Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تماس تلفنی روسای جمهوری فرانسه و اسرائیل درباره برجام
  2. دولت تونس در واکنش به اعتراضات اخیر مجموعه اصلاحاتی را اعلام کرد
  3. رئیس سازمان بنادرو دریانوردی ایران: کارکنان و خدمه نفتکش متاسفانه در ساعات اولیه حادثه جان باخته اند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رئیس قوه قضاییه جان باختن دریانوردان را تسلیت گفت

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در پیامی جان باختن دریانوردان ایرانی را تسلیت گفت و خواستار بررسی دقیق علت بروز این سانحه شد.

به گزارش میزان، آقای لاریجانی افزود: "ضمن عرض تسلیت به ملت شریف ایران و ابراز همدردی با خانواده های داغدیده و عزادار، از متولیان رسیدگی اکیداً خواستار بررسی دقیق علت بروز این سانحه در جهت احیای حقوق آسیب دیدگان و ملت بزرگ ایران می باشم."

ربیعی: از روز اول چینی‌ها گفتند که خدمه کشتی زنده نیستند

علی ربیعی، رییس کمیته رسیدگی به حادثه نفتکش سانچی گفت: "از روز اول چینی ها به ما اعلام کردند که از نظر آنان هیچ کدام از خدمه کشتی زنده نیستند اما ما با کورسوی امید عازم چین شدیم و از هیچ اقدامی دریغ نکردیم."

به گزارش ایلنا، آقای ربیعی افزود: "علاوه بر چینی ها، کارشناسان هم اغلب معتقد بودند هیچ کدام از دریانوردان زنده نیستند اما با این حال ما به خاطر ذره ای امید، همه اقدامات را انجام دادیم و آرزوی ما این بود که حتی یکی دو نفر را به سلامت به دست بیاوریم."

رئیس کمیته رسیدگی به حادثه نفتکش با بیان اینکه نفتکش سانچی ۱۱ هزار و ۵۱۰ تن میعانات گازی را حمل می‌کرد و علاوه بر آن، حامل یک‌هزار و ۹۵۶ تن مازوت و ۱۱۸ تن گازوئیل نیز به‌عنوان سوخت موتور کشتی بود، گفت: "شدت و حجم انفجار امروز به اندازه‌ای بود که حرارت آن در برخی بخش‌های بدنه کشتی به ۹۰۰ درجه می‌رسید و وارد شدن به کشتی امکان‌پذیر نبود."

نفتگش
AFP

رهبر ایران حادثه جان باختن دریانوردان سانچی را تسلیت گفت

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با صدور پیامی حادثه جان باختن کارکنان کشتی نفت‌کش سانچی را تسلیت گفت.

در متن این پیام آمده است: " حادثه‌ تلخ و دلخراش جان باختن کارکنان کشتی نفت‌کش بر اثر آتش‌سوزی و غرق را، که حقاً مصیبت‌بار و تأثرانگیز است به خانواده‌های عزادار و بازماندگان آن عزیزان صمیمانه تسلیت عرض میکنم و تسلی و آرامش دلهای غمگین آنان را از خداوند متعال مسألت مینمایم. آن عزیزان در راه انجام وظیفه و خدمت به کشورِ خود جان باخته‌اند و این افتخار بزرگی است که شاید بتواند سنگینی بار این غم را کاهش دهد و دلهای مصیبت‌دیدگان را آرامش بخشد. از خداوند متعال رحمت و مغفرت بر آنان و صبر و اجر برای بازماندگان مسألت میکنم."

تصویری از جعبه سیاه نفتکش سانچی

نماینده مجلس ایران: هرچه زودتر باید از زندان‌ها بازدید کنیم

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: در حوادث اخیر هیچ فردی به صرف بیان عقیده بازداشت نشد

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران در بیانیه‌ای در واکنش به گزارش حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: "طی حوادث اخیر به هیچ عنوان افراد به خاطر انجام اعتراض‌های مسالمت‌آمیز و یا صِرف بیان عقیده بازداشت نشده‌اند و نیروهای انتظامی به عنوان مأمورین تأمین نظم و امنیّت جامعه با آموزش‌های لازم مستمر، نهایت خویشتنداری و تسامح را از خویش به نمایش گذاشتند که این امر مورد تشویق مردم نیز قرار گرفت."

