Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اعلام جمله‌ای در باره "نماز جماعت در قدس" به عنوان جمله برگزیده رهبر ایران

  به نوشته سایت آیت الله خامنه ای، کاربران این سایت اظهارات او در باره نزدیک بودن زمان برپایی "نماز جماعت در قدس" را به‌عنوان مهم‌ترین جمله‌ او در سال ۱۳۹۶ انتخاب کرده اند.

  این جمله، در ۱۲ دی‌ماه بیان شده و عبارت است از: "ان‌شاءاللّه آن روزی را که شماها در قدس نماز جماعت میخوانید، ببینید و ببینیم."

  کاربران سایت آقای خامنه ای، خطاب کنایه آمیز او به حسن روحانی رئیس جمهور ایران را به عنوان دومین جمله برگزیده رهبر در سال ۱۳۹۶ انتخاب کرده اند.

  این جمله، که در ۲۲ خرداد بیان شده، عبارت است از: "آقای رئیس‌جمهور هم در صحبتشان مفصّل پرداختند به مساله‌ اقتصاد و کارهایی که باید انجام بگیرد و مواردی را ذکر کردند که 'باید این کار بشود'. مخاطب این بایدها کیست؟ خود ایشان."

  سرانجام، سومین موردی که مورد علاقه مخاطبان سایت رهبر ایران واقع شده، این جمله بوده که در ۱۷ خرداد گفته شده: "وقتی دستگاه مرکزی مختل است، همه هسته‌های فکری و فرهنگی و عملی و جهادی، آتش به اختیار باشند."

  سایت آیت الله خامنه ای نوشته این جملات، در جریان یک نظرسنجی اینترنتی با مشارکت حدود صدهزار کاربر انتخاب شده اند.

 2. مراسم نوروز در سازمان ملل

  مراسم نوروز در مقر سازمان ملل در نیویورک با شرکت نمایندگان کشورهای مختلف جهان که این مناسبت را جشن می گیرند.

  مراسم نوروز در سازمان ملل
  Image caption: مراسم نوروز در سازمان ملل
 3. عبدالفتاح سلطانی اعلام اعتصاب غذا کرد

  عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری، اعلام کرده که در اعتراض به رفتار مسئولان قضایی و اطلاعاتی، از اول فروردین اعتصاب غذا خواهد کرد.

  این وکیل زندانی، در نامه ای که از بازداشتگاه اوین منتشر کرده آورده است: "وجود برخی تدلیس‌های ناروای حاکم بر جوّ زندان، به گونه ای می باشد که عده از زندانیان از جمله رانتخواران، اختلاس گران و وابستگان به قدرت از امتیازاتی برخوردار هستند که برای بسیاری از زندانیان عادی و سیاسی-عقیدتی در نظر گرفته نمی شود."

  وی در این نامه از "عدم رعایت حقوق شهروندی مورد ادعای دولت و مداخله برخی مامورین وزارت اطلاعات آقای روحانی در تصمیم گیری‌های مربوط به زندانیان سیاسی – عقیدتی" انتقاد کرده و افزوده: "دادستان تهران نیز تحت تاثیر اظهار نظرها و خواسته های آنان [ماموران وزارت اطلاعات] از رعایت پاره ای از حقوق قانونی زندانیان مذکور سر باز می زند."

  آقای سلطانی تاکید کرده است: "علی‌رغم اینکه قصد نداشتم این ایام شادی و سرور را به کام عزیزان تلخ نمایم و بر خلاف میل باطنی، در اعتراض به این قبیل رفتارهای ناعادلانه و تبعیض آمیز از تاریخ ۱/۱/ ۹۷ اعتصاب غذا می نمایم و مسئولیت عواقب ناگوار آن به عهده رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات مسئول خواهد بود."

 4. دیدار ترامپ و ولیعهد عربستان سعودی

  دونالد ترامپ در دیدار با محمد بن سلمان در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ایران در با دنیا و کشورهای منطقه رفتار خوبی نداشته و اتفاقات بدی در حال رخ دادن در ایران است.

  آقای ترامپ به خبرنگاران گفت که یک ماه و اندی دیگر زمان تصمیم گیری مجدد درباره تمدید برجام خواهد رسید و در آن زمان از تصمیم او خبردار خواهیم شد.

  ولیعهد عربستان هم در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت آیا رییس جمهور آمریکا باید از برجام خارج شود پاسخ داد که امروز با رییس جمهور آمریکا درباره برجام گفتگو می کند.

 5. حضور خبرساز علیرضا عصار در تلویزیون ایران و نمایش ساز

  اجرای زنده علیرضا عصار، خواننده ایرانی و نواختن پیانو در برنامه زنده نوروزی شبکه اول تلویزیون ایران واکنش‌های کاربران شبکه های اجتماعی را به دنبال داشت و باردیگر موضوع نمایش یا عدم نمایش ساز در تلویزیون ایران را مطرح کرد.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. واکنش مدیر تلگرام به تهدیدها درباره فیلتر کردن این شبکه در ایران

  پاول دوروف، مدیر تلگرام در واکنش به اظهارات ضد و نقیض اخیر درباره فیلترینگ تلگرام توییت کرد: "تهدیدها برای فیلتر کردن تلگرام برای دست یابی به اطلاعات خصوصی کاربران نتیجه ای نخواهد داد. تلگرام متعهد به رعایت اصل آزادی و حفظ حریم خصوصی افراد است."

  چند روز پیش یک نماینده مجلس ایران از تصویب طرح فیلترینگ تلگرام درسال آینده خبر داد اما همزمان مرکز ملی فضای مجازی هرگونه مصوبه درباره این موضوع را تکذیب کرد.

  View more on twitter
 7. رضا پهلوی: امیدوارم در روزی نه چندان دور پایان تباهی را در ایران جشن بگیریم

  رضا پهلوی با انتشار پیامی ویدیویی به مناسبت فرا رسیدن نوروز گفت: "آرزوی من این است که روزی نه چندان دور، پایان تباهی و بامداد شادی و بازسازی را در خاکِ پاکِ میهن‌مان جشن بگیریم."

  وی افزود: "آرزوی من این است که با اراده ملی، دوران تاریکی و دروغ و تباهی در ایران ما به سر آید و بتوانیم در کنار هم، ایرانی آزاد و پیشرفته و سربلند بسازیم."

  فرزند محمدرضا پهلوی آخرین پادشاه ایران، در بخشی از پیام ویدیویی خود، نوروز را "خاستگاه امید و نمادِ پایداریِ ملی و پیروزی بر اهریمن و تباهی" دانست.

 8. پیام نوروزی روحانی در کرمانشاه: اعتراض حق مردم است اما بی‌قانونی تحمل نمی‌شود

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در پیام نوروزی خود که از کرمانشاه پخش شد، دو هدف اصلی دولت در سال های گذشته و جدید را ایجاد اشتغال و مبارزه با بیکاری دانست.

  وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ گفت که "بدخواهان" به دنبال "نزاع و دودستگی" بوده اند و افزود: "اما انتخابات یک پیروز بیشتر نداشت و آن ملت بزرگ ایران بود."

  آقای روحانی همچنین در مورد اعتراضات خیابانی دی ماه شهرهای مختلف ایران اظهار داشت: "انتقاد و اعتراض حق مردم است اما ملت فهیم ایران، بی‌قانونی و خشونت را تحمل نخواهد کرد."

  او در ارتباط با وقایع منطقه خاورمیانه در سال گذشته گفت که "سربازان مخلص و دیپلمات‌های پرتلاش" ایران "در کنار ملت عراق، سوریه و لبنان ثبات و امنیت بیشتری را برای منطقه به همراه آورده اند".

  رئیس دولت دوازدهم همچنین، در اشاره ای به وضعیت اینترنت در ایران تاکید کرد: "ما فضای مجازی امن، آسان و ارزان، توأم با اخلاق و معنویت می‌خواهیم."

  آقای روحانی افزود: "در سایه این فضاست که مبارزه با فساد و شفافیت را ادامه می‌دهیم و مردم ما شاهد شفافیت بیشتر در سال جدید خواهند بود."

 9. دویستمین سالگرد تولد کارل مارکس، فیلسوف کمونیست

  چراغ راهنمایی با چهره مارکس

  شهر زادگاه کارل مارکس، متفکر مکتب کمونیسم با قرار دادن چراغ‌های راهنمایی که تصویر مارکس بر آن نقش بسته، دویستمین سالگرد تولد این فیلسوف را جشن می‌گیرند.

  فیلسوف و نویسنده کتاب مانیفست کمونیست در پنجم می سال ۱۸۱۸ در شهر تری‌یر در غرب آلمان به دنیا آمد و ۱۷ سال اول زندگی‌اش را در این شهر گذراند.

  چراغ‌های راهنمایی جدید روز گذشته، دوشنبه رونمایی شد و ساکنان شهر شاهد چهره مارکس هستند که قرمز و سبز میشود. پس از اینکه شهرداری این شهر اعلام کرد که یک مجسمه برنزی از فیلسوف مشهور را از طرف دولت چین پذیرفته است، برگزاری مراسم دویستمین سالگرد تولد مارکس،جنجالی شد.

 10. 'بغل مجانی' در نوروز تهران

  یک روزنامه نگار ایرانی عکسی از گروهی را در خیابان ولیعصر تهران توییت کرده و نوشته: "۱۰، ۱۲ نفری وایسادن کنار خیابون ولیعصر با پلاکاردهایی که روش نوشته، فری‌هاگ (بغل مجانی) هرکی رد می‌شه میان پیششون و بغلشون می‌کنن، همه هم خوشحال و شاد.

  View more on twitter
 11. آیت الله خامنه‌ای: امسال سال 'حمایت از کالای ایرانی' است

  آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیام خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷، این سال را سال حمایت از کالاهای ایرانی نام گذاری کرد.

  او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اعتراضات اخیر در ایران گفت: "البتّه در ماه‌های آخر سال، [که] طبق برنامه‌ریزی دشمنانِ ملّت ایران اغتشاشهایی هم در کشور صورت گرفت؛ ملّت ایران خودش وارد میدان شد و حتّی آن کسانی که میخواستند اغتشاشها را به نام آنها تمام کنند، خودشان وارد میدان شدند و در مقابل اغتشاشگران ایستادند؛ و البتّه حادثه‌ای بود، پیش آمد و عظمت ملّت ایران روشن شد."

 12. 'رکورد مصرف ۱۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین در یک روز در ایران'

  خبرگزاری تسنیم گزارش داد که روز گذشته، دوشنبه ۲۸ اسفند ماه میزان مصرف بنزین در سراسر ایران به ۱۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر رسید است.

  براساس این گزارش این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۰.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

  مصرف بنزین کل کشور در روز ۲۸ اسفندماه سال گذشته، ۱۰۵ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر بود.

  تسنیم نوشته است که ثبت این رکورد در یک روز "در تاریخ کشور بی سابقه" بوده و "پیش از این در خردادماه سال ۹۴ در زمانی که بنزین تک نرخی شد، مردم برای مصرف سهمیه های خود رکورد مصرف ۱۰۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتری بنزین را در یک روز به ثبت رسانده بودند."

 13. نوروز با بی‌بی‎سی فارسی؛ استقبال از سال سگ

  سال ۱۳۹۷ سال سگ است. به همین بهانه ۲ میهمان ویژه در برنامه نوروزی بی‌بی‌سی فارسی داشتیم

  پخش اینترنتی برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی

  View more on twitter
 14. واکنش وزیر خارجه ایران به پیام نوروزی ترامپ

  View more on twitter
 15. پلیس راهنمایی علت بیشتر تصادفات نوروزی را اعلام کرد

  View more on twitter
 16. ترکیب تیم ملی فوتبال در برابر تونس

  View more on twitter
 17. پیام نوروزی فرح پهلوی به شهروندان ایرانی

  فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران در پیامی نوروز ۱۳۹۷ را به شهروندان ایرانی تبریک گفته است.

  View more on twitter
 18. فرکانس جدید تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی بر روی ماهواره یاه‌ست

  View more on twitter
 19. رییس پلیس تهران: در اعتراضات اخیر خون از دماغ کسی نیامد

  حسین رحیمی، رییس پلیس تهران بزرگ پس از برگزاری رزمایش اقتدار پلیس در میدان آزادی تهران گفت: "از امروز طرح انتظامی و امنیتی و همچنین ترافیکی تهران در ایام نوروز آغاز شده است و بیش از ۲۵ هزار نفر از نیروهای پلیس فعالیت خود را آغاز کردند که این فعالیت تا پانزدهم فروردین ماه ادامه‌ خواهد داشت."

  او همچنین گفت امسال ۳۱۳ چادر نوروزی و چهارصد ایست و بازرسی در نقاط مختلف تهران مستقر می‌شوند.

  رییس پلیس تهران بزرگ در باره اعتراضات ماه‌های اخیر گفت: "ما سرافراز از این ماموریت بیرون آمدیم و پلیس با اقتدار با این تجمعات و آشوب ها برخورد کرد و حتی خون از دماغ کسی نیامد."

 20. خبرگزاری قوه قضائیه 'اسناد' جدیدی علیه حمید بقایی منتشر کرد

  خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه در فیلمی (سوم) گفته است "اسناد فساد نیم تریلیارد تومانی و اختلاس با سند سازی‌های صوری حمید بقایی" را منتشر کرده است.

  حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، در زمان ریاست جمهوری او هفته پیش برای اجرای حکم به زندان منتقل شد.

  سازمان حفاظت اطلاعات سپاه می‌گوید آقای بقایی مبلغ سه میلیون و ۷۶۶ هزار یورو و همچنین ۵۹۰ هزار دلار در پولی که سپاه پاسداران "برای امور مربوط به کشورهای آفریقایی" داده، اختلاس کرده است.

  View more on twitter