Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پیام شهردار تهران به مناسبت سالگرد پلاسکو

محمد علی نجفی، شهردار تهران در اینستاگرام خود در باره اولین سالگرد پلاسکو نوشته و به آتش‌نشانان ادای احترام کرده است.

آقای نجفی گفته است قرار بوده مراسمی "در خور شان" آتش‌نشانان قهرمان پلاسکو برنامه‌ریزی شود ولی به دلیل عدم حضور برخی از خانواده‌ها این مراسم به زمانی دیگر موکول شده است.

View more on instagram

باگ جدید برای آی‌فون

باگ جدیدی که آی‌فون‌ها و کامپیوترهای مک شرکت اپل را تحت تاثیر قرار می‌دهد کشف شده است.

آبراهام مصری، یک تولیدکننده نرم‌افزار در باره این این باگ توییت کرد. این باگ که به آن نام "بمب تکستی" داده‌اند باعث از کار افتادن و باز راه افتادن تلفن‌های هوشمند اپل می‌شود.

فرستادن پیامی که حاوی لینک است می‌تواند برای فعال کردن باگ حتی در صورتی که روی لینک کلیک نشود کافی باشد. این باگ در کامپیوترهای مک باعث از کار افتادن مرورگر سافاری و کند شدن سایر برنامه‌ها می‌شود.

گراهام کلولی، متخصص امنیت کامپیوترها در وبلاگ خود در باره این باگ نوشته و گفته است چیزی که مایه نگرانی باشد وجود ندارد و این باگ بیشتر آزاردهنده است.

واکنش محمود صادقی به بیانیه سازمان زندان‌ها

پزشکیان: حقوق‌های نجومی را مجلس مصوب کرده و شورای نگهبان نیز به آن رای داده

قرآن مطلا به روایت تصویر و کاربران شبکه‌های مجازی

قرآن مطلا
MIZAN

روز گذشته از کشتی طلاکوب با آیات قرآن در ایران رونمایی شد. علی اصغر موسویان کل قرآن را بر روی کشتی به طول سه و عرض و ارتفاع یک متر با سوزن فولادی حک کرده است.

View more on twitter
قران مطلا
MIZAN
View more on twitter
قرآن مطلا
MIZAN
View more on twitter

#دختر_خیابان_انقلاب_کجاست؟‌

روجا اسدی

بی‌بی‌سی

‌"دختر خیابان انقلاب کجاست؟" این سوالی‌ست که کاربران شبکه‌های اجتماعی تنها از دیروز تا به حالا بیش از ۱۷ هزار بار پرسیده‌اند. آنها به پیشنهاد مسیح علی‌نژاد،‌ روزنامه نگار و فعال سیاسی از دیروز با استفاده از این هشتگ در به پا کردن یک طوفان توییتری موفق بوده‌اند. دختر خیابان انقلاب کیست؟

چند روز قبل از شروع اعتراض‌ها در خیابان انقلاب دختر جوانی بدون مانتو، روسری سفیدش را به چوب می‌زند و بالای چیزی شبیه صندوق برق می‌رود و روسری را مانند پرچم تکان می‌دهد. از کار دختر چنین برداشت می‌شود که او به حجاب اجباری زنان معترض است. فیلمهای زیادی از حرکت او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما فیلمی از دستگیری او نیست.

با این حال فعالان شبکه‌های اجتماعی می‌گویند ماموران دختر را دستگیر کرده‌اند. از آن زمان تا کنون خبری از او نیست. اطلاعات بیشتر از این دختر و حتی نام او در شبکه‌های اجتماعی منتشر نشده است. نیروی انتظامی یا ارگان‌های دیگر امنیتی هیچ واکنشی به اخبار مبنی بر دستگیری او نشان نداده‌اند.

به همین دلیل کاربران شبکه های اجتماعی با استفاده از هشتگ #دختر_خیابان_انقلاب_کجاست درباره سرنوشت او سوال کرده‌اند. در کانال اینستاگرامی مسیح علی‌نژاد هم تصاویر زیادی منتشر شده است از کاربرانی که کاری شبیه دختر خیابان انقلاب کرده‌اند تا یاد او را زنده نگه دارند. ‌‌

چرا دختر خیابان انقلاب مشهور شد؟ حرکت اعتراضی دختر خیابان انقلاب با اینکه پیش از شروع ناآرامی ها در ایران اتفاق افتاد، اما در هنگام اعتراض‌های سراسری به یکی از نمادهای مقاومت علیه اجبار و سرکوب تبدیل شد و خیلی از کاربران هزاران بار فیلم و تصاویر گرافیکی از او منتشر کردند. ‌‌ رسانه‌های مختلف جهان از جمله بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان هم از این دختر به عنوان یکی از نمادهای اعتراض‌های اخیر مردمی در ایران نام برده‌اند و خبر کاری که او کرد را، به همراه تصویرش در حال حرکت دادن پرچم سفید پوشش دادند.

اینکه او نه یواشکی و نه در فضای مجازی که آشکارا و در یکی از خیابان‌های شلوغ تهران روی سکو میرود و فریاد اعتراضش را با برافراشتن پرچمی نمادین بلند میکند، شاید از دلایل برجسته شدن و تاثیر گذاری کارش باشد.. دلیل دیگرش شاید آرامش و اعتماد به نفسی باشد که در رفتارش نشان میدهد. اثری از ترس در چهره و حرکات او به چشم نمیخورد. کاربران توییتر در توتیت‌های مختلف صلح آمیز بودن اعتراضش را که مزاحمتی برای کسی ایجاد نکرده، نمونه ای از یک اعتراض مدنی موفق می‌دانند و بر این باروند که اگر او دستگیر شده باشد ممکن است نشان دهد که حکومت ایران حتی این نوع واکنش‌های مدنی را هم تاب ندارد و برای همین است که کسی نمی داند "دختر خیابان انقلاب کجاست."

View more on twitter
View more on instagram

بهزیستی: سالانه ۵ تا ۷ هزار کودک دارای معلولیت شنوایی در ایران متولد می‌شوند

مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی گفت: "سالانه ۵ تا ۷ هزار کودک دارای معلولیت شنوایی در کشور متولد می‌ شود که این مهم اجرای طرحهای غربالگری را بیش از پیش ضروری می سازد."

به گزارش ایرنا، معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی همچنین گفت که مهمترین مشکلات و موانع گسترش و توسعه طرحهای غربالگری، عدم همکاری دستگاه‌ های اجرایی و کمبود اعتبارات است."

سخنگوی اورژانس: انفجار ساختمان مسکونی در اسلامشهر ١٢ مصدوم بر جای گذاشت

مجتبی خالدی، سخنگوی اوررانس کشور از مصدومیت ١٢ نفر بر اثر انفجار در یک ساختمان مسکونی در اسلامشهر خبر داد.

به گزارش ایلنا، مجتبی خالدی درباره این حادثه گفت: " به دنبال نشت گاز در اسلامشهر (میان آباد خیابان سجاد) چندین واحد مسکونی تخریب شد.۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۷ دستگاه آمبولانس به محل اعزام شده است.

سخنگوی اورژانس کشور اضافه کرد: "تاکنون ۶ مصدوم توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند. همچنین توسط آمبولانس و اتوبوس آمبولانس ۶ مصدوم دیگر درمان سرپایی در محل شدند."

انفجار اسلامشهر
ILNA

دادگستری استان مرکزی: جسد کشف شده در اراک ربطی به ناآرامی‌های اخیر ندارد

قاسم عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی بدون نام بردن از شخص خاصی گفته است: "جسد کشف شده در حاشیه شهر اراک ارتباطی با ناآرامی های اخیر ندارد و این فرد به دلیل تزریق مواد مخدر جان باخته است."

به گزارش ایرنا، آقای عبداللهی افزود: "بلافاصله جسد وی به پزشکی قانونی اراک اعزام و عملیات کالبدشکافی انجام که در نهایت فوت به دلیل تزریق مواد مخدر تایید شد. پیکر وی روز یکشنبه هفته جاری به خانواده وی تحویل و در آرامستان اراک به خاک سپرده شد."

پیشتر گزارش‌هایی از کشف جسد شهاب ابطحی زاده از معترضان بازداشت شده در اراک در نزدیکی منزلش منتشر شده بود.

روابط عمومی سازمان زندان‌ها اجبار زندانیان به مصرف دارو را تکذیب کرد

روابط عمومی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو را قویا تکذیب کرد.

به گزارش ایسنا، در بخشی از بیانیه آمده است: "اشخاص مطرح کننده این دروغ و تهمت بزرگ را در اسرع وقت و در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تحت تعقیب قانونی قرار خواهد داد."

پیشتر محمود صادقی، نماینده مجلس ایران که پیگیر وضعیت بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر است گفته بود: "طبق اعلام بستگان یکی از بازداشت‌شدگان که در زندان فوت کرد، او طی چند تماس باخانواده اش اظهار داشته مسئولان او و دیگر بازداشتی ‌ها را مجبور به خوردن قرص هایی می‌کردند که حالشان را بد می‌کرده."

احمد خاتمی: چگونه فیلم انتخاب رهبری در اینترنت منتشر شده است

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران درباره انتشار فیلم جلسه خبرگان درباره انتخاب آی برای ما سوال است چگونه فیلم انتخاب رهبری در اینترنت منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، آقای خاتمی افزود: "فایلی که اخیرا از انتخاب مقام معظم رهبری در اینترنت پخش شده کامل نیست و تنها بخش اول آن پخش شده و قسمت دوم آن پخش نشده که آقا در آن زمان تواضع کرده و گفته اند مرا انتخاب نکنید. این برای بزرگان ما افتخار است که به دنبال جاه و مقام نیستند. برای ما سوال است که این فایل مخفی چگونه منتشر شده و در بی بی سی نشان داده شده است."

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح: تعداد زیادی از بازداشت شدگان آزاد شدند

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت که نیروی انتظامی تعداد زیادی از دستگیرشدگان حوادث اخیر را در همان روزهای اول با اخذ تعهد آزاد کرد.

به گزارش میزان ،رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح همچنین اضافه کرد: "عاملان و محرکان اصلی را با قوت و قدرت دستگیر کرد و تحویل مقامات قضایی داد."

به گفته آقای بهرامی، تعدادی از ماموران انتظامی در جریان ناآرامی‌ها مورد آسیب و تعرض قرار گرفتند.

بهرامی
MIZAN

'محیط بانان ایران به جلیقه ضد گلوله مجهز می‌شوند'

جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: "محیط بانان محیط زیست به جلیقه ضد گلوله مجهز می شوند."

به گزارش مهر، آقای محبت خانی افزود: "با توزیع ۵۰۰ جلیقه ضد گلوله میان محیط بانان برای جلوگیری از حوادث جانی حافظان محیط بان اقدام کرده ایم."

محیط‌بانان هر ماهه بین ٨ تا ١٨ روز را در مناطق حفاظت‌شده می‌گذرانند و در بسیاری مواقع در رویارویی با شکارچیان غیرمجاز، با خطر درگیری، زخمی‌شدن و مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

محیط بان
TASNIM

نماینده مجلس: کمیسیون تلفیق با افزایش نرخ حامل‌های انرژی مخالفت کرد

علی قربانی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد افزایش نرخ حامل‌های انرژی گفت: "در تبصره ۱۸ که در آن دولت بحث افزایش نرخ حامل‌های انرژی را مطرح می‌کند، از این بخش پیش‌بینی دولت ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است که می تواند از این محل درآمد داشته باشد اما در حال حاضر در کمیسیون تلفیق با هرگونه افزایش نرخ حاملهای انرژی مخالفت شده است."

به گزارش ایلنا، به گفته آقای قربانی مجلس معتقد است بالارفتن نرخ حامل‌های انرژی علی‌الخصوص بنزین باعث بالا رفتن تورم در کشور و فشار به اقشار ضعیف جامعه خواهد شد.

قربانی
ILNA

نامه علم‌الهدی به شورای عالی امنیت ملی درباره ناآرامی‌های مشهد

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در واکنش به شایعاتی مبنی بر دخالت ایشان در ایجاد اغتشاشات اخیر در مشهد و سراسر کشور، نامه‌ای به دبیر شورای‌عالی امنیت ملی نوشت.

به گزارش تسنیم، آقا علم‌الهدی در بخشی از این نامه آورده است: "برخی شخصیت‌های سیاسی با سکنا در فضای رقابت‌های انتخاباتی تلاش می‌کنند این‌طور القاء کنند که شروع این تحرکات از مشهد بوده است، در حالی که شواهد متعددی وجود دارد که این موج اعتراضات از تهران آغاز شد و اخیرا مقام عالی دادستان کل کشور نیز به آن اذعان نمود."

علم الهدی
TASNIM

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید