Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اخبار لحظه به لحظه برجام و تصمیم ترامپ

اخبار لحظه به لحظه درباره برجام و تصمیم ترامپ را می‌توانید اینجا بخوانید

اولین دانشگاه با رشته‌هایی برای نگهداری سالمندان و افراد معلول در ایران تاسیس شد

جهانگیری: می‌خواهند با فضا سازی کشور را به هم بریزند

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور گفت: "می‌خواهند با فضاسازی کشور ما را بهم بریزند و گاهی از دوستان داخلی هم بدون ناآگاهی کمک می‌کنند. رئیس‌جمهور تازه آمریکا از روزی که آمده می‌خواهد برجام را بر هم بزنند."

به گزارش ایلنا، آقای جهانگیری در نشست با تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان و مدیران بانک‌های کشور در باره مسائل ارزی افزود: "امشب رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم خودش را می‌گیرد، اما شما فعالان اقتصادی و ما باید پای مردم و مشکلات بایستیم. تغییر سیاست ارزی ممکن است در روزهای نخست با مشکلاتی روبه‌رو شود. خوشبختانه ما در مورد کالاهای اساسی مشکلی نداریم ."

جهانگیری
ILNA

۱۰ هزار قطعه مرغ در پلدشت از توابع ارومیه براثر رعد و برق تلف شدند

همایون حمیدی، رئیس اداره دامپزشکی پلدشت از توابع ارومیه با اشاره به رعد و برق و مرگ تعدادی مرغ در این منطقه گفت: "این تعداد مرغ گوشتی ۳۳ روزه بر اثر صدای بلند صاعقه در یک مرغداری ۱۰ هزار قطعه ای تلف شدند."

به گزارش مهر، آقای حمیدی افزود: "خسارات ناشی از این تلفات را نزدیک به ۵۰ میلیون تومان برآورد شده است."

تاریخ آزاد شدن رانندگی زنان در عربستان اعلام شد

عربستان سعودی تاریخ آزاد شدن رانندگی برای زنان را اعلام کرد، ٢٤ ژوئن، سوم تیر. آزاد شدن رانندگی در عربستان یکی از مجموعه تصمیم‌هایی است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سال گذشته برای اصلاحات اجتماعی در این کشور پادشاهی گرفت. در برخی شهرهای عربستان کلاس‌های تعلیم رانندگی شروع به کار کرده‌اند تا با آزاد شدن رانندگی، زنان در خیابان‌های عربستان پشت فرمان بنشینند.

جولیانی: مولر پاسخ کتبی را از ترامپ نمی‌پذیرد

رودی جولیانی می گوید رابرت مولر رئیس هیئت تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نپذیرفته که دونالد ترامپ به سوالات او پاسخ کتبی بدهد.

آقای جولیانی که بتازگی وکالت شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به عهده گرفته به رسانه‌های آمریکا گفت تیم رئیس جمهور آمریکا هنوز مشغول مذاکره با رابرت مولر هستند تا شرایط پاسخگویی دونالد ترامپ به سوالات او درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا تعیین شود. هفته گذشته گزارش شد که آقای مولر تهدید کرده اگر دونالد ترامپ حاضر نشود با هیات تحقیق گفتگو کند، او ممکن است آقای ترامپ را برای پاسخگویی به هیئت منصفه عالی احضار کند. هیئت منصفه عالی گروهی از شهروندان هستند که به آنها اختیار تحقیقات داده می شود و باید به دادستان بگویند که آیا زمینه اعلام جرم قضایی وجود دارد یا نه. معمولا هیئت منصفه عالی از ١٢ تا ٢٣ نفر تشکیل می‌شود. هیئت منصفه معمولی از شش تا دوازده نفر تشکیل می‌شود و فقط بر روند دادگاه نظارت می‌کند و رای می‌دهد که متهم مجرم است یا نه.

وکیل خانواده سید امامی: جلسه دولت با ماموران سپاه که مسئول بازداشت موکلم بودند، تشکیل نشده است

وزیر اطلاعات: با کسانی‌که پاسپورت پرستو فروهر را توقیف کردند، برخورد شده است

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به پاسخ وزیر اطلاعات به سوالات نمایندگان در جلسه امروز گفت: طبق توضیحات وزیر، وزارت اطلاعات با آنهایی که پاسپورت پرستور فروهر را توقیف کرده بودند، برخود کرده است.

