Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

آیا بارور کردن مصنوعی ابرها چاره‌ای برای خشکسالی است؟ #ازمابپرس

از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی خواسته بودیم تا سوال‌های خود را درباره خشکسالی و تغییرات اقلیمی از طریق فرم#ازمابپرس برای ما بفرستند.

در این مطلب محمد رضا معززی، کارشناس محیط زیست ساکن کانادا به شماری از این سوال‌ها پاسخ داده است.

  • چه چیزی باعث خشکالی می‌شود؟

خشکسالی تعریف‌های متفاوتی دارد ولی تصویر عمومی از خشکسالی، کاهش نزولات جوی است و در نتیجه خشکی رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، سدها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و خشکی خاک رخ می‌دهد. به این نوع خشکسالی در متون علمی، خشکسالی هیدرولوژیکی می‌گویند.

بیشتر بخوانید

خشکسالی
Getty Images

ایران: دخالتی در امور داخلی افغانستان نداریم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران
Getty Images
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان درباره روابط ایران با گروه طالبان گفته است که ایران در مسائل داخلی افغانستان دخالتی نمی‌کند و انتشار اظهارات "ضد و نقیضی" از سوی بخش‌های امنیتی افغانستان ناشی از برخی مسائل داخلی این کشور است.

بیشتر بخوانید

هیات وزیران: عیدی امسال مبلغ ثابت ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان

هیات وزیران در جلسه عصر امروز میزان پاداش پایان سال ۱۳۹۶(عیدی) را ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

به گزارش تسنیم، در جلسه هیات وزیران مشخص شد که عیدی امسال در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت شود.

سال گذشته عیدی کارکنان دولت ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان بود که امسال ده درصد افزایش داشته است.

زهرا رحیمی و وحید لنجانزاده دو دانشجوی دانشگاه تهران بازداشت شدند

براساس گزارشهای رسیده از ایران زهرا رحیمی و وحید لنجانزاده، دو دانشجوی دانشگاه تهران روز گذشته یک شنبه پانزدهم بهمن توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

هنوز از علت بازداشت این دو دانشجو اطلاعی در دست نیست.

زهرا رحیمی، وحید لنجانی زاده
Socail media

اعتراضات کارگران هپکو

کارگران کارخانه هپکو امروز صبح در اعتراض به وضعیت معیشتی خود تجمع کردند.

این کارگران در سالهای اخیر بارها نسبت به عدم پرداخت معوقات دست به تجمع زده‌اند.

اعتراضات ۱۶ بهمن پرسنل هپکو

اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره شکایت از علی کریمی

در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از علی کریمی بازیکن فوتبال، سایت رسمی فدراسیون فوتبال این خبر را تایید کرد.

در اطلاعیه فدراسیون فوتبال ایران آمده است: این شکایت " پیرو خواست و یا با اطلاع فدراسیون فوتبال نبوده است؛ اما پست های آقای کریمی همگی قابل پیگیری است که اگر این روال توهین آمیز تغییر نکند، فدراسیون فوتبال، مطابق قوانین جاری کشور اقدام خواهد کرد. اگر آقای علی کریمی و یا هر یک از اهالی محترم فوتبال، به دنبال رسیدن به پاسخی هستند، باید پرسش خود را محترمانه مطرح کنند و البته فدراسیون فوتبال خود را مکلف می داند پرسش های محترمانه اهالی فوتبال را در همه زمینه ها پاسخ بدهد."

کریمی
Tasnim

وزارت بهداشت: سالانه بین ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود

علیرضا رئیسی، معاون وزیربهداشت اعلام کرد: "سالانه بین ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود. این تعداد سیگار بین ۵۰ تا ۵۸هزار مرگ منتسب به سیگار را به‌دنبال دارد که رقم زیادی است و ۲۰ تا ۳۰هزار میلیارد تومان هزینه نظام سلامت به‌دلیل مصرف سیگار است."

به گزارش تسنیم، آقای رئیسی با انتقاد از پایین بودن مالیات سیگار در ایران گفت که در سال ۸۵ قانونی مصوب شد که "بتوانیم مالیات بر سیگار را سالانه تا ۱۰ درصد افزایش دهیم، اما درحال حاضر به‌جز کشور افغانستان، پایین‌ترین مالیات بر سیگار را کشور ایران دارد."

مدارس تهران فردا به دلیل آلودگی تعطیل شد

به علت تداوم آلودگی هوا و با تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران مدارس تهران فردا سه‌شنبه ۱۷ بهمن تعطیل شد.

بر اساس مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران، فروش طرح ترافیک روزانه و فعالیت‌های عمرانی شهرداری تهران تعلیق شد.

تردد انواع کامیون در تهران به صورت ۲۴ ساعته ممنوع و طرح سراسری زوج یا فرد به صورت سراسری اجرا می‌شود.

نعمت‌الله: مژگان صابری اوتیسم ندارد

مژگان صابری
CINEMA AGENCY
مژگان صابری

حمید نعمت‌االه کارگردان فیلم شعله‌ور گفت که مژگان صابری بازیگر فیلمش برخلاف آنچه برخی می‌گویند اوتیستیک نیست. آقای نعمت‌الله گفت آنچه مورد توجه قرار گرفته و واکنش ایجاد کرده، مدل رفتار شخصی این بازیگر است. او با انتقاد از فضایی که درباره خانم صابری ایجاد شده، گفت که دنیای امروز به سمتی می‌رود که هر چه بیشتر به افراد اجازه داده شود خودشان باشند. او گفت که نمی‌داند چرا روزنامه‌نگاران به چنین چیزی توجه ویژه نشان داده‌اند و چنین فضایی ایجاد کرده‌اند. به گفته کارگردان فیلم شعله‌ور، خانم صابری وقتی در این فیلم بازی می‌کرده، مشکلی برای کنترل رفتار خود نداشته و همان کاری را می‌کرده که کارگردان از او می‌خواسته است. بعد از برگزاری نشست خبری فیلم شعله‌ور با بازی مژگان صابری توجه افراد به شیوه رفتاری خانم صابری در این نشست جلب شد. برخی، رفتارهای او را نشانه اوتیسم توصیف کردند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نام بازیگر فیلم شعله‌ور را به هشتگ تبدیل کردند و همین ماجراها باعث شد گفتگوهای زیادی درباره اختلال اوتیسم و نشانه‌های آن شکل بگیرد.

چرا #بعدش_که_بوده شکل گرفت؟

View more on twitter

دیروز در جریان تنش و درگیری های دراویش گنابادی و مأموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه نورعلی تابنده رهبر این سلسله دراویش که در #گلستان_هفتم تهران رخ داد بحث هایی هم در توییتر شکل گرفت.

انتقادها به فشار بر دراویش در صدر مطالب توییتری بود. اما در این بین یک روحانی که در توییتر فعالیت می کند حدیثی از پیامبر اسلام در مورد صوفیه توییت کرد. یکی از کاربران به این موضوع شک کرد و برایش نوشت :" مگه صدر اسلام هم طریقت صوفی گری بوده؟ و محمد قمی ، روحانی توییتری نوشت: "بعدش که بوده."

و اینگونه #بعدش_که_بوده خلق شد.

کابران توییتر به این بهانه به انتقاد از برخی از احادیث پرداختند، برخی مسائل روز را با احادیث ادغام کردند و برخی هم طنز ساختند.

هشتگ
Social media
View more on twitter
View more on twitter

قیمت گوشت گوسفندی در دو هفته '۲ هزار تومان گران شد'

به گفته علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت این نوع گوشت طی دو هفته اخیر ۲ هزارتومان گران شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ملکی گفته است: "پیش بینی کاهش قیمت برای روزهای آینده نداریم."

او همچنین گفته: "در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هستیم و ذخایر دام رو به اتمام است، مصرف پروتئین افزایش پیدا می کند و با توجه به این موارد، دام زنده گران می شود که این امر بر روی قیمت گوشت تاثیر دارد. "

قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه بدون دنبه بین ۴۲ تا ۴۳ هزارتومان است.

مشکلات واردات به دلیل شرایط جوی یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت عنوان شده است.

گوشت
MEHR

نظر کارشناس #ازمابپرس درباره بارور کردن ابرها

محمد رضا معززی، کارشناس محیط زیست ساکن کانادا در پاسخ به یکی از سوال‌هایی که از طریق فرم #ازمابپرس درباره باروری مصنوعی ابرها دریافت کرده‌ایم چنین نظری دارد: "بارور کردن مصنوعی ابرها روش موثری برای مقابله با خشکسالی نیست. هیچ یک از کشورهای توسعه یافته نیز با وجود امکانات بسیار وسیعتر مالی از روش باردار کردن مصنوعی ابرها برای مقابله با خشکسالی استفاده نکرده و نمیکنند."

او در بخش دیگری از این پاسخ گفت: "ایالت کالیفرنیای آمریکا در چند سال اخیر درگیر خشکسالی کم سابقه‌ای شده است و هیچ مدرکی دال بر استفاده و یا درنظر گرفتن این روش برای مواجهه با شرایط خشکسالی در کالیفرنیا وجود ندارد."

مطلب کامل #ازمابپرس که بر اساس سوال‌های مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره خشکالی تهیه شده است تا چند ساعت دیگر در سایت منتشر خواهد شد.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از علی کریمی شکایت کرد

علی کریمی، فوتبالیست ایرانی در اینستاگرام خود نوشت که ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از وی شکایت کرده است.

آقای کریمی در پست اینستاگرام خود نوشت: "دوستان عزيز ، ستاد امر به معروف و نهى از منكر اصفهان(اصفهان) از من بابت اين پستهايى كه ميبينين شكايت كرده!!!!؟خواستم عارض شم خدمت دوستان تاج كه من هيچ جا نميرم و شما ميتونين حكم جلب منو بگيرين ، يه پى ام بدين من خودم ميام ، خودمو معرفى ميكنم، شما زحمت نكشين، خسته ميشين يا شما حكم جلب من و ميگيرين يا من اعاده حيثيت ميكنم و تا اخرش ميرم"

View more on instagram

درخواست وزارت بهداشت از استاندار تهران: به دلیل آلودگی مدارس را تعطیل کنید

سپاه: ابرهای ایران را بارور می‌کنیم

محمد صالح جوکار، معاون پارلمانی سپاه ایران از خریداری و نصب تجهیزات مورد نیاز برای بارور کردن ابرها بر روی هواپیما خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای جوکار افزود: "با وجود اینکه اعتباری به نیروی هوافضای سپاه برای بارور کردن ابرها اختصاص نیافته، هوافضای سپاه اعلام کرده که به دلیل مشکلات در حوزه کم آبی و بارش بسیار کم نزولات آسمانی آمادگی دارد که نسبت به بارور کردن ابرها اقدامات لازم را انجام دهد."

معاون پارلمانی سپاه ایران همچنین گفت که برخی از موادی که برای تزریق به ابرها برای بارور کردن لازم است نیز توسط سپاه خریداری شده است.

وکیل تامین اجتماعی: سعید مرتضوی در دادگاه حاضر نشد

مجتبی نظری، وکیل سازمان تامین اجتماعی در پرونده سعید مرتضوی پس از پایان دادگاه امروز گفت: "دادگاه امروز خوب بود اما متاسفانه آقای مرتضوی باز هم در جلسه دادگاه حضور نداشت و فقط وکلای وی بودند."

به گزارش مهر، آقای نظری درباره اینکه عدم حضور آقای مرتضوی در دادگاه تخلف هست یا خیر؟ پاسخ داد: "این موضوع را باید دادگاه تشخیص دهد که عدم حضور ایشان چه عواقبی باید برایش داشته باشد ؛ علی القاعده در پرونده های کیفری باید خود متهم حضور داشته باشد و در پرونده های حقوقی اشکالی ندارد و می تواند وکیل حضور داشته باشد. حالا چرا ایشان نیامده و بی توجهی کرده است را نمی‌دانیم."

به گفته وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی، جلسه بعدی دادگاه به اسفندماه موکول شده است.

مرتضوی
MEHR

مرمت عالی قاپو پایان یافت

عالی قاپو
MIZAN
عالی قاپو
MIZAN
عالی قاپو
MIZAN

عملیات مرمت ساختمان عالی قاپو اصفهان بعد از بیش از یک دهه به پایان رسید. کاخ یا عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان و روبه روی مسجد شیخ لطف الله در مرکز شهر اصفهان قرار دارد. عمارت عالی قاپو در سال ۱۰۵۴ قمری ساخته شده است.

عالی قاپو
MIZAN

سقوط ارزش بیت‌کوین ادامه دارد

کاهش ارزش بیت‌کوین ادامه دارد و امروز (دوشنبه شانزدهم بهمن/ پنجم فوریه) به کمتر از هشت هزار دلار رسیده است.

کمتر از دو ماه پیش قیمت این ارز دیجیتال به بیست هزار دلار نزدیک شده بود.

بیت کوین
BBC

ادامه تجمع کارگران هپکو

کارگران کارخانه ماشین آلات و راهسازی هپکو در سالهای اخیر بارها نسبت به تعویق در پرداخت حقوق خود اعتراض و تجمع کردند.

این کارخانه یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین و راهسازی بود که از سال ۱۳۵۴ فعالیتش آغاز شد و پس از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. شرایط معیشتی این کارگران در جریان خصوصی سازی در سال ۱۳۸۶ و "سو مدیریت" با مشکل مواجه شد.

درباره کارگران هپکو بیشتر بخوانید

View more on twitter

پروانه سلحشوری: مطالبات خانواده جان باختگان حادثه نفتکش سانچی پیگیری می‌شود

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس با حضور میان خانواده جان باختگان حادثه نفتکش سانچی که امروز در مقابل مجلس تجمع کرده بودند، گفت: "مطالبات و حقوق خانواده جان باختگان این حادثه پیگیری می شود."

به گزارش ایرنا، خانم سلحشوری همچنین عنوان کرد که این نشست پیرو درخواست خانواده جان باختگان سانچی برای دیدار با اعضای این فراکسیون برگزار شد.

دادستان تهران: ۱۴ دستگاه و نهاد خصوصی، عمومی و دولتی در حادثه پلاسکو مقصر شناخته شدند

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران امروز در بیست و ششمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران اعلام کرد: "گزارش هیات کارشناسان در پرونده پلاسکو نشان داد که ۱۴ دستگاه و نهاد خصوصی، عمومی و دولتی در این حادثه مقصر شناخته شده‌اند."

ساختمان تجاری پلاسکو، در مرکز تهران در ۳۰ دی ماه سال گذشته به دنبال یک آتش‌سوزی فرو ریخت. در این حادثه دست کم ۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش‌نشان، کشته شدند.

پلاسکو
TASNIM

خدیجه مقدم: پرچم رنگارنگ زنان طوماری از خواسته‌های به حقمان است

خدیجه مقدم

فعال حقوق زنان

خدیجه مقدم، فعال حقوق زنان در واکنش به حرکت نه به حجاب اجباری یادداشتی را برای بی‌بی‌سی فارسی ارسال کرده است.

در این یادداشت آمده است: "نظر من در مورد فعالیت های اخیر بخشی از زنان ایران که پرچم حق خواهی را با شال های خود به نمایش در آورده اند، مثبت و بسیار امیدوار کننده است. چرا که دچار همان اشتباهی که من و امثال من مرتکب شدیم ، نشده اند. ما که از انقلاب مردمی و ضد امپریالیستی حمایت می کردیم به آزادی‌های دموکراتیک کم بها می‌دادیم. با این استدلال که وقتی برای عدالت اجتماعی مبارزه می‌کنیم، حقوق خودمان هم در آن مستتر است و چون مخالفان انقلاب، تنها آزادی‌های به زعم ما لیبرالی را چماق کرده بودند ما نمی‌خواستیم به قول خودمان آب به امپریالیسم بریزیم.

ولی در عمل دیدیم که نه تنها عدالتی برقرار نشد بلکه آزادی های اندک خود را هم از دست دادیم. خوشحالم که نسل جوان این هوشیاری را دارد که ضمن تلاش برای رسیدن به عدالت اجتماعی، صف مستقل خود را حفظ کند و در روزهایی که نان و مسکن و آزادی دوباره در ایران فریاد زده می شود. استقلال رای و عقیده خود را به شکل های مختلف نمایش دهد و امیدوارم این حرکت ادامه داشته باشد و با کمترین هزینه به خواسته های‌مان برسیم .

