Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مکرون: بزودی اقدامات مشابهی علیه روسیه اتخاذ می‌کنیم

  امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که شماری از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و آلمان بزودی اقدامات مشابهی علیه روسیه اتخاذ می کنند.

  آقای مکرون حمله شیمیایی به یک ماموراطلاعاتی سابق روسیه در خاک بریتانیا راحمله به یکپارچگی و تمامیت ارضی اتحادیه اروپا خواند.

  سایر مقامات اروپایی گفته اند که هرگونه اقدامی در پاسخ به این حادثه را روز دوشنبه آینده اعلام می کنند.

  اتحادیه اروپا دراوایل امروز سفیرش را از مسکو فراخواند.

  امانوئل مکرون
 2. وزارت دادگستری آمریکا: هکرهای ایران به اطلاعات صدها دانشگاهها نفوذ کردند

  وزارت دادگستری آمریکا ۱۰ شهروند ایران و یک شرکت ایرانی را به تلاش برای هک کردن صدها دانشگاه آمریکایی و بین المللی، دهها شرکت و بخش های وابسته به دولت متهم کرده است. براساس بیانیه وزارت دادگستری، در این حمله سایبری بیش از ۳۱ ترابایت اطلاعات دانشگاهی از دانشگاههای آمریکا و همچنین دانشگاههای متعلق به ۲۱ کشور خارجی هدف قرار گرفته است. وزارت دادگستری آمریکا گفته که که متهمان و شرکت موسوم به مبنا مشمول تحریم هایی شده اند. به گفته مقامات قضایی آمریکا "این شرکت با هدف کمک به سازمان های تحقیقاتی ایران با هدف ربودن اطلاعات تاسیس شده است."

 3. عامل بمبگذاری در یکی از ایستگاههای مترو لندن به حبس ابد محکوم شد

  فردی که در سپتامبر سال گذشته در یکی از ایستگاههای مترو لندن بمبی دست ساز کارگذاشته بود به حبس ابد محکوم شد. در این حادثه ۵۱ نفر مجروح شدند. کارشناسان امنیتی درآن زمان گفتند که اگر این بمب ساعتی به طور کامل عمل می‌کرد، تمام مسافران واگن که اطراف بمب ایستاده بودند، کشته یا نقص عضو می‌شدند. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت بمبگذاری در ایستگاه پارسونز گرین لندن را برعهده گرفته بود.

  بمب دست ساز
 4. ترکیب تیم ملی ایران در بازی امروز مقابل تونس

  View more on twitter
 5. ترکیه حریم هوایی‌اش را به روی اربیل باز کرد

  بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه اعلام کرده که حریم هوایی این کشور از امروز جمعه ۲۳ مارس به روی پروازها از اربیل در شمال عراق باز خواهد شد. اما آقای ییلدریم تاکید کرده که پروازها از سلیمانیه مشمول این طرح نمی شوند. ترکیه از اکتبر سال گذشته حریم هوایی خود را به روی پروازها به مقصد منطقه اقلیم کردستان عراق بست. این اقدام در واکنش به برگزاری همه پرسی در این منطقه انجام شد.

 6. ژنرال نیکلسون: روسیه به طالبان کمک تسلیحاتی می‌کند

  ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در گفتگویی اختصاصی با بی بی سی، از حمایت تسلیحاتی روسیه از طالبان خبر داده است.

  آقای نیکلسون گفته که اوشاهد" فعالیت های بی ثبات کننده روس ها "بوده است.

  به گفته این فرمانده آمریکایی تسلیحات روسی از طریق مرز تاجیکستان قاچاقی به دست نیروهای طالبان در افغانستان می رسد. اما این ژنرال آمریکایی در این گفتگو به میزان کمک های تسلیحاتی روسیه به طالبان اشاره ای نکرد.

  روسیه درگذشته بارها ادعاهای آمریکا در این مورد را رد کرده، اما این ادعاهای جدید در باره کمک روسیه به طالبان در زمانی حساس که روابط روسیه با نیروهای ناتو با تنش هایی همراه است، عنوان شده است.

  جان نیکلسون
  Image caption: ژنرال جان نیکلسون( سمت چپ)
 7. واکنش روسیه به اقدام اتحادیه اروپا در فراخواندن سفیرش از این کشور

  روسیه گفته است که اتحادیه اروپا به کمپینی ضد روسی کشیده شده که بریتانیا و آمریکا آغازگرآن بودند. این واکنش از سوی روسیه پس از آن اعلام شده که اتحادیه اروپا، سفیرش از از روسیه فراخواند.

  وزارت خارجه روسیه گفته که لندن و واشنگتن در تلاشند تا مانع از بهبود اوضاع در اروپا شوند. همزمان گفته شده که اعضای اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع هستند که آیا دیپلمات های روسی را از کشورهایشان اخراج کنند یا نه.

  حمله شیمیایی به یک ماموراطلاعاتی سابق روسیه در خاک بریتانیا باعث بروز تنش های اخیر بین روسیه، بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا شده است.

 8. خبر فوریگروگانگیری در سوپرمارکتی در جنوب فرانسه

  گزارش شده مردی مسلح چندین نفر را در سوپرمارکتی در شهر ترب در جنوب فرانسه به گروگان گرفته است. به گفته رسانه های فرانسه این مرد قبل از این گروگانگیری به سوی نیروهای پلیس تیراندازی کرده بود.

 9. امام جمعه تهران: باید فرهنگ خرید کالای خارجی از بین برود

  محمد ابوترابی فرد، امام جمعه تهران گفته است:" باید همه نهادها و دستگاهها دستورالعملی برای زیرمجموعه های خود صادرکنند در این مورد که خرید کالای غیرایرانی ممنوع است." امام جمعه تهران در خطبه های امروز همچنین گفت که باید کمیته هایی در نهادها با حضور افراد صاحب نظر شکل بگیرد تا نیاز مدیران را برای بررسی کالای خارجی مورد رسیدگی قراردهند و اگر کالای خارجی خریداری کردند، مشخص شود که چرا خریداری شده است. به گفته آقای ابوترابی فرد امروز خرید کالای خارجی به یک فرهنگ تبدیل شده که این فرهنگ باید از میان برود.

  ابوترابی
 10. '۴۰ غیرنظامی در حملات هوایی روسیه در غوطه شرقی کشته شدند'

  گروه دیده بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن نزدیک به ۴۰ غیرنظامی در جریان حملات هوایی روسیه در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق خبر داده است.

  به گفته این نهاد حقوق بشری این غیرنظامیان درزمان این حملات در زیر زمین ساختمانی در منطقه عربین بودند. این منطقه تحت کنترل فیلق الرحمن، یکی از گروههای شورشی باقیمانده در غوطه شرقی قرار دارد.

  یکی از سخنگویان این گروه گفته انتظار می رفت توافق آتش بسی که با میانجیگری سازمان ملل بدست آمده از روز گذشته پنج شنبه ۲۲ مارس به مورد اجرا گذاشته شود. روسیه هر گونه دخالت مستقیم در بمباران غوطه شرقی را رد کرده است.

  غوطه شرقی
  غوطه شرقی
 11. تیم ملی اسکواش مردان برای اولین بار در جمع چهار تیم برتر آسیا قرار گرفت

  تیم مردان ایران در مسابقات اسکواش قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ با پیروزی ۲ بر یک از سد ژاپن گذشت و به جمع چهار تیم برتر آسیا راه یافت. با این پیروزی، تیم ملی ایران توانست برای نخستین بار پس از سی سال از تاسیس فدراسیون اسکواش در ایران در جمع چهار تیم برتر آسیا قرار بگیرد.

  تیم ملی اسکواش
 12. رئیس جمهور ونزوئلا از حذف سه صفر از پول رایج کشور خبر داد

  نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا از حدف سه صفر از پول رایج این کشور، بولیوار، و چاپ اسکناس‌های جدیدی خبر داد. قرار است این اسکناس ها در اوایل ماه ژوئن به گردش بیفتد. تغییر پول به معنی کاهش ارزش برابری آن نیست، بلکه اقدامی جهت ساده ترکردن حسابداری از طریق کاهش تعداد صفرهای پول فعلی است.

  نیکلاس مادورو
 13. کنگره آمریکا با تصویب لایحه تامین مالی مانع از تعطیلی دولت این کشور شد

  کنگره آمریکا با تصویب لایحه تامین مالی هزینه های دولت فدرال مانع از تعطیلی این کشور در نیمه شب جمعه ۲۳ مارس (۳ فروردین) شده است. این لایحه ۱.۳ تریلیون دلاری بودجه بخش نظامی و برنامه های غیردفاعی داخلی را تامین می کند. مجلس نمایندگان روز گذشته این لایحه را تصویب کرد. این لایحه تامین کننده بودجه فدرال تا سپتامبر سال جاری است.

  کاخ سفید
 14. یک مقام آمریکا: چین اگر خواستار لغو وضع تعرفه است باید اقدامی اساسی انجام دهد

  یک مقام ارشد آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است که این کشور به چین فهرستی از اقداماتی را که باید برای بهبود روابط تجاری دو کشور صورت بگیرد، ارائه نکرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد وضع تعرفه بر روی حدود ۶۰ میلیارد دلارواردات از چین را دارد. به گفته این مقام آمریکایی، اگر چین خواستار لغوچنین چیزی است، باید اقدامی اساسی انجام دهد.

 15. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.