Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

میانمار مسلمانان روهینگیا را 'گرسنه' نگاه داشته است

دولت میانمار می‌گوید حدود ۳۰ درصد از روستاهای مسلمان‌نشین روهینگیا در غرب میانمار خالی از سکنه شده
AFP
دولت میانمار می‌گوید حدود ۳۰ درصد از روستاهای مسلمان‌نشین روهینگیا در غرب میانمار خالی از سکنه شده

سازمان ملل متحد می‌گوید دولت میانمار همچنان در پی "پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا" در استان راخین این کشور است و از طریق ادامه دادن به "ارعاب و گرسنگی" در پی رسیدن به اهداف خود است.

اندرو گیلمور، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران میانمار می‌گوید تحقیقات تیم او نشان می‌دهد با وجود گذشت شش ماه از آغاز این پاکسازی قومی، دولت میانمار همچنان به اقدامات خود ادامه داده و کارزاری از ترس و ارعاب را در کنار گرسنگی دادن به مسلمانان روهینگیا تحمیل کرده است.

حدود هفتصد هزار نفر از اقلیت مسلمانان روهینگیا در میانمار طی شش ماه گذشته با رها کردن خانه و کاشانه خود در استان راخین، به بنگلادش پناه برده‌اند.

اعلام وضعیت اضطراری در سریلانکا در پی حملات مکرر به مساجد و مسلمانان

مقام های می گویند به چهار مسجد و دهها فروشگاه مسلمانان حمله شده است
BBC
مقام های می گویند به چهار مسجد و دهها فروشگاه مسلمانان حمله شده است

دولت سریلانکا در پی افزایش حملات به مساجد و اماکن و دارایی‌های مسلمانان وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

در شهر کندی این کشور دولت قانون منع آمد و شد اعلام کرده است. بوداییان که این شهر اکثریت دارند طی چند روز گذشته به مساجد و اماکن مسلمانان حمله کردند.

مقام‌های دولت سریلانکا نگرانند که پیدا شدن جسد سوخته یک جوان مسلمان به آغاز درگیری‌های مذهبی در کندی بیانجامد.

پلیس گزارش کرده طی حملات چند روز گذشته به ۴ مسجد، ۳۷ خانه، ۴۶ مغازه و ۳۵ وسیله نقلیه حمله شده است.

هشدار پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره مصرف ماده مخدر ال‌اس‌دی

سرهنگ محمد بخشنده، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با تشریح خطرات ناشی از مصرف ال‌اس‌دی، یک نوع ماده مخدر گفت: "ال اس دی که در بین جوانان با نامهای اسید و یا دستمال معروف است از قارچ سمی تولید شده و فرد مصرف کننده را دچار اضطراب ، وحشت و حالات تهاجمی می کند."

به گزارش ایلنا، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: "همچنین رفتارهای خشن ، احساس تمایل به خودکشی ، تخریب ذهنی و عقلی از دیگر خطرات مصرف این ماده است."

نماینده مجلس: پریسا رفیعی از زندان با خانواده تماس گرفت

فاطمه سعیدی، نماینده مجلس از پیگیری وضعیت پریسا رفیعی، یکی از دانشجویان بازداشت شده دانشگاه تهران خبر داد

خانم سعیدی در صفحه توئیتر خود نوشت که با خانواده پریسا رفیعی دیدار و گفت‌وگو کرده است . پس از توضیح پدرش و پیگیری‌ها انجام شده و این دانشجو در نهایت شب گذشته تلفنی با خانواده‌اش صحبت کرد.

پریسا رفیعی دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران ۶ اسفند ماه مقابل در دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

View more on twitter

استقلال و العین امارات مساوی کردند

تجمع گروهی از روحانیان شیعه و مقلدان آیت الله شیرازی مقابل کنسولگری ایران در کربلا

گروهی از روحانیان شیعه و مقلدان آیت الله شیرازی در اعتراض به بازداشت فرزد وی مقابل کنسولگری ایران در کربلای عراق تجمع کردند.

ترجمه بخشی از سخنان به زبان عربی: "به همه مردم شریف جهان می‌گوییم، اگر در کنار مظلومان نایستید، این [اتفاق] اولین و آخرین تلاش برای تجاوز به مقدسات‌تان نخواهد بود. ما هشدار می‌دهیم که آمده‌ایم «نه» بگوییم به فرعون، نه به ظالم و نه به جاهل"

منابع نزدیک به آیت الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه می گویند که امروز حسین شیرازی فرزند آیت الله شیرازی بازداشت شده است.

آیت الله صادق شیرازی از منتقدان حکومت ایران به شمار می رود و فرزندش حسین شیرازی که خود روحانی است، اخیرا در جلسه ای تعریف جایگاه ولی فقیه در حکومت ایران را مشابه جایگاه "فراعنه مصر" توصیف کرده بود که خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می دانستند.

بعضی از رسانه های نزدیک به اصولگرایان، آیت الله شیرازی را مروج "شیعه انگلیسی" می دانند و به ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی متهم می کنند. . درمقابل، مقلدان این مرجع می گویند که او و خانواده اش به خاطر داشتن مواضع مستقل از حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته اند.

View more on instagram

کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار 'لغو شد'

محمد علی آبادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد سبزوار گفت: "کنسرت موسیقی فرزاد فرزین خواننده پاپ که قرار بود جمعه ۱۸ اسفند جاری در سالن شهید چمران این شهر اجرا شود لغو شد."

به گزارش ایرنا، آقای علی‌آبادی افزود که دلیل لغو این برنامه را تخلف موسسه برگزارکننده است، مجوز برگزاری بر اساس اجرای صحنه ای بوده اما موسسه مجری تصمیم به برگزاری کنسرت به شکلی دیگر داشته است.

این مقام مسئول تاکید کرد: "با وجود اخطارها و پیگیریهای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار این تخلفات برطرف نشد از این رو با تصمیم امام جمعه و هماهنگی دادستان سبزوار این کنسرت لغو شد."

لغو این برنامه در حالی صورت گرفت که بیشتر بلیطهای آن خریداری شده است.

پسر محمد بهشتی: پدرم با حجاب اجباری مخالف بود

علیرضا بهشتی، فرزند محمد بهشتی (نخستین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب ایران)گفت که پدرش "با حجاب اجباری مخالف بوده و خود نیز تا آخرین روز حضور در دادگستری، حجاب اجباری را اعمال نکرد."

به گزارش سایت جماران، آقای بهشتی همچنین افزود که برای برداشتن و گذاشتن حجاب، اجبار جواب نمی دهد.

آقای بهشتی همچنین گفت: "بنده فکر می کنم طرح حجاب اجباری از ابتدا اشتباه و اشتباهی بود که همه تو رودربایستی با آن قرار گرفتند و هیچکس روی آن را نداشت که بگوید این کار اشتباه است. فکر کردیم که اگر بگوییم این کار اشتباه است، اصل دین به باد خواهد رفت"

بهشتی
JMARAN

پیروانی به کمیته اخلاق احضار شد

افشین پیروانی مدیرتیم فوتبال پرسپولیس امروز توسط کمیته اخلاق به فدراسیون فوتبال احضار شده تا با حضور در جلسه ای درباره پاره ای از مسائل توصیحاتی را ارائه کند.

به گزارش ایلنا، در این ارتباط هنوز دلیل این احضار مشخص نشده اما به نظر می‌رسد دلیل آن بی ارتباط با صحبت‌های شب گذشته او بعد از جدال با الوصل نباشد.

پیروانی
ILNA

آمریکا از آمادگی کره شمالی برای 'غیراتمی شدن' استقبال کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آمادگی کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور اسقبال کرده است.

آقای ترامپ در توئیتی امروز سه‌شنبه (۱۵ اسفند/ ۶ مارس) نوشته است: "پیشرفت احتمالی در مذاکرات با کره شمالی بدست آمده است. برای اولین بار پس از سال‌ها، یک تلاش جدی توسط تمامی طرف‌های ذینفع صورت گرفته است. دنیا در حال نظاره و منتظر است. شاید این امیدی واهی باشد اما آمریکا برای هر سمت و سویی آماده است."

اظهارات دونالد ترامپ پس از آن است که کره شمالی از آمادگی مشروط برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور خبر داد.

ترامپ
TWITTER

فراکسیون امید: قرار است وضعیت فعالان بازداشتی محیط زیست بررسی شود

نخست وزیر اسرائیل: آقای عباس به تروریست‌ها پول نده

نخست وزیر اسرائیل همچنین در ایپک گفت: به تروریست ها پول نده، محمود عباس سالی ۱۵۰ میلیون دلار به تروریست ها و خانواده‌هایشان پول می‌دهد. در صلح سرمایه گذاری کن.

نتانیاهو: متعهد به صلح هستم

نخست وزیر اسرائیل در ایپک گفت: من به روشنی گفتم متعهد به صلح هستم. برای رسیدن به صلح آقای عباس باید صلح را در آغوش بگیرد و از تروریسم حمایت نکند.

نتانیاهو: ما در کنار ایرانیانی که به دنبال آزادی هستند، ایستاده ایم

نتانیاهو در نشست ایپک گفت: رئیس جمهور آمریکا هم روشن کرده که ایران را با سلاح هسته ای نمی پذیرد. اگر نارسایی های کشنده برجام درست نشوند، او تحریم ها را بر می گرداند و اسرائیل کنار آمریکا خواهد ایستاد. ما در مواجهه با تهاجم ایران باید مردم ایران را به یاد داشته باشیم. زنان در ایران به دلیل برداشتن حجاب به زندان می افتند، دانشجویان را به ضرب گلوله از پای در می آورند. ما در کنار همه ایرانیانی که به دنبال آزادی هستند، ایستاده ایم.

نخست وزیر اسرائیل: جلوی ایران را خواهیم گرفت

آقای نتانیاهو گفت: ایران به دنبال دایم کردن پایگاههای نظامی در سوریه است. نه فقط نیروی مسلح که می خواهد نیروی هوایی و دریایی خود را به سوریه منتقل کند. من اجازه نمی دهم ایران کارخانه های هوشمند در لبنان و سوریه راه اندازی کند. ما جلوی ایران را خواهیم گرفت.

هرگز اجازه نخواهیم داد ایران دستش به سلاح اتمی برسد.

نتانیاهو: ایران مکررا به جامعه بین الملل دروغ گفت

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت: هشدار دادم رژیم ایران مکررا به جامعه بین الملل دروغ گفت. به ایرانیان نمی شود اطمینان کرد. تحریم‌ها را برداریم، حکومت ایران مسالمت جو نمی شود، خطرناک می شود، خیلی خطرناک تر.

نتانیاهو: کشورهایی که با ما رابطه ندارند، آنها منزوی خواهند شد

نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس سیاست گذاری بزرگ‌ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا یعنی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) گفت: به زودی زود کشورهایی که با ما رابطه ندارند، آنها منزوی خواهند شد.

نتانیاهو: یک تغییر بزرگ در اسرائیل در حال وقوع است

نخست وزیر اسرائیل در این نشست همچنین گفت: ما یک اقتصاد قوی داریم. یک تغییر بزرگ در اسرائیل در حال وقوع است. ادغام ارتباطات، هوش مصنوعی و اطلاعات. می دانید ترکیب اینها یعنی چه؟ انقلاب در صنایع است. ما همیشه در کشاورزی خوب بودیم، اما حالا کشاورزی ما دقت بالایی دارد.

نتانیاهو: امشب می‌خواهم درباره بدها کشورهایی مثل ایران صحبت کنم

آقای نتانیاهو در نشست ایپک گفت: دستگاه اطلاعاتی ما بی نظیر است. امشب می‌خواهم درباره "بدها"؛ کشورهایی مثل ایران صحبت کنم.

نتانیاهو: اسرائیل در قویترین شرایط نظامی خود قرار دارد

سخنرانی بنیامین نتانیاهو در نشست ایپک آغاز شد. نتانیاهو در سخنانش گفت خوشحال است که در آمریکا است. اسرائیل در قویترین شرایط نظامی خود قرار دارد.

شبه نظامیان کرد در حال گرفتن نیرو برای مقابله با ترکیه

شبه نظامیان کرد در شمال سوریه در تلاش برای گرفتن بیش از یک هزار نیرو هستند تا بتوانند حمله ترکیه را بشکنند.

قرار است این جنگجویان با داعش در شرق سوریه مقابله کنند.

این نیروهای کرد به عفرین فرستاده می‌شوند، منطقه‌ای که هدف ترکیه قرار گرفته است.

ذوب آهن اصفهان الوحده امارات را شکست داد

ادامه اعتراض کارگران هفت تپه

کارگران هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و معوقات خود امروز نیز تجمع کردند و خواستار پرداخت حقوق خود شدند.

View more on twitter

خبر فوریسقوط یک هواپیمای ترابری روسیه در سوریه

یک هواپیمای ترابری روسیه در سوریه سقوط کرده است.

براساس گزارش وزارت دفاع روسیه براثر این حادثه احتمال داده می شود که بیست و شش مسافر و شش خدمه این هواپیما کشته شده اند.

این هواپیما از نوع آی ان-26 بوده و هنگام فرود در مقرنظامی حمیمیم در سوریه دچار حادثه شده است.

صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌های میدان فردوسی و خیابان منوچهری

بر اساس گزارش‌های میدانی، از میدان فردوسى تا ابتدای منوچهری صف‌هاى طولانى براى خرید ارز تشکیل شده است.

یکی از دلایل این ازدحام تهیه ارز برای سفرهای نوروزی به خارج از کشور است.

ارز
EGHTEADONLINE
ارز
EGHTEADONLINE
ارز
EGHTEADONLINE

نوبخت: برای خرید ارز با اتوبوس آدم می‌آورند

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران امروز سه‌شنبه (پانزدهم اسفند) گفته استدولت در تلاش است حباب بازار ارز را از بین ببرد.

او همچنین گفته است: "می‌دانیم اتوبوس اتوبوس آدم می‌آورند برای خرید ارز."

اظهارات آقای نوبخت در حالی است که بر اساس گزارش‌های میدانی، از میدان فردوسى تا ابتدای منوچهری صف‌هاى طولانى براى خرید ارز تشکیل شده است.

بعضی از این افراد به دنبال تهیه ارز برای سفر نوروزی به خارج از ایران هستند و بعضی دیگر هم برای کسب سود این ارزها را به قیمت بالاتر از صرافی در بازار آزاد می‌فروشند.

نوبخت
ICANA

سازمان شاهد جهانی: رئیس جمهور سودان جنوبی کنترل درآمدهای نفتی را در اختیار گرفته

سازمان عام‌المنفعه "شاهد جهانی" می‌گوید رئیس جمهور سودان جنوبی و نزدیکان او کنترل مستقیم شرکت ملی نفت این کشور را در اختیار گرفته‌اند.

این سازمان برای جلوگیری از "سواستفاده" از منابع طبیعی توسط سیاستمداران و افراد بانفوذ اقتصادی در جهان تلاش می‌کند. بگفته این سازمان سالوا کییر، رئیس جمهور سودان جنوبی از درآمد نفت کشورش در امور نظامی و کمک به شبه‌نظامیان استفاده می‌کند.

بر همین اساس گفته شده شرکت ملی نفت این کشور موسوم به "نایل‌پت" بطور سری اداره می‌شود و به رئیس جمهور و حلقه نزدیکان او این اختیار را داده که درآمد نفت را در عملیات نظامی هزینه کنند. سازمان "شاهد جهانی" گفته چنین روندی به طولانی تر شدن جنگ داخلی در این کشور کمک می‌کند.

جنگ داخلی در سودان جنوبی بیش از ۴ سال است که ادامه دارد و باعث بی‌خانمانی میلیون‌ها نفر در این کشورشده است.

سالوا کییر
AFP

آسمان عربستان برای پروازهای به مقصد اسرائیل 'باز می‌شود'

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که عربستان سعودی با پروازهای خط هوایی هند به سمت اسرائیل از فراز عربستان "موافقت کرده است."

این خبر هنوز توسط مقامات عربستان سعودی و یا خط هوایی هندوستان تائید نشده است.

بخشی از هگمتانه همدان 'آسفالت شد'

هگمتانه
ISNA

ایسنا نوشت: بخشی از محوطه تاریخی هگمتانه همدان، "توسط ماموران شهرداری آسفالت شد." هنوزهیچ مطالعه و کاوش باستان‌شناسی روی این محوطه انجام نشده است.

در پی طرح پیاده راه کردن شش رینگ تاریخی همدان در چهارماه پیش اعتراض به این پروژه مطرح شد. مسئولان طرح فراموش کرده بودند که راهی برای عبور و مرور وسایل نقلیه کسبه بازار آهنگرها در نظر بگیرند.

در نتیجه با اعتراض کسبه به استانداری، شورای تامین استان همدان درخواست مسیری از عرصه‌ ۴۰ هکتاری هگمتانه را برای عبور ماشین‌های کسبه‌ این بازار قدیمی داد.

این بحث در همان ابتدا با واکنش میراث فرهنگی روبرو شد و پیشنهاد داده شد که خودروهای کسبه به صورت موقت از گیت ورودی محوطه تاریخی عبور کنند. تا این پرونده مجدد مورد بررسی قرار بگیرد.

اما کسبه مجدد به شورای تامین اعتراض کردند و امروز بخشی از هگمتانه آسفالت شد.

علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان با تائید این اقدام گفت: "شورای تامین استان همدان برخلاف نظر میراث فرهنگی این مصوبه را صادر کرده است."

هگمتانه
ISNA
هگمتانه
ISNA

رئیس دادگستری استان تهران: با کشف حجاب قاطعانه برخورد می‌شود

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در واکنش به اعتراض گروهی از زنان به حجاب اجباری در ایران گفت: "حرکات مذبوحانه‌ای که اخیرا با حمایت دشمنان اسلام در قالب کشف حجاب در جامعه شکل گرفته است منشا هنجارشکنی دارد و باید با آن قاطعانه برخورد شود."

اسماعیلی
TASNIM

نژادبهرام: رفتار امنیتی وانتظامی درباره زنان نباید اولین راه باشد

زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در واکنش به برخوردهای صورت گرفته با زنان معترض به حجاب اجباری گفت: "رفتار انتظامی و امنیتی را برای گفت‌وگو با زنان و همشهریان نباید به عنوان نخستین راه تجربه کرد."

به گزارش ایسنا، خانم نژاد بهرام همچنین افزود که با افزایش کمی و کیفی حضور زنان در جامعه، پیگیری جدی برای افزایش ایمنی، امنیت و کاستن از تبعیض جنسیتی، رویکرد مدیریت شهری جدید است که باید به عنوان یک دغدغه اساسی در دستور کار قرار گیرد.

نژادبهرام
ISNA

تجمع کارگران کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ در استان فارس

کارگران کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ در استان فارس در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و معوقات خود تجمع کردند. "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز" این شعاری بود که معترضان در تجمع سر دادند. آرش این ویدیو را برای بی‌بی‌سی فرستاده و گفته نزدیک به ١٤ ماه حقوق و عیدی طلب دارند وحدود ١٥٠ نفر نیرو جدید هم نزدیک به ٦ ماه عیدی طلب دارند

View more on instagram

فرزند آیت الله شیرازی در ایران 'بازداشت شد'

منابع نزدیک به آیت الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه می گویند که امروز (سه شنبه ۶ مارس / ۱۵ اسفند) حسین شیرازی فرزند آیت الله شیرازی بازداشت شده است.

به گفته همین منابع دستگیری حسین شیرازی از سوی "نیروهای حکومتی" صورت گرفته و آقای شیرازی "به مکان نامعلومی منتقل شده است".

آیت الله صادق شیرازی از منتقدان حکومت ایران به شمار می رود و فرزندش حسین شیرازی که خود روحانی است، اخیرا در جلسه ای تعریف جایگاه ولی فقیه در حکومت ایران را مشابه جایگاه "فراعنه مصر" توصیف کرده بود که خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می دانستند.

بعضی از رسانه های نزدیک به اصولگرایان، آیت الله شیرازی را مروج "شیعه انگلیسی" می دانند و به ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی متهم می کنند. درمقابل، مقلدان این مرجع می گویند که او و خانواده اش به خاطر داشتن مواضع مستقل از حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته اند

خبر فوریرهبر کره شمالی 'موافقت کرد با رئیس جمهور کره جنوبی دیدار کند'

کره جنوبی می‌گوید کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی موافقت کرده است که ماه آینده میلادی با مون جه‌این، رئیس جمهور همسایه جنوبی دیدار کند. این دیدار که قرار است در منطقه مرزی میان دو کشور انجام شود، اولین دیدار رهبران دو کره در بیش از یک دهه گذشته خواهد بود. برنامه این دیدار در جریان ملاقات کیم جونگ اون با هیئتی از کره جنوبی گذاشته شد. این هئیت اکنون از پیونگ یانگبه سئول برگشته است. بیشتر بخوانید

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران با کفالت آزاد شدند

ایلنا نوشت: کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد ایران عصر امروز با قید کفالت آزاد شدند.

۸ نفر از کارگران گروه ملی فولاد روز جمعه در پی تجمعات صنفی هفته گذشته بازداشت شده بودند.

ستاد مبارزه با مواد مخدر: افزایش یک درصدی جمعیت زنان معتاد نسبت به سال گذشته

علی مویدی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه از مجموع دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر معتاد کشور ۱۰ درصد از آنان زنان هستند، گفت: "اگرچه این عدد نسبت به جمعیت مردان معتاد زیاد نیست اما نسبت به سال‌های گذشته یک درصد افزایش داشته است."

به گزارش ایسنا، آقای مویدی همچنین با تاکید بر اینکه طرح توزیع مواد مخدر دولتی عنوانی غیرکارشناسی، غیرضروری و تکراری است، افزود: "این طرح با سیاست‌های ابلاغی و قوانین کشور همخوانی ندارد."

اعتیاد
TASNIM

روسیه: هیچ اطلاعی از علت بیهوش شدن جاسوس سابق در بریتانیا نداریم

رئیس پلیس ضد تروریسم بریتانیا می‌گوید مأمورانش در حال همکاری با نیروهای پلیس محلی هستند تا علت بیهوش شدن و بیمار شدن ناگهانی سرگئی اسکریپال، یک جاسوس سابق دوجانبه روس و یک زن ۳۳ ساله در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا را کشف کنند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، امروز سه‌شنبه ۶ مارس در پاسخ به خبرنگاران گفت که نمی‌تواند درباره پرونده آقای اسکریپال نظری بدهد چون هیچ اطلاعاتی درباره این موضوع ندارد.

سخنگوی کرملین گفته است که روسیه حاضر است با پلیس بریتانیا در تحقیقات این پرونده همکاری کند.

بیشتر بخوانید

بریتانیا
Getty Images

شاخص‌های اصلی عدالت جنسیتی در ایران تصویب شد

در جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور شاخص‌های اصلی تدوین شده عدالت جنسیتی به عنوان ملاکی برای سنجش اقدامات انجام شده در راستای بهبود وضعیت زنان و خانواده بررسی و تصویب شد.

براساس ماده ۱۰۱ برنامه ششم، "کلیه دستگاه‌های اجرائی موظفند به‌منظور تحقق اهداف مندرج در اصول دهم، بیستم و بیست و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله و سیاست‌های کلی برنامه ششم و سیاست‌های کلی خانواده مبنی بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه عرصه‌ها و توجه ویژه به نقش سازنده آنان و نیز به‌منظور بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرآیند توسعه پایدار و متوازن، با سازماندهی و تقویت جایگاه سازمانی امور زنان و خانواده در دستگاه، نسبت به اعمال رویکرد عدالت جنسیتی بر مبنای اصول اسلامی در سیاست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های خود و ارزیابی آثار و تصمیمات براساس شاخص‌های ابلاغی ستاد ملی زن و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام نمایند."

واژه عدالت جنسیتی نخستین بار در لایحه چهارم توسعه در ایران مطرح شد، اما شورای نگهبان به دلیل آنچه ابهام در این عبارت خواند آن را به مجلس بازگرداند. این عبارت بعد از بازگشت به مجلس حذف شد. در برنامه پنجم بحثی از عدالت جنسیتی نشد. اما مجدد در برنامه ششم توسعه عدالت جنسیتی مطرح شد و امروز این شاخص‌ها تصویب شد.

زنان
MEHR

محمد راجی 'شبانه دفن شد'

فرهاد نوری، مدیر سایت مجذوبان نور در توییتر خود از دفن شبانه محمد راجی در ایران خبر داد.

View more on twitter

هر دو ساعت، پنج نفر در ایران بر اثر سوانح رانندگی می‌میرند

سیاوش صحت، عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: "طبق بررسی های انجام شده بطور متوسط هر دو ساعت، پنج نفر جان خود را به علت سوانح رانندگی در کشور از دست می دهند."

به گزارش ایلنا، آقای صحت افزود: "حدود ۳۰ درصد تخت های بیمارستانی کشور به مصدومین سوانح رانندگی اختصاص دارد و حدود ۴۰ درصد افرادی که در تصادفات کشته می شوند، سرپرست خانواده هستند."

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران همچنین اضافه کرد که بر اساس آمار کارشناسان، طی ۲۰ سال گذشته بالغ بر ۴۰۲ هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده و بیش از چهار میلیون و ۵۹۱ هزار نفر نیز مصدوم و معلول شده اند.