من پرچم رنگارنگ این زنان را طوماری از خواسته‌های به حقمان می‌دانم که سال‌هاست بخاطر آنها هزینه‌های زیادی پرداخت شده است و نباید دست کم گرفته شود و می دانم پرچم‌های رنگین‌کمان هم روزی در ایران توسط جوانان به اهتزاز در خواهد آمد.

به یاد دارم در یکی از روزهای مرداد ماه سال ۱۳۸۵ تعدادی از دگرباشان که پسر من هم جزو آنان بود با پوشیدن روپوش و روسری و آرایش به خیابان ایران زمین -شهرک غرب رفتند، پلیس آنها را دستگیر و به بازداشتگاه منتقل کرد و به طور وحشیانه ای شکنجه کرد در حالی ک ماده قانونی برای بازداشت آنها هم وجود نداشت ولی همه شان به شلاق و جریمه نقدی محکوم شدند. من که مثلن یک فعال مدنی بودم ،ضمن حمایت از فرزندم با آن نگاه آرمان خواه‌ام ،در خلوت به او اعتراض کردم که :"این همه مردم گرسنه‌اند و مشکلات دارند ، این لوس بازی‌ها چیست؟" حتی حاضر نشدم از دوستان وکیل ام خواهش کنم وکالت آنها را به عهده بگیرند . می خواهم عقب ماندگی خودم و رنگارنگی جامعه را هم نشان بدهم که برخی برای اینکه هویت شان به رسمت شناخته شود ، روپوش و روسری می پوشند و چه قدر هزینه می پردازند و هنوز هم کسی از آنها حمایت نمی کند . الان که به آن روزها فکر می کنم از خودم خجالت می کشم و به آنها حق می دهم و خوشحالم که جامعه تا حدودی جلو رفته و ما نسل انقلاب هم تغییر کرده ایم . البته کمپین های مختلف مانند آزادی های یواشکی یا چهارشنبه های سفید هم ترس از عمومی کردن برداشتن حجاب را کمی از بین برد، عوامل زیادی موجب این حرکت زیبا و مسالمت آمیز شده است که متاسفانه از طرف نیروهای امنیتی به بازداشت و خشونت کشیده می شود. زنان و دگرباشان در ایران هزینه های زیادی برای برابری داده اند و هنوز هم ادامه دارد. زنانی که صد سال پیش برای آموزش دختران هزینه دادند تا اعضای کمپین یک میلیون امضا که تبعیض‌ها را در سطح جامعه عمومی کردند ، همه و همه قابل تحسین هستند."

محاکمه صلاح عبدالسلام، مظنون حملات تروریستی پاریس شروع شده است

تنها مظنون بازمانده از حملات تروریستی ۲۰۱۵ پاریس در میان تدابیر شدید امنیتی در بلژیک وارد دادگاه شده است.

صلاح عبدالسلام چهار ماه پس از آن حملات در بروکسل، پایتخت بلژیک، دستگیر شد.

اتهاماتی که او با آنها روبروست نه به رویدادهای پاریس بلکه به درگیری مسلحانه با پلیس هنگام فرار در بلژیک مربوط می‌شود. بیشتر بخوانید

بازرس ویژه بررسی تجارت غیر قانونی عاج در کنیا کشته شد

اسموند برادلی مارتین از بازرسان ویژه بررسی تجارت غیر قانونی عاج و شاخ کرگدن در کنیا کشته شد.

جنازه او در نزدیکی خانه‌اش در نایروبی پیدا شد.

حمله در ادلب؛ گزارشهایی در خصوص احتمال استفاده از گازهای سمی

گزارشها از شمال سوریه حاکی از حملات بیشتر توسط نیروهای دولتی این کشور علیه مناطقی از استان ادلب است که در تصرف مخالفان قرار دارد.

همزمان گزارش ساکنان این مناطق و نیروهای امدادی که در منطقه حضور دارند حاکی است که پس حضو چند هلیکوپتر بر فراز منطقه، بوی بد در این ناحیه به مشام رسیده است که می‌تواند نشانه‌ای از استفاده از گازهای سمی باشد.

یک نیروی امدادی در این منطقه به بی بی سی گفته است که دستکم ۱۵ غیرنظامی در شهر صراغب به دلیل آنچه که گمان می‌رود گاز کلر باشد، مورد درمان قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید

ادلب
Reuters

دادستان فردیس: منتظر نظر پزشک قانونی درباره مرگ کودک دو ساله هستیم

دو شهروند ایرانی بر اثر آتش سوزی هتلی در نجف کشته شدند

بر اثر آتش سوزی در هتلی در نجف در عراق که محل اسکان زائران ایرانی گزارش شده، دو شهروند ایرانی کشته شده اند.

رسان های ایران می گویند حریق در هتل بر اثر آتش گرفتن پرده‌ای که کنار بخاری یکی از اتاق‌های هتل قرار داشته به ‌وقوع پیوسته است.

نجف آرامگاه امام اول شیعیان و از مهمترین شهرهای مذهبی عراق است.

روحانی: وام بلندمدت به صاحبان خودروهای فرسوده تعلق می‌گیرد

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، در همایش "طرح‌های نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و اشتغال‌زایی" گفته "خودروهای فرسوده باید به‌طور کامل از رده خارج شوند" و وعده داده است که برای اجرای این سیاست "وام مناسب و بلندمدت به صاحبان خودروهای فرسوده تعلق می‌گیرد".

آتش سوزی در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو

ابتکار: اشتغال زنان باعث بیکاری مردان نمی‌شود

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه اشتغال زنان باعث بیکاری مردان نمی‌شود، گفت: "شرع و قانون هم استقلال مالی را برای خانم‌ها به رسمیت شناخته است."

به گزارش مهر،معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین تاکید کرد: "حدود یک و نیم میلیون خانم ایرانی به هر دلیلی نتوانسته‌اند ازدواج کنند. بنابراین خلاف حقوق انسانی و شهروندی است اگر بگویم اشتغال خانم‌ها باعث بیکاری آقایان می‌شود، از طرفی هم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دسترسی فرصت‌های برابر صراحتا اشاره کرده است."

خانم ابتکار اضافه کرد: "زنان ایرانی به خصوص زنان شهرنشین، دختران تحصیلکرده، زنان سرپرست خانواده و دختران مجرد نیاز به کار و حق دسترسی به فرصت‌های شغلی دارند. متاسفانه فاصله بیکاری بین دختران تحصلیکرده با پسران در ۱۲ استانی که سفر داشتم تقریبا بین ۲ تا ۳ برابر بوده است."

ابتکار
Mehr

نرگس محمدی: انتخاب پوشش حق زنان است

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در که دوران محکومیت خود را در زندان سپری می‌کند، در واکنش به حرکت نه به حجاب اجباری در ایران در نامه‌ای نوشت: "سال‌هاست پوشش زنان، دستمایه حکومتگران در سیطره بر جامعه، تحکیم قدرت و خودنمایی استبدادشده است"

خانم محمدی در بخشی از این نامه با اشاره به اینکه اعتراض به حجاب اجباری از همان ابتدا اعمال این سیاست وجود داشته است، نوشت: "این روزها زنانی نه برای تحقیر پوشش آن دیگری، بلکه علیه تحقیر و تحمیل بر خود، شال بر سر چوب می‌کنند، تا بگویند تحمیل و تحقیری که در شال بر سر چوب کردن، آشکار است، بسان تحقیر و تحمیلی است که در شال اجباری بر سر زن ایرانی کردن، توسط حکومت استبدادی، نهفته است."

خانم محمدی در بخش دیگری از این نامه آورده است: "گمان نمی‌کنم زنانی که حتی چادر را برگزیده‌اند، طرفداران روسری اجباری باشند، چرا که روسری اجباری در درجه نخست توهین به گزینش آگاهانه و آزادانه آنهاست. در میان دوستان بسیار محترم خود، زنان چادری را می‌شناسم که برای تحقق آزادی و عدالت جانانه ایستاده‌اند، حتی اگر این آزادی برای مخالفشان باشد.دینداران آزاداندیش نیز از این دایره خارج نیستند. چرا که در عدم وجود حتی یک آیه در متن مقدس مبنی بر پوشاندن ‌موی سر، تآکید بر اصل حفظ کرامت والای انسان و عدم اکراه در گرویدن به دین، توجیه دینی برای پوشاندن موی سر زن وجود ندارد."

'حمله فردی با سلاح سرد به نهاد ریاست جمهوری'

خبرگزاری‌های ایران اعلام کردند، دقایقی پیش فردی با سلاح سرد تلاش کرد وارد نهاد ریاست‌جمهوری شود.

براساس این گزارش "فرد مورد نظر که مردی جوان بوده بدون توجه به هشدار نیروهای امنیتی با قمه از ایست و بازرسی اول عبور کرده و دلیل بی‌توجهی به هشدارها از سوی نیروهای امنیتی در ایست دوم مورد اصابت گلوله قرار گرفته است."

معاون امنیتی استانداری تهران نیز در توضیح این مساله به تسنیم گفت: "فردی در تلاش بود از گیت‌های نهاد ریاست جمهوری بگذرد که با اخطار نیروهای حفاظت نهاد مواجه شد. با تیراندازی ماموران حفاظت این فرد از ادامه مسیر باز می‌ماند و مصدوم می‌شود."

محیط زیست: آلودگی زیست محیطی کارخانه مس سرچشمه ۳۳ برابر حد مجاز است

رضا جزینی‌زاده، مدیرکل محیط زیست استان کرمان با اعلام اینکه کارخانه مس سرچشمه را به عنوان صنعت آلاینده معرفی کردیم، گفت: "آلودگی زیست محیطی این کارخانه بیش از ۳۳ برابر حد مجاز است."

به گزارش ایلنا، آقای جزینی زاده با اشاره به اینکه کارخانه مس سرچشمه این موضوع را رد می‌کند، افزود: "متاسفانه از سوی کارخانه اعلام شده است آنچه که رسانه‌ها و سازمان محیط‌زیست به آن پرداخته است هیچ و پوچ است ما باز هم تاکید داریم که در این شرایط تولیدشان را کم کنند و توجیهات غیرعلمی نگویند."

مس سرچشمه
ILNA

آموزش و پرورش ایران: آزمون‌های تستی دوره ابتدایی و استفاده از کتب کمک آموزشی ممنوع شد

رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ایران اعلام کرد که بر اساس تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش "برگزاری آزمون‌های تستی در دوره ابتدایی، استفاده از کتب کمک آموزشی و ورود موسساتی که به این بهانه وارد مدارس ابتدایی می‌شدند همگی ممنوع شد."

به گزارش ایسنا، خانم حکیم زاده افزود همچنین دیگر آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان برگزار نمی‌شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به آمار بیش از هفت میلیون دانش آموز ابتدایی در ایران گفت: "از مزایای خوب این مصوبه است و اگر بگوییم فرزندان ما از این غول استرس زای آزمون ورودی رها شدند، سخنی به گزاف نگفته‌ایم."

حکیم زاده
ISNA

هوای تهران برای همه گروهها ناسالم شد

رییس پلیس تهران: پلیس و دادستانی برنامه‌ای برای برخورد با دراویش نداشته و ندارد

تجمع خانواده کشته‌شدگان نفتکش سانچی مقابل مجلس ایران

خانواده های کشته‌شدگان نفتکش سانچی امروز مقابل مجلس ایران تجمع کرده و خواستار پیگیری بازگشت پیکر کشته شدگان شدند.

به گزارش مهر، خانواده این افراد همچنین خواستار پیگیری از علت دقیق این حادثه شدند.

در ادامه این تجمع نمایندگان با این خانواده‌ها دیدار کرده و آنها به مجلس وارد شدند.

دی ماه امسال بر اثر حادثه برخورد نفتکش سانچی که حامل محموله میعانات گازی بود با یک فروند کشتی هنگ کنگی در محدوده آب های سرزمینی چین و انفجار و غرق شدن آن، تمامی سرنشینان شامل ۳۰ نفر از دریانوردان ایرانی و دو نفر خدمه بنگلادشی جان باختند.

وزارت خارجه ایران: هیچ اطلاعی از کارگروه اروپایی درباره برجام نداریم

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به فعالیت کارگروه مشترک سه کشور اروپایی درباره برجام گفت: "ما هیچ اطلاعی از این کارگروه نداریم و خبری از آن به ما داده نشده است."

به گزارش مهر، آقای قاسمی در نشست خبری امروز همچنین افزود: " ما چنین سخنی را به صورت رسمی از اروپایی ها دریافت نکردیم و آمریکایی ها هم رویاهای خود را از زبان دیگران مطرح کنند."

قاسمی
MEHR

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید