Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. طالبان مسئولیت حمله به هتل اینترکنتینانتال در کابل را برعهده گرفت
  2. ابراز امیدواری ترکیه برای ورود نیروهای زمینی این کشور به شمال سوریه
  3. سرما جان شماری از آوارگان سوری را گرفت

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس از بیمارستان مرخص شد

مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس سینما از بیمارستان مرخص شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای کیمیایی دراواخر دی ماه تحت عمل جراحی کمر برای مداوای تنگی کانال نخاع کمر قرار گرقت.

گفته شده که حال عمومی او خوب است. آقای کیمیایی فیلم هایی همچون قیصر، داش آکل، اعتراض، سلطان، دندان مار را در کارنامه خود دارد.

مسعود کیمیایی
isna

نمایندگان مجلس یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید می‌کنند

به گزارش خبرگزاری ها، الله یار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از تعیین اعضای هیات بازدید کننده از زندان اوین خبر داده است. به گفته آقای ملکشاهی در جلسه امروز شش نفر از اعضای این هیات تعیین شدند که پنج نفر از آن ها از کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و یک نفر هم از کمیسیون امنیت ملی هستند. آقای ملکشاهی گفته که این هیات یکشنبه آینده ۸ بهمن از زندان اوین بازدید خواهند کرد.

زندان اوین
ilna

مهشید اشتری، بازیکن تیم ملی پینگ پنگ: تو دختری بجای ورزش درس بخوان

مهشید اشتری، بازیکن خراسانی تیم ملی پینگ پنگ گفته که در آموزش و پرورش به او گفته اند که دختر باید درس بخواند و ورزش نکند. به گزارش ایسنا، خانم اشتری همچنین گفته نه آموزش و پرورش و نه اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچ کدام هیچ کمکی به من تاکنون نکرده اند.

مهشید اشتری
isna

روند افزایش قیمت سکه طلا در ماه‌های اخیر

سکه
BBC

دولت یمن اولین بودجه کشور را از زمان شروع درگیری‌ها اعلام کرد

دولت یمن برای اولین بار از زمان شروع درگیری ها بودجه این کشور را اعلام کرد دولت مورد حمایت جامعه بین المللی در عدن مستقر است، اما شورشیان شیعه حوثی همچنان کنترل صنعا، پایتخت را در دست دارند. عربستان سعودی حامی کلیدی دولت یمن اخیرا ۲ میلیارد دلار به بانک مرکزی یمن ترزیق کرده تا مانع از سقوط بیشتر ارزش پول این کشور شود. دولت یمن گفت که انتظار می رود درآمد سال جاری این کشور به بیش از دو میلیارد دلار برسد. کسری بودجه ۳۳ درصد برآورد شده است.

ایران واردات ماهی تیلاپیای چین را ممنوع کرد

حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات در نامه ای به معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در خواست کرد تا واردات ماهی تیلاپیای چین را به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی ممنوع کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، به دستور رئیس سازمان شیلات، واردات این نوع ماهی به مدت ۳ سال ممنوع شده است. تولید کنندگان ماهی های بومی، معتقدند که واردات تیلاپیا برای اقتصاد کشور و صنعت ماهیگیری مضر است و مشکلات زیست محیطی به همراه دارد.

براساس این گزارش این ماهی از کشورهای آسیای جنوب شرقی و چین وارد می شود و به دلیل همه چیزخوار بودن و امکان زنده مانده در آب های آلوده از نظر بهداشتی تایید شده نیست و خطر بالایی در ایجاد بیماری دارد. برغم کیفیت گوشت بسیار پایین این ماهی، اما به خاطر ارزان بودن به آن توجه می شود.

ماهی تیلاپیا
ilna

ایران: عملیات ترکیه در عفرین فورا پایان یابد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به عملیات ترکیه در عفرین گفت که ایران تحولات جاری در عفرین سوریه را از نزدیک و با نگرانی پی‌گیری می کند. سخنگوی وزرات خارجه همچنین گفت که ایران امیدوار است که این عملیات فورا پایان یافته و از گسترش بحران در مناطق مرزی ترکیه و سوریه جلوگیری شود.

هوای شهرهای استان لرستان در وضعیت خطرناک قرار دارد

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان از وضعیت خطرناک هوای این استان خبر داده است. به گفته این مقام اداره محیط زیست، هوای شهرستان های پلدختر، کوهدشت و رومشکان در وضعیت خطرناک قرار دارد. براساس این گزارش، شهرهای دورود، بروجرد، ازنا و الیگودرز هم در شرایط ناسالم هستند. به شهروندان این شهرها توصیه شده که تا حد امکان از خروج غیرضروری از خانه و تردد بی مورد خودداری کنند.

تماس تلفنی رئیس ستاد ارتش ترکیه با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران درمورد عملیات درعفرین

سفیر چین در ایران: در مورد امداد رسانی به سانچی کوتاهی نکردیم

سفیر چین در ایران گفته است که کشورش در مورد امداد رسانی به نفتکش سانچی کوتاهی نکرده است.

آنگ سن، سفیر چین در ایران در نشستی خبری در مورد سانحه نفتکش سانچی گفت: "بعد از حادثه رئیس جمهور و نخست وزیر چین دستورات لازم را دادند. وزارت خارجه حالت فوق العاده اعلام کرد. مراکز امداد و نجات شانگهای برای اعزام کشتی های امداد، نجات و کشتی های پلیس اقدام و اطلاعات لازم را به مخابره کرد."

سفیر چین همچنین افزود که اولویت ما نجات جان خدمه بود و چین کمک کرد که ۱۲ امدادگر ایرانی سوار نفتکش بشوند و وسایل امداد و نجات لازم را برای آن ها فراهم کرد ولی به دلیل شعله های آتش امدادگران ایرانی از سوار شدن به نفتکش منصرف شدند.

سفیر چین در این مورد که از کجا معلوم شد کشتی چینی تصادف کرده و این که چرا برای امداد رسانی در محل نماند گفت: "همه کارهای رسیدگی و قضاوت پس از رمزگشایی جعبه سیاه انجام می شود. پس از تصادف، ملوانان و خدمه کشتی چینی خودشان به آب پریدند و بعد آن ها را نجات دادند."

خاتمی: منشأ اعتراض‌های اخیر بی‌اعتمادی به حاکمان بود

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران درباره اعتراض‌های اخیر گفته است: "منشا آنچه در جامعه ما رخ داد، بروز نارضایتی و بروز نوعی بی‌اعتمادی جامعه به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است." او در دیدار با اعضای انجمن مدرسین دانشگاه‌ها که گزارش آن امروز در سایت او منتشر شده گفت: "مردم ما ناراضی هستند و اگر گسل‌های نارضایتی فعال شود، خیلی خسارت‌بار است و مشخص نیست به کجا خواهد انجامید."

آقای خاتمی گفته جوانانی که شعارهای تند و ساختارشکنانه می دادند، برانداز نبودند بلکه اعتراض داشتند. او گفت آنها "آشغال و آشوب‌طلب نبودند بلکه جوانانی بودند که احساساتشان غلبه کرده البته این را باید در نظر بگیریم که آمریکا و اسراییل و آنهایی که دستشان به خون مردم با ترور آغشته است و آنهایی که مردم با انقلاب آنها را بیرون راندند، در این جریان آمدند وسط صحنه و سوءاستفده کردند و این سبب شد که اکثریت جامعه ناراضی ما خودشان را کنار بکشند."

رئیس جمهور پیشین ایران که علاوه بر ممنوع‌التصویر بودن با محدودیت‌های شدید دیگری هم روبرو است از عملکرد رادیو تلویزیون ایران هم انتقاد کرده و گفته است: "دائما مردم می بینند از آنجا نفرت پراکنی صورت می‌گیرد و به نفع برخی جریانات با پایگاه های ضعیف، بدترین تخریب‌ها صورت می‌گیرد و اطلاعات یک طرفه به مردم عرضه می شود."

خاتمی
khatami.ir

طرح جمع آوری دستفروشان در خیابان ولی‌عصر آغاز شد

به گزارش خبرگزاری ایسنا معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ تهران گفته است که از امروز طرح جمع آوری دستفروشان با همکاری نیروی انتظامی در خیابان ولی عصر آغاز شده است.

View more on twitter

تحلیل؛ رویارویی ترکیه با آمریکا؟

نفیسه کوهنورد

خبرنگار بی‌بی‌سی در مرز سوریه

در نگاه اول حمله ترکیه به نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در عفرین، به نوعى رویارویى ترکیه با آمریکا، متحد دیرین خود، است. هرچند تاکنون واکنش آمریکایى‌ها به این عملیات چندان تند یا حتی روشن نبوده است.

وقتى ترکیه وارد عملیات در اطراف منبج شد، بسیاری تصور مى‌کردند این با واکنش تند آمریکا مواجه خواهد شد چرا که ارتش ترکیه و نیروهاى تحت حمایتشان نه تنها داعش، که گروه‌هاى کرد را هم گاه و بیگاه هدف قرار دادند. اما چنین نشد. حالا هم به نظر ترکیه با علم بر اینکه آمریکا در این‌باره به اصطلاح "دستش در پوست گردوست" و در انتخاب بین یک گروه شبه‎‌نظامى متحد از یک طرف و یک متحد قدیمى منطقه‌اى مانده، حرف خود را براى مقابله با این گروه دارد عملى مى‌کند.

احتمالا عدم حمایت آمریکا از همه‌پرسى کردستان عراق، به نوعى دیگر دل آنکارا را قرص کرده که آمریکایى‌ها در نهایت براى تکه بزرگتر کیک در منطقه حاضرند پشت گروه‌هاى به نسبت کوچکتر را که در این چندسال پشتیبانى مى‌کردند، خالى کنند. با همه اینها این عملیات مى‌تواند جرقه آتشى زیر خاکستر را شعله‌ور کند.

به این عملیات نام "شاخه زیتون" داده شده و آنکارا مى‌گوید این به قصد خشکاندن ریشه "تروریسم" در منطقه است و آورنده صلح هرچند چنین جنگى راه به هر جا ببرد رسیدنش به صلح ناممکن است. این نبرد مى تواند جنگ چریکى گروه‌هاى کرد را بیش از پیش به داخل شهرهاى ترکیه بکشاند؛ آن هم با سلاح‌هایى که از زمان جنگ با داعش به دست این گروه‌ها رسیده است. همچنین قهر و شکاف منطقه کردنشین ترکیه را که از زمان جنگ کوبانى وارد مرحله تازه‌اى شده، عمیق‌تر و عمیق‌تر کند.

بازگرداندن '۶۳۰ هزار' اتباع غیرمجاز خارجی در سال جاری

سرپرست دانشگاه آزاد واحد امارات منصوب شد

فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد در حکمی محمد رحیم واثقی را به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات منصوب کرد.

دانشگاه آزاد
tasnim

بررسی جعبه سیاه سانچی فردا آغاز می‌شود

علی ربیعی، وزیر کار ایران و رئیس کمیته پیگیری نفتکش سانچی می‌گوید بررسی جعبه سیاه این نفتکش فردا دوشنبه "با حضور نماینده کشور سازنده یعنی سوئد و کشورهای ذی‌نفع از جمله پاناما، بنگلادش، ما و چین" آغاز می‌شود. آقای ربیعی گفت چهار نفر از سازمان بنادر و شرکت ملی نفتکش به عنوان نماینده ایران در جلسه "بازگشایی جعبه سیاه" حضور خواهند داشت.

نفتکش ایرانی سانچی که با پرچم پاناما به مقصد کره جنوبی در حرکت بود، روز شانزدهم دی ماه پس از برخورد با یک کشتی باری در سواحل شرقی چین آتش گرفت. همه ۳۲ سرنشین این نفتکش شامل ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی جان خود را در این حادثه از دست دادند.

سانچی
AFP

از زمان افزایش گرد و غبار در استان خوزستان بیش از '۶۰۰' نفر در مراکز درمانی بستری شدند

خجسته حسین نژاد، قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته است از زمان وقوع پدیده گرد و غبار در استان خوزستان تاکنون ۶۹۴ نفر به دلیل مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند. گرد و غبار برای سومین روز متوالی بسیاری از شهرهای خوزستان را فراگرفت. غلظت گردو خاک در تعدادی از شهرهای خوزستان به بیش از حد مجاز رسیده است. روز گذشته شدت غلظت گرد و خاک در بسیاری از شهرهای خوزستان باعث تعطیلی مدارس ۱۷ شهرستان و ادارات ۱۱ شهرستان شد.

گردو غبار در استان خوزستان
irna

علی مطهری از بازدید نمایندگان مجلس از زندان اوین در هفته آینده خبر داد

یک متر برف در برخی از نقاط چهارمحال و بختیاری بارید

دیدار معاون ترامپ با ملک عبدالله، پادشاه اردن

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در ادامه سفر دوره ای خود به خاورمیانه امروز وارد امان، پایتخت اردن شد.

ملک عبدالله پادشاه اردن در دیدار با آقای پنس نگرانی خود را در مورد تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل ابراز کرد.

پادشاه اردن تاکید کرد که تنها راه حل خاتمه درگیری اسرائیل و فلسطینیان، ایجاد دو کشور مستقل است.

ملک عبدالله در این دیدار همچنین گفت که بیت المقدس شرقی باید پایتخت آینده فلسطینیان باشد.

مایک پنس روز گذشته در سفرش به مصر با مقامات این کشور دیدار و مذاکره کرد. قرار است آقای پنس به اسرائیل هم سفر کند.

سفر مایک پنس به اردن
Getty Images

عراق یک زن آلمانی را به دلیل وابستگی به داعش به اعدام محکوم کرد

دادگاهی در عراق یک زن آلمانی را به دلیل وابستگی با گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) به اعدام محکوم کرد. یک مقام دادگاه گفته است که این زن به دلیل حمایت لجستیکی و کمک به داعش برای انجام اعمال جنایتکارانه محکوم شناخته شد. نام این شهروند آلمان ذکر نشده، اما گفته شده که او مراکشی الاصل است.

شمخانی: استفاده ضد انقلاب از سرزمین های کردی و ترورسربازان و شهروندان ما قابل تحمل نیست

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت در دیدار با نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امنیت را خط قرمز جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده و گفت: " این که برخی گروه‌های ضدانقلاب با استفاده از سرزمین‌های کردی، سربازان و شهروندان ما را ترور کنند و به مناطق تحت تسلط اقلیم بازگردند و سپس در کمال وقاحت در مصاحبه با رسانه‌های رسمی کردی مسئولیت آن را برعهده بگیرند به هیچ وجه قابل تحمل نیست."

آقای بارزانی برای دیداری دو روزه به تهران سفر کرده است.

شمخانی بارزانی
isna

حملات کابل؛ شهر خلوت است

حملات دیشب و امروز کابل باعث شده تا شهر خلوت باشد. بیشتر اینجا بخوانید: حمله به هتل اینترکانتیننتال

View more on twitter

دعوت از رئیس پزشکی قانونی به کمیسیون بهداشت مجلس برای بررسی خودکشی برخی از بازداشت شدگان

علی نوبخت حقیقی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان از دعوت رئیس پزشکی قانونی به این کمیسیون درباره بررسی علل خودکشی برخی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خبر داد. آقای نوبخت همچنین گفته در نامه ای به رئیس مجلس تقاضا شده برخی ازاعضای کمیسیون بهداشت در کمیته حقیقت یاب برای بازدید از زندان اوین حضور داشته باشند. آقای نوبخت درباره زمان و احتمال انجام بازدید افزود: "باید این بازدید انجام شود و واقعیت این است که اگر مجلس نتواند چنین بازدیدی را انجام دهد، مجلس نیست."

افزایش قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی در بازار ایران

قیمت دلار و سایرارزهای خارجی در بازار ایران که از هفته گذشته با افزایش همراه بوده، همچنان سیر صعودی دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، امروز نرخ دلار به حدود ۴۶۰۰ تومان رسیده که بالاترین میزان در سال جاری برآورده شده است. براساس این گزارش یورو هم بیشتر افزایش قیمت را در میان سایر ارزها داشته و به حدود ۵۷۰۰ تومان رسیده است. پوند انگلستان، لیرترکیه، یوان چین و درهم امارات در بازارهای ارز با افزایش قیمت روبرو بودند.

خبرگزاری ها همچنین از افزایش قیمت سکه خبر داده اند.

حسن روحانی فردا شب با مردم ایران گفتگو می‌کند

قرار است حسن روحانی فردا شب از شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی درباره مهم ترین موضوعات روز کشور با مردم صحبت کند.

View more on twitter

وزیر کشور ایران گزارش ناآرامیهای اخیر کشور را به رئیس جمهور داد

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته است که گزارشی از حوادث و ناآرامی های اخیر در کشور را به حسن روحانی، رئیس جمهور، ارئه کرده است.

براساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) آقای رحمانی فضلی گفته است: "براساس اطلاعات دستگاه های انتظامی و امنیتی و سایر دستگاه‌ها ضمن شناسایی و معرفی ریشه ها و بسترهای ایجاد این نا آرامی ها؛ پیشنهاداتی در راستای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث در گزارش فوق ذکر شده است."

جزئیاتی از این گزارش منتشر نشده است.

سفر نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به ایران

نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق که برای سفری دو روزه به ایران سفر کرده امروز با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد.

قرار است او حسن روحانی، رئیس جمهور و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم ملاقات هایی داشته باشد. آقای بارزانی شب گذشته وارد ایران شد.

نیچروان بارزانی
Getty Images

جمع آوری تعدادی از کودکان کار توسط شهرداری بروجرد

غلظت گرد و خاک در مسجد سلیمان به ۱۳ برابر حد مجاز رسید

براساس گزارش خبرگزاری‌ها گرد و خاک همچنان آسمان استان خوزستان را فراگرفته و غلظت آن در مسجد سلیمان به بیش از ۱۳ برابر حد مجاز رسید است.

روز گذشته در برخی شهرستان های خوزستان، غلظت گردو غبار تا ۶۶ برابر حد مجاز هم رسید.

میزان استاندارد غلظت ذرات گرد و غبار در هوا ۱۵۰ میکروگرم در مترمکعب است.

با توجه به تداوم پدیده گرد و خاک و نامساعد بودن وضعیت هوا، ادارات برخی از شهرستان ها از جمله بهبهان، مسجد سلیمان، شوشتر امروز یکشنبه تعطیل است.

گرد و خاک در استان خوزستان
fars

ترکیه از ورود نیروهایش به عفرین خبر داد

رسانه های ترکیه از ورود نیروهای زمینی این کشور به عفرین در شمال سوریه خبر دادند. ترکیه از چند روز این منطقه را که تحت کنترل نیروهای ترکیه قرار دارد، تحت حملات شدید قرار داده است. بیشتر در این باره بخوانید

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.