Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تجمع اعتراضی شماری از کارگران در تهران
  2. واکنش مجلس و دولت ایران به وقایع دو شب پیش در نزدیکی منزال رهبر دراویش گنابادی
  3. توقف عملیات امداد برای یافتن اجساد هوایپمای ساقط شده ایران
  4. اعتراض یک نماینده مجلس به مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین تهران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نورعلی تابنده: غائله اخیر عمدتا غلبه احساسات و قضاوت اشتباه بوده است

نورعلی تابند، قطب دراویش نعمت‌اللهی گنابادی، در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه (دوم اسفند) منتشر کرده با اشاره به حوادث اخیر در خیابان پاسداران تهران تاکید کرده است که این "غائله عمدتا غلبه احساسات، قضاوت اشتباه، نادانی و عدم رعایت دستورات موکد" وی بوده است.

رهبر دراویش گنابادی در این بیانیه تاکید کرده است که وی این "قبیل رفتارها را محکوم" می کند.

وی همچنین گفته است که "هیچ سایتی حتی اگر به عنوان من باشد، یا خود را وابسته به من معرفی کند، مربوط به من نیست و و من دخالتی در آن ندارم."

آقای تابنده در این بیانیه همچنین از پیروانش خواسته است تا برای کمک به "بازگشت آرامش و برقرار نظم مجدد از مسافرت به تهران" برای شرکت در جلسات دراویش خودداری کنند.

ایران: عربستان ۹ صیاد بوشهری را پس از دو سال آزاد کرد

شیلات بوشهر خبر آزادی صیادان ایرانی را اعلام کرده است
IRNA
شیلات بوشهر خبر آزادی صیادان ایرانی را اعلام کرده است

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، از آزادی ۹ نفر از صیادان جنوب این کشور خبر داده که به علت ورود غیرمجاز به آب‌های عربستان سعودی، به مدت دو سال در این کشور زندانی بوده‌اند.

حسن احمدی، مدیر شیلات شهرستان بوشهر، امروز درگفت وگو با ایرنا گفته: "این صیادان سرنشینان یک موتورلنج صیادی بودند که دو سال پیش شناور آنها در حدفاصل جزیره‌های فارسی و عربی توسط گارد ساحلی عربستان‌سعودی توقیف شد".

مدیر شیلات بوشهر همچنین گفته مالک این شناور ایرانی در جریان بازداشت مورد اصابت گلوله قرار گرفته و همچنان از سرنوشت او خبری در دست نیست. به گفته آقای احمدی "صیادان آزاد شده که اهل جزیره شیف هستند نیز اطلاعی از سرنوشت مالک شناور ندارند."

دانشگاه شیکاگو: در پی بازگرداندن سریع الواح هخامنشی به ایران هستیم

الواح هخامنشی برای تحقیقات به دانشگاه شیکاگو قرض داده شده بود
ISNA
الواح هخامنشی برای تحقیقات به دانشگاه شیکاگو قرض داده شده بود

کریستوفر وودز، مدیر مرکز شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو که الواح هخامنشی ایران را برای مطالعه در اختیار دارد، در واکنش به حکم امروز دیوان عالی این کشور، به بی‌بی‌سی فارسی گفت این دانشگاه درصدد بازگرداندن هر چه سریع‌تر الواح هخامنشی به ایران است.

آقای وودز که گفته مرکز شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو در حال برنامه‌ریزی برای بازگرداندن این الواح است، تاکید کرده است مطالعه دقیق بروی این الواح در سایه پیشرفت‌های فناوری در زمینه باستان‌شناسی طی چند سال اخیر شتاب بیشتری گرفته بود.

صبح امروز (چهارشنبه) دیوان عالی آمریکا درخواست گروهی از شهروندان آمریکایی را که در سال ۱۹۹۷ در جریان یک بمبگذاری در اسرائیل مجروح شده بودند، برای مصادره کتیبه‌های هخامنشی متعلق به ایران و فروش آنها به عنوان غرامت، رد کرد.

با حکم دیوان که بالاترین مرجع قضایی در آمریکاست پرونده مصادره این الواح به نفع بازماندگان حملاتی که ادعا شده ایران حامی یا مسبب آنها بوده و طی آنها آمریکاییان کشته و مجروح شده‌اند، خاتمه یافت.

شکات پرونده از ابتدای روند دادرسی به دلیل آنچه آموزش و حمایت مالی و نظامی ایران از حماس خوانده‌اند، این کشور را در این حملات مقصر می‌دانستند و خواهان دریافت غرامت از محل توقیف دارایی‌های ایران در آمریکا بودند.

بیلی گراهام، واعظ بزرگ آمریکایی درگذشت

بیلی گراهام به هنگام موعظه در سال 1986
Reuters
از بیلی گراهام به عنوان واعظ قرن یاد می‌‍شود

بیلی گراهام، یکی از پرنفوذترین وعاظ مسیحیت در قرن بیستم در گذشت.

آقای گراهام که بسیاری او را واعظ مرجع آمریکا می‌خواندند روز چهارشنبه (۲۱ فوریه-دوم اسفند) در سن ۹۹ سالگی در کارولینای شمالی درگذشت. این کشیش کاریزماتیک، برای ۷۰ سال با برگزاری سخنرانی‌های پرشورش یکی از چهره‌های اصلی مسیحیان کلیسای انجیلی در آمریکا و جهان بود. او که از دوران ریاست‌جمهوری هری ترومن در اواسط دهه ۴۰ میلادی تا دوران ریاست جمهوری باراک اوباما همچنان به عنوان مبلغ مذهبی فعالیت می‌کرد در دوران جنبش‌های مدنی سیاه‌پوستان با حمایت خود از مارتین لوتر کینگ، با نژادپرستی مقابله کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا فقدان این چهره مذهبی را فقدانی برای مسیحیان برشمرده و بیلی گراهام را انسانی ویژه برشمرده است. سخنرانی های آقای گراهام که معمولا در ورزشگاه های بزرگ برگزار می شد دهها هزار نفر را به وجد می آورد.

خبر فوریدیوان عالی آمریکا امکان مصادره الواح هخامنشی را رد کرد

دیوان عالی آمریکا بالاترین نهاد قانونی این کشور رای داده است که قربانیان حملات تروریستی نمی توانند برای گرفتن غرامت از دولت ایران، کتیبه های هخامنشی را از دانشگاه شیکاگو مصادره و حراج کنند.

هشت قاضی دیوان عالی آمریکا بدون هیچ رای مخالف این حکم را صادر کرده اند. یک قاضی از نه قاضی دیوان عالی در این رای گیری غائب بوده است.

خبر فوریاحمدی‌نژاد به آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد 'اصلاحات اساسی' در دفتر رهبری را داد

محمود احمدی نژاد در نامه سرگشاده خود برای آقای خامنه ای به او پیشنهاد "اصلاحات اساسی" از جمله در دفتر رهبری را داده است. رئیس جمهور سابق ایران در نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته "در راستای انجام اصلاحات اساسی در قوای سه‌گانه و نهادها و ارگان های گوناگون و به ویژه دفتر حضرتعالی و در سیاست‌های راهبردی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، به منظور انطباق نحوه اداره کشور به خواست مردم و فلسفه وجودی انقلاب و نظام اسلامی که مستلزم تغییراتی در قانون اساسی نیز هست و قبلاً تدوین شده را ارسال می‌دارم".

سه پیشنهاد احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای:

  • برگزاری فوری و آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس بدون دخالت شورای نگهبان و نهادهای امنیتی و نظامی
  • عزل صادق لاریجانی از ریاست قوه قضائیه
  • صدور دستور آزادی و منع تعقیب برای تمام کسانی‌ که تحت عناوین مختلف و از جمله اعتراض به شرایط و نحوه اداره کشور، تضعیف و تبلیغ علیه نظام و یا انتقاد از آیت الله خامنه ای بازداشت و یا محکوم شده‌اند

عباس میلانی: شاید شما با روح ایران و زمان بیگانه‌اید

شمخانی: طرح آمریکا برای ایجاد تغییر در برجام، گروگان گرفتن آن است

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار وزیر خارجه اسپانیا: طرح آمریکا برای ایجاد تغییر در برجام و به گروگان گرفتن آن برای محدود سازی دستاوردهای ایران را یک بازی سیاسی می دانیم و به صراحت اعلام می کنیم اگر برجام برای ما منافع لازم را نداشته باشد دلیلی برای ادامه آن نیز وجود ندارد.

خبر فوریاحمدی نژاد بار دیگر خواستار عزل صادق لاریجانی از ریاست قوه قضائیه شد

آقای احمدی نژاد در نامه خود خطاب به آقای خامنه ای نوشته "از عوامل اصلی نارضایتی عمومی، عملکرد مقامات ارشد قضایی و ظلم هایی است که با مدیریت آنان در این دستگاه روا داشته می‌شود. تغییر فوری رئیس دستگاه قضا که منصوب مستقیم جنابعالی است و انتصاب فردی با ویژگی‌های مندرج در قانون اساسی و همچنین تعیین و معرفی مرجع مستقل و مورد قبول مردم برای رسیدگی به شکایات مردم از این دستگاه و احقاق حقوق و اعاده حیثیت از مظلومین، می‌تواند موجب تسکین مردم و همراهی آنان با اصلاحات باشد".

خبر فوریاحمدی نژاد خطاب به آیت الله خامنه ای خواستار برگزاری انتخابات 'فوری و آزاد' شد

محمود احمدی نژاد در نامه ای خطاب به آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار "برگزاری فوری و آزاد انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی" شده و گفته برگزاری این دو انتخابات "البته بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی و آزاد گذاردن مردم برای انتخاب، یک ضرورت فوری است".

عکسی از بقایای هواپیمای سقوط کرده آسمان

مهلت نهاد جهانی مبارزه با پولشویی به پاکستان برای پاسخ به اتهامات

وزارت خارجه پاکستان گفته "گروه ویژه اقدام مالی" که یک نهاد بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی و کمک به تروریسم است، سه ماه به این کشور وقت داده تا بار ارائه شواهد از اتهامات وارده در این خصوص، خود را تبرئه کند.

ایالات متحده و برخی متحدانش در تلاش شامل ساختن اسلام‌آباد در "فهرست خاکستری" این سازمان، به اتهام "ارتباط با تمویل مالی تروریسم" هستند.

این اقدام می‌تواند سبب تحریم گسترده مالی پاکستان شود.

اسلام‌آباد همواره اتهامات وارده را رد کرده است .

سخنگوی قوه قضائیه درباره وقایع اخیر در تهران: از تحریکات ماهواره الهام گرفته بودند

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در تماس تلفنی با فرمانده پلیس ایران درباره وقایع اخیر در نزدیکی خانه رهبر دراویش گنابادی: یک فردی به اتهام سرقت یا احیاناً داشتن خودروی سرقتی مورد بازخواست قرار گرفته و می‌خواهند از او تحقیق کنند، آن وقت عده‌ای به صورت قلدر مآبانه و برخلاف قانون می‌خواهند حرف خود را به کرسی نشانده و در برابر پلیس ایستادگی می‌کنند. این افراد با الهام گرفتن از برخی جریان‌های بیرون و تحریکات شبکه‌های و ماهواره‌های معاند و همچنین برخی افراد در داخل کشور اقداماتی انجام داده‌اند که مردم ما شاهد آن بودند.

خبر فوریمجلس ایران حساب های بانکی دستگاه های اجرایی را از دریافت سود ممنوع کرد

نمایندگان مجلس ایران در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۷ در مصوبه‌ای حساب‌های بانکی دستگاه‌های اجرایی شامل حساب‌های جاری پشتیبان، سپرده گذاری کوتاه مدت و بلندمدت را از دریافت سود ممنوع کردند.

این مصوبه همچنین اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی به مقامات، روسا و کارکنان دستگاه‌های اجرایی را منموع کرده است.

ظریف: مردم ایران پیش از انقلاب احترامی که استحقاق داشتند دریافت نمی‌کردند

ilna
ilna

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی پی‌بی‌اس، انقلاب بهمن پنجاه و هفت را درخواست مردم ایران برای شان و منزلت‌شان توصیف کرده و گفت "مردم ایران پیش از انقلاب احترامی که استحقاقش را داشتند دریافت نمی‌کردند".

مجذوبان نور: سه درویش در حالت اغما به بیمارستان منتقل شدند

همدردی صدراعظم آلمان با ایران به دلیل سقوط هواپیمای مسافربری

نماینده مجلس ایران: فیلم منتشر شده از راننده اتوبوس حکایت از ضرب و شتم شدید او دارد

انجمن ایران پژوهی از مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین تهران ابراز تاسف کرد

.
.

انجمن ایران پژوهی در بیانیه ای به امضای تورج دریایی رئیس دوره ای آن از مرگ کاووس سیدامامی پژوهشگر محیط زیست در زندان اوین تهران عمیقا ابراز تاسف کرده است.

پیشتر چهار انجمن دانشگاهی در ایران در نامه ای به حسن روحانی خواستار بررسی مرگ آقای سیدامامی شده بودند. مقام های قضایی ایران می گویند او پس از دیدن مدارکی که بازجویان علیه او نشانش دادند، تصمیم به خودکشی گرفت

دراویش در حین دستگیری 'مورد ضرب و شتم قرار گرفتند'

توییتر مجذوبان نور تصویری از دراویش گنابادی منتشر کرده و می گوید این افراد حین انتقال به بازداشتگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

View more on twitter

دیدار وزیر خارجه اسپانیا با روحانی

وزیر امور خارجه اسپانیا که برای یک دیدار رسمی در تهران به سر می برد با حسن روحانی رئیس جمهور ایران ملاقات کرده است.

President.ir
President.ir

وزیر کشور ایران: به هیچ وجه حوادث خیابان پاسداران را به دراویش منتسب نمی‌کنیم

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته است "جریان دراویش کشور جریانی عاقلانه، منطقی و معتدل می‌نامیم و به هیچ وجه حوادث خیابان پاسداران را به این جریان منتسب نمی‌کنیم".

در جریان وقایع دو شب پیش در خیابان پاسداران تهران در نزدیکی منزل رهبر دراویش گنابادی، سه مامور پلیس و دو نیروی بسیج کشته شدند.

وزیر امور خارجه هلند با حسن روحانی در تهران دیدار کرد

president.ir
president.ir

وزیر خارجه هلند امروز با حسن روحانی رئیس جمهور ایران دیدار کرده و قرار است تا ساعاتی دیگر با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران هم ملاقات کند.

وزیر کشور ایران: با مسببان حادثه خیابان پاسداران قاطعانه برخورد می شود

تعدادی از دراویش زن از 'اوین به قرچک ورامین منتقل شدند'

توییتر مجذوبان نور از انتقال تعدادی از دراویش زن از زندان اوین به زندان قرچک ورامین خبر داده است.

نماینده مجلس ایران: اگر کاووس سیدامامی جاسوس بود چرا از جانش محافظت نشد

مقام های قضایی ایران می گویند  پس از اینکه آقای سیدامامی با اسنادی که بازجویان از او در اختیارش گذاشتند مواجه شد، تصمیم به خودکشی گرفت
.
مقام های قضایی ایران می گویند پس از اینکه آقای سیدامامی با اسنادی که بازجویان از او در اختیارش گذاشتند مواجه شد، تصمیم به خودکشی گرفت

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس ایران از عملکرد نیروهای امنیتی در مورد مرگ کاووس سیدامامی در زندان انتقاد کرده و گفته است اگر آقای سیدامامی "جاسوس کد دار موساد و سیا بود، چرا از جانش محافظت نکردید؟"

خانواده کاووس سید امامی، فعال محیط زیست روز ۲۱ بهمن اعلام کردند که به آنها اطلاع داده شده که او بعد از چند روز بازداشت در زندان "خودکشی" کرده است.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران و غلامحسین محنسی اژه ای معاون رئیس قوه قضائیه گفته بودند پس از اینکه آقای سیدامامی با اسنادی که بازجویان از او در اختیارش گذاشتند مواجه شد، تصمیم به خودکشی گرفت.

آقای ایمن‌آبادی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است "اگر این شبکه از ۲۶ سال پیش در ایران فعال بوده چرا دستگاه‌های امنیتی فقط نظاره‌گر فعالیت آنها بوده و کاری نکرده‌اند؟" بیشتر بخوانید

عملیات امداد هوایی برای یافتن اجساد هواپیمای آسمان متوقف شد

مدیران هلال احمر در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران اعلام کرده‌اند که به دلیل شرایط نامناسب جوی و بارش برف، هلیکوپترها نتوانسته‌اند برای انتقال جسد سرنشینان هواپیمای شرکت آسمان در اطراف قله دنا فرود بیایند.

عملیات یافتن و انتقال اجساد به کوهنوردان محلی و امدادگران هلال احمر سپرده شده تا به صورت زمینی از دو طرف قله به بقایای هواپیما نزدیک شوند.

بر اساس گزارش‌ها بیش از ۳۰ جسد پیدا شده اما هیچ کدام تا کنون به پایین کوه منتقل نشده است. بیشتر بخوانید

روحانی: اهانت به پلیس را به هیچ وجه تحمل نمی کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جلسه امروز هیات دولت گفته است "برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس را به هیچ وجه تحمل نمی کنیم". در جریان درگیری های اخیر در نزدیکی خانه رهبر دراویش گنابادی در تهران، سه نیروی پلیس و دو عضو بسیج کشته شدند. منابع نزدیک به دراویش گنابادی هم از مرگ چند نفر در بیمارستان بر اثر شدت ضرب و جرح خبر می دهند. در جریان درگیری های دو شب پیش، بیش از سیصد نفر دستگیر شدند.

وزیر راه ایران: از ارتش و فرانسوی ها کمک خواستیم

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده آسمان از ارتش و فرانسوی‌ها کمک خواستیم.

تصویری از مجتبی خامنه ای در مراسم ختم فرزند احمد توکلی

tasnim
tasnim

مجتبی خامنه ای فرزند آیت الله علی خامنه ای رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران در مراسم ختم فرزند احمد توکلی نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کرده است.

توییتر رسمی دراویش از فوت چند درویش در بیمارستان خبر داد

حساب رسمی وب سایت مجذوبان نور در توییتر که اخبار مربوط به دراویش گنابادی را پوشش می دهد از مرگ چند درویش در بیمارستان خبر داده است. خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع مطلع که نام و عنوانی از او آورده نشده این گزارش را تکذیب کرده است.

View more on twitter

بدهی دولت ایران به بانک مرکزی افزایش یافت

خبرگزاری ایسنا می گوید بدهی دولت ایران به بانک مرکزی به بیش از ۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بر اساس این گزارش بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان آذرماه امسال به ۶۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با ۵۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد پایان سال قبل حدود ۶۳۰۰ میلیارد تومان افزایش دارد.

پیکر مادر زهرا رهنورد تشییع شد

پیکر احترام السادات نواب صفوی مادر زهرا رهنورد در مراسمی در تهران تشیع شده است. در تصاویری که تاکنون از این مراسم منتشر شده میرحسین موسوی و خانم رهنورد دیده نمی شوند.

View more on twitter

جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره وقایع مرتبط با دراویش گنابادی

درگیری های اخیر میان دراویش گنابادی و نیروهای پلیس در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با حضور مسئولان انتظامی و امنیتی بررسی شده است.

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون گفته است "در این جلسه مطرح شد که رسانه ها و بویژه صدا و سیما با پخش برنامه های مستند، ماهیت این گروه های افراطی را به مردم معرفی کنند و حساب دراویش را از این گروه های افراطی مرتبط با ضدانقلاب جدا کنند و با هر نوع بی نظمی و ناامن سازی برخورد قاطع شود".

در جریان تجمعی که دو شب پیش برگزار شد سه مامور پلیس و دو مامور بسیج کشته و سیصد درویش دستگیر شدند.

اعلام وصول سئوال از وزیر دادگستری درباره تداوم حصرخانگی موسوی، کروبی و رهنورد

سئوال علی مطهری از وزیر دادگستری درباره علت تداوم حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی سه چهره سیاسی ایران اعلام وصول شده است.

View more on twitter

ابراز تاسف آمریکا از لغو برنامه دیدار معاون ترامپ و خواهر کیم

آقای پنس در مراسم افتتاحیه المپیک درست جلوی مقام های کره شمالی نشسته بود
pool
آقای پنس در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی درست جلوی مقام های کره شمالی نشسته بود

مقام های آمریکایی می گویند مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، قرار بود هفته پیش در جریان المپیک زمستانی با مقام های کره شمالی دیدار کند اما کره شمالی در آخرین لحظه آن دیدار را لغو کرد.

آقای پنس برای شرکت در مراسم افتتاحیه المپیک به کره جنوبی رفته بود.یک سخنگوی دولت آمریکا گفت که او قرار بود با کیم یو-جونگ خواهر رهبر کره شمالی و سایر مقام های آن کشور دیدار کند.

این اولین برنامه دیدار مقام های دولت ترامپ با مقام های کره شمالی بود.

بیشتر بخوانید

تجمع شماری از کارگران مقابل شورای نگهبان در تهران

جمعی از کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به بخشی از لایحه بودجه که آن را مغایر با رفاه کارگران می‌دانند در برابر ساختمان قدیم مجلس تجمع کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا می‌گویند در این تجمع چند صد نفر حضور دارند.

موافقت مجلس شورای اسلامی با انتقال منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی به خزانه دولت دلیل برگزاری این تجمع است.

بیشتر بخوانید