به گزارش انتخاب در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "دولت ایران همواره خود را پاسخگوی مطالبات مشروع و قانونی شهروندان کشور از جمله حق مشارکت در امور سیاسی و اجتماعی، امنیّت و برپایی حق اجتماعات و تجمعات مسالمت‌آمیز می‌داند.حق اعتراض در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد شناسایی قرار گرفته و تضمین شده است."

شاهرودی به توصیه پزشکان به آلمان رفتم

هیات دولت فردا را عزای عمومی اعلام کرد

در راستای غرق شدن نفتکش سانچی و کشته شدن تمام خدمه آن هیات دولت فردا را عزای عمومی اعلام کرد.

View more on twitter

برگزاری کنسرت در دانشگاه آزاد 'ممنوع شد'

مهر نوشت: ابراهیم کلانتری، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد در بخشنامه ای اعلام کرد: "برگزاری کنسرت‌های موسیقی در محیط‌های دانشگاهی ممنوع است و واحدهای دانشگاهی تحت هیچ عنوان یا مراسمی مجاز به برگزاری آن نیستند."

دانشگاه آزاد
MEHR

حسن روحانی به خانواده خدمه نفتکش سانچی تسلیت گفت

حسن روحانی، رییس جمهور در پیامی درگذشت تمامی خدمه و پرسنل کشتی نفتکش سانچی در سواحل شرقی چین را به خانواده‌های آنان تسلیت گفت.

به گزارش مهر، آقای روحاین در این پیام خود آورده است: "در عین حال از همه دستگاه های ذیربط از جمله وزارتخانه ‌های راه و شهرسازی، نفت و امور خارجه می خواهم با انجام اقدامات کارشناسی، علت وقوع این سانحة تأسف‌ بار را به دقت بررسی و پیگیری قانونی لازم را برای پیشگیری از حوادث مشابه و نیز احقاق حقوق ملت ایران و خانواده های آسیب‌ دیده به‌ عمل آورند."

فرماندار سنندج: مرگ سارو قهرمانی ربطی به ناآرامی‌های اخیر نداشت

محمد ابراهیم زارعی، فرماندار سنندج خبر مرگ سارو قهرمانی یک از دستگیر شدگان ناآرامی‌ها را که در شبکه های اجتماعی منتشر شد را تکذیب کرد.

به گزارش ایرنا، آقای زارعی گفت: "فرد مورد نظر کانال ها ازعناصر وابسته به گروهک‌های تروریستی بود که به همراه یکی از مرتبطان خود در درگیری مسلحانه با ماموران در حاشیه شهر سنندج کشته شده بود."

فرماندار سنندج همچنین افزود: "این فرد از عناصر وابسته به گروهک های تروریستی بود که در سال ۹۱ قصد ترور یکی از هموطنان را در شهر سنندج داشت ولی با هوشیاری دستگاه امنیتی دستگیر و از سوی دستگاه قضایی به ۵ سال حبس محکوم شد."

این در حالی است که روز گذشته نزدیکان یکی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات اخیر در ایران می گوید جنازه او را بعد از ۱۱ روز ناپدید بودن تحویل گرفته اند.

به گفته آنها، "سارو قهرمانی"، ۲۴ ساله، پس از شرکت در اعتراضات خیابانی سنندج ناپدید شده بود.

قهرمانی
BBC

نماینده مقیم سازمان ملل به خانواده خدمه نفتکش سانچی تسلیت گفت

انتقاد خانواده دریانوردان ایرانی به عدم رسیدگی‌ به وضعیت آنها

واکنش اژه‌ای درباره افشاگری‌های اخیر شهردار تهران

ولید بن طلال برای آزادی‌اش در حال مذاکره با مقامات سعودی است

یکی از مقامات ارشد عربستان گفته که ولید بن طلال، میلیاردر بانفوذ در حال مذاکره با مقامات این کشوربه منظور پایان دادن به حبس خود است. اما تاکنون در مورد شرایط مطرح شده توافقی صورت نگرفته است.

ولید بن طلال یکی از حدود دویست شاهزاده و تاجر سعودی است که از دو ماه پیش در راستای برنامه مقابله با فساد در این کشور بازداشت شده است.

ملک سلمان، ولیعهد عربستان با ایجاد کمیته مبارزه با فساد و بازداشت دهها نفر از جمله ولید بن طلال درصدد است تا گام هایی برای تحکیم پایگاه سیاسی و اقتصادی خود بردارد.

ولید بن طلال پیشنهاد کرده که صدها میلیون دلار از دارایی خود را در مقابل آزادی اش پرداخت کند. اما این پیشنهاد او تاکنون پذیرفته نشده است. دارایی های او حدود ۱۷ میلیارد دلار برآورد شده است.

ولید بن طلال
Reuters

تماس فرمانداری سنندج با بهاره رهنما: اطلاعات غط ندهید، جوان‌ها تحریک می‌شوند

مطهری: درخواست فراکسیون امید برای بازدید از اوین بی‌نتیجه ماند

علی مطهری، نایب رئیس مجلس اعلام کرد که درخواست فراکسیون امید برای بازدید از زندان اوین بی‌نتیجه ماند.

به گزارش خانه ملت، آقای مطهری افزود: "تعدادی از نمایندگان درخواست بازدید از بازداشتگاه‌ها را داشته‌اند اما تشکیل هر کمیته ای در این خصوص بستگی به نظر هیات رئیسه دارد، البته امروز طی جلسه‌ای این موضوع بررسی خواهد شد."

مطهری
MEHR

دادستان تهران: اکثر دستگیرشدگان از طبقات پایین هستند

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در بیست و چهارمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران درباره اتفاقات اخیر در ایران گفت: "اکثر متهمان دستگیر شده هجده تا سی و پنج ساله و از طبقات پایین اجتماع بودند. هم‌چنین در میان متهمان جمعیت نخبگانی دیده نمی‌شد و در صورت حضور، تعداد آن‌ها بسیار کم بود؛ ضمن این که اقدامات این متهمان مانند آتش زدن پرچم یا تخریب اموال بیت‌المال که در تعارض با منافع ملی است."

به گزارش ایسنا، آقای دولت آبادی اضافه کرد که حدود ۴۴۰ نفر از دستگیرشدگان اعتراضات اخیر در تهران آزاد شدند.

دادستان تهران
ISNA

استاندار تهران: ما اسامی بازداشت‌شدگان را نداریم، از قوه قضاییه بپرسید

تجمع کارگران کیش چوب مقابل سازمان منطقه آزاد کیش

مجلس مصوبه حضور اقلیت‌های دینی را به تشخیص مصلحت فرستاد

به دنبال رد مصوبه مجلس درباره حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر از سوی شورای نگهبان، نمایندگان مجلس با ۱۳۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع، از ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه امروز، این مصوبه را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادند.

به گزارش ایرنا، تبصره اول این طرح، امکان نامزدی اقلیت‌های شناخته شده در قانون اساسی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را به رسمیت می‌شناسد و تبصره دوم تصریح می‌کند که این گروه‌های مذهبی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام داشته باشند.

اما شورای نگهبان این اصلاحیه را خلاف شرع و قانون اساسی اعلام کرد.

وزارت بهداشت: وضعیت آب و فاضلاب مناطق زلزله زده شرایط مناسبی ندارد

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: "مناطق زلزله‎زده از نظر وضعیت آب‎وفاضلاب در مناطق شهری و به‎ویژه روستایی شرایط مناسبی ندارد."

به گزارش تسنیم، آقای گویا همچنین گفته احتمال بروز و همه‎گیری بیماریها "نگران‏ کننده است."

گویا
TASNIM

یکی از فرماندهان حماس در انفجار بمبی در صیدا در لبنان مجروح شد

انفجار بمبی در خودرویی در شهر صیدا در لبنان به مجروح شده یکی از فرماندهان گروه حماس منجر شده است. گفته شده که محمد حمدان معروف به ابوحمزه از فرماندهان حماس هدف این حمله بوده است. قرار بود او در نشستی با حضور چهره‌های کلیدی فلسطینی در لبنان شرکت کند. هنوز معلوم نیست که آیا این بمبگذاری تلفاتی داشته یا خیر.

انفجار خودرو در صیدا در لبنان
Reuters
انفجار خودرو در صیدا در لبنان
Reuters

سازمان بنادر: امکان پیدا کردن پیکر خدمه نفتکش وجود ندارد

محمد راستاد، مدیر عامل سازمان بنادر و دریا نوردی گفت: "هیچ امکانی برای پیدا کردن پیکر خدمه نفتکش با توجه به شرایط موجود وجود ندارد و با توجه به اینکه این کشتی یک هفته تمام در آتش می سوخته؛ حتی اجساد مطهر دو تن از خدمه نفتکش که پیدا شده به علت سوختگی بالا همچنان قابل شناسایی نیستند بنابراین امکان پیدا کردن این دریانوردان منتفی است".

به گزارش میزان، آقای راستاد افزود که نفتکش سانچی به طور کامل غرق شد و عملیات امداد رسانی در روز جاری به علت انفجارهای رخ داده و امکان پذیر نبوده است.

محمد راستاد، رییس سازمان بنادر و دریانوردی ایران، امروز گفت که ۳۲ سرنشین نفتکش سانچی شامل ۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی در ساعت اولیه حادثه به دلیل انتشار گازهای سمی و شدت انفجار کشته شده‌اند.

محسنی اژه‌ای: ۲۵ نفر در اعتراض‌های خیابانی کشته شدند

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری امروز خود گفت در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران "در مجموع ۲۵ نفر از مردم و نیرو‌های خودی در خیابان‌ها کشته شدند". به گفته آقای اژه‌ای "سلاح‌های مورد استفاده و موثر در کشته شدن این افراد از سلاح‌های افراد نظامی نبوده است."

به گفته آقای اژه‌ای در حال حاضر مجموع بازداشتی‌ها بیش از ۴۰۰ نفر است که حدود ۵۵ نفر از آنها در تهران در بازداشت هستند. در جریان اعتراض‌های اخیر هزاران نفر بازداشت شدند.

View more on twitter

زلزله‌ای به بزرگی ۷.۳ درجه سواحل پرو را لرزاند

زلزله ای به بزرگی ۷.۳ درجه سواحل پرو را لرزانده است. مرکز زمین شناسی آمریکا گفته که این زلزله در نزدیکی شهر ساحلی آکارا رخ داده است. هشدار وقوع سونامی در این مناطق صادر شده است.

تصاویر۳۲ خدمه نفتکش سانچی

معاون فرهنگی دانشگاه تهران: ۳۶ نفر از دانشجویان بازداشتی آزاد شدند

مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران از آزادی ۳۶ نفر از دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبر داد و گفت: "به طور جدی پیگیر وضعیت ۶ دانشجوی باقی مانده در بازداشت هستیم، امیدواریم این دانشجویان نیز به زودی آزاد شوند."

به گزارش ایسنا، معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود: "فقط ۶ نفر از دانشجویان بازداشتی اتفاقات اخیر آزاد نشده‌اند که برای ۲ نفر این دانشجویان هنوز پرونده تشکیل نشده و قاضی باید ابتدا پرونده تشکیل دهد و بعد قرار صادر نماید."

به گفته آقای سرسنگی وضعیت ۴ دانشجوی بازداشتی دیگر نیز تقریبا مشخص شده و خانواده‌های آن‌ها برای گذاشتن وثیقه و ضمانت باید مراجعه کنند.

سرسنگی
ISNA

ارتش اسرائیل از تخریب تونلی در امتداد غزه به مصر خبر داد

ارتش اسرائیل از تخریب تونلی که ظن آن می رود مورد استفاده فلسطینیان بوده، خبر داده است. گفته شده که این تونل از نوارغزه تا داخل مصر کشیده شده بود. یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل گفته که به استفاده از حملات هوایی و همچنین سایر تجهیزات در شب گذشته این تونل تخریب شده است. به گفته این سخنگوی ارتش فلسطینیان از این تونل به اسرائیل حمله می کردند.

آموزش و پرورش کرمان: مدیر متخلف در جیرفت برکنار شد

در پی انتشار خبر تنبیه بدنی دانش‌آموز مدرسه شهید فاریابی جیرفت توسط مدیر مدرسه، آموزش ‏و‏ پرورش کرمان اعلام کرد: "این مدیر متخلف هفتم دی‌ماه به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان اداره کل آموزش‌وپرورش استان کرمان معرفی و از سمت مدیریت مدرسه برکنار شده است. در‏ ضمن دانش ‏آموز مذکور در همان‏ مدرسه در‏حال تحصیل است."

به گزارش میزان، آموزش و پروش کرمان همچنین با رد تهدید خانواده این دانش آموز توسط حراست اداره کل آموزش و پرورش کرمان گفت: "همان‏گونه که قبل از این بار‏ها و بار‌ها اعلام شده ‏است تنبیه بدنی به هر بهانه و تحت هر شرایطی در مدارس ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود."

نجفی: قرارداد میلیاردی شهرداری در دور قبل صرف تبلیغات انتخابات شد

محمدعلی نجفی، شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر با ارائه گزارش ۱۰۰ روزه شهرداری و بررسی عملکرد شهرداری قبلی اعلام کرد که "شهرداری در دور قبل با نیروی انتظامی دو قرارداد منعقد کرد که پول آن صرف تبلیغات انتخاباتی شد."

به گزارش ایسنا، شهردار تهران در توضیح این موضوع گفت: " این دو قرارداد مجموعا یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان ارزش داشته است، در بررسی‌های بیشتر متوجه شدیم که درست است این مبلغ به حساب شرکت مذکور واریز شده اما تنها ۱۷۳ میلیون تومان را به این شرکت داده و مابقی را به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس دفتر یکی از معاونین قبلی بوده واریز کردند و این پول نیز خرج انتخابات شده است. این در حالیست که آن فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از ۱۷۳ میلیون تنها ۲۰ میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است."

آقای نجفی در بخش دیگری از سخنان خود درباره استخدام ۱۳ هزار نفر در دوران انتخابات گفت: "طی سه چهار ماهی که انتخابات بوده ناگهان ۱۳ هزار نفر به پرسنل شهرداری اضافه شدند به اسم اینکه عده‌ای کارگر پیمانکاران هستند و می‌خواهیم کارمند شهرداری کنیم. در حالی که بعضی از افرادی جذب شدند که حتی سابقه یک روز حضور در شرکت های پیمانکاری را هم نداشتند."

نجفی
ISNA

روحانی: مردم حرف دارند و برای همین به خیابان آمدند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در واکنش به اظهارات اخیر امام جمعه موقت تهران گفت: "حال اگر گفته می شود که فردی از سمتی تحریک شده یا دستوراتی داشته یا اینکه جاسوس بوده، بگذارید در یک دادگاه ثالث به این موضوع رسیدگی شود؛ این چه نوع حرف زدنی است که هرکسی که درخیابان حرف می زند یا خس و خاشاک هستند یا گاو و گوساله یا آشغال؟ چرا با توهین بی ادبانه با جامعه خود برخورد می کنید؟ "

به گزارش ایسنا، آقای روحانی در ادامه اضافه کرد: "مردم حرف دارند و برای همین به خیابان آمده‌اند؛ برخی حرفشان به حق است و برخی نیز از شرایط سوءاستفاده کردند؛ در همه جای دنیا نیز اینگونه است و اگر فردا در لندن و نیویورک نیز تظاهرات شود عده‌ای پیدا می شوند که شیشه‌ها را می شکنند و چند مغازه را غارت می کنند."

رئیس جمهوری ایران همچنین افزود: "اگر اعتراضی بود تمام شد و اگر برخی نیز سوءاستفاده هایی کردند نیروهای امنیتی به خوبی کار را اداره کردند و ماجرا تمام شد."

روحانی
ISNA

نماینده مجلس ایران: هیاتی برای تحقیق درباره مرگ بازداشت شدگان تشکیل شود

محمود صادقی در توئیتر خود با انتشار عکسی، از درخواست نمایندگان مجلس از علی لاریجانی برای تحقیق درباره علت فوت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خبر داد.

View more on twitter

مرگ یک کولبر در ارتفاعات پیرانشهر بر اثر بهمن

ایلنا نوشت: یک کولبر ۴۰ ساله براثر گرفتار شدن در بهمن در ارتفاعات کانی‌خدای پیرانشهر در استان آذربایجان غربی جان خود را از دست داده است.این کولبر به نام سلیمان خضری، دو روز پیش در ارتفاعات کانی خدای ناپدید شده بود.

این کولبر متاهل و پدر سه فرزند بوده‌است.

معاون وزیر راه: فوت همه پرسنل سانچی تائید شد

نفتکش سانچی 'غرق شد'

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.