Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. آیا بارور کردن مصنوعی ابرها چاره‌ای برای خشکسالی است؟ #ازمابپرس

  از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی خواسته بودیم تا سوال‌های خود را درباره خشکسالی و تغییرات اقلیمی از طریق فرم#ازمابپرس برای ما بفرستند.

  در این مطلب محمد رضا معززی، کارشناس محیط زیست ساکن کانادا به شماری از این سوال‌ها پاسخ داده است.

  • چه چیزی باعث خشکالی می‌شود؟

  خشکسالی تعریف‌های متفاوتی دارد ولی تصویر عمومی از خشکسالی، کاهش نزولات جوی است و در نتیجه خشکی رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، سدها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و خشکی خاک رخ می‌دهد. به این نوع خشکسالی در متون علمی، خشکسالی هیدرولوژیکی می‌گویند.

  بیشتر بخوانید

  خشکسالی
 2. ایران: دخالتی در امور داخلی افغانستان نداریم

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران
  Image caption: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان درباره روابط ایران با گروه طالبان گفته است که ایران در مسائل داخلی افغانستان دخالتی نمی‌کند و انتشار اظهارات "ضد و نقیضی" از سوی بخش‌های امنیتی افغانستان ناشی از برخی مسائل داخلی این کشور است.

  بیشتر بخوانید

 3. هیات وزیران: عیدی امسال مبلغ ثابت ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان

  هیات وزیران در جلسه عصر امروز میزان پاداش پایان سال ۱۳۹۶(عیدی) را ۸۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

  به گزارش تسنیم، در جلسه هیات وزیران مشخص شد که عیدی امسال در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت شود.

  سال گذشته عیدی کارکنان دولت ۷۷۰ هزار و ۵۰۰ تومان بود که امسال ده درصد افزایش داشته است.

 4. زهرا رحیمی و وحید لنجانزاده دو دانشجوی دانشگاه تهران بازداشت شدند

  براساس گزارشهای رسیده از ایران زهرا رحیمی و وحید لنجانزاده، دو دانشجوی دانشگاه تهران روز گذشته یک شنبه پانزدهم بهمن توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

  هنوز از علت بازداشت این دو دانشجو اطلاعی در دست نیست.

  زهرا رحیمی، وحید لنجانی زاده
 5. اعتراضات کارگران هپکو

  کارگران کارخانه هپکو امروز صبح در اعتراض به وضعیت معیشتی خود تجمع کردند.

  این کارگران در سالهای اخیر بارها نسبت به عدم پرداخت معوقات دست به تجمع زده‌اند.

  Video content

  Video caption: اعتراضات ۱۶ بهمن پرسنل هپکو
 6. اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره شکایت از علی کریمی

  در پی شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از علی کریمی بازیکن فوتبال، سایت رسمی فدراسیون فوتبال این خبر را تایید کرد.

  در اطلاعیه فدراسیون فوتبال ایران آمده است: این شکایت " پیرو خواست و یا با اطلاع فدراسیون فوتبال نبوده است؛ اما پست های آقای کریمی همگی قابل پیگیری است که اگر این روال توهین آمیز تغییر نکند، فدراسیون فوتبال، مطابق قوانین جاری کشور اقدام خواهد کرد. اگر آقای علی کریمی و یا هر یک از اهالی محترم فوتبال، به دنبال رسیدن به پاسخی هستند، باید پرسش خود را محترمانه مطرح کنند و البته فدراسیون فوتبال خود را مکلف می داند پرسش های محترمانه اهالی فوتبال را در همه زمینه ها پاسخ بدهد."

  کریمی
 7. وزارت بهداشت: سالانه بین ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود

  علیرضا رئیسی، معاون وزیربهداشت اعلام کرد: "سالانه بین ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود. این تعداد سیگار بین ۵۰ تا ۵۸هزار مرگ منتسب به سیگار را به‌دنبال دارد که رقم زیادی است و ۲۰ تا ۳۰هزار میلیارد تومان هزینه نظام سلامت به‌دلیل مصرف سیگار است."

  به گزارش تسنیم، آقای رئیسی با انتقاد از پایین بودن مالیات سیگار در ایران گفت که در سال ۸۵ قانونی مصوب شد که "بتوانیم مالیات بر سیگار را سالانه تا ۱۰ درصد افزایش دهیم، اما درحال حاضر به‌جز کشور افغانستان، پایین‌ترین مالیات بر سیگار را کشور ایران دارد."

 8. مدارس تهران فردا به دلیل آلودگی تعطیل شد

  به علت تداوم آلودگی هوا و با تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران مدارس تهران فردا سه‌شنبه ۱۷ بهمن تعطیل شد.

  بر اساس مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران، فروش طرح ترافیک روزانه و فعالیت‌های عمرانی شهرداری تهران تعلیق شد.

  تردد انواع کامیون در تهران به صورت ۲۴ ساعته ممنوع و طرح سراسری زوج یا فرد به صورت سراسری اجرا می‌شود.

 9. نعمت‌الله: مژگان صابری اوتیسم ندارد

  مژگان صابری
  Image caption: مژگان صابری

  حمید نعمت‌االه کارگردان فیلم شعله‌ور گفت که مژگان صابری بازیگر فیلمش برخلاف آنچه برخی می‌گویند اوتیستیک نیست. آقای نعمت‌الله گفت آنچه مورد توجه قرار گرفته و واکنش ایجاد کرده، مدل رفتار شخصی این بازیگر است. او با انتقاد از فضایی که درباره خانم صابری ایجاد شده، گفت که دنیای امروز به سمتی می‌رود که هر چه بیشتر به افراد اجازه داده شود خودشان باشند. او گفت که نمی‌داند چرا روزنامه‌نگاران به چنین چیزی توجه ویژه نشان داده‌اند و چنین فضایی ایجاد کرده‌اند. به گفته کارگردان فیلم شعله‌ور، خانم صابری وقتی در این فیلم بازی می‌کرده، مشکلی برای کنترل رفتار خود نداشته و همان کاری را می‌کرده که کارگردان از او می‌خواسته است. بعد از برگزاری نشست خبری فیلم شعله‌ور با بازی مژگان صابری توجه افراد به شیوه رفتاری خانم صابری در این نشست جلب شد. برخی، رفتارهای او را نشانه اوتیسم توصیف کردند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نام بازیگر فیلم شعله‌ور را به هشتگ تبدیل کردند و همین ماجراها باعث شد گفتگوهای زیادی درباره اختلال اوتیسم و نشانه‌های آن شکل بگیرد.

 10. چرا #بعدش_که_بوده شکل گرفت؟

  View more on twitter

  دیروز در جریان تنش و درگیری های دراویش گنابادی و مأموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه نورعلی تابنده رهبر این سلسله دراویش که در #گلستان_هفتم تهران رخ داد بحث هایی هم در توییتر شکل گرفت.

  انتقادها به فشار بر دراویش در صدر مطالب توییتری بود. اما در این بین یک روحانی که در توییتر فعالیت می کند حدیثی از پیامبر اسلام در مورد صوفیه توییت کرد. یکی از کاربران به این موضوع شک کرد و برایش نوشت :" مگه صدر اسلام هم طریقت صوفی گری بوده؟ و محمد قمی ، روحانی توییتری نوشت: "بعدش که بوده."

  و اینگونه #بعدش_که_بوده خلق شد.

  کابران توییتر به این بهانه به انتقاد از برخی از احادیث پرداختند، برخی مسائل روز را با احادیث ادغام کردند و برخی هم طنز ساختند.

  هشتگ
  View more on twitter
  View more on twitter
 11. قیمت گوشت گوسفندی در دو هفته '۲ هزار تومان گران شد'

  به گفته علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی قیمت این نوع گوشت طی دو هفته اخیر ۲ هزارتومان گران شده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ملکی گفته است: "پیش بینی کاهش قیمت برای روزهای آینده نداریم."

  او همچنین گفته: "در حال نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هستیم و ذخایر دام رو به اتمام است، مصرف پروتئین افزایش پیدا می کند و با توجه به این موارد، دام زنده گران می شود که این امر بر روی قیمت گوشت تاثیر دارد. "

  قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه بدون دنبه بین ۴۲ تا ۴۳ هزارتومان است.

  مشکلات واردات به دلیل شرایط جوی یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت عنوان شده است.

  گوشت
 12. نظر کارشناس #ازمابپرس درباره بارور کردن ابرها

  محمد رضا معززی، کارشناس محیط زیست ساکن کانادا در پاسخ به یکی از سوال‌هایی که از طریق فرم #ازمابپرس درباره باروری مصنوعی ابرها دریافت کرده‌ایم چنین نظری دارد: "بارور کردن مصنوعی ابرها روش موثری برای مقابله با خشکسالی نیست. هیچ یک از کشورهای توسعه یافته نیز با وجود امکانات بسیار وسیعتر مالی از روش باردار کردن مصنوعی ابرها برای مقابله با خشکسالی استفاده نکرده و نمیکنند."

  او در بخش دیگری از این پاسخ گفت: "ایالت کالیفرنیای آمریکا در چند سال اخیر درگیر خشکسالی کم سابقه‌ای شده است و هیچ مدرکی دال بر استفاده و یا درنظر گرفتن این روش برای مواجهه با شرایط خشکسالی در کالیفرنیا وجود ندارد."

  مطلب کامل #ازمابپرس که بر اساس سوال‌های مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره خشکالی تهیه شده است تا چند ساعت دیگر در سایت منتشر خواهد شد.

 13. ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از علی کریمی شکایت کرد

  علی کریمی، فوتبالیست ایرانی در اینستاگرام خود نوشت که ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از وی شکایت کرده است.

  آقای کریمی در پست اینستاگرام خود نوشت: "دوستان عزيز ، ستاد امر به معروف و نهى از منكر اصفهان(اصفهان) از من بابت اين پستهايى كه ميبينين شكايت كرده!!!!؟خواستم عارض شم خدمت دوستان تاج كه من هيچ جا نميرم و شما ميتونين حكم جلب منو بگيرين ، يه پى ام بدين من خودم ميام ، خودمو معرفى ميكنم، شما زحمت نكشين، خسته ميشين يا شما حكم جلب من و ميگيرين يا من اعاده حيثيت ميكنم و تا اخرش ميرم"

  View more on instagram
 14. درخواست وزارت بهداشت از استاندار تهران: به دلیل آلودگی مدارس را تعطیل کنید

  View more on twitter
 15. سپاه: ابرهای ایران را بارور می‌کنیم

  محمد صالح جوکار، معاون پارلمانی سپاه ایران از خریداری و نصب تجهیزات مورد نیاز برای بارور کردن ابرها بر روی هواپیما خبر داد.

  به گزارش ایسنا، آقای جوکار افزود: "با وجود اینکه اعتباری به نیروی هوافضای سپاه برای بارور کردن ابرها اختصاص نیافته، هوافضای سپاه اعلام کرده که به دلیل مشکلات در حوزه کم آبی و بارش بسیار کم نزولات آسمانی آمادگی دارد که نسبت به بارور کردن ابرها اقدامات لازم را انجام دهد."

  معاون پارلمانی سپاه ایران همچنین گفت که برخی از موادی که برای تزریق به ابرها برای بارور کردن لازم است نیز توسط سپاه خریداری شده است.

 16. وکیل تامین اجتماعی: سعید مرتضوی در دادگاه حاضر نشد

  مجتبی نظری، وکیل سازمان تامین اجتماعی در پرونده سعید مرتضوی پس از پایان دادگاه امروز گفت: "دادگاه امروز خوب بود اما متاسفانه آقای مرتضوی باز هم در جلسه دادگاه حضور نداشت و فقط وکلای وی بودند."

  به گزارش مهر، آقای نظری درباره اینکه عدم حضور آقای مرتضوی در دادگاه تخلف هست یا خیر؟ پاسخ داد: "این موضوع را باید دادگاه تشخیص دهد که عدم حضور ایشان چه عواقبی باید برایش داشته باشد ؛ علی القاعده در پرونده های کیفری باید خود متهم حضور داشته باشد و در پرونده های حقوقی اشکالی ندارد و می تواند وکیل حضور داشته باشد. حالا چرا ایشان نیامده و بی توجهی کرده است را نمی‌دانیم."

  به گفته وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی، جلسه بعدی دادگاه به اسفندماه موکول شده است.

  مرتضوی
 17. مرمت عالی قاپو پایان یافت

  عالی قاپو
  عالی قاپو
  عالی قاپو

  عملیات مرمت ساختمان عالی قاپو اصفهان بعد از بیش از یک دهه به پایان رسید. کاخ یا عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان و روبه روی مسجد شیخ لطف الله در مرکز شهر اصفهان قرار دارد. عمارت عالی قاپو در سال ۱۰۵۴ قمری ساخته شده است.

  عالی قاپو
 18. سقوط ارزش بیت‌کوین ادامه دارد

  کاهش ارزش بیت‌کوین ادامه دارد و امروز (دوشنبه شانزدهم بهمن/ پنجم فوریه) به کمتر از هشت هزار دلار رسیده است.

  کمتر از دو ماه پیش قیمت این ارز دیجیتال به بیست هزار دلار نزدیک شده بود.

  بیت کوین
 19. ادامه تجمع کارگران هپکو

  کارگران کارخانه ماشین آلات و راهسازی هپکو در سالهای اخیر بارها نسبت به تعویق در پرداخت حقوق خود اعتراض و تجمع کردند.

  این کارخانه یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین و راهسازی بود که از سال ۱۳۵۴ فعالیتش آغاز شد و پس از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. شرایط معیشتی این کارگران در جریان خصوصی سازی در سال ۱۳۸۶ و "سو مدیریت" با مشکل مواجه شد.

  درباره کارگران هپکو بیشتر بخوانید

  View more on twitter
 20. پروانه سلحشوری: مطالبات خانواده جان باختگان حادثه نفتکش سانچی پیگیری می‌شود

  پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس با حضور میان خانواده جان باختگان حادثه نفتکش سانچی که امروز در مقابل مجلس تجمع کرده بودند، گفت: "مطالبات و حقوق خانواده جان باختگان این حادثه پیگیری می شود."

  به گزارش ایرنا، خانم سلحشوری همچنین عنوان کرد که این نشست پیرو درخواست خانواده جان باختگان سانچی برای دیدار با اعضای این فراکسیون برگزار شد.