Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مرد هندی پس از ۷۸۲ روز به اعتصاب خود خاتمه داد

  اس آر سرجیت ساکن ایالت کارناتاکا

  یک مرد هندی پس از ۷۸۲ روز سرانجام و پس از آنکه مقامات قبول کردند که پرونده مرگ برادرش را بررسی کنند، به اعتراض خود پایان داده است.

  اس آر سرجیت ساکن ایالت کارناتاکا براین عقیده است که پلیس پس از آنکه برادرش را به اتهام دزدیدن یک تلفن همراه، دستگیر کرده بود، کشته است.

  درخواست آقای سرجیت برای تشکیل یک تحقیقات مستقل باعث شد تا بسیاری از وی حمایت کنند و جنبشی را با هشتگ عدالت برای سرجیت راه اندازی کنند.

  پلییس می گوید که سریجیو بیست و شش ساله در زندان خودکشی کرده است.

  دیدبان حقوق بشر در ماه اوت سال گذشته میلادی در گزارشی درباره هند گفت که خودکشی و بیماری از رایج ترین دلایلی است که مقامات برای مرگ افرادی که در اثر شکنجه پلیس کشته می شوند، استفاده می شود.

 2. وضعیت خیابان‌های کرج چند روز پس از بارش برف

  این ویدیوها را یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی از وضعیت خیابان‌های کرج چند روز پس از بارش برف فرستاده است. به گفته او بسیاری از خیابان‌ها هنوز برف‌روبی نشده‌است و رفت و آمد مردم مختل شده است.

  View more on instagram
 3. آتش‌سوزی در بانک پارسیان در تهران

  آتش سوزی امروز در طبقات زیرین بانک پارسیان در شهرک غرب تهران این حادثه هیچ مصدومی نداشت.

  Video content

  Video caption: آتش‌سوزی سعادت آباد
 4. افتتاحیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر

  View more on twitter
 5. هنگامه شهیدی: بازجویان به من گفتند، رئیس قوه قضاییه پشت پرونده من است

  هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار در نامه‌ای به صادق لاریجانی با اشاره به بازداشت سال گذشته خود نوشت: "هربار که به تمدید غیر قانونی بازداشتم اعتراض می‌کردم، بازجویان پاسخ می‌دادند که قرار بازداشت موقت شما در این شش ماه ماهانه به دستور و تاکید شخص آیت الله آملی لاریجانی تمدید شود و شخص ایشان پشت پرونده شما هستند."

  آقای لاریجانی اخیرا در جلسه مسوولان قضایی گفت که در زمینه بازداشت موقت باید نظارت کامل صورت گیرد، تا صدور قرار بازداشت موقت به حداقل برسد.

  خانم شهیدی در بخشی از این نامه خود که در اینستاگرامش به چاپ رسیده نوشت: "آیا صدور تامین قرار وثیقه به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای یک زن بی‌گناه، مظلوم و بی دفاع از سوی بازپرسی شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه جای تاسف ندارد؟"

  View more on instagram
 6. مهرانگیز کار: اعتراض به حجاب اجباری، نمادی از شجاعت زنان نسل جوان است

  مهرانگیز کار، حقوقدان و فعال حقوق بشر در واکنش به حرکت اعتراضی نه به حجاب اجباری در ایران به ‌بی‌بی‌سی فارسی گفت: "این حرکت جدید مثبت است، نمادی است از شجاعت زنان نسل‌های جوان که زنگ خطر مهمی را بیخ گوش استبداد به صدا در آورده است."

  خانم کار همچنین با اشاره به اینکه مساله حجاب کم اهمیت نیست، گفت: "حجاب نماد تبعیض و خشونت است که خیلی خوب دیده می‌شود و می‌توان از آن شروع کرد. با پیروزی بر این درخواست و باز شدن فضا می‌توان به دیگر انواع خشونت که در ایران قانونی شده است، پرداخت."

  این فعال حقوق بشر تاکید کرد: "مسایل مختلف زنان تقدم و تاخر ندارد. نسل من در دوران کشتارهای وسیع و جنگ هشت ساله و خیلی دیگر از قضایا مدتی ترجیح داد به کارهای قانونی دیگری که روی استخوان زنان بود بپردازد، زیرا در حوزه حجاب فقیهانی که به ما کمک می‌کردند تا حرفها را با استناد به پویایی فقه بزنیم کمک نکردند."

