Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سازمان بنادر: از سرنوشت۳۱ خدمه نفتکش خبری در دست نداریم

  هادی حق‌شناس، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: "از سرنوشت۳۱ خدمه نفتکش خبری در دست نداریم و به دلیل حجم زیاد آتش امکان نزدیک شدن به این شناور وجود ندارد."

  به گزارش میزان، آقای حق شناس افزود: "پس از برخورد نفتکش ایرانی با کشتی چینی بلافاصله انفجار رخ می‌دهد و به دلیل حجم زیاد آتش، عملیات اطفاء حریق به کندی پیش می‌رود، البته حریق نسبت به روز قبل کمی کاهش یافته است، اما به هر حال ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی رقم بالایی است و حریق بزرگی ایجاد کرده است."

 2. تحصن دراویش گنابادی مقابل زندان اوین

  View more on twitter
 3. از شروع اعتراض‌ها دست کم ۲۰۲۴ نفر در ۱۵ استان ایران دستگیر شدند

  بررسی‌های بی‌بی‌سی فارسی از اظهارات مقام‌های محلی شهرها و استان‌های مختلف ایران نشان می‌دهد که از زمان شروع اعتراض‌ها دست کم ۲۰۲۴ نفر در ۱۵ استان کشور دستگیر شدند که شماری از آنها آزاد شده‌اند.

  اکثر این ارقام، شمار کل بازداشت‌شدگان یک استان در تمام این مدت نیست؛ بلکه آمارهای یک یا چند شهر استان، یا شمار بازداشتی‌های یک تا سه روز است.

  مقام‌های رسمی از بازداشت عده‌ای در پنج استان دیگر از جمله خراسان شمالی، قم، لرستان، کردستان و خوزستان هم خبر داده‌اند؛ ولی شمار بازداشت‌شدگان را اعلام نکرده‌اند.

  هر چند که منابع محلی از دستگیری مجموعا بیش از هزار و پانصد نفر در شهرهای مختلف استان خوزستان خبر داده‌اند.

  بازداشت شدگان
 4. #سیناقنبری را بیش از سه هزار نفر در توییتر فریاد زدند

  فرن تقی زاده

  بی‌بی‌سی

  خبر جان باختن سینا قنبری در توییتر پیچید. مهدی محمودیان که در مورد خودش می گوید یک عضو مشارکت سابق، یک روزنامه نگار سابق و یک اصلاح طلب است ابتدا در توییترش نوشت: "کمیته پیگیری بازداشتهای دی ماه۹۶ از درگذشت یکی ازبازداشت شدگان در زندان اوین خبر داد. شب گذشته #سيناقنبری جوان۲۳ ساله تهرانی که چندروزی بود دربند قرنطینه زندان اوین در بازداشت بسرمی‌برد بدلایلی نامعلوم جان سپرده است"

  منبع را تعدادی از آزادشدگان امروز معرفی می کند.

  شک و تردید در مورد واقعی بودن خبر در محتوای توییت‌ها دیده می شد. هنوز منبع رسمی یا مسئولی در این مورد صحبتی نکرده بود.

  چند ساعت بعد طیبه سیاوشی، نماینده اصلاح‌طلب تهران گفت که بعد از انتشار خبر مرگ یک جوان ۲۲ ساله موضوع را از طریق وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی پیگیری کرده و آنها گفته‌اند این فرد "در زندان خودکشی کرده است."

  برای کاربران خبر خودکشی یادآور کهریزک شد.

  محمود صادقی در توییتی خبر را دوباره نوشت و شک چند درصدی کاربران را به یقین تبدیل کرد: "در تماسی که با یک مقام مسئول در یکی از مراجع اطلاعاتی داشتم، متأسفانه مرگ یکی از بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر در زندان اوین را تأیید کرد؛به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع #کهریزک_دوم جلوگیری کنید."

  محمود صادقی هم از "کهریزک دوم" می گفت.

  بحث توییتری ها شد ابراز همدردی و ناراحتی برای سینا قنبری ، بازداشتی‌ها و خانواده‌های آنها. برخی از کاربران هم به انتقاد از اصلاح طلبان برای بازگشت کهریزکی دوباره و انتقاد از روحانی پرداختند. آنها از دولت تدبیر و امید و مجلسی که برخی از نمایندگانش فراکسیون امید نام دارند توقع تکرار حوادث تلخ اینچنینی را نداشتند.

  حقوق شهروندی و پاسخگویی نهادهای مربوط از دیگر خواسته های مطرح شده با خبر سینا قنبری در توییتر بود.

  و برخی هم با ساختن هشتگ‌های موازی مانند #کهریزک، #کهریزک_دوم، #اوین، #خودکشی یا #theykilledsina از بقیه کاربران خواستند نسبت به حوادث و اتفاقها بی تفاوت نباشند چون به گفته آنها این خواسته دیکتاتورهاست.

  View more on twitter
 5. نماینده مجلس: در جریان اعتراضات اخیر ۴ نفر در خمینی شهر و یک نفر در شاهین‌شهر کشته شدند

  محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر در مجلس ایران اعلام کرد: "بنابر آمار رسمی در مجموع ۴ نفر در خمینی شهر و یک نفر نیز در شاهین‌شهر کشته شدند."

  به گزارش ایلنا، آقای ابطحی افزود: "کشته‌شدگان از نیروهای مردمی بودند. در واقع تعدادی از مردم معترض و بی‌گناه در جریان این اعتراض‌ها کشته شدند."

  این نماینده مجلس درباره وضعیت بازداشت شدگان این اعتراضات نیز گفت: "به هر حال در میان بازداشت‌شدگان تعدادی از اتباع افغانستان نیز حضور دارند. همچنین برخی معترضان ازجمله افراد و شهروندانی بودند که به‌لحاظ اقتصادی و معیشتی در تنگنا قرار داشتند و در عین حال تعدادی از بازداشت‌شدگان نیز ازجمله اراذل و اوباش بودند."

  ابطحی
 6. همایون: حال آقای شجریان نه بهتر است نه بدتر

  همایون شجریان در گفتگو با یورنیوز فارسی درباره پدرش محمدرضا شجریان گفت وضعیت سلامتی این استاد آواز سنتی ایران نسبت به روزهای اول آغاز درمان بیماری، خیلی بهتر است اما هفت، هشت ماهی هست که تغییری نکرده. همایون شجریان گفت که خانواده نگران فعال شدن مجدد بیماری آقای شجریان هستند اما "حضور و وجود ایشان نعمت است" و آرزوی می‌کنند که وضعیت محمدرضا شجریان بهتر شود.

 7. فرماندار تهران: برای افزایش ضریب امنیت ۴۰ کلانتری به تهران اضافه می‌شود

  عیسی فرهادی، فرماندار تهران گفت: "بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور برای افزایش ضریب امنیت پایتخت ۴۰ کلانتری در نقاط مختلف شهر اضافه می شود."

  به گزارش ایرنا، آقای فرهادی افزود: "زمین ۵ کلانتری مشخص و نهایی شده و تکلیف ۳۵ زمین دیگر تا پایان سالجاری مشخص می شود."

  وی با بیان اینکه این کلانتری ها با همکاری شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی تهران ساخته خواهد شد گفت: "۴۰۰ میلیارد ریال از سوی شهرداری تهران برای ساخت و تجهیز این کلانتری ها تخصیص پیدا می کند."

  فرماندار تهران
 8. پرتاب گاز اشک آور به سوی خانواده‌های دراویش گنابادی مقابل زندان اوین

  در ادامه تجمع گروهی از خانواده دراویش بازداشت شده مقابل زندان اوین، نیروهای امنیتی به سوی آنها گاز اشک آور پرتاب کردند.

  شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری از دروایش گنابادی بازداشت شده در این باره به بی‌بی‎سی گفت: "این اقدام برای متفرق کردن خانواده‌ها صورت گرفت، اما ما همچنان در مقابل زندان اوین ایستاده‌ایم. در انتظار پاسخ مسئولان هستیم."

 9. مدیرکل زندان‌های استان تهران خودکشی سینا قنبری را تائید کرد

  مصطفی محبی، مدیر کل زندانهای استان تهران گفت: "خودکشی سینا قنبری در دستشویی زندان اوین تایید می‌شود."

  به گزارش فارس، آقای محبی افزود: "در بامداد روز شنبه مورخ ۱۶ دی ماه یکی از زندانیان زندان اوین به نام سینا قنبری فرزند علی اکبر با مراجعه به دستشویی قرنطینه زندان اوین اقدام به خودکشی از طریق حلق آویز نمودن خود کرد. مراتب فورا به دادستان تهران اعلام شد و بازپرس دادسرای جنایی در زندان حضور یافت و از مأمورین زندان و مطلعین تحقیق کرده و دستورات را صادر کرد."

 10. ابتکار: دولت برخی محدودیت‌ها را با بی‌رغبتی انجام می‌دهد

  View more on twitter
 11. گزارش‌ها از آتش‌سوزی در برج ترامپ در نیویورک

  رسانه‌های آمریکایی در حال پخش تصاویری از "برج ترامپ" در منهتن نیویورک هستند که نشان می‌دهد از پشت بام آن دود خارج می‌شود و احتمال می‌دهند که این دود به دلیل آتش‌سوزی باشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز در واشنگتن دی‌سی، پایتخت است.

  View more on twitter
 12. شورای تامین استان کرمان: بخش قابل توجهی از بازداشتی‌ها سابقه خود زنی و اعتیاد داشتند

  خلیل همایی راد، سخنگوی شورای تأمین استان کرمان درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان در این شهر گفت: "تعدادی در این خصوص دستگیر شدند که پس از بررسی‌های نهادهای امنیتی و دادگستری، برخی از آنها آزاد شده اما تعداد ۲۸ نفر از دستگیر شدگان در معرض اتهام هستند."

  به گزارش ایسنا، آقای همایی راد همچنین افزود: " براساس گزارش اداره کل اطلاعات استان رده سنی ۸۳ درصد افراد دستگیر شده ۱۶ تا ۳۰ ساله بوده و ۶۲ درصد آن ها زیر دیپلم و دیپلم، ۱۳ درصد فوق دیپلم، ۱۸ درصد لیسانس و ۵ درصد آنها فوق لیسانس بوده‌اند، همچنین ۹۸ درصد دستگیرشدگان دارای ضعف‌های جدی در آموزه‌های دینی بوده‌اند."

  سخنگوی شورای تامین استان کرمان همچنین اضافه کرد: "بخش قابل توجهی از متهمین دارای آسیب‌های اجتماعی از جمله خودزنی، فرزندان طلاق، اعتیاد، فعالیت‌های ضد اخلاقی در گذشته بوده ‌اند، همچنین ۱۷ درصد افراد دستگیر شده بیکار بوده و ۴۹ درصد آنها غیر کرمانی می باشند، ضمن آنکه ۱۰ درصد آنها سابقه کیفری داشته‌اند، ۱۳ درصد آنها فاقد سرپرست، ۲ نفراز آنها پدرشان حبس ابد داشته و ۲ درصد آنها فرزندان طلاق بوده اند، بیش از ۶ درصد آثار خودزنی و خود آزاری قبلی داشته اند.."

  سخنگو شورای تامین استان کرمان
 13. استقبال الغرافه از طارمی

  باشگاه الغرافه قطر در توییتر خود تصاویر استقبال ازمهدی طارمی را منتشر کرده که به تازگی به این باشگاه پیوسته است.

  آقای طارمی پیش از این بازیکن تیم پرسپولیس تهران بود. ماجرای انتقال او به باشگاه ریزه اسپور ترکیه و بازگشت زودهنگامش به پرسپولیس خبرساز شد و پیامدهای زیادی برای پرسپولیس داشت. مهدی طارمی بعد از بازگشت، چهار ماه از بازی‌های ملی و باشگاهی و تیم پرسپولیس هم از دو پنجره نقل و انتقالات محروم شد. دلیل جریمه مهدی طارمی از طرف فیفا ترک باشگاه ترکیه‌ای و پیوستن دوباره به پرسپولیس با وجود قرارداد با ریزه اسپور بود.

  View more on twitter
 14. واکنش مهناز افشار به مرگ سینا قنبری در زندان اوین

  View more on twitter
 15. آخرین وضعیت بازداشت شدگان خوزستان به نقل از شاهدان عینی

  شاهدان عینی به بی‌بی‌سی فارسی درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان در خوزستان چنین گفتند: " آمار بازداشتی‌ها بالا است. اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در دست نیست. در ایذه ۴۰۰ نفر بازداشت شدند که در میان آنها ۴۰ زن بازداشت شده‌اند. ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند."

  به گفته این شاهدان "تعدادی از این بازداشت شدگان ایذه در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری شده‌اند. یکی از این بازداشت شدگان که در کمپ ترک اعتیاد نگهداری می‌شده در آخرین تماسی که با خانواده خود داشته گفته چهار روز است که غیر از آب به آنها هیچ چیزی داده نشده است."

  شاهدان عینی همچنین عنوان کردند که بازداشتی‌‎های اعتراضات اخیر از "ایذه، مسجد سلیمان، شادگان، شوشتر و روستاهای کوچک همه به اهواز منتقل شده‌اند و خانواده‌ها به شدت نگران وضعیت بازداشتی‌ها هستند."

  همچنین گفته می‌شود که ماموران امنیتی در هنگام تحویل جنازه کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در مسجد سلیمان و ایذه از خانواده‌ها مبالغی دریافت کرده‌اند تاکید شده که نباید مراسمی برگزار شود.

  براساس همین گزارش اطلاع دقیقی از وضعیت بازداشت شدگان در مسجد سلیمان نیز در دست نیست. وضعیت شهر به گفته شاهدان عینی "امنیتی است و از ساعت ۱۲ شب اجازه ورود و خروج به این شهر داده نمی‌شود."

 16. روحانی: در کشور معصوم نداریم

  View more on twitter
 17. بیانیه صد نفر از نویسندگان و هنرمندان ایرانی خارج از کشور در واکنش به اعتراضات اخیر

  بیش از ‌صد نفر از نویسندگان، شاعران و هنرمندان ساکن خارج از ایران در واکنش به اعتراض‌های اخیر در ایران بیانیه‌ای صادر کرده‌اند.

  آنها در این بیانیه نان و کار و آزادی را از مطالبات مردم معترض ایران خوانده‌اند و نوشته‌اند این‌ها از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی هستند.

  نویسندگان این بیانیه ضمن اشاره به خشم مردم و عدم توجه حاکمان در ایران، حمایت خود را از معترضان اعلام کرده‌اند. شبنم طلوعی، بازیگر، مهدی موسوی شاعر و هوشنگ اسدی روزنامه‌نگار از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

 18. حسن روحانی: مردم به حق می‌گویند به حرفمان گوش کنید

  حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اعتراضات اخیر گفت: "همه جای دنیا برخی از خواسته ها و تجمع مردم سوء استفاده می کنند اما مردم به حق می گویند ما را ببینید، به حرفمان گوش کنید و به خواست ما عمل کنید."

  به گزارش ایسنا، آقای روحانی افزود: "مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم، فاصله ما مسوولان با نسل جوان است. امروز آنطوری که ما فکر می‌کنیم، با آنچه که جوانان فکر می‌کنند، متفاوت است. امروز نگاه جوانان به دنیا و زندگی با نگاه ما فرق می‌کند و این اشکال اساسی است که بایستی آن را حل و فصل کنیم."

  رئیس جمهور ایران همچنین درباره فعالیت در فضای مجازی گفت: "فضای مجازی همانند فضای حقیقی است و باید درزمینه فرهنگ‌سازی و استحکام خانواده اندیشه کرد و نمی‌گوییم که دولت مسئولیتی در این زمینه ندارد اما پذیرفتنی هم نیست که بخاطر یک خطا کل یک مجموعه را به تعطیلی کشاند و ما باید به فکر منافع، زندگی و آینده مردم باشیم."

  روحانی
 19. رئیس قوه قضاییه: همه بازداشت شدگان را نباید به یک چشم دید

  صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خطاب به دادستان ها و قضات رسیدگی کننده به پرونده بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر گفت: "نباید همه بازداشت شدگان را به یک چشم دید. به هرحال در میان بازداشت شدگان افرادی هستند که در این حوادث تأثیر روشنی داشته اند و با خط گرفتن از دشمن دست به برخی اقدامات نظیر تخریب اموال عمومی زده اند."

  به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش همچنین عنوان کرد: " ما به هیچ عنوان موافق بستن همه پیام رسان ها و فضای اینترنت نیستیم، استفاده از فضای مجازی و پیام رسان ها باید شفاف و با رعایت امنیت ملی و حقوق مردم باشد."

 20. محمود صادقی: از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید

  View more on twitter