Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

جزئیاتی از کشته شدن محسن عادلی در دزفول

علی قاسم عادلی، پدر محسن عادلی، جوان ۲۶ ساله‌ای که روز ۱۰ دی ماه در دزفول مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، جزئیاتی از وقایع منجر به کشته شدن او را در گفت و گو با فرشته قاضی، خبرنگار آزاد شرح داده است. به گفته او، در آن روز دو موتورسوار با صورت پوشیده به پای پسر دیگرش در خیابان گلوله زده بودند و محسن که از ماجرا باخبر شده بود، برای بررسی وضعیت برادرش به خیابان رفته بود. آقای عادلی گفت که محسن در حال گذر از خیابان بین معترضان و نیروهای امنیتی گیرافتاده بود و بر اثر اصابت گلوله مأموران به سرش جان باخته بود. او تأکید کرده است که هیچ یک از دو پسرش در اعتراضات حضور نداشتند. آقای عادلی می‌گوید که از انگیزه تیراندازی به پای پسر دیگرش باخبر نیست و ممکن است ضاربان به دلیل خصومت شخصی این کار را کرده باشند چون در زمان تیراندازی در آن خیابان تظاهرات یا درگیری وجود نداشته است. او گفت که دادستان و فرماندار با او دیدار کرده‌اند و به او قول داده‌اند که ضارب پسرش را شناسایی و محاکمه کنند. به گفته آقای عادلی، پرونده قتل محسن عادلی در شعبه اهواز و دزفول باز شده و در حال رسیدگی است. پیشتر منابعی به نقل از بستگان آقای عادلی گفته بودند که او پس از مجروح شدن به بازداشتگاه منتقل شده و آنجا درگذشته است.

صد استاد ایرانی خارج از کشور خواهان آزادی دانشجویان بازداشت شده در ایران شدند

بیش از صد نفر از استادان و چهره‌های دانشگاهی ایرانی در خارج از کشور با امضای بیانیه‌ای با محکوم کردن برخورد با دانشجویان معترض، خواستار آزادی هر چه سریع‌تر دانشجویان بازداشتی شده‌اند. در این بیانیه که اساتیدی همچون یرواند آبراهامیان، محمدعلی کاتوزیان، فرزین وحدت، محمد توکلی طرقی، نیره توحیدی، عباس میلانی و علی میرسپاسی آن را امضا کرده اند، آمده است: "از ۲۸دسامبر ۲۰۱۷تا کنون بیش از هشتاد شهر ایران شاهد اعتراضات مردمی بوده‌اند. در روزهای گذشته مأموران حکومتی اقدام به دستگیری و ربودن تعدادی دانشجو از محل زندگی، تحصیل، کار و تردد آنها کرده اند." به گفته امضاءکنندگان این نامه، "به نظر می رسد که دستگیری این دانشجویان بخشی از برنامه سرکوب اعتراضات مردمی است که خواستار بهبود وضعیت اجتماعی، اقتصادی و حق مشارکت سیاسی هستند."

خبر فوریترکیه سفرای ایران و روسیه را برای اعتراض درباره سوریه فراخواند

وزارت خارجه ترکیه سفرای ایران و روسیه را در آنکارا برای اعتراض به حملات نیروهای دولتی سوریه در ادلب فراخوانده است. ترکیه می‌گوید نیروهای سوری با حملات اخیر در ادلب توافق مربوط به منطقه عدم درگیری را نقض کرده‌اند.

روسیه و ایران بزرگ‌ترین متحدان و حامیان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند. درماه‌های گذشته ترکیه برای گفت‌گوهای صلح سوریه با ایران و روسیه همکاری می‌کرد اما از چندی پیش تنش میان ترکیه و سوریه دوباره بالا گرفته گرفته است.

افشای فیلم جلسه خبرگان رهبری در سال ۶۸ چرا مهم است؟

برنامه صفحه ۲ در روز سه‌شنبه به بررسی نکات قابل توجه و مهم فیلمی پرداخته است که اخیرا از نحوه انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی منتشر شده است.

