Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

عفو بین‌الملل: حکومت ایران به سرکوب بی‌رحمانه تظاهرکنندگان پایان دهید

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست تا به آنچه که سرکوب بیرحمانه تظاهرکنندگان در ایران نامیده پایان دهد. در این بیانیه همچنین خواسته شده که به دستگیری تظاهرکنندگان پایان دهد و تحقیقات مستقلی درباره کشته شدگان آغاز شود.

در بخشی از این بیانیه که امروز، پنجشنبه ۴ ژانویه منتشر شده به دستگیری بیش از هزار نفر در روزهای اخیر در ایران اشاره شده و آمده است: "این افراد در معرض خطر بدرفتاری و شکنجه قرار دارند و بسیاری از آنها از ارتباط با خانواده یا دسترسی به وکیل محروم هستند."

عفو بین‌الملل همچنین از دولت ایران خواست تا درباره کشته شدن دستکم ۲۲ نفر در اعتراضات یک هفته گذشته "به سرعت تحقیقات موثر و مستقلی را آغاز کند و همه کسانی را که مسئول نقض حقوق بشر بودند، مجازات کند."

'کسری نوری، از دراویش گنابادی در اعتصاب غذا است'

انفجار انتحاری در کابل

انفجار در کابل، پایتخت افغانستان یازده کشته و بیست و پنج زخمی بر جای گذاشته است.

وزارت کشور افغانستان گفته است یک بمبگذار انتحاری مسبب این انفجار بوده است. مشخص نیست هدف چه بوده است.

پلیس پیش از انفجار سعی در متفرق کردن تظاهراتی بود که قرار بود در محل برگزار شود.

ترکیه میزبان مسابقه دوستانه با ایران بعد از ۴۴ سال

برای اولین بار در ۴۴ سال گذشته، تیمهای ملی ایران و ترکیه در یک بازی دوستانه مقابل هم قرارخواهند گرفت. فدراسیون فوتبال ترکیه گفته این بازی ۱۸ اردیبشهت انجام خواهد شد.

ایران در ۷ بازی دوستانه پیشینش با ترکیه، تنها یک بار برنده شده است. بعد از این بازی ایران قرار است با الجزایر هم در تهران بازی کند و بعد راهی جام جهانی روسیه شود جایی که با تیمهای مراکش اسپانیا و پرتغال همگروه است.

صفحه دو آخر هفته؛ تئوری سوریه شدن ایران چه قدر واقعی است؟

یک هفته بعد از شروع اعتراضات در ده‌ها شهر ایران، حکومت انگشت اتهام را به سوی خارج نشانه رفته است. چقدر دخالت خارجی در این اعتراضات محتمل است؟ تئوری سوریه شدن ایران، چقدر برای ترساندن معترضان است، چقدر واقعی است. صفحه دوی آخر هفته گفت‍‌وگویی است با احمد سلامتیان تحلیلگر مسائل ایران، رضا علیجانی فعال ملی مذهبی و عیسی سحرخیز روزنامه نگار در تهران.

تئوری سوریه شدن ایران چقدر واقعی است

تظاهرات معترضان در دزفول

گزارشهای غیر رسمی از ایران حاکی است که در هفتمین روز از تظاهرات سراسری در ایران معترضان در دزفول و اهواز به خیابان‌ها ریختند.

View more on instagram

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران: تلگرام برای رفع فیلتر تعهد دهد

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه مجلس موافق فیلتر کردن تلگرام نیست، در عین حال گفت: "تلگرام برای رفع فیلتر در ایران باید تعهد بدهد که به اطلاع‌رسانی تروریسم‌گونه خاتمه دهد."

به گزارش ایسنا، آقای نعمتی افزود: "در چند روز گذشته با فیلتر شدن تلگرام مشکلاتی برای عده‌ای بخصوص در فضای کسب و کار و اطلاع‌رسانی به وجود آمده و تلاش دولت این است که سیستم جایگزینی برای آن پیدا کند. اما اگر قرار باشد این نرم‌افزار پیام‌رسان با همین شرایط فعالیتش را ادامه بدهد مشکل‌ساز خواهد شد."

انفجار در حوزه نهم شهر کابل

دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران بازداشت شد

نقوی حسینی: هیچ کس حق ندارد اعتراضات به حق مردم را محکوم کند

تجمع خانواده‌های بازداشت شدگان در مقابل زندان اوین

در پی بازداشت شماری از دراویش گنابادی و دانشجویان در ناآرامی‌های اخیر در ایران خانواده این بازداشت شدگان مقابل زندان اوین تجمع کردند. خانواده‌ها خواستار پاسخگویی مسئولان درباره وضعیت بازداشت شدگان هستند.

این تجمع امروز نیز ادامه داشت و وارد پنجمین روز خود شده است.

مقابل زندان اوین
View more on instagram

دادستان ایران: طراح اصلی ناآرامی‌ها یک آمریکایی است

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در ایران گفت: "طراح اصلی این پروژه، یک آمریکایی به نام مایکل اندریا، مسئول سابق مبارزه با تروریسم سازمان سیای آمریکا است و اتاق عملیاتی متشکل از سه ضلع آمریکا، صهیونیست و آل سعود نیز برای این ناآرامی ها تشکیل شده بود که به طور عمده ، برنامه ریزی آن به عهده مایکل و یکی از افسران اطلاعاتی وابسته به موساد انجام می شد و هزینه آن هم به عهده آل سعود بود."

به گزارش ایرنا، آقای منتظری افزود: "بر اساس اطلاعات بدست آمده، این اتاق فکر با مطالعات فراوانی که طی سال های گذشته انجام دادند، پویش های اعتراضی مطالبه گر تحت عنوان «نه به گرانی»؛«نه به پرداخت قبوض» و«پویش مالباختگان و بازنشستگان» در کشور به راه انداختند."

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح دو اتاق عملیات در اربیل عراق و هرات افغانستان گفت: "استفاده کردن از جریان تکفیری ها و به میدان آوردن داعش و گروه های همسو با آن، وارد کردن سلاح و کشاندن این جریان به مرکز کشور و در نهایت ایجاد ناامنی مسلحانه و به اصطلاح خودشان ،گرفتن مراکز مهم و یکسره کردن کار در بهمن ماه بخصوص تا ۲۲ بهمن ، برنامه دشمنان نظام از به راه انداختن این ناآرامی ها در کشور بود."

دادستان
ISNA

واکنش نماینده مجلس به حضور زنان در استادیوم

نماینده رهبری در سپاه: تعدادی از فرزندان سرمایه‌داران قم جزو دستگیر شدگان هستند

علی سعیدی، نماینده رهبری در سپاه پاسداران با اشاره به وقایع اخیر قم گفت: "تعدادی از فرزندان سرمایه‌داران قم جزو دستگیر شدگان هستند."

به گزارش مهر، آقای سعیدی با اشاره به انتقادت مطرح شده درباره بودجه‌های برخی مراکز درباره کمک‌های دولتی به بیمه درمانی طلاب گفت: "نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به کمک‌های دولت به بیمه درمانی طلاب، گفت: به خاطر ۳۰ یا ۵۰ میلیارد تومان کمک، صدایشان در آمده اما چگونه است وقتی هزاران میلیارد به دستگاه‌های دیگر کمک می‌شود کسی صدایش در نمی‌آید؟"

نماینده رهبری درسپاه همچنین گفت: "اختلافات مبنایی از اول انقلاب و در دوره‌های مختلف از بازرگان تا احمدی‌نژاد وجود داشته و امروز هم این مشکل وجود دارد که نشانه‌های آن را می‌توان در نوشته‌های دکتر سریع القلم مشاور آقای روحانی مشاهده کرد. اکثر فتنه‌ها هم به همین دیدگاه بر می‌گردد و جناح بندی‌ها و دسته بندی‌های کشور هم ناشی از آن است."

سعیدی
MEHR

پروژه برق ارغندی - غزنی افتتاح شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پروژه لین برق ۲۲۰ کیلووات ارغندی (کابل) - غزنی را افتتاح کرد.

تمدید این لین و ایجاد دو سب استیشن در ولایت میدان وردک و غزنی حدود ۱۱۰ میلیون دلار هزینه داشته که از سوی اداره توسعه‌ای آمریکا تمویل شده است.

آقای غنی در مراسم افتتاح این پروژه در ولایت میدان وردک گفت تامین برق به گونه متوازن و با قیمت متوازن برای همه از اولویت‌های کاری آنهاست.

به گفته وی، اکنون در یازده ولایت افغانستان مردم هزینه برق را دو برابر، چهار برابر و حتی ده برابر بیشتر از سایر ولایات می‌پردازند. با افتتاح پروژه برق امروز، ده‌ها هزار خانواده در غزنی و میدان وردک از برق مستفید شدند.

غنی
arg
آقای غنی پروژه برق ارغندی - غزنی را امروز افتتاح کرد

محمود صادقی: صدا و سیما در اتفاقات اخیر نقش منفی داشت

روسیه: آمریکا در مسایل داخلی ایران دخالت نکند

روسیه از آمریکا خواسته است تا در مسایل داخلی ایران دخالت نکند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهارنظر خود گفته است برای معترضان در ایران احترام زیادی قایل است و "در موقع مناسب" از آنها حمایت می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری تاس می‌گوید سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا خواسته است تا در آنچه مسایل داخلی ایران خوانده دخالت نکند.

