Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نماینده مجلس می‌گوید سعید طوسی 'تبرئه شده است'

  محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس در توییترش خبر داده که "مربی صوت و لحن" با رای دادگاه تبرئه شده است. آقای صادقی نام مربی را نبرده است. چندی پیش شماری از شاگردان سعید طوسی، قاری معروف قرآن در ایران، او را به تجاوز متهم کردند.

  View more on twitter
 2. فدرر در فینال

  View more on twitter
 3. اعلام همبستگی شش مجری بی‌بی‌سی برای برابری پرداخت حقوق با زنان

  شش مجری بی بی سی

  شش مجری مشهور بی‌بی‌سی اعلام کرده‌اند که در حمایت از همکاران زن خود حاضر هستند از حقوقشان بگذرند. ماجرا از آنجا آغاز شد که کری گریسی، یکی از گزارشگران و سردبیران بی‌بی‌سی در اعتراض به اینکه از همکاران مرد خود کمتر حقوق می‌گیرد، از بی‌بی‌سی استعفا کرد. بیشتر اینجا بخوانید.

 4. ترامپ: باید راه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بسته شود

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در اجلاس داووس بار دیگر تاکید کرده که از طرف‌های شریک در توافق برجام می‌خواهد که با ایران مقابله کنند و راه دستیابی این کشور به سلاح اتمی را ببندند.

  اخیرا رئیس‌جمهور آمریکا قانون سه ماهه لغو تحریم‌های ایران را امضا کرده و گفته این آخرین بار است که این قانون امضا می‌شود مگر این‌که در برخی مفاد برجام تجدید نظر شود.

 5. دولت اتیوپی بیش از دو هزار زندانی را آزاد کرد

  دولت اتیوپی بیش از دو هزار و سیصد زندانی را آزاد کرده اما در این مورد جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

  اوایل ماه ژانویه، مقامات اتیوپیایی اعلام کردند که پانصد زندانی سیاسی به زودی آزاد خواهد شد. تا کنون بیش از یکهزار زندانی آزاد شده‌اند.

  از جمله زندانیان آزاد شده مررا گودینا، رهبر حزب کنگره فدرالیست اتیوپی، از مخالفان دولت، است.

  مقامات اتیوپیایی می‌کوشند برای بحران سیاسی این کشور که طی سه سال و نیم گذشته باعث اعتراضات مخالفان، بازداشت چند هزار نفر و کشته شدن چند صد تن دردرگیری‌های اعتراضی شده راه حلی بیابند.

 6. غلظت گرد و خاک در ۱۰ شهر خوزستان بیش از حد مجاز است

  اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان غلظت گرد و خاک در ۱۰ شهر خوزستان را بیش از حد مجازاعلام کرده است. براساس این گزارش، پدیده گرد و خاک برای هفتمین روز متوالی در خوزستان ادامه دارد. میزان غلظت گرد وخاک در اندیمشک ۵۳۰ ، خرمشهر ۲۲۱، اهواز ۲۰۰ و در ماهشهر ۱۳۴ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده است.

 7. نوزاد ۴ ماهه دومین قربانی سرمازدگی در مناطق زلزله زده

  View more on twitter
 8. اسپانیا: با اقدام دیپلماتیک ونزوئلا مقابله به مثل می‌کنیم

  مادورو و همسرش
  Image caption: مادورو و همسرش - مادورو اسپانیا را به تشویق اتحادیه اروپا به تحریم ونزوئلا و زمینه‌سازی برای سرنگونی خود متهم کرده است

  دولت اسپانیا گفته است با اقدام دولت ونزوئلا در اخراج سفیر این کشور مقابله به مثل خواهد کرد. سفیر اسپانیا به خاطر انتقاد از برخورد دولت ونزوئلا با مخالفان و آنچه که به مخاطره انداختن دموکراسی خوانده بود از سوی دولت ونزوئلا به مداخله در امور داخلی آن کشور متهم و اخراج شده است.

  اسپانیا این اتهام را بی اساس توصیف کرده است.

  نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، گفته است که دولت اسپانیا می‌کوشد اتحادیه اروپا را به تحریم کشورش و حمایت از سرنگونی خود تشویق کند.

  اتحادیه اروپا اقدامات آقای مادورو در برخورد خشونت‌آمیز با تظاهرات معترضان، تعطیل پارلمان و تغییر قانون اساسی را محکوم کرده است.

  اوایل هفته جاری، اتحادیه اروپا شماری از مقامات دولت ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد اعلام کرد که آنان اجازه سفر به کشورهای عضو اتحادیه را ندارند. همچنین، اموال هفت مقام ارشد دولت آقای مادورو را به مشارکت در برخورد با معترضان و در نتیجه، نقض حقوق بشر متهم و دارایی‌های آنان در اتحادیه اروپا مسدود کرد.

 9. ترکیب تیم پرسپولیس در بازی امروز مقابل پیکان

  View more on twitter
 10. دومین طلای ایران در مسابقات کشتی فرنگی جام تختی

  View more on twitter
 11. غرق شدن ۳۰ پناهجوی آفریقایی در آب‌های یمن

  در جریان واژگون شدن قایق حامل پناهجویان در آب های یمن دست کم ۳۰ پناهجوی آفریقایی غرق شده اند. سازمان ملل به نقل از افرادی که از این حادثه جان سالم بدر برده اند، گفته که قاچاقچیان به سوی مسافران این قایق غرق شده شلیک کرده اند. گفته شده که بیش از یکصد و پنجاه سومالیایی و اتیوپیایی در این قایق بودند. این قایق از یمن به سمت جیبوتی در حرکت بود.

 12. استفاده غیرمتعارف از تلفن همراه در حین انجام وظیفه در مراکز درمانی

  علیرضا عسگری، مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان وزارت بهداشت از ابلاغ بخشنامه ای مبنی بر ممنوعیت استفاده غیرمتعارف از تلفن همراه در حین انجام وظیفه در موسسات پزشکی و درمانی خبر داد.

  View more on twitter
 13. چین 'جاده ابریشم قطبی' ایجاد می‌کند

  دریای قطبی
  Image caption: چین گفته است گرمایش زمین امکان کشتیرانی از قطب را فراهم کرده است

  دولت چین اعلام کرده است که در نظر دارد خطوط کشتیرانی جدیدی را که شامل عبور از قطب شمال است ایجاد کند. به این مسیر عنوان "جاده ابریشم قطبی" داده شده است.

  در اولین گزارش در این مورد، مقامات چینی گفته‌اند که افزایش دمای زمین به معنی امکانپذیر شدن عبور کشتی‌ها از قطب است که به ایجاد تسهیلات ترابری دریایی بهتر و موثرتر منجر می‌شود.

  دولت چین در نظر دارد در اجرای این طرح با روسیه و سایر کشورهای پیرامون قطب شمال همکاری کند.

  طرح ایجاد جاده ابریشم قطبی بخشی از برنامه‌های گسترده دولت چین برای ایجاد مسیرهای دریایی و زمینی جدید - از جمله خطوط راه آهن - برای ارتباط تجاری بهتر با سایر نقاط جهان است.

  مقامات چینی نگرانی طرفداران حقظ محیط زیست در مورد آثار منفی زیست محیطی جاده ابریشم قطبی و برنامه‌ریزی برای "تاراج منابع قطب شمال" را نادرست خوانده‌اند..

  در گزارش مقامات چینی آمده است که دولت این کشور مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته تا در احداث زیرساخت ها و استفاده تجاری از این مسیر مشارکت کنند.

  اصطلاح جاده ابریشم یادآور ارتباط تجاری چین و سایر مناطق جهان در قرون گذشته است که از ایران هم عبور می‌کرد.

  در ایران نیز برای مدتی موضوع جاده ابریشم با هدف قرار گرفتن ایران در مسیر ترانزیت کالا از آسیا به اروپا مطرح شد اما استقبال جهانی چندانی از آن به عمل نیامد. گفته می‌شد که شرایط سیاسی ایران در حال حاضر به گونه‌ای است که کشورهای دیگر اتکای به این کشور به عنوان محور ترانزیت کالا را مناسب نمی‌دانند.

 14. طیبه سیاوشی: قوه قضاییه نام نماینده زن را از لیست نهایی نمایندگان بازدید کننده از زندان اوین حذف کرد

  View more on twitter
 15. شیوع سه نوع آنفلوآنزای فصلی در تعدادی از استان‌های ایران

  محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفته است به دلیل شیوع سه نوع آنفلوآنزای فصلی در کشور، گروههای پرخطر حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند. به گفته آقای گویا، در حال حاضر سه نوع آنفلوآنزا در کشور شایع شده و همه کشور درگیر آن هستند، اما در کرمان، قزوین، چهارمحال بختیاری، تهران، اصفهان، خراسان رضوی، ایلام، یزد، همدان و آذربایجان شرقی شیوع آن شدیدتر است

 16. معرفی هیات داوران سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر

  View more on twitter
 17. پروانه سلحشوری: افرادی امروز درخواست مجوز تجمع داده‌اند که روزی مردم را خس و خاشاک نامیدند

  پروانه سلحشوری، نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره درخواست مجوز تجمع از سوی طرفداران احمدی نژاد گفت: "امروز کسانی درخواست مجوز تجمع می کنند که روزی مردم را خس و خاشاک نامیدند و اعتقادی هم به حقوق شهروندی نداشتند."

  به گفته خانم سلحشوری "درزمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد گروه ها و جریان هایی که با ایشان هماهنگ و همسو نبودند نه تنها از حقوق شهروندی برخوردار نبودند، بلکه به سرعت از عرصه سیاسی حذف می شدند."

  پروانه سلحشوری
 18. وزیر دفاع بریتانیا: روسیه می‌تواند باعث مرگ هزاران هزار بریتانیایی شود

  گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا، گفته است روسیه می‌تواند با فلج کردن زیرساخت‌های حیاتی بریتانیا، باعث مرگ هزاران هزار نفر شود.

  آقای ویلیامسون در مقاله‌ای در روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که روسیه مشغول جاسوسی در مورد نیروگاه‌های برق و خطوط لوله گاز و شبکه برق بریتانیاست.

  وزیر دفاع در صدد دریافت منابع مالی بیشتر برای ارتش است که در حال حاضر با خطر کاهش بودجه مواجه است.

  در ماه‌های اخیر، مقامات ارشد نظامی بریتانیا بارها در مورد اهداف و توانایی نظامی روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند.

  سال گذشته، رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا هشدار داد که روسیه می‌تواند با قطع کابل‌های ارتباطی نصب شده در زیر دریا، ارتباطات در بریتانیا را مختل کند.

 19. دادگاه عالی آمریکا حکم اعدام مجرم مبتلای به زوال عقل را لغو کرد

  دیوان عالی آمریکا حکم اعدام ورنون مدیسون، قاتل محکوم به اعدام را به خاطر ابتلای به زوال عقل - دمانس - لغو کرده است. او گفته است که ارتکاب قتل را به خاطر نمی‌آورد.

  این فرد سی و سه سال پیش یک مامور پلیس را در ایالت آلاباما کشت و پس از محاکمه به اعدام محکوم شد. در ایالات متحده، برخی ایالت‌ها صدور یا اجرای احکام اعدام را لغو کرده‌اند اما برخی دیگر همچنان به صدور احکام اعدام و اجرای این احکام ادامه می‌دهند.

  وکلای مدافع ورنون مدیسون گفته بودند که اجرای حکم اعدام در این مورد به معنی نقض اصل قانون اساسی ایالات متحده در ممنوعیت مجازات‌های وحشیانه و غیرمتعارف است.

  آقای مدیسون که از سی سال پیش تا کنون در فهرست افراد آماده برای اعدام قرار داشته، در این مدت چند بار دچار سکته مغزی شده و از لحاظ ضوابط قانونی، کور محسوب می‌شود.

  روز چهارشنبه این هفته هم اتحادیه اروپا اعلام کرد که اعدام فردی در شرایط عقلی آقای ورنون به منزله نقض حقوق بشر است.

 20. معاون سازمان بنادر: نتایج مصاحبه با خدمه کشتی کریستال محرمانه است

  هادی حق شناس، معاون سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به این که مصاحبه با خدمه کشتی کریستال به پایان رسید، گفت که نتایج این مصاحبه محرمانه است.

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای حق شناس همچنین گفته که درحال حاضر تمام اطلاعات جعبه سیاه کپی شده، و روند رمزخوانی از جعبه سیاه با حضور نمایندگان چهار کشور ایران، کره جنوبی، چین و پاناما در شانگهای چین انجام می شود.

  به گفته این مقام سازمان بنادر و دریانورد روند رمزخوانی جعبه سیاه ممکن است حدود سه ماه یا بیشتر از سه ماه زمان ببرد.

  در شانزدهم دی ماه رسانه های چین از برخورد دو کشتی در آب های دریای چین شرقی خبر دادند. این برخورد بین نفتکش ایرانی سانچی و کشتی فله بر چینی کریستال اتفاق افتاد. در این حادثه ۳۲ سرنشین و خدمه کشتی سانچه کشته شدند.

  کشتی سانچی