Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. 'خودداری' صرافی های خصوصی تهران از خرید و فروش دلار و یورو
  2. انتشار عکس هایی از پایگاه مورد حمله قرار گرفته سوریه
  3. تلاش روسیه برای جلوگیری از حمله آمریکا به سوریه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت

در پی افزایش تنش بین آمریکا و روسیه و همچنین انهدام موشکی بر فراز ریاض، پایتخت عربستان، قیمت نفت در بازارهای جهانی در معاملات امروز چهارشنبه (بیست و دوم فروردین) افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت در این معاملات به حدود هفتاد و دو دلار در هر بشکه رسید که این بالاترین قیمت از اواخر سال ۲۰۱۴ تا کنون بوده است.

همزمان قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا در این معاملات هم به ۶۷ دلار رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به هشدار روسیه درباره سرنگون کردن موشک‌های آمریکایی بر فراز سوریه واکنش نشان داد و از آنها خواسته خود را برای موشک‌های آمریکا آماده کنند.

همزمان حوثی‌های یمن هم به چند شهر عربستان از جمله ریاض حمله موشکی کردند؛ که عربستان آن را در آسمان ردگیری و منهدم کرد.

نفت
Reuters

محسنی اژه ای: گفتم در تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد، حکمتی است

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگو و معاون اول قوه قضائیه ایران گفته است "من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم رسیدگی آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخص ایشان -نه اطرافیان-حکمتی است. تنها موردی که در طول این چند سال اخیر چنین چیزی گفته‌ام، همین مورد بوده است".

آقای محسنی اژه ای در دولت اول آقای احمدی نژاد وزیر اطلاعات بود.

سخنگوی قوه قضائیه: مدیر تلگرام زیر قولی که به ما داده بود، زد

خبر فوریصدای انفجار در ریاض شنیده شد

برخی از رسانه ها خبر می دهند که صدای انفجار شدیدی در ریاض شنیده است. برخی گزارش می گویند از سه انفجار پی در پی خبر می دهند.

مشاور آیت‌الله خامنه‌ای در غوطه شرقی حاضر شد

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای که به سوریه سفر کرده در غوطه شرقی حاضر شده است.

View more on twitter

پرونده محمد ثلاث به دیوان عالی کشور رفت

محمد ثلاث اتهام حمله عمدی با اتوبوس به ماموران امنیتی را رد کرده بود
mizan
محمد ثلاث اتهام حمله عمدی با اتوبوس به ماموران امنیتی را رد کرده بود

غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران به خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه گفته است که پرونده محمد ثلاث راننده اتوبوسی که متهم به قتل سه مامور پلیس در خیابان پاسداران تهران است، به دیوان عالی کشور ارجاع شده است.

به گفته این مقام قضایی، پرونده آقای ثلاث پس از حکم دادگاه اولیه مورد تجدیدنظر خواهی هم قرار گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفته "با توجه به اهمیت موضوع هماهنگی لازم با دیوان بعمل آمده تا انشاالله به صورت ویژه در اولین فرصت رسیدگی بعمل آید".

پیش از این معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران نوشته که برای متهم "تهاجم عمدی با اتوبوس به مأموران در خیابان پاسداران" سه مرتبه قصاص و حکم حبس صادر شده است.

درگیری‌های خیابان پاسداران میان مأموران امنیتی با دراویش در شب ۳۰ بهمن ماه سال گذشته اتفاق افتاد و اولین جلسه دادگاه متهم اصلی کمتر از یک ماه بعد در بیستم اسفند تشکیل شد.

خشم پاکستانی‌ها از 'تجاوز' به یک دختربچه و سوزاندن او

مرگ یک دختر هشت ساله در پاکستان باعث خشم عمومی شده است. گفته می‌شود که این کودک بعد از تجاوز در حالی که زنده بوده سوزانده شده است. این کودک که نامش نور فاطمه بود، چند روز پیش که برای خرید شیرینی از خانه خارج شده بود، ناپدید شد. بعدا او را در حالی پیدا کردند که بی‌هوش افتاده و بدنش سوخته بود. در نهایت این کودک دوشنبه شب در بیمارستانی در لاهور درگذشت. تظاهرات گسترده‌ای برگزار شده و هشتگ "عدالت برای فاطمه" در میان پاکستانی‌ها داغ است.

وزیر نفت ایران: اموال جدیدی از مدیر متهم به اختلاس کشف شده است

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گفته است فردی که از بخش مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت متهم به اختلاس است، هنوز دستگیر نشده اما اموال جدیدی از وی کشف شده است. آقای زنگنه گفته که خبر کشف اموال جدید را قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور به او اعلام کرده است.

به گفته وزیر نفت ایران این اموال زمانی به مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت باز می گردد که قاضی حکم نهایی را صادر کند و پس از آن اموال طبق ترتیبات قانونی فروخته شود و پول آن به خزانه وزارت نفت بازگردد.

توییت هشدارآمیز ترامپ خطاب به روسیه: نباید با حیوان آدم‌کش شریک می شدید

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توییتی از روسیه درباره حمایت از بشار اسد با لحنی هشدارآمیز انتقاد کرده است:

روسیه گفته که هر موشکی را که به سوریه شلیک شود، خواهد زد. آماده باش روسیه، چون آنها (موشک‌ها) دارند می‌آیند، زیبا و تازه و "هوشمند!" نباید با حیوان آدم‌کش شریک می شدید که با گاز مردم خودش را می کشد و از آن لذت می‌برد!

View more on twitter

خاتمی: رفع حصر می تواند در نزدیک کردن حاکمیت به مردم، اثر مثبت داشته باشد

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران در سخنرانی اخیرش گفته رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، می تواند موجب نزدیکی مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران شود.

آقای خاتمی گفته "همین عزیزانی که در حصر هستند خودشان می‌توانند منشا یک همبستگی ملی و نزدیکی دل‌ها به همدیگر شوند، خود رفع حصر حرکت سمبلیکی است که می‌تواند در جامعه ما که به شدت در آن نیاز به مهربانی و همدلی وجود دارد و به خصوص برای نزدیک کردن حاکمیت به مردم، اثر مثبت داشته باشد".

رئیس جمهور پیشین ایران گفته "من معتقدم نظام و رهبری می‌خواهند این مسئله حل شود. البته من نظر خودم را می‌گویم. از نظر من نظام قطعا می‌خواهد این مسئله حل شود. یک گشایش‌هایی شده اما کافی نیست. باید حل شود. بروید حل کنید این مسئله را. هیچ کس حق ندارد در این زمینه بگوید رهبری یا کس دیگری نمی‌خواهد".

آقای خاتمی گفته "اگر این حرف‌ها منجر به تشدید محدودیت‌های من شود، هیچ اشکالی ندارد".

از زمان انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال هشتادوهشت که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، فعالیت های آقای خاتمی هم دچار محدودیت های متنوعی از جمله ممنوع الخروجی از کشور و محدودیت حضور در محافل اجتماعی و سیاسی شده است.

خبر فوریخاتمی از روحانی خواست به وعده رفع حصر سه شخصیت سیاسی عمل کند

طرفداران آقای خاتمی می گویند حمایتش از نامزدی حسن روحانی در انتخابات یکی از عوامل اصلی پیروزی او بوده
Rouhani.ir
طرفداران آقای خاتمی می گویند حمایتش از نامزدی حسن روحانی در انتخابات یکی از عوامل اصلی پیروزی او بوده

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران درباره حصر خانگی سه نفر از شخصیت های سیاسی ایران که بیش از هفت سال از آن می گذرد گفته است که پایان این وضع "به همبستگی ملی کمک می کند".

آقای خاتمی شب گذشته در بنیاد باران سخنرانی کرده و رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان بخشی هایی از اظهارات او را منتشر کرده اند.

بر اساس این گزارش آقای خاتمی گفته "وقتی آقای رئیس‌جمهور وعده‌هایی می‌دهد که عملی نمی‌شود و یا خدای نکرده خلافش رخ می‌دهد مشکل ایجاد می‌شود. اگر گفته می‌شود که حصر باید از بین برود، پس باید به این وعده عمل کرد".

حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی هر دو دور ریاست جمهوری وعده رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را مطرح کرده بود.

طرفداران آقای خاتمی می گویند حمایتش از نامزدی حسن روحانی در انتخابات یکی از عوامل اصلی پیروزی او بوده است.

ساخت 'آشیانه‌های بهداشت' به غرب افغانستان رسید

برنامه ۲۶ ماهه آموزش قابلگی/مامایی با شرکت ۳۵ دختر جوان از ساکنان مناطق دورافتاده ولایات هرات و غور امروز در شهر هرات شروع شد.

بر اساس این برنامه که به کمک صندوق جمعیت سازمان ملل متحد UNFBAاجرا می‌شود، در ۳۵ منطقه دورافتاده، مراکز بهداشتی کوچک زیر نام "آشیانه بهداشت" ساخته می‌شود تا دخترانی که آموزش قابلگی می‌بینند پس از فراغت آنجا کار کنند.

تا اکنون بیش از ۱۲۰ آشیانه بهداشت در ولایات دایکندی، بامیان، هرات و فاریاب ساخته شده است. بر اساس برخی آمارها، افغانستان در حال حاضر به بیش از ۱۵ هزار قابله نیاز دارد در حالی که شمار قابله‌های فعال در این کشور به حدود شش هزار نفر می‌رسد.

قابله ها
BBC
شمار قابله‌ها اکنون در افغانستان نزدیک به شش هزار نفر است

برکناری مدیری که به اجبار موی دانش‌آموزان را تراشید

به گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران، یک مدیر مدرسه در شهر یزد در مرکز ایران که موی پسران را به اجبار تراشیده بود، از کار برکنار شد.

View more on twitter

قیمت یورو در بازار غیررسمی ارز ایران 'به۶۷۰۰ تومان رسیده'

'صرافی‌های خصوصی از هرگونه خریدوفروش دلار و یورو خودداری می کنند'

isna
isna

خبرنگار اقتصادی خبرگزاری ایلنا از خیابان فردوسی تهران گزارش داده که، صرافی‌های خصوصی از هرگونه خریدوفروش دلار و یورو خودداری می کنند و متقاضیان خرید دلار به نرخ ۴۲۰۰ را به صرافی‌های دولتی ارجاع می‌دهند.

بر اساس این گزارش بسیاری از صرافی‌های خصوصی تابلوی اعلان قیمت را خاموش کرده و یا در مقابل قیمت دلار و یورو عدد صفر را درج کرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی ایران: تصمیم تازه درباره ارز تاثیرات مثبتی داشته

ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در پاسخ به پرسشی در خصوص ارزیابی تصمیم اخیر دولت برای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار، گفته "هنوز خیلی زود است درباره این طرح نظر قطعی بدهیم و آثار مثبت آن را تحلیل کنیم اما اطلاعاتی که به ما می‌رسد، نشان دهنده این است که این اقدام بر اقتصاد کشور تاثیر مثبتی گذاشته است".

ilna
ilna

وزیر ارشاد ایران: هنوز برای تلگرام تصمیمی گرفته نشده

حمید بقایی 'در بهداری زندان اوین بستری شده'

هشدار سازمان اروپایی امنیت پرواز به شرکت‌های هوایی درباره احتمال وضعیت سوریه

سازمان اروپایی امنیت پرواز (یوروکنترل) به شرکت‌های هواپیمایی نسبت به احتمال حملات هوایی در سوریه طی ۷۲ ساعت آینده هشدار داده است. این سازمان می گوید ممکن است در محدوده دریای مدیترانه از موشک‌های زمین به هوا یا موشک‌های کروز یا هر دو با هم ظرف ۷۲ ساعت آینده استفاده شود و احتمال دارد سامانه های مخابراتی و ناوبری چار اختلال شوند.

ناصر مکارم شیرازی از مراجع قم خواستار اعدام چند 'دلال اصلی ارزی' شد

پلیس تهران از دستگیری 'دوازده اخلالگر بازار' ارز خبر داد

وزیر دفاع ایران: ۵۰۰ نفر در وزارت خزانه داری آمریکا مشغول مانع تراشی در اقتصاد ایران‌اند

امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران گفته است "ایالات متحده آمریکا در وزارت خزانه داری خود ۵۰۰ نفر را تنها برای مانع تراشی در اقتصاد ایران گمارده تا در راه پیشرفت ایران بایستند اما با تکیه بر توانمندی داخل، شاهد پیشرفت و تعالی هستیم".

احمد جنتی: دشمن می خواهد نشان دهد انقلاب پایان یافته

mehr
mehr

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ایران از آنچه کم رنگ بودن نظارت مجلس بر عملکرد دولت از جمله در بحران ارزی پیش آمده انتقاد کرده است.

آقای جنتی گفته "دشمن به امسال که چهلمین سال پیروزی انقلاب است حساسیت دارد و به کمک برخی در داخل به شدت در حال فعالیت است تا نشان دهد انقلاب پایان یافته است".

بحران آب، ظریف را به صحن مجلس می‌کشاند

عضو هیات رئیسه مجلس ایران از اعلام وصول سئوال ملی سه نماینده از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره حوزه آبی مشترک ایران و افغانستان خبر داده است. آقای ظریف باید برای پاسخ به نمایندگان در صحن علنی حاضر شود.

ترامپ ممنوعیت صدور روادید برای چاد را لغو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا محدودیت صدور ویزا برای شهروندان جمهوری چاد را لغو کرده است.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای گفته است که بر اساس ارزیابی وزارت امنیت داخلی آمریکا، رئیس جمهوری با امضای فرمانی، اعلام کرده که جمهوری چاد نحوه مدیریت بررسی سوابق و هویت متقاضیان گذرنامه و همکاری اطلاعاتی با آمریکا در این زمینه را تا سطح ضوابط مورد نظر این وزارتخانه بهبود بخشیده است. در نتیجه "شهروندان چاد بار دیگر می‌توانند برای سفر به ایالات متحده روادید دریافت کنند." بیشتر بخوانید

انتشار تصاویری از پایگاه هوایی تی-۴ در سوریه بعد از حمله موشکی

tasnim
tasnim

تصاویری از پایگاه هوایی تی-۴ در سوریه بعد از حمله موشکی منتشر شده است.

در این حمله هفت نفر از نیروهای ایرانی کشته شدند. خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، در توییترش نوشته که برای اولین بار تصاویر این حمله را منتشر می‌کند. بیشتر ببینید

روسیه آمریکا را به خودداری از عملیات علیه سوریه ترغیب کرد

روسیه آمریکا را ترغیب کرده است در واکنش به ادعای حمله شیمیایی در سوریه از اقدام نظامی بپرهیزد.

واسیلی نبنزیا، سفیر این کشور در سازمان ملل، روز سه شنبه گفت: "من یک بار دیگر از شما تمنا می کنم از طرح هایی که هم اکنون درحال آماده کردن آن هستید خودداری کنید."

او اخطار داد که مسئولیت هرگونه "ماجراجویی غیرقانونی نظامی بر دوش دولت آمریکا خواهد بود."

ولادیمیر چیژوف فرستاده روسیه در اتحادیه اروپا هم سه شنبه گفت که مسکو به آمریکا اخطار داده است به سوریه حمله نکند.

بیشتر بخوانید