Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. میانمار مسلمانان روهینگیا را 'گرسنه' نگاه داشته است

  دولت میانمار می‌گوید حدود ۳۰ درصد از روستاهای مسلمان‌نشین روهینگیا در غرب میانمار خالی از سکنه شده
  Image caption: دولت میانمار می‌گوید حدود ۳۰ درصد از روستاهای مسلمان‌نشین روهینگیا در غرب میانمار خالی از سکنه شده

  سازمان ملل متحد می‌گوید دولت میانمار همچنان در پی "پاکسازی قومی مسلمانان روهینگیا" در استان راخین این کشور است و از طریق ادامه دادن به "ارعاب و گرسنگی" در پی رسیدن به اهداف خود است.

  اندرو گیلمور، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران میانمار می‌گوید تحقیقات تیم او نشان می‌دهد با وجود گذشت شش ماه از آغاز این پاکسازی قومی، دولت میانمار همچنان به اقدامات خود ادامه داده و کارزاری از ترس و ارعاب را در کنار گرسنگی دادن به مسلمانان روهینگیا تحمیل کرده است.

  حدود هفتصد هزار نفر از اقلیت مسلمانان روهینگیا در میانمار طی شش ماه گذشته با رها کردن خانه و کاشانه خود در استان راخین، به بنگلادش پناه برده‌اند.

 2. اعلام وضعیت اضطراری در سریلانکا در پی حملات مکرر به مساجد و مسلمانان

  مقام های می گویند به چهار مسجد و دهها فروشگاه مسلمانان حمله شده است
  Image caption: مقام های می گویند به چهار مسجد و دهها فروشگاه مسلمانان حمله شده است

  دولت سریلانکا در پی افزایش حملات به مساجد و اماکن و دارایی‌های مسلمانان وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

  در شهر کندی این کشور دولت قانون منع آمد و شد اعلام کرده است. بوداییان که این شهر اکثریت دارند طی چند روز گذشته به مساجد و اماکن مسلمانان حمله کردند.

  مقام‌های دولت سریلانکا نگرانند که پیدا شدن جسد سوخته یک جوان مسلمان به آغاز درگیری‌های مذهبی در کندی بیانجامد.

  پلیس گزارش کرده طی حملات چند روز گذشته به ۴ مسجد، ۳۷ خانه، ۴۶ مغازه و ۳۵ وسیله نقلیه حمله شده است.

 3. هشدار پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره مصرف ماده مخدر ال‌اس‌دی

  سرهنگ محمد بخشنده، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ با تشریح خطرات ناشی از مصرف ال‌اس‌دی، یک نوع ماده مخدر گفت: "ال اس دی که در بین جوانان با نامهای اسید و یا دستمال معروف است از قارچ سمی تولید شده و فرد مصرف کننده را دچار اضطراب ، وحشت و حالات تهاجمی می کند."

  به گزارش ایلنا، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: "همچنین رفتارهای خشن ، احساس تمایل به خودکشی ، تخریب ذهنی و عقلی از دیگر خطرات مصرف این ماده است."

 4. نماینده مجلس: پریسا رفیعی از زندان با خانواده تماس گرفت

  فاطمه سعیدی، نماینده مجلس از پیگیری وضعیت پریسا رفیعی، یکی از دانشجویان بازداشت شده دانشگاه تهران خبر داد

  خانم سعیدی در صفحه توئیتر خود نوشت که با خانواده پریسا رفیعی دیدار و گفت‌وگو کرده است . پس از توضیح پدرش و پیگیری‌ها انجام شده و این دانشجو در نهایت شب گذشته تلفنی با خانواده‌اش صحبت کرد.

  پریسا رفیعی دانشجوی هنرهای زیبای دانشگاه تهران ۶ اسفند ماه مقابل در دانشگاه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

  View more on twitter
 5. استقلال و العین امارات مساوی کردند

  View more on twitter
 6. تجمع گروهی از روحانیان شیعه و مقلدان آیت الله شیرازی مقابل کنسولگری ایران در کربلا

  گروهی از روحانیان شیعه و مقلدان آیت الله شیرازی در اعتراض به بازداشت فرزد وی مقابل کنسولگری ایران در کربلای عراق تجمع کردند.

  ترجمه بخشی از سخنان به زبان عربی: "به همه مردم شریف جهان می‌گوییم، اگر در کنار مظلومان نایستید، این [اتفاق] اولین و آخرین تلاش برای تجاوز به مقدسات‌تان نخواهد بود. ما هشدار می‌دهیم که آمده‌ایم «نه» بگوییم به فرعون، نه به ظالم و نه به جاهل"

  منابع نزدیک به آیت الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه می گویند که امروز حسین شیرازی فرزند آیت الله شیرازی بازداشت شده است.

  آیت الله صادق شیرازی از منتقدان حکومت ایران به شمار می رود و فرزندش حسین شیرازی که خود روحانی است، اخیرا در جلسه ای تعریف جایگاه ولی فقیه در حکومت ایران را مشابه جایگاه "فراعنه مصر" توصیف کرده بود که خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می دانستند.

  بعضی از رسانه های نزدیک به اصولگرایان، آیت الله شیرازی را مروج "شیعه انگلیسی" می دانند و به ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی متهم می کنند. . درمقابل، مقلدان این مرجع می گویند که او و خانواده اش به خاطر داشتن مواضع مستقل از حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته اند.

  View more on instagram
 7. کنسرت فرزاد فرزین در سبزوار 'لغو شد'

  محمد علی آبادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد سبزوار گفت: "کنسرت موسیقی فرزاد فرزین خواننده پاپ که قرار بود جمعه ۱۸ اسفند جاری در سالن شهید چمران این شهر اجرا شود لغو شد."

  به گزارش ایرنا، آقای علی‌آبادی افزود که دلیل لغو این برنامه را تخلف موسسه برگزارکننده است، مجوز برگزاری بر اساس اجرای صحنه ای بوده اما موسسه مجری تصمیم به برگزاری کنسرت به شکلی دیگر داشته است.

  این مقام مسئول تاکید کرد: "با وجود اخطارها و پیگیریهای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار این تخلفات برطرف نشد از این رو با تصمیم امام جمعه و هماهنگی دادستان سبزوار این کنسرت لغو شد."

  لغو این برنامه در حالی صورت گرفت که بیشتر بلیطهای آن خریداری شده است.

 8. پسر محمد بهشتی: پدرم با حجاب اجباری مخالف بود

  علیرضا بهشتی، فرزند محمد بهشتی (نخستین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب ایران)گفت که پدرش "با حجاب اجباری مخالف بوده و خود نیز تا آخرین روز حضور در دادگستری، حجاب اجباری را اعمال نکرد."

  به گزارش سایت جماران، آقای بهشتی همچنین افزود که برای برداشتن و گذاشتن حجاب، اجبار جواب نمی دهد.

  آقای بهشتی همچنین گفت: "بنده فکر می کنم طرح حجاب اجباری از ابتدا اشتباه و اشتباهی بود که همه تو رودربایستی با آن قرار گرفتند و هیچکس روی آن را نداشت که بگوید این کار اشتباه است. فکر کردیم که اگر بگوییم این کار اشتباه است، اصل دین به باد خواهد رفت"

  بهشتی
 9. پیروانی به کمیته اخلاق احضار شد

  افشین پیروانی مدیرتیم فوتبال پرسپولیس امروز توسط کمیته اخلاق به فدراسیون فوتبال احضار شده تا با حضور در جلسه ای درباره پاره ای از مسائل توصیحاتی را ارائه کند.

  به گزارش ایلنا، در این ارتباط هنوز دلیل این احضار مشخص نشده اما به نظر می‌رسد دلیل آن بی ارتباط با صحبت‌های شب گذشته او بعد از جدال با الوصل نباشد.

  پیروانی
 10. آمریکا از آمادگی کره شمالی برای 'غیراتمی شدن' استقبال کرد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آمادگی کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور اسقبال کرده است.

  آقای ترامپ در توئیتی امروز سه‌شنبه (۱۵ اسفند/ ۶ مارس) نوشته است: "پیشرفت احتمالی در مذاکرات با کره شمالی بدست آمده است. برای اولین بار پس از سال‌ها، یک تلاش جدی توسط تمامی طرف‌های ذینفع صورت گرفته است. دنیا در حال نظاره و منتظر است. شاید این امیدی واهی باشد اما آمریکا برای هر سمت و سویی آماده است."

  اظهارات دونالد ترامپ پس از آن است که کره شمالی از آمادگی مشروط برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور خبر داد.

  ترامپ
 11. فراکسیون امید: قرار است وضعیت فعالان بازداشتی محیط زیست بررسی شود

  View more on twitter
 12. نخست وزیر اسرائیل: آقای عباس به تروریست‌ها پول نده

  نخست وزیر اسرائیل همچنین در ایپک گفت: به تروریست ها پول نده، محمود عباس سالی ۱۵۰ میلیون دلار به تروریست ها و خانواده‌هایشان پول می‌دهد. در صلح سرمایه گذاری کن.

 13. نتانیاهو: متعهد به صلح هستم

  نخست وزیر اسرائیل در ایپک گفت: من به روشنی گفتم متعهد به صلح هستم. برای رسیدن به صلح آقای عباس باید صلح را در آغوش بگیرد و از تروریسم حمایت نکند.

 14. نتانیاهو: ما در کنار ایرانیانی که به دنبال آزادی هستند، ایستاده ایم

  نتانیاهو در نشست ایپک گفت: رئیس جمهور آمریکا هم روشن کرده که ایران را با سلاح هسته ای نمی پذیرد. اگر نارسایی های کشنده برجام درست نشوند، او تحریم ها را بر می گرداند و اسرائیل کنار آمریکا خواهد ایستاد. ما در مواجهه با تهاجم ایران باید مردم ایران را به یاد داشته باشیم. زنان در ایران به دلیل برداشتن حجاب به زندان می افتند، دانشجویان را به ضرب گلوله از پای در می آورند. ما در کنار همه ایرانیانی که به دنبال آزادی هستند، ایستاده ایم.

 15. نخست وزیر اسرائیل: جلوی ایران را خواهیم گرفت

  آقای نتانیاهو گفت: ایران به دنبال دایم کردن پایگاههای نظامی در سوریه است. نه فقط نیروی مسلح که می خواهد نیروی هوایی و دریایی خود را به سوریه منتقل کند. من اجازه نمی دهم ایران کارخانه های هوشمند در لبنان و سوریه راه اندازی کند. ما جلوی ایران را خواهیم گرفت.

  هرگز اجازه نخواهیم داد ایران دستش به سلاح اتمی برسد.

 16. نتانیاهو: ایران مکررا به جامعه بین الملل دروغ گفت

  نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت: هشدار دادم رژیم ایران مکررا به جامعه بین الملل دروغ گفت. به ایرانیان نمی شود اطمینان کرد. تحریم‌ها را برداریم، حکومت ایران مسالمت جو نمی شود، خطرناک می شود، خیلی خطرناک تر.

 17. نتانیاهو: کشورهایی که با ما رابطه ندارند، آنها منزوی خواهند شد

  نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس سیاست گذاری بزرگ‌ترین گروه لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا یعنی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) گفت: به زودی زود کشورهایی که با ما رابطه ندارند، آنها منزوی خواهند شد.

 18. نتانیاهو: یک تغییر بزرگ در اسرائیل در حال وقوع است

  نخست وزیر اسرائیل در این نشست همچنین گفت: ما یک اقتصاد قوی داریم. یک تغییر بزرگ در اسرائیل در حال وقوع است. ادغام ارتباطات، هوش مصنوعی و اطلاعات. می دانید ترکیب اینها یعنی چه؟ انقلاب در صنایع است. ما همیشه در کشاورزی خوب بودیم، اما حالا کشاورزی ما دقت بالایی دارد.

 19. نتانیاهو: امشب می‌خواهم درباره بدها کشورهایی مثل ایران صحبت کنم

  آقای نتانیاهو در نشست ایپک گفت: دستگاه اطلاعاتی ما بی نظیر است. امشب می‌خواهم درباره "بدها"؛ کشورهایی مثل ایران صحبت کنم.

 20. نتانیاهو: اسرائیل در قویترین شرایط نظامی خود قرار دارد

  سخنرانی بنیامین نتانیاهو در نشست ایپک آغاز شد. نتانیاهو در سخنانش گفت خوشحال است که در آمریکا است. اسرائیل در قویترین شرایط نظامی خود قرار دارد.