Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تظاهرات در مورد نام مقدونیه در یونان

  تظاهرات بزرگی در آتن، پایتخت یونان برگزار شده و تظاهرکنندگان از دولت خواسته‌اند که بر سر نام «مقدونیه» با کشور همسایه شمالی تفاهم نکند. تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «مقدونیه یعنی یونان». مقدونیه نام استان شمالی یونان است. دولت یونان که در سازمان ملل با مقامات جمهوری مقدونیه (منشعب شده از یوگسلاوی سابق) در حال مذاکره است می‌گوید که اختلافات بر سر این نام ممکن است در ظرف چند ماه آینده حل و فصل شود. آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان گفته که تعداد تظاهرکنندگان امروز به اندازه‌ای که پیش بینی می‌شد نبوده است و اکثر یونانی‌ها می‌خواهند که سیاست خارجی کشورشان بر اساس منطق باشد نه تعصب.

 2. یک طلبکار دفتر شهرداری شادگان را آتش زد

  یک فرد طلبکار دفتر شهردار شادگان در استان خوزستان را حوالی ظهر امروز (یکشنبه پانزدهم بهمن) به آتش کشیده است.

  شورای اسلامی شهر شادگان این خبر را تایید کرده است.

  فرد طلبکار در دوره چهارم شورای اسلامی این شهر، خودروی استیجاری خود را در اختیار شهرداری شادگان قرار داده بود که به دلیل پرداخت نشدن طلبش، پیشتراعضای شورای را تهدید به آتش زدن محل شورا هم کرده بود.

  رضا خلوی، رئیس شورای اسلامی شهر شادگان گفته است: "این فرد به دفتر شهردار مراجعه و با ورود به دفتر مواد نفتی را ریخته و اقدام به آتش زدن محل کرد."

  فرد طلبکار بعد از آتش زدن دفتر شهرداری از محل گریخت.

  شهرستان بندری شادگان در۷۵ کیلومتری جنوب شرقی اهواز واقع شده است.

  آتش سوزی
 3. واکنش عبدالله رمضان‌زاده به برخورد نیروهای امنیتی با دروایش گنابادی

  View more on twitter
 4. ادامه تجمع دراویش گنابادی در تهران

  View more on twitter
 5. دوروزنامه نگار بدليل شكايت رئيس اداره آموزش وپروش در اهواز فردا دادگاهی می‌شوند

  گزارشها از ایران حکی است که نعیم حمید ،خبرنگار و مدیر سایت عصر خبر و نشعان آلبشو طنزنویس به دلیل انتقاد از محمد تقی زاده، مدیر کل آموزش و پرورش در اهواز فردا دادگاهی می‌شوند.

  مدیرکل آموزش و پرورش اهواز از این دو روزنامه‌نگار به دلیل انتقاد از عملکرد این اداره شکایت کرده است.

 6. برف و سرمای بی‌سابقه در مسکو دست‌کم یک کشته و دهها زخمی بر جای گذاشت

  به گفته شهردار مسکو، برف و بوران بی‌سابقه در پایتخت روسیه دست‌کم یک کشته و دهها مجروح بر جای گذاشته است.

  امروز (یکشنبه ۴ فوریه/ پانزدهم بهمن) مسکو با ۴۳ سانتی متر بارش، شاهد سنگین‌ترین برف ثبت شده بوده است. سازمان هواشناسی روسیه گفته پایتخت این کشور طرف ۲۴ ساعت گذشته حدود نیمی از بارش متوسط ماهانه برف خود را دریافت کرده است. یک نفرهم بر اثر افتادن درخت بر روی خطوط برق جان خود را از دست داده است.

  شهرداری مسکو گفته برف وسرمای اخیر همچنین حدود ۲۰۰۰ درخت را شکسته و به زمین انداخته است.

  وضعیت "نامساعد" جوی امروز، باعث لغو دهها پروازدر فوردگاه مسکو شد و بیش از صدو پنجاه پرواز با تاخیر انجام شد.

  برف و بوران در مسکو
 7. کارگران هفت تپه 'آزاد شدند'

  گزارشها از ایران حاکی است که تمامی کارگران بازداشت شده نیشکر هفت تپه "آزاد شدند."

