Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. انتشار گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا

  وزارت خارجه آمریکا گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان را منتشر کرده است.

  کفیل وزارت خارجه گفته این گزارش امسال بر "تهدیدها علیه منافع آمریکا و امنیت جهانی" تمرکز دارد.

  در این گزارش چهار کشور ایران، روسیه، چین و کره شمالی به عنوان "قوای تنش‌زا" در جهان توصیف شده‌اند.

  وزارت خارجه آمریکا می‌گوید نقض حقوق بشر در این کشورها درحدی زیاد است که خطر جهانی حساب می‌شود.

  View more on twitter
 2. پلیس برلین بمب ۵۰۰ کیلوگرمی منفجر نشده جنگ جهانی را خنثی کرد

  پلیس آلمان پس از تخلیه ۱۰ هزار نفر، یک بمب مربوط به جنگ جهانی دوم را در مرکز برلین خنثی کرده است. منطقه تخلیه شده خانه ها، وزارتخانه های دولتی، بیمارستان ها و موزه ها را شامل می شد. این بمب ۵۰۰ کیلوگرمی ساخت بریتانیا هفته گذشته در جریان ساخت و ساز پیدا شد. ساختمان های تا شعاع ۸۰۰ متری محل پیدا شدن بمب، تخلیه شده بودند. همه ساله هزاران بمب منفجر نشده مربوط به جنگ جهانی در آلمان پیدا می شود. سپتامبر سال گذشته هم حدود ۶۵ هزار نفر در فرانکفورت به دلیل پیدا شدن بمبی عمل نکرده، مجبور به تخلیه ساختمان ها شدند.

  بمب خنثی نشده
 3. نادال برای چهاردهمین بار به نیمه نهایی مسترز مونت کارلو رسید

  View more on twitter
 4. ترامپ، اوپک را متهم کرد که قیمت نفت را 'بطور کاذب بالا' نگه داشته است

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تولید کنندگان نفت عضو اوپک را متهم کرده که قیمت نفت را "بطور کاذب بالا " نگه داشته اند. آقای ترامپ در توییتی گفته که این مسئله "خوب و قابل پذیرش نیست".

  از آغاز سال گذشته میلادی، کشورهای عضو اوپک و روسیه در تلاش برای بالا نگه داشتن قیمت نفت، تولیدات خود را محدود کرده اند. در هفته جاری قیمت نفت خام برنت به بشکه ای تقریبا ۷۵ دلار رسید که این بالاترین قیمت در سه سال گذشته است.

  در ژانویه سال ۲۰۱۶ قیمت هر بشکه نفت خام به ۲۶ دلار رسیده بود.

  برغم این انتقادات، مشخص نشده که آقای ترامپ چه اقدامی در صورت امکان، در این مورد اتخاذ خواهد کرد.

  ترامپ
 5. شلاق زدن به دلیل نقض شریعت اسلامی در اندونزی

  مقامات در استان آچه اندونزی تنها یک هفته پس از آنکه دولت محلی قول داد متخلفین را بر مبنای شریعت اسلامی به صورت مجازات خواهد کرد، گروهی از افراد متهم به نقض قوانین شریعت اسلامی را در ملاعام شلاق زده اند. بیش از یک هزار نفر، از جمله کودکان، برای تماشای شلاق زدن سه مرد و پنج زن جمع شده بودند.

  بعضی از آنها به دلیل ابراز علاقه در ملاعام مجرم شناخته شده بودند در حالی که دیگران متهم به عرضه خدمات جنسی از طریق اینترنت شده بودند. استان آچه تنها استان اندونزی است که توسط قوانین اسلامی اداره می شود و به دلیل شلاق زدن غیر مسیحیان و دگرباشان مورد انتقاد قرار گرفته است.

 6. تولید گازهای گلخانه‌ای در افغانستان دوبرابر شد

  اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان، اعلام کرده که میزان تولید گازهای گلخانه ای در این کشور نسبت به گذشته دو برابر شده است.

  عبدالولی مدقق، معاون اداره محیط زیست افغانستان گفته که باتوجه به این افزایش، این کشور هنوز سهمی در تغییرات اقلیم ندارد.

  به گفته او بیشتر تولیدات گازهای گلخانه‌ای افغانستان از بخش کشاورزی( شالیکاری و دامداری)، صنعت و تغییر در روش استفاده از زمین است.

  بر اساس آمار اعلام شده از سوی بانک جهانی، افغانستان سهم بسیار اندکی در چرخه تولید گازهای گلخانه‌ای دارد. در سال‌های بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰، سرانه تولید گاز دی اکسید کربن در افغانستان از ۰.۲ تن مکعب به ۰.۳ تن مکعب رسیده است.

  با این حال دولت افغانستان گفته است با توجه به اینکه این کشور در مسیر توسعه قرار دارد، سطح تولید گاز‌های گلخانه‌ای در سال‌های آینده ممکن است افزایش یابد.

  افغانستان
  Image caption: افغانستان هنوز سهمی در تغییر اقلیم ندارد
 7. احمدی نژاد: فکر می‌کنند تا ابد هستند

  View more on twitter
 8. علم الهدی: نیروی انتظامی با خطای یک مامور دریک مسئله منکر شرعی باید زیر سوال برود؟

  احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه های امروز نمازجمعه گفته است: " پلیسی در اجرای برنامه خود خطا کرده و باید به آن رسیدگی شود، حال یک باره همه دستگاههای کشور راه می افتند تا بعد از این کسی با بی حجابی برخورد نکند. یعنی چه؟ وزیر و وکیل راه می افتند و دستگاهها و مسئولان هم همینطور که به خانم بی حجاب اهانت شده و پلیسی در برخورد اشتباه کرده است. نیروی انتظامی با خطای یک مامورو یک پلیس در یک مسئله منکر شرعی باید زیر سوال برود؟"

  اشاره امام جمعه مشهد به ویدیویی است که روز گذشته در فضای مجازی منتشر شد و در آن ماموران گشت ارشاد را در حال کتک زدن یک زن جوان به دلیل بدحجابی نشان می داد.

  پلیس ایران بعدا اصالت این ویدیو را تایید کرد.

  احمد علم الهدی
 9. آرسن ونگر پس از ۲۲ سال آرسنال را ترک می‌کند

  آرسن ونگر، سرمربی آرسنال در پایان این فصل و پس از ۲۲ سال از این باشگاه جدا خواهد شد. جدایی ونگر در حالی است که هنوز یک سال از قرارداد او باقی مانده است.

  View more on twitter
 10. '۶ ماه تا ۱۰ سال زندان برای عاملان آتش‌سوزی جنگل‌ها و منابع طبیعی'

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع در مورد مجازات آتش سوزی منابع طبیعی گفته برای حریق های سهوی که توسط مردم و گردشگران اتفاق می افتد شش ماه تا سه سال حبس و برای حریق های عمدی ۱۰ سال حبس تعیین شده است. به گفته این مقام پرداخت جریمه و خسارت هم درکنار مجازات حبس وجود دارد و قاضی حتی می تواند فرد متخلف را تا حدود ۱۰ برابر خسارت جهت بازدارندگی و جلوگیری از تخریب جریمه کند.

  آتش سوزی جنگل ها
 11. رئیس بسیج: برخی صحبت‌ها از بلندگوهای رسمی نمی‌تواند جایگاه سپاه را تضعیف کند

  رئیس سازمان بسیج گفته است اعلام برخی صحبت‌ها از بلندگوهای رسمی کشور قطعا نمی تواند جایگاه سپاه را تضعیف کند. به گفته غلامحسین غیب پرور"انقلاب اسلامی مدیون سیاست بازی سیاسیون نیست، بلکه مدیون مجاهدت های رزمندگان است."

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سخنانی به مناسبت روز ارتش گفته بود: "ارتش با آنکه سیاست را خوب می‌فهمد، در بازی‌های سیاسی وارد نشده است".

  آقای روحانی دراین سخنرانی همچنین گفت که ارتش ایران با وارد نشدن به سیاست دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی را "به خوبی" اجرا کرده است.

  فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای سپاه و برخی از اقدام‌های اطلاعات سپاه با انتقادهایی، هم از سوی مخالفان و هم از سوی برخی مقام‌های حکومتی، روبرو بوده و از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق و حسن روحانی نقدهایی به آن داشته‌اند.

  غیب پرور
 12. اسرائیل به فلسطینیان در مورد تظاهرات در مناطق مرزی هشدار داد

  اسرائیل با ریختن اعلامیه هایی در نوارغزه به مردم ساکن در این نواحی هشدار داده تا تلاش نکنند که خود را به حصارهای مرزی برسانند. هفته هاست که فلسطینی ها اعتراض هایی را مناطق مرزی با اسرائیل برپا کرده اند. تاکنون بیش از ۳۰ فلسطینیی در این اعتراضات کشته شدند.

  فلسطینیان
 13. ظریف: واکنش جامعه بین المللی به خروج آمریکا از برجام برای این کشور ناخوشایند خواهد بود

  جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس بین المللی صلح پایدار سازمان ملل به نیویورک سفر کرده در مورد واکنش ایران در صورت خروج آمریکا از برجام گفت: "ایران در برجام و بیرون از برجام انتخاب های گسترده ای برای اقدام دارد و حتما اقدام ایران و واکنش بین المللی به آمریکا، برای آمریکایی ها بسیار ناخوشایند است."

  جواد ظریف
 14. بشار اسد نشان لژیون دونور فرانسه را پس داد

  بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، نشان لژیون دونور را که زمانی فرانسه به او اهدا کرده بود به این کشور بازگردانده و گفته چنین جایزه ای را که از "یک کشور برده آمریکا" دریافت کرده، نمی پذیرد.

  این اقدام در حالی صورت گرفته که چند روز پیش دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که مراحل پس گرفتن این جایزه در جریان است.

  بشار اسد در سال ۲۰۰۱ پس از به قدرت رسیدن این نشان را از ژاک شیراک، رئیس جمهور وقت فرانسه دریافت کرد.

  فرانسه به همراه آمریکا و بریتانیا یک هفته پیش به اهدافی در خاک سوریه حمله کردند.

 15. سازمان کشورهای آمریکایی: انتخاب رئیس جمهور جدید کوبا پیروزی دیکتاتوری بر آزادی است

  سازمان کشورهای آمریکایی انتخاب میگل دیاز-کانل را به عنوان رئیس جمهور جدید کوبا پیروزی دیکتاتوری بر آزادی خوانده است. این سازمان گفته است که انتخاب دیاز-کانل به عنوان تنها نامزد پست ریاست جمهوری توسط مجمع ملی کوبا تصمیمی است که بدون مشارکت مردم کوبا گرفته شده است. رئیس جمهور جدید کوبا روز گذشته در سخنانی که در مراسم تحلیفش ایراد کرد، گفت که از انقلاب کمونیستی این کشور دفاع می کند.

  میگل دیاز-کانل
 16. نشست مهم حزب حاکم کره شمالی

  به گزارش رسانه های کره شمالی قرار است امروز حزب حاکم کره شمالی نشست مهمی را به منظور بحث و بررسی آن چه که از آن به عنوان " مرحله ای جدید در این دوره تاریخی " از آن یاد شده برگزار کند. همزمان رئیس جمهور کره جنوبی گفته است که کره شمالی ظاهرا به خلع سلاح هسته ای کامل بدون طرح شرایطی سخت تمایل دارد.