Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه اظهارنظرها درباره وقایع اعتراضی در ایران
 2. انتشار تصاویر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیمارستانی در آلمان
 3. آیت الله خامنه‌ای به معاون پیشین احمدی نژاد حکم ریاست داد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

فرمانده سپاه تهران: گشت زنی بسیج در محلات به زودی شروع می‌شود

محمدرضا یزدی فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ گفت: "هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی و قوه قضاییه برای طرح گشت‌های محله محور بسیج صورت گرفته است و این طرح به‌زودی در تهران آغاز می‌شود."

به گزارش ایلنا، سرتیپ یزدی تاکید کرد: "سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دنبال این است که با راه اندازی این نوع گشت‌ها بتواند بخشی از امنیتی که در پایتخت لازم است را تأمین کند."

وی در عین حال افزود: "امنیتی کردن پایتخت مدنظر هیچ کس نیست و اصلا نیازی به امنیتی کردن تهران وجود ندارد."

درگذشت جان یانگ فضانورد معروف آمریکایی

ناسا در اطلاعیه ای خبر از درگذشت جان یانگ، فضانورد معروف آمریکایی، در سن ۸۷ سالگی داد.

آقای یانگ، در طول زندگی خود دو بار به کره ماه رفت و فرمانده نخستین شاتل فضایی آمریکا بود.

وی در سال ۲۰۰۴، بعد از ۴۲ سال فضانوردی بازنشسته شد.

به گفته ناسا، علت مرگ جان یانگ بیماری ریوی بوده است.

جان یانگ
AFP
جان یانک دو بار به کره ماه رفت

۱۶ فعال سیاسی اصلاح طلب: از حق اعتراض هرگروهی از مردم دفاع می‌کنیم

۱۶ تن از فعالان اصلاح طلب با صدور بیانیه ای اعلام کردند که "از حق اعتراض شهروندان و هرگروهی از مردم دفاع می‌کنتد" و "طرح مطالبات و حتی اعلام معترضانه نارضایتی ها را به نفع حکومت و جامعه می‌دانند".

این فعالان در بیانیه خود تاکید کرده اند: "آنچه جامعه، نظام و کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد نارضایتی و نقد و ابراز رسمی و قانونی آن‌ها نیست. خطر آنجاست که ناامیدی، بی‌اعتمادی، نفرت و خشونت به جای هرگونه اظهارنظر و ارتباط و گفت‌وگو بنشیند."

در ادامه بیانیه آمده است: "این اعتراضات و تداوم خشونت‌آمیز آن، چیزی نیست جز بازتاب فقدان و یا ضعف نهادهای حل و فصل اختلافات و تعارض‌های اجتماعی و شیوه‌های مسالمت‌آمیز ابراز اعتراض وبه رسمیت شناختن حق قانونی اعتراض."

امضاکنندگان این بیانه افزوده اند که "تمرکز روی عوامل خارجی" به عنوان ریشه اعتراضات اخیر را "توهین به جامعه و باعث غفلت یا تغافل از ریشه‌های اعتراض و نارضایتی و درمان آنها" می دانند.

محسن آرمین، محسن امین زاده، مصطفی تاج زاده، رضا تهرانی، حمید جلایی پور، سعید حجاریان، محمد رضا خاتمی، هادی خانیکی، عبدالله رمضان زاده، محسن صفایی فراهانی، عباس عبدی، فیض الله عرب سرخی، علی رضا علوی تبار، آذر منصوری، محسن میردامادی، محمد نعیمی‌پور امضا کنندگان بیانیه فعالان اصلاح طلب هستند.

ویدیویی از گوهردشت

ویدیوی ضبط شده در امروز شنبه ۱۶ دی ماه در فلکه اول گوهردشت کرج.

View more on instagram

تجمع در پاریس

تجمع ایرانیان مقیم فرانسه برای حمایت از تظاهرات سراسری در ایران.

View more on twitter

گزارش‌ از جو امنیتی در خرم‌آباد

صف پمپ بنزین در قصرشیرین بعد از زمین لرزه ۵.۱ درجه‌ای در سرپل‌ذهاب

زلزله باز سرپل‌ذهاب را لرزاند

زلزله‌ای به بزرگی بیش از پنج درجه ساعت هجده و پنجاه و دو دقیقه به وقت محلی، سرپل‌ذهاب در غرب ایران را لرزاند.

جزئیات #زلزله 5.1 ریشتری #سرپل_ذهاب از زبان استاندار کرمانشاه تاکنون خسارتی اعلام نشده است

ناآرامی‌های ایران؛ 'کسری نوری در اوین اعتصاب غذا کرد'

شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری، دانشجوی دانشگاه تهران، و فعال حقوق دراویش گنابادی که در اوین زندانی است، همراه شماری دیگر از خانواده‌ دانشجویان زندانی مقابل این زندان تجمع کرده است. کسری نوری در سومین روز اعتراض‌ها در تهران دستگیر شد. خانم یداللهی به بی‌بی‌سی گفت که پسرش در انفرادی است و وارد هشتمین روز اعتصاب غذا شده است.

صدای مادر کسری نوری

مجمع تشخیص در غیاب هاشمی شاهرودی تشکیل جلسه داد

مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران در غیاب محمود هاشمی شاهرودی رئیس آن که در بیمارستانی در آلمان بستری است، تشکیل جلسه داده است. محمدعلی موحدی کرمانی که در فاصله درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس پیشین و انتصاب آقای شاهرودی به عنوان رئیس جدید، ریاست مجمع را به عهده داشت امروز هم جلسه آن را اداره کرده است.

آقای موحدی کرمانی در جلسه امروز با اشاره به وقایه اعتراضی اخیر در شهرهای ایران گفته "انقلاب نور خداست و از حوادث اخیر آسیب نمی‌بیند".

تماس تلفنی ناصر مکارم شیرازی برای تشکر از فرمانده پلیس ایران

تجمع گروهی از ایرانیان معترض در سوئد

تظاهرات

معاون فرهنگی دانشگاه تهران: بیش از ۱۰ دانشجوی این دانشگاه همچنان بازداشت هستند

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران گفته است که بیش از ۱۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه همچنان بازداشت هستند. آقای سرسنگی همچنین گفته: "در بعضی رسانه ها عنوان شده که دانشجویان در داخل دانشگاه دستگیر شدند که این موضوع را تکذیب می کنم و حتی یک مورد بازداشت هم در داخل دانشگاه نداشتیم." به گفته معاون فرهنگی دانشگاه تهران از زمان بازداشت ها، کمیته ویژه ای متشکل از واحدهای ذی ربط دانشگاه تشکیل شده که این کمیته در حال پیگیری است که دانشجویان در کجا بازداشت هستند.

بنزین در سال ۹۷گران نمی‌شود

مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ گفته است براساس مصوبه این کمیسیون قیمت بنزین و دیگر حامل های انرژی در سال آینده گران نمی شود. آقای لاهوتی گفته که اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ در جلسه امروز این کمیسیون با افزایش قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین با اکثریت آرا مخالفت کردند.

اشرف غنی: بعضی اراده دارند از راه دزدی صاحب پول شوند

اشرف غنی
Arg

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که برخی اراده دارند از طریق سرمایه‌گذاری صاحب سرمایه شوند ولی شماری از طریق دزدی می‌خواهند صاحب سرمایه شوند.

او قبل از ظهر امروز، شنبه ۱۶ جدی/دی در مراسم افتتاح کارخانه ذوب آهن "خان‌استیل" با تقدیر از تصمیم سرمایه گذاران افغان گفت: "اراده و نیت آنهای را ببینید که می‌خواهد با دزدی صاحب پول شوند." مشخص نیست که مخاطب آقای غنی چه شخص یا اشخاصی است.

آقای غنی گفت آنهایی که در مرزهای افغانستان دست به دزدی می‌زدند بیت المال را دزدیده و آنانیکه زمین را غصب می‌کنند نیز بیت المال را غصب کرده‌اند.

اظهار نظر دو مقام دانشگاهی در تهران درباره بازداشت دانشجویانشان

فرد بازداشتی چه حقوقی دارد؟ نکاتی به قلم بهمن کشاورز حقوقدان ایرانی

بهمن کشاورز از حقوقدان های برجسته در ایران در یادداشتی برای روزنامه شرق درباره حقوق افراد بازداشت شده نوشته است.

نوشته بهمن کشاورز درباره حقوق افراد بازداشت شده را اینجا بخوانید.

از متن:

