Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریمایک پامپیو وزیر خارجه جدید آمریکا شد

  با رای اعتماد سناتورهای کنگره آمریکا مایک پامپیو به عنوان وزیر جدید خارجه آمریکا تعیین شد.

  روز پنجشنبه (۲۶ آوریل) ۵۷ سناتور آمریکایی با رای مثبت خود در برابر ۴۲ رای مخالف آقای پامپیو را که ریاست سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) را بر عهده داشت جایگزین رکس تیلرسون وزیر برکنار شده کابینه دونالد ترامپ کردند.

  آقای پامپیو که بسیاری او را جنگ طلب وحامی براندازی و تغییر نظام در کشورهای مخالف آمریکا می خوانند در حالی سکان وزارت خارجه را بر عهده می گیرد که به محض آغاز کار باید با دو چالش ماندن کشورش در برجام و دیدار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون دست و پنجه نرم کند.

 2. فرماندار ری می‌گوید مومیایی با رعایت مسائل شرعی دفن می‌شود

  ایسنا نوشت که هدایت الله جمالی پور، معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه ری درباره کشف جسد مومیایی در این منطقه گفت: "در محدوده ری به‌ویژه در آرامستان‌های آن، گاهی با توجه به تاریخ پرافتخار این شهر در هنگام گودبرداری‌ها اجساد یا بخشی از اجساد قدیمی پیدا می‌شوند که این اجساد با رعایت مسائل شرعی در مکان‌های مناسب دفن می‌شوند."

  درباره مومیایی شهر ری بیشتر بخوانید

 3. استاد محکوم به اعدام: در زندان اوین ۲۵ کیلوم وزن کم کرده‌ام

  احمدرضا جلالی، استاد دانشگاهی که به جرم جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است، اخیرا در دومین سال بازداشتش در یک فایل صوتی که از زندان اوین فرستاده از وضعیت بد جسمی و روحی خود گفته است.

  آقای جلالی در این فایل صوتی با تاکید بر اینکه در پنج /شش ماه گذشته ۲۵ کیلوم وزن کم کرده است، گفته است: "دچار اختلال در خواب شده‌ام، ضعف شدید، تهوع و درد عضلانی دارم."

  این زندانی همچنین گفته که جدای از مشکلات جسمی، مشکلات روحی نیز او را مورد آزار قرار داده است.

  آقای جلالی در این فایل صوتی می‌گوید ندیدن خانواده، تائید حکم اعدام و در اختیار نداشتن کتاب علمی او را مورد آزار روحی قرار داده است.

  بیشتر بخوانید

  احمدرضا جلالی
 4. وزیر دفاع اسرائیل با مشاور امنیت ملی ترامپ در کاخ سفید دیدار کرد

  View more on twitter
 5. وزیر امور خارجه ارمنستان با ادامه تظاهرات به مسکو رفت

  هزاران نفر از مردم ارمنستان با تظاهرات در خیابان‌های ایروان، پایتخت این کشور، خواهان استعفای دولت شده‌اند.

  وزیر امور خارجه ارمنستان هم برای مذاکره با مقام‌های روسی به مسکو سفر کرده است.

  حزب جمهوریخواه، حزب حاکم ارمنستان، گفته است آماده مذاکرات بدون شرط با احزاب مخالف برای پایان دادن به بحران سیاسی است.

  این حزب در پارلمان صاحب اکثریت است.

  بیشتر بخوانید

 6. پارمیدا محمودیان نخستین زن وزنه بردار ایران در مسابقات نوجوان آسیا

  View more on twitter
 7. مریم شریعتمداری از دختران خیابان انقلاب 'بازداشت شد'

  مریم شریعتمداری، یکی از دختران خیابان انقلاب روز گذشته در خیابان شهر ری 'بازداشت شد.'

  View more on twitter
 8. محدودیت شرکت در مسابقات برای زنان دارای تستوسترون بالا

  بر اساس قوانین جدید فدراسیون جهانی دو و میدانی، ورزشکاران زن با هورمون تستوسترون بالا، دیگر نمی ‌توانند در بعضی مسابقه های زنان شرکت کنند.

  این قوانین شامل ورزشکارانی می شود که در مسابقات دو ۴۰۰ متر تا ۱۵۰۰ متر شرکت می کنند.

  این ورزشکاران یا باید دارویی مصرف کنند که سطح هورمون مردانه را پایین می ‌آورد یا در مسابقه های مردان شرکت کنند.

  کاستر سمینا (Caster Semenya) از آفریقای جنوبی که قهرمان دوی ۸۰۰ متر زنان جهان است معروفترین ورزشکاری است که مشمول قانون جدید می شود.

 9. کیم جونگ-اون پیاده از مرز با کره جنوبی عبور خواهد کرد

  کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی با عبور از "خط جداساز" دو کره با رئیس جمهوری کره جنوبی ملاقات خواهد کرد. قرار است کیم جونگ-اون، چند هفته دیگر با رئیس جمهوری آمریکا نیز دیدار کند در حالیکه به به گفته منابع خبری، کارشناسان آمریکایی در ترسیم خصوصیات شخصیتی او با دشواری مواجه شده‌اند.

  رئیس دبیرخانه دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است که رهبر کره شمالی پیاده از خط مرزی عبور خواهد کرد و در کنار بلوک‌های سیمانی که مرز دو کره را مشخص می‌کند مورد استقبال مون جائه-‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی قرار خواهد گرفت. شماری از مقامات ارشد و مورد اعتماد کیم جونگ-اون او را در نشست با رئیس جمهوری کره جنوبی همراهی خواهند کرد.

  بیشتر بخوانید

  کره شمالی و جنوبی
 10. بهزیستی خوزستان درباره آخرین وضعیت کودکان شکنجه شده ماهشهری توضیحاتی ارائه کرد

  غلامرضا صدیق راد، مدیرکل بهزیستی استان خوزستان درباره آخرین وضعیت سه کودک ماهشهری که توسط پدر و نامادری شکنجه شده‌اند، گفت: " انگیزه این دو نفر از آزار کودکان نیز هنوز مشخص نیست و منتظر هستیم تا انگیزه اصلی آنها از سوی قوه قضاییه اعلام شود. تا جایی که پرسیده‌ایم پدر این کودکان معتاد نبوده است اما هنوز منتظر جواب آزمایش ها از سوی قوه قضاییه‌ایم. به گفته دادستانی، وضعیت روحی و روانی پدر در شرایط عادی است اما هنوز به عنوان روان‌شناس نتوانسته‌ایم با وی مصاحبه‌ای انجام دهیم."

  به گزارش ایسنا، آقای صدیق راد اضافه کرد که این سه کودک در حال حاضر از بیمارستان مرخص شده و در منزل عمویشان به سر می برند. عموی آنها کفالت موقت آنها را بر عهده گرفته است.

  مدیرکل بهزیستی استان خوزستان همچنین گفت که نامادری این کودکان یکبار در روز اول دستگیر شده و سپس به قید وثیقه آزاد شده اما روز گذشته بار دیگر دستگیر و در حال حاضر در زندان به سر می برد.

 11. انتقاد کشاورزان از افت شدید قیمت هندوانه و بالا بودن هزینه حمل و نقل

  کشاورزان عنبر آباد در جنوب کرمان از افت شدید قیمت هندوانه و بالا بودن هزینه حمل و نقل آن انتقاد کردند.

  یکی از این کشاورزان به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "با مسئولان هم حضوری هم نامه‌نگاری کردیم و هم در کانال‌ها منتشرکردیم اما گویا خواب شما سنگین بود و یا زبان ما قاصر از بیان این ضایعه عظیم.به هر ترتیب هیچ کاری جهت بهبود اوضاع (قیمت هندوانه) نکردید.لذا از شما خواهش می‌کنیم که حداقل جلوی خودسری باربری‌ها را بگیرید. هندوانه‌ای که مفت نمی‌ارزد چرا باید قیمت حملش از شهرستان‌های جنوبی به مشهد یک کامیون تک، ۲ میلیون و پانصد تا ۲ میلیون و هفتصد باشد. طوری شده که کامیون‌ها اصلا هندوانه بار نمی‌زنند.شما را به هر دینی که می‌پرستید لااقل این یک کار را انجام دهید."

  View more on twitter
 12. امپریال کالج : نگران عباس عدالت هستیم که در ایران بازداشت شده است

  سخنگوی امپریال کالج لندن در واکنش به بازداشت عباس عدالت، استاد ریاضی و علوم کامپیوتری این کالج در ایران به بی‌بی‌سی گفت: "پروفسور عدالت همکار ارزنده‌ای است که از ۱۹۸۹ در امپریال کالج مشغول به کار بوده است. او پروفسور ریاضی و علوم کامپیوتری است و در طول حرفه‌اش نقش مهمی در عرصه آکادمیک داشته است."

  سخنگوی امپریال کالج گفت: "این قابل درک است که ما در پی اخبار مربوط به بازداشت پروفسور عدالت در ایران نگران او و جویای اطلاعات بیشتر در اینباره هستیم."

  آقای عدالت که برای شرکت در یک کارگاه آموزشی از لندن به تهران سفر کرده بود در ایران دستگیر شده است.

  بیشتر بخوانید

 13. ماه نسا شهسواری پور، مادر صنایع دستی ایران درگذشت

  View more on twitter
 14. آیت الله نوری همدانی: اخذ دیر کرد بانک‌ها حرام است

  آیت الله نوری همدانی، در دیدار با علی ربیعی، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره فعالیت بانک‌ها و ارائه وام به کارخانجات گفت: "بانک‌ها در ابتدا برای راه‌انداری کارخانجات با اعطا وام کمک می‌کنند ولی سپس با تاخیر در پرداخت قسط، دیرکرد دریافت می‌کنند که بارها تاکید شده است که دیر کرد حرام است و نوعی ربا محسوب می‌شود."

 15. هشدار هواشناسی درباره وقوع سیل در چندین استان ایران

  هواشناسی با توجه به بارندگی‌های روزهای آینده نسبت به وقوع سیل و آبگرفتگی در چندین استان ایران هشدار داده است.

  View more on twitter
 16. وزیر ارتباطات: دولت مصمم به صیانت از گردش آزاد اطلاعات است

  وزیر ارتباطات گفته که دولت مصمم به صیانت از گردش آزاد اطلاعات است.

  View more on twitter
 17. استقرار دائمی پلیس در اطراف دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه در تهران

  حسین رحیمی، رییس پلیس تهران از استقرار دائمی پلیس در اطراف مدارس به ویژه دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای رحیمی افزود: "با اجرای این طرح با مزاحمین و افرادی که قصد فروش مواد مخدر را داشته باشند و هر تخلف دیگری در اطراف مدارس به شدت برخورد می‌کنیم."

  حسین رحیمی
 18. آموزش و پرورش استان خراسان رضوی: خودکشی دختر دبیرستانی ارتباطی به سختگیری مدرسه نداشت

  در پی انتشار خبری درباره خودکشی یک دانش آموز در تربت حیدریه، اداره کل آموزش‌وپرورش استان خراسان رضوی اطلاعیه‌ای در این باره صادر کرد.

  در این اطلاعیه آمده است: "دانش‌آموز پایه دوازدهم دبیرستان دخترانه رسالت این شهرستان مشغول به تحصیل بوده است و در تاریخ ذکرشده ۲ اردیبهشت ۹۷ به‌صورت کامل در مدرسه حضورداشته و در آزمون پیشرفت تحصیلی نیز شرکت کرده است.

  متأسفانه نامبرده به دلیل برخی مسائل شخصی، در خارج از مدرسه و در ساعتی غیر از ساعت آموزشی اقدام به خودکشی کرده است و شایعات منتشرشده در خصوص خودکشی وی به دلیل سخت گیری صورت گرفته در مدرسه تکذیب می شود."

 19. احتمال تحریم ایران و بحران ونزوئلا بهای نفت را افزایش داد

  نگرانی از تحریم ایران و بحران اقتصادی و سیاسی در ونزوئلا بهای نفت خام در بازار جهانی را افزایش داده است.

  در معاملات بازار نفت در روز پنجشنبه، ٦ اردیبهشت (٢٦ آوریل)، بهای نفت خام از نوع برنت آمریکا با ٤٢ سنت افزایش به ٧٤ دلار و ٤٢ سنت رسید که دلیل آن تقاضای بالا و نگرانی از کمبود نفت در آینده بود. این بالاترین بهای نفت خام برنت از دسامبر سال ٢٠١٤ بوده است.

  در ماه فوریه سال جاری، نفت برنت حدود بشکه‌ای ٦٢ دلار معامله شد که در مقایسه با حدود ٣١ دلار در ژانویه سال ٢٠١٦، افزایش قابل توجهی نشان می‌داد.

  بیشتر بخوانید

 20. محسنی‌ اژه‌ای درباره فعالان محیط زیستی بازداشت شده: کاری از دستم بر نمی‌آید اما تلاش می‌کنم

  فعالان محیط زیستی بازداشت شده در تهران

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه دیروز در دیدار با برخی از خانواده فعالان محیط زیستی بازداشت شده، گفت: "کاری از دستم بر نمی‌آید، اما تلاش می‌کنم و دوستانه توصیه می‌کنم تا روند رسیدگی به پرونده تسریع شود."

  آقای اژه‌ای همچنین گفت که تلاش می‌کند تا دسترسی فعالان محیط زیستی بازداشت شده به تلفن و ملاقات با خانواده و رسیدگی پزشکی به آنها بهبود پیدا کند.

  هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه سال گذشته دستگیر شدند.

  دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای امامی اعلام شد که او در زندان "خودکشی" کرده و جان باخته است.

  پس از آن بعضی از بازداشت شدگان توانستند در تماسی کوتاه به خانواده‌ها بگویند که در سلامت هستند. همچنین در نخستین روز فروردین ماه امکان ملاقات برای تعدادی فراهم شد. اما به گفته خانواده‌ها تماس تلفنی و ملاقات از همان زمان قطع شده در حالیکه دادیار پرونده گفته بود امکان ملاقات هر ۲۰ روز فراهم است.

  در عین حال بازداشت شدگان تاکنون امکان گرفتن وکیل را نداشته‌اند.

  در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع، عبدالرضا کوهپایه و علیرضا فرهادزاده نیز در اسفند ماه بازداشت شده‌اند.

  به گفته نزدیکان از زمان بازداشت این افراد تاکنون هیچ تماسی با خانواده نداشته‌اند و خانواده‌ها از محل بازداشت، شرایط آنها و دلیل این بازداشت بی اطلاع هستند.

  در همین حال سخنگوی قوه قضاییه و دادستان تهران پیشتر اعلام کردند که اتهامات بازداشت شدگان مرتبط با جاسوسی است.

  فعالان محیط زیست
  Image caption: فعالان محیط زیست بازداشت شده در جنوب ایران