Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نخبگان سوئد: آکادمی نوبل دیگر صلاحیت ندارد

صدها نویسنده و مدرس دانشگاه در سوئد بشدت به آکادمی نوبل سوئد حمله کرده و گفته‌اند این نهاد را برای اعطای این جایزه دیگر صلاحیت ندارد.

در دو نامه که دو گروه از نخبگان فرهنگی و علمی نوشته‌اند، به آمادمی نوبل انتقاد شده که بیست سال است از رسیدگی به اتهام آزار جنسی شوهر یکی از اعضای ان خودداری کرده است. علاوه بر این آکادمی نوبل به فساد مالی و پارتی بازی متهم شده است.

نویسندگان نامه اشاره کرده‌اند که شماری از اعضای آکادمی به دلیل این رسوایی‌ها از این آکادمی رفته اند اما آنها که مانده‌اند تبلور تمام تباهی آن هستند. افراد که در این دو نامه متهم شده‌اند هر گونه تخلفی را تکذیب کرده‌اند.

آکادمی نوبل با جنجال و مناقشه بیگانه نیست، اعطای جوایز نوبل اقصاد به اقتصادانان نئولیبرال، چشمگیر بودن شمار دانشمندان آمریکایی در بین برندگان، عدم اعطای جوایز نوبل به زنان دانشمند و در یکی از آخرین موارد ماجرای جراح ایتالیایی پائولو ماکیارینی، از مواردی هستند که آکادمی نوبل با جنجال روبرو شده است.

حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی 'تصمیم فدارسیون فوتبال بوده است'

رئیس دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش اعلام کرد که اسپانسر موافق حضور یوز روی پیراهن تیم ملی نیست، فیقا مخالفتی ندارد اما حذف تصویر یوز تصمیم فدارسیون فوتبال بوده است.

View more on twitter

دهها نفر در درگیری معترضان شیعه با پلیس در نیجریه مجروح شدند

دهها نفر از معترضان شیعه که در خیایان‌های ابوجا، پایتخت نیجریه با پلیس درگیر شده بودند، مجروح شدند.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی از این معترضان مورد اصابت گلوله هم قرار گرفته‌اند. خبرنگار بی‌بی‌سی در ابوجا می‌گوید کف خیابان‌ها از قوطی گاز اشک آور و سنگ پر شده است.

این معترضان شیعه خواهان آزادی ابراهیم زکزاکی، رهبر خود هستند که حدود بیست روز پیش دستگیر شد؛ روزی که حدود سیصد نفر از طرفدارانش کشته شدند.

ابوجا
AFP

خرید کالای خارجی در کمیته امداد 'ممنوع شد'

پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد طی بخشنامه‌ای خرید هرگونه کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی را در تهران و تمام دفاتر استانی این کمیته ممنوع اعلام کرد.

به گزارش تسنیم، در این اطلاعیه با اشاره به سخنان رهبر ایران در سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی آمده است: "خرید هرگونه کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی در کمیته امداد ممنوع است و مدیران کل دفاتر استانی موظف‌ هستند تمهیدات لازم را برای نظارت دقیق بر خریدهای مورد نیاز داشته باشند.."

کمیته امداد
emdad

چهارمین روز اعتراضات ارمنستان؛ ده‌ها نفر در درگیری با پلیس زخمی شدند

هزاران نفر در ایروان، پایتخت ارمنستان در چهارمین روز متوالی در اعتراض به اعطای سمت نخست وزیری به رئیس جمهوری پیشین به خیابان‌ها آمدند. بنا بر گزارش‌ها درگیری پلیس با معترضان در ایروان ده‌ها زخمی به جا گذاشته است.

قرار است سرژ سرکیسیان فردا در پارلمان به سمت نخست وزیر منصوب شود. در پایان دو دوره ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان، آرمن سرکیسیان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد و سرژ سرکیسیان به عنوان نخست وزیر معرفی شد. اما با تغییر قانون اساسی، اختیارات نخست وزیر به شدت افزایش یافت؛ موضوعی که معترضان را از تمرکز قدرت در دست سرژ سرکیسیان، نگران کرده است.

ایروان
Reuters

کمیسیون عمران مجلس: مقصر مشخصی برای آتش سوزی سانچی نمی‌توان معرفی کرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که در حادثه نفتکش سانچی کاپیتان نقشی نداشت و طرف چینی نیز در بروز این سانحه دخیل بوده است.

به گفته این مقام مسئول مجموعه عوامل در این حادثه دخیل بوده مقصر مشخصی برای آتش سوزی سانچی نمی توان معرفی کرد

View more on twitter

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال گذشته را ۱۲.۱ درصد اعلام کرد

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال گذشته خورشیدی (۱۳۹۶) را ۱۲.۱ درصد اعلام کرده است.

داده‌های این مرکز بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار در سال گذشته منتشر شده است و افراد ١٠ ساله و بیش‌تر را شامل می‌شود. بر همین اساس نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به سال ماقبل (۱۳۹۵) حدود ٠.٩ درصد افزایش یافته است.

بنابر اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در جوانان ایرانی ۱۵ تا ٢٩ سال حدود ۲۵ درصد است.

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران بیش از یک ماه پیش (نیمه اسفند) تعداد "بیکاران مطلق" در ایران را ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر اعلام کرده بود

مرکز آمار تعریف کار را بر اساس استانداردهای "سازمان بین‌المللی کار" ارائه می‌دهد.

بر این اساس، تمام افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر که در طول هفته مرجع طبق تعرف کار حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می‌شوند.

بیکاری
ISNA

برادر رامین حسین‌پناهی: برادرم مسلح نبوده و در درگیری حضور نداشته است

در پی تائید حکم اعدام رامین حسین پناهی، امجد حسین‌ پناهی برادر او می‌گوید که رامین حسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کردستان است که در تیرماه سال گذشته در سنندج بازداشت شد. "او بعد از اعتراضات دی ماه در دادگاه چند دقیقه‌‌ای به دلیل عضویت در حزب کومله و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شد."

امجد حسین ‌پناهی که خود فعال حقوق کردها است با تاکید بر اینکه برادرش مسلح نبوده و در درگیری هم حضور نداشته است به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "برادرم عضو کانون مدافعان حقوق بشر کردستان بود، به دلیل فشار نیروهای امنیتی دو سال پیش ایران را ترک کرد و در کردستان عراق به عضویت کومله در آمد. هنگامی که مادرم مریض شد برای دیدار مادرم به سنندج برگشت و بازداشت شد."

بیشتر بخوانید

رامین حسین پناهی
iranhumanright

سعید طوسی برای شرکت در مراسم شب معراج به ازمیر ترکیه رفت

سعید طوسی
youtube

سعید طوسی مربی قرآن چندی پیش برای شرکت در مراسم شب معراج ترکیه به ازمیر سفر کرده است. آقای طوسی پیشتر در پرونده‌ای درباره آزار جنسی کودکان دادگاهی شد.

اما سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که "در مسئله خلاف عفت عمومی قرار منع تعقیب صادر شده و این قرار قطعی است."

سعید گندم نژاد طوسی متولد ۱۳۴۹ در تهران است.

او مربی قرآن، کارشناس شورایعالی قرآن، آموزگار کلاس‌های قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان است.

بارش برف در کرج؛ برق و آب قطع شد

وزارت اطلاعات: کشف محموله مواد منفجره در مرز شرقی ایران

روابط عمومی وزارت اطلاعات اعلام کرد که 'سربازان گمنام امام زمان' محموله مواد منفجره‌ای را که در "پوشش مواد مخدر قرار بود از مرزهای شرقی وارد شود"، کشف و ضبط کردند.

به گزارش تسنیم، بر اساس این گزارش، نیروهای اداره کل استان سیستان و بلوچستان ۸۰ کیلوگرم مواد منفجره ترکیبی، ۱۷ عدد تله انفجاری پدالی (مخصوص به‌کارگیری در بمب‌های کنار جاده‌ای و تله‌های انفجاری)، ۲۸ قبضه سلاح کمری با دو هزار و ۱۰۰ فشنگ، ۳۵ قبضه نارنجک جنگی، ده‌ها چاشنی الکترونیکی، فتیله و تجهیزات انفجاری را کشف کردند.

سعید مرتضوی کجاست؟

چهار روز پس از پاسخ واکنش‌برانگیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضایی ایران، درباره سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، که به خبرنگاران گفت: "حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی دانم چطور است!" هشتگ‌های #مرتضوی و #سعید_مرتضوی #کهریزک و #سعید_مرتضوی_کجاست در توییتر کماکان داغ است.

این هشتگ‌ها در شبانه‌روز گذشته در مجموع بیش از ۵۵۰۰ بار استفاده شده‌اند.

بیشتر بخوانید

View more on twitter

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری آزاد شد

خانواده‌های بازداشت شدگان در اهواز در مقابل استانداری تجمع کردند

اهواز
UGC

تعدادی از خانواده‌های بازداشت شدگان در شهر اهواز سه نقطه شهر اهواز در مقابل استانداری، دفتر دو تن از نمایندگان مجلس تجمع کردند.

این خانواده‌ها خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و آزادی آنها شدند.

این خانواده‌ها همچنین نامه‌ای را به استانداری تحویل دادند که در بخشی از آن آمده است: "گروهی از فرزندان و بستگان ما در روزهای اخیر و بدون هیچ دلیلی در خانه یا محل کار و یا در جاهای دیگر دستگیر و بازداشت شدند. با توجه به اینکه در مراجعه ما خانواده‌ها به دادگاه انقلاب هیچ کس پاسخگو نبوده است. لذا از جنابعالی درخواست می شود تا جهت رفع این مشکل بزرگ و آزادی افراد بی گناه و انجام مراحل قانونی رسیدگی به پرونده ها و پاسخگویی به خانواده ا اقدام شود."

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران بیش از ۴۰۰ نفر در جریان اعتراضات در اهواز بازداشت شدند.

اهواز
UGC

دومین روز تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

نامه رسول خادم به شورای عالی امنیت ملی: از مفت‌بازی بیزاریم

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران، در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، با هشدار درباره خطر تعلیق کشتی ایران، از این شورا خواسته است تا "برای حمایت از قهرمانان ملی کشتی و به طور کلی ورزش ایران، دربرابر مناسبات آمریکایی- اسراییلی کمیته بین‌المللی المپیک... با ورود تیم های دیپلماسی واجد شرایط به کمیته یاد شده" اقدام کند.

آقای خادم که اوایل اسفند سال گذشته در پی انتقادش به سیاست پنهان‌کاری در زمینه رو در رو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی، از سمت خود استعفا کرده بود، چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای انتقادی از بازگشتش به ریاست فدراسیون کشتی خبر داد.

او در نامه امروز خود خطاب به اعضای شورای عالی امنیت ملی نوشته است: "رجال محترم سیاسی، قهرمانان ملی ما از شکست دربرابر حریفان هراسی ندارند، ما از 'مفت بازی' بیزاریم." آقای خادم هشدار داده که زمان بسیار محدود است و نوشته است "متاسفانه عدم دغدغه مدیرانی که که باید در این مدت پیگیر این مسئله مهم و حیاتی ورزش ملی کشور می بودند، و شاید دغدغه 'معاش سیاسیگ از سوی ایشان، چهارماه زمان را از ما گرفت."

رسول خادم
IAWF.IR

ثبت سفارش‌های صادرات و واردات کالا در ایران از سر گرفته شد

ثبت سفارش‌های واردات و صادرات کالا که از هفته پیش متوقف شده بود، بار دیگر از سرگرفته شد.

به گزارش ایسنا با توجه به مصوبه اخیر هیات دولت هفته گذشته مقررات ۱۵ گانه‌ای برای واردات و صادرات در نظر گرفته شد که براین اساس برای انطباق سامانه جامع تجارت با مقررات جدید برای مدتی امکان ثبت سفارش در این سامانه وجود نداشت.

۱۱ تبعه افغان در اثر واژگونی خودرو در بروجن مصدوم شدند

آرش شیروانی، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بروجن گفت: "۱۱ تبعه افغان در پی واژگونی خودرو خاور در شهرستان بروجن مصدوم شدند."

به گزارش مهر، آقای شیروانی افزود: "پنج نفر از مصدومان اتباع افغان توسط هلال احمر به بیمارستان منتقل شد.شش نفر از مصدومان دیگر این حادثه توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بروجن گفت که این اتباع افغان از مقصد بهبهان با یک کامیون خاور فوتون در حال حرکت به سمت استان تهران بودند.

خاور
MEHR

واکنش آذر منصوری به خروج کاوه مدنی از ایران

چگونه برای اولین بار مستقیما "صدای" کائنات را شنیدیم؟

عالم هستی و وسعت بیکرانش همیشه برای بشر جذاب بوده و سعی کرده به اسرار آن پی ببرد؛ دریابد که جهان هستی چگونه آغاز شده، آیا ممکن است در دنیای بیکران در جای دیگری هم حیات وجود داشته باشد و سیاه‌چاله‌ها، این پدیده بسیار عجیب و شگفت‌آور چیستند. پاسخ به این سوال‌ها معمولا پاسخ‌هایی بسیار پیچیده هستند، اما در یک مجموعه مقاله سعی کرده‌ایم، اصول آشنایی با کائنات را به زبان ساده توضیح دهیم. بخش اول راهنمای کائنات برای مبتدیان را اینجا بخوانید.

جانوران جذاب در معرض خطر هستند

تحقیقات دانشمندان کشورهای مختلف نشان می‌دهد چون مردم تصاویر و فیلم حیونات "جذاب" را زیاد می‌بینند درباره وضعیت زندگی آنها در حیات وحش تصورات نادرستی است. حیواناتی مثل ببر، شیر، ،فیل، زرافه و پلنگ که بر اساس این تحقیق از جذابترین حیوانات هستند اما همین تحقیق نشان می‌دهد بسیاری از مردم نمی‌داننند که بیشتر این گونه‌های جانوری در خطر انقراض هستند. در این باره بیشتر بخوانید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی: هر لحظه ممکن است تلگرام مسدود شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد که تاریخی برای مسدود کردن تلگرام در نظر گرفته نشده، اما هر لحظه ممکن است که شرایطی برای انسداد تلگرام ایجاد شود.

View more on twitter

قاسمی: اصلاح برجام گمانه‌زنی است

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری امروز خود گفت مطالب عنوان شده در رسانه‌ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها سندیت ندارد و گمانه‌زنی است.

بهرام قاسمی همچنین گفت حمله آمریکا و دو متحدش به سوریه برای "ایجاد شکاف" بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بوده است چرا که آنها "از موفقیت‌های روند آستانه خشنود نبودند."

آقای قاسمی درباره سفر محرمانه سفر نماینده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به تهران و دیدار محرمانه با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت:

"سفر وی به تهران مورد غریبی نیست و در سال‌های اخیر در ادامه روابط راهبردی و تلاش‌های مشترکی که ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در منطقه بخصوص سوریه دارند هیات‌های متعدد سفر می‌کنند و تماس‌های دائم و منظم وجود دارد."

پدر و مادر رامین حسین پناهی، محکوم به اعدام آزاد شدند

امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی در توییتر خود خبر از آزادی پدر و مادرش داد.

View more on twitter

خواسته اتحادیه اروپا از ایران و روسیه

اتحادیه اروپا از تمام کشورها به ویژه ایران و روسیه خواسته است که از نفوذ خود برای متوقف کردن استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه استفاده کنند. به گزارش خبرگزاری رویترز این درخواست در نشست وزرای خارجه اتجادیه اروپا در لوکزامبورگ مطرح شده است.

دولت سوریه به کار بردن سلاح شیمایی در شهر دوما را تکذیب کرده و روسیه و ایران هم آن را صحنه‌سازی برای بدنام کردن دولت سوریه خوانده‌اند. به گفته بعضی گروه‌های حقوق بشری بیش از ۷۰ نفر در حمله شیمیایی در دومای سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر سد زاینده رود: حجم سد زاینده رود نسبت به سال قبل یک چهارم شده است

محمود چیتیان، مدیر سد و نیروگاه زاینده رود اصفهان با اعلام این که حجم آب در سد زاینده رود به ۱۵۶ میلیون مترمکعب رسیده است، افزود: ورودی سد زاینده رود نسبت به سال قبل یک چهارم شده است.

به گزارش ایلنا، آقای چیتیان افزود: "حجم سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب است در حالی که امروز فقط ۱۵۶ میلیون متر مکعب آب در سد زاینده رود وجود دارد. در همین بازه زمانی درسال گذشته ۳۳۵ میلیون مترمکعب آب در مخزن سد زاینده رود وجود داشت و ورودی آب به این سد یک چهارم سال گذشته است."

مدیر سد و نیروگاه زاینده رود اصفهان همچنین عنوان کرد: " طبق آمار ۷۰ سال گذشته تا کنون، شاهد چنین وضعیتی در مورد سد نبوده‌ایم و در سال آبی جاری هیچ آبی برای کشاورزی رها نشد و مردم هم بایستی حداکثر صرفه جویی در آب شرب و بهداشت داشته باشند و امکان گذار از شرایط بحرانی را فراهم نمایند."

زاینده رود
TASNIM

معاون وزیر بهداشت ایران: تلفن همراه و شبکه‌های مجازی تبدیل به گرفتاری شده

دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران می‌گوید "تلفن همراه و شبکه‌های مجازی"، "فساد اداری در بخش دولتی و خصوصی" و " آلودگی هوا و ترافیک" از عوامل زیان‌آور برای سلامت روان مردم ایران هستند.

'کودک ۱۱ ساله در اسلام آباد غرب قربانی اسیدپاشی شد'

فرمانده انتظامی شهرستان اسلام آبادغرب اعلام کرد: "صبح روز گذشته در محله شهرستانی اسلام‌آبادغرب پسر ۱۱ ساله‌ای هنگام رفتن به مدرسه از جانب دو پسر ۱۵ و ۲۰ ساله مورد اسیدپاشی قرار گرفت. این دانش آموز از ناحیه صورت و سینه دچار سوختگی شده است. یکی از مرتکبین این حادثه دستگیر شده است."

View more on twitter

موگرینی: انتظار نمی‌رود امروز تصمیم درباره تحریم‌های جدید علیه ایران گرفته شود

کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ می‌گوید فدریکا موگرینی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) به او گفته که انتظار نمی‌رود امروز تصمیمی درباره تحریم‌های جدید علیه ایران گرفته شود.

View more on twitter

بارش سنگین برف پیست دیزین را تعطیل کرد

پدر و مادر رامین حسین پناهی، زندانی محکوم به اعدام 'بازداشت شدند'

رامین حسین‌پناهی عضو حزب کومله به اتهام "بغی" (سرکشی علیه حکومت اسلامی) به اعدام محکوم شده است. او در تیرماه سال گذشته زمانی که به همراه سه نفر دیگر در یک خودرو نشسته بودند در درگیری با ماموران امنیتی دستگیر شد و سه همراه او کشته شدند.

امجد حسین پناهی برادر رامین حسین پناهی، روز گذشته در توییتر خود خبر از بازداشت پدر و مادرش داده است.

پدر و مادر این زندانی روز گذشته توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده اند.

View more on twitter

وکیل خانواده روح الامینی: پرونده سعید مرتضوی، در اختیار ضابطین قرار گرفته است

میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح الامینی گفت: " پرونده سعید مرتضوی در حال حاضر در دسترس قاضی اجرای احکام نیست و نزد سرپرست دادسرای کارکنان دولت است و آنها خود اقدامات مربوط به جلب و دستگیری را انجام می دهند."

به گزارش جام جم،آقای طاهری اضافه کرد: "طاهری با یادآوری اینکه پرونده در شعبه دوم اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت است، گفت: ما دخالت یا ورود مستقیمی به موضوع جلب مرتضوی نداریم که مامور بگیریم و او را جلب کنیم. حکم جلب مرتضوی صادر شده و اگر پرونده وی به اجرای احکام نمی رفت، حکم جلب صادر نمی شد."

کاوه مدنی ایران را ترک کرد

View more on twitter

محمود صادقی، نماینده مجلس در توییتر خود نوشت که یک منبع موثق به او گفته که کاوه مدنی، معاون سازمان محیط زیست ایران را ترک کرده است.

کاوه مدنی
telegram
آخرین پست تلگرام کاوه مدنی

اتحادیه اروپا امروز درباره تحریم‌های موشکی ایران تصمیم می‌گیرد

وزرای خارجه ۲۸ کشور اتحادیه اروپا امروز در لوگزمبورگ جمع می شوند تا وضع تحریم های تازه علیه برنامه موشکی حکومت اسلامی ایران را بررسی کنند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد کرده اند که اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران را به دلیل برنامه های موشکی و همینطور دخالت های و ماجراجویی هایش در کشورهای منطقه، تحریم کند.

این کشورها امیدوارند این تحریم های تازه را وضع کنند تا از برهم خوردن توافق اتمی ایران، برجام توسط رییس جمهوری آمریکا جلوگیری کنند.

آتش سوزی مهیب طبیعی به جنوب سیدنی نزدیک شد

صدها مامور آتش نشانی در استرالیا برای مهار یک آتش سوزی بزرگ طبیعی که بنابه گزارش ها به خانه های حومه جنوبی سیدنی رسیده تلاش می کنند.

سازمان آتش نشانی نواحی روستای "نیو سات ولز" گفت نگران است که اخگرها با جهش باعث ایجاد آتش سوزی های تازه شوند.

به بعضی از ساکنان دستور داده شده است در نقاط امن پناه بگیرند چون ترک محل در این مقطع خطرناک است.

بیشتر بخوانید

سیدنی
EPA

قاسمی: جعل نام جزایر ایرانی تکرار ادعاهای نادرست و آب در هاون کوبیدن است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از بیانیه پایانی اجلاس یران اتحادیه عرب "ابراز تاسف عمیق" کرده و گفته است که این بیانیه "تکرار ادعاها و دروغ‌های واهی و بی‌ثمر علیه جمهوری اسلامی ایران" است.

این مقام وزارت خارجه ایران باردیگر بر ایرانی بودن جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، تاکید کرد و گفت که تلاش برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس در این بیانیه پایانی "برای جعل نام این جزایر و تکرار ادعاهای نادرست، غلط و «آب در هاون کوبیدن»" است.

بیشتر بخوانید

کاخ سفید: ترامپ بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه متعهد است

کاخ سفید می‌گوید که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هنوز بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و در اسرع وقت ممکن تاکید دارد.

این اظهارات مقامات کاخ سفید در واکنش به سخنان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، است که اخیرا گفت وی رئیس جمهور آمریکا را قانع کرده است نیروهای این کشور را از سوریه خارج نکند و "برای درازمدت" به سوریه متعهد باشد. آقای مکرون در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: "ده روز پیش، پرزیدنت ترامپ می‌گفت که 'ایالات متحده باید از سوریه خارج شود'. ما او را قانع کردیم که لازم است در دراز مدت در سوریه بماند."

بیشتر بخوانید

ترامپ
Reuters

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید