Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. صد سال گذشت؛ معامله محرمانه فعالان حقوق زنان و دولت بریتانیا برسر حق رأی

  حسین باستانی - بی‌بی‌سی

  در دومین سال جنگ جهانی اول، دولت بریتانیا دریافت که با توانایی موجود خود برای تولید اسلحه و مهمات، شانسی برای پیروزی در مقابل ماشین جنگی عظیم آلمان ندارد. در چنان شرایطی، دولت مشخصا به این نتیجه رسید که تنها شانس بریتانیا برای اجتناب از شکست، بسیج شدن زنان برای مشارکت در جنگ و مشخصا، حضور فراگیر در کارخانه‌های اسلحه سازی است.

  مشکلی که وجود داشت این بود که دولت، رابطه به‌شدت متشنجی با رهبران جنبش زنان داشت: مهم ترین خواست این جنبش در آن زمان، به دست آوردن "حق رأی" برای زنان بود که دولتمردان زیر بار آن نمی رفتند و حتی بسیاری از فعالان جنبش حق رای موسوم به "سافرجت"ها را به زندان انداخته بودند. بحران میان دولت و فعالان حقوق زنان در حدی قرار داشت که حتی رهبر معروف سافرجت‌ها، املین پنکهرست، با انداختن بمب به منزل دیوید لوید جورج، وزیر وقت مهمات‌سازی، جانش را تهدید کرده بود.

  اما وقتی کار جنگ گره خورد، لوید جورج تصمیم گرفت با همان کسی که بمب به داخل خانه‌اش انداخته بود پای میز مذاکره بنشیند. او در جلسه‌ای محرمانه در ژوییه ۱۹۱۵، به نمایندگی از دولت از املین پنکهرست خواست که با کمک به بسیج کردن زنان پشت جنگ، به یاری دولت بیاید. در عوض، قول داد که دولت از مقاومت در مقابل حق رأی زنان عقب‌نشینی کند. معامله، انجام شد.

  تنها چند روز بعد، املین پنکهرست و سایر رهبران جنبش حقوق برابر برای زنان، در لندن تظاهراتی سی هزار نفره علیه دولت بریتانیا به راه انداختند. موضوع این تظاهرات، اعتراض به تبعیض جنسیتی با دریغ شدن "حق زنان برای خدمت به کشور" بود؛ هرچند شرکت کنندگان در آن، خبر نداشتند که مخارج برگزاری تظاهرات، از طرف خودِ دولت تأمین شده است.

  در اجرای توافق دو طرف، زنان بریتانیا به طور گسترده پشت جنگ بسیج شدند و میزان تولید اسلحه و مهمات به شدت افزایش یافت. در حالی که دشمن اصلی بریتانیا در جنگ یعنی آلمان، در حالت کلی ظرفیت تولید صنعتی و تسلیحاتی بسیار بالاتری از بریتانیا داشت، اما مشارکت به‌شدت موثر زنان بریتانیایی در جنگ، در حالی که همتایان آلمانی‌شان عمدتا مشغول خانه داری بودند، کفه را به نفع لندن تغییر داد.

  از سوی دیگر دیوید لوید جورج هم، که از قضا یک سال بعد -در سال ۱۹۱۶- به مقام نخست وزیری رسید، در اجرای تعهدات متقابل دولت کوتاهی نکرد.

  نتیجه آنکه صد سال پیش در چنین روزی، در ۶ فوریه ۱۹۱۸ و در حالی که هنوز ۹ ماه تا پایان جنگ جهانی اول باقی بود، نخستین گروه از زنان بریتانیایی حق رأی خود را به دست آورند. بنابر قانونی که با پشتیبانی دولت به تصویب مجلس رسید، زنان بالای ۳۰ سال که خود یا همسرشان صاحب مِلک بودند، می توانستند در انتخابات سراسری رأی بدهند.

  البته، هنوز ۱۰ سال دیگر لازم بود تا زنان بریتانیایی، از حقوق مساوی برای رأی دادن برخوردار شوند: در ژوییه ۱۹۲۸، تمام زنان مالک یا غیرمالک بالای ۲۱ سال، مانند مردان دارای شرایط مشابه، از حق رأی برخوردار شدند.

 2. رویترز: باقر نمازی به زندان برگردانده شد

  به گفته وکیل باقر نمازی، شهروند هشتاد و یک ساله ایرانی-آمریکایی که برای مداوای پزشکی مدتی در مرخصی می‌برد، به زندان برگردانده شده است.

  آقای نمازی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ده سال زندان محکوم شده است.

  View more on twitter
 3. طرح سئوال از رئیس جهور درباره موسسات اعتباری به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد

  الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران از ارجاع طرح سئوال از حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده است.

  موضوع سئوال، فعالیت موسسات اعتباری و مشکلات پیش آمده برای شهروندان ایرانی در این ارتباط است.

  View more on twitter
 4. تجمع بیش از دویست کارگر 'کیان تایر' در برابر ساختمان وزارت صنعت و معدن

  بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان‌تایر امروزسه‌شنبه (هفدهم بهمن) مقابل وزارت صنعت و معدن تجمع کردند. اعتراض آنها به پرداخت نشدن حقوق معوقه است.

  View more on twitter
 5. آمار خودروهای فرسوده در ایران به روایت روزنامه اعتماد

  حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در کنفرانس خبری امروز سه‌شنبه (هفدهم بهمن) از طرح‌های دولت برای جمع‌آوری ناوگان فرسوده تا سه سال آینده خبر داد.

  View more on twitter
 6. مرکز پژوهش‌های مجلس خسارت مالی نفتکش سانچی را حدود ۱۱۰ میلیون دلار اعلام کرد

  مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی به بررسی سانحه نفتکش سانچی و خسارت مالی آن پرداخته است.

  در این گزارش که امروز سه‌شنبه (هفدهم بهمن) منتشر شده است خسارت مالی این سانحه حدود۱۱۰ میلیون دلار برآورد شده است.

  از این مقدار ۵۰ میلیون دلار به بدنه نفتکش و ۶۰ میلیون دلار به محموله مربوط می‌شود.

  نفتکش سانچی که حامل بیش از صدهزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی بود در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی‌ماه) یک هفته پس از برخورد با کشتی باری کریستال در سواحل شرقی چین غرق شد.

  تمام ۳۲ سرنشین این نفتکش شامل سی ایرانی و دو بنگلادشی جان خود را از دست دادند.

  نفتکش سانچی
 7. یکی از مدیران وزارت نیرو به اتهام 'تخلف مالی-اداری' برکنار شد

  وزارت نیرو در اطلاعیه ای از برکناری یکی از مدیران این وزارتخانه به اتهام "تخلف" و همچنین "نداشتن کفایت لازم در امر مدیریت" خبر داده است.

  به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) در این اطلاعیه که امروز چهارشنبه هفدهم بهمن منتشر شد آمده است: "در پی دریافت اخبار و گزارش‌هایی در خصوص وقوع تخلفات اداری - مالی در یکی از شرکت‌ های توزیع نیروی برق استانی و با احراز عدم کفایت مدیریت لازم، مدیرعامل شرکت مذکور از سمت خود برکنار شد."

  در اطلاعیه وزارت نیرو نام مدیر ذکر نشده است.

 8. مصدومیت یازده آتش نشان در عملیات اطفای حریق ساختمان وزارت نیرو

  اورژانس تهران از مصدومیت یازده آتش نشان در عملیات اطفای حریق ساختمان وزارت نیرو خبر داده است.

  View more on twitter
 9. نرگس حسینی 'از کرده‌اش پشیمان نیست'

  نسرین ستوده، وکیل نرگس حسینی به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است موکلش "با علم و آگاهی کامل نسبت به عواقب عملش و برای به چالش کشیدن حجاب اجباری زنان اعتراض کرده و علیرغم تفهیم اتهامت نامعقول در دادسرا نیز گفته از عملش به هیچ عنوان پشیمان نیست."

  نرگس حسینی ۳۲ ساله، اهل کاشان شهری در مرکز ایران و یکی از زنان موسوم به دختران انقلاب یا دختران خیابان انقلاب است که روز نهم دی ماه در حرکتی اعتراضی در خیابان انقلاب تهران روسری خود را برداشت و آن را به شکل پرچمی بالا برد.

  این دانشجوی فوق لیسانس علوم اجتماعی که در یک اداره‌ای دولتی نیز شاغل است، پس از شروع اعتراض بازداشت شد و پس از صدور قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

  View more on twitter
 10. اعتراض یک راننده اتوبوس در مقابل ساختمان مجلس

  یک راننده اتوبوس، بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (هفدهم بهمن) اتوبوس خود را مقابل ساختمان مجلس در بهارستان متوقف کرد و با ایستادن روی سقف آن نسبت به وضعیت معیشتی خود اعتراض کرد.

  به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) این راننده خود را ساکن شهریار معرفی کرد و بنری در دست داشت که روی آن نوشته بود:"گوش اگر گوش شما، ناله اگر ناله ما؛ آنچه البته به جایی نرسد، فریاد است."

  مجلس
 11. شهردار تهران: نمی‌توانیم زمان دقیقی برای اطفای حریق اعلام کنیم

  محمد علی نجفی، شهردار تهران می‌گوید نمیتوان برای اطفای حریق زمان دقیقی را تعیین کرد.

  اشاره او به آتش سوزی گسترده در یکی از ساختمان‌های وزارت نیرو در مرکز تهران است که هنوز هم ادامه دارد.

  به گزارش خبرگزاری فارس، شهردار تهران همچنین گفته است ترک‌های این ساختمان از صبح بیشتر شده است.

  View more on twitter
 12. خبرنگاران ورزشی زن در 'اتاق قفل شده' مسابقه فینال را دیدند

  به گزارش خبر ورزشی، خبرنگاران زنی که برای پوشش بازی فینال لیگ برتر بسکتبال به تبریز رفته بودند در 'اتاق قفل شده' بازی را از تلویزیون دیدند.

  View more on twitter
 13. مدارس تهران به دلیل آلودگی هوا چهارشنبه تعطیل شد

  با تصمیم کمیته اضطرار مدارس تهران فردا به دلیل "استمرار آلودگی هوا" چهارشنبه (هجدهم بهمن) تعطیل اعلام شد.

  View more on twitter
 14. یک گروه مخالف جمهوری آذربایجان انتخابات ریاست جمهوری را تحریم کرد

  یکی از گروه های مخالف در جمهوری آذربایجان گفته است که انتخابات رئیس جمهوری را که قرار است در یازدهم ماه آوریل (اواخر فروردین ۹۷) برگزار شود، تحریم می کند.

  روز گذشته (دوشنبه) مقامات این کشور اعلام انتخابات زودرس کردند. این انتخابات براساس برنامه ریزی قبلی قرار بود در ماه اکتبر (حدود هشت ماه دیگر) برگزار شود که به جلو کشیده شد.

  علی حسن اف، یکی از دستیاران رئیس جمهور آذربایجان، گفت که این اقدام به دلیل این بوده است تا انتخابات با برنامه های یکصدمین سالگرد تاسیس اولین دولت دموکراتیک آذربایجان تداخل نکند وهمچنین دوره ریاست جمهوری با سال مالی کشور همخوان شود.

  احزاب مخالف و نهادهای حقوق‌بشری همواره از روند برگزاری انتخابات در این جمهوری انتقاد کرده‌اند. آنها دولت را متهم می‌کنند که بویژه در سال‌های اخیر بسیاری از مخالفان را زندانی کرده است. بیشتر بخوانید

 15. محمود صادقی لیست شرکت‌های بدهکار بانک سرمایه را منتشر کرد

  View more on twitter
 16. دادگاه بریتانیایی درخواست منع تعقیب آسانژ را رد کرد

  دادگاهی در بریتانیا درخواست جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس برای صدور قرار منع تعقیب را رد کرده است. این دادگاه حکم داده که قرار بازداشت آقای آسانژ همچنان برقرار است که به معنای آن است که اگر او از ساختمان سفارتخانه اکوادور در لندن خارج شود بازداشت خواهد شد. او از پنج سال پیش در این سفارتخانه پناه گرفته است. پرونده آقای آسانژ در سوئد مختومه اعلام شده اما بریتانیا او را به دلیل نقض قرار وثیقه در مدت بازداشت همچنان قابل تعقیب می‌داند.

 17. احزاب در ایران فقط 'در دوران انتخابات فعال می‌شوند'

  حسن روحانی فعالیت احزاب در ایران را به "مغازه‌های فصلی" تشبیه کرده است.

  او گفته احزاب فقط در دوران انتخابات فعال می‌شوند.

  View more on twitter
 18. 'کسانی در عربستان سر کار آمدند که پختگی لازم را ندارند'

  آقای روحانی در بخشی از سخنان خود سران عربستان را خطاب قرار داده است.

  او گفته: "در عربستان کسانی سر کار آمدند که پختگی لارم را در مسائل منطقه ندارند."

  View more on twitter
 19. روحانی: دشمن در منطقه اسرائیل است

  رئیس جمهور ایران گفته است: :"چه بخواهیم چه نخواهیم دشمن در منطقه اسرائیل است."

  View more on twitter
 20. اظهارات حسن روحانی درباره روابط ایران و آمریکا

  حسن روحانی می‌گوید کلید روابط آینده ایران و آمریکا "دست واشنگتن است."

  View more on twitter