 • ضابطان دادگستری حق ندارند از متهم تأمین بگیرند.
 • متهم باید بلافاصله و به‌طور کتبی از موضوع اتهام و ادله آن مطلع شود و ضابطان باید فوری موضوع را برای اتخاذ تصمیم قانونی به اطلاع دادستان برسانند و درهرحال نمی‌توانند متهم را بیش از ۲۴ ساعت تحت نظر قرار دهند.
 • اگر فردی خارج از وقت اداری تحت‌نظر قرار گیرد، حداکثر ظرف یک ساعت باید مراتب به دادستان یا قاضی کشیک اعلام شود و این مقامات باید بلافاصله اقدام لازمِ قانونی را به‌عمل آورند.
 • متهمی که تحت‌نظر قرار می‌گیرد می‌تواند تقاضای حضور وکیل کند.
 • حداکثر ظرف یک ساعت پس از تحت‌نظر قرارگرفتن متهم باید مشخصات سه‌جلی، شغل، نشانی و علت تحت‌نظر قرارگرفتن او به دادستان محل اعلام شود.
 • شخص بازداشت‌شده یا تحت‌نظر می‌تواند به‌وسیله تلفن یا هر وسیله ممکن، افراد خانواده یا آشنایان خود را از تحت‌نظربودن آگاه کند.
 • شخص تحت‌نظر یا یکی از بستگان نزدیک او می‌تواند درخواست کند که بلافاصله این فرد به وسیله یکی از پزشکان تعیین‌شده به وسیله دادستان سرتاپا معاینه شود و گواهی پزشک در پرونده ثبت و ضبط گردد. این تدبیر برای رفع شبهه وقوع شکنجه بسیار مفید است.
 • به‌محض اینکه متهمی بازداشت می‌شود و تحت‌نظر قرار می‌گیرد، ضابطان دادگستری مکلف‌اند حقوق مندرج در این قانون را- که پیش از این تعدادی از آنها را برشمردیم- به صورت مکتوب به متهم تفهیم کنند و در اختیار او قرار دهند و رسید دریافت و ضمیمه پرونده کنند.

شهردار مشهد: نیمی از اراضی شهر متعلق به آستان قدس است

مسعود تقی زاده خامسی، شهردار مشهد
ilna
مسعود تقی زاده خامسی، شهردار مشهد

مسعود تقی زاده خامسی، شهردار مشهد گفته است که نیمی از اراضی شهر متعق به آستان قدس است.

آقای تقی زاده خامسی به روزنامه شرق چاپ تهران گفته استان قدس "هیچ‌وقت هیچ زمینی را به کسی نمی‌فروشد یا واگذار نمی‌کند مگر در مواردی که اجاره‌های بلندمدت می‌دهد. بنابراین هر مدیر و شهرداری، به‌خصوص مدیرانی که بومی مشهد هستند و فضا را می‌شناسند، باید آستان را به عنوان مجموعه‌ای که ظرفیتی بزرگ در شهر دارد، بشناسند و قبول کنند. این مسئله هم هیچ ارتباطی با سیاست ندارد. درست مثل اینکه مجموعه‌ای ثروتمند و دارای ظرفیت در هر شهر دیگری به شهرداری مراجعه می‌کند و می‌گوید ما قصد همکاری و سرمایه‌گذاری داریم".

علی جنتی سرپرست نهاد ریاست جمهوری ایران شد

tasnim
tasnim

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران، طی حکمی علی جنتی وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرده است.

اهدای تلویزیون با کمک یک خیریه به مردم نقاط محروم خراسان جنوبی

صادق لاریجانی از اقدامات نیروی انتظامی در روزهای اعتراضات تشکر کرد

isna
isna

رسانه های ایران می گویند صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران طی تماسی با سرتیپ حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی از اقدامات پلیس طی اعتراضات اخیر در این کشور تشکر کرده است.

توییت روزنامه نگار ایرانی درباره واکنش یک 'مادر شهید' به احضارش از سوی نهادهای امنیتی

محسن رضایی: برادر زن صدام در شکل‌گیری اعتراضات نقش داشت

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران درباره وقایع اعتراضی اخیر در این کشور گفته "چند ماه پیش در اربیل جلسه‌ای توسط رئیس میز ایران در سی‌آی‌ای و رئیس دفتر پسر صدام و برادر زن صدام با نماینده‌ای از عربستانی‌ها و نماینده منافقین تشکیل شد. آنها تاریخ عملیات را اواخر آذرماه در نظر گرفتند که با استفاده از فضای مجازی کارشان را شروع کنند و تا بهمن به زعم خود کار نظام را تمام کنند. اسم پروژه را استراتژی همگرایی نتیجه بخش گذاشتند".

جلسه مشورتی مجلس ایران با وزرای کشور، اطلاعات و دبیر شورای عالی امنیت ملی

آیت‌الله خامنه‌ای معاون احمدی‌نژاد را به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کرد

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران طی حکمی محمدجواد حاج‌علی‌اکبری را به سمت ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه منصوب کرده است.

آقای حاج‌علی‌اکبری معاون وقت محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران در امور جوانان بود.

از آقای حاج علی اکبری به عنوان یکی از شاگردان آیت الله خامنه ای یاد می شود.

ayandehsazan.ir
ayandehsazan.ir

اینستاگرام برای کاربران تلفن همراه قابل دسترسی شد

شبکه اجتماعی اینستاگرام برای کاربران تلفن همراه قابل دسترسی شد و کاربران می توانند از طریق تلفن همراه به این شبکه وصل شوند. روز پنج شنبه ۱۴ دی اعلام شد که استفاده از اینستاگرام بر روی اینترنت های خانگی امکان پذیر شده است. در پی بروزاعتراضات در شهرهای مختلف ایران اینستاگرام و تلگرام فیلتر شد. فیلتر این شبکه های اجتماعی با واکنش گسترده ای در بین کاربران روبرو شده است. تلگرام همچنان در ایران فیلتر است.

عضو کمیته فیلترینگ: رفع فیلتر تلگرام براساس تصمیم شورای عالی امنیت ملی خواهد بود

رمضانعلی سبحانی فرد، عضو کارگروه تعیین محتوای مجرمانه گفته است فیلتر تلگرام توسط شورای عالی امنیت ملی انجام شده و رفع فیلترینگ هم باید برمبنای تصمیمات این شورا انجام شود. آقای سبحانی فرد افزوده: "عده ای از شرایط و ظرفیت تلگرام سوءاستفاده کردند و شرایط خشونت و اغتشاش را به وجود آوردند و برهمین مبنا شورای عالی امنیت تصمیم به فیلتر تلگرام گرفت." این عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه همچنین گفته دستگاههای مختلف مانند شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی امنیت ملی در شرایطی که مسائل این چنینی رخ می دهد، می توانند درباره فیلترینگ تصمیم بگیرند.

انتقاد ابتکار از کاربرد لفظ 'روسپی' برای افراد مورد حمایت لایحه تامین امنیت زنان

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده به خبرگزاری ایلنا گفته است "لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت با توافق قوای سه گانه در حال آماده‌سازی است".

خانم ابتکار گفته به کار بردن "لفظ روسپی را برای زنانی که مورد حمایت این لایحه قرار می‌گیرند، از سر بی‌اطلاعی کامل صورت می گیرد و این افراد مبنایی برای قضاوتشان وجود ندارد".

انتشار عکسی از هاشمی شاهرودی در بیمارستانی خصوصی در آلمان

abna24.com
abna24.com
abna24.com
abna24.com

یک رسانه ایرانی تصاویری از محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران را منتشر کرده که می گوید در بیمارستانی خصوصی در آلمان بستری است.

در این تصاویر که خبرگزاری ابنا منتشر کرده مدیر مركز اسلامی هامبورگ و در یکی از عکس ها پروفسور مجید سمیعی هم دیده می شوند.

محمود هاشمی شاهرودی حدود دو هفته پیش برای مداوا از ایران خارج شد.

کاهش بهای ارز و سکه در بازار غیررسمی ایران

بهای ارزهای عمده و سکه طلا امروز شنبه در اولین روز هفته در ایران اندکی کاهش نسبت به روز پنجشنبه نشان می دهد. قیمت هر دلار آمریکا امروز چهارهزار و سیصد تومان بوده است.

هوای تهران برای گروه های حساس، همچنان ناسالم است

پرونده شرکای بابک زنجانی به دیوان عالی کشور رفت

خبرگزاری تسنیم می گوید پرونده مهدی شمس و حمید فلاح هروی، متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی و از شرکای بابک زنجانی که به ۲۰ سال حبس و رد مال محکوم شدند، به دیوان عالی کشور ارسال شده است.

دادگاه ابتدا این دو را به اعدام محکوم کرده بود اما حکم آنها توسط دیوان عالی کشور نقض شد.

وکیل آقای فلاح هروی گفته "در لایحه تقدیمی، به نحوه رسیدگی دادگاه، اظهارنظرهای قاضی قبل از صدور رأی، رفتار رئیس دادگاه طی جلسات محاکمه، صدور رأی در خصوص موارد خارج از چارچوب کیفرخواست و برخی ایرادات قانونی اعتراض کرده‌ایم".

انتقاد معاون ارتباطات دفتر ریاست جمهور ایران از صداوسیما

محمود صادقی: حدود ۹۰ دانشجو در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده اند

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس ایران از بازداشت حدود ۹۰ دانشجو در شهرهای مختلف ایران خبر داده و گفته که از این تعداد، وضعیت حدود ۱۰ نفر نامشخص است. آقای صادقی به خبرگزاری ایلنا گفته "باوجود آن‌که در چندروز گذشته اطلاعی از آنها نیست نمی‌توان با قطعیت درباره مرجع بازداشت‌کننده آن‌ها صحبت کرد".

هفته گذشته برخی از شهرهای ایران صحنه اعتراضات مردمی بوده است.

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا مرور کنید.