واکنش جلایی پور به احضارش به دادسرای مشهد

حمیدرضا جلایی پور، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران در واکنش به انتشار خبری درباره احضارش به دادسرای مشهد گفت: "من اصلا نه روزنامه، نه سایت و نه کانال تلگرامی خبری دارم. من فقط یک کانال با موضوعات جامعه‌شناسی - تحلیلی دارم که به هیچ وجه خبری نیست. در این کانال هم اساسا خبری یا تحلیلی راجع به آقای علم‌الهدی کار نشده است."

به گزارش ایلنا، آقای جلایی پور همچنین عنوان کرد: "تعجب می‌کنم. من از دو موضوع هیچ اطلاعی ندارم. نخست، از اصل خبری که در برخی از کانال‌های تلگرامی مبنی بر احضار آقای علم‌الهدی به شورای عالی امنیت ملی منتشر شد که من نمی‌دانم چیست و از کجا منتشر شد و به من هم ارتباطی ندارد."

جلایی پور
ILNA

توضیحات دادستان عمومی کرج درباره وضعیت بازداشت شدگان

حاجی‌رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز در کرج در مورد آخرین وضعیت بازداشت شدگان گفت: "سه نفر از عوامل موثر در ایجاد آتش‌سوزی در پرونده‌های امحایی شورای حل اختلاف بعد از شناسایی بازداشت شدند."

به گزارش تسنیم، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز با بیان اینکه پرونده این افراد در حال بررسی و تحقیقات است، بیان کرد: "عوامل آتش‌زننده یک دستگاه اتوبوس شهری هم بازداشت شدند و پرونده این افراد نیز در حال بررسی است."

دادستان کرج
TASNIM

اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره درگیری در پیرانشهر

روابط عمومی وزارت اطلاعات در خصوص کشته شدن سه نفر از سربازان وزارت اطلاعات اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش تسنیم، وزارت اطلاعات در بخشی از این اطلاعیه آورده است: "یک تیم مسلح تروریستی که با ماموریت انفجار، کشته سازی و قتل مردم بی‌گناه برای تداوم بخشی به اغتشاشات اخیر وارد ایران شده بود در پیرانشهر تحت رصد اطلاعاتی قرار گرفت که حین دستگیری با سپر قرار دادن یک خانم روستایی اقدام به تیراندازی به سمت ماموران اعزامی کردند و در طی آن سه نفر از سربازان گمنام امام زمان (عج) به درجه رفیع شهادت نائل آمدند."

همزمان حزب دموکرات کردستان ایران اعلام کرد شش نفر از نیروهای سپاه را در درگیری در پیرانشهر کشته است.

حزب دموکرات کردستان ایران روز پیش با انتشار تصاویری گفت نیروهای سپاه به خانه‌های مسکونی حمله کرده بودند و به همین دلیل نیروهای حزب دموکرات با آنها درگیر شدند.

حزب دموکرات می‌گوید نیروهایش به نیروهای نظامی حکومت ایران حمله نخواهند کرد، هرچند از خودشان و اهالی مناطق کردنشین دفاع خواهند کرد.

اینستاگرام 'رفع فیلتر شد'

ایلنا نوشت: "شبکه اجتماعی اینستاگرام که با دستور نهادهای امنیتی در کنار پیام‌رسان تلگرام به دلیل تجمعات اعتراضی و مسائل امنیتی فیلتر شده بود، ساعت ۱۳ روز پنج شنبه ۱۴ دی ماه رفع فیلتر شد و کاربران از طریق اینترنت ثابت و سیار می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی به این شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشند."

این در حالی است که برخی از کاربران ایرانی می‌گویند اینستاگرام تنها در اینترنت ثابت قابل دسترسی است و همچنان در اینترنت غیر ثابت فیلتر است.

وزیر کشور: حداکثر ۴۲ هزار نفر در اعتراضات شرکت داشتند

ادامه بازداشت دانشجویان در ایران

گزارشها از ایران حاکی است که بازداشت دانشجویان همچنان ادامه دارد.

سهیل آقازاده، دانشجوی رشته سینما دانشگاه تهران صبح امروز در منزلش بازداشت شد. همچنین گزارش شده که سینا عمران مترجم و دانش آموخته مطالعات آلمان دانشگاه تهران شب گذشته در منزلش بازداشت شد.

محمد آقازاده، پدر سهیل در توییتر خود با ابراز نگرانی از بازداشت پسرش نوشت: "پسرم را بردند، تا آمدن‌اش نه آب می‌خورم نه غذا تا خود مرگ ..."

