Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اخبار لحظه به لحظه برجام و تصمیم ترامپ

  اخبار لحظه به لحظه درباره برجام و تصمیم ترامپ را می‌توانید اینجا بخوانید

 2. اولین دانشگاه با رشته‌هایی برای نگهداری سالمندان و افراد معلول در ایران تاسیس شد

  View more on twitter
 3. جهانگیری: می‌خواهند با فضا سازی کشور را به هم بریزند

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور گفت: "می‌خواهند با فضاسازی کشور ما را بهم بریزند و گاهی از دوستان داخلی هم بدون ناآگاهی کمک می‌کنند. رئیس‌جمهور تازه آمریکا از روزی که آمده می‌خواهد برجام را بر هم بزنند."

  به گزارش ایلنا، آقای جهانگیری در نشست با تولیدکنندگان، صادرکنندگان، واردکنندگان و مدیران بانک‌های کشور در باره مسائل ارزی افزود: "امشب رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم خودش را می‌گیرد، اما شما فعالان اقتصادی و ما باید پای مردم و مشکلات بایستیم. تغییر سیاست ارزی ممکن است در روزهای نخست با مشکلاتی روبه‌رو شود. خوشبختانه ما در مورد کالاهای اساسی مشکلی نداریم ."

  جهانگیری
 4. ۱۰ هزار قطعه مرغ در پلدشت از توابع ارومیه براثر رعد و برق تلف شدند

  همایون حمیدی، رئیس اداره دامپزشکی پلدشت از توابع ارومیه با اشاره به رعد و برق و مرگ تعدادی مرغ در این منطقه گفت: "این تعداد مرغ گوشتی ۳۳ روزه بر اثر صدای بلند صاعقه در یک مرغداری ۱۰ هزار قطعه ای تلف شدند."

  به گزارش مهر، آقای حمیدی افزود: "خسارات ناشی از این تلفات را نزدیک به ۵۰ میلیون تومان برآورد شده است."

 5. تاریخ آزاد شدن رانندگی زنان در عربستان اعلام شد

  عربستان سعودی تاریخ آزاد شدن رانندگی برای زنان را اعلام کرد، ٢٤ ژوئن، سوم تیر. آزاد شدن رانندگی در عربستان یکی از مجموعه تصمیم‌هایی است که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سال گذشته برای اصلاحات اجتماعی در این کشور پادشاهی گرفت. در برخی شهرهای عربستان کلاس‌های تعلیم رانندگی شروع به کار کرده‌اند تا با آزاد شدن رانندگی، زنان در خیابان‌های عربستان پشت فرمان بنشینند.

 6. جولیانی: مولر پاسخ کتبی را از ترامپ نمی‌پذیرد

  رودی جولیانی می گوید رابرت مولر رئیس هیئت تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا نپذیرفته که دونالد ترامپ به سوالات او پاسخ کتبی بدهد.

  آقای جولیانی که بتازگی وکالت شخصی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به عهده گرفته به رسانه‌های آمریکا گفت تیم رئیس جمهور آمریکا هنوز مشغول مذاکره با رابرت مولر هستند تا شرایط پاسخگویی دونالد ترامپ به سوالات او درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا تعیین شود. هفته گذشته گزارش شد که آقای مولر تهدید کرده اگر دونالد ترامپ حاضر نشود با هیات تحقیق گفتگو کند، او ممکن است آقای ترامپ را برای پاسخگویی به هیئت منصفه عالی احضار کند. هیئت منصفه عالی گروهی از شهروندان هستند که به آنها اختیار تحقیقات داده می شود و باید به دادستان بگویند که آیا زمینه اعلام جرم قضایی وجود دارد یا نه. معمولا هیئت منصفه عالی از ١٢ تا ٢٣ نفر تشکیل می‌شود. هیئت منصفه معمولی از شش تا دوازده نفر تشکیل می‌شود و فقط بر روند دادگاه نظارت می‌کند و رای می‌دهد که متهم مجرم است یا نه.

 7. وکیل خانواده سید امامی: جلسه دولت با ماموران سپاه که مسئول بازداشت موکلم بودند، تشکیل نشده است

  View more on twitter
 8. وزیر اطلاعات: با کسانی‌که پاسپورت پرستو فروهر را توقیف کردند، برخورد شده است

  حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به پاسخ وزیر اطلاعات به سوالات نمایندگان در جلسه امروز گفت: طبق توضیحات وزیر، وزارت اطلاعات با آنهایی که پاسپورت پرستور فروهر را توقیف کرده بودند، برخود کرده است.

  به گزارش ایسنا، وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال دیگری درباره اجازه برگزاری مراسم برای داریوش و پروانه فروهر گفت که "اجازه برگزاری مراسم هر سال برای فروهر داده می‌شود و هیچ کس متعرض به آنان نشده است اما دیگران که به مراسم آنها می‌آیند سوء استفاده می‌کنند پس طبیعی است که اقدام می‌شود. وزارت اطلاعات در مقام شاکی نیست، ما اطلاعات را در اختیار دستگاه‌ها می‌گذاریم، ممکن است دستگاه قضایی بر اساس این اطلاعات اقدامات قضایی کند، این مورد هم که دستگاه قضایی اقدام کرده بر اساس همین اطلاعات بوده و اهانت به مقدسات برای قوه قضاییه مسجل شده است."

  آقای نقوی حسینی همچنین گفت که در نهایت آقای صادقی که درباره این پرونده از وزیر سوال پرسیده بود از پاسخ‌های وزیر اطلاعات قانع شد.

  پرستو فروهر
 9. چطور اروپا و ایران می‌توانند برجام را نگه دارند؟

  امیر پایور

  بی‌بی‌سی

  شاید به رغم احتمال خروج آمریکا از برجام و برگشت تحریمهای آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی تصمیم بگیرند در برجام بمانند و ایران را هم نگه دارند. در آن صورت لازم است اتحادیه اروپا از یک طرف مشوقهای اقتصادی عمده به ایران بدهند و از طرف دیگر حمایت قانونی و تضمین های لازم به شرکتهای اروپایی در برابر تحریمهای ثانویه آمریکا. این یعنی رویارویی با واشنگتن.

  کشورهای اروپایی باید فکر کنند چطور می خواهند پالایشگاههای کشورشان که بیشتر خصوصی هستند را راضی کنند به رغم تهدید آمریکا همچنان به خرید نفت ایران ادامه دهند. یک سوم صادرات نفت ایران الان به اروپاست. غیر از خرید نفت مساله دیگر سرمایه گذاری در صنعت نفت است. دولتهای اورپایی مثل فرانسه باید بتوانند از شرکتهای خود در برابر آمریکا حمایت کنند و چه بسا مجبور به مقابله به مثل و شکایت در مراجع بین المللی.

  اما مهمترین مشکل در سه سال اخیر اکراه بانکهای بزرگ از کار با ایران بوده، هم از ترس وزارت دارایی آمریکا و هم به خاطر عدم تطبیق بانکهای ایرانی با استانداردهای جهانی مخصوصا در پولشویی. حل این مشکلات کار آسانی نخواهد بود ولی حتی اگر همه این طرحها هم اجرا بشوند، و با همه حمایتهای دولتی و غیره، نهایتا شرکتهای خصوصی به هزینه و فایده خود نگاه می کنند.

 10. ظریف: اگر ترامپ برجام را برهم بزند، در شرایط بدتری مجبور به پذیرش حقوق مردم ایران می‌شود

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز در جمع مدیران و کارکنان گروه صنعتی مپنا در آستانه اعلام تصمیم ترامپ درباره برجام گفت: "اگر ترامپ دست به اشتباه برهم زدن برجام به عنوان یک دستاورد جهانی بزند یقینا در شرایط بدتری مجبور خواهد شد حقوق مردم ایران را بپذیرد."

  به گزارش ایسنا، آقای ظریف با رد سخنان دونالد ترامپ که گفت با برجام را بدترین توافق تاریخ به آمریکا تحمیل شد ،افزود: "ما با مذاکره با شش قدرت جهان توانستیم به یک توافق متوازن برسیم، این یک توافق متوازن است و افرادی که برای مذاکره با این شش قدرت حضور پیدا کردند، حضورشان متکی بر اراده قوی و خودباوری بود و این مساله از اراده مردم ناشی می‌شد."

 11. عضو هیات رئیسه مجلس: درباره فیلترینگ تلگرام جلسه غیر علنی برگزار می‌کنیم

  اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس گفت: "براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، جلسه غیر علنی مجلس درباره فیلتر تلگرام و متولی آن، یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه برگزار می شود."

  به گزارش ایرنا، آقای رنجبرزاده اضافه کرد: "قرار است نمایندگانی از شورای عالی فضای مجازی، کارشناسان حوزه «آی‌تی» و دیگر کارشناسان در جلسه غیرعلنی روز یکشنبه هفته آینده حضور یابند تا موضوع فیلترینگ تلگرام و متولی آن مورد بررسی و واکاوی قرار گیرد."

  مجلس
 12. رئیس انجمن تالاسمی: مرگ ۹۳ بیمار تالاسمی به دلیل کمبود دارو و ترزیق داروی بی کیفیت

  میثم رمضانی، رییس انجمن تالاسمی اعلام کرد که ۹۳ بیمار تالاسمی از سال گذشته تا اواخر فروردین امسال بدلیل عارضه قلبی ناشی از عدم دریافت دارو و تزریق داروی بی‌کیفیت جان باختند.

  به گزارش ایلنا، آقای رمضانی همچنین گفت: "در سال گذشته حدود ۸۷ نفر از بیماران تالاسمی جان خود را از دست دادند، فروردین امسال هم ۷ نفر از آنها فوت شدند. به جز یک مورد، مابقی بیماران تالاسمی فوت شده به دلیل عارضه قلبی جان خود را از دست دادند که به دلیل این است؛ بیمار به دلایل مختلف دارو مصرف نکرده یا دارویی که مصرف کرده عملا کارآمد و موثر نبوده است و نتوانسته نیاز بیمار را برطرف کند."

  رئیس انجمن تالاسمی با انتقاد از کمبود دارو برای این بیماران گفت: "در سال گذشته دارو در دفعات متعددی در دسترس بیماران تالاسمی نبود و در حال حاضر نیز سه ماه است که اصلا داروی دسفرال نیست و موجودی آن صفر مطلق است. مقادیر محدودی داروی دسفرال نیز به دلیل افزایش قیمت دلار در گمرگ است."

 13. دیدار عراقچی با نمایندگان سه کشور اروپایی در بروکسل

  لورنس نرمان، خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل در توییتر خود نوشت: اتحادیه اروپا دیدار امروز عباس عراقچی با نمایندگان سه کشور اروپایی(بریتانیا، آلمان و فرانسه) در بروکسل را تائید کرده است. یک دپیلمات گفته که اروپاییان در تلاشند تا ایران را مجاب کنند که از برجام خارج نشود.

  View more on twitter
 14. ۱۴ دانش‌آموز دختر در شیراز بر اثر استنشاق گاز تینر مسموم شدند

  ۱۴ دانش‌آموز دختر آموزشگاه گراشی در شیراز بعد از ظهر امروز براثر استنشاق گاز تینر دچار مسمومیت شده و به بیمارستان انتقال یافتند.

  به گزارش ایسنا، محمدجواد مرادیان، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس با تایید این خبر گفت: "بر اساس گزارش مسئولان مدرسه، این مسمومیت بر اثر مجاورت دانش‌آموزان با گاز تینر در حین کار در آزمایشگاه حادث شده بود. حال عمومی دانش آموزان مناسب است."

 15. تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهور فرانسه

  بهمن کلباسی خبرنگار بی‌بی‌سی در نیویورک گفت: "ترامپ تا ۲۰ دقیقه دیگر به ریس جمهور فرانسه زنگ میزند تا تصمیمش را به او اطلاع دهد."

  View more on twitter
 16. برجام؛ گزینه‌های پیش روی ترامپ چیست؟

  View more on twitter
 17. نیویورک تایمز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی: ترامپ در برجام نمی‌ماند

  دیپلمات‌های اروپایی به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که انتظار دارند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود. این دیپلمات‌ها گفته‌اند سران کشورهای اروپایی نتوانسته‌اند در مذاکرات خود با آقای ترامپ او را به باقی ماندن در توافق هسته‌ای متقاعد کنند.

 18. رهبر کره شمالی دوباره به چین رفت

  دولت چین تایید کرده است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای دومین بار در هفته‌های اخیر به چین سفر کرده و با شی جینپینگ، رئیس جمهور این کشور دیدار کرده است. این دو رهبر در شهر دالیان در شمال چین یکدیگر را دیده‌اند و تصاویر آنها در حال قدم زدن کنار دریا منتشر شده است. این سفر در پی دیدار تاریخی رهبران کره شمالی و جنوبی و پیش از دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون با محوریت برنامه هسته‌ای کره شمالی و احتمال برچیده شدن آن صورت گرفته است.

 19. شمخانی: اگر آمریکا مقابله با ایران را کلید بزند، منفعل نخواهیم بود

  علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در آستانه اعلام ترامپ درباره برجام گفت: "اگر آمریکا مقابله با ایران را کلید بزند، منفعل نخواهیم بود."

  View more on twitter
 20. احمد توکلی، از وزیر راه و شهرسازی شکایت کرد

  احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای خطاب به دادستان تهران، جعفری دولت آبادی از وزیر راه و شهرسازی شکایت کرد.

  به گزارش مهر، آقای توکلی در نامه‌ای که به دادستان نوشته، آورده است: "مسئولان سازمان امور مالیاتی اعلام کرده ­اند مکاتبات چندباره وزارت امور اقتصادی و دارایی با وزارت راه و شهرسازی برای پیگیری وظیفه‌ قانونی این وزارتخانه جهت راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور تاکنون بی‌پاسخ مانده است. بنابراین متقاضی رسیدگی و پیگرد قانونی این موضوع از سوی دادستانی محترم و صدور رای قانونی در این مورد هستیم."

  توکلی