Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سفر مایک پنس، معاون ترامپ به مصر

  مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در آغاز سفری دوره ای به خاورمیانه وارد مصر شده است. قرار بود این سفر پیشتر انجام شود، اما به دلیل واکنش خشم آلود به تصمیم آقای ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل این سفر با تاخیر انجام شده است.

  آقای پنس دراین سفر با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر دیدار و گفتگو خواهد کرد. انتظار می رود که محور اصلی مذاکرات آن ها مسائل امنیتی باشد.

  مایک پنس پس از مصراز اردن و اسرائیل هم دیدار خواهد کرد.

  رهبران فلسطینی به دلیل تغییر سیاست آمریکا در قبال بیت المقدس گفته اند که تمایلی به دیداربا آقای پنس ندارند.

  مایک پنس
 2. مولوی عبدالحمید: برخی مواد قانون اساسی ایران نیاز به تغییر دارد

  ILNA

  مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان از نیاز قانون اساسی ایران به تغییر گفته است.

  او در نماز جمعه زاهدان گفته "اسلام و قانون اساسی تفاوت و تبعیض را مردود می‌دانند. البته برخی مواد قانون اساسی نیاز به تغییر دارد، اما همین قانون اساسی فعلی نیز بسیاری از حقوق ایرانیان را تضمین کرده است. همۀ اقوام ایرانی بر اساس قانون با هم برابرند".

  امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته "همه مشکلات و فشارهای مردم اقتصادی نیستند؛ فشارهای سیاسی و اجتماعی نیز باید برطرف شوند و همه مردم ایران در چارچوب قانون اساسی آزاد باشند. بیکاری و معیشت مردم از دیگر مشکلاتی است که باید مسئولین برای آن چاره‌اندیشی کنند. آزادی‌های مذهبی نیز که طبق قانون اساسی مشروع دانسته شده است باید تامین شده و به خواسته‌های مردم توجه شود".

 3. 'تأمین اجتماعی ایران واردکننده رسمی آیفون شد'

  مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به خبرگزاری تسنیم گفته بعد از اجرای رجیستری، قیمت گوشی‌های موبایل تا ۲۵ درصد رشد داشته و سودآوری این بخش به اندازه‌ای بوده که یکی از شرکت های تأمین اجتماعی نیز به واردات آیفون روی آورده است".

 4. معاون اول حسن روحانی: نباید جوانان داخل و خارج کشور را اینقدر اذیت کرد

  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاح همزمان طرح های صنعتی و دارویی در استان البرز: ما اگر خوب به جوانان اتکا کنیم، خوب توجه کنیم و برای شان فضای خوب کار درست کنیم می توانیم به نتیجه برسیم. این جوانان را نباید اینقدر اذیت کرد، این ظلم به جوانان است چه آنهایی که در این کشور مانده‌اند و می خواهند کار کنند، ما مدام بیاییم و برای شان مشکل درست کنیم چه آنهایی که خارج هستند و می خواهند بازگردند و فکر کنیم سبک مدیریتی درستی است، این کار والله درست نیست. این کار فراری دادن مغزها و بلا استفاده نگاه داشتن آنهاست.

 5. دست کم ۱۱ نفر در تصادف اتوبوس در شمال غرب ترکیه کشته شدند

  مقامات محلی می گویند، در یک تصادف اتوبوس در بزرگراهی در شمال غرب ترکیه دست کم ۱۱ نفر جان باخته اند. این اتوبوس حامل خانواده هایی بوده که برای گذراندن تعطیلات مدرسه ای و بازی اسکی سفر می کردند.

  حدود ۴۶ نفر دیگر نیز در این حادثه زخمی شدند. این اتوبوس در حال حرکت از پایتخت آنکارا به مقصد منطقه تفریحی اولوداگ در نزدیکی شهر بورسا بوده است. گزارش ها می گویند اتوبوس در منطقه اسکیشیور با درختان برخورده است.

  خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد طبق آمار رسمی سال ۲۰۱۶ در این کشور بیش از میلیون مورد تصادف ثبت شده و ۷ هزار و سیصد نفر کشته شده اند.

