Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

معاون اجرایی یونیسف در پی اتهام آزارجنسی استعفاء داد

آقای فورسیس پیش از پیوستن به یونیسف به عنوان مدیراجرایی موسسه نجات کودکان فعالیت می‌کرد
Save The Children

جاستین فورسیس، معاون اجرایی صندوق جهانی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در پی بالاگرفتن اتهام‌های آزارجنسی با کارمندان سابقش در انجمن غیردولتی نجات کودکان، استعفا داده است.

آقای فورسیس که پیش از پیوستن به یونیسف به عنوان مدیراجرایی موسسه نجات کودکان فعالیت می‌کرد از سوی سه نفر از کارمندان سابق خود به رفتار نامناسب و آزارجنسی متهم شده است. او به ارسال پیامک‌های نامناسب و اظهارنظر درباره پوشش همکاران زن جوان خود متهم است.

با وجود این که آقای فورسیس از هر سه زن مدعی صراحتا و بدون عذر و بهانه عذرخواهی کرده است اما در متن استعفای خود آورده که با هدف پیشگیری از آسیب رساندن به شهرت یونیسف و موسسه نجات کودکان تصمیم به کناره‌گیری کرده است.

او گفته: "به تمامی این موارد در زمان خودش مفصلا رسیدگی شده بود... و من مطمئنم که آنچه اکنون دوباره مطرح شده نه فقط با هدف وادار کردن من به پاسخ‌گویی و قبول مسئولیت، بلکه به نیت آسیب رساندن به فعالیت و ماموریت ماست."

همزمان یونیسف با انتشار اطلاعیه‌ای از زحمات آقای فورسیس در دو سال گذشته قدردانی کرده است. ماجرای اتهام های آزار جنسی آقای فورسیس پس از آن مورد توجه قرار گرفت که کانال چهار رادیو بی‌بی‌سی در گزارشی تحقیقی دریافت که او برای چند زن جوان همکارش پیامک‌های نامناسبی درباره نحوه پوشش و نظر خود درباره اندام آنها می‌فرستاده و در صورت بی‌جواب ماندن پیامک‌هایش با فرستادن ایمیل یا از طریق واسطه آن افراد را به دفترش دعوت می‌کرده است.

ویدئوی دیگری از یکی از 'دختران خیابان انقلاب'

ویدئویی دیگر از برخورد پلیس با زن جوانی که در تهران روسری‌اش را برداشته منتشر شده است که در آن ماموران پلیس به او می‌گویند از سکو پایین بیاید، و شنیده می‌شود که عده‌ای از حاضران برای این زن جوان دست می‌زنند.

صدای چند نفر نیز شنیده می‌شود که می‌خواهند این زن را "فراری" بدهند.

در ویدئوی قبلی دیده می‌شود که پلیس این زن جوان را با خشونت به پایین هل می‌دهد.

View more on twitter

دو تبعه ایرانی هنگام ورود غیرقانونی به کشور درمرز بازرگان بازداشت شدند

علی معصومی، مدیرکل گمرک بازرگان از دستگیری دو تبعه ایرانی که قصد ورود غیر قانونی به کشور داشتند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای معصومی افزود: "ماموران گمرک بازرگان با بررسی اطلاعات محموله‌های ورودی به کمک سامانه‌های هوشمند به یک بار تریلر مشکوک شده و با توجه به مشکوک بودن به محموله پس از بازرسی به کمک دستگاه‌های کنترلی متوجه می‌شوند که در لا به لای محموله دو نفر پنهان شده‌اند."

قاچاق انسان
ISNA

برخورد خشن پلیس با یکی دیگر از دختران خیابان انقلاب

در ویدئوی تازه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود ،زن دیگری از معترضان به حجاب اجباری، روسری خود را بر سر چوب زده است.

این حرکت او با خشونت نیروی انتظامی مواجه می‌شود. یک افسر نیروی انتظامی با پرت کردن این زن از روی سکو او را به زمین انداخت.

