Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. شهروند ایرانی مقیم سوئد از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شد

  یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر در ایران گفت کامران قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد که فروردین ماه ۱۳۹۶ با شعار راهپیمایی برای آزادی ایران و با پرچم شیر و خورشید پیاده‌ از سوئد به سمت ایران حرکت کرد، در اسفند ماه از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده و در زندان تبریز نگهداری می‌شود.

  براساس این گزارش کامران قادری پس از بازداشت در شانزدهم اسفند ۱۳۹۶، ابتدا به اداره اطلاعات و سپس به زندان تبریز منتقل شده و دادسرای تبریز او را به تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رهبر و مسئولان جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است.

  یکی از نزدیکان آقای قادری به کمپین بین المللی حقوق بشر گفت این شهروند ۴۸ ساله ایرانی از ۱۵ سالگی به سوئد مهاجرت کرده و دارای همسر و دو فرزند سوئدی است اما خود برای دریافت تابعیت سوئد اقدامی نکرده است.

  کامران قادری اول فروردین ۱۳۹۶ پیاده‌روی‌اش را با پرچم شیر و خورشید با شعارهایی چون راهپیمایی برای آزادی ایران و انتخابات آزاد در ایران آغاز کرد و با گذشتن از ۱۱ کشور ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ از مرز ترکیه وارد خاک ایران شد.

  به گفته این منبع آقای قادری پس از ورود به خاک ایران در مرزبانی ارومیه دستگیر و پس از چند روز آزاد شده اما مجددا در شانزدهم اسفند ۱۳۹۶ و این بار از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

  کامران قادری
 2. ترامپ: خیلی زود درباره سوریه تصمیم می‌گیریم

  View more on twitter
 3. حکم اعدام رامین حسین پناهی در دیوان عالی کشور تائید شد

  حسین احمدی‌نیاز وکیل رامین حسین پناهی با اعلام این که اعدام موکلش در دیوان عالی کشور تایید شده است حکم را ناعادلانه خواند.

  به گزارش کمپین حقوق بشردرایران، آقای احمدی نیاز همچنین گفت که دادگاه تجدید نظر با عجله و بدون توجه به مدارک و دفاعیات متهم و موکلش حکم را صادر کرده است.

  View more on twitter
 4. استاندار اصفهان: منابع آبی اصفهان به یک سوم کاهش یافته است

  محسن مهرعلیزاده، استاندار اصفهان اعلام کرد: "منابع آبی استان اصفهان و میانگین ورودی سد زاینده رود به یک سوم سال قبل کاهش یافته است."

  به گزارش ایرنا، آقای مهرعلیزاده تاکید کرد که امروز مساله آب اصفهان موضوع روز در سطح دولت است و در جلسات مختلفی که با رییس جمهور معاون اول و وزرا برگزار شده این مساله مورد تاکید قرار گرفته است.

  استاندار اصفهان همچنین اضافه کرد: "ورودی سد زاینده رود که پارسال حدود ۱.۲ میلیارد متر مکعب بود هم اکنون به ۴۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است."

  استاندار اصفهان
 5. معاون و وزرای احمدی‌نژاد در نامه‌ای از وی انتقاد کردند

  ۴۳ نفر از وزرا و معاونان محمود احمدی نژاد در دولت‌های نهم و دهم با انتشار بیانیه‌ای، ضمن دعوت از محمود احمدی‌نژاد برای بازگشت به آرمان‌های آیت الله خمینی و انقلاب ایران، از برخی رفتارهای اخیر وی انتقاد کردند.

  در بخشی از این نامه آمده است: "انقلابی‌نمایی به جای انقلابی‌گری و استفاده ابزاری از عدالت، تکرار ادعاهای بی‌اساس فتنه‌گران و رسانه‌های معاند و ضد مردمی، پیش‌بینی بی‌پایه در مورد اتفاقات و تحولات آتی، انتقاد شده و از رئیس‌جمهور سابق دعوت شده تا به آرمان‌های امام و انقلاب بازگردد."

 6. پمپئو: قصدم این است با دیپلماسی به اهداف مورد نظر ترامپ برسم

  View more on twitter
 7. تجمعات اعتراضی کشاورزان در اصفهان امروز هم ادامه داشت

  تجمعات اعتراضی کشاورزان در اصفهان امروز هم ادامه داشته است.

  به گفته یکی از معترضان تعداد نیروهای امنیتی بعد از عید نوروز بیشتر شده و تظاهرات قبل از عید بدون درگیری بوده است.

  او می گوید مغازه‌داران و مردم عادی هم به کشاورزان پیوسته‌اند و بسیاری از زنان که بیشتر همسران کشاورزها هستند در تجمعات شرکت می‌کنند. کشاورزان عمدتا ساکن اصفهان نیستند و برای شرکت در تجمعات به اصفهان می‌آیند.

  او می‌گوید به دلیل بازداشت‌های دیروز مردم بسیار عصبانی بودند ولی اعتراضات امروز بدون درگیری بوده است.

  View more on instagram
 8. در جریان اعتراضات اهواز بیش از ۱۰ زن تا کنون بازداشت شده‌اند

  فعالان حقوق بشر می‌گویند در جریان بازداشت‌های اعتراضات اهواز تاکنون حدود ۱۰ نفر زن بازداشت شده‌اند که از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست.

  کریم دحیمی، فعال حقوق قومیت عرب‌ها با تائید این خبر گفت: اسامی برخی از بازداشت شدگان عبارت است از خدیجه نیسی و عایشه نیشی نهم فروردین در بازار مرکزی اهواز بازداشت شدند. خالدیه طرفی ۱۵ فروردین و لیلا بروایه ۱۶ فروردین بازداشت شده‌اند.

  براساس گزارش نهادهای حقوق بشری در جریان اعتراضات اهواز در فروردین ماه سالجاری حدود ۴۰۰ نفر بازداشت شده‌اند که از محل نگهداری آنها و نهاد بازداشت کننده اطلاعی در دست نیست.

  براساس همین گزارشها پیگیری خانواده این بازداشت شدگان تاکنون بی نتیجه بوده است.

 9. جلسه رای اعتماد به مایک پمپئو، دو سناتور جمهوری خواه مخالف او هستند

  جلسه رای اعتماد به مایک پمپئو در سنا برای انتخاب وزیر خارجه جدید آمریکا به زودی آغاز می‌شود.

  برخی سناتورها که سال گذشته به پمپئو برای ریاست سیا رای مثبت دادند، حال می گویند که برای وزارت خارجه تائید نمی‌کنند.

  در حال حاضر جمهوری‌خواهان ۵١ کرسی در سنا دارند و به فرض این‌که مایک پنس، معاون اول رییس‌جمهور و رئیس حقوقی سنا، لحظه آخر برای کمک به تایید پمپئو وارد شود و رای بدهد، ترامپ به رای دست‌کم یک سناتور دموکرات یا مستقل برای تایید پمپئو نیاز دارد.

  ‏چون رند پال و جان مک کین دو سناتور جمهوری‌خواه به احتمال زیاد به پمپئو رای مثبت نمی‌دهند.

  گفته می‌شود که علت مخالفت سناتور مک کین با مایک پمپئو، حمایت آقای پمپئواز شکنجه است.

  مک‌کین که خودش در دوره اسارت در جنگ ویتنام شکنجه شده، علیه کاربرد شکنجه تلاش می‌کند و چهره اصلی پشت تحقیقات معروف سنا درباره شکنجه در سیا بود.

 10. چرا رانندگان از بار زدن هندوانه‌ها در سیستان و بلوچستان خودداری می‌کنند؟

  مدیر جهاد کشاورزی دلگان: برای حمل محصول هندوانه به بازار مصرف روزانه به حداقل ۶۰۰ کامیون نیاز داریم، در حالی که روزانه ۳۵۰ کامیون در این بخش مشغول بکارند. حمید، یکی از رانندگان کامیون برای ما توضیح داده چرا رانندگان از بار زدن هندوانه‌ها از سیستان و بلوچستان خودداری می‌کنند.

  View more on twitter
 11. تیم ملی فوتبال ایران در رده بندی جهانی سه پله سقوط کرد

  View more on twitter
 12. لاریجانی: برای توقف مهاجرت از روستاها تسهیلات ارزان قیمت ارائه می‌شود

  علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفت: "برای توقف روند مهاجرت در روستاها به دلیل عدم وجود چرخه اقتصادی مناسب مهاجرت‌های فراوانی انجام می‌شود که جهت مقابله با این مهاجرت‌ها تلاش شده تا با ارائه تسهیلات ارزان قیمت جوانان در همین روستاها مشغول شوند که این امر در استان‌ها ابلاغ شده است."

  به گزارش مهر، آقای لاریجانی با اشاره به کمبود آب در ایران عنوان کرد که مسئله آب به عنوان یک بحران مهم در کشور فراگیر شده است.

  لاریجانی
 13. کابینه بریتانیا اقدام نظامی در سوریه را مورد بررسی قرارمی‌دهد

  ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، اعضای کابینه این کشور را به منظور بحث و بررسی پاسخ دولت به "حمله شیمیایی" سوریه فراخوانده است.

  قراراست در این نشست گزینه‌های مربوط به حمایت از اقدام نظامی که آمریکا و متحدانش تهدید به انجام آن را کرده‌اند، مورد بررسی قرار گیرد.

  منابعی به بی بی سی گفته‌اند که خانم می در تلاش است بدون مراجعه و مشورت با پارلمان دست به اقدام نظامی علیه دولت سوریه بزند.

  بیشتر بخوانید

 14. بروجردی: دولت امتیازاتی را برای پیام رسان داخلی مصوب کرده است

  علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: "در بحث پیام‌رسان داخلی ظرفیت‌سازی دارد انجام می‌‌گیرد و بسیاری از امتیازات از جمله اینترنت رایگان را دولت مصوب کرده و می‌تواند به سرعت جایگزین شود تا بتوانیم از توانمندی‌های ملی خودمان استفاده کنیم."

  به گزارش تسنیم، آقای بروجردی افزود: " نگرانی که خیلی ها القا می‌کنند که پیام رسان داخلی امنیت ندارد اینطور نیست؛ قانونی دولت تهیه کرده است که در مجلس داریم به صورت طرح دنبال می‌کنیم تا حریم افراد محفوظ باشد."

  بروجردی
 15. فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها: حدود ۱۵۰ هکتار جنگل در ابتدای امسال در آتش سوخت

  قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگلها آمار آتش‌سوزی جنگلهای شمال کشور را در ابتدای فروردین ماه بی‌سابقه دانست.

  به گزارش تسنیم، آقای سبزعلی گفت: "وسعت آتش‌سوزی‌های جنگلهای شمالی کشور در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است و حدود ۱۵۰ هکتار در آتش سوخت."

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها با اشاره به اینکه باید در این حوزه فرهنگ سازی شود، افزود: "متاسفانه صددرصد حریق‌ها هم عامل انسانی دارد."

  آتش سوزی
 16. سازمان هواشناسی: خشکسالی امسال بی سابقه است

  سازمان هواشناسی اعلام کرد سال آبی ۹۶- ۹۷ رکورد خشکسالی که در سال ۸۶ ثبت شده بود را هم شکست و امسال کمترین بارش ها را در کشور داشتیم.

  به گزارش تسنیم، بارش های امسال از رکورد خشک ترین سال آبی کشور در سال ۸۶ هم کمتر است.

  براساس این گزارش مقدار بارش سال گذشته در این دوره ۱۸۰.۴ میلیمتر بود که امسال نسبت به بارش سال قبل ۴۶.۳ درصد کاهش بارش وجود دارد.

  خشکسالی
 17. اژه‌ای: حکم جلب مرتضوی صادر شده اما هنوز گیرش نیاورده‌اند

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان در مشهد درباره آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی گفت: "حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده اند، حالا نمی دانم چطور هست!"

  درباره حکم سعید مرتضوی بیشتر بخوانید

 18. ولایتی و بشار اسد در سوریه دیدار کردند

  علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر ایران امروز با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق دیدار کرد و درباره آخرین تحولات منطقه ای، روابط دو جانبه و تهدیدات اخیر آمریکا صحبت شد.

  به گزارش مهر، آقای ولایتی گفت: "۷ سال است که جنگ تمام عیاری با مشارکت ده ها کشور علیه ملت و دولت سوریه به هدایت مستقیم آمریکایی شروع شده است. نه سوریه امروز ضعیف تر از ۷ سال پیش است و نه آمریکا قوی تر از ۷ سال پیش."

  مشاور بین الملل مقام رهبر با اشاره به اینکه امروز مردم، دولت و ارتش سوریه آماده تر از گذشته است، عنوان کرد: "مواضع ترامپ در بدو انتخابش موجب تعجب دیگران بود الان موجب استهزاء دیگران است."

  ولایتی اسد
 19. اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد

  پرچم اتحادیه اروپا
  Image caption: اتحادیه اروپا تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرده است

  امروز شورای اتحادیه اروپا تحریم‌هایی این اتحادیه علیه نقض حقوق بشر در ایران را به مدت یک سال دیگر تا سال 2019 تمدید کرد.

  در بیانیه شورا آمده است که این تحریم‌ها شامل مسدود شدن دارایی‌ها و محدودیت سفر هشتاد و دو تن از مقامات و نهادهای دولتی جمهوری اسلامی و منع صادرات اقلام و تجهیزات قابل استفاده در سرکوب مردم توسط حکومت است.

  ممنوعیت صادرات تجهیزات شنود و کنترل ارتباطات مردم نیز بخش دیگری از این تحریم‌هاست.

 20. گزارش سالانه عفو بین الملل درباره اعدام‌ها ۲۰۱۷

  View more on twitter