 6. #زی_طلبگی؛ واکنش به درخواست علم‌الهدی برای ارتقاء سطح معیشت طلبه‌ها

  اروند پویا

  بی‌بی‌سی

  احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد دیروز، جمعه 29 دی در همایشی در حوزه علمیه نواب در مشهد گفت: "سطح معیشتی طلاب باید توسعه یابد." او که درباره اهمیت و نقش حوزه‌های علمیه و اهمیت "اقتصاد طلبگی" سخن می‌گفت درباره وضعیت مالی طلبه‌ها گفته: "اگر طلبه نتواند به عنوان یک عنصر مستغنی از بسیاری جریان های اجتماعی زندگی کند، خطرهای مختلفی بنای روحانیت و حوزه را تهدید می‌کند."

  واکنش‌های توییتری به این سخنان علم‌الهدی که در روز تعطیل روزنامه‌ها، در فضای مجازی منتشر شده بود، آمیخته‌ای است از مشاهدات، قضاوت‌ها و یادآوری‌ها.

  بخشی از کاربران از بودجه حوزه‌های علمیه و حمایت‌های همه جانبه حکومتی از طلبه‌ها انتقاد می‌کنند؛ معافیت از خدمت سربازی، دریافت حقوق در هنگام تحصیل، کار نکردن و نداشتن شغل و حق بیمه ویژه از جمله «امتیاز»هایی است که کاربران توییتر می‌گویند طلبه‌ها به نسبت دانشجوها یا کارمندان از آنها برخوردارند. در کنار این تفاوت‌ها، بعضی از کاربران با ارجاعاتی به #کشتی_مطلا و "کاخ-مدرسه‌ها" نسبت به "تجمل‌گرایی و مادی‌گرایی" در نهادهای مذهبی انتقاد می‌کنند.

  اشاره به ماجرای #اشکنه_پیاز که راهکار پیشنهادی آقای علم‌الهدی در سال91 برای سفره خانواده‌ها بود، یادآوری بعضی دیگر از کاربران است برای مقایسه زندگی بخشی از جامعه که روحانیون قرار بود سطح زندگی‌شان را با آنها منطبق کنند، اما حالا با «خودروهای شاسی بلند» می‌رانند و «چک‌های میلیونی» نقد می‌کنند و دغدغه معیشتی‌شان از مهم‌ترین تریبون‌ها مطرح می‌شود. نوک تیز انتقادهای این کاربران اینجا به دین حکومتی است و عدم استقلال نهادهایی که افتادنشان در دامان حکومت آنطور که نظر بعضی از کاربران است موجب قهقرا و انحطاط قشر روحانیت می‌شود.

  اما بعضی دیگر از کاربران با تکیه بر مشاهدات خودشان در حوزه علمیه یا نقل قول از دوستانشان مدعی‌اند "اکثریت طلبه‌ها زندگی فقیرانه‌ای دارند" و در امور زندگی هشت‌شان گرو 9 است. آنها می‌گویند معیشت عامه طلاب در سطح تهی‌دستان جامعه است و "بخش کوچکی از طلبه‌ها که دستشان به دهانشان می‌رسد، خودشان از خانواده‌های مرفهی هستند."

  • زی طلبگی یک اصطلاح فقهی است که به ایماژ و تمام جلوه‌های مشهود از زندگی یک طلبه اطلاق می‌شود.
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 7. شرکت‌های بیمه گر ربات جستجوگر به محل نفتکش سانچی فرستاده‌اند

  محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش درباره ربات اعزام شده به سانچی گفته این ربات از سوی شرکت های بیمه گر اعزام شده و قرار است تا منشا آلودگی و خسارات به کشتی ها را بررسی کند. آقای بهرامی همچنین گفته ما همچنین در مورد اجساد پرسنل نفتکش هم درخواست ویژه داشتیم تا اطلاعاتی برای ما کسب کنند و بررسی شود که آیا قابل خارج کردن هست یا خیر.

