Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دبیرکل سازمان ملل: از خشونت بیشتر در ایران باید پرهیز شود

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل درباره کشته شدن معترضان ایرانی در حوادث اخیر اظهار تاسف کرده است.

آقای گوترش در بیانیه‌ای امروز چهارشنبه (سیزدهم دی ماه/ سوم ژانویه) گفته است که "از خشونت‌های بیشتر باید پرهیز شود."

مقام‌های رسمی در ایران تا کنون کشته‌شدن بیست و یک شهروند در حوادث اخیر را تایید کرده‌اند.

آنتونیو گوترش
Getty Images

رضا پهلوی: وقت آن رسیده که نیروهای نظامی و شبه‌نظامی تکلیف خود را با مردم روشن کنند

رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی من و تو از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی ایران خواسته تکلیف خود را با مردم روشن کنند.

آقای پهلوی در این مصاحبه گفت شعار مردم ایران سرنگونی نظامی جمهوری اسلامی است.

او ضمن حمایت از مردم ایران گفته است بازسازی این کشور (در حکومت آینده) ساده‌ترین قسمت کار است و "چیزی که کم است بی صدایی مردم در برابر حکومت ظالم است."

آقای پهلوی در این مصاحبه از رهبران جمهوری اسلامی پرسید: " شما که ادعای مشروعیت دارید چرا بر روی مردم اسلحه می‌کشید؟" و خطاب به مقام های ایران گفت: "زمان شما به پایان رسیده."

رضا پهلوی
AFP

تجمع ایرانیان در چند شهر اروپایی در حمایت از اعتراضات سراسری

ده‌ها ایرانی در چند شهر بزرگ اروپایی، با بر پا کردن تجمع‌هایی از اعتراضات جاری در ایران حمایت کرده‌اند.

کلن، استکهلم، برن و آتن صحنه تجمع‌های ایرانیان خارج از کشور بوده است.

آنها در این تجمعات شعارهایی علیه حکومت ایران داده‌اند.

چندین نفر نیز در مقابل ساختمان بی‌بی‌سی در لندن تجمع کردند. آنها علاوه بر شعارهایی علیه حکومت ایران، شعارهایی نیز در انتقاد از پوشش خبری بی‌بی‌سی فارسی از اعتراضات دادند.

چند ساعت پیش در ملبورن نیز تجمعی در حمایت از اعتراضات ایران برگزار شد.

تظاهرات ایرانیان معترض در استکهلم

نماینده مجلس ایران: عمر قانون مالیات بر ارزش افزوده به پایان رسید

هادی قوامی، نماینده مجلس ایران گفته است "عمر قانون مالیات بر ارزش افزوده به پایان رسیده است و قرار بر این بود تا این قانون به صورت آزمایشی برای مدت پنج سال اجرایی شود که این امر انجام شده و هم اکنون حذف شده است".

به گزارش ایسنا آقای قوامی گفته "تا زمانی که اصلاحات لازم برای این قانون صورت نگیرد، قانون مالیات بر ارزش افزوده اجرایی نمی‌شود".

احمد جنتی درباره اعتراضات اخیر: حاصل طراحی بیگانگان است

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری: اغتشاشات چند روز گذشته در کشور حاصل طراحی بیگانگان است که با هماهنگی برخی عوامل داخلی و با استفاده از بستر فضای مجازی رخ داده است.

رضایی: مشکل حکمرانی مربوط به نظام نیست در ارتباط با قوای سه‌گانه است

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران: مشکل اساسی حکمرانی مربوط به نظام جمهوری اسلامی نیست بلکه در ارتباط با کارآمدی قوای سه گانه است.

دادستان تهران با شماری از دستگیر شدگان اعتراضات اخیر دیدار کرد

توییت سناتور آمریکایی به زبان فارسی

مارکو روبیو، سناتور آمریکایی، به زبان فارسی توییتی در حمایت از اعتراض‌ها کرده است.

View more on twitter

ترامپ: در موقع مناسب از مردم ایران حمایت می‌کنیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای چندمین بار در روزهای گذشته از اعتراضات در ایران حمایت کرده است.

آقای ترامپ گفته است: "چه قدر برای مردم ایران که می‌خواهند دولتشان را از افراد فاسد پس بگیرند احترام قایلم. خواهید دید که آمریکا در موقع مناسب از شما حمایت خواهد کرد."

View more on twitter

فعالان حقوق زنان از اعتراض‌ها در ایران حمایت کردند

بیش از صد فعال حقوق زنان در بیانیه ‌ای پشتیبانی خود را از اعتراضات در ایران اعلام کرده‌ اند.

در این بیانیه آمده است: "ما جمعی از فعالان حقوق زنان در این روزهای پر التهاب کە مردم ایران در حال سازماندهی جنبشی شجاعانه و حق طلب برای ایجاد تغییرات بنیادین در ایران هستند، اعلام می داریم کە پشتیبان کامل مردم خود بوده و دراین مبارزه با آنان همراهیم. "

این بیانیه خواستار رفع کامل تبعیض شده و اضافه کرده: " در آیندە کشور سهم برابر زنان و مردان را در همە عرصە ها خواهانیم."

مهرانگیز کار، پروین اردلان و نسرین افضلی از امضا کنندگان این بیانیه هستند.

حقوقدانانی از داخل و خارج ایران خواستار احترام حکومت ایران به اجتماعات مسالمت آمیز شدند

محمد اولیایی‌فرد، محمود رحمانی اصفهانی، نسرین ستوده، محمد سیف‌زاده، شیرین عبادی و عبدالکریم لاهیجی، وکلا و حقوقدانی از داخل و خارج ایران در بیانیه ای مشترک خواستار احترام حکومت ایران به "اجتماعات مسالمت آمیز بدون حمل سلاح" شده‌اند.

این بیانیه می گوید معترضان "در شعارهایشان خواستار پایان دادن به فساد مالی، اداری و قضایی هستند که بر نهادهای مختلف چنگ انداخته است. این حق در موارد متعددی با مداخله‌ نیروهای نظامی و انتظامی به خشونت کشیده شده است و متاسفانه به دلیل چنین مداخلات خشونت باری در شهرهای مختلف توسط نیروی انتظامی، تعداد زیادی از هموطنان مان کشته شده‌اند".

بیانیه شماری از حقوقدان های ایرانی می گوید "از آنجا که معترضان زیادی نیز به دلیل استفاده از حقوق قانونی شان دستگیر شده‌اند، خواهان آزادی بی قید و شرط آن‌ها هستیم. از سوی دیگر و از آنجا که اظهارات برخی مسئولان در ایجاد التهاب و به خشونت کشاندن اجتماعات قانونی و مسالمت آمیز شهروندان موثر بوده است، خواهان عزل فوری و محاکمه‌ آن‌ها با حضور قضاتی مستقل هستیم".

تماس تلفنی روحانی و اردوغان درباره تحولات اخیر در ایران

فرمانده کل سپاه: نیروهای امنیتی در حال بررسی نقش احتمالی یک مسئول سابق در اعتراضات اخیرند

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره اعتراضات اخیر اظهار نظر کرده و گفته "این موضوع با فراخوان یکی از سایت هایی صورت گرفت که وابسته به شخصی است که این روزها زبان به مخالفت خوانی نسبت به اصل و ارزش های نظام گشوده است".

به نظر می رسد اشاره فرمانده کل سپاه به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران باشد که در هفته های اخیر انتقادات کم سابقه ای را متوجه صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و این قوه را به دیکتاتوری متهم کرده است.

آقای جعفری گفته "نیروهای امنیتی در حال بررسی این مسئله هستند و اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعا متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد".

ایست قلبی و نارسایی تنفسی مهترین دلیل مرگ و میرهای تهران در پائیز امسال

سازمان بهشت زهرا وابسته به شهرداری تهران گفته است حدود ۱۴ هزار نفر در پاییز ۹۶ فوت کرده‌اند.

سعید خال، سرپرست سازمان بهشت زهرا به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است بالاترین علت مرگ و میرها در این مدت "ایست قلبی و نارسایی‌های تنفسی بوده است."

بر این اساس سن بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ نفر از فوت شدگان بالای ۶۵ سال بوده است .سرپرست سازمان بهشت زهرا گفته است: "بیشترین علت فوت در مهرماه نارسایی تنفسی و در آذرماه و آبان ماه ایست قلبی بوده است."

بهشت زهرا
ISNA

نماینده مجلس ایران از کشته شدن یک نفر در خمینی‌شهر اصفهان خبر داد

محمدجواد ابطحی، نماینده مجلس ایران از حوزه خمینی شهر به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس گفته "در جریان اعتراضات غیرقانونی که چند روز گذشته در خمینی شهر شکل گرفت فردی مورد اصابت گلوله یک تفنگ ساچمه قرار گرفت که منجر به فوت وی شد اما ضارب مشخص نیست".

مقام های رسمی تا پیش از این شمار کشته های تظاهرات اخیر را بیست و یک نفر اعلام می کردند.

خمینی شهر یکی از شهرهای استان اصفهان است.

رئیس کل دادگستری استان تهران: پرونده بازداشت شدگان در مراحل اولیه تحقیقات است

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران گفته است "بازداشت اغتشاش گران و آشوب طلبان در جریان اتفاقات اخیر، هنوز مراحل اولیه تحقیقات را می‌گذراند و با تکمیل تحقیقات اطلاع‌رسانی مناسبی صورت می‌گیرد".

به گفته این مقام قضایی "پرونده‌های افرادی که جرم آنها علیه امنیت عمومی به اثبات برسد، توسط همکاران قضایی در اسرع وقت و در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی و البته با قاطعیت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد".

نماینده ایذه: بخش عمده مردم شهر بیکارند

رئیس دفتر روحانی: از ابتدای انقلاب هیچ دولتی نتوانسته مردم را راضی کند

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته "مسئله مطالبات مردمی موضوع امروز نیست و از ابتدای انقلاب تاکنون هیچ دولتی نتوانسته با سیاست‌های خود مردم را راضی کند".

عشرت شایق خواستار مصادره اموال کسانی شد که به اموال عمومی آسیب می زنند

mizanonline.ir
mizanonline.ir

عشرت شایق نماینده پیشین مجلس در ایران و از اعضای جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی که یک تشکل سیاسی محافظه کار است گفته "قوه قضائیه باید خیلی محکم با افرادی که به وسایل عمومی و مردم صدمه بزنند، برخورد کند و اگر این آشوبگران اموالی دارند سریع و بدون اطاله دادرسی از آن‌ها بگیرند و در جا‌هایی که خراب کردند، هزینه کنند".

خانم شایق این موضوع را با خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در میان گذاشته است.

پس از اعتراضات اخیر 'برخی اقدام به خروج سپرده‌های خود از بانک‌ها کرده اند'

احمد وفادار، عضو هیات امنای صنف طلا و جواهر ایران در مورد افزایش نرخ ارز و سکه طی روزهای گذشته به خبرگزاری ایلنا گفته است "اغتشاشات اخیر باعث شد تا برخی از مردم اقدام به خروج سپرده‌های خود از بانک‌ها و خرید دلار و سکه کنند. ضمن آن که در آمریکا و اروپا نیز نرخ برابری دلار با بقیه ارزها تفاوت زیادی پیدا کرده است و قیمت دلار در برابر سایر ارزها افزایش داشته است".

وزیر ارتباطات ایران: در حال مکاتبه برای رفع فیلتر تلگرام هستیم

'بازداشت شدگان کم سن و سال به زودی آزاد می‌شوند'

روزنامه شرق چاپ تهران در گزارشی خبر داده است که "دستگیرشدگان کم‌سن‌وسال به‌زودی آزاد می‌شوند و مقام‌های آگاه که ترجیح دادند نامشان فاش نشود، قول دادند که با پیگیری‌های آنها تا پنجشنبه دانش‌آموزان و افراد زیر ٢٠ سال از زندان آزاد شوند".

این روزنامه به نقل از شهروندی که پسر پانزده ساله اش بازداشت شده گفته که او "به هیچ عنوان قراری برای حضور در اعتراضات نداشته است".

گزارش روزنامه شرق را اینجا بخوانید.

گزارش ایسنا از راهپیمایی حکومتی 'در اکثر استان های ایران'

ایران اظهارات نیکی هیلی را 'اشک تمساحی تهوع آور' خواند

newyork.mfa.ir
newyork.mfa.ir

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات نیکی هیلی نماینده آمریکا در این سازمان اعتراض کرده است.

این بیانیه اظهارات خانم هیلی را "اشک تمساحی تهوع آور" خوانده است.

خانم هیلی گفته که جامعه بین الملل باید درباره اتفاق های ایران واکنش نشان دهد. او خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل برای "واکنش" به این تحولات شد. بیشتر بخوانید

امتحانات دانشگاه تهران به تعویق نمی افتد

shafaqna.com
shafaqna.com

حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران گفته امتحانات پایان ترم این دانشگاه براساس تقویم از پیش اعلام شده برگزار خواهد شد. به گفته آقای حسینی "هیچ موردی از تعطیلی کلاس‌های درس این دانشگاه در تجمعات اخیر وجود نداشته است".

در جریان تظاهرات چند روز گذشته در ایران، دانشگاه تهران هم صحنه حضور معترضان بوده است.

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.