  ایلنا نوشت: "همه بازداشتی‌ها، عصر امروز با سپردن تعهد آزاد شدند. از محتوای تعهد اخذ شده اطلاعی در دست نیست."

  صبح امروز بیش از ۳۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

 8. صادق لاریجانی در بیمارستان بستری شد

  View more on twitter
 9. رهبر دروایش گنابادی از دراویش خواست به تجمع خود پایان دهند

  نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی که دروایش او را قطب خود می‌نامند، از آنها خواست تا به تجمع خود پایان دهند.

  دروایش گنابادی از روز گذشته در نزدیکی منزل آقای تابنده تجمع کرده بودند.

  پیشتر اعلام شده بود قرار بود که در نزدیکی منزل وی یک پست ایست بازرسی ایجاد شود.

  View more on twitter
  View more on twitter
 10. ۳۲ نفر از نمایندگان مجلس، وکلا و فعالان مدنی خواستار توقف حکم اعدام دو زندانی اهل سنت شدند

  View more on twitter
 11. زلزله در تایوان

  زلزله‌ای به بزرگی شش و یک تایوان را لرزاند.

  هنوز گزارشی از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارش نشده است.

 12. دادستان تهران از صدور حکم شش سال حبس برای یک 'جاسوس هسته‌ای' خبر داد

  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از صدور حکم محکومیت برای فردی خبر داده که به گفته او "با ۹ بار ملاقات با مأمور اطلاعاتی آمریکا، اطلاعات کشور از جمله در زمینه تحریم‌ها و امور هسته‌ای را به سرویس اطلاعاتی آمریکا و یک کشور اروپایی انتقال داده بود". آقای جعفری دولت‌آبادی گفت در این پرونده فرد مذکور به شش سال حبس تعزیری و ضبط و استرداد وجوه دریافتی محکوم شده است.

  View more on twitter
 13. استقلال به ذوب آهن باخت

  View more on twitter
 14. نماینده خوزستان: پیگیر وضعیت بازداشت کارگران هفت تپه هستیم

  راضی نوری، نماینده اصولگرا و عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به بازداشت تعدادی از کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه، از پیگیری موضوع ازطریق مسئولان منطقه خبر داد و گفت که بازداشت کارگران به خاطر اعتراض به وضع معیشتی جایی در نظام اسلامی ندارد.

  به گزارش ایلنا، آقای نوری افزود که "طبیعتا هر انسان عاقلی بازداشت کارگرانی را که به دنبال نان شب خود هستند، مردود می‌داند اما اگر کسی نظم محیط کار را برهم زده باشد یا با محوریت مسائل غیرمعیشتی دست به اغتشاش بزند، برخورد با آنها ناگزیر خواهد بود."

  این نماینده مجلس تاکید کرد: "درصورتی که برخوردی نادرست صورت گرفته باشد و کارگران به خاطر اعتراض به وضع معیشتی شان بازداشت شده باشند، به مسئولان تذکرهای لازم را خواهیم داد."

  هفت تپه
 15. واکنش اژه‌ای به بازداشت شدگان نه به حجاب اجباری

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست هفتگی خود به حرکت اعتراضی نه به حجاب اجباری و بازداشت تعدادی از آنها واکنش نشان داد.

  به گزارش ایسنا، آقای اژه‌ای با متهم کردن برخی از زنانی که در این حرکت بازداشت شدند ،گفت: "افرادی هستند که با استعمال مواد صنعتی و با یک کار تشکیلاتی و نوعا برنامه ریزی شده از بیرون دست به این کار می‌زنند که اگر ثابت شود که با تشکیلات خاصی ارتباط دارند برای آن‌ها پرونده سنگین تشکیل می‌شود و برای خودشان و خانواده‌های آن‌ها مشکل ایجاد می‌شود، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که مراقب باشند که فرزندان‌شان با مصرف مواد صنعتی و ارتباط با جریان‌های خاص دست به این اقدامات نزنند، البته این افراد زیاد در بازداشت نمی‌مانند به همین دلیل آماری از تعداد بازداشتی‌ها ندارم."

  در عین حال سخنگوی قوه قضاییه درباره بخش دیگری از زنان بازداشت شده با "فریب خورده" خواندن این افراد گفت: "این افراد بعد از بازداشت بیان کردند که از جریان خبر نداشتند و نسبت به این افراد سختگیری نمی‌شود و با یک تعهد آزاد می‌شوند، زیرا افرادی که مجرد هستند و می‌خواهند ازدواج کنند و در آینده ادامه تحصیل دهند و در جایی مشغول به کار شوند به آن‌ها سخت گرفته نمی‌شود و پرونده و سابقه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود."

 16. سخنان جعفر عظیم‌زاده در حمایت از کارگران هفت تپه

  View more on twitter
 17. تجمع اپراتورهای پست فشار قوی برق در مقابل وزارت نیرو

  بیش از صد نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از سراسر کشور به تهران آمدند و در اعتراض به تاخیر طولانی در تغییر وضعیت، مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

  به گزارش ایلنا، اپراتورها می‌گویند "از آنجا که شغل ما حاکمیتی است، در خرداد ماه سال جاری، دستور تبدیل وضعیت ما از قرارداد معین به قرارداد دائم توسط وزیر قبلی صادر و مقرر شد ظرف سه ماه تبدیل وضعیت ما انجام شود؛ اما اکنون با گذشت بیش از شش ماه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده‌است."

  این اپراتورها می‌گویند: "با وجود تصریح سازمان استخدامی کشور، هنوز هیچ اقدامی برای تبدیل وضعیت ما صورت نگرفته و سازمان توانیر می‌گوید چارت خالی برای استخدام دائم نداریم."

  اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق، پیش از این نیز بارها از شهرهای مختلف به تهران آمدند و در اعتراض به وضعیت استخدامی خود تجمع کردند.

  کارگر
 18. برخورد دو قطار در کارولینای جنوبی ۲ نفر را کشت

  به گفته پلیس در جریان برخورد یک قطارمسافربری با یک قطار باربری در کارولینای جنوبی در آمریکا دست کم ۲ نفر کشته شدند. قطار مسافربری در هنگام وقوع حادثه حامل ۱۳۹ مسافر بود. چندین واگن قطار مسافربری از ریل خارج شده است. صلیب سرخ آمریکا امدادگران را به شهر کیسی، محل وقوع این حادثه اعزام کرده است.

 19. اسرائیل روند اخراج مهاجران غیرقانونی به این کشور را آغاز کرد

  مقامات اسرائیل روند اخراج هزاران مهاجرآفریقایی را که غیرقانونی به این کشور آمده اند، آغاز کرده است. به مهاجرانی که در تلاشند تا ویزاهای خود را تمدید کنند گفته شده که باید ظرف دو ماه اسرائیل را ترک کنند، در غیر این صورت زندانی می شوند.

  به مهاجرانی که بپذیرند به کشورهای خود و یا کشوری دیگر بروند، بصورت نقدی کمک می شود.

  در حال حاضر تنها به مردان مجرد مهاجر در مورد اخراج از کشور اطلاع داده شده است. افرادی که در خواست پناهندگی کرده اند از این دستور مستثنی هستند.

  برنامه اخراج مهاجران در اسرائیل جنجالی شده است. فعالان حقوق بشر و برخی از بازماندگان هولوکاست از دولت خواسته اند که دست به اخراج مهاجران نزند. اکثر این مهاجران از کشورهای اریتره و سودان هستند.

 20. "مادران خاوران"؛ تلاشی برای روایت اعدامهای دهه شصت ایران

  صدور حکم غیابی هفت سال و نیم زندان برای منصوره بهکیش، که شش نفر از اعضای خانواده‌اش در دهه ۶۰ در ایران اعدام شدند، بحث دادخواهی مادران و خانواده‌های زندانیان سیاسی اعدام شده در یک دهه پس از انقلاب ایران را مجدد مورد توجه قرار داده است. حکم خانم بهکیش، سه روز پیش در رسانه‌ها منتشر شد. گفته می‌شود این حکم به دلیل تلاش وی برای پیگیری این اعدامها صادر شده است.

  شکل‌گیری "مادران خاوران" به چه شکل بود؟

  "مادران خاوران" زنانی بودند که فرزندانشان از فعالان طیف‌های مختلف چپ بودند و پس از اعدام آنها در تهران در گورستان قدیمی در کنار جاده خاوران دفن شدند.

  در این باره بیشتر بخوانید

  خاوران