Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اطلاعیه دادگستری استان کردستان درباره رامین حسین پناهی

  دادگستری استان کردستان با انتشار اطلاعیه ای جزییات محاکمه و همچنین صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را اعلام کرد.

  براساس اطلاعیه دادگستری استان کردستان رامین حسین پناهی عضو گروه کومله است. او در اردیبهشت سه سال پیش از ایران خارج شد و به این گروه پیوست و تیرماه سال گذشته در درگیری با نیروهای نظامی دستگیر شد.

  در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "هنگام دستگیری وی مسلح به سلاح کلاش، اسلحه کمری و نارنجک بوده. در تحقیقات اقرار به ورورد مسلحانه و درگیری با مامورین نموده و نهایتا در یک فرایند دادرسی عادلانه به اتهام بغی و با مداخله وکیل، محاکمه و به استناد مواد ۲۸۷ و مفهوم مخالف ۲۸۸ و ماده ۲۱۱ و تبصره آن از قانون مجازات اسلامی به اعدام محکوم، حکم صارده پس از فرجام خواهی در دیوان عالی کشور ابرام می گردد."

  این درحالی است که امجد حسین پناهی، برادر این زندانی سیاسی پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که برادرش برای دیدار مادرش به ایران بازگشته بوده و مسلح نبوده و در درگیری هم حضور نداشته است. حسین احمدی نیاز، وکیل رامین حسین پناهی گفته که موکلش مسلح نبوده است.

  در همین حال خبر خودکشی نیشتمان حسینی، خواهر‌زادە رامین حسین‌پناهی و همسر احمدحسین‌پناهی، کە چندی پیش در سنندج دستگیر شدە بود، سه شنبه ۱۱اردیبهشت در سن ۲۵سالگی منتشر شد.

  امجد حسین پناهی، فعال سیاسی همان روز با اعلام این خبر در توییتر نوشت: "امروز نیشتمان حسین‌پناهی، خواهر‌زادەی افشین و رامین حسین‌پناهی و همسر احمد حسین‌پناهی، کە او هم چندی پیش دستگیر شدە بود، در سن بیست و پنج سالگی بە زندگی خود پایان داد.نیشتمان بعد از خبر حکم اجرای اعدام رامین بە زندگی خود پایان داد."

  رامین حسین پناهی
 2. برخورد ماموران شهرداری با دستفروشی در سراوان

  View more on twitter
 3. آشنا: موفقیت فیلترینگ تلگرام قطعی نیست

  حسام الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری با اشاره فیلتر شدن تلگرام در پی صدور دستور قضائی در این زمینه گفت که فیلترینگ به تنهایی منجر به حذف تلگرام، رشد پیام‌رسان‌های داخلی یا "صیانت از داده‌های بزرگ ملی نمی شود."

  آقای آشنا در تلگرام خود همچنین نوشت: "موفقیت فیلترینگ از لحاظ فنی قطعی و دائمی نیست. بار اجتماعی و عکس العمل کوتاه مدت و میان مدت کاربران فعلی ارزیابی نشده است ولی فیلترینگ از نظر ابعاد سیاسی داخلی و حقوق بشری بین المللی تبعات قابل پیش بینی جدی دارد."

  آشنا
 4. بارش باران در تبریز و آبگرفتگی خیابان

  View more on twitter
 5. کمپین حقوق بشر ایران: هکرهای ایرانی چهره‌های ایران دوملیتی را هدف قرار داده‌اند

  View more on twitter
 6. تجمع خبرنگاران بی‌بی‌سی در روز جهانی آزادی مطبوعات درحمایت از کارکنان بخش فارسی

  خبرنگاران بی‌بی‌سی امروز در روز جهانی آزادی مطبوعات در حمایت از همکارانشان در بخش فارسی بی‌بی‌سی از ایران خواستند به اذیت و آزار آنها و خانواده هایشان خاتمه دهد. آنها همچنین با ادای احترام به همکارشان احمد شاه که روز دوشنبه در افغانستان کشته شد، یک دقیقه سکوت کردند. فرن آنز ورث که مدیر خبر بی‌بی‌سی است در اجتماع آنها در مقابل دفتر مرکزی بی‌بی‌سی در لندن گفت: بی‌بی‌سی درباره اذیت و آزاد کارکنانش از سوی ایران برای اولین بار در تاریخش به سازمان .ملل شکایت برده است. او از سازمان ملل و کشورهای جهان تشکر کرد که برای دفاع از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی برخواستند

  دولت ایران بعد از سالها اذیت و آزار کارکنان بی‌بی‌سی تابستان گذشته ۱۵۲ نفر از کارکنان فعلی و پیشین بی‌بی‌سی را به تبانی علیه امنیت کشور متهم کرد و در پی آن آنها را ممنوع المعالمه کرد. کارکنان بی‌بی‌سی فارسی این اقدام یک دادسرای زندان اوین را در ایران از مجاری قانونی پیگیری می‌کنند.

  View more on twitter
 7. برخورد 'خشونت آمیز نیروی انتظامی' با زن هوادار تیم نساجی

  براساس فیلمی که در کانال اینستاگرام مسیح علینژاد منتشر شده، دخترجوانی که بالای تیر برق رفته بود تا بازی تیم فوتبال نساجی مازندران را ببیند، توسط مامور نیروی انتظامی به پایین پرت می‌شود.

  جشن پیروزی تیم نساجی مازندران تیم فوتبالی که از دسته اول ایران به لیگ برتر صعود کرده در حالی در استادیوم شهر قائمشهر برگزار شد که زنان اجازه ورود نداشتند.

  مسئولان گفتند که بخشی از ورزشگاه باید تعمیر شود و به همین دلیل فضای کافی برای حضور زنان وجود ندارد.

  عده ای از بازیکنان تیم نساجی مازندران به این موضوع اعتراض کردند و گفتند جشن را به خیابان می‌کشانند که زنها هم فرصت حضور داشته باشند.

  View more on instagram
 8. نماینده مجلس: آب شرب در برخی نقاط گرگان بهداشتی نیست

  نبی هزارجرینی ،نماینده مردم گرگان در مجلس با بیان این که زنگ جنگ آب در گلستان به صدا درآمده، گفت: "هم اکنون در زمینه آب مشکلات زیادی داریم و آب شرب برخی نقاط گرگان بهداشتی نیست."

  به گزارش مهر، آقای هزارجریبی افزود: "آب منطقه ای اجازه نمی دهد کشاورزان از آب سد گلستان و بوستان استفاده کنند و ۲۳ میلیون متر مکعب آب را دپو کرده است در حالی که نیاز آبی کشاورزان نصف میزان دپو شده هم نیست."

  سد
 9. کافه دانتیسم؛ کافه‌ای که با کارکنان سندروم داون و اتیسم

  View more on twitter
 10. سقوط جنگنده روسی در سوریه 'به دلیل ورود پرنده به موتور'

  یک جنگنده سوخوی ۳۰ نیروی هوایی روسیه در سوریه سقوط کرده است.

  وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که احتمالا یک پرنده وارد موتور هواپیما شده و دلیل سقوط هواپیما همین بوده است.

  دو خلبان جنگنده روسی در این حادثه کشته شدند.

 11. ترامپ از احتمال آزادی 'گروگان‌های آمریکایی' در کره شمالی خبر داد

  ئیس جمهوری آمریکا تلویحا از احتمال آزادی شهروندان زندانی آمریکایی در کره شمالی خبر داده است.

  پس از آنکه برخی منابع گفتند که این سه آمریکایی از زندان به محل جدیدی انتقال یافته اند، دونالد ترامپ در سخنانی گفت که به زودی از آمریکائیان زندانی در کره شمالی "اخباری خواهد رسید" او در توییتر خود نوشت: "دولت های قبلی [آمریکا] درخواست داشتند که سه گروگان آمریکایی از اردوگاه های کار کره شمالی آزاد شوند، اما نتیجه ای نداشت. منتظر خبرهایی باشید!"

  اظهارات آقای ترامپ در حالی گزارش می شود که پس از ماه‌ها تنش کم سابقه در روابط ایالات متحده و کره شمالی، قرار است رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی ظرف هفته های آینده با یکدیگر ملاقات کنند.

  بیشتر بخوانید

 12. انتقاد محمود صادقی، نماینده مجلس از فیلترینگ تلگرام

  محمود صادقی نماینده مجلس نسبت به بستن تلگرام انتقاد کرد.

  View more on twitter
 13. دستور روحانی برای رسیدگی سریع به وضعیت زلزله زدگان سی‌سخت

  محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی گفت: " رئیس جمهور به تمامی به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذیربط دستور داده است تمام امکانات موجود کشور و بخصوص استان‌های همجوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هموطنان، خدمات درمانی، بهداشتی برای مصدومین و تامین احتیاجات لازم هموطنان آسیب دیده بسیج شوند."

  زمین لرزه‌ای به شدت ۵.۲ ریشتر روز گذشته استان کهگیلویه وبویر احمد حوالی سی سخت را لرزاند و علاوه بر خسارات وارده بیش از یکصد نفر زخمی شدند.

 14. خسارت به تاسیسات آب یاسوج در جریان زلزله سی سخت

  علی لدنی نژاد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کهگیلویه و بویراحمد از وارد آمدن خسارت به برخی تاسیسات آبفای یاسوج و مادوان در جریان زلزله خبرداد.

  به گزارش مهر، آقای لدنی نژاد افزود: "با حضور تیم اتفاقات و واحد فنی آبفای یاسوج شکستگی خطوط ۵ اینچ و ۶ اینچ مهریان برطرف شد و خط ۱۴ اینچ مهریان نیز در حال تعمیر است که تا ساعاتی دیگر وارد مدار خواهد شد."

 15. وزارت بهداشت: چهار نفر تاکنون در ایران به تب کنگو مبتلا شده‌اند

  محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره موارد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو از ابتدای امسال تاکنون گفت: "چهار مورد ابتلا به این بیماری در کشور گزارش شده، که سه مورد در استان کرمان و یک مورد در استان فارس بوده است."

  به گزارش میزان، آقای گویا افزود: "با خوردن گوشت دام کسی مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو نمی‌شود؛ افرادی که با خون و ترشحات دام آلوده سروکار دارند و ترشحات و خون دام روی بدن آن‌ها می‌ریزد و داخل مخاط آن‌ها می‌شود، به این بیماری مبتلا می‌شوند."

  گویا
 16. طوفان شن در هند ده‌ها کشته و صدها زخمی بر جای گذاشت

  طوفان شن در شمال هند باعث کشته شدن حداقل ۷۴ نفر در ایالت‌های راجستان و اوتار پرادش شده است.

  طبق گزارش‌ها صدها نفر در این طوفان شن زخمی شده‌اند.

  بسیاری از کشته‌شدگان خواب بودند که سقف خانه‌هایشان فرو ریخت. رعد و برق شدید باعث فرو ریختن سقف این خانه‌ها شد.

  بیشتر بخوانید

 17. دبیرکل سازمان ملل از ترامپ خواست از برجام خارج نشود

  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از رئیس جمهوری آمریکا درخواست کرده است از برجام خارج نشود.

  آقای گوترش در مصاحبه با بی‌بی‌سی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران را "یک دستاورد دیپلماتیک مهم" توصیف کرده و گفته است که "ما نباید این توافق را لغو کنیم مگر اینکه پیش از آن جایگزین خوبی برای آن در اختیار داشته باشیم."

  این نخستین باری نیست که دبیرکل سازمان ملل از برجام حمایت می‌کند. در ماه ژانویه، سخنگوی دبیرکل به نقل از او گفت که "برجام بهترین راه برای تضمین صلح آمیز بودن برنامه‌های اتمی ایران و برخورداری مردم ایران از منافع اقتصادی ناشی از لغو تحریم‌هاست."

  بیشتر بخوانید

 18. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید