Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. نهایی شدن ائتلاف تازه برای تشکیل دولت در آلمان
 2. دستگیری دو عضو بلندپایه داعش در افغانستان
 3. سوال از وزیر کشور ایران درباره 'املاک نجومی'

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پیشروی نیروهای طرفدار دولت سوریه در غوطه شرقی

  در حالی که نیروهای دولتی سوریه مناطق بیشتری را در غوطه شرقی به تصرف درآورده‌اند گروه های شورشی مجبور به عقب نشینی شده اند.

  جیش الاسلام، یکی از گروه های اصلی شورشی گفته است که مشغول بسیج مجدد نیروهای خود است.

  به گفته گروه ناظر برحقوق بشرسوریه نیروهای دولتی اکنون یک چهارم غوطه شرقی را تحت تصرف خود درآورده اند.

  گفته می شود که پیکارجویان شورشی درشهر مصرابه واقع در مرکزغوطه شرقی درحال مذاکره با دولت سوریه پیرامون شرایط عقب نشینی از این منطقه هستند.

  بیشتر در این‌باره بخوانید.

 2. فرهنگ مهر، از چهره‌های برجسته جامعه زرتشتیان و معاون سابق هویدا درگذشت

  فرهنگ مهر، نماینده پیشین ایران در سازمان اوپک و از فعالان جامعه زرتشتی ایران در اثر بیماری در کالیفرنیا در آمریکا درگذشت . آقای مهر هنگام مرگ ۹۴ سال داشت.

  پس از انقلاب آقای مهر که مورد اعتماد و وثوق مهدی بازرگان، نخست وزیر ایران بود، بار دیگر به ریاست دانشگاه پهلوی شیراز گمارده شد. اما در جریان پاکسازی‌ها و حوادث خشونت‌بار پس از انقلاب مجبور به ترک ایران شد و تا سال‌ها در دانشگاه بوستون آمریکا و همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته روابط بین‌الملل تدریس می‌کرد.

  فرهنگ مهر که اولین زرتشتی ایران است که به مقامات بالایی اجرایی در دولت دست یافته، روزگاری ریاست جامعه زرتشتیان تهران را برعهده داشت، او همچنین لوحه و شال بالاترین خدمات به دین و جامعه زرتشتیان را از سوی سازمان جهانی زرتشتیان دریافت کرده است.

  بیشتر بخوانید.

  فرهنگ مهر
 3. در پی قتل یک روزنامه نگار، رئیس جمهوری اسلواکی خواستار تغییرات شد

  یک هفته پس از قتل یان کوچاک، یک روزنامه نگار تحقیقی اسلواکی و دوست دخترش، رئیس جمهور این کشور خواستارتغییری اساسی در ساختار دولت یا برگزاری انتخابات جدید شده است.

  رئیس جمهور اسلواکی که از نظرسیاسی مستقل و تابع هیچ حزبی نیست می گوید که با این تغییرات می‌توان اعتماد دوباره مردم را به‌دست آورد.

  رئیس جمهوراسلواکی گفت که در باره راه حل های مختلف با رابرت فیتسو، نخست وزیر، گفتگوهایی انجام داده است گرچه مسئله اختلاف نظرهایی بین او و نخست وزیروجود دارد.

  یان کوچاک، ۲۷ ساله، مشغول تهیه یک گزارش تحقیقی درباره فساد مالی منتسب به مقامات دولتی و ارتباط احتمالی آنان با عده‌ای بازرگان و یک مافیای ایتالیایی بود که یکشنبه گذشته به همراه نامزدش مارتینا کوسنیروا در روستای ولکا ماچا، واقع در ۶۵ کیلومتری براتیسلاوا، پایتخت، به قتل رسید.

  هزاران تن هم در اعتراض به این قتل دست به تظاهرات زدند و با روشن کردن شمع یاد این روزنامه نگارودوست دخترش را گرامی داشتند.

  مراسم خاکسپاری یان کوچاک
  Image caption: مراسم خاکسپاری یان کوچاک
 4. چغاله بادام کیلویی ۲۰۰ هزار تومان

  گزارش‌ها از ایران حاکی است که نوبرانه چغاله بادام به قیمت هر کیلو ۲۰۰ هزار تومان به بازار آمده است؛ سیری ۱۵ هزارتومان و هر ۱۰۰ گرم ۲۰ هزار تومان.

  یک فروشنده به خبرنگار خبرگزاری میزان گفته است که این چغاله‌ها از استان فارس به تهران آورده شده و دلیل بالا بودن قیمت آن کم بودن میزان آن است و در روزهای آینده قیمت آن کم خواهد شد.

  چغاله بادام
 5. گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با فرزند محمد راجی، درویشی که در بازداشت کشته شد

  خانواده محمد راجی، یکی از دراویش گنابادی که بازدشت شده بود، امروز اعلام کردند که پلیس به آنها خبر داده که آقای راجی در هنگام بازجویی و به دلیل "ضربات وارده" جان خود را از دست داده است.

  مصاحبه طیبه راجی، دختر محمد راجی را با بی‌بی‌سی فارسی بشنوید.

  View more on twitter
 6. سفر ولیعهد عربستان به مصر

  محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی وارد مصرشده است.

  این اولین سفر محمد بن سلمان بعد از انتخاب شدن به مقام ولیعهدی عربستان است به مصر است. عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصردر فرودگاه از ولیعهد عربستان استقبال کرد.

  مصرو عربستان رابطه نزدیکی دارند و متحد هم به شمار می‌آیند. عربستان سعودی میلیاردها دلار به مصر کمک کرده است.

  به گزارش رسانه دولتی مصررهبران دوکشور در باره مسائل گوناگون از جمله نفوذ ایران در منطقه ومناقشه عربستان سعودی با قطرگفتگو خواهند کرد.

 7. رای منفی سوئیسی‌ها به لغو پرداخت اجباری آبونمان رادیو و تلویزیون

  رای دهندگان در سوئیس در یک رفراندوم پیشنهاد لغو پرداخت اجباری آبونمان رادیو و تلویزیون را رد کردند.

  در این رفراندوم بیش از هفتاد درصد رای دهندگان خواستند که تغییری در قانون پرداخت اجباری این وجه داده نشود.

  سوئیسی‌ها تقریبا سالانه معادل ۵۰۰ دلار بابت رادیو و تلویزیون ملی پرداخت می‌کنند که به چهار زبان ملی این کشور (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش) برنامه پخش می‌کند.

  موافقان می‌گویند که تنوع زبانی این برنامه‌ها نشانگر تنوع فرهنگی کشور سوئیس است و اما مخالفان اینطور استدلال می‌کنند که باید حق انتخاب آزادانه داشته باشند و فقط برای برنامه‌هایی که استفاده می‌کنند پول بپردازند.

 8. تغییر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه بعد از ۱۲ سال

  آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، نماینده جدیدی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده است. آقای خامنه‌ای در حکمی عبدالله حاج‌صادقی را جانشین علی سعیدی کرده که ۱۲ سال نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران بود. آقای حاج‌صادقی پیش از این جانشین نماینده رهبر در سپاه پاسداران بود. او در گذشته سمت‌هایی چون ریاست پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه، معاونت ارتباطات حوزوی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه امام حسین و فرماندهی سپاه قم را عهده دار بوده است. آقای خامنه‌ای امروز در حکمی دیگر علی سعیدی را به سمت رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب کرد.

  بخوانید: تمام منصوبان رهبر ایران

  عبدالله حاج‌صادقی
  Image caption: عبدالله حاج‌صادقی
 9. دادستان تهران می‌گوید به اتهام سعید مرتضوی درباره مرگ زهرا کاظمی رسیدگی خواهد شد

  از راست علی یونسی، زهرا کاظمی، سعید مرتضوی
  Image caption: از راست علی یونسی، زهرا کاظمی، سعید مرتضوی

  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گفته است که "موضوع پرونده دادستان سابق [سعید مرتضوی] در مورد زهرا کاظمی مفتوح است."

  او گفته که "به اتهام دادستان سابق تهران در پرونده زهرا کاظمی در داسرای جنایی تهران رسیدگی خواهد شد." این اولین بار است که بعد از گذشت ۱۴ سال یک مقام قضایی از احتمال محاکمه سعید مرتضوی در پرونده زهرا کاظمی سخن می‌گوید.

  علی یونسی، وزیر سابق اطلاعات ایران، پیشتر در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران، تلویحا سعید مرتضوی را به قتل زهرا کاظمی روزنامه نگار کانادایی ایرانی در سال ۱۳۸۲ متهم کرده بود.

  محمد سیف‌زاده، یکی از سه وکیل خانواده زهرا کاظمی در این پرونده، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هیچ گاه مختومه یا مفتوح بودن این پرونده در ۱۴ سال گذشته به وکلای خانم کاظمی ابلاغ نشده است. او گفت که اگر پرونده مفتوح بود یا اتهام‌های جدیدی مطرح می‌شد باید وکلا از آن خبر می‌داشتند.

 10. پیش‌خرید حداقل ششصد هزار سکه طلا در پانزده روز

  به گفته مسعود رحیمی، مدیر اداره نشر و ریالی بانک مرکزی ایران، در پانزده روز گذشته، ششصد هزار قطعه سکه پیش خرید شده است.

  طرح پیش فروش سکه با قیمت قطعی از ۲۸ بهمن ماه بوسیله بانک مرکزی و برای کنترل بازار ارز به اجرا گذاشته شده است.

  ایسنا تخمین زده است که "با توجه به اینکه عمده پیش‌فروش‌ها برای سررسید یک ساله است اگر نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را برای فروش در نظر بگیریم، حدود ۸۴۰ میلیارد تومان از محل فروش این ۶۰۰ هزار قطعه تاکنون به شبکه بانکی وارد شده است."

 11. پلمپ کارگاه بازسازی پلاسکو

  به گزارش ایسنا، بنیاد مستضعفان اعلام کرده به دنبال کارشکنی تعدادی از کسبه ساختمان ۵ طبقه پلاسکو، شهرداری کارگاه عملیاتی پروژه بازسازی پلاسکو را پلمب کرده است.

  View more on twitter
 12. دادستان تهران: ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل منطقه پاسداران به دادستانی

  عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از اعزام یکی از معاونان دادسرا به منطقه پاسداران جهت ارزیابی میزان خسارات وارده به ساکنان خبر داد، که به گفته او به ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل به دادستانی تهران منجر شده است.

  آقای جعفری دولت آبادی روز شنبه، دوازدهم اسفند، در بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران درباره حوادث خیابان گلستان هفتم خیابان پاسداران صحبت می‌کرد.

  او همچنین به برنامه‌ریزی دادسرای تهران از ارسال حداقل ۲۰ پرونده اتهامی به دادگاه ظرف ده روز آینده خبر داد.

 13. مکرون از روحانی خواست حکومت سوریه را تحت فشار بگذارد

  به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در تماس تلفنی با حسن روحانی، همتای ایرانی خود، از او خواسته سوریه را برای پایان دادن به حملات در غوطه شرقی تحت فشار قرار دهد. سازمان ملل منطقه غوطه شرقی را که بخش اعظم آن در اختیار شورشیان و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه است، "جهنم روی زمین" توصیف کرده است.

  امروز یک مقام سازمان ملل گفت کاروان مرکب از چهل کامیون که حامل کمک‌های انسانی برای مردم غوطه بود اجازه ورود به این منطقه را نیافته است. طبق برنامه‌ریزی قراربود محموله این کاروان امروز به دست صدها هزار نفر از مردم گرفتار در این شهر برسد. این اولین کاروان کمک‌های انسانی بود که انتظار می‌رفت امروز وارد این منطقه شود.

  مکرون
 14. واکنش ایران به ادعای بحرین درباره بازداشت افراد مرتبط با سپاه پاسداران

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه روز گذشته بحرین را "ادعاهای تکراری و واهی" خواند و به دولت بحرین توصیه کرد "به جای تشدید رویکردهای امنیتی و پلیسی، زمینه را برای تعامل و گفتگو با مردم خود فراهم کنند."

  روز گذشته وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۱۶ نفر را به اتهام عضویت در "شبکه‌ای تروریستی" بازداشت کرده که از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد و حمایت می‌شده است.

  بر اساس بیانیه وزارت کشور بحرین از این افراد مواد منفجره و سلاح گرم به دست آمده است.

 15. هشدار وزیر خارجه فرانسه به ایران در آستانه سفر به تهران

  وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران هشدار داده است که اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک این کشور توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو شود. به گزارش رویترز ژان ایو لودریان که امشب به تهران می‌آید، گفته است برنامه ایران شامل موشک‌هایی است که برد آنها "هزاران کیلومتر" است و این برنامه‌ "با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سازگار نیست و از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش فراتر می‌رود."

  برنامه‌ موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه به ویژه در سوریه و یمن دو موضوعی است که آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی از آن انتقاد می‌کنند و خواهان مذاکره با ایران بر سر آنها هستند.

  وزیر امور خارجه فرانسه گفت که انتظار دارد ایران به شیوه‌ای "مثبت" در حل بحران‌های خاور میانه مشارکت کند. آقای لو دریان درباره موضوع دیدارهایش در ایران گفت: "بحران سوریه و وضعیت انسانی در آنجا به طور خاص، در کنار دیگر مسائل منطقه‌ای که ایران در آنها نقش دارد، مورد بحث قرار می‌گیرد."

  وزیر خارجه فرانسه
 16. نماینده اهواز: به جای کارگران معترض، مسئولان را بازداشت کنید

  جواد کاظم‌نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس ایران با اشاره به بازداشت تعدادی از کارگران فولاد ایران از دولت و دستگاه قضایی خواست که به جای بازداشت کارگران، مسئولانی که باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی هستند را بازداشت کنند و از آنها جواب بخواهند."

  به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس گفت که مساله آزادی این کارگران بازداشت شده را از طریق وزیر دادگستری پیگیری می‌کنم. آقای کاظم‌نسب الباجی با اشاره به اعتراضات این افراد گفت: "هیچکس دوست ندارد در شهر خود اعتراضاتی را انجام دهد و به مجموعه شهر خود ضربه‌ای وارد کند بلکه همه مردم دنبال آسایش و آرامش هستند اما زمانی که مسئولان وعده‌های خود را عملی نکرده و هیچ کسی پاسخی نداشت، آن‌ها اعتراضات خود را با استانداری به عنوان مسئول عالی دولت در استان مطرح کردند."

  بر اساس گزارش‌ها دست‌کم ۹ نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعت فولاد ایران پنج‌شنبه شب، دهم اسفند، بازداشت شدند.

 17. مجذوبان نور: کشته شدن یک درویش گنابادی در حین بازجویی در ایران

  مجذوبان نور، سایت دراویش گنابادی از کشته شدن یک درویش گنابادی در حین بازجویی در ایران خبر داد.

  بر اساس این گزارش "امروز خانواده محمد راجی به اداره آگاهی شاهپور مراجعه کردند و به آنها گفته شده که آقای راجی در کما به سر می‌برد اما ساعاتی بعد در تماس تلفنی از مرگ وی خبر می‌دهند که بعد از مراجعه خانواده مشخص شده که او بر اثر ضربات در حین بازجویی کشته شده است."

  View more on twitter
 18. تعبیر محمود صادقی از اتفاقات امروز مجلس: 'اژدهای هفت سر فساد'

  محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، در واکنش به آنکه شماری از نمایندگان مجلس سوال او از وزیر کشور را درباره واگذاری "املاک نجومی" وارد ندانسته و به آن رای منفی داده‌اند، از هشتگ "اژدهای هفت سر فساد" استفاده کرده است. او نوشته تقریبا تعداد موافقان سوال از وزیر کشور، نصف مخالفان بوده است.

  View more on twitter
 19. ابتکار: تلاش دولت برای کاهش تعداد بازداشت‌هاست

  معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید که از تعداد دقیق افرادی که به خاطر اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده اند خبر ندارد.

  خانم ابتکار در پاسخ به پرسشی در این‌باره با اعلام این مطلب به خبرگزاری ایلنا گفت: "اما می‌دانم پس از حوادث دی ماه، تلاش دولت بر این مدار بوده که تعداد بازداشتی‌ها کاهش یابد و بازداشت‌ها نیز موقت باشند و افراد خیلی سریع آزاد شوند."

 20. 'بحرانی‌تر شدن' وضعیت در غوطه شرقی و توقف کاروان کمک‌ها

  به دنبال پیشرفت نیروهای طرفدار دولت سوریه در منطقه غوطه شرقی، گزارش شده که صدها نفر از این منطقه فرار کردند.

  یکی از ساکنان وضعیت منطقه را "به شدت وخیم و بحرانی" توصیف کرده است. تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از مناطقی را که می‌گوید در روزهای اخیر از مخالفان پس گرفته، پخش کرده است.

  یک مقام رسمی سازمان ملل متحد هم بمباران این منطقه را غیر قابل قبول خواند و گفت که این اقدام در واقع مجازات گروهی غیرنظامیان است.

  بر اساس گزارش‌ها اجرای تازه‌ترین طرح کمک سازمان ملل که شامل ۴۰ کامیون بوده است متوقف شده است.

  نهاد ناظر بر مسایل حقوق بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیا است روز گذشته اعلام کرد که درگیری‌ها میان مخالفان مسلح بشار اسد و حامیان او در غوطه‌شرقی شدت گرفته و شورشیان در پاسخ به حملات نیروهای دولتی، حومه دمشق را هدف توپخانه قرار داده‌اند.

  حدود ۴۰۰ هزار نفر از سکنه شهرهای ناحیه غوطه‌‎شرقی از سال ۲۰۱۳ و شدت گرفتن جنگ داخلی سوریه، در این منطقه گیر افتاده‌اند و در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.

  کودک مجروح غوطه شرقی در سوریه