  مهرانگیز کار
 7. پلیس تهران از بازداشت '۲۹ نفر از دختران خیابان انقلاب' خبر داد

  خبرگزاری تسنیم در توییتی از بازداشت 29 نفر از دخترانی که در مخالفت با حجاب روسری خود را بر روی چوب به اهتزاز درمی آورند، خبر داده است.

 8. طیبه سیاوشی: تصویری که صدا و سیما از زن ایرانی ارائه‌ می‌دهد، تصویر واقعی او نیست

  View more on twitter
 9. دختران انقلاب؛ تجسم زندگی میلیونها زن هستند

  مرضیه مرتضای لنگرودی در واکنش به حرکت دختران خیابان انقلاب در سایت کانون زنان ایرانی نوشت: "در واقع این دختران تجسم زندگی میلیونها زنی هستند که هر روزدر حواشی میادین و خیابانهای هستی شهر را می‌سازند اما برغم تفاوت‌ها در سبک زندگی و زیست زنانه‌شان چندان تکرار شده‌اند که دیگر بچشم نمی آیند. آنان برای زدودن تکرار باید مجسمه می‌شدند تا دیده شوند. استفاده از هنر تجسمی دربرانگیختن احساس دیدن و زدودن اشنایی از امر اشنا، کنش خلاق و نابی است.

  این فعال حقوق زنان در بخش دیگری از نوشته خود آورده است: "دختران انقلاب با نقد رفتار انقلابی و اسلامی که حضور زنان را به صورت اندامهای بی سر در متن و بطن اجتماع می‌پسندد، چارقدهاشان را گل میخ و چوب می‌زنند تا زن به منزله انسان صاحب اندیشه و اراده و مؤثر در اداره جامعه را رویت پذیرکنند."

  بیش از یک ماه پیش ویدا موحدی، یک زن ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری، روسری خود را بر سر چوب به اهتزار درآورد. به گفته فعالان حقوق بشر او مدتی در بازداشت بود. دو روز پس از آزادی او نرگس حسینی، زن دیگری در همان محلی که زن اول ایستاده بود، روسری‌اش را بر سر چوب کشید.

  نسرین ستوده، وکیل خانم حسینی اعلام کرد که او بازداشت شده و در زندان قرچک اوین است.

  در طی چند روز گذشته چندین زن و مرد معترض به حجاب اجباری در شهرهای مختلف ایران روسری‌هایی را بر سر چوب به اهتزاز در آوردند.

  دختر خیابان انقلاب
 10. نماینده مجلس: دختران انقلاب نتیجه رفتار اشتباه ماست

  سهیلا جلودارزاده، نماینده مجلس ایران درباره جریان دختران انقلاب و اعتراض به حجاب اجباری گفت: " زمانی برای زنان محدودیت قائل می‌‌شدیم و آنها را در تنگنا غیرلازم قرار می‌دادیم همین مسئله موجب شد تا این فشارها طغیان ایجاد شود و دختران خیابان انقلاب روسرهایشان را سر چوب بگذارند. این کارها به خاطر رفتار اشتباه ماست."

  به گزارش ایلنا، خانم جلودارزاده تاکید کرد: "هرگاه زن و مرد یا حتی حیوان از حقوق الهی شان منع شوند، این مسئله موجب طغیان می‌شود و آنها خود را از محدودیت و اسارت آزاد می‌کند."

  جلودارزاده
 11. سرپرست شهرداری بروجرد به دلیل برخورد نامناسب با کودکان کار برکنار شد

  انتشار تصاویر چند کودک کار در کانال روابط عمومی شهرداری بروجرد که به اتهام آب‌نبات فروشی دستگیر شده بودند، انتقادها واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

  محمد پرهام عضو شورای شهر بروجرد در گفتگو با روزنامه شهروند گفت: "پس از برخورد بسیار نامناسب سرپرست شهرداری با کودکان کار ما جلسه فوق‌العاده برگزارکردیم و توضیح خواستیم اما توضیحات وی قانع‌کننده نبود، او را به خاطر مردم ایران و کودکان کار عزل کردیم."

  درباره کودکان کار و برخورد شهرداری بروجرد با آنها بیشتر بخوانید

  View more on twitter
 12. انفجار در کوره ذوب مجتمع فولاد کویر یک کشته و دو مجروح برجای گذاشت

  علی اصغر مجد، فرماندار دامغان از انفجار در کوره ذوب مجتمع فولاد کویر این شهرستان خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای مجد گفت: "بر اثر این حادثه یک نفر کشته و دو کارگر مصدوم شدند. کارگر کشته‌شده بر اثر سوختگی شدید درگذشته است."

