Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. واکنش ایران به تحریم ده ایرانی به اتهام سرقت اطلاعات دانشگاههای آمریکا
 2. کره شمالی پذیرفته که با هیاتی بلندپایه از کره جنوبی ملاقات کند
 3. کشته شدن یک پلیس در جریان گروگانگیری روز گذشته در فرانسه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تاکید رهبر انصارالله یمن بر ارتباط با ایران

  عبدالملک حوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن، با تاکید بر ارتباط این جنبش با ایران و حزب‌الله لبنان، چنین ارتباطی را در چارچوب "برادری اسلامی" واجب دانست.

  وی در عین حال گفت موشک های دوربردی که حوثی ها علیه عربستان مورد استفاده قرار داده اند، از سوی ایران یا حزب الله تامین نشده است.

  رهبر جنبش انصارالله، همچنین در مصاحبه با روزنامه الاخبار چاپ لبنان افزود که در صورت درگیری میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان، حوثی ها علیه اسرائیل وارد جنگ می‌شوند.

 2. خروج رهبر جدایی خواهان کاتالونیا از فنلاند برای اجتناب از دستگیری

  کارلوس پوجدمون رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیای اسپانیا، که به فنلاند رفته بود، برای اجتناب از دستگیری از آن کشور خارج شده است.

  میکو کارنا نخست وزیر فنلاند امروز تایید کرد که آقای پوجدمون، به بلژیک رفته است.

  بازگشت رهبر جدایی طلبان جدایی طلبان کاتالونیا به بلژیک، در شرایطی صورت گرفته که دیروز جمعه، قوه قضاییه اسپانیا حکم دستگیری او را به فنلاند ارسال کرده بود. کارلوس پوجدمون، روز پنجشنبه وارد فنلاند شده بود.

  آقای پوجدمون، در پی برگزاری رفراندوم جدایی کاتالونیا از اسپانیا، که پاییز گذشته برگزار شد، از این کشور خارج شده و در تبعیدی خودخوانده در بلژیک به سر می برد.

  دولت مرکزی اسپانیا آن رفراندوم را غیرقانونی اعلام کرد.

 3. طوفان در ارومیه

  طوفان شدید که سرعت آن در برخی نقاط به ۸۰ کیلومتردر ساعت می رسد ارومیه را در نوردیده است. این طوفان در بعضی مناطق باعث فروریختن دیوارها، جابجایی داربست های ساختمانی و تبلیغاتی و شکسته شدن درختان شده است.

  طوفان در اورمیه
  طوفان در اورمیه
  طوفان اورمیه
  طوفان در اورمیه
 4. دهها هزار دانش آموز آمریکایی خواستار اعمال محدودیت هایی در مورد حمل سلاح شدند

  دهها هزار دانش آموز و حامیان آن ها با تجمع در شهرهای مختلف آمریکا خواستار اعمال محدودیت های در مورد حمل سلاح شدند. ماه گذشته در جریان حمله مسلحانه در مدرسه ای در پارکلند در فلوریدا شماری دانش آموز کشته شدند. در سال های اخیر چندین حمله مرگبار در مدارس شهرهای مختلف آمریکا صورت گرفته است.

  راهپیمایی
  راهپیمایی
  راهپیمایی
 5. 'تهدید گلرخ ایرایی در زندان'

  ساقی لقایی، خبرنگاری که پرونده گلرخ ایرایی، فعال مدنی زندانی را دنبال می‌کند، نوشته او به طور سازمان یافته به مرگ تهدید شده است.

  View more on twitter
 6. وزارت نیرو از مردم ایران خواست چراغ‌ها را خاموش کنند

  View more on twitter
 7. آیت الله مکارم شیرازی: حجاب یک قانون الزام آوراست

  View more on twitter
 8. برج میلاد به مناسبت برگزاری مراسم ساعت زمین امشب خاموش می‌شود

  View more on twitter
 9. مقام سازمان بنادرو دریانوردی: انتظار داریم تا یک ماه آینده علت سانحه نفتکش سانچی روشن شود

  یک مقام سازمان بنادرو دریانوردی ایران گفته است انتظارداریم تا یک ماه آینده علت سانحه نفتکش سانچی روشن شود. محمد راستاد گفته است در این زمینه تفاهم نامه ای بین کشورهای ایران، چین، پاناما و هنگ کنگ درباره نحوه رسیدگی به این سانحه و تهیه گزارش نهایی به امضا رسیده است.

  به گفته آقای راستاد "محتویات جعبه ثبت مشخصات سفر کشتی سانچی و سایر مستندات رسیدگی شده و تا حد زیادی قالب کلی علل و عوامل بروز سانحه مشخص شده، اما به برخی مستندات دیگر نیاز است."

  این مقام سازمان بنادرو دریانوردی همچنین گفته انتظار داریم براساس زمان بندی اعلام شده که قرار بود در زمانی سه ماهه علت حادثه مشخص شود تا فرصت باقیمانده یک ماهه علل وعوامل این موضوع روشن شود.

 10. هزاران نفر دیگر امروز از مناطق تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی خارج می‌شوند

  هزاران سوری آماده تخلیه بخش دیگری از مناطق تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی شده اند. تخلیه پیکارجویان به همراه خانواده هایشان و سایر شهروندان شهرهای عربین، عین ترما و آرمالکا امروز صورت می گیرد.

  این مناطق در کنترل شورشیان فیلق الرحمن قرار دارد. انتظار می رود افرادی که این مناطق را ترک می کنند به استان ادلب بروند. از زمان حملات نیروهای دولت سوریه به مناطق تحت کنترل شورشیان در یک ماه پیش صدها نفر کشته شدند. دولت سوریه این حملات را با پشتیبانی روسیه انجام می دهد.

  غوطه شرقی
  غوطه شرقی
 11. خبر فوریانفجار شدید در شهر اسکندریه در مصر

  انفجاری شدید در شهر اسکندریه در مصربه کشته شدن یک نفر و مجروح شدن شماری منجر شده است. به گفته رسانه ها، این انفجار در نزدیکی هتل تولیپ اتفاق افتاده است. گفته شده که هدف از این انفجار کاروان حامل یکی از مقامات ارشد امنیتی مصر بوده است.

 12. احمد توکلی: احمدی‌نژاد نباید از آزادی بیان سخن بگوید

  احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت دستگیری حمید بقایی و اسنفدیار مشایی به‌خاطر اتهامات "مالی" است و ربطی به آزادی بیان ندارد.

  محمود احمدی‌نژاد در آخرین نامه‌اش به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود دستگیری بقایی و مشایی از چهره‌های نزدیک به او نقض آزادی بیان است.

  آقای توکلی در پاسخ به گفته‌های آقای احمدی‌نژاد گفت اتهامات بقایی و مشایی "عمدتا مالی" است و نه نقض آزادی بیان.

  او همچنین افزود: "احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از آزادی بیان سخن بگوید."

  به‌ گفته این عضو تشخیص مصلحت، احمدی‌نژاد 8 سال امور اجرایی کشور را در اختیار داشت و "لطماتی را به نظام وارد کرد که آثار آن همچنان باقی است."

  ایران
  Image caption: احمد توکلی معتقد است دستگیری دو چهره نزدیک به محموداحمدی‌نژاد ربطی به آزادی بیان ندارد
 13. یک ساعت تاریکی به مناسبت برگزاری مراسم ساعت زمین

  اپرای سیدنی و پل هاربر در نزدیکی آن در اقدامی سمبولیک و به نشانه آغاز "ساعت زمین"، چراغ های خود را خاموش کردند. این اقدام با هدف آگاهی رساندن درباره پدیده تغییرات اقلیمی اولین بار در سال ۲۰۰۷ در این کشور آغاز شد و پس از آن به حرکتی جهانی تبدیل شد. گفته شده که از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ امشب در شهرهای مختلف جهان به نشانه همبستگی از این اقدام چراغ های ساختمان های شناخته شده را خاموش می کنند.

  ساعت زمین
 14. ترامپ فرمان منع استخدام اکثر تراجنسیتی‌ها در ارتش آمریکا را امضا کرد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا فرمانی را به امضا رسانده که بر اساس آن اکثرتراجنسیتی ها از خدمت در نیروهای مسلح منع می شوند. گفته شده که این فرمان اندکی از مواضع قبلی آقای ترامپ ملایم تر است و به ارتش و بخش های دولتی اختیاراتی را در مورد این مسئله می دهد. براساس این فرمان گفته شده افرادی با سابقه اختلال جنسیتی ( زمانی که هویت جنسی آن ها متفاوت از جنسیت بیولوژیکی باشد) باید فاقد صلاحیت تشخیص داده شوند. وزارت دفاع آمریکا گفته که فرمان جدید آقای ترامپ تغییرات فوری را در نحوه استخدام این گونه افراد در ارتش ایجاد نمی کند و براساس قوانی فعلی هنوز افراد تراجنسیتی می توانند به خدمت ارتش دربیایند.

  تراجنسیتی
 15. فرمانده نیروی انتظامی: فتنه دراویش یک فتنه بزرگ بود

  فرمانده نیروی انتظامی گفته است: "فتنه دراویش یک فتنه بزرگ بود که به لطف خداوند متعال برچیده شد و توطئه دراویش افشا و خنثی شد." حسین اشتری همچنین با اشاره به ناآرای های دی ماه گذشته گفت: "در دی ماه شاهد تجمع در بیش از ۸۰ شهر بودیم، اما با اقتدار نیروی انتظامی و هوشیاری مردم، دشمنان نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند."

 16. برگزاری مراسم جشن سنتی نوروز دریکی از روستاهای کردستان

  مراسم سنتی جشن نوروز در روستای «ژنین» (۱۲۰ کیلومتری سنندج) برگزار شد. پوشیدن لباس‌های‌ رنگارنگ،برافروختن آتش، موسیقی و پایکوبی از جمله برنامه هایی است که در این جشن انجام می شود.

  جشن نوروز در روستای ژنین
  جشن نوروزی در روستای ژنین
  جشن نوروزی در روستای ژنین
  جشن نوروزی در روستای ژنین
 17. هوای تهران در شرایط ناسالم قرار دارد

  View more on twitter
 18. واکنش ایران به تحریم ۱۰ شخص و یک شرکت توسط آمریکا بدلیل سرقت اطلاعات از صدها دانشگاه

  سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدام وزارت دارایی آمریکا را در تحریم ۱۰ شخص و یک شرکت ایرانی "تحریک آمیز و غیرقانونی" توصیف کرده و گفته این کار "نشانه بارز دیگری از خصومت و دشمنی ذاتی هیات حاکمه آمریکا با ملت ایران" است. بهرام قاسمی گفته است که "آمریکا قطعا از این ترفندها برای متوقف کردن یا جلوگیری از رشد علمی مردم ایران" سودی نخواهد برد.

  روز گذشته وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد که ۱۰ شخص و یک شرکت ایرانی را که درحملات سایبری به صدها دانشگاه در این کشور و کشورهای دیگر نقش داشته و اطلاعات ارزشمندی را سرقت کرده اند، تحریم کرده است.

  هکرهای ایرانی
 19. دولت آمریکا قصد ایجاد تغییراتی در قوانین استفاده از سلاح دارد

  دولت آمریکا در حال برنامه ریزی برای ممنوعیت دستگاههایی است که می تواند تفنگ های نیمه اتوماتیک را به صورتی تغییر دهد که همانند مسلسل عمل کنند. جف سشنز، دادستان کل آمریکا گفته تغییر قوانین گامی مهم در کاهش خشونت‌های ناشی از استفاده از سلاح است. این اقدام در حالی صورت خواهد گرفت که صدها هزار نفر با هدف سخت تر شدن قوانین حمل سلاح قصد دارند در راهپیمایی هایی در شهرهای مختلف آمریکا شرکت کنند.

 20. چین: آماده‌ایم از منافع خود در جنگ تجاری با آمریکا حمایت کنیم

  چین گفته که آماده است و توانایی آن را دارد که از منافع خود در جنگ تجاری با آمریکا حمایت کند. لیو هی، مسئول روابط تجاری چین با آمریکا در تماسی تلفنی با استیون منوچین، وزیرخزانه داری آمریکا این پیام چین را به مقامات آمریکایی انتقال داده است. دو روز پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طرح هایی را برای وضع تعرفه بر حدود ۶۰ میلیارد دلار واردات از چین اعلام کرد. این اقدام باعث بروز نگرانی هایی در بازارهایی مالی شده است. چین در واکنش گفته که دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد.