Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه افزایش قیمت ارز در بازار غیررسمی ایران
 2. افزایش گردوغبار در برخی شهرهای ایران
 3. انتقاد فرمانده نیروی دریایی سپاه از دولت
 4. گزارش رسمی در ایران از کاهش میزان بارش

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

هشدار سازمان های اطلاعاتی آمریکا در مورد احتمال دخالت روسیه در انتخابات آینده

مدیران سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده، در اظهارنظری مشترک، در مورد تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در پاییز آینده هشدار داده اند.

مدیران ارشد جامعه اطلاعاتی آمریکا، از جمله سیا و سازمان اطلاعات ملی، این هشدار را در جلسه کمیته اطلاعاتی مجلس سنا عنوان کرده اند که به طور سالانه، برای بررسی تهدیدهای موجود علیه ایالات متحده برگزار می شود.

در جلسه اخیر، دن کوتز، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، گفت روسیه معتقد است که دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، به میزان زیادی موفقیت آمیز بوده است.

وی هدف اصلی روسیه از این دخالت را، "تضعیف اعتماد به سیستم دموکراسی آمریکایی" عنوان کرد.

این هشدار در شرایطی عنوان شده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، همواره موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ برای کمک به پیروزی وی را بی‌اساس دانسته است.

گزارشگران بدون مرز: در دو دهه گذشته بیش از۳۵۰ رسانه در ایران توقیف شده

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتقاد از وضعیت آزادی مطبوعات در ایران گفته که در دو دهه گذشته "دستکم ۳۵۰ رسانه توقیف شده است و بیش از ۸۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار احضار، بازداشت و بازجویی شده اند".

این سازمان مدافع آزادی مطبوعات افزوده است که در دو دهه اخیر، همچنین در ایران "بیش از ۵۰۰" روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار "محاکمه و به حبس‌هایی از ۳ ماه تا ۱۹ سال زندان محکوم شده‌اند".

گزارشگران بدون مرز این آمار را در بیانیه ای در مورد کارنامه آزادی مطبوعات در ۳۹ سال حکومت جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است.

پلیس اسرائیل نتانیاهو را به 'رشوه‌خواری متهم کرد'

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، پلیس این کشور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر را به رشوه‌خواری متهم کرده است و می‌گوید شواهد کافی برای طرح این اتهام‌ها در دادگاه در دست دارد.

بنابر این گزارش‌ها، پلیس ماه گذشته در همین رابطه با آقای نتانیاهو رو در رو گفتگو کرده و از او سوالاتی پرسیده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، اکنون پلیس می‌گوید شواهد و مدارک کافی برای طرح دو پرونده جداگانه در دادگاه در دست دارد هر چند روز سه‌شنبه (۱۳ فوریه - ۲۴ بهمن) تصریح کرده: "فعلا اتفاقی نخواهد افتاد چون هنوز چیزی به اثبات نرسیده".

در اتهام نخست، گفته شده آقای نتانیاهو از یک انتشارات اسرائیلی خواسته از او جانب‌داری کند و در برابر به این انتشارات در رقابت با نشر رقیبش کمک کرده است.

در اتهام دوم هم نخست وزیر اسرائیل متهم است که از سال ۲۰۰۹ تاکنون از آرنون میلشان، از نام‌های بزرگ صنعت سینمای هالیوود و دیگر حامیان خودش، در قالب هدیه حدود ۱۰۰ هزار دلار دریافت کرده است.

دو عضو دیگر 'شبکه پلیس‌های فاسد' بالتیمور آمریکا محکوم شدند

دادگاه فدرال در آمریکا دو عضو دیگر یک باند پلیس‌های فاسد در شهر بالتیمور را مجرم شناخت.

بدین‌ترتیب تعداد اعضای فعلی شناسایی شده این گروه از افسران خلاف‌کار به هشت نفر رسیده است.

این افسران که در یک یگان ویژه، مامور کشف و ضبط سلاح‌های غیرمجاز شده بودند خود با تشکیل باند تبه‌کاری به قاچاق اسلحه و مواد پرداخته‌اند.

قاضی دادگاه فدرال، دانیل هرسل و مارکوس تیلور را به جرم اخاذی و سرقت مجرم شناخت اما آنها را از سایر اتهام‌ها مبرا دانست؛ این دو افسر سابق پلیس بالتیمور ممکن است در حکم نهایی دادگاه به حداکثر ۶۰ سال زندان محکوم شوند.

با گسترده شدن ابعاد فعالیت‌های این باند از ماموران فاسد در شهر بالتیمور، اکنون مقام‌های پلیس و دادگاه در پی آنند بازداشت‌ها و پرونده‌هایی که به نوعی با این شبکه از افسران فاسد مرتبط بوده را شناسایی و احتمالا دوباره مورد بررسی قرار دهند. برآوردهای پلیس تعداد این پرونده‌ها را حدود ۳۰۰۰ کلاسه می‌داند.

هشدار مقام‌های ایران درباره آنفلوانزی پرندگان قابل انتقال به انسان

یکی از مقام‌های دامپزشکی ایران از ورود نوعی جدید از آنفلوآنزای "فوق حاد پرندگان" به ایران خبر داده که ویروس "قابلیت انتقال به انسان را دارد".

علیرضا اکبرشاهی، مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور سازمان دامپزشکی، به خبرگزاری تسنیم گفت که "سویه جدید این ویروس H5N6 بوده و از پرندگان مهاجر به کشور آمده است."

به گفته آقای اکبرشاهی، این ویروس که در پرندگان تالاب بوجاق کیاشهر در استان گیلان دیده شده، همان ویروسی است که درسال ۲۰۱۴ در کشور چین شناسایی شد و در مواردی تلفات انسانی داشت.

همزمان گزارش شده است که "کاروان بهداشتی دامپزشکی" در نقاطی از استان گیلان از جمله پارک ملی بوجاق، در حال انجام اقدامات پیشگیرانه علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

آقای اکبرشاهی هم از انجام اقداماتی در این مناطق در استان گیلان خبر داده و گفته است که "خوشبختانه در کشور ما این ویروس در همان منطقه یادشده شناسایی شده است."

  تصاویری از مراسم خاکسپاری کاووس سیدامامی

  عامل سقوط هواپیمای روسیه 'احتمالا یخ زدگی سیستم کنترل سرعت بوده است'

  بازرسان هوانوردی روسیه گفته‌اند که سقوط یک هواپیمای مسافربری در نزدیکی مسکو در روز یکشنبه می‌تواند به دلیل مختل شدن سیستم اندازه‌گیری سرعت در اثر یخ زدن اتفاق افتاده باشد. آنها گفته‌اند که دستگاه گرم کننده این سیستم مختل شده بود و این ممکن است باعث شده باشد که سرعت اشتباه به خلبان‌ها نشان داده شده باشد. هواپیمای آنتونوف ۱۴۸ شرکت هواپیمایی ساراتوف چند دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه، ناگهان در نزدیکی یک روستا سقوط کرد و ۷۱ سرنشین آن کشته شدند.

  ارزیابی مدیر اطلاعات ملی آمریکا از فعالیت‌های ایران در منطقه

  دن کوتس، رئیس اطلاعات ملی آمریکا امروز در برابر کمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفته: "ایران همچنان موثرترین حامی دولتی تروریسم و دشمن ما در خاورمیانه، بخصوص در عراق، سوریه و یمن است. ایران سعی دارد نفوذ منطقه‌ای خود را افزایش دهد و از نبرد علیه داعش برای تحکیم ائتلاف‌های منطقه‌ای و تبدیل پیروزی‌های نظامی به قراردادهای نظامی، امنیتی و اقتصادی استفاده کند."

  آقای کوتس همچنین گفت: "بر این باوریم که ایران در پی گسترش توانمندی‌های نظامی خود برای تهدید نظامیان آمریکایی و متحدانمان در منطقه است؛ به عنوان مثال، ایران بزرگ ترین زرادخانه موشک‌های بالستیک خاورمیانه را دارد."

  او رفتار نیروی دریایی سپاه پاسداران در مواجهه با ناوهای نظامی آمریکا و متحدان این کشور در خلیج فارس را "غیرمسوولانه" توصیف کرد و در اشاره به گفته اسرائیل مبنی بر ساقط کردن یک پهپاد ایرانی گفت که در مجموع "رفتارهای تحریک آمیز ایران همانند آن چه آخر هفته گذشته در شمال اسراییل شاهدش بودیم، احتملا رویارویی را افزایش می دهد."

  آقای کوتس ایران را به تلاش برای حملات سایبری علیه آمریکا و کشورهای متحد آن برای جاسوسی و نفوذ متهم کرد و گفت که هدف اصلی سازمان‌های اطلاعاتی ایران رقبای منطقه‌ای مانند عربستان سعودی و اسراییل است. او گفت که ایران "احتمالا به حملات سایبری به عنوان یک ابزار چند منظوره برای پاسخگویی به اقدام‌های تحریک آمیز نگاه می کند، اما اخیر از انجام چنین حملاتی علیه آمریکا و متحدان غربی‌اش خودداری کرده است."

  پیروزی پرسپولیس و تساوی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا

  تیم پرسپولیس تهران امروز در دور اول لیگ قهرمانان آسیا در گروه سی با نتیجه ۰-۳ بر تیم نسف قرشی (ازبکستان) غلبه کرد. استقلال تهران هم در گروه دی با نتیجه ۲-۲ در مقابل الریان (قطر) به تساوی رسید. دیروز تراکتورسازی تبریز با نتیجه ۱-۰ در مقابل الاهلی جده (عربستان) شکست خورده و ذوب آهن اصفهان هم ۳-۱ مغلوب الدخیل دوحه (قطر) شده بود.

  آمریکا خواهان اعمال فشار بر دولت میانمار شد تا مسئولیت کشتار مسلمانان روهینگیا را بپذیرد

  نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواسته روی آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار فشار بیاورد تا او مسئولیت اقدامات هولناکی را بپذیرد که در میانمار علیه مسلمانان روهینگیا در جریان است. او گفت که ارتش میانمار باید پاسخگوی این اقدامات باشد و دیگر هیچ توجیهی پذیرفته نیست. پیشتر نماینده فرانسه در سازمان ملل هم گفته بود که کشتار مسلمانان روهینگیا می تواند جنایت علیه بشریت قلمداد شود.

  وزیر راه ایران به فرمانده نیروی دریایی سپاه: نمی توانیم در خلیج فارس بگیروببند داشته باشیم

  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران به انتقاد علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسخ داده که گفته بود اعمال حاکمیت بر آب های ایران در خلیج فارس از سوی سازمان بنادر و دریانوردی اعمال نمی شود.

  آقای آخوندی گفته "نمی‌توان تصور داشت وقتی ایران را به عنوان چهارراه جهان مطرح می‌کنیم در این فضا بگیر و ببند داشته باشیم یا سیاست‌هایمان تبعیض آمیز باشد. ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که از این امکانات موجود در کشور حداکثر استفاده صورت گیرد و مشکلات ما بیش از چیزی که تاکنون بوده نشود".

  دادستان تهران: کاووس سیدامامی از مرتبطان اصلی افسر اطلاعاتی آمریکا در ایران بود

  عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران
  mehr
  عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درباره دستگیری شماری از افراد مرتبط با فعالیت های محیط زیستی از جمله کاووس سیدامامی توضیحاتی داده است.

  آقای جعفری دولت آبادی گفته "کاووس سیدامامی دارای تابعیت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلی افسراطلاعاتی آمریکا در ایران بوده به نحوی که این افسر اطلاعاتی در سفر به ایران در منزل کاووس سیدامامی استقرار می‌یافته است. این شبکه در پوشش اجرای پروژه‌های علمی و زیست محیطی نسبت به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام می‌کرده است".

  دادستان تهران گفته" طبق تحقیقات انجام شده اعضای این شبکه در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌کرده‌اند".

  به گفته این مقام قضایی "پس از بازداشت کاووس سیدامامی و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وی در فرآیند تحقیقات، از بازجوی خود برای پاسخ به سوالات، فرصتی درخواست کرده بود که مورد پذیرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداری خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرویس بهداشتی اقدام به خودکشی کرد".

  مقام های قضایی ایران می گویند کاووس سیدامامی در زندان اوین خودکشی کرده است
  .
  مقام های قضایی ایران می گویند کاووس سیدامامی در زندان اوین خودکشی کرده است

  چرا دانشمندان غربی علاقمند نمونه‌برداری در ایران هستند؟

  شهریار صیامی

  خبرنگار بی‌بی‌سی

  حسن فیروز آبادی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران درباره امکان جاسوسی از جانورانی که به عنوان نمونه تحقیقاتی از کشور خارج می شوند هشدار داده است. سئوال این است که چرا نمونه‌های جانواران از ایران خارج می‌شوند؟

  هر روز صدها پژوهش‌ زیست‌شناسی در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و موزه‌های طبیعی جهان انجام می‌شود. این پژوهش‌ها فقط درباره حیوانات آفریقا یا آسیای جنوبی شرقی نیستند بلکه درباره تنوع زیستی در کل جهانند. در دانش زیست‌شناسی امکان ندارد فقط بر روی گونه‌های جانوری و گیاهی یک منطقه تحقیق کرد و بقیه نقاط جهان را نادیده گرفت، چرا که کره زمین دارای اکوسیستم یک پارچه است و اتفاقی که مثلا در گوشه‌ای از آفریقا رخ می‌دهد ممکن است زنجیره‌وار تاثیراتی در صحرای مغولستان داشته باشد. به همین دلیل دانشمندی مثلا در بریتانیا می‌تواند ادعا کند که روی مارمولک‌های کویر لوت تحقیق می‌کند و این موضوع عجیبی در دنیای علم نیست. ضمن اینکه اگر به موزه تاریخ طبیعی و دانشگاه‌های کشورهای غربی بروید نمونه‌های ارزشمندی از سراسر دنیا و البته ایران وجود دارد. اگرچه ایران از نظر مخزن نمونه‌های طبیعی جهان فقیر است ولی باز هم می توان نمونه‌هایی از گونه‌های جانوری، گیاهی و حشرات سراسر جهان در بعضی از مراکز تحقیقاتی ایران پیدا کرد.

  اگر کشوری با نگاه به خطر جاسوسی این پژوهشگران غربی راه ورود را برآنها ببندد، میزان تحقیقات و به تبع آن اطلاعات درباره اکوسیستم آن کشور از روند پیشرفت علم در جهان عقب می‌ماند و نتیجه آن عدم توانایی حل بحران‌های زیست محیطی آن کشور در آینده است. می‌توان مثالی درباره مشکل ریزگردها در ایران آورد که چون تحقیقات درباره گونه‌های گیاهی بیابانهای ایران و حتی کشورهای همسایه ناچیز است، راه حل طبیعی هم برای جلوگیری از ریزگردها توسط پوشش‌ گیاهی موثر از طرف زیست‌شناسان ارائه نشد.

  'خیلی از روشنفکران غربی خواستار پناهندگی در ایران هستند'

  نادر صالب زاده از چهره های اصولگرا در ایران گفته است که "خیلی از روشنفکران غربی خواستار پناهندگی در ایران هستند".

  آقای طالب زاده گفته قانونی برای اعطای پناهندگی به این افراد وجود ندارد و از این موضوع انتقاد کرده است.

  View more on twitter

  واکنش محمدرضا عارف به 'خودکشی سیدامامی در زندان اوین'

  محمدرضا عارف، نماینده مجلس ایران به خبر درگذشت کاووس سیدامامی واکنش نشان داده و گفته قوه قضائیه "باید هرچه سریعتر گزارش شفاف" ارائه کند.

  View more on twitter

  حمله تلویحی رئیسی به روحانی

  ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی و رقیب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، از حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال تجلیل کرده و گفته: "پاسخ متناسب به حضور پرشور مردم که علیرغم گله‌مندی‌های به‌حق از مشکلات انجام شد، دمیدن در آتش تفرقه و بیان سخنان جناحی و انتخاباتی نبود و نیست. قدرشناسی از این حضور پرشور، در گرو مبارزه بی‌امان با فقر و فساد و تبعیض است". به نظر می‌رسد که اشاره آقای رئیسی به سخنان آقای روحانی در راهپیمایی ۲۲ بهمن تهران است که در آن گفته بود که جناح‌های سیاسی باید پس از انتخابات دست از رقابت بردارند و بپذیرند که شخص برنده، نماینده مردم است. او همچنین گفته بود که می‌توان بر سر یکی دو موضوع اصلی مورد اختلاف میان دو جناح حاکمیت، همه‌پرسی برگزار کرد.

  بیشتر بخوانید:

  رئیس‌جمهور ایران همه‎پرسی را راه خروج از بن‌بست سیاسی دانست

  بیانیه عفو بین الملل درباره مرگ کاووس سید امامی

  مگدلنا مغربی، معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل در واکنش به گزارش‌های مبنی بر امتناع مقامات ایران از تحویل جسد کاووس سید امامی به خانواده‌اش و خاکسپاری بدون کالبد شکافی مستقل گفت: "جلوگیری مقامات از انجام تحقیقات مستقل در مورد مرگ بسیار مشکوک دکتر سید امامی نشان از یک تلاش عامدانه و برنامه ریزی شده برای پنهان کردن هر گونه شواهدی از شکنجه‌ و قتل احتمالی دارد. او در زندان اوین جایی که بازداشت شدگان تحت نظارت مستمر هستند و تمام وسایل شخصی از آنها گرفته می‌شود، بازداشت بود و امکان خودکشی در چنین شرایطی تقریبا محال است."

  معاون شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین الملل همچنین افزود: "این که بر بدن دکتر سید امامی آثار جرم همچون علائم شکنجه وجود داشته باشد و یا به سرنخ‌های دیگر در رابطه با دلائل مرگ وی اشاره کند مورد توجه جدی ماست. ما از دولت کانادا و جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تا به مقامات ایران برای انجام تحقیقات مستقل در مورد شرایط پیرامون مرگ دکتر سید امامی مطابق با استاندادرهای بین‌المللی حقوق بشر فشار وارد آورند. افراد مسئول به همراه کسانی که در جایگاه ریاست و نظارت قرار دارند باید به دست عدالت سپرده شوند."

  مگدلنا مغربی گفت: "تعداد رو به افزایش موارد مرگ در حین بازداشت و خودداری مقامات از انجام تحقیقات مستقل و شفاف، تصویری عمیقا دلهره آور از نظام عدالت کیفری حاکم بر ایران به دست می‌دهد که در آن فقدان اهمیت به جان انسان‌ها و عدم پاسخ‌گویی مسئولان موج می‌زند."

  سیدامامی
  Tasnim

  مادر سام رجبی: هیچ کس پاسخگو نیست

  لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی درباره آخرین وضعیت فرزندش به بی‌بی‌سی فارسی گفت: " از زمانی که پسرم بازداشت شده هیچ تماسی با من نداشته است."

  خانم افشار همچنین درباره پیگیری پرونده پسرش گفت: "دو بار به دادستانی مراجعه کردم، اما هر دو بار هیچ پاسخی به من ندادند."

  مادر سام رجبی در ادامه گفت که نمی‌داند چه نهادی فرزندش را بازداشت کرده است و تنها یک شماره پیگیری پرونده به او داده‌اند.

  سام رجبی از چهارم بهمن ماه امسال در بازداشت است و تنها فرزند خانم افشار است.

  سام رجبی، فرزند دکتر پرویز رجبی ایران‌شناس، تاریخ‌پژوه، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی است

  سام رجبی
  Social media

  کانادا خواهان تحقیقات از سوی ایران درباره مرگ کاووس سیدامامی شد

  به گفته مقام های زندان اوین کاووس سیدامامی در سلول اش خودکشی کرده است
  .
  به گفته مقام های زندان اوین کاووس سیدامامی در سلول اش خودکشی کرده است

  وب سایت خبری گلوب اند میل در کانادا می گوید دولت این کشور از ایران خواسته است که درباره مرگ کاوس سید امامی پژوهشگر محیط زیست و استاد دانشگاه امام صادق که تابعیت کانادایی داشته، تحقیقات لازم انجام شود.

  یک مقام بلندپایه در وزارت خارجه کانادا هم در مورد مرگ آقای سید امامی در زندان اوین تهران ابراز نگرانی عمیق کرده است.

  مقام های زندان به خانواده آقای سیدامامی گفته اند که او در زندان خودکشی کرده است. گلوب اند میل می گوید خانواده آقای سیدامامی موضوع خودکشی او را رد کرده‌ اند.

  سفارت کانادا در ایران تعطیل است و دو کشور رابطه سیاسی با هم ندارند. گلوب اند میل می گوید مقام های دولت کانادا از طریق سفارت این کشور در کانادا در حال پیگیری موضوع مرگ آقای سیدامامی هستند.

  مادر و خواهر آتنا دائمی مورد 'ضرب و شتم' قرار گرفتند

  انسیه دائمی، خواهر آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، امروز در توییتر خود نوشت که مادرش و خواهرش در پی پیگیری وضعیت آتنا مدتی بازداشت شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

  View more on twitter

  'کاوه مدنی به اتفاق ماموران به محل کارش آمد و به اتفاق آنها محل را ترک کرد'

  به فاصله یک روز پس از توییت محمود صادقی نماینده تهران که از بازداشت کاوه مدنی خبر داده بود، آقای مدنی دیروز پیامی در حساب اینستاگرام خود بدون اشاره به بازداشت اش منتشر کرد. عکسی هم از حضور او در دیدار سفیر آلمان با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شد. آقای مدنی حدود شش ماه پیش در پی انتصاب اش به معاونت سازمان حفاظت محیط زیست، از بریتانیا به ایران بازگشت.

  View more on twitter

  'گویا سیدامامی از جلسه ای برگشته بود، پریشان خاطر بود'

  روایت محمدعلی وکیلی نماینده مجلس ایران از دیدن فیلم کاووس سید امامی: "گویا از جلسه ای برگشته بود و پریشان خاطر بود".

  View more on twitter

  به خانه یک عضو تیم ملی کریکت افغانستان بمب دستی انداخته شد

  حمید حسن، بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان اعلام کرده که شب گذشته، دوشنبه ۲۳ دلو/بهمن، یک بمب دستی به خانه او پرتاپ شده‌است.

  این بازیکن افغان در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان زندگی می‌کند.

  در فایل تصویری که از طریق رسانه‌‌ای اجتماعی فیسبوک، توسط او همرسانی شده، او گفته که فقط دو خودروش در این حمله تخریب شده و به خودش صدمه نرسیده است.

  ذبیح الله رحیم زی، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان می‌گوید در محل زندگی حمید حسن امنیت خوب نیست و یک مغازه دار نیز در این منطقه کشته شده بود.

  مقام‌های امنیتی ولایت ننگرهار گفته که به امنیت این بازیکن توجه جدی دارد، ولی خود حمید حسن مدعی است که چندباراز طریق تلفن تهدید شده و افرادی از او خواسته که به آنها پول بدهد.

  او می‌گوید که موضوع را با پلیس ننگرهار در میان گذاشته است.

  عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار در شرق افغانستان می‌گوید که حمله به خانه حمید حسن جدی نیست و ممکن است به دلایل شخصی انجام شده باشد.

  افغانستان
  Getty Images
  حمید حسن از بازیکنان مطرح کریکت افغانستان است

  کاظم جلالی نماینده مجلس: نمایندگان فیلم سلول سیدامامی را تا انتها ندیدند

  ظریف عازم کنفرانس بازسازی عراق به میزبانی کویت شد

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صدر یک هیات سیاسی و اقتصادی، جهت شرکت در کنفرانس بین المللی بازسازی عراق که به میزبانی کویت در حال برگزاری است، عازم این کشور شده است.

  حکم دیوان عدالت اداری درباره توقف افزایش تعرفه واردات خودرو 'لازم الاجرا است'

  محسن قائمی نسب، مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی دیوان عدالت اداری درباره حکم این دیوان درباره موضوع افزایش تعرفه واردات خودرو، گفته است: دستور موقت توقف مصوبه هیأت وزیران درباره افزایش تعرفه واردات خودرو، با استناد به مواد قانونی لازم الاجرا است.

  مقام های دولتی پیش از این گفته بودند، حکمی از سوی دیوان دریافت نکرده اند.

  درباره حکم دیوان عدالت اداری بیشتر بخوانید.

  رئیس فیفا تماشاگر بازی استقلال و پرسپولیس خواهد بود

  مصطفی ترک همدانی وکالت پنج نفر از فعالان محیط زیستی بازداشت شده را بر عهده گرفت

  مصطفی ترک‌همدانی، وکیل دادگستری در رابطه با پرونده بازداشت برخی از فعالان محیط زیستی گفت: "تا کنون در این پرونده ۷ نفر بازداشت شده و اکنون بنده وکالت ۵ نفر از این افراد یعنی هومن جوکار، حمیده کاشانی‌دوست، امیرحسین خالقی، طاهر قدیریان و سام رجبی را بر عهده دارم."

  به گزارش ایلنا، این وکیل دادگستری گفت: "با مراجعه‌ای که داشتم قرار شد وکالتنامه‌ها به بند ۲ الف ارسال شود تا توسط این افراد امضا شود."

  وی افزود: "طبق اعلام دادیار ناظر زندان این افراد حداقل یکبار با خانواده‌هایشان در ارتباط بودند و آنها را از احوال خود مطلع کردند."

  این در حالی است که خانواده برخی از این زندانیان می‌گویند از زمان بازداشت تا کنون هیچ اطلاعی از وضعیت این افراد ندارند و کسی پاسخگوی آنان نبوده است.

  مرتضی الویری: اگر زندانی خودکشی کند، حاکمیت مسئول است

  مرتضی الویری عضو شورای شهر تهران و از چهره های سیاسی ایران است. آقای الویری مسئولیت جان زندانی را با حاکمیت دانسته است.

  View more on twitter

  ۹۹ کودک افغان که دچار بیماری شکنندگی استخوان و سوختگی شدید بودند به آلمان می روند

  هلال احمر افغانستان اعلام کرده که ۹۹ کودک را که دچار بیماری شکندگی استخوان و سوختگی شدید بودند برای درمان به کشور آلمان می فرستند.

  مصارف درمان این کودکان توسط دهکده صلح آلمان پرداخته می‌شود.

  میرام صداقت، سخنگوی هلال احمر به بی‌بی‌سی گفت که مدت درمان این افراد حدود شش ماه طول خواهد کشید و اگر از میان این کودکان زمان درمانش طولانی تر شود تا یک سال و یا بیشتر می‌توانند در کشور آلمان باقی بمانند.

  به گفته او بیماران از سراسر افغانستان می‌توانند در این برنامه درمانی شرکت کنند.

  افغانستان
  BBC
  این کودکان قرار است که فردا به آلمان فرستاده شوند

  آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به استاندار سیستان و بلوچستان: کننده‌ این کارها نیستم

  دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان (سمت راست) امروز در حضور رهبر ایران از سه مشکل اصلی استان گفته است
  KHAMENEI.IR
  دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان (سمت راست) امروز در حضور رهبر ایران از سه مشکل اصلی استان گفته است

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به گفته های استاندار سیستان و بلوچستان که نیازهای اصلی این استان را مطرح کرده، گفته این موضوع به او ارتباطی ندارد و باید آن را با مقام های دولتی در میان بگذارد و مطالبه کند.

  دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان امروز در جریان دیدار گروهی از مقام های استان سیستان و بلوچستان، با آیت الله خامنه ای در تهران "سه مشکل اصلی" این استان را "کم‌آبی"، احداث راه‌آهن چابهار ـ مشهد" و "اماکن آموزش و پرورش" عنوان کرده بود. تعداد مدارس خشتی و گلی در استان سیستان و بلوچستان بالاست.

  سایت رسمی آیت الله خامنه ای نوشته است که استاندار سیستان و بلوچستان در ابتدای دیدار "اعضای ستاد برگزاری کنگره‌ ملی شهدای استان" این موضوع را مطرح کرده و گفته مشکل کم آبی با برداشت از صندوق توسعه ملی و تامین دستگاه های آب شیرین‌کن قابل حل است.

  آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود برای اعضای این ستاد با اشاره به اظهارات استاندار سیستان و بلوچستان گفته "حالا در این جلسه به بنده بگویید، من که کننده‌ این کارها نیستم، کننده‌ این کارها مسئولین دولتی‌اند؛ چه خط آهن‌، چه آب‌‌شیرین‌کن‌، چه خیلی چیزهای دیگر".

  بیشتر بخوانید

  تصویری دیگری از مراسم خاکسپاری کاووس سیدامامی

  با حکم آیت الله خامنه ای، نائب رئیس مجلس نهم امام جمعه موقت تهران شد

  تصویری از مراسم تشییع جنازه کاووس سیدامامی

  سخنگوی دولت روحانی: مردم برای خرید ارز هول نزنند

  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی با توجه به افزایش قیمت ارز در بازار غیررسمی، از شهروندان ایرانی خواسته "برای خرید ارز هول نزنند".

  آقای نوبخت گفته "بازار پول در اختیار بانک‌هاست و سپرده‌ها تقلیل نکرده است، کار بانک مرکزی نظارت است و اعطا سپرده آن قانونی است.این تلاطم برای دولت قابل قبول‌ نیست.بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که به زودی اجرا خواهد شد.از ملت می‌خواهیم به کشورمان کمک کنند و برای وارد شدن به بازار ارز هول نزنند، خبر دارم که قیمت ارز حتما به جایگاه حقیقی خود بازخواهد گشت".

  انتقاد فرمانده نیروی دریایی سپاه از سازمان بنادر در اعمال حاکمیت بر آب های ایران در خلیج فارس

  علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سازمان بنادر و دریانوردی ایران انتقاد کرده و گفته این سازمان در اعمال حاکمیت در حوزه های آبی ایران در خلیج فارس از سپاه حمایت نمی کند.

  آقای فدوی گفته "باید در حوزه‌هایی که در اختیار ما قرار دارد اعمال حاکمیت کنیم وگرنه به وظایف خود عمل نکرده‌ایم".

  فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته "اخیرا قوه قضائیه از سپاه پاسداران درخواست داشت که با کشتی‌های مصری در آب‌های ایران برخورد شود ما هم به آنها اعلام کردیم که مجید جان دلبندم اعمال حاکمیت در این حوزه وظیفه ما نیست و سازمان بنادر و دریانوردی باید در این حوزه ورود پیدا کند".

  سازمان بنادر و دریانوردی یک نهاد وابسته به دولت ایران است.

  هر دلار آمریکا از مرز ۵۰۰۰ هزار تومان گذشت

  وضعیت هوای اهواز به روایت دستگاه سنجش آلایندگی

  توزیع ماسک در شهر اهواز

  سازمان محیط زیست: میزان بارش در ایران ۶۸ درصد کاهش یافته است

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست امروز اعلام کرد: "در سال جاری میزان بارش‌ها در کل کشور و حوضه دریاچه ارومیه ۶۸ درصد کاهش یافته است."

  آقای کلانتری همچنین درباره وضعیت دریاچه ارومیه گفت: "تامین آب دریاچه ارومیه در گرو پر آب شدن آب حوضه دریاچه است.این دریاچه ارومیه قابل احیا است ولی اجرای طرح‌های مربوط به آن نیاز به تامین سرمایه و اعتبارات دارد."

  کلانتری
  Isna