  علت انفجار کوره ذوب نیز سقوط غلتک روی دیگ عنوان شده است.

  دلایل این حادثه در دست بررسی است.

  مجتمع فولادکویر دامغان در ۱۰ کیلومتری محور دامغان - سمنان یا بیش از ۲۵۰ کارگر سال گذشته آغاز به کار کرد و مرحله دوم خط تولید این واحد تولیدی سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

  مجتمع ذوب فولاد
 13. اژه‌ای: حصر تصمیم شورای عالی امنیت است

  View more on twitter
 14. نماینده آمریکا در امور کره شمالی: گزینه نظامی برای حل بحران موشکی نزدیک نیست

  جوزف یون، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، گفته که تمام گزینه‌ها برای حل بحران کره شمالی همچنان روی میز است. اما او در عین حال افزوده که فکر نمی کند استفاده از گزینه نظامی نزدیک باشد. نماینده ویژه آمریکا که در جمع خبرنگاران در توکیو صحبت می‌کرد همچنین گفت که آمریکا بدنبال راه حلی صلح آمیز است وگزینه دیپلماسی را ترجیح می‌دهد. جوزف یون این سخنان را در حالی بیان کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز گذشته رهبری کره شمالی را "منحرف" نامید و گفت که خط مشی پیونگ یانگ در زمینه فعالیت‌های هسته ای به زودی برای آمریکا تهدید کننده خواهد بود. آقای ترامپ وعده داد که با این تهدید مقابله می کند.

 15. منصوره بهکیش به هفت سال و نیم زندان محکوم شد

  View more on twitter
 16. طیبه سیاووشی: طرح افزایش سن ازدواج فروردین در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود

  View more on twitter
 17. هوای تهران در وضعیت ناسالم قرار گرفت

  View more on twitter
 18. وزارت بهداشت ایران: زلزله‌زدگان کرمانشاه نیازمند سرویس بهداشتی هستند

  محسن فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به تکمیل نشدن ساخت سرویس‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: "دستگاه‌ها باید کاری کنند که تا پایان سال تمام مشکلات بهداشت محیطی این مناطق برطرف شود؛ چراکه با شروع فصل گرما، عوارض اقدامات غیربهداشتی تشدید می‌شود."

  به گزارش ایسنا، آقای فرهادی افزود: "تاکنون ۸۶۸۸۶ مورد مشکل توالت در این مناطق برطرف شده و بر بهسازی، بازسازی و احداث ۱۱۰۷ چشمه توالت نظارت شده است. علاوه بر آن، بازسازی ۶۵۳ باب حمام و کنترل و گندزدایی سطوح سرویس‌های بهداشتی نیز انجام شده است."

  آقای فرهادی تاکید کرد که زلزله زدگان کرمانشاه همچنان نیازمند سرویس بهداشتی هستند.

  زلزله
 19. دانشگاه علوم پزشکی مازندران: علت مرگ کودک هشت ساله در بیمارستان در دست بررسی است

  در پی مرگ کودک هشت ساله که به دلیل سرماخوردگی به بیمارستان شهرستان نور در استان مازندران منتقل شده بود، دانشگاه علوم پزشکی این استان با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت در حال بررسی این موضوع است.

  به گزارش ایسنا، براساس این بیانیه آرتین صالحی، کودک هشت ساله به دلیل مشکل تنفسی ماه گذشته با خانواده به بیمارستان مراجعه می‌کند. درمان‌های اولیه برای او انجام شده و او مرخص می‌شود. اما به دلیل عدم بهبود مجدد به بیمارستان آمده و پس از مدتی به دلیل "ایست تنفسی" فوت کرد.

  در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "در روند درمانی این کودک از فرآورده‌های تزریقی نیز استفاده شد، بلافاصله مراتب جهت انجام اقدامات پیشگیرانه بعدی توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران به سازمان غذا و دارو کشور نیز اعلام شد."

  براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران علت مرگ این کودک در دست بررسی است.

 20. پرواز قشم ایر بعد از ۱۷ساعت تاخیر وارد استانبول شد

  پرواز قشم ایر به مقصد استانبول پس از ۱۷ساعت وارد استانبول شد.

  مسافران این پرواز پیشتر گفته بودند به دلیل برف و شرایط جوی این هواپیما دو بار بعد از بلند شدن مجدد به فرودگاه امام بازگشته بود.

  View more on twitter