Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. هشدار ایران به اروپایی‌ها درباره اعمال تحریم‌های موشکی
  2. آغاز دیدارهای وزیر خارجه عمان در تهران
  3. اظهارات ضدونقیض درباره برنامه فیلترینگ تلگرام در ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

'یک‌سوم مراجعان شهرداری تهران می‌گویند از آنان تقاضای رشوه شده'

مجید فراهانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت مطابق نظرسنجی صورت گرفته در شش ماه اول سال ۱۳۹۶، یک سوم مراجعان به شهرداری پایتخت اعلام کرده‌اند که از آنها تقاضای رشوه شده است.

آقای فراهانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تاکید کرد: "براساس آمارها و نظرسنجی‌ها، شهرداری تهران امروز جزو فاسدترین دستگاه‌های کشور است."

نامه ۳۰ تشکل دانشجویی به خاتمی: اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند

۳۰ انجمن اسلامی دانشجویی در نامه ای به محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، ضمن انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی و طیفی از حامیان اصلاح طلب آن گفته‌اند: "اگر اصلاحات از مسیر خود خارج‌شد باید شهامت پذیرش انتقاد و پاسخگویی را داشته‌باشد."

این تشکل ها، با یادآوری حمایت خود از جریان اصلاحات از زمان انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ تاکنون نوشته اند: "حالا که به نظر می‌رسد در بن‌بست قرار گرفته‌ایم خوب است برگردیم و به پشت سر نگاه کنیم، عملکرد ما در طول این چهارسال چگونه بوده‌است؟"

در بخشی از نامه این تشکل‌ها تاکید شده: "اصلاح‌طلبان همیشه از شفافیت برای مبارزه با فساد سخن گفته‌اند، عملکرد ایشان در طول این چهارسال چقدر شفاف بوده‌است؟"

در ادامه نامه آمده: "کافی است توجه شما را به نحوه‌ بسته‌شدن لیست‌هایی که برای انتخابات‌های مجلس یا شورای شهر از طرف شورای عالی اصلاح‌طلبان تهیه‌ می‌شود جلب کنیم. هر چند داستان رأی آوردن لیست‌های مختلف 'تَکراری' شده‌، امّا نپنداریم که این موضوع تبدیل به قاعده شده‌است."

۳۰ تشکل دانشجویی هشدار داده اند: "مردم به هر نهاد و یا هر ساز و کاری که شفاف نباشد و احتمال فساد در آن باشد در طولانی‌مدت اعتماد نخواهند‌کرد، حتی اگر شما بخواهید با سرمایه‌ اجتماعی خود برای این نهادها اعتماد بخرید."

این تشکل ها مشخصا تاکید کرده اند: "ما خواهان شفافیت درمورد عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، هستیم؛ چه در مورد انتخاب رئیس آن که توسط شما صورت گرفته‌است، چه در مورد تصمیماتی که در هر انتخابات توسط این شورا گرفته می‌شود."

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان، محمدرضا عارف است که ریاست فراکسیون امید را نیز در مجلس ایران بر عهده دارد.

پیشروی حامیان دولت سوریه در غوطه شرقی

نیروهای دولتی سوریه و متحدان شبه‌نظامی آنها در دو شهر دیگر غوطه شرقی پیشروی کرده‌اند.

ناظران می‌گویند این نیروها صبغا و کفر بطنا را از شورشیان بازپس گرفته‌اند اما نبرد هنوز ادامه دارد.

از روز جمعه این ناحیه زیر بمباران قرار گرفته و بنا به گزارشات تلفات زیادی -ازجمله درمیان غیرنظامیان- به جا گذاشته است.

غوطه شرقی در چهار سال گذشته تحت کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بوده و از سال ۲۰۱۳ میلادی در محاصره نیروهای ارتش سوریه قرار گرفته است.

وکیل ترامپ: حالا نوبت اخراج بازرس ویژه است

جان داوئد، یکی از وکلای شخصی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن خشنودی از اخراج معاون اف‌بی‌آی ابراز امیدواری کرده رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و مسکو، هم به زودی اخراج شود.

آقای داوئد که صبح شنبه در پاسخ به ایمیل نشریه دیلی‌بیست آمریکا نظرش را درباره اخراج اندرو مک‌کب معاون پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) ابراز می‌کرد نوشته: "دعا می‌کنم که راد روزنستاین (معاون دادستانی) هم شجاعتی چون دادستان کل (جف سشنز) از خود نشان دهد و به تحقیقات ارتباط ادعایی میان ستاد ترامپ و روسیه که بر مبنای پرونده‌سازی نامعتبری که رئیس اندرو مک‌کب (جیمز کومی) به راه انداخته بود خاتمه دهد."

اشاره وکیل آقای ترامپ به گزارشی است که جاسوس سابق بریتانیا، کریستوفر استیل درباره روابط آقای ترامپ با مسکو و همچنین آنچه "بی‌بندباری‌های جنسی" آقای ترامپ در سفرش به مسکو عنوان شده تهیه کرده بود.

رئیس مجلس ایران لایحه بودجه ۱۳۹۷ را برای اجرا ابلاغ کرد

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور، بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور را برای اجرا ابلاغ کرد.

دولت ایران بودجه سالانه کشور را به صورت لایحه به مجلس می دهد تا بعد از بررسی در مجلس و شورای نگهبان نهایی شود.

دولت موظف است پیش از پایان سال، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون بودجه را تصویب و برای اجرا ابلاغ کند.

واکنش احمدی‌نژاد به دستگیری مشایی

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به دستگیری اسفندیار رحیم مشایی، با انتشار اطلاعیه‌ای گفته که مسئولیت سلامت آقای مشائی برعهده مقام‌های قضایی است و باید هرچه زودتر آزاد شود.

بر اساس این اطلاعیه، مأموران امنیتی به دستور قوه قضاییه، خودروی او را متوقف کرده و "بدون اعلام علت و بیان عناوین اتهامات احتمالی" آقای مشایی را با خود برده‌اند.

آقای احمدی‌نژاد در این بیانیه پرسیده: "آیا تشدید فشار بر همکاران دلسوز و مومن و پاک اینجانب، حکایت از حوادثی دارد که در پیش بوده و با سرنوشت ملت و کشور در ارتباط است؟"

دادسرای عمومی و انقلاب اعلام کرده که آقای مشایی "برای انجام تحقیقات" با دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران توسط مأموران پلیس بازداشت شده است.

وزیر ارتباطات ایران می‌گوید سهم زبان و خط فارسی در اینترنت رشد داشته

قانون بودجه سال ۹۷ برای اجرا به دولت ایران ابلاغ شد

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از ابلاغ قانون بودجه سال ۹۷ توسط رئیس مجلس خبر داده است.

به گفته او، علی لاریجانی عصر امروز در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، قانون بودجه سال ۹۷ را برای اجرا به دولت ابلاغ کرده است.

'افزایش پرونده های قضایی مرتبط به فحاشی در ایران'

حسین میرمحمد صادقی جرم شناس و از حقوقدان های ایرانی به خبرگزاری ایلنا گفته است که "متاسفانه اکنون در اکثر نقاط کشور پرونده‌های قضایی بسیاری به دلیل فحاشی و عدم کنترل عصبانیت تشکیل شده‌است".

یک سد در یاسوج به طور کامل خشک شد

نوری همدانی از مراجع قم: وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می‌کند

حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم امروز گفته است "وضع معیشت مردم، انسان را شرمنده می‌کند".

آقای نوری همدانی گفته "توقع این بود که مسئولان از شعار و جلسه خارج می‌شدند و انقلابی و جهادی برای تحقق شعار سال گام بر می‌داشتند و اگر جدی حرکت می‌شد بسیاری از مشکلات اقتصادی گریبان جامعه را نمی‌گرفت".

فرود اضطراری هواپیمای مشهد- تهران

شمخانی در دیدار وزیر خارجه عمان: به نقض عهدهای مکرر آمریکا پاسخ شایسته می‌دهیم

isna
isna

یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در تهران دیدار کرده است.

رسانه های ایران می گویند آقای شمخانی در این دیدار گفته "جمهوری اسلامی ایران به نقض عهدهای مکرر آمریکا در قبال برجام پاسخ شایسته و به موقع خواهد داد و هیچ گونه تغییر، تفسیر و یا اقدام جدیدی را که محدود کننده برجام باشد نخواهد پذیرفت".

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته "توانمندی‌های دفاعی بویژه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران که ماهیت بازدارنده دارد بر اساس الزامات امنیت ملی و با جدیت ادامه می یابد و فضا سازی‌های سیاسی و رسانه‌ای تاثیری بر تداوم آن نخواهد داشت".

خبر فوریمعاون روحانی اظهارات وزیر اطلاعات درباره فعالان بازداشت شده محیط زیست را نادرست خواند

isna
isna

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در کنفرانس خبری پایان سال درباره افراد محیط زیستی که اخیرا بازداشت شده اند گفته است: متأسفانه یک طرف ما قدرت دارد و اهل گفت و گو هم نیست و فشارهایشان را هم تحمل می‌کنیم. مساله آب که مساله پنهانی نیست. آقای وزیر اطلاعات گفتند این‌ها اطلاعات آب را به آمریکا می‌داده‌اند. من گفتم این حتماً درست نیست چرا که من اطلاعات دقیق دریاچه ارومیه را از یک دانشگاه آمریکایی می‌گرفتم. من هم واقعا نمی‌دانم و نمی‌توانم اظهار نظر بکنم و غیر از هومن جوکار بقیه را از نزدیک هم نمی‌شناسم.

دویست دست‌اندرکار سینمای ایران خواستار رفع ممنوع الخروجی محمد رسول‌اف شدند

بیش از دویست کارگردان، تهیه کننده، بازیگر و منتقد سینمای ایران خواهان رفع ممنوع الخروجی محمد رسول اف، کارگردان سینمای ایران شدند.

در این نامه که خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور ایران نوشته شده، آمده است: "از آن‌جا که شما پاسدار و ضامن اجرای قانون اساسی هستید و همواره بر اصل حاکمیت مردم و حقوق شهروندی تاکید داشته‌اید، ما جمعی از فیلمسازان و دست‌اندرکاران سینمای ایران در راستای کرامت انسانی و در جهت دفاع از قانون و اصل ۲۳ قانون اساسی و به خاطر دفاع از آزادی‌های مدنی، خواهان رفع ممنوع الخروجی محمد رسول‌اف، کارگردان جوان ‌سینمای ایران هستیم."

اسامی سینماگران و منتقدانی چون داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد، هوشنگ گلمکانی، مسعود کیمیایی، لیلا حاتمی، اصغر فرهادی، فرزاد موتمن، امیر شهاب رضویان، ابراهیم مختاری، مسعود جعفری جوزانی و محمدمهدی عسگری پور در بین امضا کنندگان این نامه دیده می‌شود.

پیش از این نیز بیش از ۱۷ هزار نفر با امضای یک تومار خواهان رفع محدودیت‌ها علیه این فیلمساز ایرانی شده‌ بودند.

بیشتر بخوانید

ابراز بی اطلاعی معاون رئیس جمهور ایران از علت دستگیری فعالان محیط زیستی

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در کنفرانس خبری پایان سال درباره افراد محیط زیستی که اخیرا بازداشت شده اند گفته است: آقای رئیس جمهور چهار وزیرش را برای پیگیری پرونده گذاشته اما به جایی رسیده است؟ من نمی‌توانم واقعاً بگویم این‌ها مقصر هستند یا نیستند. آقای هومن جوکار که من چند باری دیدمش اصلاً به نظر نمی‌رسد اطلاعات اولیه سیاسی داشته باشد و این دوربین‌های ما هم از فاصله بیست متری یوزپلنگ و شتر را نمی‌تواند تشخیص بدهد.

کاووس سیدامامی یکی از افراد مرتبط با فعالیت های محیط زیستی بود که بازداشت شده بود. مقام های قوه قضائیه ایران می گویند او در زندان اوین تهران خوددکشی کرده است.

فرزندان آقای سیدامامی درباره این گفته مقام های قوه قضائیه تردید دارند. ماموران اخیرا جلوی همسر آقای سیدامامی را که قصد سفر به کانادا داشته گرفته اند.

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته وقتی آقای سیدامامی در بازجویی اسناد و مدراک علیه خود را دید تصمیم به خودکشی گرفت.

نماینده ای که موزه لوور را اشتباه تلفظ کرد مجددا توضیحاتی داد

تعاریف رجال سیاسی و مذهبی در قانون اساسی از سوی شورای نگهبان باز هم مبهم ماند

irna
irna
جلسه خبری سخنگوی شورای نگهبان

اختلاف بر سر تعریف رجال سیاسی و مذهبی بر سر جنسیت داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری بود.

شماری از مفسران می گویند که منظور از رجال در قانون اساسی ایران صرفا مردان نیستند اما شورای نگهبان که مسئول تفسیر قانون اساسی و تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است در طی تقریبا ۴۰ سالی که از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد، هیچیک از زنان داوطلب حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری را تایید صلاحیت نکرده است.

این شورا قبل از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران وعده داده بود که منظور رجال مذهبی و سیاسی در قانون اساسی را تعریف خواهد کرد اما در تعاریفی که امروز ارائه کرده، به اختلاف نظری که اساس درخواست برای تفسیر کلمه رجال بود، اشاره ای نشده و این موضوع باز هم مبهم مانده است.

سخنگوی شورای نگهبان: تعریف رجل سیاسی و مذهبی مشخص شد

irna
irna

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است که در اجرایی سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی آیت الله علی خامنه ای که تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزهای ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان قرار داده، تعاریف، معیارها و شرایط رجل سیاسی برای نامزدهای ریاست جمهوری مشخص شده است.

به گفته آقای کدخدایی تعریف رجل مذهبی و سیاسی عبارت است از: ۱- رجال مذهبی، رجالی هستند که آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع داشته و تدین و تقیدشان به انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی ویژه‌ای برخوردار باشد، به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند.

۲- رجال سیاسی، رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت آگاهی عمیقشان از مسائل اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد، به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند.

شستشوی برج آزادی تهران به مناسبت نوروز

irna
irna
irna
irna

برج آزادی پس از هشت سال توسط بنیاد فرهنگی هنری رودکی به مناسبت عید نوروز شستشو شده است.

تصاویری از راهپیمایی اعتراضی کارگران در اهواز

پیش بینی ورود گردوخاک از عراق به شهرهای استان خوزستان

معاون دادستان کل کشور در ایران: توییتر و یوتیوب رفع فیلتر نخواهند شد

عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستان کل کشور در ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه
.
عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستان کل کشور در ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه

عبدالصمد خرم‌آبادی معاون دادستان کل کشور در ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفته است که "نه تنها توییتر و یوتیوب رفع فیلتر نخواهند شد بلکه در آستانه ورود به سال ۱۳۹۷, اتفاق نظر بی نظیری بین مسئولین برای قطع تسلط و نفوذ دشمن برفضای مجازی کشور ایجاد شده است".

آقای خرم آبادی گفته "با تمیهداتی که به عمل آمده و در حال انجام است ان شاء الله بزودی زود شاهد تحولی عظیم در خصوص نجات فضای مجازی کشور از سلطه و نفوذ برخی از شبکه های اجتماعی بیگانه و مهاجرت مردم ازشبکه های خارجی به شبکه های داخلی خواهیم بود".

یک نماینده مجلس ایران امروز از تصویب طرح فیلترینگ تلگرام در سال آینده گفته اما همزمان مرکز ملی فضای مجازی هرگونه مصوبه درباره این موضوع را رد کرده است.

فرود اضطراری یک هواپیما در مرکز سیستان و بلوچستان

یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هوایی ماهان در مسیر زابل - ایرانشهر به دلیل نقص فنی به صورت اضطراری در فرودگاه بین المللی زاهدان به زمین نشسته است. علت درخواست فرود اضطراری نقض فنی در موتور شماره سه هواپیما بوده است.

خبر فوریوزیر خارجه عمان در تهران

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان که شب گذشته وارد تهران شده امروز با مقام های ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران دیدار می کند.

سخنگوی شورای نگهبان: نمونه برگزاری انتخابات در ایران در هیچ کشوری وجود ندارد

مرکز ملی فضای مجازی تصمیم به فیلترینگ تلگرام را تکذیب کرد

خبرگزاری مهر می گوید در پی اظهارنظر یکی از نمایندگان مجلس ایران مبنی برتصویب فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام توسط شورای عالی فضای مجازی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی این موضوع را تکذیب کرده است.

محمد حسین پور گفته "شورای عالی فضای مجازی هیچگونه مصوبه ای مبنی بر فیلترینگ شبکه اجتماعی تلگرام نداشته است".

مسافرین خارجی اقلیم کردستان عراق در نوروز 'عوارض ورود نخواهد داد'

.
isna

مسئول روابط گمرک مرز حاج عمران (تمرچین) اعلام کرده است که از اول نوروز از مسافرین خارجی که به اقلیم کردستان عراق سفر می‌کنند عوارض ورود اخذ نخواهد شد.

خبرگزاری ایسنا می گوید کنسولگری ایران در اربیل هم با انتشار اظهارات این مقام کردستان عراق اعلام کرد مسافران ایرانی نیز می‌توانند از اول نوروز به مدت دوهفته بدون پرداخت عوارض وارد اقلیم شوند.

بر اساس این گزارش اقلیم کردستان برای هر ورود مبلغ ۲۵ هزار دینار اخذ می‌کند که این مبلغ در ایام نوروز به منظور تشویق گردشگران برای سفر به اقلیم اخذ نخواهد شد.

'اصل و سود سپرده های ارزی در بانک های ایرانی باید با اسکناس ارز پرداخت شود'

بانک مرکزی ایران اعلام کرده است که بانک‌های عامل در زمان برداشت یا بستن حساب توسط مشتریان ملزم به پرداخت عین اسکناس ارز هستند. به عبارت دیگر در صورتی که سپرده‌گذاری با تحویل اسکناس ارز انجام شده باشد بانک سپرده‌پذیر در صورت درخواست سپرده‌گذار مکلف و متعهد به عودت همان اسکناس ارز بوده و علاوه بر این سود سپرده ارزی نقدی نیز باید به صورت نقدی (اسکناس ارز) پرداخت شود.

نماینده مجلس ایران از تصویب فیلترینگ تلگرام برای سال آینده خورشیدی خبر داد

ساختمان سابق سفارت ایران در آلمان از افرادی که در آن اتراق کرده بودند، خالی شد

isna
isna

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که "با پیگیری‌های انجام شده از سوی نمایندگی ایران در آلمان و طی یک عملیات ضربتی از سوی پلیس این کشور، افراد ماجراجویی که چند روزی بود در ساختمان خالی سابق سفارت ایران در بُن سکنی گزیده بودند، از این ساختمان تخلیه شدند".

پلیس بریتانیا در مورد امنیت تبعیدی‌های روس هشدار داد

پلیس بریتانیا با شماری از روس‌های تبعیدی در این کشور تماس گرفته تا در باره امنیت آنها با این افراد صحبت کند.

این اقدام پلیس بریتانیا به دنبال آغاز تحقیقات جنایی در مورد مرگ مشکوک نیکولای گلاشکوف، تاجر ۶۸ ساله روس در جنوب لندن صورت می‌گیرد.

جسد او چند روز پیش پیدا شد و پلیس گفت او به خاطر وارد آمدن فشار به گردن جان داده است.

بیشتر بخوانید

هشدار عراقچی به اروپایی‌: با تحریم‌های غیر هسته‌ای مرتکب اشتباه می‌شوید

عباس عراقچی، روز گذشته در حاشیه جلسه کمیسیون برجام، دیداری دوجانبه با هیات آمریکایی داشت
AFP
عباس عراقچی، روز گذشته در حاشیه جلسه کمیسیون برجام، دیداری دوجانبه با هیات آمریکایی داشت

عباس عراقچی، معاون وزیرامورخارجه ایرانهشدار داده در صورتی که کشورهای اروپایی تحریم‌های غیر هسته‌ای علیه ایران وضع کنند، مرتکب "اشتباه محاسبه بزرگی" می‌شوند.

آقای عراقچی که برای شرکت در جلسه کمیسیون برجام به وین سفر کرده بود، پیش از سفر به تهران در فرودگاه وین به خبرگزاری ایرنا گفت هیچ راهی برای حفظ برجام به جز پایبندی کامل آمریکا و دیگر کشورها به تعهدات خود وجود ندارد.

این اظهارنظر معاون وزارت امور خارجه ایران به دنبال انتشار گزارشی در خبرگزاری رویترز صورت گرفت که در آن گفته شده آلمان، بریتانیا و فرانسه پیشنهاد داده‌اند که اتحادیه اروپا برای فعالیت‌های موشکی و نقش ایران در سوریه تحریم‌هایی را علیه این کشور وضع کند.

بیشتر بخوانید