در این برنامه، محسن کدیور و احمد سلامتیان، روند طی شده در مجلس خبرگان را به لحاظ شرعی و قانون اساسی مورد بررسی قرار داده‌اند.

این برنامه روز سه شنبه ساعت ۱۱ شب به وقت تهران از تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی پخش خواهد شد. تکرار این برنامه را روز چهارشنبه ساعت ۱۵۳۰ و روز پنجشنبه ساعت ۰۳۳۰ و ۱۲۳۰ به وقت تهران می‌توانید مجددا ببینید

افشای فیلم جلسه خبرگان رهبری در سال ۶۸ چرا مهم است؟

عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی: آزادی دانشجویان دختر در اولویت است

فاطمه سعیدی، عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت‌شده در مجلس، با اشاره به برگزاری دومین نشست این کمیته، از تلاش برای تشکیل جلسه با منصور غلامی، وزیر علوم خبر داد و گفت: " بنابر پیگیری‌های صورت‌گرفته، آزادی دانشجویان دختر در اولویت قرار گرفته است."

خانم سعیدی افزود: "همچنین بنابر مذاکراتی که با نمایندگان شهرهای مختلف داشتیم، برای رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان هر شهر با نمایندگان همان شهر تماس گرفتیم که خودشان هم پیگیر وضعیت باشند."

عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده همچنین گفت که قرار است فردا مجمع نمایندگان تهران با مقام‌ها و مسئولان امنیتی وزارت اطلاعات تشکیل جلسه دهد تا آخرین وضعیت حوادث اخیر بررسی شود.

سعیدی
ILNA

سعید حجاریان: گمان نرود که با حذف زبان انگلیسی همه فرزندان ایران، قاری قرآن خواهند شد

سعید حجاریان از چهره‌های اصلاح‌طلب از حذف زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی انتقاد کرده و گفته است: "گمان نرود که با حذف زبان انگلیسی همه فرزندان ایران، قاری قرآن خواهند شد."

وب سایت جماران در یادداشتی به قلم آقای حجاریان نوشته: "(انگلیسی) زبان فن است؛ مانند شنا و مادامی که فرد در آن نیفتد، فن را فرا نمی‌گیرد و به همین خاطر است که می‌گویند زبان را باید در محیط فرا گرفت؛ مانند شنا که نمی‌شود آن را از کتاب آموزشی آموخت و لاجرم باید به آب زد."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران پیشتر از "ترویج آموزش زبان انگلیسی در ایران" انتقاد کرده بود.

سعید حجاریان
Jamaran.ir

روحانی دستور پیگیری وضعیت کارکنان نفتکش ایرانی را صادر کرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ای، آخرین وضعیت کارکنان نفتکش ایرانی را که در آبهای چین طعمه حریق شده است، بررسی و دستورات لازم را برای بکارگیری همه توان ملی و منطقه ای برای تسریع در تعیین سرنوشت و رسیدگی به وضعیت کارکنان این نفتکش صادر کرد.

به گزارش ایلنا، آقای روحانی همچنین دستور داد تا تمام امکانات دستگاه دیپلماسی برای پشتیبانی سیاسی و حقوقی، تسریع عملیات اطفای حریق، رسیدگی به وضعیت کارکنان و مذاکرات لازم با کشورهای همجوار ساحلی فعال شود.

نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی ساعت ۲۰ شانزدهم دی پس از برخورد با یک کشتی باری ، طعمه حریق شد و عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت خدمه این کشتی ادامه دارد.

۳۲ نفر در این کشتی هستند که از این میان ۳۰ نفر ایرانی و ۲ نفر بنگلادشی هستند. همچنین روز گذشته جسد یکی از خدمه ایرانی این کشتی پیدا شد.

گلایه روزنامه اصولگرای سیاست روز از سفر هاشمی شاهرودی به آلمان

روزنامه اصولگرای سیاست روز در چاپ امروز خود (سه‌شنبه نوزدهم دی) از سفر محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضاییه به آلمان گلایه کرده است.

آقای شاهرودی که برای درمان به هانوفر آلمان سفر کرده در کلینیک جراحی اعصاب هانوفر بستری است.

سیاست روزدر مقاله‌ای با عنوان "از شما انتظار نداشتیم" نوشته است: "خسته شدیم آنقدر که نوشتیم و دلمان نیامد با وجود رسانه‌های معاند در سیاه جلوه دادن نیروهای نظام خودمان هم نقد کنیم اما این نقد نکردن‌ها و ننوشتن‌ها را به معنی نفهمیدنمان نگذارید. می‌فهمیم اما نمی‌نویسیم شاید درست شود، شاید اصلاح شود، شاید خاطر یک روستایی که هنوز خبر را نشنیده آسوده بماند و نداند که افرادی را که به آنها اعتماد صد درصدی دارد و چطور در تریبون‌ها شعار می‌دهند و وقتی در خلوت می‌روند آن‌کار دیگر می‌کنند."

این روزنامه در ادامه این مقاله آورده است: "فقط آیت‌الله شاهرودی را نمی‌گوییم که البته به گفته رئیس دفترش با وجود امتناع از سفر به آلمان با اصرار اطرافیان برای درمان به این کشور رفتند. از سبک برخورد با بیماری برای آیت‌الله انواری، آیت‌الله مکارم‌شیرازی و آیت‌الله مهدوی‌کنی هم گلایه داریم. بستری‌شدن در بیمارستان‌های خصوصی با اتاق خصوصی یا سفر به خارج از کشور برای درمان چیزی نیست که مردم از مسئولانشان انتظار داشته باشند؛ آن هم زمانی که مردم توان تهیه داروهای خاص و درمان در بیمارستان‌های دولتی و خدمات گرفتن از بخش خصوصی را هم دارا نیستند."

رئیس دفتر محمود هاشمی‌شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سفر او به آلمان گفته این سفر به توصیه پزشکان و برخلاف میل آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی انجام شده است.

در فضای مجازی هم، عده‌ای از دکتر مجید سمیعی، جراح سرشناس که رییس بیمارستان محل معالجه اوست،انتقاد کرده‌اند.

سیاست روز
.

سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش: چینی‌ها همکاری لازم برای اطفا حریق را انجام نمی‌دهند

محسن بهرامی، سخنگوی کمیته اضطرار شرکت ملی نفتکش ایران با اشاره ادامه آتش‌سوزی در نفت‌کش ایرانی گفت: "با وجود تلاش ها و تماس های مکرر با دولت چین متأسفانه همکاری لازم برای اطفاء حریق در نفتکش ایرانی صورت نمی گیرد."

به گزارش میزان، سخنگوی کمیته اضطرار اضافه کرد: "به نظر می رسد چینی ها از روی قصد و به صورت عمدی عملیات جدی برای اطفاء حریق کشتی ایرانی انجام نمی دهند و یکی از احتمالات این است که چینی ها منتظر به پایان رسیدن محموله میعانات گازی نفتکش ایرانی هستند."

آقای بهرامی همچنین عنوان کرد که ساعاتی پیش انفجار جدیدی در نفتکش سانچی در دریای جنوب شرقی چین اتفاق افتاده که براساس آخرین تصاویر رسیده این انفجار مشکلی برای کشتی ایجاد نکرده است.

مجمع تشخیص مصلحت: سخنان آقای رضایی براساس گزارش نهادهای اطلاعاتی بوده است

در پی تکذیب سخنان سخنان محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نقش برادر زن صدام و مقامات اقلیم کردستان در اعتراض‌های ایران توسط بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت بیانیه داد.

به گزارش تسنیم، در بخشی از این بیانیه آمده است: "سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ناظر به گزارش رسمی نهاد‌های عالی اطلاعاتی وامنیتی کشور بوده که در صحن جلسه مجمع بیان گردیده و طبیعتا سخنگوی وزارت خارجه از این گزارش اطلاعی نداشته است."

آقای قاسمی در واکنش به سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت گفته بود: "با شناختی که بنده دارم بعید می‌دانم مقامات اقلیم و مردم کرد اقدامی را علیه امنیت ملی ایران انجام دهند. ما شواهدی درباره دخالت اقلیم در اعتراض‌های اخیر نداریم.ما به عنوان وزارت خارجه شاهدی بر این موضوع نداریم و سخنان آقای بارزانی در اقلیم و تکذیب این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد و تصور می‌کنم این بحث نمی‌تواند با دقت لازم بیان شده باشد."

در بیانیه مجمع تشخیص مصلحت همچنین با انتقاد از موضع سخنگوی وزارت امور خارجه آمده است: " به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت موضوع، اظهار نظرِ غیر دقیق، مناسبتی با جایگاه حساس سخنگویی دستگاه دیپلماسی نداشته باشد و همانگونه که آقای قاسمی از ابعاد امنیتی موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده است، انتظار می‌رفت نسبت به کلیت خبر که ماهیتی صددرصد امنیتی دارد با تأمل، اطلاع و دقت بیشتری صحبت می‌کردند."

مجمع
TASNIM

کمیته پیگیری بازداشتهای۹۶: محسن عادلی براثر شلیک مستقیم گلوله کشته شده است

فرماندار دزفول: هیچ فردی در حوادث اخیر در بازداشت فوت نکرده است

ارسلان جعفری شهنی، فرماندار دزفول در واکنش به انتشار خبر مرگ محسن عادلی یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر دزفول در مدتی که در بازداشت بوده است، گفت: "در حوادث اخیر هیچ فردی در شهرستان دزفول در هنگام بازداشت فوت نشده و بنده این خبر را تکذیب می‌کنم."

به گزارش ایلنا، فرماندار دزفول گفت: "شهرستان دزفول در حوادث اخیر خیلی ناآرام نبوده و در حال حاضر نیز امنیت کامل در این شهرستان برقرار است."

همچنین علی الهامی فرمانده انتظامی دزفول نیز گفت: "طبق بررسی‌های به عمل آمده فردی به نام محسن عادلی در ایام ناآرامی‌های اخیر در دزفول بازداشت نشده است. مرگ این فرد اصلا ربطی به حوادث اخیر نداشته است."

فرماندار دزفول
ILNA

ماموران امنیتی با خانواده‌های بازداشت شدگان درگیر شدند

در دهمین روز از تجمع خانواده‌های دراویش گنابادی در مقابل زندان اوین، ماموران امنیتی با این خانواده‌ها درگیر شدند.

به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی خانواده‌های بازداشت شدگان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

View more on twitter

یکی از رهبران حماس با شلیک تصادفی سلاحش به شدت زخمی شد

یکی از مقام‌های ارشد جنبش حماس در غزه در اثر شلیک گلوله به سرش به شدت زخمی شده است. حماس می‌گوید عماد العلمی در منزلش در حال تمیز کردن سلاحش بوده که تیر از سلاح در می‌رود و به سرش می‌خورد. وضعیت او وخیم گزارش شده و در بیمارستانی در غره تحت مراقبت ویژه است. آقای علمی سال‌ها نقش موثر و پررنگی در رهبری حماس و به ویژه در رابطه این گروه با ایران داشته است. او در مذاکرات آشتی با فتح، دیگر گروه فلسطینی در کرانه باختری هم حضور فعالی داشت.

عماد العلمی
AFP

تشکیل پرونده‌ای برای دریافت غرامت از دولت آمریکا در استان لرستان

فراکسیون حقوق شهروندی مجلس ایران خواستار بازدید از زندان‌ها شد

مدیر شبکه یک سیما: علت پخش نشدن برنامه نگاه یک عدم حضور جهانگیری بود

علیرضا برازش، مدیرشبکه یک سیما در واکنش به سخنان امروز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور مبنی بر اینکه صداوسیما به او فرصت صحبت با مردم را نداد، گفت: "شنبه شب برنامه «نگاه یک» به درخواست جناب آقای جهانگیری به وی اختصاص پیدا کرد، اما در آخرین ساعات معاون اول رئیس جمهور در برنامه حضور پیدا نکرد و ما مجبور شدیم «نگاه یک» این هفته را از جدول پخش حذف کنیم."

به گزارش ایسنا، آقای جهانگیری در مراسم هاشمی رفسنجانی با اشاره به اعتراضات اخیر گفته بود: "این ایام من به عنوان یکی از مسئولان کشور با وجود اینکه بسیاری از دوستان توصیه می‌کردند صحبت نکنم، به صداوسیما اعلام کردم که می‌خواهم با مردم حرف بزنم اما این رسانه بهانه‌های مختلفی از جمله مسائل فنی را مطرح کرد و این زمان به من اختصاص داده نشد."

اما مدیر شبکه یک سیما با رد اظهارات آقای جهانگیری تاکید کرد: "چگونگی درخواست دفتر معاون اول رییس جمهور و مذاکراتی که دراین زمینه صورت گرفته است مشخص و شفاف است و درصورت نیاز بیان خواهد شد."

جهانگیری
ISNA

بعد از مرگ حبیب به موزیک ویدیویش در ایران مجوز دادند

حبیب محبیان خواننده پاپ ایرانی که در آمریکا زندگی می‌کرد چند سال پیش با وعده فعالیت به ایران بازگشت اما مجوز فعالیت به او داده نشد. حالا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به اثری با صدا و تصویرش مجوز انتشار داده است. موزیک ویدیوی "دیره" با صدای حبیب و سمیر زند حالا بعد از گذشتن یکسال نیم از مرگ حبیب، بعد از بازبینی شورای صدور مجوز دفتر موسیقی وزارت ارشاد با مجوز رسمی اجازه انتشار پیدا کرده است. حبیب محبیان در خرداد سال ۹۵ به دلیل ایست قلبی درگذشت.

رئیس قوه قضاییه دستور توقف اجرای حکم اعدام محکومان مواد مخدر را ابلاغ کرد

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه دستورالعمل اجرایی الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر را به قضات کیفری ارسال کرد.

به گزارش تسنیم، براساس این ابلاغیه قضات اجرای احکام مکلفند در اسرع وقت اجرای حکم محکومان به اعدام را متوقف کرده و پرونده آنها را مورد بررسی قرار دهند.

در بند دوم این ابلاغیه آمده است: "قضات اجرای احکام کیفری مکلفند در اسرع وقت کلیه پرونده های مشمول بند (ب) ماده (۱۰) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ را با اولویت محکومان به اعدام، ضمن توقف اجرا، مورد بررسی قرار دهند و چنانچه اجرای ماده واحده موجب تخفیف مجازات محکومان می‌گردد، مراتب را طی شرحی به همراه پرونده به شعبه دادگاه انقلاب صادر کننده حکم قطعی یا جانشین آن ارسال نمایند. در صورتیکه محکوم علیه رأساً تقاضای تخفیف نماید، قاضی اجرای احکام نیز مکلف است درخواست وی را به همراه پرونده به دادگاه ارسال کند."

در بند پنجم این ابلاغیه نیز چنین آمده است: "عدم شمول بند (ب) ماده (۱۰) قانون مجازات اسلامی به محکومان قطعی اعدام و حبس ابد قبل از لازم‌الاجرا شدن ماده واحده باید طی صورت جلس‌های به امضای قاضی اجرای احکام و تأیید دادستان در پرونده امر درج شود و اجرای حکم اعدام بدون آن ممنوع است."

