Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. واکنش ایران به نامه عربستان به شورای امنیت در مورد حمله حوثی‌ها به این کشور
 2. فرانسه برای میانجی‌گری بین کردهای سوریه و ترکیه اعلام آمادگی کرد
 3. کشته شدن یک فلسطینی در درگیری‌های مرزی در نوارغزه و اسرائیل

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تاریخ جدید برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام شد

  انتخابات پارلمانی
  Image caption: اکنون بیش از دو سال از تاریخ قانونی برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور گذشته و قرار است امسال با تاخیر سه ساله این انتخابات برگزار شود

  مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ این کشور به تاریخ ۲۸ میزان/مهر برگزار خواهد شد. به اساس آخرین فیصله این کمیسیون قرار بود انتخابات پارلمانی این کشور به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر امسال برگزار شود، اما یک ماه پیش اعلام شد که برگزاری این انتخابات برای سه ماه به تعویق افتاده است. مسایل امنیتی و بودجه‌ای برگزاری انتخابات دو نگرانی مهمی است که اعضای کمیسیون انتخابات بارها از آن یاد کردند.

 2. روایت محمود دردکشان از حذف آیت الله حسینعلی منتظری

  محمود دردکشان از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران در گفت‌وگویی درباره حذف آیت الله حسینعلی منتظری گفت سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نقشی در حذف آقای منتظری نداشت.

  او در این رابطه افزود: "آقای خامنه‌ای حالت مرید و مرادی با آقای منتظری داشت." این موسس سپاه پاسداران در اصفهان و سیستان و بلوچستان و از نزدیکان آقای منتظری در گفت‌وگویی با سایت زیتون نظر خود را درباره نقش برخی مسئولان وقت جمهوری اسلامی در ماجرای حذف منتظری ابراز داشته است.

  به گفته او، علی اکبر رفسنجانی نمی‌خواست آقای منتظری رهبر شود "اما مطلوب‌ترین وضعیت برای هاشمی این بود که آقای منتظری پشتوانه علمی قدرت‌مداری هاشمی" باقی بماند.

  آقای دردکشان ری‌شهری، وزیر وقت اطلاعات و اطلاعات سپاه قم را از مسببین حذف منتظری دانسته که احمد خمینی در زمین آنها بازی کرد.

  به گفته او احمد خمینی مبتکر حذف نبود بلکه به‌خاطر نزدیکیش به بنیانگذار جمهوری اسلامی از او برای حذف منتتظری استفاده شد. به نظر او شاید این توهم را در او ایجاد کرده بودند که پس از درگذشت پدرش جانشین او خواهد شد. هر چند دردکشان اضافه می‌کند احمد خمینی بعد از حذف منتظری در اواخر عمرش "متوجه شده بود در چه زمینی بازی کرده است" و به یکی از افراد نزدیک به بیت آیت‌لله خمینی گفته بود "بعد از منتظری ما یتیم شدیم."

  محمود دردکشان از نزدیکان حسینعلی منتطری
  Image caption: محمود دردکشان از نزدیکان حسینعلی منتطری
 3. سانحه برای گردشگران ایرانی در ترکیه

  View more on twitter
 4. وزارت خارجه بریتانیا: پاسخ روسیه به اخراج دیپلمات‌هایش تاسف آور است

  وزارت خارجه بریتانیا، پاسخ روسیه به اخراج دیپلمات هایش را "تاسف آور" خوانده و گفته که مسکو با مسموم کردن جاسوس سابق روسیه و دخترش در خاک بریتانیا، قوانین بین المللی را نقض کرده است. در همین رابطه سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته است: "تاسف آور است، اما با توجه به رفتارهای پیشین روسیه، چنین پاسخی از سوی این کشور قابل پیش بینی بود."

  روسیه در واکنش به اخراج دیپلماتهایش ازچند کشور اروپایی، سفرای شماری از این کشورها از جمله بریتانیا را فراخواند و تعدادی از دیپلمات های کشورهای اروپایی را از کشورش اخراج کرد.

 5. نخست وزیر کوزوو: اخراج طرفداران فتح الله گولن از این کشور و تحویل به ترکیه بدون اطلاع من بوده

  نخست وزیر کوزوو اخراج شش تن از افرادی که ظاهرا از حامیان فتح الله گولن ، شخصیت مذهبی مخالف دولت ترکیه، هستند را از کوزوو غیرقابل قبول دانسته و در همین رابطه دو تن از مقامات کشورش را از کار برکنار کرده است.

  نخست وزیر کوزوو گفته که دستگیری این شش نفر و استردادشان به ترکیه بدون اطلاع او انجام شده است.

  این عملیات بین سازمان های اطلاعاتی کوزوو و ترکیه صورت گرفته است.

  گفته شده نخست وزیر کوزوو، وزیر کشور و رئیس سازمان اطلاعات را از کار برکنار کرده است.

 6. شرکت هواپیمایی کاتای پاسفیک به مهمانداران زن اجازه داد شلوار بپوشند

  مهمانداران زن شرکت هواپیمایی هنگ کنگی کاتای پاسفیک، موفق شده اند قانونی را که وادار می کرد آن ها در طول پرواز فقط دامن بپوشند، تغییر دهند.

  این شرکت هواپیمایی پس از فشارهای شدید اتحادیه های کارگری موافقت کرد تا به مهمانداران زن اجازه بدهد تا در صورت تمایل در طول پرواز شلوار بپوشند.

  برخی از خدمه زن شاکی بودند که با پوشیدن دامن های کوتاه احساس راحتی نمی کنند. به خصوص وقتی که مجبورند جعبه های غذا را در طول پرواز در کمدهایی که در بالا قرار دارد، بگذرانند.

  به گفته اتحادیه های کارگری تغییر در یونیفورم مهمانداران این شرکت هواپیمایی سه سال طول کشید.

  مهمانداران این شرکت هواپیمایی در سال ۲۰۱۴ خواستار طراحی مجدد یونیفورم های خود شدند، درآن زمان آن ها گفته بودند که این دامن های کوتاه ممکن است باعث سوء استفاده جنسی از مهمانداران شود.

  کاتای پاسفیک
 7. وزش باد شدید باعث واژگونی کانکس‌های زلزله زدگان در سرپل ذهاب شد

  وزش باد شدید در استان کرمانشاه، باعث واژگونی کانکس های زلزله زدگان در سرپل ذهاب شده است.

  کانکس
  کانکس
  کانکس
 8. خبر فوریروسیه سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان، لهستان، هلند و ایتالیا را فراخواند

  وزارت خارجه روسیه سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان، لهستان، هلند و ایتالیا را فراخوانده است.

  همزمان با افزایش تنش های دیپلماتیک در مورد حمله به سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه و دخترش با ماده سمی مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی، شماری از کشورهای اروپایی دیپلمات های روسیه را از کشورهایشان اخراج کردند.

  روسیه هشدار داده که جنگ دیپلماتیک را تحمل نکرده و اقدامی تلافی جویانه انجا خواهد داد.

 9. ارتش آمریکا از کشته شدن دو عضو نیروهای ائتلاف در سوریه خبر داد

  ارتش آمریکا از کشته شدن دو عضو نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا که در سوریه علیه داعش می جنگند، خبر داده است. براساس این گزارش این دو نفر شب گذشته در اثر انفجار یک بمب کشته شدند. گفته شده ۵ نفر دیگر هم در این حادثه مجروح شدند. فرماندهی مرکزی آمریکا گفته که تا زمان انجام تحقیقات در این مورد، اطلاعاتی درباره ملیت این نیروها و جزییات بیشتری ارائه نخواهد کرد.

 10. امام جمعه تهران: بی انصاف نباشید در کشور ما می توان آزادانه سخن گفت

  محمد علی موحدی کرمانی، امام جمعه تهران گفته است "من به آن هایی که به دروغ می گویند آزادی نیست، می گویم بی انصاف نباشید در کشورما انسان ها می توانند آزادانه سخن خود را بگویند."

  امام جمعه تهران در مورد استفاده از تولیدات داخلی گفت: "مسئولان باید کیفیت کالا را بالا ببرند تا بتوانند با کالای خارجی رقابت کنند چرا که در چنین شرایطی خرید کالای خارجی از رونق خواهد افتاد."

  محمد علی موحدی کرمانی
 11. تیراندازی به یک روزنامه‌نگار جمهوری آذربایجان و همسرش در تولوز فرانسه

  گزارش ها از فرانسه حاکی است که یک روزنامه نگاردر تبعید جمهوری آذربایجان و همسرش در حومه تولوزفرانسه هدف گلوله قرار گرفتند.

  برخی گزارش ها از وخیم بودن وضعیت رحیم نمازف و کشته شدن همسرش در این تیراندازی خبر دادند.

  آقای نمازف در سال ۲۰۱۰ پس از نوشتن مطالبی در مورد تقلبات انتخاباتی و اعمال خشونت در ارتش مجبور به فرار از جمهوری آذربایجان شد.

 12. تخلیه شورشیان مخالف دولت سوریه و خانواده‌های آن‌ها از غوطه شرقی ادامه دارد

  عملیات تخلیه شورشیان مخالف دولت سوریه و خانواده های آن ها از غوطه شرقی برای هفتمین روز ادامه دارد.

  قرار است اتوبوس های حامل این افراد به استان ادلب در شمال سوریه منتقل شوند.

  براساس توافق بدست آمده با دولت به هزاران پیکارجو و خانواده های آن ها اجازه داده شده تا غوطه شرقی را ترک کنند.

  نیروهای دولتی در هفته های اخیر بخش های زیادی از غوطه شرقی را از کنترل شورشیان مخالف خارج کردند.

  غوطه شرقی
  غوطه شرقی
 13. بیش از ۴ هکتار از جنگل‌های بهشهر در آتش سوخت

  یک مقام اداره منابع طبیعی بهشهر گفته است که بیش از ۴ هکتار از جنگل های این شهر در شبانه روزگذشته در آتش سوخت.

  به گفته علی باقری این آتش سوزی ها در مناطق کوهستانی و جنگلی شهرستان بهشهر اتفاق افتاده است.

  آقای باقری علت اصلی این آتش سوزی ها را روشن کردن آتش توسط گردشگران و مسافران در منطقه اعلام کرد که به طور کامل مهار نشده و شدت باد باعث شده که آتش نیمه افروخته، شعله ور شده و باعث بروز آتش و سوختن کنده های جنگلی شود.

  آتش سوزی
 14. ضرب و شتم محیط بان منطقه حفاظت شده ارسباران

  یک مقام حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از ضرب و شتم دو محیط بان منطقه حفاظت شده ارسباران توسط متخلفان صید و شکار خبر داد.

  حسین فایق گفته: "محیط بانان منطقه حفاظت شده ارسباران به همراه یک ماموربا حکم قضایی برای بازرسی منزل یکی از متخلفان سابقه دارصید و شکار اقدام کرده بودند که متخلف با همکاری چند نفر دیگر اقدام به ضرب و شتم ماموران کرده و از محل متواری می شود."

  به گفته این مقام حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در بازرسی از خانه این فرد لاشه دو راس کل و بز وحشی شکار شده و همچنین یک قبضه سلاح خفیف و یک قبضه سلاح ساچمه زنی کشف شده است.

  محیط بان
 15. 'یک میلیون و ۸۰۰ هزار زن بیسواد در ایران وجود دارد'

  به گفته رئیس سازمان نهضت سواد آموزی یک میلیون و ۸۰۰ هزار زن بیسواد در کشور وجود دارد.

  علی باقرزاده گفته که حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار بیسواد ۱۰ تا ۴۹ سال در ایران است که نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آن زن هستند.

  رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اشاره به این در حال حاضر فاصله بین درصد باسوادی زنان و مردان در طول سال های اخیر کاهش پیدا کرده گفت که در حال حاضر این فاصله ۱۲ درصد است در صورتی که یک زمانی ۴۰ درصد بود.

  وی همچنین نرخ بیسوادی در بعضی از استان ها را بالای ۳۰ درصد اعلام کرد.

  نهضت سوادآموزی
 16. نایب رئیس مجلس ایران: احمدی‌نژاد تغییر نکرده، فقط به جای هاشمی و ناطق از دیگران انتقاد می‌کند

  مسعود پزشکیان، از نایب رئیسان مجلس ایران درگفتگویی با خبرگزاری ایلنا در مورد رفتار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق در ماههای اخیر گفته "خصائل و ویژگی های او تغییری نکرده، فقط زمانی علیه هاشمی و ناطق انتقاد می کرد و حالا علیه کسان دیگری اعتراض دارد."

  به گفته آقای پزشکیان رسانه ها و افرادی که زمانی از او تمجید می کردند هم در وضعیت امروز او مقصرند.

  نایب رئیس مجلس در این مورد که آیا امکان برخورد قضایی با آقای احمدی نژاد وجود دارد گفت که "به هرحال اگر برخورد کنند یک مشکل است و اگر برخورد نکنند هم مشکلی بدتر پیش می آید."

  او در این مورد که برخورد با محمود احمدی نژاد چه مشکلی ایجاد می کند، گفت: "در جامعه و نزد افکار عمومی کسی که رئیس جمهور مملکت بوده را مورد تمجید قرار داده و گفتیم مشابه او نیامده و نماینده امام زمان است و پول هایی هم که به مردم می داده، از آن امام زمان بوده است. حال همین فرد را به زندان بیندازیم، مشکلی پیش نخواهد آمد؟ آیا مردم نمی گویند شما چطور نتوانستید این آدم را بشناسید."

  مسعود پزشکیان
 17. ترکیه پیشنهاد میانجی‌گری فرانسه با کردهای سوریه را رد کرد

  ترکیه پیشنهاد فرانسه را برای میانجی گری در مناقشه ترکیه با کردهای سوریه رد کرده است.

  سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته که هر گونه تلاشی برای انجام گفتگو با "ساختارهای ترور" را رد می کنند.

  امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته پنج شنبه ۲۹ مارس در دیدار با اعضای نیروهای دموکراتیک که یک گروه متشکل از شبه نظامیان عمدتا کرد است، ابراز امیدواری کرد که بتواند به گفتگو میان این گروه و ترکیه کمک کند.

  شبه نظامیان ی پ گ بخش مهمی از نیروهای دموکراتیک را تشکیل می دهند. اما آنکارا نیروهای ی پ گ را به دلیل ارتباطشان با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک ) "تروریست" می داند.

 18. در حمله نیروهای پ‌ک‌ک به استان سیرت تعدادی سرباز ترکیه کشته شدند

  گزارش ها از ترکیه از کشته شدن هفت سرباز این کشور در جریان حمله نیروهای کرد به استان سیرت در جنوب خبر می دهد. براساس این گزارش هفت سرباز هم در این درگیری ها مجروح شده است.

  گفته شده که نیروهای حزب کارگران کردستان( پ ک ک) این حمله را انجام داده اند.

  هنوز جزییات بیشتری از این حمله منتشر نشده است.

 19. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.