Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. نهایی شدن ائتلاف تازه برای تشکیل دولت در آلمان
  2. دستگیری دو عضو بلندپایه داعش در افغانستان
  3. سوال از وزیر کشور ایران درباره 'املاک نجومی'

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پیشروی نیروهای طرفدار دولت سوریه در غوطه شرقی

در حالی که نیروهای دولتی سوریه مناطق بیشتری را در غوطه شرقی به تصرف درآورده‌اند گروه های شورشی مجبور به عقب نشینی شده اند.

جیش الاسلام، یکی از گروه های اصلی شورشی گفته است که مشغول بسیج مجدد نیروهای خود است.

به گفته گروه ناظر برحقوق بشرسوریه نیروهای دولتی اکنون یک چهارم غوطه شرقی را تحت تصرف خود درآورده اند.

گفته می شود که پیکارجویان شورشی درشهر مصرابه واقع در مرکزغوطه شرقی درحال مذاکره با دولت سوریه پیرامون شرایط عقب نشینی از این منطقه هستند.

بیشتر در این‌باره بخوانید.

فرهنگ مهر، از چهره‌های برجسته جامعه زرتشتیان و معاون سابق هویدا درگذشت

فرهنگ مهر، نماینده پیشین ایران در سازمان اوپک و از فعالان جامعه زرتشتی ایران در اثر بیماری در کالیفرنیا در آمریکا درگذشت . آقای مهر هنگام مرگ ۹۴ سال داشت.

پس از انقلاب آقای مهر که مورد اعتماد و وثوق مهدی بازرگان، نخست وزیر ایران بود، بار دیگر به ریاست دانشگاه پهلوی شیراز گمارده شد. اما در جریان پاکسازی‌ها و حوادث خشونت‌بار پس از انقلاب مجبور به ترک ایران شد و تا سال‌ها در دانشگاه بوستون آمریکا و همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته روابط بین‌الملل تدریس می‌کرد.

فرهنگ مهر که اولین زرتشتی ایران است که به مقامات بالایی اجرایی در دولت دست یافته، روزگاری ریاست جامعه زرتشتیان تهران را برعهده داشت، او همچنین لوحه و شال بالاترین خدمات به دین و جامعه زرتشتیان را از سوی سازمان جهانی زرتشتیان دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید.

فرهنگ مهر
BB

در پی قتل یک روزنامه نگار، رئیس جمهوری اسلواکی خواستار تغییرات شد

یک هفته پس از قتل یان کوچاک، یک روزنامه نگار تحقیقی اسلواکی و دوست دخترش، رئیس جمهور این کشور خواستارتغییری اساسی در ساختار دولت یا برگزاری انتخابات جدید شده است.

رئیس جمهور اسلواکی که از نظرسیاسی مستقل و تابع هیچ حزبی نیست می گوید که با این تغییرات می‌توان اعتماد دوباره مردم را به‌دست آورد.

رئیس جمهوراسلواکی گفت که در باره راه حل های مختلف با رابرت فیتسو، نخست وزیر، گفتگوهایی انجام داده است گرچه مسئله اختلاف نظرهایی بین او و نخست وزیروجود دارد.

یان کوچاک، ۲۷ ساله، مشغول تهیه یک گزارش تحقیقی درباره فساد مالی منتسب به مقامات دولتی و ارتباط احتمالی آنان با عده‌ای بازرگان و یک مافیای ایتالیایی بود که یکشنبه گذشته به همراه نامزدش مارتینا کوسنیروا در روستای ولکا ماچا، واقع در ۶۵ کیلومتری براتیسلاوا، پایتخت، به قتل رسید.

هزاران تن هم در اعتراض به این قتل دست به تظاهرات زدند و با روشن کردن شمع یاد این روزنامه نگارودوست دخترش را گرامی داشتند.

مراسم خاکسپاری یان کوچاک
REUTERS
مراسم خاکسپاری یان کوچاک

چغاله بادام کیلویی ۲۰۰ هزار تومان

گزارش‌ها از ایران حاکی است که نوبرانه چغاله بادام به قیمت هر کیلو ۲۰۰ هزار تومان به بازار آمده است؛ سیری ۱۵ هزارتومان و هر ۱۰۰ گرم ۲۰ هزار تومان.

یک فروشنده به خبرنگار خبرگزاری میزان گفته است که این چغاله‌ها از استان فارس به تهران آورده شده و دلیل بالا بودن قیمت آن کم بودن میزان آن است و در روزهای آینده قیمت آن کم خواهد شد.

چغاله بادام
TASNIM

گفت‌وگوی بی‌بی‌سی با فرزند محمد راجی، درویشی که در بازداشت کشته شد

خانواده محمد راجی، یکی از دراویش گنابادی که بازدشت شده بود، امروز اعلام کردند که پلیس به آنها خبر داده که آقای راجی در هنگام بازجویی و به دلیل "ضربات وارده" جان خود را از دست داده است.

مصاحبه طیبه راجی، دختر محمد راجی را با بی‌بی‌سی فارسی بشنوید.

View more on twitter

سفر ولیعهد عربستان به مصر

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی وارد مصرشده است.

این اولین سفر محمد بن سلمان بعد از انتخاب شدن به مقام ولیعهدی عربستان است به مصر است. عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصردر فرودگاه از ولیعهد عربستان استقبال کرد.

مصرو عربستان رابطه نزدیکی دارند و متحد هم به شمار می‌آیند. عربستان سعودی میلیاردها دلار به مصر کمک کرده است.

به گزارش رسانه دولتی مصررهبران دوکشور در باره مسائل گوناگون از جمله نفوذ ایران در منطقه ومناقشه عربستان سعودی با قطرگفتگو خواهند کرد.

رای منفی سوئیسی‌ها به لغو پرداخت اجباری آبونمان رادیو و تلویزیون

رای دهندگان در سوئیس در یک رفراندوم پیشنهاد لغو پرداخت اجباری آبونمان رادیو و تلویزیون را رد کردند.

در این رفراندوم بیش از هفتاد درصد رای دهندگان خواستند که تغییری در قانون پرداخت اجباری این وجه داده نشود.

سوئیسی‌ها تقریبا سالانه معادل ۵۰۰ دلار بابت رادیو و تلویزیون ملی پرداخت می‌کنند که به چهار زبان ملی این کشور (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش) برنامه پخش می‌کند.

موافقان می‌گویند که تنوع زبانی این برنامه‌ها نشانگر تنوع فرهنگی کشور سوئیس است و اما مخالفان اینطور استدلال می‌کنند که باید حق انتخاب آزادانه داشته باشند و فقط برای برنامه‌هایی که استفاده می‌کنند پول بپردازند.

تغییر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه بعد از ۱۲ سال

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، نماینده جدیدی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب کرده است. آقای خامنه‌ای در حکمی عبدالله حاج‌صادقی را جانشین علی سعیدی کرده که ۱۲ سال نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران بود. آقای حاج‌صادقی پیش از این جانشین نماینده رهبر در سپاه پاسداران بود. او در گذشته سمت‌هایی چون ریاست پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه، معاونت ارتباطات حوزوی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه امام حسین و فرماندهی سپاه قم را عهده دار بوده است. آقای خامنه‌ای امروز در حکمی دیگر علی سعیدی را به سمت رئیس دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا منصوب کرد.

بخوانید: تمام منصوبان رهبر ایران

عبدالله حاج‌صادقی
MEHR
عبدالله حاج‌صادقی

دادستان تهران می‌گوید به اتهام سعید مرتضوی درباره مرگ زهرا کاظمی رسیدگی خواهد شد

از راست علی یونسی، زهرا کاظمی، سعید مرتضوی
.
از راست علی یونسی، زهرا کاظمی، سعید مرتضوی

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، گفته است که "موضوع پرونده دادستان سابق [سعید مرتضوی] در مورد زهرا کاظمی مفتوح است."

او گفته که "به اتهام دادستان سابق تهران در پرونده زهرا کاظمی در داسرای جنایی تهران رسیدگی خواهد شد." این اولین بار است که بعد از گذشت ۱۴ سال یک مقام قضایی از احتمال محاکمه سعید مرتضوی در پرونده زهرا کاظمی سخن می‌گوید.

علی یونسی، وزیر سابق اطلاعات ایران، پیشتر در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران، تلویحا سعید مرتضوی را به قتل زهرا کاظمی روزنامه نگار کانادایی ایرانی در سال ۱۳۸۲ متهم کرده بود.

محمد سیف‌زاده، یکی از سه وکیل خانواده زهرا کاظمی در این پرونده، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هیچ گاه مختومه یا مفتوح بودن این پرونده در ۱۴ سال گذشته به وکلای خانم کاظمی ابلاغ نشده است. او گفت که اگر پرونده مفتوح بود یا اتهام‌های جدیدی مطرح می‌شد باید وکلا از آن خبر می‌داشتند.

پیش‌خرید حداقل ششصد هزار سکه طلا در پانزده روز

به گفته مسعود رحیمی، مدیر اداره نشر و ریالی بانک مرکزی ایران، در پانزده روز گذشته، ششصد هزار قطعه سکه پیش خرید شده است.

طرح پیش فروش سکه با قیمت قطعی از ۲۸ بهمن ماه بوسیله بانک مرکزی و برای کنترل بازار ارز به اجرا گذاشته شده است.

ایسنا تخمین زده است که "با توجه به اینکه عمده پیش‌فروش‌ها برای سررسید یک ساله است اگر نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را برای فروش در نظر بگیریم، حدود ۸۴۰ میلیارد تومان از محل فروش این ۶۰۰ هزار قطعه تاکنون به شبکه بانکی وارد شده است."

پلمپ کارگاه بازسازی پلاسکو

به گزارش ایسنا، بنیاد مستضعفان اعلام کرده به دنبال کارشکنی تعدادی از کسبه ساختمان ۵ طبقه پلاسکو، شهرداری کارگاه عملیاتی پروژه بازسازی پلاسکو را پلمب کرده است.

View more on twitter

دادستان تهران: ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل منطقه پاسداران به دادستانی

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از اعزام یکی از معاونان دادسرا به منطقه پاسداران جهت ارزیابی میزان خسارات وارده به ساکنان خبر داد، که به گفته او به ارائه شکواییه از سوی برخی مالکان منازل به دادستانی تهران منجر شده است.

آقای جعفری دولت آبادی روز شنبه، دوازدهم اسفند، در بیست و نهمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران درباره حوادث خیابان گلستان هفتم خیابان پاسداران صحبت می‌کرد.

او همچنین به برنامه‌ریزی دادسرای تهران از ارسال حداقل ۲۰ پرونده اتهامی به دادگاه ظرف ده روز آینده خبر داد.

مکرون از روحانی خواست حکومت سوریه را تحت فشار بگذارد

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در تماس تلفنی با حسن روحانی، همتای ایرانی خود، از او خواسته سوریه را برای پایان دادن به حملات در غوطه شرقی تحت فشار قرار دهد. سازمان ملل منطقه غوطه شرقی را که بخش اعظم آن در اختیار شورشیان و گروه‌های مسلح مخالف دولت سوریه است، "جهنم روی زمین" توصیف کرده است.

امروز یک مقام سازمان ملل گفت کاروان مرکب از چهل کامیون که حامل کمک‌های انسانی برای مردم غوطه بود اجازه ورود به این منطقه را نیافته است. طبق برنامه‌ریزی قراربود محموله این کاروان امروز به دست صدها هزار نفر از مردم گرفتار در این شهر برسد. این اولین کاروان کمک‌های انسانی بود که انتظار می‌رفت امروز وارد این منطقه شود.

مکرون
AFP

واکنش ایران به ادعای بحرین درباره بازداشت افراد مرتبط با سپاه پاسداران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه روز گذشته بحرین را "ادعاهای تکراری و واهی" خواند و به دولت بحرین توصیه کرد "به جای تشدید رویکردهای امنیتی و پلیسی، زمینه را برای تعامل و گفتگو با مردم خود فراهم کنند."

روز گذشته وزارت کشور بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۱۶ نفر را به اتهام عضویت در "شبکه‌ای تروریستی" بازداشت کرده که از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد و حمایت می‌شده است.

بر اساس بیانیه وزارت کشور بحرین از این افراد مواد منفجره و سلاح گرم به دست آمده است.

هشدار وزیر خارجه فرانسه به ایران در آستانه سفر به تهران

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران هشدار داده است که اگر جمهوری اسلامی به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی بالستیک این کشور توجه نکند، ممکن است با تحریم‌های تازه‌ای روبرو شود. به گزارش رویترز ژان ایو لودریان که امشب به تهران می‌آید، گفته است برنامه ایران شامل موشک‌هایی است که برد آنها "هزاران کیلومتر" است و این برنامه‌ "با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد سازگار نیست و از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش فراتر می‌رود."

برنامه‌ موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه به ویژه در سوریه و یمن دو موضوعی است که آمریکا و بعضی از کشورهای اروپایی از آن انتقاد می‌کنند و خواهان مذاکره با ایران بر سر آنها هستند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت که انتظار دارد ایران به شیوه‌ای "مثبت" در حل بحران‌های خاور میانه مشارکت کند. آقای لو دریان درباره موضوع دیدارهایش در ایران گفت: "بحران سوریه و وضعیت انسانی در آنجا به طور خاص، در کنار دیگر مسائل منطقه‌ای که ایران در آنها نقش دارد، مورد بحث قرار می‌گیرد."

وزیر خارجه فرانسه
afp

نماینده اهواز: به جای کارگران معترض، مسئولان را بازداشت کنید

جواد کاظم‌نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس ایران با اشاره به بازداشت تعدادی از کارگران فولاد ایران از دولت و دستگاه قضایی خواست که به جای بازداشت کارگران، مسئولانی که باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی هستند را بازداشت کنند و از آنها جواب بخواهند."

به گزارش ایسنا، این نماینده مجلس گفت که مساله آزادی این کارگران بازداشت شده را از طریق وزیر دادگستری پیگیری می‌کنم. آقای کاظم‌نسب الباجی با اشاره به اعتراضات این افراد گفت: "هیچکس دوست ندارد در شهر خود اعتراضاتی را انجام دهد و به مجموعه شهر خود ضربه‌ای وارد کند بلکه همه مردم دنبال آسایش و آرامش هستند اما زمانی که مسئولان وعده‌های خود را عملی نکرده و هیچ کسی پاسخی نداشت، آن‌ها اعتراضات خود را با استانداری به عنوان مسئول عالی دولت در استان مطرح کردند."

بر اساس گزارش‌ها دست‌کم ۹ نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعت فولاد ایران پنج‌شنبه شب، دهم اسفند، بازداشت شدند.

مجذوبان نور: کشته شدن یک درویش گنابادی در حین بازجویی در ایران

مجذوبان نور، سایت دراویش گنابادی از کشته شدن یک درویش گنابادی در حین بازجویی در ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش "امروز خانواده محمد راجی به اداره آگاهی شاهپور مراجعه کردند و به آنها گفته شده که آقای راجی در کما به سر می‌برد اما ساعاتی بعد در تماس تلفنی از مرگ وی خبر می‌دهند که بعد از مراجعه خانواده مشخص شده که او بر اثر ضربات در حین بازجویی کشته شده است."

View more on twitter

تعبیر محمود صادقی از اتفاقات امروز مجلس: 'اژدهای هفت سر فساد'

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، در واکنش به آنکه شماری از نمایندگان مجلس سوال او از وزیر کشور را درباره واگذاری "املاک نجومی" وارد ندانسته و به آن رای منفی داده‌اند، از هشتگ "اژدهای هفت سر فساد" استفاده کرده است. او نوشته تقریبا تعداد موافقان سوال از وزیر کشور، نصف مخالفان بوده است.

View more on twitter

ابتکار: تلاش دولت برای کاهش تعداد بازداشت‌هاست

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور ایران در امور زنان و خانواده می‌گوید که از تعداد دقیق افرادی که به خاطر اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده اند خبر ندارد.

خانم ابتکار در پاسخ به پرسشی در این‌باره با اعلام این مطلب به خبرگزاری ایلنا گفت: "اما می‌دانم پس از حوادث دی ماه، تلاش دولت بر این مدار بوده که تعداد بازداشتی‌ها کاهش یابد و بازداشت‌ها نیز موقت باشند و افراد خیلی سریع آزاد شوند."

'بحرانی‌تر شدن' وضعیت در غوطه شرقی و توقف کاروان کمک‌ها

به دنبال پیشرفت نیروهای طرفدار دولت سوریه در منطقه غوطه شرقی، گزارش شده که صدها نفر از این منطقه فرار کردند.

یکی از ساکنان وضعیت منطقه را "به شدت وخیم و بحرانی" توصیف کرده است. تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از مناطقی را که می‌گوید در روزهای اخیر از مخالفان پس گرفته، پخش کرده است.

یک مقام رسمی سازمان ملل متحد هم بمباران این منطقه را غیر قابل قبول خواند و گفت که این اقدام در واقع مجازات گروهی غیرنظامیان است.

بر اساس گزارش‌ها اجرای تازه‌ترین طرح کمک سازمان ملل که شامل ۴۰ کامیون بوده است متوقف شده است.

نهاد ناظر بر مسایل حقوق بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیا است روز گذشته اعلام کرد که درگیری‌ها میان مخالفان مسلح بشار اسد و حامیان او در غوطه‌شرقی شدت گرفته و شورشیان در پاسخ به حملات نیروهای دولتی، حومه دمشق را هدف توپخانه قرار داده‌اند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر از سکنه شهرهای ناحیه غوطه‌‎شرقی از سال ۲۰۱۳ و شدت گرفتن جنگ داخلی سوریه، در این منطقه گیر افتاده‌اند و در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.

کودک مجروح غوطه شرقی در سوریه
EPA

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت هپکو

بر اساس گزارش مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی، تعدادی از کارگران کارخانه هپکو اراک مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارگران هپکو، پس از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی، بارها به پرداخت‌نشدن به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواستار بازگرداندن مالکیت آن به دولت شده‌اند.

View more on instagram

خبر فوریوایلدر در راند ده اورتز را ناک اوت کرد

وایلدر (چپ) و اورتز
Getty Images

مسابقه بوکس دسته سنگین وزن جهان بین دیونتی وایلدر و لوئیز اورتز پس از ده راند با پیروزی وایلدر پایان یافته است.

این مسابقه برای دفاع از کمربند قهرمانی (دبلیو بی سی) که وایلدر در اختیار داشت برگزار شد.

این مسابقه برای دوازده راند برنامه ریزی شده بود.

وایلدر در راند ده با حمله ای ابتدا اورتز را ناک داون کرد و چند ثانیه پس از برخواستن اورتز بار دیگر چند ضربه ترکیبی به او زد و داور مسابقه را قطع کرد

با این پیروزی، وایلدر در چهل مسابقه خود بی شکست است. وی سی و نه مسابقه را با ناک اوت برده است.

داویده آستوری، فوتبالیست ایتالیایی در ۳۱ سالگی درگذشت

داویده آستوری
Getty Images

داویده آستوری، کاپیتان تیم فیورنتینای ایتالیا در سن ۳۱ سالگی درگذشت. باشگاه فیورنتینا در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که مدافع و کاپیتان این تیم، بر اثر یک "عارضه ناگهانی" درگذشته است. تمام بازی‌های سری آ لیگ فوتبال ایتالیا لغو شده است.

بازداشت سه خبرنگار مصری در دو روز گذشته

یک خبرنگار مصری امروز بازداشت شد.

روز گذشته دو خبرنگار دیگر به اتهام انتشار "اخبار جعلی" در مصر بازداشت شده بودند. به گزارش رسانه‌های محلی "خیری رمضان"، به اتهام توهین به ماموران پلیس در گزارش تلویزیونی خود بازداشت شد.

او در گزارش خود به نقل از همسر یک مامور پلیس از مشکلات اقتصادی آنها نقل کرده بود.

محدودیت‌های قانونی برای خبرنگاران در مصر بیشتر شده است.روز گذشته دو خبرنگار دیگر هنگام تصویربرداری از سیستم حمل و نقل شهر اسکندریه بازداشت شده بودند.

سقوط هواپیمای آسمان؛ تصاویری از کشف و انتقال جعبه سیاه

خبرگزاری میزان عکس‌هایی از عملیات شناسایی و کشف جعبه سیاه هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج منتشر کرده است.

هواپیمای شرکت آسمان که از تهران راهی یاسوج بود صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن در نزدیکی فرودگاه مقصد سقوط کرد. روز سه‌شنبه، اول اسفند، دو روز بعد از سقوط، بقایای هواپیما در منطقه پادنا نزدیک قله کوه دنا پیدا شد.

این هواپیما ۶۶سرنشین داشت.

جعبه سیاه هواپیمای آسمان
mizanonline
جعبه سیاه هواپیمای آسمان
mizanonline

شکایت دختران شین‌آباد از 'وعده‌های عمل نشده مسئولان'

دوازده دختر حادثه دیده مدرسه روستای شین‌آباد در نشستی در خبرگزاری کار ایران، ایلنا از روند درمان خود شکایت کردند و گفتند که مسئولان دولتی به وعده‌های که به آنها داده‌اند عمل نکرده‌‍اند.

آذرماه سال ۱۳۹۱، بر اثر وقوع آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین‌آباد (از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی)، بیش از ۳۵ دختر دانش آموز دچار سوختگی شدند که دو نفر از آنها بر اثر شدت جراحات، جان خود را از دست دادند.

حسین احمدی نیاز، وکیل دختران شین آباد تاکید می‌کند که مهمترین موضوع بهبود و سرعت در درمان بچه‌هاست که باید در خارج کشور صورت بگیرد؛ از طرفی دیه آنها باید به صورت برابر پرداخت شود.

به گفته او " حق وحقوق کامل این بچه‌ها باید پرداخت شود و به مشکلات روانی آن ها توجه کرد. این‌ها برای گرفتن کارت ملی و شناسنامه مشکل دارند؛ باید این مشکلات برطرف شود."

دختران شین‌آباد
ILNA

'رقابت با ورزشکاران اسرائیل خط قرمز نظام است'

داود آذرنوش، رییس سازمان بسیج ورزشکاران ایران گفته سیاست جمهوری اسلامی برای مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیل تغییر نخواهد کرد و این موضوع "خط قرمز نظام" باقی خواهد ماند.

صحبت‌های آقای آذرنوش واکنشی به استعفا و اقدام جمعی مدیران کشتی در ایران است. رسول خادم هفته پیش از ریاست فدراسیون کشتی استعفا کرد. روسای هیئت‌های کشتی سراسر ایران هم به حمایت از او استعفا دادند.

بیشتر در این‌باره بخوانید.

مصاحبه با آخرین کشتی‌گیری که بعد از انقلاب با یک حریف اسرائیلی روبه‌رو شد

بیژن سیف‌خانی آخرین کشتی‌گیری که بعد از انقلاب با یک حریف اسرائیلی روبه‌رو شد شب گذشته در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی از ماجرای سی و پنج سال پیش و زمانی که به آنها گفته شده بود که تیم باید از کیف برگردد می‌گوید.

View more on twitter

روحانی: ضربه زدن به ملت به بهانه مخالفت با دولت بر مبنای کم‌عقلی است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مجمع سالیانه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از عملکرد اقتصادی دولت ایران دفاع کرده و گفته است مخالفت با دولت معنایی ندارد. به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای روحانی گفته اگر در سال ۹۲ گفته می‌شد در سال ۹۵ تورم تک رقمی می‌شود، باور آن برای بعضی از مدیران و مسئولان بانکی نیز سخت بود و افزوده است: "این دستاورد بزرگ باید حفظ شود، البته بی‌خبر نیستم؛ برخی به بهانه مخالفت با دولت به امید و آینده ملت ضربه می زنند که البته این اقدامات بر مبنای کم‌عقلی و کمبود عقل است و گر نه مخالفت با دولت معنایی ندارد." این اظهارات آقای روحانی انتقادهایی را از سوی منتقدان دولت در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

View more on twitter

آخرین مانع برای تشکیل دولت ائتلافی در آلمان برداشته شد

اعضای حزب چپ میانه 'سوسیال دموکرات' در آلمان به ائتلاف حزبشان با حزب محافظه‌کار آنگلا مرکل، صدراعظم، رأی مثبت دادند. این رأی آخرین مانع بر سر تشکیل دولت ائتلاف در آلمان را از سر راه بر می‌دارد و به پنج ماه بن‌بست سیاسی در این کشور پایان می‌دهد. به این ترتیب خانم مرکل، رهبر حزب دموکرات مسیحی، برای چهارمین دوره متوالی، به عنوان صدر اعظم آلمان سوگند خواهد خورد. انتظار می‌رود دولت جدید آلمان در ماه جاری میلادی(مارس) سوگند بخورد.

'درگیری بر سر جعبه سیاه هواپیمای شرکت آسمان'

یک نماینده مجلس ایران از اعمال فشار گروهی به استانداری کهگیلویه و بویراحمد برای ممانعت از واگذاری جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج به دادستانی شهر دنا خبر داده و گفته است که این افراد می‌خواستند پیش از رویت دادستانی، جعبه سیاه را به تهران منتقل کنند.

بهرام پارسایی، عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به خبرگزاری ایسنا گفت: "ظاهرا یک گروه می‌خواستند از واگذاری جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج به دادستانی ممانعت کنند که خوشبختانه جدیت مدیریت بحران و معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد جلوی این اقدام را گرفت و نهایتا منجر به تحویل جعبه سیاه به دادستانی شد." به گفته آقای پارسایی این مسئله به درگیری فیزیکی منجر شده است. هواپیمای شرکت آسمان که از تهران راهی یاسوج بود صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن در نزدیکی فرودگاه مقصد سقوط کرد و تمام سرنشینان آن کشته شدند.

نمایندگان مجلس ایران سوال صادقی از وزیر کشور را وارد ندانستند

نمایندگان مجلس ایران از پاسخ‌های عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به سوالی که درباره واگذاری املاک در شهرداری تهران از او شده بود، قانع شدند و سوال را وارد ندانستند. این سوال را محمود صادقی، نماینده تهران با عنوان "علل تعلل وزارت کشور در بررسی موضوع واگذاری املاک در شهرداری تهران" مطرح کرده بود و در آن از واگذاری پرونده به کسی خبر داده بود که نام خود او "در فهرست سازمان بازرسی کل کشور وجود دارد.

در رای‌گیری بعد ازتوضیحات وزیر کشور نمایندگان با ۱۲۴ رای مخالف در برابر ۷۰ رای موافق سوال آقای صادقی را نوارد نداستند. شهرداری تهران در دوره محمدباقر قالیباف متهم شده بود که به برخی از مدیران شهرداری، اعضای شورای شهر، نمایندگان مجلس و تعدادی مقام دیگر زمین‌هایی در مناطق شمالی تهران با ۵۰ درصد تخفیف واگذار کرده است.

View more on twitter

دستگیری 'دو عضو بلندپایه داعش' در افغانستان

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که دو نفر از "کلیدی‌ترین" سازماندهندگان حملات گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در کابل بازداشت کرده است.

این نهاد می‌گوید که عمر، مسئول نظامی داعش در کابل و احسان‌الله، مسئول جلب و جذب داعش در این شهر که در سازماندهی حملات به مساجد و امکان شیعه در کابل دست داشتند، در ماه دلو/بهمن بازداشت شدند.

امنیت ملی می‌گوید که احسان‌الله و عمر "طراح اصلی حمله به مسجد امام زمان در خیرخانه کابل بوده" و آنها دو مهاجم انتحاری به نام مستعار "ابو زبیر خراسانی" و "ابو جندالله ازبکی" را از ننگرهار تا نزدیکی این مسجد رساندند.

بیشتر بخوانید: امنیت ملی افغانستان 'دو عضو کلیدی داعش' را در کابل بازداشت کرد