیم نه امنیتی شدن آن

'اغلب دستگیرشدگان در اردبیل آزاد شده‌اند'

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اردبیل می‌گوید در دو روز گذشته اغلب دستگیرشدگان در اعتراضات مردمی در اردبیل با اخذ تعهد آزاد شدند.

ناصر نصیری به ایسنا گفت: "دستگیری‌ها صرفا به صورت محدود در مرکز استان بوده و ما هیچ نگرانی از بابت برخی تحرکات در مرکز استان نداریم چرا که با تدابیر لازم و تصمیمات گرفته شده وضعیت را در دست کنترل داریم."