به گزارش ایسنا، وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال دیگری درباره اجازه برگزاری مراسم برای داریوش و پروانه فروهر گفت که "اجازه برگزاری مراسم هر سال برای فروهر داده می‌شود و هیچ کس متعرض به آنان نشده است اما دیگران که به مراسم آنها می‌آیند سوء استفاده می‌کنند پس طبیعی است که اقدام می‌شود. وزارت اطلاعات در مقام شاکی نیست، ما اطلاعات را در اختیار دستگاه‌ها می‌گذاریم، ممکن است دستگاه قضایی بر اساس این اطلاعات اقدامات قضایی کند، این مورد هم که دستگاه قضایی اقدام کرده بر اساس همین اطلاعات بوده و اهانت به مقدسات برای قوه قضاییه مسجل شده است."

آقای نقوی حسینی همچنین گفت که در نهایت آقای صادقی که درباره این پرونده از وزیر سوال پرسیده بود از پاسخ‌های وزیر اطلاعات قانع شد.

پرستو فروهر
Social

چطور اروپا و ایران می‌توانند برجام را نگه دارند؟

امیر پایور

بی‌بی‌سی

شاید به رغم احتمال خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریمهای آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی تصمیم بگیرند در برجام بمانند و ایران را هم نگه دارند. در آن صورت لازم است اتحادیه اروپا از یک طرف مشوقهای اقتصادی عمده به ایران بدهند و از طرف دیگر حمایت قانونی و تضمین های لازم به شرکتهای اروپایی در برابر تحریمهای ثانویه آمریکا. این یعنی رویارویی با واشنگتن.

کشورهای اروپایی باید فکر کنند چطور می خواهند پالایشگاههای کشورشان که بیشتر خصوصی هستند را راضی کنند به رغم تهدید آمریکا همچنان به خرید نفت ایران ادامه دهند. یک سوم صادرات نفت ایران الان به اروپاست. غیر از خرید نفت مساله دیگر سرمایه گذاری در صنعت نفت است. دولتهای اورپایی مثل فرانسه باید بتوانند از شرکتهای خود در برابر آمریکا حمایت کنند و چه بسا مجبور به مقابله به مثل و شکایت در مراجع بین المللی.

اما مهمترین مشکل در سه سال اخیر اکراه بانکهای بزرگ از کار با ایران بوده، هم از ترس وزارت دارایی آمریکا و هم به خاطر عدم تطبیق بانکهای ایرانی با استانداردهای جهانی مخصوصا در پولشویی. حل این مشکلات کار آسانی نخواهد بود ولی حتی اگر همه این طرحها هم اجرا بشوند، و با همه حمایتهای دولتی و غیره، نهایتا شرکتهای خصوصی به هزینه و فایده خود نگاه می کنند.

ظریف: اگر ترامپ برجام را برهم بزند، در شرایط بدتری مجبور به پذیرش حقوق مردم ایران می‌شود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز در جمع مدیران و کارکنان گروه صنعتی مپنا در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام گفت: "اگر ترامپ دست به اشتباه برهم زدن برجام به عنوان یک دستاورد جهانی بزند یقینا در شرایط بدتری مجبور خواهد شد حقوق مردم ایران را بپذیرد."

به گزارش ایسنا، آقای ظریف با رد سخنان دونالد ترامپ که گفت با برجام را بدترین توافق تاریخ به آمریکا تحمیل شد ،افزود: "ما با مذاکره با شش قدرت جهان توانستیم به یک توافق متوازن برسیم، این یک توافق متوازن است و افرادی که برای مذاکره با این شش قدرت حضور پیدا کردند، حضورشان متکی بر اراده قوی و خودباوری بود و این مساله از اراده مردم ناشی می‌شد."

عضو هیات رئیسه مجلس: درباره فیلترینگ تلگرام جلسه غیر علنی برگزار می‌کنیم

اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس گفت: "براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، جلسه غیر علنی مجلس درباره فیلتر تلگرام و متولی آن، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه برگزار می شود."

به گزارش ایرنا، آقای رنجبرزاده اضافه کرد: "قرار است نمایندگانی از شورای عالی فضای مجازی، کارشناسان حوزه «آی‌تی» و دیگر کارشناسان در جلسه غیرعلنی روز یکشنبه هفته آینده حضور یابند تا موضوع فیلترینگ تلگرام و متولی آن مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد."

مجلس
TASNIM

رئیس انجمن تالاسمی: مرگ ۹۳ بیمار تالاسمی به دلیل کمبود دارو و ترزیق داروی بی کیفیت

میثم رمضانی، رییس انجمن تالاسمی اعلام کرد که ۹۳ بیمار تالاسمی از سال گذشته تا اواخر فروردین امسال بدلیل عارضه قلبی ناشی از عدم دریافت دارو و تزریق داروی بی‌کیفیت جان باختند.

به گزارش ایلنا، آقای رمضانی همچنین گفت: "در سال گذشته حدود ۸۷ نفر از بیماران تالاسمی جان خود را از دست دادند، فروردین امسال هم ۷ نفر از آنها فوت شدند. به جز یک مورد، مابقی بیماران تالاسمی فوت شده به دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست دادند که به دلیل این است؛ بیمار به دلایل مختلف دارو مصرف نکرده یا دارویی که مصرف کرده عملا کارآمد و موثر نبوده است و نتوانسته نیاز بیمار را برطرف کند."

رئیس انجمن تالاسمی با انتقاد از کمبود دارو برای این بیماران گفت: "در سال گذشته دارو در دفعات متعددی در دسترس بیماران تالاسمی نبود و در حال حاضر نیز سه ماه است که اصلا داروی دسفرال نیست و موجودی آن صفر مطلق است. مقادیر محدودی داروی دسفرال نیز به دلیل افزایش قیمت دلار در گمرگ است."

دیدار عراقچی با نمایندگان سه کشور اروپایی در بروکسل

لورنس نرمان، خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل در توییتر خود نوشت: اتحادیه اروپا دیدار امروز عباس عراقچی با نمایندگان سه کشور اروپایی(بریتانیا، آلمان و فرانسه) در بروکسل را تائید کرده است. یک دپیلمات گفته که اروپاییان در تلاشند تا ایران را مجاب کنند که از برجام خارج نشود.

View more on twitter

۱۴ دانش‌آموز دختر در شیراز بر اثر استنشاق گاز تینر مسموم شدند

۱۴ دانش‌آموز دختر آموزشگاه گراشی در شیراز بعد از ظهر امروز براثر استنشاق گاز تینر دچار مسمومیت شده و به بیمارستان انتقال یافتند.

به گزارش ایسنا، محمدجواد مرادیان، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس با تایید این خبر گفت: "بر اساس گزارش مسئولان مدرسه، این مسمومیت بر اثر مجاورت دانش‌آموزان با گاز تینر در حین کار در آزمایشگاه حادث شده بود. حال عمومی دانش آموزان مناسب است."

تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور فرانسه

بهمن کلباسی خبرنگار بی‌بی‌سی در نیویورک گفت: "ترامپ تا ۲۰ دقیقه دیگر به ریس جمهور فرانسه زنگ میزند تا تصمیمش را به او اطلاع دهد."

View more on twitter

برجام؛ گزینه‌های پیش روی ترامپ چیست؟

نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی: ترامپ در برجام نمی‌ماند

دیپلمات‌های اروپایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که انتظار دارند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود. این دیپلمات‌ها گفته‌اند سران کشورهای اروپایی نتوانسته‌اند در مذاکرات خود با آقای ترامپ او را به باقی ماندن در توافق هسته‌ای متقاعد کنند.

رهبر کره شمالی دوباره به چین رفت

دولت چین تایید کرده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای دومین بار در هفته‌های اخیر به چین سفر کرده و با شی جینپینگ، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است. این دو رهبر در شهر دالیان در شمال چین یکدیگر را دیده‌اند و تصاویر آنها در حال قدم زدن کنار دریا منتشر شده است. این سفر در پی دیدار تاریخی رهبران کره شمالی و جنوبی و پیش از دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون با محوریت برنامه هسته‌ای کره شمالی و احتمال برچیده شدن آن صورت گرفته است.

شمخانی: اگر آمریکا مقابله با ایران را کلید بزند، منفعل نخواهیم بود

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه اعلام ترامپ درباره برجام گفت: "اگر آمریکا مقابله با ایران را کلید بزند، منفعل نخواهیم بود."

View more on twitter

احمد توکلی، از وزیر راه و شهرسازی شکایت کرد

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای خطاب به دادستان تهران، جعفری دولت آبادی از وزیر راه و شهرسازی شکایت کرد.

به گزارش مهر، آقای توکلی در نامه‌ای که به دادستان نوشته، آورده است: "مسئولان سازمان امور مالیاتی اعلام کرده ­اند مکاتبات چندباره وزارت امور اقتصادی و دارایی با وزارت راه و شهرسازی برای پیگیری وظیفه‌ قانونی این وزارتخانه جهت راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور تاکنون بی‌پاسخ مانده است. بنابراین متقاضی رسیدگی و پیگرد قانونی این موضوع از سوی دادستانی محترم و صدور رای قانونی در این مورد هستیم."

توکلی
ENTEKHAB

طوفان با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر در تهران

دادستان کل کشور: قوه قضاییه مسئول فیلترینگ تلگرام است، رهبری دستوری در این زمینه نداده است

محمدجعفر منتظری،دادستان کل کشور در واکنش به فیلترینگ تلگرام و سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت که در مطلبی که در صفحه اینستاگرام آقای روحانی منتشر شده "گویا ضمیر و مخاطب آن به رهبر انقلاب برمی‌گشت، اما واقعا چنین نبوده که رهبری دستور تصمیم اخیر در مورد تلگرام را داده باشند."

به گزارش میزان، آقای منتظری در ادامه عنوان کرد: "دو ماه قبل در جریان بازدید از دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای در تهران به من اعلام شد که ۱۲ هزار پرونده در این دادسرا در جریان رسیدگی است که ۵۰ درصد آن مستقیما مربوط به جرایم در بستر اینترنت و رایانه است و ۷۰ درصد این پرونده‌ها هم به نتیجه نرسیده اند چرا که نمی‌توانیم افرادی را که از آن‌ها شکایت شده پیدا کنیم و دسترسی به تلفن و آدرس آنان امکان ندارد.در چند مورد از وزیر محترم ارتباطات خواستم که اطلاعات مربوط به متهمین را از مدیر تلگرام بخواهید، اما این فرد همکاری نکرده بود و حاضر نشده بود هیچ اطلاعاتی به وی بدهد."

دادستان کل کشور همچنین گفت: "قوه قضاییه وقتی می‌بیند تلگرام اینگونه بستر جرم و جنایت شده و هیچ راهی جز مسدود کردن آن نیست، آیا باید آن را رها کند یا اینکه باید در اجرای وظایف و مسئولیت‌های قانونی قوه قضائیه اقدام لازم صورت داد."

دادستان
MIZAN

حمله تند ترامپ به جان کری

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییت تازه خود به شدت از جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا انتقاد کرده و نوشته است:

"جان کری نمی‌تواند با این واقعیت که فرصتش را از دست داده کنار بیاید! جان، از مذاکرات کنار بکش، داری به کشورت آسیب می‌زنی!"

توافق هسته‌ای ایران در زمان وزارت خارجه جان کری در کابینه باراک اوباما امضا شد. در روزهای اخیر محمد جواد ظریف با آقای کری برای گفت‌وگو درباره برجام دیدار کرده است.

View more on twitter

کدام تحریم‌ها؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قرار است امشب تصمیم خود را درباره توافق هسته‌ای ایران و ماندن یا نماندن آمریکا در این توافق اعلام کند. اگر آمریکا از برجام خارج شود، ایران با چه تحریم‌هایی ممکن است روبرو شود.؟

برای دیدن گزینه‌های پیش رو، مطلب امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی، را بخوانید:

سایه چه تحریم‌هایی بر سر ایران است؟

ایران
AFP

وزیر ارتباطات: از ۴۵ میلیون کاربر تلگرام فقط یک میلیون بعد از فیلترینگ از آن خارج شدند

قیمت نفت برنت در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام افزایش یافت

امیر پایور

بی‌بی‌سی

در آستانه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره ماندن یا خروج از برجام، قیمت نفت برنت برای اولین بار در سه سال و نیم گذشته به ۷۶ دلار در هر بشکه رسید. درصورتی که آقای ترامپ تعلیق تحریمهای نفتی ایران را شنبه ۱۲ مه تمدید نکند، این تحریم بطور خودکار برمی گردد.

این تحریم از خریداران نفت ایران می خواهد واردات خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پیش از توافق هسته ای تعریف وزارت دارایی آمریکا از کاهش قابل توجه، کاهش ۲۰ درصدی طی هر شش ماه بود.

اعمال این فرمول ممکن است یک میلیون بشکه از صادرات نفت ایران کم کند البته اگر کشورهای اروپایی و آسیایی آن را رعایت کنند. رئیس جمهوری آمریکا همزمان باید اطمینان حاصل کند اعمال این تحریم قیمت نفت را به شدت بالا نبرد. در این صورت می تواند اعمال آن را معلق کرده و یا میزان کاهش را کم کند.

کمیسیون امنیت ملی مجلس: از سر گرفته شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ضرر آمریکا و متحدانش است

ابوالفضل حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام گفت:"از سر گرفته شدن فعالیت هسته‌ای ایران به ضرر آمریکا و متحدانش است. "

View more on twitter

'اگر آمریکا از برجام خارج شود، عراق میدان اصلی نبرد ایران علیه آمریکا می‌شود'

مطهری: اروپایی‌ها ضمانت قوی دهند مقابل آمریکا می‌ایستند

علی مطهری، نایب رییس مجلس در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام گفت:" به نظرم در ادامه برجام باید به اروپایی‌ها مهلت دهیم تا ضمانت قوی به ما دهند که واقعا مقابل آمریکا می‌ایستند در غیر این صورت بهتر است ما از برجام خارج شویم."

به گزارش ایسنا، آقای مطهری اضافه کرد: "این ضمانت باید شامل آن باشد که اروپایی‌ها در مقابل جریمه‌هایی که آمریکایی‌ها آنها را به دلیل خارج نشدن از برجام می‌کنند، ایستادگی کرده و از بانک‌هایشان حمایت کنند. این اتفاق اگر بیفتد ماندن‌مان در برجام ارزش دارد، این یک پیروزی برای ایران است چون توانسته شکافی بین اروپا و آمریکا ایجاد کند."

مطهری
ISNA

رئیس شبکه هپاتیت ایران: آمپول جلوگیری از انتقال هپاتیت بی نایاب شده است

موید علویان، رئیس شبکه هپاتیت ایران از نایاب شدن آمپول جلوگیری از انتقال هپاتیت "بی" از مادر به نوزاد خبر داد .

به گزارش ایسنا، آقای علویان گفت: "این دارو گران نیست، اما به دلیل سوء تدبیر، الان مادران مبتلا به هپاتیت «بی» نمی‌توانند آن را تهیه کنند. این درحالیست که ۱.۵ درصد از زنان باردار به این بیماری مبتلا هستند؛ با توجه به این موضوع ما با خطر تولد نوزاد مبتلا به هپاتیت بی به دلیل نبود ایمونوگلوبین روبرو هستیم."

رئیس شبکه هپاتیت ایران همچنین تاکید کرد که ایمونوگلوبین قبلا از ایتالیا و هند وارد می‌شد و دارویی در دسترس است. در ایران نیز امکان تولید آن وجود دارد.

آقای علویان در ادامه سخنانش اضافه کرد که در این رابطه نامه‌ای به وزارت بهداشت نیز نوشته شده است.

علویان
ISNA

افزایش قیمت نفت برنت در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام

نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان در ارمنستان به عنوان نخست‌وزیر جدید انتخاب شد

نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان در ارمنستان به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب شده است.

مجلس ارمنستان در نشست امروز سه‌شنبه، هشتم مه با ۵۹ رای موافق و ۴۲ رای مخالف، آقای پاشینیان را به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب کرد.

شماری از نمایندگان حزب حاکم به نخست‌وزیری آقای پاشینیان رای مثبت دادند. این در حالی است که نمایندگان این حزب هفته پیش مانع از انتخاب آقای پاشینیان شده بودند.

بیشتر بخوانید

'میزان بارندگی در کرمان امسال ۶۹ درصد کاهش داشته است'

علی عرب‌پور، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان کرمان با تشریح آخرین وضعیت حجم آب موجود در سدهای کرمان گفت: "امسال میزان بارندگی در این استان ۶۹ درصد کاهش یافته است."

به گزارش مهر، آقای عرب‌پور اضافه کرد که کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور متوسط بارندگی سالانه آن ۱۲۹ میلیمتر است و جزء استان های خشک و نیمه خشک کشور محسوب می شود و متوسط بارندگی کشور ۲۴۲ میلیمتر است.

آب
MEHR

ملاقات فعالان محیط زیستی بازداشت شده بعد از ۴۰ روز بی‌خبری

گزارشها از ایران حاکی است که روز گذشته گروهی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده پس از ۴۰ روز با خانواده‌هایشان ملاقات داشتند.

براساس این گزارش در این ملاقات فقط اجازه احوال پرسی داده شده و بازداشت شدگان و خانواده‌ها نباید درباره هیچ موضوع دیگری صحبت می‌کردند.

بیش از ۱۰۰ روز است که تعدادی از فعالان محیط زیستی در ایران بازداشت شده‌اند.

هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی اوایل بهمن ماه امسال دستگیر شدند.

دو هفته بعد از بازداشت به خانواده آقای امامی اعلام شد که او در زندان جان باخته است.

در ادامه روند بازداشت‌ها حسن راغ، عارف زارع، محمد زارع، عبدالرضا کوهپایه و علیرضا فرهادزاده نیز در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه و دادستان تهران پیشتر اعلام کردند که اتهامات بازداشت شدگان مرتبط با جاسوسی است.

حسن باشت باوی، 'پدر بوکس ایران' در گذشت

حسن باشت باوی، که از او به عنوان پدر بوکس ایران یاد می‌شود، امروز در سن ۹۲ سالگی در گچساران در گذشت.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای باوی در سال ۱۳۰۶ در آبادان متولد شد.

او در سال ۱۳۲۳ ورزش بوکس را به صورت کلاسیک در شهر آبادان و زیر نظر واگنر، مربی انگلیسی آغاز کرد.

او در سال ۱۳۲۸ به مقام نایب قهرمانی کشور دست یافت و پس از کسب عناوین متعدد در مسابقات داخلی و خارجی در سال ۱۳۳۷ به کسوت مربیگری روی آورد.

او در سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ مربی تیم ملی بود و توانست تیم ملی ایران را در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران به مقام قهرمانی برساند.

باوی
ISCANEWS

اعتراض دو روزه کارگران شرکت خلیج فارس تهران پایان یافت

منابع کارگری در شرکت حمل ونقل خلیج فارس امروز از پایان اعتراض دو روزه کارگران شرکت خلیج فارس در تهران و مقابل ساختمان خصوصی‌سازی خبر دادند.

به گزارش ایلنا، معترضان از کارگرانی هستند که طی روز‌های ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت ماه در واکنش به پرداخت نشدن بیش از سه ماه مزد معوقه و همچنین بلاتکلیفی که از زمان خصوصی‌سازی این واحد تولیدی به آن دچار شده‌اند، اعتراض کرده بودند

کارگری
ILNA

ابراهیم حاتمی‌کیا عذرخواهی کرد

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان ایرانی در پی اتفاقات شب گذشته ۱۷ اردیبهشت ماه برای تبلیغات فیلم سینمایی‌اش "به وقت شام" از مردم عذرخواهی کرد.

به گزارش مهر، شب گذشته گروه تبلیغات فیلم سینمایی "به وقت شام" اقدام به آوردن اسب و چند بازیگر این فیلم با لباس داعش به پردیس کورش کرده بودند که باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم شده بود.

حاتمی کیا
MEHR
View more on instagram

مدیرکل امنیتی و انتظامی استان مازندران: تحقیقات درباره انفجار در قائمشهر ادامه دارد

رضا عنایتی، مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری مازندران درباره انفجار در قائمشهر گفت: "۱۰ تیم کارشناسی در حال بررسی گودال بوجود آمده بر اثر انفجار در محله سمنادشت قائشمهر هستند و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد."

به گزارش میزان، آقای عنایتی همچنین عنوان کرد که براثر انفجار گودالی ایجاد شده که کمتر از ۶۰ سانتر متر عمق دارد، عوامل انسانی در این انفجار تاثیرگذار نبودند و انفجار در یک فضای سبز حادث شده که نشان می‌دهد، هدف خاصی هم برای ایجاد این انفجار در نظر گرفته نشده است.

قائمشهر
MIZAN

مشکل کم آبی در روستای کمب چابهار

معاون استاندار سیستان و بلوچستان: کل آب ذخیره سدهای استان تا شهریور تمام می‌شود

باقر کرد، معاون استاندار سیستان و بلوچستان اعلام کرد: "کل حجم آب ذخیره‌شده در سدهای سیستان و بلوچستان ۲میلیارد مترمکعب است که با توجه به افزایش دمای شهرهای استان در ماه‌های پیش‌ رو این میزان آب تا شهریور تمام می‌شود."

به گزارش تسنیم، آقای کرد در ادامه افزود: "پس از ۱۸ سال خشکسالی پی‌درپی در سیستان و بلوچستان و کاهش میزان بارندگی تمام منابع آب‌های تحت‌الارضی و سطح‌الارضی این استان رو به کاهش است."

در همین حال آقای اتابک جعفری، مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان همچنین با تاکید بر مشکل کم آبی در این استان گفت که بارندگی در این استان نسبت به میانگین نرمال در بلندمدت ۷۸ درصد کاهش یافته است.

سیستان و بلوچستان
TASNIM