طرح تخفیف مجازات اعدام برای بعضی متهمان پرونده‌های جرایم مربوط به مواد مخدر سال گذشته به مجلس ایران رفته بود.

لاریجانی
TASNIM

دادستان تهران: "۷۰ نفر" از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر آزاد شدند

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان گفت: "۷۰ نفر" از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر امروز آزاد شدند.

به گزارش میزان، آقای دولت آبادی افزود: "در پی دستگیری تعدادی از متهمان آشوب‌های اخیر و در راستای اجرای دستور رییس قوه قضاییه مبنی بر ضرورت تفکیک میان افراد فریب‌خورده و عوامل اصلی این آشوب‌ها،" این تعداد از متهمان پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی و با اخذ ضمانت آزاد شدند.

فردی که درصدد 'سازماندهی حمله' به مساجد هرات بود، بازداشت شد

منابع محلی ولایت هرات درغرب افغانستان گفته که فردی را بازداشت کرده که درصدد سازماندهی حمله انفجاری و انتحاری به مساجد اماکن مذهبی ولایت هرات در غرب افغانستان بوده است.

در خبرنامه دفتر والی هرات آمده که متهم عضو گروه "تروریستی" بوده و قبلا نیز در قتل ۳۶ نفر در ولایت غور در مرکزافغانستان دخیل بوده است.

دفتر والی هرات افزوده که این فرد ماه‌ها تحت تعقیب نیروهای اطلاعاتی افغانستان بوده است.

دفتر والی هرات افزوده که حمله بر مساجد و اماکن مقدس شیوه جدیدی است که گروهای هراس افکن به هدف ایجاد ترس در میان مردم اقدام به این کار می‌کنند.

حدود یکسال قبل منابع محلی ولایت غور در مرکز افغانستان اعلام کرده بودند که نیروهای که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) می‌دانند، دستکم ۲۸ غیرنظامی را در این ولایت کشته‌اند.

افغانستان
BBC
مساجد هرات تاکنون شاهد چندین حمله بوده است

وزارت علوم: ۶۵ درصد دانشجویان بازداشت شده آزاد شدند

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به اینکه پیگیری‌های وزارت علوم و دانشگاه‌ها برای آزادی دانشجویان بازداشتی همچنان ادامه دارد، گفت: "۶۵ درصد دانشجویانی که در ناآرامی‌های اخیر در برخی استان‌های کشور بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند."

به گزارش ایلنا، آقای غفاری گفته که بیشترین دانشجویان بازداشتی، مربوط به دانشگاه تهران است و تاکنون ۱۶ نفر آزاد شدند و تعدادی دیگر تا پایان امروز و یا فردا آزاد خواهند شد.

حمله اسرائیل به سوریه

به گفته منابع نظامی سوریه، نیروی هوایی اسرائیل در شامگاه گذشته چند نقطه در داخل خاک سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد که خساراتی به بار آورد.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، اسرائیل در چند مورد هدف‌هایی در داخل این کشور را هدف حمله قرار داده که از جمله شامل کاروان‌های حمل اسلحه برای گروه حزب‌الله لبنان بوده است.

حزب الله لبنان از متحدان نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی آن کشور بوده است.

دادستان انقلاب اراک: یکی از بازداشت شدگان اخیر خودکشی کرده است

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب استان مرکزی با تائید خبر مرگ یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در این استان گفت: "این فرد در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ اراک خودکشی کرده است. وی چندین سابقه کیفری و حمل مواد مخدر داشته است."

به گزارش میزان، دادستان عمومی و انقلاب استان مرکزی ادامه داد: "آثار خودزنی بر روی جسد این فرد محرز است؛ از طرفی فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد، بنابراین با توجه به شواهد و قرائن موجود مرگ این فرد بر اثر خودکشی در کلانتری تایید شده است."

به گفته آقای قاسمی، پرونده برای تحقیقات بیشتر به پزشکی قانونی ارسال شده است.

پیشتر فعالان حقوق بشری از مرگ یکی از معترضان بازداشت شده در اراک به نام وحید حیدری در بازداشتگاهی در اراک خبر داده بودند.

کمپین حقوق بشر به نقل از خانواده آقای حیدری اعلام کرد که وی سابقه کیفری نداشته است.

View more on twitter

نماینده مجلس ایران: بیشتر بازداشت شدگان اعتراضات درایذه دبیرستانی هستند

هدایت الله خادمی، نماینده ایذه در مجلس ایران اعلام کرد: " بیشتر تجمع‌کنندگان حوادث اخیر در شهرستان ایذه نوجوانان دبیرستانی بودند، تلاش داریم تا آنها آزاد شوند یا حداقل وضعیتشان مشخص شود."

به گزارش ایلنا، آقای خادمی افزود: "در دیداری که در مجلس با وزیر اطلاعات و وزیر کشور داشتم از آنها خواستم تا وضعیت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر بویژه در شهرستان ایذه را مشخص کنند تا کمترین هزینه را در این زمینه داشته باشیم."

نماینده ایذه اضافه کرد: "بیشتر خانواده‌ها چه زمانی که بنده در شهرستان ایذه این موضوع را پیگیری می‌کردم و چه حالا که تهران هستم به بنده مراجعه می کردند و نسبت به وضعیت فرزندانشان ابراز نگرانی می کردند که امیدوارم هرچه زودتر با احساس مسئولیت عوامل ذیربط زمینه آزادی و یا اطلاع روشنی از وضعیت این عزیزان برای خانواده ها اعلام شود."

خادمی
ILNA

دادستان انقلاب کرمان: ۲۷ نفر از عوامل اصلی اعتراضات بازداشت شدند

دادخدا سالاری، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان به دستگیری۲۷ نفر از عوامل اصلی و محوری اعتراضات اخیر خبر داد.

به گزارش ایرنا، آقای سالاری افزود: "طی اقدامات فنی و رصد انجام گرفته توسط نیروهای اطلاعاتی،امنیتی و انتظامی ۸ نفر از مدیران کانال های شبکه های اجتماعی که دعوت به شورش می کردند در همان ساعات اولیه در چندین شهرستان استان دستگیر شده اند."

جهانگیری: قرار بود درباره اعتراضات از صدا و سیما با مردم سخن بگویم، اجازه ندادند

فیلم فروشنده فرهادی نامزد بهترین فیلم غیر انگلیسی بفتا شد

فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی، نامزد بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان بفتا شد.

فیلم فروشنده در این دوره ازاهدای جوایز بفتا با فیلم‌های "او" ساخته پل ور هوفن، "آنها اول پدرم را کشتند" ساخته آنجلینا جولی، "بدون عشق" ساخته الکساندرو ردا نوفسکی و "کنیز" ساخته پارک چان ووک از کره جنوبی رقابت می‌کند.

مراسم اهدای جوایز بفتا اواخر بهمن ماه امسال در لندن برگزار می‌شود.

واکنش آیت‌الله خامنه‌ای به اعتراضات: انشا‌الله قربان ایران بروید

تنها وکیل مدافع زن ولایت لغمان در شرق افغانستان کشته شد

منابع محلی ولایت لغمان در شرق افغانستان تایید کرده که تنها وکیل مدافع زن که در این ولایت فعالیت داشت توسط یک فرد مسلح کشته شده است.

سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان به بی بی سی گفت که خانم "شیبه" دیروز، دوشنبه ۱۸ جدی/دی از یک خانه امن در شهر مهترلام خارج می‌شد که هدف تیراندازی قرار گرفته و جان داد.

در تیراندازی همکار او همراه یک عابر زخمی شدند.

به گفته سخنگوی والی لغمان تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که خانم شیبه درحال کار بر روی پرونده قضایی فردی به نام امید بوده است.

آقای زواک مدعی است که مهاجم نیز امید بوده‌است.

افغانستان
BBC
لغمان از ولایت‌های نا آرام افغانستان است

رئیس دانشگاه تهران: ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

محمود نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران از بازداشت ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در اتفاقات اخیر خبر داد و گفت: "تاکنون ۱۶ دانشجوی بازداشت شده آزاد شدند و امیدوار هستیم تعداد زیادی از این دانشجویان تا پایان هفته آزاد شوند،‌ضمن اینکه قول آزادی تعدادی از دانشجویان برای امروز داده شده است."

به گزارش ایسنا، آقای نیلی احمد آبادی اضافه کرد: "از تمامی ابزار و امکانات لازم برای آزادی هرچه سریعتر دانشجویان بازداشتی استفاده می کنیم و همه امیدوار هستیم این دانشجویان قبل از شروع امتحانات پایان ترم آزاد شوند و صحبت‌هایی که با مسئولین امر کردیم امیدوار هستیم امروز یا حداکثر تا آخر هفته اکثر دانشجویان آزاد شوند و براساس اعلامی که صورت گرفته مقدمات آزادی این دانشجویان در حال انجام است."

رئیس دانشگاه تهران
ISNA

'کارگران کارخانه نخ البرز چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند'

ایلنا نوشت: "کارگران کارخانه نخ البرز در قزوین بیش از چهارماه است که مطالبات مزدیشان پرداخت نشده و در ماههای جاری تعداد زیادی از کارگران این کارخانه نیز تعدیل شده‌اند."

به گفته این کارگران، دستمزد حدود ۲۰۵ کارگر قراردادی از شهریور پرداخت نشده و این کارگران بیش از چهار ماه معوقات مزدی دارند.

این کارگران همچنین عنوان کردند که "۲۰۰ نفر از کارگران" این کارخانه در ماههای اخیر تعدیل شده‌اند.

نخ البرز
ILNA

'دود دیده شده در آسمان تهران مربوط به تمرین سپاه بود'

نیروی هوافضای سپاه با صدور اطلاعیه‌ای دود دیده شده در آسمان تهران را ناشی از تمرین تاکتیکی این نیرو دانست.

به گزارش تسنیم، در این اطلاعیه آمده است: "دود دیده شده صبح امروز در آسمان شهر تهران ناشی از تمرین تاکتیکی پرنده‌های بال ثابت و متغیر و همچنین پهپادهای نیروی هوا فضای سپاه بوده است. این تمرین تاکتیکی در یکی از پایگاه های مختص تمرین های هوافضا صورت گرفته است."

نماینده مجلس: آمار کل بازداشتی‌های اعتراضات اخیر حدود ۳ هزار و ۷۰۰ نفر است

محمود صادقی، نماینده مجلس درباره آخرین آمار بازداشت شدگان گفت: "آمار کل بازداشتی‌های اخیر حدود ۳ هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر کشور است و با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان را اعلام کرد."

به گزارش خانه ملت، آقای صادقی اضافه کرد: "مشخصات برخی از افرادی که مشخص نیست چه نهادی آن‌ها را دستگیر کرده است در قالب لیستی به وزارت خانه های اطلاعات، کشور و علوم ارائه شده است تا مشخص شود این افراد را کدامیک از نهادهای امنیتی یا انتظامی دستگیر کرده‌اند و خانواده‌ آنان از بلاتکلیفی خارج شوند."

صادقی
KHANEMELAT

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: ۱۷ نفر از لیدرهای اصلی بازداشت شدند

اسدالله جعفری، رئیس‌کل دادگستری خراسان شمالی از بازداشت "۱۷ نفر از لیدرهای اصلی" ناآرامی‌های اخیر در فضای مجازی و سطح شهر خبر داد.

به گزارش مهر، آقای جعفری افزود: "مطالبات به‌حق مردم باید از طرق قانونی پیگیری شود و مردم نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را به‌صورت قانونی به گوش مسئولان برسانند."

جعفری
MEHR

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا بخوانید