پیشتر نیز محمد رهبری، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران گفته بود که آمار دقیقی از دانشجویان دستگیرشده در دسترس نیست، "اما تا آنجایی که مطلع هستم تعداد آن‌ها در دانشگاه تهران کمتر از ۳۰ نفر است."

View more on twitter

نعمت الله صالحی یکی از 'کشته شدگان' حوادث اخیر در خمینی شهر

بنیاد بازی‌های رایانه‌ای: بازی‌های رایانه‌ای خارجی بدون مجوز فیلتر می‌شود

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای از ساماندهی عرضه بازی‌های خارجی و لزوم دریافت مجوز از این بنیاد برای انتشار بازی‌ها خبر داد.پ

به گزارش تسنیم، مدیرعامل بنیاد بازی‌های یارانه‌ای افزود: "اگر فروشگاه عرضه کننده بازی مجوز مربوط را نداشته باشد، حداقل برخوردی که با آن می‌شود فیلترینگ است، بنابراین از ۱۵ بهمن‌ماه هر بازی خارجی و هر سایتی که بخواهد عرضه تجاری در کشور داشته باشد با استناد به ماده ۹ قانون برخورد با تخلفات حوزه فضای مجازی و ماده ۳ مصادیق محتوای مجرمانه باید از بنیاد پروانه بگیرد."

کرباسچی: برگ احضاریه‌ای برای من نیامده است

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران ضمن بی‌اطلاعی از خبر احضارش به دادسرای مشهد،‌ گفت: "برگه احضاریه برای من نیامده است و کسی هم با من تماس نداشته است."

روز گذشته اعلام شده بود که آقای کرباسچی به دادسرای مشهد احضار شده است.

بعضی رسانه‌های ایران یکشنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) به نقل از کانال تلگرام غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی، نوشتند که آقای علم‌الهدی به دلیل "اقدام پشت‌پرده او در تجمعات خیابانی مشهد" که جرقه اعتراضات روزهای اخیر را زد، به شورای عالی امنیت ملی احضار شده و علی شمخانی، دبیر این شورا، به تندی به او تذکر داده است.

آقای کرباسچی همچنین عنوان کرد: "با توجه به اینکه گفته شده بود من این مطلب را در کانال تلگرامی خود منتشر کرده‌ام توضیح دادم که کانالی ندارم که بخواهم در آن مطلبی را بگذارم."

کرباسچی
ILNA

تجمع حامیان حکومت ایران در مشهد

وزیر کشور ایران: رافت نظام عامل ادامه چند روزه تجمعات اعتراضی بود

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امروز در سمنان گفت: "رأفت نظام عامل ادامه چندروزه تجمعات اعتراضی بود."

به گزارش تسنیم، آقای رحمانی فضلی تاکید کرد: "مردم ایران کشور و نظام خود را دوست دارند."

وزیر کشور
TASNIM

قاتل ستایش قریشی اعدام شد

حکم اعدام قاتل ستایش قریشی، دختر شش ساله افغان که در فروردین سال گذشته در ورامین تهران به قتل رسیده بود صبح امروز در زندان رجایی شهر به اجرا درآمد.

قاتل ستایش قریشی که رسانه‌های ایران از وی با نام "امیرحسین" نام برده‌اند به گفته همین رسانه‌ها به هنگام ارتکاب این قتل "شانزده" سال داشته و دانش‌آموز دبیرستان بود.

حدود یکسال پیش دیوان عالی ایران حکم اعدام قاتل ستایش قریشی، تایید کرده بود.

جسد ستایش قریشی، یک روز بعد از ناپدید شدن در خانه یکی از همسایگان او در ورامین پیدا شد و در پی آن پسر نوجوان همسایه به اتهام قتل این کودک بازداشت شد.

پیام تشکر ارتش از نیروی انتظامی در مقابله با اعتراضات

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش در پیامی به نیروی انتظامی درباره حوادث اخیر اعلام کرد: "مطمئن باشید اگر لازم می‌شد همرزمان شما در ارتش بازو در بازوی دلاوران آن نیروی سربلند رودرروی فریب‌خوردگان شیطان بزرگ می‌ایستادند تا آتش زنندگان بی‌هویت پرچم مقدس ایران سربلند اسلامی، خبر ضربت سیلی محکم انقلاب اسلامی را به گوش اربابان شکست‌خورده خود برسانند."

به گزارش تسنیم، فرمانده کل ارتش همچنین گفت: "بار دیگر با حضور هوشیارانه مردم عزیز و به دست پرتوان نیروی انتظامی مقتدر و صبور جمهوری اسلامی ایران ناکام شدند تا یک روسیاهی دیگر برای فریب‌خوردگان، یک شکست دیگر برای نظام سلطه و یک برگ زرین دیگر بر کارنامه فرزندان انقلاب افزوده شود."

ارتش
TASNIM

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید