Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. مذاکره وزیر خارجه جدید آمریکا با مقامات عربستان
 2. کره شمالی نیروگاه آزمایش های هسته ای خود را در 'ماه مه تعطیل می کند'
 3. سخنرانی حسن روحانی در مراسم هفته کارگر

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. محکومیت مرتضوی به ۷۰ ضربه شلاق تایید شد

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران محکومیت سعید مرتضوی، مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی به ۷۰ ضربه شلاق به اتهام "تصرف غیرقانونی" را تایید و قطعی کرده است.

  سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، هفته پیش در شمال ایران دستگیر شده و ساعاتی بعد به زندان اوین در تهران تحویل داده شد.

 2. تماس تلفنی حسن روحانی و امانوئل مکرون درباره روابط بین دو کشور و برجام

  حسن روحانی، رئیس جمهور در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که حفظ برجام باعث تحکیم امنیت و همکاری منطقه ای است.

  آقای روحانی در این تماس تلفنی گفت: "درروزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی، ارز و دیگرمسائل اقتصادی اتخاذ شده و برای تصمیمی که آمریکا در ۱۲ مه ( ۲۲ اردیبهشت) بگیرد، اقدامات متنوعی را طراحی کرده ایم."

  رئیس جمهور ایران همچنین گفت: "حتی اگر در ۲۲ اردیبهشت آمریکا اعلام کرد در برجام می ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست."

 3. ابراز نگرانی عمیق وزیر خارجه آمریکا از 'بلندپروازی‌های' ایران در خاورمیانه

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که به اسرائیل سفر کرده پس از دیدارش با بنیامین نتانیاهو، نخست این کشور، نسبت به "بلندپروازی های" ایران برای تسلط بر خاورمیانه "ابراز نگرانی عمیق " کرده است.

  آقای پمپئو گفته: "ما عمیقا درمورد تهدیدات فزاینده ایران نسبت به اسرائیل و منطقه نگران هستیم".

  مایک پمپئو
 4. مدیر مسئول شرق 'با وثیقه پنجاه میلیونی آزاد شده است'

  ساعاتی بعد از اعلام خبر آزادی مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق، یکی از مقام‌‎های قضایی مشهد اعلام کرده که آقای رحماینان با وثیقه پنجاه میلیون تومانی آزاد شده است.

  حسن حیدری، معاون سیاسی امنیتی دادستان مرکز خراسان رضوی گفت آقای رحمانیان "دیروز در مشهد و در دومین جلسه بازپرسی به اتهام توهین و افترا به مردم شهرک شهید رجایی مشهد، بازداشت و روانه زندان شد." به گفته آقای حیدری تحقیقات در این پرونده همچنان ادامه دارد.

  آقای رحمانیان به دلیل انتشار گزارشی در شرق از منطقه‌ای حاشیه‌ای در مشهد احضار شده بود.

 5. ارتش سوریه چند دهکده که در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بود را تصرف کرد

  ارتش سوریه از تصرف چند دهکده در شمال کشور خبر داده که در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه بوده است.

  نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت آمریکا برخوردار هستند را عمدتا نیروهای کرد تشکیل می دهند.

  یک گزارش از کشته شدن ۶ نیروی کرد خبر می دهد.

  این نیروها از زمان بیرون راندن پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) از شرق رود فرات، این مناطق را دراختیار دارند. ارتش سوریه که از حمایت روسیه برخوردار است بخش غربی رود فرات را درکنترل دارد.

 6. آتش سوزی در بازار تهران

  View more on twitter
 7. جان بولتون: ترامپ هنوز تصمیمی درباره برجام نگرفته

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، گفته که دونالد ترامپ هنوز درباره برجام هیچ تصمیمی نگرفته و در حال بررسی طرح ارائه شده توسط همتای فرانسوی خود برای حفظ احتمالی توافق هسته ای است.

  آقای بولتن روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا برجام قابل اصلاح است گفت: "او (ترامپ) مسلما درباره توافق حرف های خیلی منفی ای زده که حکایت از آن دارد که گام های دیگر (اروپا) نگرانی ها را برطرف نمی کند، ولی ببینید احتمال دارد که در گفتگوهایی که با متحدان اروپایی داریم بتوانیم احتمالاتی را در آن ببینیم."

  "او هر زمان که برای تصمیم گیری مناسب باشد، تصمیم خود را اتخاذ خواهد کرد و آن تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت)" خواهد بود.

 8. علی مطهری: هر کس با یک خارجی ملاقات کرد، لزوما جاسوس نیست

  علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، گفته است هر کس که با یک خارجی ملاقات کند، لزوما جاسوس نیست.

  آقای مطهری همچنین گفته: "این سختگیری ها مضر به حال انقلاب است. این نگاه امنیتی باید تغییر کند و متوجه باشیم که همه جاسوس و نفوذی نیستند."

  View more on twitter
 9. تاکید بریتانیا، فرانسه و آلمان بر برجام؛ نیاز به توافقی مکمل

  رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه ای مشترک گفته اند که توافق هسته ای با ایران (برجام) بهترین راه متوقف کردن این کشور برای دستیابی به تسلیحات هسته ای است.

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان همچنین موافقت خود را بر توافقی مکمل که بتواند برنامه موشک های بالستیک ایران و فعالیت های این کشور را در منطقه پوشش دهد، تاکید کردند.

  در این بیانیه همچنین بر ادامه همکاری های نزدیک این سه کشور با آمریکا در مورد مقابله با چالش هایی که در ارتباط با ایران مطرح می شود، تاکید شده است.

 10. وزیر خارجه آمریکا وارد اسرائیل شد

  مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه سفر خود به منطقه خاور میانه وارد اسرائیل شد. ایران محور اصلی گفت‌وگوهای او با مقام‌های اسرائیلی خواهد بود. آقای پمپئو پیش از اسرائیل به عربستان رفت و در آنجا به شدت از فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران انتقاد کرد. این اولین سفر خارجی مایک پمپئو تنها چند روز بعد از تایید او در سنای آمریکا به عنوان وزیر خارجه این کشور است. او بعد از اسرائیل به اردن سفر می‌کند.

 11. ادامه اعتراضات در ارمنستان در حمایت از رهبر مخالفان

  معترضان در ارمنستان جاده های اصلی این کشور را مسدود کرده اند. این اقدام در پاسخ به فراخوان نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان صورت گرفته که از آن ها خواسته تا علیه حزب حاکم جمهوریخواه دست به نافرمانی مدنی بزنند. پاسخ به فراخوان های رهبر مخالفان نشانگرحمایت بیشتر از آقای پاشینیان است. معترضان خواستار آن هستند تا نیکول پاشینیان به عنوان نخست وزیر موقت انتخاب و بر انتخابات زودهنگام در کشور نظارت داشته باشد.

  نیکول پاشینیان
  ارمنستان
 12. دولت سوریه از توافق با پیکارجویان مستقر در جنوب دمشق خبر داد

  دولت سوریه از دستیابی به توافقی با برخی از پیکارجویان مخالفی خبر داده که منطقه ای را در حومه جنوب دمشق در کنترل خود دارند. به گزارش رسانه های دولتی سوریه، به پیکارجویانی که موافق خروج از این منطقه باشند، اجازه داده می شود که به همراه خانواده هایشان با سلامت این منطقه را ترک کنند. گفته شده که این توافق منطقه ای در شرق اردوگاه پناهجویان یرموک را شامل می شود.

 13. بازگشت علم الهدی، امام جمعه مشهد به پیام رسان تلگرام

  کانال تلگرامی احمد علم الهدی که پنج شنبه گذشته اعلام کرده بود که "در جهت حمایت از پیام رسان های داخلی ورفع انحصار فضای مجازی از پیام رسان های غیرایرانی" دیگر در تلگرام فعالیت نمی کند واز این پس از پیام رسان های ایرانی استفاده می کند، روز گذشته از طریق کانال تلگرامی اش اعلام کرد که "به خاطر عدم اقبال مخاطبان به پیام رسان های داخلی تاکنون، فعلا همزمان در تلگرام هم به فعالیت خود ادامه می دهد.

  View more on twitter
 14. مهدی تاج: در بازی مقابل ازبکستان از پیراهن تیم ملی فوتبال رونمایی می‌شود

  View more on twitter
 15. فعالیت تلگرام 'در بیشتر نقاط دنیا از سر گرفته شد'

  تلگرام می‌گوید خدمات این پیام‌رسان در بیشتر نقاط اروپا، روسیه و جمهوری‌های شوروی سابق از سر گرفته شده و در ایران و منطقه خاورمیانه هم به زودی به طور کامل فعال خواهد شد.

  پیام‌رسان تلگرام از حدود دوازده ساعت پیش در نقاط مختلف دنیا از جمله ایران دچار اختلال شده بود. پاول دوروف، مدیرتلگرام داغ شدن بیش از حد یکی از سرورهای خوشه‌ای این پیام‌رسان در اروپا را دلیل قطعی آن خوانده بود.

  در ایران هم گروهی از کاربران از وصل شدن مجدد پیام رسان تلگرام خبر می‌دهند.

  View more on twitter
 16. سه بانک ایرانی شعبه‌هایی را در شهرهای آلمان تاسیس می کنند

  سفیر ایران در آلمان گفته است که "بانک های ایرانی خاورمیانه، سامان و سینا برای تسهیل در مراودات تجاری ایران با شرکای خارجی به خصوص اروپا در آلمان شعبه تاسیس می کنند." به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی ماجدی افزوده که براساس برنامه ریزی، بانک خاورمیانه در مونیخ و بانک سامان در فرانکفورت شعبه می زند. اما بانک سینا هنوز شهر مورد نظر خود را تعیین نکرده است.

  بانک های ایرانی
 17. محسنی اژه‌ای: کاوه مدنی با درخواست معاون وزیر اطلاعات رفع ممنوعی الخروجی شد

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در مورد خروج کاوه مدنی، معاون سابق نوآوری سازمان حفاظت از محیط زیست از ایران گفت گزارشاتی بود که این فرد در مظان اتهام است. بنابراین قبل از احضار و تحقیق این فرد ممنوع الخروج شد.

  آقای اژه ای همچنین گفته کاوه مدنی با درخواست معاون وزیر اطلاعات رفع ممنوع الخروجی شد.

  به گفته سخنگوی قوه قضاییه "این فرد پرونده دارد، اما پرونده ای نبوده که بخواهد تحقیق شود".

  کاوه مدنی استاد دانشگاه امپریال کالج لندن بود که به دعوت دولت دوم حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای فعالیت در سازمان محیط زیست به ایران رفت.

  او در شهریور ۱۳۹۶ به مقام معاون بین‌الملل، نوآوری و مشارکت فرهنگی - اجتماعی سازمان حفاظت از محیط زیست منصوب شد و یکی از ماموریت‌های اصلی او کمک به وضعیت بحران‌زده منابع آبی ایران بود.

  بعد از بازداشت گروهی از فعالان محیط زیست ایران در زمستان گذشته، گزارش‌هایی از بازداشت و تحت فشار قرار گرفتن آقای مدنی هم منتشر شد. او در نهایت از مقام خود استعفا کرد و از ایران خارج شد.

  کاوه مدنی
 18. حمله انتحاری در جنوب افغانستان سه مامور پلیس را مجروح کرد

  در یک حمله انتحاری در ولایت زابل در جنوب افغانستان دستکم سه تن از نیروهای امنیتی افغانستان زخم برداشتند. جواد وزیر ولسوال شاه جوی می‌گوید مهاجم انتحاری سوار بر یک دوچرخه، کاروان موتر/خودروهای پلیس را در بازار این ولسوالی هدف قرار داد. مدیر اداره استخبارات شاه جوی نیز در جمع زخمی شدگان است.

 19. محسنی‌ اژه‌ای: تهیه فیلم 'برنامه‌ریزی شده' از درگیری پلیس گشت ارشاد جرم است

  غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خود با خبرنگاران، درباره کتک‌ زدن یک شهروند توسط پلیس گشت ارشاد، گفته است که هم عمل نکردن به دستور پلیس "جرم" است و هم تهیه فیلم و اشاعه آن. اشاره آقای محسنی‌اژه‌ای به فیلمی است که از کتک خوردن یک زن در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

  سخنگوی قوه قضاییه گفته است: در همه دنیا از جمله کشور ما تمرد از دستور پلیس و نیروی انتظامی جرم است و هم از لحاظ منطق و هم قانون کسی که از دستور پلیس تمرد کند قابل تعقیب و مجازات است.

  او گفته اگر گرفتن فیلم از این صحنه "سازماندهی شده و با برنامه ریزی قبلی" باشد، آن هم جرم است.

 20. واژگون شدن کامیون حامل کتاب‌های ناشران عربی به مقصد تهران در ترکیه

  قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درباره واژگونی کامیون حامل کتاب های برخی از کشورهای عربی در ترکیه و انصراف تعدادی از ناشران عرب گفته است که "کامیونی از مبدا لبنان به تهران در حرکت بود که در کشور ترکیه دچار حادثه شد و راننده این کامیون هم جان خود را از دست داد."

  امیر مسعود شهرام نیا همچنین گفته از بین رفتن برخی از این کتاب ها به تعدادی از ناشران عرب لطمه زده است.

  به گفته آقای شهرام نیا چند ناشر لبنانی هم در این حادثه آسیب دیدند.

  سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت برگزار می شود.

  کامیون حامل کتاب