Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اتحاد ایران و روسیه متزلزل شده است؟

  کسری ناجی

  بی‌بی‌سی

  به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران و حمله گسترده اسرائیل در سوریه که می گوید در آن زیرساخت های نظامی ایران را نابود کرده روابط ایران با روسیه هم تحت تاثیر قرار گرفته است.

  گزارش ها از تهران حاکیست که مقام های ایرانی از احتمال چرخشی از سوی روسیه، چه در سوریه و چه در ارتباط با توافق هسته ای، نگران شده اند.

  در روزهای اخیر از سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه نقل شده که گفته کشورش خواهان حفظ توافق هسته ای است. اما در کنار آن معتقد است نیاز به یک توافق الحاقی است که نگرانی های غرب را در مورد برنامه موشکی ایران و نقشش در خاورمیانه و سوریه برطرف کند. این چیزی است که ایران تا کنون در مقابل آن مقاومت کرده است.

  در مورد سوریه گزارش ها حاکی است که اسرائیل و روسیه ممکن است به نوعی تفاهم رسیده باشند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سفر اخیرش به مسکو توانسته است ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را در مورد نیازهای امنیتی اسرائیل متقاعد کند.

  گزارش شده که روسیه توافق کرده که عملیات نظامی اسرائیل را در سوریه محدود نکند. اما در مقابل، اسرائیل روسیه را پیشاپیش از حملاتش آگاه کند تا نیروهای روسیه در سوریه در این حملات صدمه نبینند.

  این تفاهمی است که دست اسرائیل را در سوریه باز می گذارد تا علیه مواضع و زیرساخت های نظامی ایران اقدام کند. در حملات اخیر هم ارتش اسرائیل گزارش داده بود که پیشاپیش روسیه را آگاه کرده بود.

  در شرایطی که ایران امیدوار بود بتواند به این شریک استراتژیک خود تکیه کند، چرخش های تازه روسیه، تهران را دلسرد کرده است. حالا ایران نگران است که در رابطه اروپا و آمریکا با روسیه وجه المصالحه شود.

 2. بوفون در انتظار رای یوفا

  View more on twitter
 3. یک فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در منطقه مرزی این کشور کشته شد

  مقامات در غزه از کشته شدن یک فلسطینی به ضرب گلول نیروهای اسرائیلی در جریان اعتراضات امروز در منطقه مرزی با این کشور خبر داده اند. گفته شده که دست کم ۱۷۰ نفر هم در این اعتراضات مجروح شده اند. در شش هفته گذشته اعتراضات فلسطینیان در منطقه مرزی اسرائیل به کشته شدن دهها فلسطینی منجر شده است.

 4. اسرائیل از بشار اسد خواست تا به حضور نیروهای ایرانی در سوریه پایان دهد

  آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل به بشار اسد، رئیس جمهور سوریه گفته که او باید به حضور نیروهای ایرانی در کشورش پایان دهد.

  آقای لیبرمن این سخنان را در حالی بیان کرده که روز گذشته اسرائیل از انجام چندین حمله به "مواضع نظامی ایران" در خاک سوریه خبر داد.

  اسرائیل گفته که این حملات را پس از آن انجام داد که نیروهای ایرانی مواضع این کشور را در بلندی های جولان هدف موشک قرار دادند.

  وزارت خارجه ایران در مقابل حملات اسرائیل را به اهدافی در سوریه بشدت محکوم کرده و آن را "نقض آشکار حاکمیت" سوریه و "اقدامی تجاوزکارانه" خوانده است.

 5. فرانسه و آلمان در تلاشند تا در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران از اقتصاد خود محافظت کنند

  فرانسه و آلمان گفته اند که در تلاشند تا از اقتصاد خود در مقابل تحریم هایی محافظت کنند که آمریکا قصد دارد بار دیگر بر ایران اعمال کند.

  در همین رابطه وزیر اقتصاد فرانسه گفته که با کشورهای اروپایی نباید همانند کشورهای تحت تسلط رفتار شود و نباید اجازه داد که آمریکا فرماندهی اقتصاد جهان را برعهده داشته باشد.

  وزیر اقتصاد فرانسه همچنین گفته چنانچه آمریکا درصدد تنبیه شرکت هایی برآید که با تهران تبادلات تجاری دارند، در این صورت از اتحادیه اروپا خواهد خواست تا معیارهای مقابله با تحریم های آمریکا را تقویت کنند.

 6. اریک کانتونا پس از ۲۱ سال به اولدترافورد باز می گردد

  View more on twitter
 7. ایران: خروج از برجام را در قراردادهای خرید هواپیما پیش‌بینی نکرده بودیم

  یک مقام وزارت راه و شهرسازی گفته است کمپانی ایرباس تا هفته آینده موضع خود را درباره قرارداد ایرباس اعلام می کند.

  اصغرفخریه کاشان، قائم مقام وزیرراه وشهرسازی همچنین گفته که موضع خروج از برجام در قراردادها پیش بینی نشده بود و قرارهم نبود که چنین پیش بینی داشته باشیم.

  اما آقای فخریه کاشان افزوده "این موضوع پیش بینی شده که اگر کمپانی های سازنده هواپیما نتوانند به ما هواپیما بدهند، طوری عمل کنیم که خسارتی نبینیم و وجهی پیش آن ها نداشته باشیم. تا در صورت توقف قراردادها، ضرر و زیانی نبینیم".

  با لغو تحریم ها علیه ایران در پی توافق هسته ای، ایران خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از ایرباس و بوئینگ را در دستور کار خود قرار داد.

  ایرباس
 8. ابتکار بازیکنان بارسلونا به مناسبت روز مادر در اسپانیا

  View more on twitter
 9. آنگلا مرکل: دلیلی ندارد خروج آمریکا از برجام بر روابط اروپا با این کشور تاثیر بگذارد

  آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفته است که دلیلی ندارد که خروج آمریکا از برجام بر روابط اروپا با این کشور تاثیر بگذارد. خانم مرکل افزوده ضرورت دارد تا درباره حفظ برجام بدون حضور آمریکا با ایران مذاکره شود.

 10. رئیس انجمن مددکار اجتماعی ایران: هر ساعت ۵۰ نفر وارد زندان‌ها می‌شوند

  رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به این که هر ساعت ۵۰ نفر وارد زندان ها می شوند، بر استفاده از مجازات های جایگزین برای کاهش پیامدهای افزایش حضور مجرمان در زندان تاکید کرد.

  حسن موسوی چلک افزوده در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامی براساس مجازات های جایگزین حبس، استفاده از ارائه خدمات عمومی رایگان به مردم، جزای نقدی، غیرنقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی پیش بینی شده که این موارد در صورت گذشت فرد شاکی و برقرار بودن شرایط تخفیف براساس نوع جرم می تواند اجرا شود.

 11. وزیر نفت ایران: اتفاقی در صادرات نفت نمی‌افتد

  بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است که با خروج آمریکا از برجام اتفاقی در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی کند.

  وزیر نفت همچنین گفته: "ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده ۴ میلیون بشکه می ماند، اما در میعانات که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سال های آینده می رسد."

  آقای زنگنه همچنین گفته است "وضع کشور درمورد بنزین بسیار خوب است و از این جهت نمی توانند ما را تحت فشارقرار دهند."

  بیژن زنگنه
 12. ایران بیانیه سازمان همکاری اسلامی را درباره خروج آمریکا از برجام محکوم کرد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بیانیه سازمان همکاری اسلامی را درباره اقدام آمریکا در خروج از برجام محکوم کرد.

  سخنگوی وزارت خارجه ایران، "بیانیه های جانبدارانه و غیرسازنده دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در موضوعات منطقه ای را خلاف اهداف این سازمان خواند."

 13. درپی قطع رابطه با مراکش، این کشور از مقاصد سفر ایرانی‌ها حذف شد

  View more on twitter
 14. پروانه سلحشوری: نمایندگانی که پرچم آمریکا را آتش زدند از روز اول با برجام مخالف بودند

  پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس از اقدام چند نماینده در به آتش کشیدن پرچم آمریکا در صحن علنی مجلس انتقاد کرده و گفته است که "پاسخ بدعهدی و بداخلاقی ترامپ را به زبان دیپلماسی بدهیم نه با حرکاتی خارج از عرف".

  خانم سلحشوری افزوده برای تمامی ملت ها، پرچم نماد هویت کشورهاست و آتش زدن پرچم به معنای ضدیت با نماد ملی مردم آن کشور است.

  رئیس فراکسیون زنان مجلس همچنین گفته که "در تمام این سال ها جایی نشنیده و ندیده ام که مردم آمریکا، پرچم ایران آتش بزنند چرا که اختلاف میان دو کشور در سطح حکومت و دولت هاست، نه ملت ها." به گفته این نماینده مجلس "در ایران همان کسانی پرچم آتش می زنند که از همان روز تصویب برجام، آهنگ مخالف سردادند."

  پروانه سلحشور
 15. بازدید آیت الله علی خامنه‌ای از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، صبح امروز از سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید کرد.

  نمایشگاه بین المللی کتاب از ۲ مه (۱۲ اردیبهشت) آغاز بکار کرده و تا ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) ادامه دارد.

  رهبر ایران
 16. نیمی از مردم کارت ملی هوشمند ندارند

  رئیس سازمان ثبت احوال ایران گفته است که تاکنون برای حدود ۴۰ میلیون کارت ملی هوشمند صادر شده است. و برای سال ۹۷ هم این امکان فراهم شده تا مردم تا پایان سال بتوانند برای دریافت کارت ملی اقدام کنند.

  View more on twitter
 17. نخست وزیر مالزی از احتمال عفو انور ابراهیم، رهبر مخالفان خبر داد

  ماهاتیرمحمد، که بتازگی به نخست وزیری مالزی برگزیده شده گفته است که پادشاه این کشور تمایل دارد تا انور ابراهیم را عفو کند. انور ابراهیم، رهبر مخالفان مالزی از سه سال پیش به اتهام "لواط" در زندان است. اما آقای ابراهیم این اتهام را با انگیزه های سیاسی خوانده بود.

  ماهاتیر محمد روز گذشته به عنوان نخست وزیر جدید مالزی سوگند یاد کرد.

 18. Post update

  مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.