Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد اعتراضات خیابانی در ایران
  2. برخی گزارش‌ها از ادامه اعتراضات مخالفان حکومت ایران در برخی شهرها حکایت دارد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نماینده ایران در جلسه شورای امنیت سازمان ملل

غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل متحد
UN
غلامعلی خوشرو، نماینده ایران در سازمان ملل متحد

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره ناآرامی‌های ایران در حال برگزاری است. اینجا بیشتر بخوانید.

نماینده مجلس ایران: گفتند بازداشت دانشجویان برای پیشگیری بوده است

خبر فورینشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ناآرامی‌های ایران

نشست ویژه سازمان ملل
UN

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال صحبت درباره ناآرامی‌های ایران هستند. گزارش کامل را اینجا دنبال کنید.

زنجان، امشب پانزدهم دی ماه

ادامه اعتراضات در ایران در شب گذشته

در ادامه تظاهرات سراسری در ایران شب گذشته در برخی از شهرهای ایران تجمعاتی برگزار شد. براساس گزارشهای در دزفول، رشت، اهواز، سنندج، بوکان و کامیاران تجمعاتی شکل گرفت. همزمان در برخی از شهرها مانند اراک و تهران جو امنیتی بوده است.

تظاهرات

سقز، امروز ۱۵ دی ماه، شعارنویسی بر دیوار

'روسیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران در پشت درهای بسته شد'

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلماتها گفته است که روسیه خواسته است تا نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل در پشت درهای بسته انجام شود. در پی درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل قصد دارد امروز برای بررسی و موضع گیری درباره اعتراضات خیابانی در ایران و نحوه برخورد دولت با این اعتراضات جلسه ای اضطراری تشکیل دهد.

روسیه، آمریکا را متهم به مداخله در امورایران کرده است.

روسیه همچنین با مذاکره درباره اعتراضات اخیر در شورای امنیت سازمان ملل مخالفت است.

اگر اعتراضات در ایران ادامه پیدا کند چه می‌شود؟

تظاهرات ضدحکومتی در ایران، به دهمین روز خود نزدیک می‌شود و اکنون می‌توان تصویری کم و بیش روشن‌تر از وضعیت فعلی و نتایج و پیامدهای احتمالی این اعتراضات سخن گفت.

با آنکه مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی در روزهای اخیر با صراحت از پایان اعتراضات خبر داده‌‌اند، روند رویدادها و آنچه در شهرهای مختلف ایران می‌گذرد از واقعیتی کاملا متفاوت پرده برمی‌د ارد.

تا همین جا نیز می‌توان از نتایج و پیامدهایی سخن گفت که به احتمال فراوان تاثیراتش تا مدت‌ها بر فضای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران سایه خواهد افکند.

تحلیل جمشید برزگر را بخوانید

پروانه سلحشوری: وزارت اطلاعات متولی بازداشت دانشجویان است

تلگرام جامعه نو نوشت: پروانه سلحشوری، نماینده مجلس ایران تعداد دانشجویان بازداشتی در چند روز گذشته را حدود۹۰ دانشجو اعلام کرد.

خانم سلحشوری افزود: "طبق خبرهایی که به ما رسیده است، وزارت اطلاعات اقدام به بازداشت دانشجویان کرده است."

شعار اعتراضی در ورزشگاه یادگار امام تبریز

وزیر ارتباطات: شورای امنیت کشورتصمیم گرفت محدودیت‌های موقتی بر فضای مجازی اعمال کند

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در توییتی گفته است شورای امنیت که وزارت ارتباطات در آن عضو نیست، برای ایجاد آرامش تصمیم گرفت در کنار سایر اقدامات تامینی و انتظامی، محدودیت های موقتی بر فضای مجازی اعمال کند.

وزیر ارتباطات تاکید کرده: "طبیعی است که این اقدامات نارضایتی هایی را ایجاد کند، اما گیرندگان این تصمیم طبیعتا بین مزایا و معایب این تصمیم وزن سنجی کرده اند."

آقای آذری جهرمی افزوده "اما عده ای به جای پرداختن به ریشه اعتراضات و اغتشاشات وحل آن ها، در تلاشند تا همه تقصیرها را بر گردن فضای مجازی انداخته واقدام به بازخوانی اشکالات توسعه فضای مجازی درکشور( که بعضا وارد هم هست) کرده اند."

توضیحات دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در مورد مسدود کردن تلگرام

ادامه تجمعات در شهرهای مختلف ایران

گزارشها از ایران حاکی است که شب گذشته در شهرهای رشت، سنندج، بوکان، کامیاران، اهواز و دزفول تجمعاتی برگزار شد.

همچنین گزارش شده است که در شهرهای اراک، شیراز، کرمانشاه، زنجان و تهران جو امنیتی حاکم است.

مولوی عبدالحمید: هر قانونی که نتواند مشکلات مردم را حل کند باید تغییر داده شود

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه امروز با اشاره به اعتراضات اخیر در نقاط مختلف بر ضرورت توجه مسئولین به خواسته ها و رسیدگی به مشکلات مردم تاکید کرد. به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان "بسیاری از سیاست ها وقوانین در شعبه ها و شئونات مختلف نیاز به تغییر دارند. بسیاری از قوانین تجربه شده اند که پاسخگوی نیاز جامعه نیستند و نیاز به اصلاح دارند. هرقانونی که نتواند مشکلات مردم را حل کند و مانعی بر مسیرحل مشکلات ایجاد کند باید تغییر داده شود."

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش گفت: "جامعه اهل سنت که در تمام عرصه ها و صحنه ها حضورفعال داشته، انتظاراتی دارد. جامعه اهل سنت ۴۰ سال است که خواستار رفع تبعیض است. در ایران اسلامی شهرهایی هستند که شیعه و سنی در آن ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند، اما تاکنون حاضر نشده اند یک بخشدار، فرماندار یا رئیس اداره از بین اهل سنت انتخاب کنند، در حالی که در بعضی از این شهرها اهل سنت در اکثریت قرار دارند."

بزرگداشت منوچهراسماعیلی، دوبلور سرشناس در جشنوار فیلم فجر

بزرگداشت منوچهر اسماعیلی، دوبلور پیشکسوت در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود. منوچهر اسماعیلی گوینده و دوبلور ۷۸ساله ایرانی تا کنون در بیش از ۲۰۰ فیلم سینمایی و سریال و برنامه رادیویی مدیر دوبلاژ بوده و کار دوبله را از سال ۱۳۳۶ آغاز کرده است. او به جای هنرپیشه‌های معروف متعددی از جمله گریگوری پک، لارنس الیویه، سیدنی پوآتیه و مارچلو ماستوریانی صحبت کرده است. یکی از آثار به یاد ماندنی او فیلم مادر به کارگردانی علی حاتمی است. او در این فیلم به جای چهار شخصیت با بازی محمدعلی کشاورز، اکبر عبدی، جمشید هاشم‌پورو محمود بصیری صحبت کرده است. سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در بهمن ماه برگزار می‌شود.

منوچهر اسماعیلی
isna

یکی از نمایندگان مجلس از پیگیری جدی وضعیت بازداشت شدگان خبر داد

توییت طیبه سیاوشی، نماینده مجلس درباره تلویزیون ایران

توییت طیبه سیاوشی، نماینده مجلس دهم، عضو کمیسیون فرهنگی، رئیس کمیته زنان، ورزش و جوانان و عضو فراکسیون امید

View more on twitter

پیام رسان وی‌چت رفع فیلتر شد

پیام رسان وی چت بعد از گذشت ۴ سال فیلترینگ شب گذشته با موافقت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رفع فیلتر شد وهم اکنون دسترسی به این اپلیکشن برای کاربران ایرانی بدون محدودیت امکان پذیرشده است.

پیام رسان وی چت
ilna

عربستان می‌گوید موشک حوثی‌ها را رهگیری کرده است

عربستان سعودی می‌گوید یک موشک بالستیک را که حوثی‌های یمن شلیک کرده بودند، رهگیری کرده است. حوثی‌ها چند ساعت پیش گفته بودند که یک موشک به سوی استان نجران عربستان شلیک کرده‌اند. ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن ایران را به تجهیز تسلیحاتی حوثی‌ها متهم کرده است. اتهامی که ایران رد می‌کند.

اداره اطلاعات استان لرستان از دستگیری تعدادی ازاعضای مجاهدین خلق خبر داد

روابط عمومی اطلاعات استان لرستان با صدور اطلاعیه ای گفته: "یکی از هسته های گروهک تروریستی منافقین که در روزهای اخیر اقدامات خرابکارانه زیادی را در لرستان بخصوص بروجرد انجام داده بود، با اقدامات اطلاعاتی شناسایی و متلاشی شد."

View more on twitter

وضعیت طرح یک ماهه تعطیلی مدارس در زمستان

مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان گفت سازمان محیط زیست طرحی را در مورد تعطیلی یک ماهه مدارس آماده کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای ادهم همچنین گفته سازمان محیط زیست فقط از نظر آلودگی هوا به مسئله نگاه کرده و پیشنهاد تعطیلات زمستانی را ارائه کرده که براساس آن مدارس در فصل سرما یک ماه تعطیل و برای جبران آن زمان بازگشایی مدارس یک ماه زودتر باشد."

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش همچنین افزوده برای تعطیلات یک ماهه مدارس در فصل زمستان باید مصوبه مجلس در مورد شروع و پایان سال تحصیلی تغییر کند.

الودگی هوا
mehr

راهپیمایی حامیان حکومت در تبریز

احمد خاتمی: وقتی فضای مجازی بسته شد، فتنه فروکش کرد

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در بخشی از خطبه های امروز نماز جمعه گفت: "فضای مجازی آتش بیار معرکه بود. فضای مجازی بود که می گفت کجا شلوغ است و کجا شعار می دهند. شما دیدید وقتی فضای مجازی بسته و محدود شد، فتنه هم فروکش کرد."

او همچنین افزود: "آیت الله مکارم شیرازی فرمودند بجای لجنزار متعفنی که به نام تلگرام است، فضای مجازی سالم در دست جامعه قرار بگیرد و امنیت، اخلاق، ایمان و سلامت جامعه را حفظ کنیم. نگوییم موقتا قطع کردیم و دوباره برمی گردیم. دوباره این شیاطین برگردند، همان آش است و همان کاسه."

احمد خاتمی
ilna

معاون فرهنگی وزارت علوم: تعدادی از دانشجویان همچنان در بازداشت هستند

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به این که تعدادی از دانشجویان همچنان بازداشت هستند، گفت که در حال پیگیری وضعیت آن ها از طریق حراست وزارت علوم و دانشگاه تهران هستیم.

آقای غفاری در این مورد که آیا اطلاعی از سلامت دانشجویان در دست هست و یا این که آیا دانشجویان آسیب دیده اند یا خیر گفت: "در این مورد گزارشی دریافت نکردیم و آماری از تفکیک دانشجویان بازداشتی و این که چه تعداد دختر و یا پسر هستند، نداریم."

اعتراضات دانشجویی
EPA

تکذیب شرط تعویض شناسنامه برای متقاضیان کارت ملی که جراحی بینی کرده‌اند

سیف الله ابوترابی، سخنگوی ثبت احوال در این مورد که افرادی که عمل بینی انجام داده اند، صدور کارت ملی آن ها منوط به تعویض شناسامه است گفته این موضوع صحت ندارد و "صدورکارت ملی هوشمند ربطی به عمل بینی ندارد، زیرا در این عمل چهره فرد تغییر خاصی نمی کند."

زلزله ۴ ریشتری در قصرشیرین

گزارش ها از وقوع زلزله ای به بزرگی ۴.۱ درجه در شهرستان قصر شیرین خبر می دهد. گفته شده که زمین لرزه در عمق هشت کیلومتری به وقوع پیوسته.

واکنش معصومه ابتکار در مورد بازداشت جوانان در اعتراضات اخیر

معصومه ابتکار، معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در مورد بازداشت شدگان حوادث اخیر که اغلب جوانان هستند گفت که مطالبات جوانان نسل دهه ۷۰ و ۸۰ نیازمند شنیده شدن است و باید حق پرسشگری و چالش گری آن‌ها را به رسمیت شمرد. خانم ابتکار افزوده که برای شنیده شدن صدای نسل دهه ۷۰ و ۸۰ فرصت و فضای کافی نه در خانواده و نه در جامعه فراهم نکرده ایم.

'هشتگ فتنه در ایران نابود شده' برای مدتی در ترکیه ترند شد

نماینده شبکه اولوسال ترکیه در ایران در توییتی گفته که در ترکیه "هشتگ فتنه در ایران نابود شده" ترند شده بود.

View more on twitter

واکنش رئیس دفتر حسن روحانی به مطرح شدن درخواست استعفای رئیس جمهور

به گزارش خبرگزاری ایلنا، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره بیانیه برخی از دانشجویان دانشگاهها در مورد استعفای آقای روحانی و برگزاری انتخابات زودهنگام و انتشار آن در برخی از سایت های منتقد دولت گفت: "من چنین چیزی نشنیده ام.کسانی که این گونه اظهارنظر می کنند باید جای پایشان را در شروع حرکات اخیر در مشهد هم ببینند."

شرکت ملی نفت عربستان بخش از سهام خود را به فروش می‌گذارد

شرکت ملی نفت آرامکو وابسته به عربستان سعودی قصد دارد پنج درصد از سهام این شرکت را برای تامین هزینه های برنامه توسعه این کشور به فروش برساند. از جمله جنبه های اصلی این برنامه کاهش وابستگی اقتصادی عربستان به نفت و ایجاد موقعیت محوری برای اقتصاد این کشور در منطقه تا سال ۲۰۳۰ میلادی است.

آرامکو
Reuters

واردات یک میلیون تن برنج به ایران

به گزارش خبرگزاری تسنیم، براساس آمارهای گمرک درباره واردات برنج تا آذرماه سال جاری حدود یک میلیون تن برنج به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار وارد کشور شده است. براساس این گزارش، آخرین آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می دهد در ۹ ماهه نخست سال جاری واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸۶ درصدی داشته است.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.