  سانچی
 8. مدارس و مراکز دانشگاهی ۱۸ شهرستان استان خوزستان به دلیل گردو خاک شدید فردا تعطیل است

  مدیریت بحران استان خوزستان اعلام کرد که به علت تداوم غلظت بالای گرد وغبار در این استان، مدارس و مراکز دانشگاهی ۱۸ شهرستان این استان فردا یکشنبه اول بهمن تعطیل است. اهواز، آبادان، دزفول، شوش، شوشتر و رامهرمز از جمله این شهرها هستند. براساس این گزارش ادارات هم با دو ساعت تاخیر فعالیت خود را شروع می کنند.

 9. بازداشت خلبان 'به دلیل مستی' دقایقی قبل از پرواز

  بریتیش ایرویز

  پلیس خلبان یک هواپیمای بریتش ایرویز را به دلیل مستی دقایقی قبل از پرواز از لندن بازداشت کرد.

  پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ که قرار بود شب گذشته (جمعه ۲۰ ژانویه) لندن را به مقصد جزیره موریس ترک کند، به دلیل بازداشت خلبان و جایگزین کردن یک خلبان دیگر با سه ساعت تاخیر انجام شد. سخنگوی شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز با ابراز تاسف از تاخیر پیش آمده گفت که این مساله به دقت بررسی خواهد شد.

 10. روزانه ۴۳ نفر در ایران در حوادث ترافیکی کشته و ۹۱۰ نفر مجروح می‌شوند

  رئیس پلیس راهور نیروی انتظامی ایران از وجود ۵۴۰۰ نقطه حادثه‌خیز در این کشور خبر داده و گفته "روزانه ۴۳ نفر در کشور به دلیل حوادث ترافیکی جان خود را ازدست می دهند و ۹۱۰ نفر نیز مجروح می‌شوند".

 11. 'با دستور آیت الله خامنه ای ارتش و سپاه باید از کارهای اقتصادی غیرمرتبط خارج شوند'

  وزیر دفاع ایران
  Image caption: وزیر دفاع ایران

  سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع ایران در پاسخ به این سئوال که "آیا دولت برای پیگیری واگذاری‌ها در ارتش و سپاه به وزارت دفاع مسئولیتی داده است" گفته "مسئولیت این کار از طرف مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده و ستاد کل در کل نیروهای مسلح این موضوع را دنبال می‌کند تا این نیروها از کارهای اقتصادی غیرمرتبط به هر دلیل، خارج شوند".

  آقای حاتمی گفته "خوشبختانه آن چیزی که حداقل در حوزه وزارت دفاع است و باید واگذار شود، عمدتاً مربوط به بازار سرمایه است که ما باید از مدیریت آنها خارج شویم، بنابراین نیازی به استفاده از ظرفیت سازمان خصوصی‌سازی نیست و این کار در بازار سرمایه قابل انجام است".

 12. دادستان تهران خواستار دریافت مستندات فساد در شهرداری تهران شد

  View more on twitter
 13. انتقاد مذاکره کننده ایران از توصیفات به کار رفته درباره برجام

  حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن و از مذاکره کنندگان اتمی، درباره برنامه اخیر تلویزیون رسمی ایران که در آن متن برجام "دیکته شده از سوی آمریکا" عنوان شده واکنش نشان داده است. وزارت خارجه ایران امروز درباره این برنامه بیانیه ای منتشر کرده است.

  View more on twitter
 14. هند: چهار نفر در تبادل آتش در منطقه مورد مناقشه کشمیر کشته شده اند

  مقامات هند می گویند سه غیرنظامی و یک تن از نیروهای امنیتی این کشور در تازه ترین مورد از تبادل آتش با نیروهای پاکستانی در منطقه مورد مناقشه کشمیر کشته شده اند. بدین ترتیب تعداد افرادی که در سه روز گذشته در این منطقه کشته شده اند به ده نفر رسیده است. افزایش تنش اخیر در منطقه منجر به پرتاب خم پاره و شلیک گلوله در امتداد خط کنترل مرزی شده است. این خط مرزی مرز واقعی میان دو بخش کشمیر است. در کشمیر تحت کنترل هند، هزاران نفر روستاها را ترک کرده و مدارس بسته شده اند.

 15. ۱۵ پناهجوی سوری در اثر سرما و کولاک برف جان باختند

  جسد یخ‌زده پانزده نفر از جمله چند کودک در مناطق کوهستانی مرز سوریه و لبنان پیدا شد.

  به گفته مقامات لبنانی، دو جسد امروز و سیزده جسد دیگر روز گذشته (جمعه ۱۹ ژانویه) در این منطقه پیدا شده است.

  به گزارش رسانه‌های محلی این افراد قصد داشتند به وسیله قاچاقچی‌ها از راه کوهستان از درگیری‎های سوریه فرار کنند و به لبنان برسند که گرفتار کولاک و برف شدید شدند.

  در حال حاضر بر اساس آمار رسمی یک میلیون سوری به لبنان پناهنده شده‌اند اما منابع غیررسمی تخمین می‌زنند که یک میلیون و پانصد هزار پناهجوی دیگر سوری به طور غیر رسمی در لبنان هستند.

 16. ۲۲ ورزشکار کره شمالی در المپیک زمستانی کره جنوبی شرکت می‌کنند

  کمیته ملی المپیک اعلام کرده که ۲۲ ورزشکار کره شمالی در المیپک زمستانی که قرار است ماه آینده در کره جنوبی برگزار شود، شرکت می کنند. رئیس کمیته ملی المپیک همچنین گفته که تیم های کره شمالی و کره جنوبی تحت یک پرچم و تحت نام کره در مراسم گشایش بازی ها رژه خواهند رفت. به گفته رئیس کمیته ملی المپیک این لحظه ای هیجان انگیز برای همه مردم دو کره و تمام جهان خواهد بود.

 17. سخنگوی شورای نگهبان: درباره جنست کاندیداها به جمع بندی نهایی نرسیدیم

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره تعریف شاخص های رجل سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری گفته "در حال ویرایش نهایی جمع بندی نظرات هستیم و امیدواریم تا انتخابات بعدی این کار تمام شوداما در رابطه با جنسیت کاندیداها نیز هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم".

  درباره اصطلاح رجل سیاسی که در قانون اساسی ایران ذکر شده، تفاسیر متفاوتی وجود دارد. گروهی از مفسران زنان را هم واجد شرایط نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری می دانند اما شورای نگهبان که مطابق قانون مسئول تایید صلاحیت نامزدهای این انتخابات است تاکنون صلاحیت هیچکدام از زنان داوطلب نامزدی را تایید نکرده است.

 18. ترانه مرگ قو با صدای حبیب از تلویزیون رسمی ایران پخش شد

  View more on twitter
 19. پلاسکو و پلاسکویی‌ها، یک سال بعد

  مقاله ای درباره یک سال پس از فاجعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو

  TASNIM

  پلاسکو یکی از زیان‌بار ترین حوادث تاریخ معاصر است. لحظه فروریختن پلاسکو را بسیاری از ایرانیان به طور مستقیم دیدند. این واقعه تاثیر زیادی روی جامعه گذاشت و در ساز این حیث واقعه پلاسکو جزو تاثیرگذارترین وقایع تاریخ معاصر است که به شدت بخش‌ّهای مختلف جامعه را درگیر خود کرده است.

  اگرچه تاثیر این واقعه با گذشت زمان کمی فرو نشته، اما داغ آن به هر بهانه‌ای تازه می‌شود. با وقوع هر فاجعه عمومی‌ای در ایران، نظیر آنچه در نفت‌کش سانچی به وقع پیوست، باز هم نام پلاسکو به میان می‌آید و تصویر تراژیک فروپاشی برج ۱۷ طبقه، پیش چشم می‌آید.

  ایرانیان از پارسال تا به الان بارها حادثه پلاسکو را پیش خود مرور کرده و سیر وقایع را تا به امروز دنبال کرده‌اند. در روزهای منتهی به سالگرد واقعه، همه جا دوباره صحبت از پلاسکو است: پلاسکو و سوال‌های زیادی است که جامعه ایرانی دنبال پاسخ‌هایی قانع‌کننده برای آنها می‌گردد. اما چقدر از این سوال‌ها جواب‌های روشنی دارند؟

 20. فرمانده نیروی هوافضای سپاه: آماده رفع مشکل باروری ابرها هستیم

  View more on twitter