یک افسر نیروی انتظامی دیگر که حاضر در صحنه بود نیز با استفاده از الفاظ رکیک به مردم هشدار داد.

به گفته شاهدان عینی این زن چند دقیقه‌ای بر روی زمین افتاده بود و سپس توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.

View more on instagram

رییس انجمن سلاح آمریکا: مدارس عاری از سلاح هدفی آسان برای ضاربان خواهد بود

هزاران دانش‌آموز آمریکایی خود را برای برگزاری یک تجمع بزرگ در واشنگتن، پایتخت، آماده می‌کنند
BBC
هزاران دانش‌آموز آمریکایی خود را برای برگزاری یک تجمع بزرگ در واشنگتن، پایتخت، آماده می‌کنند

وِین لاپی‌یر، رئیس انجمن ملی سلاح آمریکا با دفاع از آزادی مالکیت سلاح گفته به نظر او مدارس آمریکا به آن علت که عاری از سلاح‌اند، به عنوان یک هدف مطلوب و آسان برای ضاربان تبدیل شده‌اند. آقای لاپی‌یر، همچنین کوتاهی پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) و نواقص سیستم‌های خدمات روانی را در شکل‌گیری کشتار هفته گذشته در جنوب فلوریدا دخیل دانسته و از کسانی که طی چند روز گذشته خواستار اصلاح قوانین فروش اسلحه شده‌اند تحت عنوان "فرصت طلبانی" یاد کرده که برای پیش‌برد مقاصد خود بی‌درنگ دست به کار شده‌اند و به گفته او تراژدی (کشتار دبیرستان مارجوری استنمن) را به نفع گفتمان خود "مصادره" کرده‌اند.

رئیس انجمن سلاح آمریکا که پایگاه اصلی تبلیغات در جهت سیاست‌های آزادی سلاح است، همچنین مسلح کردن مدارس را با هدف آمادگی دفاعی پیشنهاد کرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم روز گذشته در نشستی با بازماندگان کشتارهای اخیر در مدارس آمریکا و برخی از فعالان پیشگیری از این وقایع، از پیشنهاد مسلح کردن آموزگاران در مدارس به عنوان موضوعی قابل تعمق استقبال کرد.

قرار است آقای ترامپ امروز (پنجشنبه) با مسئولان ایالت فلوریدا درباره "امنیت مدارس" دیدار و گفتگو کند.

دادگاه آلمان ممنوعیت استفاده از ماشین‌های گازوئیلی را به تاخیر انداخت

دادگاه آلمان ممنوعیت استفاده از ماشین‌های گازوئیلی در شهرهای این کشور را به تاخیر انداختند.

قرار است هفته آینده درباره این موضوع تصمیم گیری شود.

این ممنوعیت می‌تواند بیش از ۹ میلیون از خودروهای این کشور را که استاندارهای زیست محیطی اتحادیه اروپا را ندارند، تحت شعاع قرار دهد.

فرود اضطراری هواپیمای کیش ایر در اصفهان

صدور کیفرخواست برای متهم به قتل سه مامور نیروی انتظامی

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از صدور کیفرخواست برای متهم به قتل ۳ نفر از ماموران نیروی انتظامی به اتهام قتل عمد خبر داد.

به گزارش ایسنا، آقای دولت‌آبادی با اعلام این خبر افزود: "نامبرده که در تاریخ ۳۰/ ۱۱/ ۹۶ در یک اقدام مجرمانه با اتوبوس سه نفر از مأمورین ناجا را به شهادت رسانده بود توسط مأمورین پلیس دستگیر و پس از انجام تحقیقات به قتل مأمورین اعتراف کرده است."

دادستان تهران افزود: ‌"با توجه به درخواست قصاص اولیای دم نامبرده به زودی در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه خواهد شد. در مورد سایر اتهامات نامبرده به لحاظ ادامه تحقیقات متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد."

دادستان
ISNA

رئیس بانک مرکزی ایران: بازار ارز به تعادل رسیده است

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی ایران می گوید بازار ارز در این کشور به تعادل رسیده و آرامش به اقتصاد برگشته است.

بازار ارز در ایران در دو ماه گذشته روزهای بسیار طوفانی را پشت سر گذاشت ولی در روزهای اخیر قیمت ارزهای عمده کاهش یافته است. بیشتر بخوانید

View more on twitter

سخنگوی دولت: حدود ۳ میلیون بیکار در ایران داریم

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران اعلام کرد: "بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور بیکار هستند."

View more on twitter

آخرین وضعیت عملیات تجسس در منطقه سقوط هواپیمای آسمان

رویترز: اختلاف بر سر نرخ بهره مانع آزادی نازنین زاغری_رتکلیف است

بنیاد خیریه تامسون رویترز در اطلاعیه‌ای درباره آخرین وضعیت نازنین زاغری_رتکلیف اعلام کرد که دلیل عدم آزادی وی از زندان "نامشخص بودن نرخ بهره" است.

بنیاد رویترز همچنین در این اطلاعیه عنوان کرده که این مساله به راحتی توسط دولت بریتانیا قابل حل است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "قاضی عباسی از قضات دادسرای مقدس در زندان اوین به نازنین زاغری_رتکلیف گفته است که سرنوشت او درحال حاضر در دست دو وزیر امور خارجه ایران و بریتانیا است. قاضی به خانم زاغری گفته که او یک زندانی معمولی نیست."

خانم زاغری رتکلیف یک شهروند ایرانی-بریتانیایی است که در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در جریان سفر به ایران برای دیدار از خانواده خود، از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و بعدا به "اتهامات امنیتی" محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد. در این مدت پدر و مادر خانم زاغری از گابریلا، دختر خردسال او نگهداری می‌کنند که در سفر به ایران همراه مادرش بود.

نازنین زاغری
PA

یکی از رهبران بوکوحرام در دادگاه نیجریه گناهکار شناخته نشد

رهبر شاخه‌ای از بوکو حرام که به اتهام ربودن چند فرد خارجی و قتل تعدادی گناهکار شناخته نشد.

دادگاه وی در ابوجا برگزار شده بود.

خالد البارناوی، رهبر القاعده در نیجریه مسئول بیش از ۱۰ آدم ربایی در خلال سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ است.

قربانیان این گروه شامل یک مهندس بریتانیایی و همکار ایتالیایی او هستند که در زمان اسارت کشته شدند.

آمریکا مبلغ پنج میلیون دلار برای سر آقای البارناوی اختصاص داده است.

دبیر شورای امنیت ملی: با بانیان اغتشاشات برخورد قاطع می‌شود

ایسنا نوشت: علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به حوادث چند روز اخیر در خیابان گلستان هفتم گفت: "جمهوری اسلامی با بانیان این اغتشاش ها برخورد قاطع خواهد کرد."

در پی تجمع دراویش گنابادی در مقابل کلانتری پاسداران در تهران و درگیری پلیس و ماموارن امنیتی با آنان، این درگیری‌ها به خشونت کشید.

تعدادی از دراویش زخمی و بازداشت شدند. همچنین اتوبوسی به صفوف نیروهای امنیتی زد که در این حادثه سه نفر از ماموران نیروی انتظامی کشته شدند.

شمخانی
isna

دادگستری استان تهران: برخورد جدی ‌می‌کنیم

غلامحسین اسماعیلی، رییس دادگستری استان تهران گفت: "در دادگستری تهران ابلاغ شده که دادسرا و دادگاه با عموم کسانی که بابت اغتشاش دستگیر شده‌اند، برخورد جدی و قاطع و سریع شود."

به گزارش ایسنا، آقای اسماعیلی افزود: "همانطور که در خصوص کسانی که در این اغتشاشات جرمی مرتکب نشده یا جرم‌شان کم بوده تلاش می کنیم به سرعت آزاد شوند، با کسانی که جرایم خشن مرتکب شده‌اند نیز به سرعت برخورد می کنیم."

اسماعیلی
ISNA

هلال احمر: تاکنون پیکر سالمی از محل سقوط هواپیما کشف نشده

حسین درخشان، مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: "متاسفانه در محل سقوط هواپیما پیکر سالمی تاکنون کشف نشده است. شدت حادثه به حدی است که قطعات هواپیما هم متلاشی شده است."

به گزارش میزان، آقای درخشان افزود" در تصویر نقاط سیاهی وجود دارد که باعث شده عده‌ای ادعا کنند این نقاط اجساد مسافران است که سالم از هواپیما خارج شده اند."

به گفته مدیرکل کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر بررسی‌های تخصصی و اعلام شرکت ماهواره‌ای مشخص شد این نقاط قطعات لاشه هواپیما است که اندازه‌ای بین ۲.۵ تا ۵ متر دارد.

لاشه هواپیما
MIZAN

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به سخنان احمدی‌نژاد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در تلگرام خود به اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد واکنش نشان داد.

آقای کدخدایی با اشاره بحث نتیجه انتخابات ۸۸ گفت که آقای احمدی نژاد اصرار داشته که نتیجه انتخابات زودتر اعلام شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه این پست خود نوشت: " اصرار از ایشان که نتیجه را زودتر اعلام کنید و مقاومت از سوی من مبنی بر اینکه تا زمانی که شکایات رسیدگی نشود، امکان اعلام صحت انتخابات نیست، البته موضوع دیگری نیز مطرح شد که فعلا از حوصله این متن خارج است. یادآوری این نکته ضروری است که این نظر از سوی سایر اعضای محترم شورا نه تنها مورد قبول واقع نگردید، بلکه مهلت قانونی رسیدگی به شکایات با موافقت رهبر معظم انقلاب تمدید هم شد. حالا باید دید چه کسانی دنبال مهندسی انتخابات بودند؟ شورای نگهبان و یا مهندسی در کسوت مقام اجرایی."

کدخدایی
ISNA

فیلمی مرتبط با سقوط هواپیمای آسمان

نامه جمعی از دانشجویان ترک به حسن روحانی

جمعی از دانشجویان ترک در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار این شدند که زبان ترکی در کنار زبان فارسی به رسمیت شناخته شود.

۲۱ فوریه از طرف یونسکو، برای کمک به تنوع زبانی و فرهنگی، روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است. در ایران از فارس، ترک، عرب، کرد، بلوچ، گیلک، مازنی و لر گرفته تا جوامع محلی کوچک‌تر، قومیت‌هایی با زبان‌های گوناگون زندگی می‌کنند.

اصل‏ پانزدهم قانون اساسی ایران می‌گوید: ‎‎‎‎‎"زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏."

اما در مدارس ایران تنها به زبان فارسی تدریس می‌شود و این مساله سالها است مورد اعتراض ایرانیانی قرار گرفته که زبان اول آنها فارسی نیست.

روحانی
ISNA

رهبر مخالفان روسیه بازداشت شد

الکس ناولنی، رهبر مخالفان روسیه بازداشت شد. او توییت کرده که در هنگام خروج از دندانپزشکی توسط پلیس بازداشت و به مقر پلیس برده شده است.

لیئونی ولکاف، مدیر کمپین وی نیز بازداشت شده است.

آقای ولکاف نیز در توییتر خود نوشت که در فروگاه بازداشت شده است.

پیشتر آقای ناولنی پیش بینی کرده بود که ممکن است بازداشت شود و در زمان انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس در پشت میله‌های زندان باشد.

آقای ناولنی علیه ولادمیر پوتین در سراسر روسیه کمپین برگزار کرده و خواسته تا مردم انتخابات را تحریم کنند.

مرکل: اسد مردم کشورش را قتل عام می‌کند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بشار اسد رئیس جمهور سوریه را محکوم کرد که مردم کشورش را قتل عام می‌کند.

او در پارلمان آلمان گفت که نیروهای آقای اسد به کودکان و بیمارستان‌ها حمله می‌کنند.

خانم مرکل همچنین عنوان کرد که اروپا باید نقش پررنگی را برای توقف این قتل عام انجام دهد.

مرکل
Getty Images

مدیر سایت مجذوبان نور: ۵۰۰ درویش گنابادی بازداشت شدند

'جوشکاری' سکوی اعتراض دختران خیابان انقلاب

وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان شد

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس، بانک مرکزی و بانک‌های عامل را موظف کردند از منابع بانکی شامل حساب‌های پس‌انداز، جاری و سپرده، قرض‌الحسنه به هر یک از زوج‌ها ۱۵ میلیون تومان تسهیلات ازدواج پرداخت کنند.

وام ازدواج پیشتر ۳ میلیون تومان بود که در سالهای اخیر به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت.

براساس مصوبه مجلس بانک مرکزی موظف است که کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری را ملزم کند که تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

هلال احمر: عملیات جستجو وانتقال اجساد حادثه سقوط هواپیما فعلا متوقف شد

شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر از توقف موقت این عملیات به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه صبح امروز با تیم‌هایی که در ارتفاعات بودند ارتباط برقرار شده گفت: "امدادگران مستقر در کمپ شماره یک که در ارتفاع ۴۰۵۰ هستند اذعان کردند که بارش برف در برخی مناطق بیش از یک متر است و عملا با توجه به بارش برف امکان حرکت رو به جلو نیست و سعی کردند به اعضای کمپ شماره دو ملحق شده و از آن طریق پایین بیایند."

آقای فتحی تاکید کرد که با توجه به جلسات و هماهنگی‌هایی که با مدیریت بحران انجام شد، رئیس سازمان مدیریت بحران اعلام کردند که عملیات متوقف شود و ما با حفظ آمادگی تیم‌ها در پایین دست منتظر هستیم تا به محض بهبود هوا، تیم‌ها به ارتفاعات منتقل شوند.

عملیات جستجو
MEHR

انتقاد وزیر کشور از دراویش گنابادی

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در انتقاد از درگیری‌ میان دراویش گنابادی و ماموران انتظامی در منطقه پاسداران گفت: "ما نمی‌دانستیم کسانیکه از عرفان و دل و عشق و آزادی صحبت می‌کنند، با خنجر و دشنه و تیغ و درفش وارد می‌شوند، برای همین خواستیم تا صف اکثریت این جریان از صف اقلیت آنها جدا باشد."

آقای فضلی اضافه کرده: "ما انتظار داشتیم و داریم جریان اکثریت با منطق جریان اقلیت وابسته را شناسایی کرده و صف خود را جدا کنند وگرنه جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مقتدر ما در برخورد با خشونت وافراط لحظه‌ای تردید نمی‌کنند."

View more on twitter

رئیس پلیس تهران: می‌توانستیم در برخورد با دراویش با آر‌پی‌جی واکنش نشان دهیم

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از بازداشت عوامل اصلی ناآرامی در شمال تهران خبر داده و گفته است پلیس می‌توانست در این حوادث رفتار تندتری در پیش بگیرد.

سرتیپ رحیمی گفته است پلیس می‌توانست "با یک آر پی جی منزل مورد نظر را نابود کند اما با اقتدار و درایت رفتار کرد."

در درگیری میان پلیس با دراویش چند صد نفر بازداشت شده‌اند که از وضعیت آنها خبری در دست نیست. سه مامور پلیس و دو نیروی بسیجی نیز در این درگیری‌ها کشته شدند.

بیشتر بخوانید

رحیمی
MEHR

ایران: اوضاع سوریه بسیار پیچیده است

معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید کشورش تماس‌هایی با سوریه، روسیه و ترکیه برای پایان دادن به بحران انسانی در غوطه شرقی برقرار کرده است.

غوطه شرقی آخرین منطقه عمده تحت کنترل پیکارجویان است و نیروهای سوری با کمک روسیه به حملات خود برای پس گرفتن این منطقه شدت بخشیده‌اند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران به لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است همه نگران این وضعیت هستند.

آقای عراقچی گفته است ایران به راه حل نظامی برای پایان دادن به بحران سوریه اعتقادی ندارد.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید