Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. بررسی جزییات بودجه ۹۷ در مجلس ایران
  2. درخواست بریتانیا از اتحادیه اروپا بر ادامه همکاری‌های امنیتی پس از برگزیت
  3. ترامپ: گزارش بازرس پرونده دخالت روسیه تایید کننده عدم ارتباط بین کمپین انتخاباتی او و روسیه است

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

هنری بولتن، رهبر حزب یوکیپ بریتانیا از سمتش برکنار شد

اعضای حزب استقلال بریتانیا ، یوکیپ، به اخراج هنری بولتن، رهبر این حزب رای دادند. او کمتر از شش ماه پیش رهبری این حزب را بدست گرفت.

آقای بولتن از زمانی که دوست دختر سابقش پیام هایی نژاد پرستانه درباره مگان مرکل که قرار است با نوه ملکه بریتانیا ازدواج کند، منتشر کرده بود، برای این که از مقامش کناره گیری کند، تحت فشار بود.

هنری بولتن
Reuters

زلزله بخش‌هایی از بریتانیا را لرزاند

زلزله ای به بزرگی ۴.۴ بخش هایی از ولز و انگلستان را تکان داد. مرکز زمین شناسی بریتانیا گفته است که این زمین لرزه تقریبا در ۲۰ کیلومتری شمال شرق شهر سوانزی و در عمق ۷ کیلومتری اتفاق افتاده است. از مجروحان احتمالی و خسارات این زلزله گزارشی مخابره نشده است.

مشاور نظامی آیت الله خامنه ای: ایران در حال صادرات از معادن سوریه است

یحیی رحیم صفوی مشاور نظامی آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته است "ایران باید هزینه‌هایی که در سوریه کرده را برگرداند؛ سوری‌ها این آمادگی را دارند که از نفت، گاز و معادن فسفات سوریه این هزینه‌ها را برگردانند هم‌اکنون ایران از معادن فسفات سوریه در حال صادرات است".

سقوط پاس، قهرمان پیشین آسیا به دسته سوم

اردن از خنثی شدن طرح قاچاق پیکارجو و تسلیحات از طریق یک خط لوله نفت خبر داد

ارتش اردن اعلام کرده که طرح قاچاق پیکارجو و تسلیحات از طریق یک خط لوله نفت که از چندین نقطه مرزی در کشورهای مختلف می گذرد را خنثی کرده است. در بیانیه ارتش آمده گروهی از تروریست ها و قاچاقچیان مواد مخدر این خط لوله را که بیش از یک هزار کیلومتر امتداد دارد، هدف قرار داده بودند. این خط لوله از عربستان تا اردن، سوریه، بلندی های جولان در اسرائیل و لبنان امتداد دارد.

مشاورامنیت ملی آمریکا: دولت سوریه باید به دلیل استفاده مداوم از تسلیحات شیمیایی پاسخگو باشد

اچ آر مک‌ مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته حال زمان آن رسیده تا دولت سوریه در مقابل استفاده مداوم از تسلیحات شیمیایی به جهان پاسخگو باشد. آقای مک مستر که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می کرد، گفت که گزارشات و تصاویری از مناطق جنگی وجود دارد که به وضوح نشان می دهد چنین تسلیحاتی به آن مناطق ارسال شده است. در هفته های اخیر، فعالین و کارکنان بیمارستان ها در مناطق تحت کنترل شورشیان، نیروهای دولت سوریه را به حملات شیمیایی با گاز کلرمتهم کردند. دولت سوریه همواره استفاده از تسلیحات شیمیایی را رد کرده است.

فرار ۱۰ زندانی از یک زندان در ولایت میدان وردک

مقام‌های محلی ولایت میدان وردک در غرب کابل از فرار ۱۰ زندانی از یک زندان در این ولایت خبر داده‌اند. عبدالرحمن منگل، سخنگوی والی وردک به بی‌بی‌سی گفت که این افراد با استفاده از تاریکی شب فرار کرده و هیاتی از کابل برای تحقیق به آنجا سفر کرده است. سخنگوی والی میدان وردک می‌گوید که هشت نفر از این زندانیان به جرم قاچاق مواد مخدر زندانی شده و دو نفر دیگر زندانی سیاسی بودند. میدان وردک در جنوب غرب کابل و در مسیر راه کلیدی کابل-قندهار موقعیت دارد و پیوسته دست‌خوش ناامنی و در معرض حملات طالبان قرار دارد.

مودی و روحانی به هم هدیه دادند

president.ir
president.ir

در جریان سفر رسمی حسن روحانی به هند٬ آقای روحانی و نارندرا مودی نخست وزیر هند به یکدیگر هدیه دادند.

آقای روحانی مجموعه انیمیشنی از داستان های کلیله و دمنه به زبان انگلیسی به نخست وزیر هند هدیه داده و نخست وزیر هند هم متقابلا نسخه ای خطی از ترجمه فارسی کتاب مهابهارات به آقای روحانی هدیه کرده است.

مهابهارات در قرن شانزدهم میلادی به دستور اکبر شاه سومین و از مشهورترین فرمانروایان تیموری هند به فارسی ترجمه شد.

پخش شیرینی برای آزادی دانشجوی زندانی

دانشگاه علم و صنعت
twitter

شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه نوشیروانی بابل برای آزادی ضیا نبوی بعد از هشت سال حبس، شیرینی پخش کرده و این اتفاق را جشن گرفته‌اند. ضیاالدین نبوی دانشجوی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل بعد از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ بازداشت شده بود.

دانشجویان نوشیروانی
Twitter
View more on twitter

ریاست جمهوری افغانستان والیان ۵ ولایت را تغییر داد

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان از تغییر و تعیین پنج والی جدید برای ولایات لوگر، لغمان، سمنگان، قندز و میدان وردک خبر داده است. در خبرنامه این اداره آمده که انورخان اسحاق‌زی برای ولایت بادغیس، داکتر شاجهان والی پشین فراه برای میدان وردک، جبار نعیمی به حیث والی کندوز، عبدالطیف ابراهیمی به عنوان والی سمنگان در شمال افغانستان و آصف ننگ بحیث والی لغمان تعیین شده‌اند.

مودی گفتگو با روحانی درباره آینده همکاری ایران و هند را پرثمر خواند

نارندرا مودی نخست وزیر هند گفتگو با حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره آینده همکاری های دو کشور را پرثمر خوانده است.

Had fruitful talks with President @HassanRouhani. We had detailed discussions on ways to further deepen cooperation… twitter.com/i/web/status/9…

روحانی درباره ترامپ و برجام: چانه زنی بعد از امضای پیمان٬ مضحک است

isna
isna

حسن روحانی رئیس جمهور ایران که در سفر رسمی در هند به سر می برد درباره شرط دونالد ترامپ برای باقی ماندن آمریکا در توافق هسته ای موسوم به برجام گفته "چانه زنی بعد از امضای پیمان کاری مضحک است".

ٰآقای ترامپ خواهان مذاکره مجدد برای بازنگری در برخی از مفاد توافق هسته ای از جمله اضافه شدن برخی محدودیت های نظامی درباره فعالیت های موشکی ایران شده است.

رئیس جمهور ایران امروز در هند گفته است "آمریکا نباید دنیای سیاست را با دنیای تجارت اشتباه بگیرند و اگر در برجام پیمان بشکند، دولت و ملت آمریکا پشیمان خواهند شد".

لاوروف اتهام دخالت ۱۳ شهروند روسیه در انتخابات آمریکا را 'بی معنی' خواند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اتهامات مطرح شده از سوی پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در مورد دخالت ۱۳ شهروند روس در انتخابات آمریکا را "بی معنی" خواند.

آقای لاوروف که در نشست امنیتی مونیخ صحبت می کرد، گفت که تا ارائه "حقایق"، اظهارنظری بیشتری در این مورد نخواهد کرد.

روز گذشته رابرت مولر، بازرس ویژه ای که در مورد ارتباط بین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه تحقیق می کند، گزارشی را منتشر کرد که در آن ۱۳ شهروند روس و سه نهاد روسیه به دخالت در انتخابات آمریکا، سرقت هویت، شنود و تلاش برای تاثیرگذاری درنتیجه انتخابات متهم شده اند.

آقای در گزارش خود گفته است که افراد مرتبط با نهادهای دولتی روسیه، از طریق حساب‌های کاربری متعدد در شبکه‌های اجتماعی، به دنبال هدایت افکار عمومی و جلب آرا به نفع آقای ترامپ بوده‌اند.

لاوروف
AFP

بارندگی باعث آبگرفتگی چاد‌رها و کانکس‌های زلزله زدگان در سرپل ذهاب شد

بارندگی دو روز گذشته در غرب استان کرمانشاه باعث آبگرفتگی چادرها و کانکس های زلزله زدگان سرپل ذهاب شد. به گفته فرماندار، بیست کلاس درس هم که بعد از زلزله سه ماه پیش در کانکس ها برقرار شده بود موقتا تعطیل شد. در همین حال، فرمانداری گیلان غرب از تخریب دو خانه و کشته شدن یک نفر بر اثر بارندگی و ریزش کوه در این منطقه خبر داده. اداره هواشناسی استان کرمانشاه پیش بینی کرده که بارندگی تا اواسط هفته ادامه داشته باشد.

علی مطهری درباره مرگ کاووس سید امامی: نهاد رسمی پاسخگوی مجلس وزارت اطلاعات است

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، درباره مرگ کاووس سید امامی گفته: "نهاد رسمی که پاسخگوی مجلس است، وزارت اطلاعات است. ما می‌توانیم از آن به طور رسمی و غیررسمی توضیح بخواهیم، آن‌ها باید در این باره توضیح بدهند، ما که نمی توانیم از اطلاعات سپاه توضیح بخواهیم. وزات اطلاعات تاکنون یک کلمه هم در این باره صحبت نکرده و این خوب نیست."

آقای مطهری درباره اظهارات دادستان تهران و مستند صدا و سیما درباره آقای سیدامامی گفت: "بهتر بود بعد از اثبات جرم این بحث ها مطرح می شد."

روز ۲۱ بهمن خانواده کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق اعلام کردند که ماموران امنیتی به آن ها اطلاع داده اند که او بعد از چند روز بازداشت در زندان خودکشی کرده است.

همان روز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از بازداشت چند نفر به اتهام "جاسوسی" خبر داد و گفت که این افراد "در قالب پروژه‌های علمی و محیط زیستی" اسناد طبقه‌بندی شده کشور را در حوزه‌های استراتژیک جمع‌آوری می‌کردند.

آقای دولت‌آبادی یک روز بعد تأیید کرد که آقای سیدامامی جزو همان متهمان بوده و "با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است."

ترکیه: در عملیات در عفرین از تسلیحات شیمیایی استفاده نشده

یک مقام دیپلماتیک ترکیه گفته که این کشور درعملیاتش در سوریه هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرده است. نیروهای کرد سوری و یک گروه ناظر حقوق بشر، ترکیه را متهم کرده اند که درعملیات در عفرین از گازهای شیمیایی استفاده کرده است. به گفته این مقام ترکیه، این اتهامات بی اساس هستند و ترکیه هرگزدر عملیات شاخه زیتون در عفرین از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرده و این کشور کاملا مراقب غیرنظامیان است.

توییت روحانی در تمجید از آزادی خواهی گاندی

آنچه همواره انسان‌های آزاد را امیدوار می‌کند، حیات‌بخش بودن افکار و اندیشه‌های انسانی، آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبان… twitter.com/i/web/status/9…

رئیس کمیسیون اروپا خواستار حل مناقشات مرزی کشورهای حوزه بالکان شد

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا از کشورهای حوزه بالکان خواسته در صورتی که می خواهند به اتحادیه اروپا بپیوندند، مناقشات مرزی خود را حل کنند. آقای یونکر که در نشست امنیتی مونیخ صحبت می کرد، مناقشه کرواسی و اسلوونی بر سر مسیری برای حمل و نقل کالا را بی نتیجه خواند. از جمله مسائل دیگری که در این منطقه وجود دارد به رسمیت نشناختن استقلال کوزوو از سوی صربستان است.

علی مطهری: مسئولان وعده داده اند حصرخانگی تا آخر سال پایان یابد

علی مطهری نائب رئیس مجلس ایران در جمع خبرنگاران گفته مقام های مسئول وعده پایان حصرخانگی میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی را تا آخر سال جاری خورشیدی داده اند.

آقای مطهری گفته "به ما قول هایی دادند و گفته‌اند زیاد در رسانه‌ها اظهارنظر نکنیم و در مقابل آنها به دنبال این هستند که تا پایان سال به این موضوع خاتمه بدهند. ما هم منتظریم آیا آنها به قول‌شان عمل می‌کنند یا نه در غیر این صورت اعتراضات‌مان را شروع می‌کنیم".

حصر این سه چهره سیاسی ایران هفته وارد هشتمین سال خود شده است.

آقای مطهری گفته "من شخصا معتقدم اگر محصورین خطایی هم کرده‌اند هفت سال حصر خانگی واقعا مجازات قابل توجهی است و کافی است".

دبیر فدراسیون کشتی: دفعه بعد کشتی ایران را تعلیق می‌کنند

دبیر فدراسیون کشتی ایران گفته در صورتی که باردیگر کشتی گیران یا ورزشکاران ایران مقابل رقیبان اسرائیلی حاضر نشوند، این بار کشتی یا هر رشته ورزشی دیگر تعلیق خواهد شد.

روز گذشته اعلام شد که اتحادیه جهانی کشتی، علیرضا کریمی، کشتی گیر ایرانی را به مدت شش ماه از حضور در رقابت های کشتی محروم کرده است. حمیدرضا جمشیدی، مربی او هم به مدت 2 سال از حضور در رقابت ها محروم شده است.

آذر ماه سال جاری علیرضا کریمی، در مسابقات کشتی زیر ۲۳ سال جهان در لهستان در حالی که از حریف روس پیش بود، به دستور مربی‌اش مسابقه را باخت تا با حریف اسرائیلی روبرو نشود.

از این مسابقه ویدئویی منتشر شد که در آن مربی علیرضا کریمی به او می‌گفت: "باید ببازی".

View more on twitter

سیف٬ کرباسیان و نهاوندیان، نمایندگان روحانی برای پاسخ به سئوال نمایندگان مجلس شدند

ناصر موسوی لارگانی یکی از نمایندگان مجلس ایران به خبرگزاری ایسنا گفته موضوع سئوال از حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره بحران وضعیت موسسات مالی و اعتباری به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شده و محمد نهاوندیان معاون اقتصادی، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ومسعود کرباسیان وزیر اقتصاد به عنوان نمایندگان رئیس جمهور برای بررسی سئوال به کمیسیون اقتصادی معرفی شدند.

مطابق با آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیون اقتصادی باید طی مدت یک هفته، نشست مشترک بین نمایندگان سئوال کننده و نماینده ویژه رئیس جمهور را برگزار و گزارش جلسه مذکور را به صحن علنی مجلس ارجاع کند.

قیمت سیگار در سال ۹۷ افزایش می‌یابد

با مشخص شدن عوارض سیگار تولیدی و وارداتی در سال ۹۷، قیمت سیگار در سال آینده افزایش می یابد. به گزارش خبرگزاری ها از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترک ۱۵۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی ۲۵۰ ریال و وارداتی ۶۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه می شود. وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است این مبالغ را از تولید کنندگان و واردکنندگان دریافت کند.

ایران و هند ۱۵ یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند

در جریان سفر رسمی حسنروحانی رئیس جمهور ایران به هند٬ تهران و دهلی نو ۱۵ یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند. این اسناد توسط حسن روحانی رئیس جمهور ایران و ناراندرا مودی نخست وزیر هند امضا شده است. از جمله این اسناد موافقتنامه استرداد مجرمین بین ایران و هند است. این توافق ها برای اجرایی شدن باید به تصویب مجالس دو کشور برسد.

دیدار روحانی با رئیس جمهور و نخست وزیر هند در دهلی نو

روحانی در هند
irna

حسن روحانی رئیس جمهور ایران پس از دو روز اقامت در حیدرآباد هند٬ شب گذشته برای دیدار رسمی و ملاقات با رهبران هند وارد دهلی نو شده و با رئیس جمهور و نخست وزیر هند دیدار کرده است. گروهی از فعالان اقتصادی از بخش خصوصی ایران٬ آقای روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

ظریف فردا در اجلاس امنیتی مونیخ سخنرانی می کند

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ امشب عازم این شهر خواهد شد.

قرار است آقای ظریف فردا (یکشنبه) در این کنفرانس سخنرانی کند.

وزیر خارجه ایران هم اکنون همراه حسن روحانی رئیس جمهور٬ در سفر رسمی هند است.

یارانه نقدی سال آینده ۴۶ هزار میلیارد تومان است

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه مبلغ یارانه های نقدی برای پرداخت در سال آینده را ۴۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به گفته آقای نوبخت این مبلغ در سنوات گذشته ۴۲ هزار میلیارد تومان بود و برای افزایش یارانه خانوارها ۴ هزار میلیارد تومان اضافه کردیم.

View more on twitter

معاون صداوسیما: شبکه‌های برون‌مرزی در معرض تهدید قطع از ماهواره هستند

پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صداوسیما رادیو و تلویزیون رسمی ایران گفته "اخیرا دولت آمریکا تهدیدهایی را برای اعمال تحریم بر صداوسیما و برداشتن شبکه‌های برون مرزی ما مطرح کرده است".

خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای جبلی گفته "شبکه‌های برون‌مرزی در معرض تهدید قطع از ماهواره هستند" و این موضوع باعث شده صداوسیما حرکت خود را در زمینه فعالیت شبکه‌های برون‌مرزی در اینترنت "سرعت بدهد".

آقای جبلی از برنامه صداوسیما برای راه اندازی شبکه هایی به زبان های روسی و فرانسوی در آینده نزدیک خبر داده است.

هلی‌کوپتر حامل وزیر کشور مکزیک در زمان بازدید از مناطق زلزده زده دچار سانحه شد

هلی کوپتر حامل وزیر کشور مکزیک به هنگام فرود دچار سانحه شد و در جریان این حادثه دو نفر کشته شدند. آلفونسو ناوارت، وزیر کشور مکزیک برای بازدید از مناطق زلزله زده عازم این منطقه بود. شب گذشته زمین لرزه ای به بزرگی ۷.۲ در جنوب غربی مکزیک اتفاق افتاد. کانون این زلزله در عمق ۲۵ کیلومتری بوده است. این زلزله باعث شد که ساختمان ها در پایتخت مکزیک که ۳۵۰ کیلومتر دورتر از کانون زلزله بودند، تکان بخورند. دولت مکزیک گفته که هنوزگزارشی از میزان تلفات منتشر نشده است.

آمریکا سه نفر را برای فروش پهپاد به حزب‌الله دادگاهی کرد

آمریکا سه نفر را متهم کرده است که به طور غیرقانونی قطعات پهپاد و تجهیزات دیگری را از آمریکابه حزب‌الله لبنان صادر کرده اند.

مطابق اعلام وزارت دادگستری آمریکا دو نفر از این متهمان در آفریقای جنوبی در بازداشت هستند و نفر سوم فراری است.

مطابق دادنامه این سه شخص قصد داشتند قطعات قابل استفاده برای پهپاد، موتور جت و دوربین‌های دوچشمی با قابلیت ضبط تصویر را به لبنان صادر کنند.

آمریکا حزب الله لبنان را گروهی تروریستی می‌داند.

ادای احترام حسن روحانی به مهاتما گاندی

حسن روحانی، رئیس جمهور که برای مذاکره با مقامات هند به این کشور سفر کرده، امروز با حضور درآرامگاه مهاتما گاندی، به رهبر استقلال هند ادای احترام کرد

View more on twitter

یک میلیون مرغ آلوده به آنفلوآنزا در ری معدوم شد

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ری گفته برای مقابله با بیماری آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان، یک میلیون مرغ آلوده به آنفلوانزای پرندگان در دو ماه گذشته در ۶ مرغداری این شهرستان معدوم شده است. به گفته این مقام دامپزشکی پس از مشاهده نمونه هایی از این بیماری، اقدامات لازم برای قرنطینه، پاکسازی و از بین بردن طیور آلوده انجام شد. بیماری آنفلوانزای پرندگان به وسیله ویروس ویروس آنفلوآنزای A تیپ H۵ N۱ و H۷ و مورد جدید H۵N۶ در حیوانات بخصوص ماکیان ایجاد می شود و قابل انتقال به انسان است.

معدوم کردن مرغ در شهر ری
irna

تلاش بریتانیا به ادامه همکاری‌های امنیتی با اتحادیه اروپا پس از برگزیت

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا به منظور تضمین ادامه همکاری‌های این کشور پس از خروج از اتحادیه اروپا خواستار امضای توافقنامه ای امنیتی با این اتحادیه شد. قرار است خانم می امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ درباره روئوس همکاری با این اتحادیه صحبت کند. انتظار می رود در این سخنرانی خانم می نسبت به تبعات جهانی عدم امضای چنین توافقنامه‌ای هشدار دهد.

ترزا می
re

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.